Eigen saus toch beter dan pakje Lichte witte wijn past goed bij rijsttafel Smaak Toppunt van azijn WOENSDAG 31 MAART 1993 11 REDACTIE •HENRlETTE VAN DER HOEVEN MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voordevoeding GRAPEFRUITCOCKTAIL PITTIGE BRUINE-BONENSOEP (zie onderstaand recept) TOSTI Week 1 /2 zakje boemboe nasi goreng 10 minuten in heet water. Fruit 1 kleingesne den ui met I uitgeperst teentje knoflook in 1 eetlepel olie. Bak 1 in ringen gesneden kleine prei en de nasikruiden mee. Voeg 1 blik bruine bonen. 11/21 water en wat ket jap toe en kook de soep 15 minuten op een zacht vuur. Serveer er kroepoek bij. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalo rieën, 15g eiwit, 8 g vet 43 g koolhydraten. BAKLAP MET TOMAAT VENKEL MET CHAMPIGNONS (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN CHOCOLADEVLA MET BANAAN Maak 500 g venkel schoon, snijd de knollen in vieren en kook de groente in weinig wa ter in 20 minuten gaar. Bak 150 gram in plakken gesneden champignons in 5 g (di eet )marg/boter in een pan met een anti aanbakbodem. Roer 50 gram light kruiden kaas en 2 eetlepels melk door de champig nons tot de kaas gesmolten is. Doe de gare groente in een schaal, schep de champig nons er op en strooi er wat venkelgroen over. Per persoon: 460 kilojoules, 110 kilocalo rieën, 10 g eiwit, 6 g vet, 5 g koolhydraten. GEHAKTBALLETJES SPINAZIE MET GEKOOKTE EIEREN AARDAPPELPUREE FRUIT MET CHOCOLADESAUS (zie onderstaand recept) Verdeel 1 geschilde sinaasappel in parten. Snijd 1 geschilde kiwi in plakken. Snijd 1 kleine banaan in plakken en druppel er wat citroensap over. Verdeel het fruit over 2 bordjes en leg er eventueel enkele aardbei en bij. Verbrokkel 40 g pure chocolade in een schaaltje met 2 eetl. sterke koffie. Zet het schaaltje in een pan met kokend water tot de chocolade gesmolten is. Roer de saus glad en giet hem over het fruit. Per persoon: 730 kilojoules, 170 kilocalo rieën, 2 g eiwit, 7 g vet 30 g koolhydraten. LIEVELINGSRECEPT ..Dit is een oud en eenvoudig recept, maar het resultaat is heer- lijk", zegt mevrouw Ki ar^. ui T. van BALLE- Nodig: Overgebleven GOO|,EN uit AER. n' «""K'ld.'ets DENHOUT. „Ik at T miai k,een deze koekjes al bij njstmaaltijd). bloem. mjjn oma'en nu d melk, 1 ei, bruine bastei neel. weer dol op." RIJSTKOEKJES De ingrediënten goed door elkaar kloppen en hiervan een dik pannekoekbeslag maken. Bak hiervan in boter drie ronde koekjes bruin en gaar. Heerlijk met een klontje boter en eventueel nog iets bruine basterd. Ook koud zijn ze heerlijk. Eet smakelijk! Hebt u ookeen lievelingsrecept stuur dit don aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Opschudding onder topkoks over gebruik van 'potje Vier topkoks hebben tijdens de jongste Horecava in Amsterdam opschudding veroorzaakt, doordat zij de toepassing van zoge naamde convenience-produkten in de professionele keuken de monstreerden. Een van hen was Cas Spijkers, chef-kok en directeur van het gerenommeerde restaurant De Swaen in Oisterwijk. Zij lie ten zien hoe een keukenchef tijd kan winnen door gebruik te ma ken van de kant-en klaar-produkten die het Nestlé-concern onder de merknaam Chef op de markt brengt, een optreden dat bij een aantal collega's in het verkeerde keelgat is geschoten. RIEN VAN REEMS Cas Spijkers maakte in achttien minuten 'en plein publique' een schotel gestoofde paling