Leiden Tweede hotel op de Beestenmarkt Publiek klapt voor zichzelf Motie over geld van 'Rijnland' kansloos JE MIST NOOIT DE BOOT Gi Pioniers in nieuw fiatgebouw Meldingsplicht is intimidatiepoging Nieuwe Paterbrug toch in oude stijl WOENSDAG 31 MAART 1993 Rustdam si -y De eerste natuur- I camping in de Leid- se regio heet 'Boerderij Rustdam' en gaat in het paasweekeinde open chef gert visser. plv -chef aao rietveld. c Kadaverhok A Q Het ^daverhok in I -7 Hazerswoude-Dorp gaat dicht. Boeren moeten voortaan hun dode dieren buiten leggen Minder maaien De plantenrijkdom Z I van wegbermen kan beter op peil blijven door minder te maaien Nieuwe werkplek n Ongeveer zestig J personeelsleden van Akzo worden onderge bracht in een nieuw kan toorgebouw in Sassenheim 5000 gulden gestolen leiden» Dieven hebben gistermiddag hun slag geslagen in een woning aan de Constantijn Huygenslaan. De ruit van de voor deur werd vernield. Binnen werd een kast geforceerd. Er werd 5000 gulden aan contant geld weggenomen, alsmede een stereo installatie en een hoeveelheid CD's. Brand door geiser leiden De keuken van een huis aan de Morslaan vloog gister avond in brand door een defect aan de geiser. De bewoners wa ren niet thuis, maar de bovenbuurman ontdekte het vuur en sloeg alarm. De brandweer had de brand snel onder controle en de schade bleef beperkt. De geiser bleek door een beunhaas op een bijzonder ondeskundige manier te zijn aangesloten. Fietser gewond leiden Een 62-jarige Leidse fietser is gisteravond gewond ge raakt na een aanrijding op de kruising Noordeinde/Weddesteeg. De fietser, die uit de Weddesteeg kwam, gaf geen voorrang aan een bromfietsster, een 17-jarige Leidse, die op het Noordeinde reed. Bij de botsing kwamen beiden te vallen. De fietser is met rugletsel overgebracht naar het Diaconessenhuis, de bromfiets ster kwam daar ook terecht met verwondingen aan neus en knie. Gemeente is 'doomvoor De Roos Leiden krijgt een nieuw hotel op de hoek van de Beesten markt en de Nieuwe Beestenmarkt, in het pand waar tot voor kort de Veronica Bar was gevestigd. Éigenaar René van der Berg heeft zijn hotel De Roos gedoopt. Maar ro zen hebben doornen, weet Van den Berg inmiddels. De gemeente heeft de renovatie stilgelegd. Onnodig opont houd, vindt Van der Berg. leiden loman leefmans leiden wim koevoet Leidenaars die niet in aanmer king komen voor kwijtschelding van hun financiële verplichtin-. gen bij het Hoogheemraad schap Rijnland kunnen voor compensatie niet terecht bij de I MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 gemeente. Een motie van enige raadsleden van Groen Links om hierin verandering te brengen, maakte gisteravond in de ge meenteraad geen schijn van kans. Ook Groen Links' eigen wethouder H. de la Mar stemde tegen het overnemen door de gemeente van de kwijtschelding van het schap. Van de vijf voor stemmers waren er twee van de SP. In de gemeenteraad is ieder een het er wél over eens dat het schap de mogelijkheden voor kwijtscheldingen zou moeten ^verruimen en dat er nu te stren ge normen worden gehanteerd. De la Mar wil blijven proberen het schap zo ver te krijgen. Maar het overnemen van de kwijtschelding, waarmee een bedrag van zo'n 1,5 miljoen gul den is gemoeid, leidt er volgens de wethouder alleen maar toe dat 'Rijnland' helemaal met kwijtschelding stopt. „We gaan toch zeker niet capituleren voor de vergadering van tuinders en grootgrondbezitters", aldus een strijdlustige De la Mar. De indiener van de motie, Groen Links-fractievoorzitter J. Laurier, stelde dat de burgers die kwijtschelding hard nodig hebben niet de dupe mogen worden van een verschil van mening tussen twee overheden. „De motie heeft niets met capi tuleren te maken. Het gaat er om dat we minima niet als gij zelaar mogen gebruiken bij ge vechten tussen gemeente en het schap. De la Mar kon niet voorspel len of de gemeente het schap nog tot een ruimer kwijtschel- dingsbeleid kan bewegen. Lukt het