Italiaanse premier overweegt aftreden r: Giulio Andreotti heeft nu echt problemen Buitenland Balladur nieuwe Franse premier Rusland helt over naar totale anarchie Tweeduizend vluchtelingen uit Srebrenica bereiken Tuzla DINSDAG 30 MAART 1993 :e Presse ANP* Algemeen Nederlands Persbureau AP Assooated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Serv-.ce RTR Reuter UPI United Press International Gevaar 'meeroken' onderschat Belgische premier zoekt uitweg crisis brussel» De Belgische premier Jean-Luc Dehaene heeft gisteren van koning Boudewijn officieel de opdracht gekregen na te gaan of de breuk in zijn rooms-rode kabinet gelijmd kan worden. Dehaene bood vorige week het ontslag van zijn regering aan, na dat socialisten en christendemocraten het niet eens waren ge worden over een pakket bezuinigingsmaatregelen van zes mil jard gulden. Mobutu benoemt nieuwe premier Kinshasa De omstreden Zaïrese president Mobutu heeft een nieuwe premier benoemd. Gisteren maakte de televisie bekend dat Faustin Birindwa de nieuwe regeringsleider is. Birindwa is de laatste in een reeks medestanders die Mobutu naar voren schuift om zijn rivaal Etienne Tschisekedi als minister-president van de interim-regering weg te krijgen. Nepal knipt langharigen kort kathmandu Mensenrechtenorganisaties zijn de langharige jeugd van Nepal te hulp geschoten, nadat de regering van het Himalaya-koninkrijk in het kader van de wet tegen vandalisme is begonnen jongeren met lange haren op te pakken en te kort wieken. De politie heeft het haar geknipt van circa 500 jongeren tussen de 16 en 26 jaar oud, die waren opgepakt in de hoofdstad Kathmandu. „Deze campagne zijn we begonnen omdat is geble ken dat de meeste mensen die zich schuldig maken aan drugs gebruik en andere vergrijpen, lange haren blijken te hebben", al dus een politieagent. VN handhaven sancties tegen Irak new york» Volgens de BBC-radio zouden de VS en Groot-Brit- tannië niet langer het vertrek van president Saddam Hussein ei sen voor de sancties tegen Irak kunnen worden opgeheven. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren overigens wel besloten de strenge economische sancties tegen Irak te handhaven. De VS beschuldigen Iran ervan de boycot te hebben geschonden. Duitse agenten aangeklaagd kiel» Een Duitse politieman die vorig jaar tijdens een inval in een asielzoekerstehuis een Est heeft geslagen en geschopt en „buitenlanders eruit" zou hebben geroepen en zijn superieur, die rustig toekeek, zijn gisteren in Kiel aangeklaagd wegens openlijke geweldpleging. Russen blijven aan de Oostzee brussel Rusland schort de terugtrekking van zijn troepen uit Estland, Letland en Litouwen op. Dat heeft minister Gratsjov (defensie) gisteren gezegd tijdens overleg van de NAVO en Oost- europese landen in Brussel. Gratsjov zei dat Rusland teveel soci ale problemen heeft om alle soldaten 35.000 man nu naar huis te kunnen halen. De minister bedoelde daarmee vooral het woningtekort. De Baltische staten hebben er herhaaldelijk bij Moskou op aangedrongen de terugtrekking te versnellen. Beschermde status minderheidstalen flensburg Het Saterfries, Noordfries, Sorbisch, Deens en Ro manes, talen die in Duitsland door verschillende minderheden worden gesproken, zoeken naar garanties voor hun voortbe staan. Het Duitse Comité voor Minderheidstalen gaat bij het parlement in Bonn pleiten voor een beschermde status voor de talen in de grondwet en ook de deelstaatregeringen zullen wor den benaderd. Man had baarmoeder en zaadleiders new delhi» Indiase dokters hebben bij een 30-jarige man een volledig ontwikkelde baarmoeder verwijderd. De man had al vanaf zijn jeugd een zwelling in zijn lies. De eileiders bleken rechtsstreeks verbonden te zijn met de zaadleiders. Dat de man zichzelf niet voortdurend zwanger maakte, is alleen te danken aan het