in rode wijnsaus klaar. Voor de saus deed hij een greep in een blik van de firma Nestlé. „De beste koks maken saus uit een potje", was de voor de hand liggende constatering in de media, maar daarmee zijn veel goede koks met hart voor de kookkunst in hun ziel geraakt. Met name de organisatie van 'Les Patrons Cuisiniers', een groep van elf restaurateurs die zelf 'achter de kachel' staan, toonde zich pijn lijkgetroffen. Bijna allemaal waren zij on langs in Kruiningen, waar zij het 25-jarig jubileum van restaurant Inter Scaldes opluisterden. Al leen Henk Savelberg van Vreugd en Rust in Voorburg lag met griep op bed en Cas Spij kers, nu het 'enfant terrible' van de club, was verhinderd. Dat nu juist Cas Spijkers, die in brede kring bekendheid geniet, zich door Nestlé heeft laten betalen om met convenience-produk ten te werken op een druk be zochte landelijke vakbeurs, heeft in de kring van patrons- cuisiniers tot wrevel geleid. 'Onzin' Maartje Boudeling, de betaam de chef-kok van Inter Scaldes (twee Michelinsterren): „Vijfen twintig jaar hebben we tegen de stroom in roeiend keihard ge werkt om een naam op te bou wen als topkeuken die uitslui tend met uiterst verse produk- ten werkt en nu gebeurt dit. Na tuurlijk maken wij onze sauzen zelf, uitgaand van verse basis- produkten, en onze gasten we ten dat. Maar wie ons niet kent, verdenkt ons er nu misschien wel van dat we ook wel eens een blikje opentrekken. /Ms een man als Cas Spijkers beweert dat dat spul net zo goed is als het verse produkt, en Nestlé zegt dat je het verschil toch niet proeft, wat natuurlijk onzin is, want zo'n kant-en-klaar-pro- dukt werkt alleen maar verdoe zelend, dan zijn er altijd men sen die dat geloven." Natuurlijk gaat er niets boven verse produkten. Maartje Bou deling heeft haar faam niet voor niets te danken aan haar pure manier van koken, waardoor de specifiek eigen smaak van het produkt zo goed mogelijk tot zijn recht komt. En haar sauzen en dressings munten uit door harmonie in eenvoud. De kwes tie is tijdens de feestelijke lunch waarmee het jubileum van Maartje en Kees Boudeling is gevierd, uiteraard niet aange roerd. De collega's van 'Les Pa trons Cuisiniers' kookten met de koks van Inter Scaldes het menu dat Maartje Boudeling had samengesteld, terwijl zij zelf nu eens bij hoge uitzonde ring met haar gasten aan tafel kon gaan. Voorzitter A. Meeuwissen van 'Les Patrons Cuisinier' zei het nog eens duidelijk: „Het loopt als een rode draad door de his torie van Inter Scaldes: Maartje doet alles om gerechten met verse produkten te bereiden". Maar op de eerstvolgende ver- De eigen saus: altijd beter dan 'n produkt uit een potje of pakje gebruiken? FOTO •ARCHIEF gadering van 'Les Patrons Cuisi niers' komt de affaire-Nestlé aan de orde en ,dan zal er een hartig woordje vallen. Recept „Ook al heb je nauwelijks iets voorhanden dan kun je nog een mooie saus maken", zegt Maartje Boudeling. Bijvoor beeld een 'beurre blanc' bij vis. We geven haar recept voor deze eenvoudige botersaus, die u kunt serveren over een mooi stukje gepocheerde of gestoom de kabeljauw. Doe er wat ge kookte nieuwe aardappeltjes en verse worteltjes bij en u hebt meteen een klassiek Nederlands gerecht. BEURRE BLANC Ingrediënten: 1 dl droge witte wijn, 1 fijngehakt sjalotje, 150 gram gezouten boter, goed ge koeld, zout en versgemalen pe per. Bereiding: breng in een