niet dan doet zich in 1995 een goede mogelijkheid voor. Dan wordt namelijk de water schapswet aangepast en wijzen de gemeenteraden de algemene ledenvergadering van het schap „Het pand is een rijksmonu ment en zonder een bouwver gunning mag ik alleen groot on derhoud plegen. Dat weet ik en dat doe ik ook. Niks ingrijpends. Ik heb wat gipswandjes wegge haald en wil van een toilet een douche maken. Maar van de ge meente heb ik een bouwstop aan m'n broek gekregen, terwijl diezelfde gemeente bij de vorige eigenaar juist heeft aangedron gen op het verbeteren van het pand aldus Van der Berg. In oktober 1990 startte Van der Berg in de Lange Scheistraat het jeugdhotel Lits Jumeaux. Met twintig bedden in slaapza len. „Draait heel leuk. In de zo mer veel toeristen uit werkelijk de hele wereld en in de winter veel Engelsen en Ieren die in de Bollenstreek werken. Zij gaan in de zomer weer op campings slapen. Maar aan de grote vraag naar aparte, goedkope tweeper soons kamers konden we nooit voldoen. Die mensen moesten we altijd doorsturen. Vandaar dat ik nog een hotel wilde be ginnen", aldus Van der Berg. Vervolgens kocht de onderne mer de voormalige Veronica Bar. Maar de bureaucratie zorgt ervoor dat hij voorlopig nog niet de deuren kan openen: „In dat pand was beneden een bar en werden boven kamers ver huurd. In feite hetzelfde wat ik wil gaan doen, alleen dan heet het hotel. Het was eigenlijk de bedoeling voor de zomer, in mei open te gaan. Maar ik heb het idee dat we dat niet redden vanwege al die procedures." Ambtenaar B. Lamers van de afdeling ruimtelijke ordening is het niet met de hotelier eens. „We leggen hem echt niets in de weg, maar ook hij moet zich aan de procedures houden. Hij is begonnen met verbouwen zonder bouwaanvraag en hij doet echt wel wat meer dan al leen groot onderhoud", meent Lamers, die zich baseert op waarnemingen van zijn colle ga's van de afdeling bouwtoe zicht. Hotelier Van der Berg met het symbool van zijn nieuwe hotel: de Roos. foto jan holvast Wonen in de gloednieuwe flat aan de Appelbes heeft nog iets weg van pionieren. Een enkele woning in het banaanvormige gebouw is be woond. Als in de avondschemering in twee of drie eenzame huizen de lampen worden aangeknipt is het veel. De rest van het gebouw blijft donker. foto henk bouwman Huurders Vlietpark eisen toegang tot terrein leiden ernastraatsma Een auto van ruim 150.000 gul den als blokkade gebruiken is 'niet zo verstandig', zei presi dent van de rechtbank Bodewes gisteren tegen eigenaar T. La ken van het Vlietpark. „Zeker niet in een situatie als deze, waarin de spanningen hoog op lopen." De auto van Laken is de laatste weken verschillende ma len vernield. De huurders van het recrea tie-oord stonden gisteren voor de derde keer tegenover eige naar Laken voor de rechter. Ze eisten deze keer in kort geding de toegang tot hun huisjes. Die staan op het terrein van Laken aan de Vlietweg. De eigenaar heeft de toegangsweg sinds no vember versperd, eerst met een hek en daarna met een auto. Volgens Laken is de maatre gel noodzakelijk omdat er de laatste maanden vijf keer is in gebroken in de vakantiehuisjes en er bovendien veel 'onbe voegden' (onder wie wanbeta lers) zijn terrein opgaan. De ei genaar heeft een intercom bij de ingang geplaatst. Huurders moeten zich voortaan eerst melden alvorens Laken de toe gang tot zijn terrein vrijmaakt. Advocaat P. Mahieu zei na mens 81 huurders dat de ver sperring van de toegangsweg 'de zoveelste poging tot intimi datie' van de recreanten is. „De huurders hebben 25 jaar lang zo het terrein op kunnen lopen en nu is er ineens een legitimatiep licht." De mededeling van La ken over de toegenomen onvei ligheid op het terrein trok Ma hieu in twijfel. Laken zou bo vendien veel 'wanbetalepde' huurders de toegang helemaal weigeren of hen niet meer van het terrein aflaten. De politie is de afgelopen we ken diverse malen ingeschakeld om bezoekers te 'bevrijden' Het toegangshek