feit dat hij geen eierstokken had. VS-leger Europa met 100.000 man brussel peter de vries correspondent De Amerikaanse strijdkrachten in Europa zullen de komende vier jaar worden ingekrompen tot ongeveer 100.000 man. De Amerikaanse onderminister Perry heeft dat maandag in Brussel gezegd tegen de minis ters van defensie van de NAVO- en de Oosteuropese landen. NAVO-topman Manfred Wör- ner toonde zich 'tevreden' dat de VS niet zakken onder de psy chologisch en militair belangrij ke grens van 100.000 man schappen. President Clinton had zich daar tijdens zijn ver kiezingscampagne nog voor stander van getoond. RAF laat zien wat'Ze nog kan karlsruhe ap Volgens veiligheidsexperts heeft de terreurorganisatie Rote Ar mee Fraktion zaterdag de bom aanslag op de gevangenis in Weiterstadt, nabij Darmstadt, gepleegd om aan te geven dat ze als de nood aan de man komt in staat is om gevangen kameraden te bevrijden en om te laten zien dat de organisatie nog bestaat. Vorig jaar had de toenmalige minister van justitie Kinkel ge opperd een aantal RAF-leden vervroegd vrij te laten. Daarvan is nog niets gekomen. Reden voor de RAF de autoriteiten hardhandig wakker te schud den. Er is een beloning van hon derdduizend mark uitgeloofd voor tips die leiden tot de aan houding van de daders. Het on derzoek wordt vertraagd door dat het instortingsgevaar bij de door de bom getroffen nieuw bouw groot is. Afgetreden DC-lid: 'Partij open voor corrupt en en inafiosi' De politieke situatie in Italië is na de laatste aanval van de rechters op de belangrijkste politici van het land ui terst troebel geworden. Premier Amato overweegt af te treden omdat, zo zei hij gisteravond, de protagonist van de politiek niet meer de regering is maar de rechtelijke macht en de door haar gestarte juridische procedures te gen de politici. Edouard Balladur, de nieuwe premier van Frankrijk. FOTO RtfCARETH WATKINS rome eelco van der linden correspondent Dat de woorden van Amato se rieus moeten worden genomen, blijkt uit het feit dat president Scalfaro de voorzitters van bei de kamers van het parlement vandaag zal ontmoeten. Als Amato aftreedt, is de kans groot dat een soort noodregering wordt gevormd onder leiding van Napolitano, voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, of Spadolini, voorzitter van de Senaat. Amato viel niet de Italiaanse rechters maar de politici aan omdat die volgens hem hun be stuurstaken verzaken. Hij verge leek de situatie in Italië met die van 8 september 1943, toen de politici massaal het zinkende, fascistische schip verlieten en kozen voor het verzet. Amato liet doorschemeren dat hij wil aanblijven tot de referenda die op 18 april worden gehouden, maar alleen als hij kan rekenen op steun van de regeringspartij en. Die steun wordt echter met de dag minder. Gisteren trad se cretaris Vizzini van de kleine so ciaal-democratische regerings partij af. Hij vindt dat zijn partij moet opgaan in een nieuwe, progressieve partij waarvan ook de socialistische partij, de ex- communistische PDS en de re publikeinse partij deel van moeten uitmaken. Secretaris Benvenuto van Amato's eigen (socialistische) partij, liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Maar de grootste ldap was voor de christen-democratische partij. Na anderhalf jaar aarze len besloot de dissident Segni, de belangrijkste promotor van de referenda, uit de partij te stappen. Segni zei dat de DC el ke band met het gezonde deel van het land heeft verloren en 'een apparaat is geworden dat de deuren heeft geopend voor corrupten en mafiosi'. parus hans gertsen correspondent De Franse president, Mitter rand, heeft volgens verwachting de 63-jarige gaullist Edouard Balladur benoemd tot opvolger van premier Pierre Bérégovoy. Mitterrand maakte de benoe ming gisteravond bekend in een rechtstreekse uitgezonden