saus pan de witte wijn aan de kook onder toevoeging van het ge snipperde sjalotje. Laat de wijn inkoken lol een derde van het oorspronkelijke volume. Snijd de boter in blokjes. Klop de klontjes boter één voor één door de ingekookte wijn. tot u een stevige gebonden saus hebt verkregen. Breng de saus op smaak met peper en zout, giet haar door een zeef en houd haar warm op een vlamverde- ler. Wijn aan tafel is bij ons bijna net zo gebruikelijk geworden als het in zuidelijker streken van oudsher is. Wijn accentueert de smaakindruk- ken die we via onze zintuigen erva ren. Wijn is ook een voortreffelijk gespreksonderwerp. Uitproberen welke wijn het best harmonieert met bepaalde gerechten is een boeiend tafelspel. Maar wijn bij Indonesisch eten? Dat zijn we niet zo gewend, daar drinken we liever bier bij, of thee, of een frisdrank. Die gewdonte van dat bier stamt uit het vroegere Ne- derlands-lndië, uit de tijd dat wijn beschouwd werd als een drank voor welgestelden. In de tropen ligt bier bij de maaltijd niet zo gauw zwaar op de maag. In Nederland hebben we. na meer dan één glas, al gauw het gevoel zeer zwaar geta feld te hebben. Een lichte witte wijn is daarom een betere begeleider. Vooral frui tige, vrij jonge wijnen blijken uit stekend te combineren met niet al te scherpe Indonesische gerechten. Want dat is een andere misvatting: lang niet alle gerechten uit de Indonesische archipel zijn vlam- mend-scherp gekruid met sambal. Juist de rijke gevarieerdheid aan smaken en geuren maken de Indo nesische keuken, met invloeden uit het oude Arabië en India, tot een van de grote van de wereld. En bij culinair verfijnde gerechten combi neert niets beter dan wijn. Net als de Franse en de Italiaan se keuken heeft ook de Indonesi sche zich de laatste jaren sterk ver nieuwd. In Nederland doen voor aanstaande restaurants hun best de oude, overdadige koloniale eet gewoonten en gerechten op een hoger en meer eigentijds plan te brengen. Irt Indonesië zelf wordt ook allang niet meer gegeten zoals dat tijdens de Nederlandse over heersing gewoonte was. Tenslotte is dat al een halve eeuw geleden. We eten nu lichter en het accent is meer op' de eigen smaak van de hoofdingrediënten komen te liggen dan op allerlei hevige toevoegin gen. Bij fruitige witte wijn denken we Argentijnse wijn in diskrediet De Argentijnse wijnindustrie verkeert in een diepe crisis, sinds de recente dood van 26 mensen die vergiftigde wijn hadden gedronken. Voor een industrie die de laatste jaren toch al te kampen had met een flinke daling van de omzet, komt dit schandaal extra hard aan. De vergiftigingsslachtoffers hadden gedronken van de wij nen 'Soy Cuyano' en 'Mansero', van het huis 'Nietos de Gonza lez Torraga'. Deze bleken geïn jecteerd te zijn met een enorme hoeveelheid methylalcohol,' klaarblijkelijk met het doel een grotere winst te behalen op het produkt. De eerste signalen dat er iets mis was met sommige Argen tijnse wijnen, kwamen uit Uruguay. Daar werden drie ge vallen van vergiftiging ontdekt en werd 150 liter wijn in beslag genomen. Elzasser wijn: de stille kracht aan de rijsttafel al gauw aan wijnen uit de Franse Elzas. Proefondervindelijk is in middels komen vast te staan dat de kruidige, ongecompliceerde Elzas ser wijnen inderdaad een zeer ge lukkige combinatie kunnen vor men met milde tot vrij pittige, vol gens moderne opvatting bereide