werd uiteinde lijk door de politie in zijn geheel weggehaald, Laken zelf werd twee keer gearrresteerd. Direct na zijn vrijlating plaatste Laken zijn auto op de inrit. Mahieu. „Soms mogen huurders wel binnen, maar dan laat Laken ze eerst een tijd wachten voor hij zijn auto weghaalt." De dure auto. die sinds een paar weken pontificaal op de inrit staat, is al een paar keer het doelwit geweest van vanda len. Onbekenden hebben een ruit gebroken en een paar wiel doppen ontvreemd. Laken: „Die wagen wordt gewoon gesloopt." Volgens zijn advocaat heeft la- ken er recht op zijn terrein af te schermen. De president van de recht bank doet volgende week dins daguitspraak. Bij première van videofilm 'Met Raad en Daad' Iedereen wil op televisie, al is het via een videofilm over de drie Leidse Raad Daadwinkels in de sociale vemieuwingswij- ken Pancras-Oost, Slaaghwijk en Leiden-Noord. Het is dan ook aan de behoefte om op het beeldscherm te verschijnen dat de videofilm 'Met Raad en Daad' gistermiddag in een met bewoners afgeladen zaal in het Gulden Vlies zo'n succesvolle première beleefde. De grootste vraag die het publiek bezig hield, luidde: kom ik er nog in voor of ben ik eruit gesneden? Wethouder mevrouw H. Koek (PvdA/sociale vernieuwing) probeerde voordat de videore corder gestart mocht worden reacties van teleurstelling vóór te zijn. Er zijn weliswaar scènes gesneuveld maar acteerpresta ties zijn bij de beoordeling geen criteria geweest. Zelf heeft ze ook 'een bescheiden rol' vervuld maar ze zou er geen traan om laten als die bewuste scène zou zijn weggelaten (wat niet het geval was, red.). „Er zijn geval len denkbaar waarbij men op gelucht is dat men niet is te te rug te zien." De voornaamste doelgroep van 'Met Raad en Daad', dat mede is gesubsidieerd door het ministerie van Binnenlandse Zaken, bestaat uit andere ge meenten die ook met Raad Daadwinkels sociaal willen ver nieuwen. Leiden is trots op zijn winkels en wil maar wat graag het voorbeeld geven, zei Koek. Typisch Leids is de van alge meenheden aan elkaar hangen de rolprent met een speelduur van 15 minuten niet. De film makers hebben zich heel na drukkelijk laten inspireren door de postbus 51-filmpjes. Die ver gelijking dringt zich vooral op als die recht in de camera kij kende meneer op Zeeuws Meis- je-achtige toon meedeelt dat hij gaat scheiden, een andere wo ning moet hebben en daarom op weg is naar een Raad Daadwinkel. Alsof hij een pak melk gaat halen. Behalve geforceerd opgewekt maakt de film ook een wat ge dateerde indruk. De drie Raad Daadwinkels draaien immers al geruime tijd en waartoe ze die nen mag als algemeen bekend worden verondersteld. Of ze ook functioneren, is op dit mo ment een actuelere vraag. De film, die de gemeente het ven nootschap onder firma Infofilm heeft laten maken, geeft daar echter geen antwoord op. Het tekort aan actualiteit gaat ook ten koste van de geloofwaardig heid van de film. Niet dat de Raad Daad-winkeliers die ver telt dat zij bij klachten over los liggende tegels direct contact zoekt met de 'omgevingsvak- ploeglieden' voor de camera heeft gelogen. Zij kon tijdens de opnamen ook niet weten dat de gemeente de speciale vakploe- gen gaat opheffen. Volgens wethouder Koek zijn de winkels bedoeld als 'vooruit geschoven loketten van de ge meente'. De loketten moeten naar twee kanten open kunnen: naar de bewoners die vragen en problemen hebben met bij voorbeeld formulieren, hun huisvesting of uitkering en naar de ambtenaren en het gemeen tebestuur die via de winkels te horen willen krijgen wat er alle maal speelt in de sociale ver- nieuwingswijken. Aan de klacht van de bewoners dat de ge meente vervolgens niets doet met de signalen die ze opvangt, is geen millimeter celluloid be steed. Volgens de bewoners die in het filmpje opdraven, neemt de Raad Daadwinkelier meer tijd voor je dan de ambtenaar op het stadhuis, 'waar je alleen maar van het kastje naar de muur wordt gestuurd'. Het