Ei past in cholesterol-arm dieet ARGUS-treinen moeten de Randstad veranderen in een echte metropool Wetenschap Ambitieus doel WHO wordt niet gehaald Slak reinigt scheepshuid Warm water uit Negev voor viskweekvijvers 20** iUff Kinderen vinden enorm fossiel ei WOENSDAG 31 MAART 1993 Dotteren na hartinfarct vaak beter dan stolseloplossing Veel patiënten zijn kort na een hartaanval beter af met een snelle dotterbehandeling dan met een stolseloplossende behandeling. De kransslagaders blijven beter open en de hartspier wordt sterker. Ook treden op korte termijn minder vaak nieuwe hartinfarcten op. Dit blijkt uit een onderzoek in het hartcentrum De Weezenlanden in Zwolle, zo deelde de Nederlandse Hartstichting onlangs mee. De resultaten zijn ook gepubliceerd in het Amerikaanse vakblad New England Journal of Medicine. Patiënten met een (dreigend) hartinfarct krijgen meestal een be handeling met een middel dat bloedstolsel in de kransslagaders op lost. Zo kan het bloed naar de hartspier blijven stromen. Dotteren wordt doorgaans pas in een later stadium gedaan. Bij dotteren wordt de vernauwde kransslagader met een ballonnetje verwijd, zodat de bloeddoorstroming ook gegarandeerd is. De Weezenlanden heeft beide behandelingen vergeleken bij 142 patiënten, van wie de helft werd gedotterd en de andere helft het stolseloplossende middel kreeg. In die laatste groep kwamen meer complicaties voor, zoals nieuwe hartklachten en hartinfarcten. Vier patiënten overleden. Na afloop van de behandeling kregen 27 men sen nieuwe hartklachten, wal bij negen patiënten in een hartinfarct resulteerde. Ruim 20 mensen moesten alsnog worden gedotterd. In de dottergroep overleed niemand en kwamen ook geen beroer tes voor. Wel moesten elf mensen een bypass-operatie ondergaan. Zes mensen kregen weer hartklachten, maar er waren geen nieuwe hartinfarcten. Drie mensen kregen een tweede dotterbehandeling. De hartstichting heeft de onderzoekers geld gegeven óm het onder zoek de komende drie jaar uit te breiden tot 300 patiënten. Niet alles koek en ei in Biosfeer-2 Het gaat niet zo goed met Biosfeer-2, het 'ecologie-paleis' van glas en staal in de Amerikaanse staat Arizona. In september 1991 heb ben vier vrouwen en vier mannen zich in deze enorme 'kas' voor twee jaar laten opsluiten. Het was de bedoeling dat zij het die jaren allemaal zelf zouden rooien. Problemen hebben de bewoners ech ter al enkele keren genoodzaakt de hulp van buitenaf in 'te roepen. Begin dit jaar daalde om nog onopgehelderde reden het zuurstof gehalte binnen Biosfeer-2 tot zo'n laag niveau, dat extra zuurstof moest worden bijgepompt. Volgens het blad New Scientist blijkt nu ook de voedselvoorziening aanzienlijk achter te blijven bij de ge raamde opbrengst. Eén van de bewoners wijt dit aan de buitenge woon donkere winter, waardoor de gewassen te weinig zonlicht hebben gekregen. De laatste tegenslag wordt gevormd door een plaag van mijten en sprinkhanen. Volgens een Amerikaanse onderzoeker gedijen deze insekten zo goed vanwege het stabiele klimaat in Biosfeer-2. Over wogen wordt natuurlijke vijanden van deze insekten (ook insekten) in de 'kas' toe te laten. Medische hulp aan ontwikkelingslanden zou volgens sommigen anders moeten worden ingericht. archieffoto Ziekten hebben altijd een grote rol gespeeld in de geschiedenis. De eerste vrouwelijke hoogleraar in de medische microbiologie, prof. dr. J. Hoogkamp Korstanje van de Katholieke Universiteit Nijme gen, wees daar onlangs nog op. De Romeinen wonnen de Punische oorlogen, omdat hun tegenstanders, de Phoeniciërs, malaria