Indonesischegerechten. Elzasser Sylvaner is vriendelijk en zacht. Deze wijn vormt een prettige, neutrale achtergrond waartegen veel gerechten mooi uit komen. De steviger Pinot Blanc biedt een mooie achtergrond voor wat meer uitgesproken gekruide gerechten. Wijn van de druif Pinot Gris, die vroeger Tokay d'Alsace werd genoemd, is weelderiger, een beetje rokerig vaak. Ilij kan met volle, kruidige gerechten een prachtige harmonie bereiken. De grote Riesling uit de Elzas is beslist geen wijn die slechts een achtergrondje vormt. Deze karak tervolle. gedistingeerde wijn met zijn bloemrijke bouquet heeft daarvoor veel te veel persoonlijk heid. Het is een wijn. die een boei ende tegenstelling kan vormen met gerechten uit de exuberante, cxoti sche keuken van Indonesië. Muscat d'Alsace is een wijn met frisse, droge kruidigheid. Hij prik kelt de smaak en blijkt wonderwel te harmoniëren met vis in milde kokossaus. De nog veel kruidiger Gewiirztramincr kan met uitge sproken rijke, exotische en pikante gerechten een interessante combi natie geven. Ideaal karakter De Elzas kent één rode wijn: de Pi- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON RICHEL not Noir. Deze druivesoort wordt in de Bourgogne veel toegepast, maar heeft in de noordelijker Elzas een totaal ander karakter. Veel proevers vinden dit eigenlijk de ideale wijn aan de rijsttafel, die met zijn levendige vriendelijkheid prachtig contrasteert met Indone sischegerechten. luist omdat het zo aardig is en kele soorten wijn uit te proberen bij gerechten die heel verschillend van karakter zijn. is het buitenge woon aantrekkelijk dat diverse vooraanstaande Indonesische res taurants de gasten een wijnarran gement bieden. In plaats van één fles kan men zo van verschillende wijnen een glas bij de maaltijd proeven. Bier Award 1992 Optimo Bruno In de abdij van de Norbertijnen in het Belgische Grimbergen is onlangs de Bier Award 1992 uit gereikt aan brouwerij Alken Maes. Alken Maes krijgt de jaar lijkse trofee van Broeders van Westvleteren (een biervrienden - club uit Haarlem) voor het spe- ciaalbier Optimo Bruno, oftewel op zijn oud-Vlaams zijn Besten Bruynen. Deze brouwerij maakt sinds 1958 het befaamde Grim bergenbier, waarvan de recep tuur afkomstig is van de paters Norbertijnen van Grimbergen. De Award bestaat uit een bokaal en een oorkonde. Veel van de aardigste en meest fundamentele uitvindingen die de mens in de loop der eeuwen heeft gedaan, zijn niet meer dan toevallige ontdekkingen van wat de natuur zelf al doet. Zo moet wijn. ongeveer tienduizend jaar geleden, een toevallige ontdekking zijn geweest in hel land van de wijnstok, het Midden-Oosten, en. wat later, en duizen den kilometers verder, in China. Men ont dekte dat zoete vruchten vanzelf in gisting kwamen als men ze liet staan, en dat er dan een drank ontstond waarvan men vrolijk en zorgeloos werd. Ook azijn is zo'n toevallige ontdekking, ais natuurlijk vervolg op wijn. Als men wijn open en bloot laat staan, wordt die vaak vanzelf azijn. Wijn ontstaat doordat gistcel- len de suiker uit de druiven omzetten in al cohol, azijn ontstaat doordat azijnzuurbac- teriën, acetobacters, de alcohol omzetten in azijnzuur. In het Frans is dat nog altijd dui delijk: vinaigre betekent gewoon, zure wijn. De azijnzuurbacterie was altijd de grote vij and van de wijnboeren, hij sloeg maar al te vaak toe. 