film pje wekt de indruk dat de Raad Daadwinkels een regelrechte zegen zijn voor de sociale ver- nieuwingswijken. Vertegen woordigers van de wijkgroepen die met de gemeente overleg gen over sociale vernieuwing weten wel beter. Zij hebben al herhaaldelijk vastgesteld dat so ciale vernieuwing in Leiden niets extra's in de wijken heeft gebracht. Ze willen liever boter bij de vis dan raad en daad. Op het laatste hebben ze immers toch al recht. Het applaus na afloop van het filmpje was dan ook niet be doeld voor het sociale vernieu wingsbeleid in Leiden. De Os cars, om in de sfeer te blijven, waren bedoeld vooi Het publiek klapte kortom zichzelf. OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek (Academisch Ziekenhuis Leiden) zoekt contact met mannen die behandeld worden voor verhoogde bloeddruk in verband met een onderzoek naar een nieuw geneesmiddel voor mensen met hoge bloeddruk. Mannen tussen 18 en 60 jaar die voor hoge bloeddruk worden behandeld met medicijnen wordt gevraagd te reageren. Gezocht wordt naar deelnemers die, behalve de verhoogde bloeddruk, gezond zijn en onder behandeling staan van de huisarts. Het onderzoek neemt 3 dagen in beslag. Voordat tot deelname wordt besloten vindt in ieder geval overleg met de behandelend arts plaats. Voor informatie (geheel vrijblijvend) kunt u bellen met dr. J. Burggraaf of dr. W.R. ten Hove (071 -26 80 04/ 26 32 69). VRUETIJD Infomarkt voor ouderen. Het Leidse Volkshuis houdt samen met de vrijwilligerscentrale en nog een aantal andere organisaties op 3 en 4 april voor de tweede keer een informatiemarkt voor 55-plussers. De infomarkt in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 begint op zaterdag om 15.00 uur met een paneldiscussie en eindigt op zon dag om 16.00 uur. Voor meer informatie tel. 149180 leiden hans koenekoop Het moderne ontwerp voor de Paterbrug kan alsnog de prul lenmand in. Een hele krappe meerderheid van de Leidse ge meenteraad (18 tegen 17) koos gisteravond weliswaar voor een nieuwe oeververbinding over de Witte Singel, maar de vorm moet precies dezelfde zijri als de huidige versleten 'knuppel- brug'. Veel raadsleden hebben zich bij hun beslissing laten leiden door de emoties van buurtbe woners. Die waren ook gisteren in ruime mate aanwezig op de publieke tribune om hun liefde voor het rustieke bruggetje met de houten leuningen kenbaar te maken. Er hing zelfs een span doek over de balustrade. Vorige week nog in de raads commissie ruimtelijke ordening leek de stemming andersom uit te pakken. Hoewel ook toen al de meningen waren verdeeld over de Paterbrug, schaarden de meeste politici zich achter het moderne ontwerp van architect Wintermans. Dat voorziet in een strak vormgegeven stalen brug met stalen spijlen. Maar in het afgelopen week einde is veel gebeurd. Fracties zijn benaderd door boze buurt- jet pleidooien voor behoud van de 'knuppelbrug'. De emotionele actie heeft suc ces gehad. Veel raadsleden zijn van mening veranderd. PvdA'er P. Bordewijk zag het zo: „Het bruggetje is karakteristiek voor het stadsbeeld. Veel mensen zijn eraan gehecht. En aange zien we het voor de kosten niet hoeven laten is er geen belem mering om voor het oude mo del brug te kiezen." De kosten kwamen wel ter sprake, omdat voor vervanging van de brug zes ton nodig is. Het maakt echter niet uit of dat een stalen of een houten brug is. „Dus is het al leen nog een kwestie van smaak", stelde W. Egels van D66. Wethouder T. van Rij betreur de de omslag in de stemming. Hij is zelf groot voorstander van een moderne stalen brug, die veel minder onderhoud vergt dan reconstructie van de oude brug. „De oude brug heeft his torische noch monumentale waarde. Ik wil erop wijzen dat er ook veel mensen zijn die juist die houten brug kwijt willen. De wijkvereniging heeft zich zelfs hard Mnnii »r nieuw bouw." Hij legde zich niettemin met frisse tegenzin neer bij het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15