kre gen. Geelzucht onder zijn soldaten leidde er toe dat de Duitse ge neraal Rommel de veldslag bij El Alamein verloor. Des te teleurstellender is het daarom dat we nu al weten dat het doel dat de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) zich eind jaren zeventig stelde 'Gezondheid voor allen in 2000' niet zal wor den gehaald. Toen de WHO zich dat doel stelde, was de AIDS-epidemie al in ontwikkeling, maar nog niet ontdekt. Maar AIDS (met naar ver- Wachting honderd miljoen slachtoffers in 2000) is niet de hoofdoor zaak van het niet bereiken van het ambitieuze doel. Knokkelkoorts (dengue), malaria (110 miljoen lijders) en tuberculose (drie miljoen doden per jaar) slaan onverminderd toe. Daarnaast is er een sterke 'toename van infecties door oude bekende micro-organismen als Salmonella (voedselvergiftiging), Haemophilus influenzae (hersen vliesontsteking), deveteranenziekte (Legionellabacterie) en Hepati- tus (geelzucht), cholera en lepra (5,5 miljoen lijders). Ook bij de verwekkers daarvan groeit de resistentie tegen antibiotica en ge neesmiddelen. Hierbij komt een (nog) voorzichtige discussie in medische kring over de vraag of de medische hulp aan ontwikkelingslanden niet in feite bijdraagt aan geboorte-overschot en overbevolking, en daar om zo niet moet worden verminderd, dan toch wel anders moet worden gericht. Voeding heeft weinig invloed op bloed-cholesterolgehalte Het lichaam van een gezond mens maakt uit zichzelf choles terol aan. Voor de gezondheid van hart en bloedvaten is de cholesterol dat uit de voeding wordt opgenomen veel minder belangrijk dan de hoeveelheid cholesterol die in het lichaam wordt gemaakt. Gezonde men sen kunnen daarom gerust elke dag een ei eten. Als de overige voeding niet te veel vet bevat, heeft één ei per dag geen enkel effect op het cholesterolgehalte in het bloed. Dat blijkt onder meer uit onderzoek van een groep Australische voedings wetenschappers onder leiding van prof. dr. Andrew Sinclair. Het werd in 1987 uitgevoerd bij gezonde proefper sonen, met een normaal cholesterol gehalte in het bloed. De proefperso nen waren gewend aan een gebruike lijke Australische voeding, die in prin cipe niet veel verschilt van wat ge middeld in Nederland wordt gegeten. De proefpersonen kregen aan het begin van het onderzoek twee weken lang een voeding met veel minder verzadigd vet dan in Australië gebrui kelijk is. Als gevolg daarvan ging het cholesterolgehalte van hun bloed dui delijk omlaag. Daarna kregen ze twee weken lang voeding waaraan veel (verzadigd) vet was toegevoegd. Het cholesterolgehalte in hun bloed ging weer omhoog. Het vetgehalte van de voeding is dus van groot belang voor het choles terolgehalte in het bloed. Het deed er echter voor het bloed-cholesterolge halte niets toe, of de proefpersonen ook nog wat cholesterol met hun voe ding naar binnen kregen. Sinclair en zijn medewerkers gaven al hun proef personen een hoeveelheid van 300 Onze eieren worden aan een strenge kwaliteitscontrole onderworpen. Een groep Australische voedingswetenschappers onderzocht de invloed van het dagelijks eten van een eitje op onze gezondheid. foto gpd milligram cholesterol per dag en von den daarvan geen enkel effect op het cholesterol in het bloed. Driehonderd milligram is de hoeveelheid choles terol die ongeveer overeenkomt met de hoeveelheid cholesterol in één ei. Bloed-cholesterol De wetenschappers hebben in 1991 een zelfde soort onderzoek gedaan bij proefpersonen die al een verhoogd bloed-cholesterolgehalte hadden. De ze hebben dus een verhoogd risico voor hart- en