'Eén op de twaalf fusten is een Ju das'. is een oud vvijnboerengezegde. Wijn boeren zijn dan ook heel zuinig op een be paalde schimmel in de wijnkelders, die dit kwaadaardige organisme op een afstand houdt. Moderne v inificatiemethodcn heb ben het gevaar nu wel bezworen. Conserveren Azijn is zodoende al even lang bekend als wijn, en er viel méér mee te ontdekken. Bij voorbeeld dat een azijnmarinadc taai en wild vlees mals kon maken. Ook een be langrijke ontdekking was, dat men er aller lei voedsel in kon conserveren. Vooral in China was dat al heel vroeg gebruikelijk: in azijn met zout ingelegde groenten zijn al duizenden jaren een belangrijk en geliefd voedsel in Noord-China met zijn lange, koude winters waar het zaak was de zomer en herfstgroenten zo lang mogelijk te bewa ren. Mèt rijstsoep vormen die zout-zuur in gelegde groenten een traditioneel Chinees ontbijtgerecht, waar westerlingen wel even aan moeten wennen. De lekkerste azijn is nog altijd wijnazijn, in vele variaties: rode. witte, sherry-azijn (als beste heeft in Frankrijk altijd de wijnazijn uit Orléans gegolden), en bijzonder fijn is de vvitte-vvijn-azijn met dragon gekruid. In de v orige eeuw was azijn een van de wei nige dingen waarmee de armen hun karige maal wat konden opluisteren. Petertjes (kleine afvalaardappeltjes. die men gebruik te om te poten) met wat spekvet en azijn, of bonen met spekvet en azijn was dagelijkse kost voorarme dagloners. En dat was dan bepaald geen fijne kruidige wijnazijn, maar langs chemische weg verkregen azijnzuur, dat verdund werd. Vruchten Behalve met kruiden als dragon, knoflook, peperbessen en munt. wordt azijn ook met vruchten gekruid. Fleel fijn is bijvoorbeeld frambozenazijn. Dat aromatiseren met vruchten is niets nieuws, de Romeinen de den het al. In de eerste eeuw had de Ro mein Columella in zijn leerboek over land bouw al een recept gegeven: wijn met wat gist, zout. honing en in stukken gesneden gedroogde vijgen laten verzuren. De ware liefhebbers waren hier nog niet mee tevre den en voegden er geroosterde gerst, noten en muntblaadjes aan toe of lieten er bran dende denneappels in zakken De smaak voor fijne azijn heeft in Italië de allerfijnste, de meest luxueuze azijn gecre- eerd: de balsamico, uit Modena, dat als fijn- proeversstad bekend staat. Kostbaar, maar er wordt dan ook jaren en jaren aan de ver volmaking gewerkt. Allereerst is er goede wijnazijn, met wat kruiden. En er is een kel der. waarin twaalf vaatjes op een rij liggen, ieder van een verschillende soort hout. zoals kastanje, eiken, vruchtbomen, moer beien, jeneverbes, oplopend in geurigheid. De azijn wordt dan in de loop der jaren van vaatje naar vaatje overgebracht, gemengd met oudere azijn en rijpt zo in vele jaren tot volmaaktheid. Er moeten nog vaatjes zijn van bijna een eeuw oud. Gerijpte balsamico is donkerbruin, bijna stroperig, zeer aroma tisch en een tikje zoetzuur, het toppunt waartoe azijn kan komen. Het komt in de handel in kleine flesjes, bolvormig. Vroeger donkerblauw, nu meestal bruin. Azijn die al duizend jaar beroemd is: oude vaatjes dien den als geschenk voor koningen en pausen, en werden in testamenten vermeld, naast juwelen en kunstschatten. En die oude vaatjes werden als eerste in veiligheid ge bracht. toen in 1944 een Amerikaans bom bardement dreigde. WINA BORN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11