vaatziekten. Door het verzadigd vetgehalte van de voeding te verlagen, bereikten de onderzoe kers dat het gemiddelde bloed-cho lesterolgehalte van de proefpersonen in drie weken omlaag ging. Vervol gens bleven de proefpersonen de voe ding met weinig vet eten, maar kre gen daarbij elke dag een ei. De Australische onderzoekers kwamen tot de conclusie dat ook bij deze proef het eten van een ei per dag geen ef fect had op het cholesterolgehalte in het bloed. Er bestaat bij de consumenten veel verwarring over cholesterol, zegt Sin clair: „Het is van groot belang dat we onderscheid maken tussen choles terol in het bloed en cholesterol in de voeding. Te veel cholesterol in het bloed kan hart- en vaatziekten ver oorzaken. Cholesterol in het voedsel kan veel minder kwaad. Bouwstenen „Eén ei per dag is dus absoluut niet slecht voor het bloed-cholesterolge halte. Dat geldt zowel voor gezonde mensen als voor mensen met een cholesterolgehalte dat al verhoogd is. Integendeel, elke dag een ei eten kan een groot aantal positieve effecten op de gezondheid hebben", aldus Sin clair. Eieren zijn een belangrijke bron van hoogwaardig eiwit. Verder bevat ten ze kalk en fosfor twee bouwste nen die onmisbaar zijn voor de aan maak van sterke botten en een aantal belangrijke NICO HYLKEMA Slakken zijn goed te gebruiken bij het schoomaken van scheepshuiden. Een onderzoe ker van de Hebrew University in Jeruzalem meent dat de slijme rige beestjes goed zijn opgewas sen tegen de aangroei aan de scheepshuid met algen en an dere zeediertjes. Hij heeft daar voor de Patella caeridea be proefd, een slak die op bijna el ke rotsachtige kust ter wereld voorkomt. Het is een vraatzuchtige eter van algen en hij verbrijzelt mos selen en andere ongewervelde dieren die zich hechten aan scheepshuiden, boorplatforms, pijpleidingen, enzovoorts. Veel van de bestaande methoden voor het schoonmaken van scheepshuiden zijn zeer milieu onvriendelijk, vanwege het ge bruik van chemicaliën. Projectleider Yitzak Levi controleert het aardverwarmde water in een van de visvijvers. foto paul samson NICO HYLKEMA Israëlische boeren in de Negev- woestijn kweken, in vergelijking met elders in het land, twee keer zo snel vis in vijvers gevuld met aardverwarmd brak water, dat onder het woestijnzand vandaag komt. Normaal is de kweektijd van baars ongeveer een jaar en acht maanden. In de wintermaanden neemt de groei duidelijk af ten gevolge van het koude water. Het met aardwarmte verwarmde water geeft de vissen de kans constant te groeien, zodat ze al na negen tot tien maanden klaar voor consumptie zijn. Het water wordt op een tem peratuur van 38 graden gehou den. Een computer houdt de uitgaande luchtstroom uit de vijver en de gehaltes aan stik stof, zuurstof en ammonia- nitraat bij. De vijvers zijn afge dekt met tenten van groen ma teriaal dat de ultraviolette zon nestralen filtert en de groei van algen voorkomt. Vis uit gewone visvijvers staat constant bloot aan tal van ziekten. De ver warmde vijvers in de Negev zijn daar tot nu toe opmerkelijk vrij van gebleven. Water is schaars in Zuid-Is- raël, maar onder de Negev ligt een enorme bron van verwarmd water, dat te zout is om ergens anders voor te gebruiken. Het water wordt na gebruik in de vijvers afgevoerd naar broeikas sen voor de teelt van tomaten en bloemen en daarna voor irri gatie van gewassen als pepers, meloenen en zelfs aardappelen. Deze gewassen doen het goed op het brakke water. Het experi ment wordt nu op veertig kwe kerijen uitgevoerd en is ook toe te passen met water uit de woestijnen in Afrika, Azië en La- tijns-Amerika. PHILIP BROOS Nederland hoeft het niet langer zon der een metropool te doen. Verkort de reistijden per trein tussen Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Schiphol en de Randstad wordt net zo metropolitaan als Londen, Parijs en New York. Dat stellen verkeers kundigen van de TU Delft in het jong ste nummer van het wetenschapsma gazine Delft Integraal. Volgens hen slaan buitenlandse be drijven Nederland vaak over om er hun Europese hoofdkwartier te vesti gen, omdat er geen mondaine metro pool is. Het verkorten van de reistij den, het verhogen van de frequentie, het aanleggen van enkele nieuwe spoorbanen en tunnels en het creëren van vijf knooppunten zijn enkele van de ingrediënten uit het vervoersplan ARGUS, waarmee Delftse verkeers kundigen de Randstad denken om te toveren tot een metropool. Met Schiphol als één van de vijf knooppunten in het plan. hoeft lucht haven Zestienhoven niet meer te Het plan zal volgens de op- ook bijdragen aan het open- van het Groene Hart, omdat tomische bedrijvigheid bij de grote steden blijft. „Uit een studie naar de metropolen Parijs en Londen blijkt dat elke kern groeiei stellen houde ARGUS, ingebed in overige vervoerstelsels. vanuit het hele gebied in principe binnen 40 tot 60 minuten bereikbaar moet zijn. In ARGUS zal de reiziger een deel van zijn reistijd moeten be steden om, al dan niet via het stads- tekening gpd gewestelijk vervoer, een opstappunt voor ARGUS te bereiken", zo stelt ver keerskundige ir. Bart Egeter zich de uitwerking van het plan voor. „Als dat de helft van de reistijd van 40 minu ten kost, betekent dat een maximale 'kale' reistijd van 20 a 30 minuten tus sen de kernen." Om de korte ARGUS-reistijden te verwezenlijken, zal de trein tussen Rotterdam en Amsterdam 250 a 300 kilometer per uur moeteri\rijden. Vol gens Egeter kan aan die eis alleen worden voldaan als ARGUS gebruik kan maken van de HSL, de geplande hogesnelheidslijn tussen Brussel en Amsterdam. De TU Delft ontwikkelde ARGUS in opdracht van en in overleg met het Overleg over Ruimtelijke Investerin gen (ORI), een platform met verte genwoordigers van onder meer de grote steden, het bedrijfsleven en ver voersorganisaties, waaronder de Ne derlandse Spoorwegen. „De benodigde investeringen zjjn door Coopers Lybrand in een be drijfsplan begroot op zes miljard gul den, omdat we grotendeels gebruik maken van de bestaande infrastruc tuur. Vergeleken met de meer dan 100 miljard gulden die momenteel wordt geïnvesteerd in een concurrerende metropool als Berlijn, kost ARGUS maar een schijntje", zo relativeert Egeter's collega drs. Theo Schoema- ker in Delft Integraal. Het plah wordt binnenkort aan het kabinet aangebo den. Hel is betrekkelijk eenvoudig gebleken een schaap te doen geloven dat ze niet één maar twee lammetjes heeft geworpen, .archieffoto Pleeg-ooien voor verweesde lammetjes THE INDEPENDENT Handige boeren, gewapend met een rubbe ren handschoen, kunnen schapen wijsma ken dat ze een lam hebben geworpen. Deze techniek zou een oplossing kunnen bieden voor het probleem van de miljoenen lam metjes die jaarlijks om uiteenlopende rede nen niet door hun biologische moeder kun nen worden gezoogd. Ooien hebben een bijzonder hechte band met hun eigen lam metjes en weigeren veelal andere lamme tjes te zogen. Daarom zijn boeren vaak ge dwongen verweesde lammetjes zelf met de fles groot te brengen. Het gemis aan moe derlijk kontakt kan echter tot gedragsstoor nissen leiden. Wetenschappers van het Instituut voor Die- renpsychologie en Genetisch Onderzoek in Cambridge hebben een eenvoudige oplos sing gevonden voor dit probleem door schapen die maar één lam hebben gewor pen te laten geloven dat ze van een tweeling zijn bevallen. Door de vagina en baarmoederhals van de ooi twee minuten lang te stimuleren met een gehandschoende hand die met antisepT tische zalf is ingesmeerd en door de baar moederhals met twee vingers zachtjes pp te rekken, worden zenuwprikkels naar de her senen van het dier gestuurd die overeenko men met de signalen die tijdens een beval ling worden geproduceerd. De ooi gelooft dat ze een tweede lam heeft geworpen. Het verweesde lam moet dan aan de moeder worden aangeboden. In tachtig procent van de gevallen wordt het lam door de pleeg moeder geaccepteerd. Ongewenste bemesting Organisch gekweekte groenten zijn niet zo organisch als je zou denken. Wetenschap pers hebben berekend dat er op een Britse akker per jaar een hoeveelheid stikstofbe mesting neerdaalt die vergelijkbaar is met 8.000 koeievlaaien per hectara In de afgelo pen 150 jaar is de hoeveelheid stikstof in re genwater verdrievoudigd als gèvolg van de luchtvervuiling door auto's, energiecentra les, vee en het gebruik van chemische mest stoffen die door de wind kunnen worden meegevoerd. In stedelijke gebieden of in re gio's met intensieve veehouderij is de hoe veelheid stikstof in de atmosfeer nog veel groter. In de organische landbouw wordt bewust afgezien van intensieve chemische bemes ting. In plaats hiervan wordt organische mest gebruikt en laat men velden af en toé braak liggen. Britse bodemchemici geloven dat de landbouwgronden die volgens deze organische methode worden bewerkt, uit geput zouden raken als er niet voortdurend ongemerkt vanuit de lucht werd 'bijge- mest'. De integrale bemesting van het land door stikstofhoudend regenwater heeft ook in grijpende gevolgen voor de natuurlijke, flo ra. In de afgelopen dertig jaar zijn gevoelige, zeldzame planten die op voedselarme gron den groeien op grote schaal aan overbe mesting ten onder gegaan. In Groot-Brit- tannië is 70 procent van de heide verdwe nen, omdat overbemeste heide door veel dieren als een lekkernij wordt beschouwd. Ecologen waarschuwen dat de plantenver- scheidenheid in Europa drastisch zal afne men als de ongewenste bemesting uit de lucht niet wordt aangepakt. Een enorm fossiel ei, dat door drie Australi sche kinderen werd opgeraven, is volgens wetenschappers mogelijk het ei van de Ae- pyprnisvan Madagascar, een uilgestorven reuzenvogel. De kinderen vonden het ei, dat een omtrek heeft van 80,5 centimeter, in de zandheuvels bij het strand van Cer vantes, 245 kilometer ten noorden van Perth. Ken McNamara, paleontoloog van het Wes telijk Australisch Museum, noemde de vondst „uitermate belangrijk" en zei te ho pen dat het ei aan het museum zou worden geschonken. „We zouden het dan weten schappelijk kunnen onderzoeken om te kij ken of het afkomstig is van de Aepyornis. bekend als de enorme olifantvogel", aldus McNamara. De 2,5 meter grote Aepyornis is zeker 2.000 jaar geleden uitgestorven en het is volgens McNamara mogelijk dat het ei via een rivier in de Indische Oceaan terecht is gekomen en naar het westen van Australië is gedre ven. Een soortgelijk ei werd in 1930 gevon den in de buurt van Augusta, 315 kilometer ten zuiden van Perth. Dat was voor zover bekend het enige Aepyornis-ei dat tot nu toe buiten Madagascar werd gevonden. De vondst is volgens McNamara onder meer belangrijk omdat het Aepyornis-ei het grootste ei is dat, voor zover bekend, heeft bestaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10