TV- toespraak, een etmaal na de enorme stembusoverwinning van de rechts-liberale oppositie. Bérégovoy had eerder op de dag zijn ontslag aangeboden. De 76-jarige president zei dat hij de wens van de Franse kie zers heeft begrepen: „Door een belangrijke nieuwe meerder heid te kiezen, heeft u duidelijk gemaakt dat u een ander soort beleid wilt. Die wens zal zorg vuldig worden gerespecteerd". De socialist Mitterrand be loofde dat hij de nieuwe, recht se regering niets in de weg zal leggen. Hij zal zich beperken tot de taken die hem volgens de grondwet toekomen: waken over de naleving van de grond wet en de continuïteit garande ren van het beleid op sleutelge- bieden als Defensie en Buiten landse Zaken. Gisteravond maakt de president vast duide lijk dat hij erop zal toezien dat de nieuwe regering een duide lijke pro-Europese koers vaart. Die opmerking is van belang omdat er binnen de rechts-libe rale meerderheid een belangrij ke anti-'Maastricht'-vleugel be staat. Premier Balladur staat overigens bekend als een over tuigd Europeaan. Naar verwachting zal de nieu we premier op zeer korte ter mijn de samenstelling van zijn regering bekend maken. Vol gens de Franse pers heeft hij zijn kabinet op papier al zeker een week rond. Het gevaar van passief roken wordt zwaar onderschat. Slechts de helft van de Europea nen is zich ervan bewust dat het inademen van andermans ta baksrook ernstige ziekten kan veroorzaken. Dat concludeert de Europese Commissie uit een opinie-onderzoek in de twaalf EG-landen. Bijna tachtig procent van de ondervraagden bleek geregeld te worden blootgesteld aan ta baksrook. Volgens wetenschap pelijk onderzoek 'kan 'meero ken' longkanker en andere ge zondheidsproblemen veroorza ken. Slechts 52 procent van de Europeanen weet hiervan. Van de niet-rokers zei 83 procent last te hebben van tabaksrook. Een op de drie rokers vindt an dersmans tabaksrook hinderlijk maar de meeste niet-rokers to lereren roken in hun nabijheid. Slechts 38 procent zegt er wel eens iets van. Een grote meer derheid (82 procent) van de Eu ropeanen is voorstander van een rookverbod in openbare ge legenheden. En ook een strikte scheiding van rook en rookvrije vertrekken op de werkplek wordt door een grote meerder heid (88 procent) toegejuichd. Uitgeputte vluchtelingen uit de door Serviërs belegerde stad Srebrenica in oost-Bosnië vertrekken in een overvolle truck naar Tuzla, ten noorden van Sarajevo. Meer dan 2.000 moslims konden gisteren de stad verlaten. Meer dan tweeduizend uitgeputte vluch telingen uit het door Serviërs belegerde Srebrenica hebben gisteren gebruik ge maakt van een staakt-het-vuren en zijn met een vrachtwagenkonvooi van de Verenigde Naties meegereisd naar het 70 kilometer naar het noordwesten gelegen Tuzla. Vanmorgen werden door radio amateurs overigens de eerste nieuwe ge vechten rond Srebrenica gemeld sinds het bestand dat zondagmiddag inging. De moslim-vluchtelingen, vrouwen, kinderen en oudere mannen, zwaaiden toen ze na een dag reizen in het door Bosnische regeringstroepen beheerste Tuzla arriveerden. Velen hadden de reis in een overvolle open vrachtwagen ge maakt. Medevluchtelingen zouden van de vrachtwagens zijn gevallen en kenne lijk waren enkelen onderweg gestorven. De Nederlandse minister Kooijmans (buitenlandse zaken) is het niet eens met het Amerikaanse dreigement om het VN- wapenembargo tegen de Bosnische moslims op te heffen, als de Bosnische FOTO ap» MICHEL EULER Serviërs blijven weigeren het VN-vredes- plan te tekenen. Kooijmans vindt wel dat de vredesmacht die naar Bosnië-Her- cegovina gaat als dat akkoord eenmaal is getekend, de mogelijkheid moet hebben om de Serviërs eventueel met geweld te verjagen uit de gebieden die zij bezet houden. Na de socialisten, de christendemocra ten. Na het noorden van Italië, het zui den. Na de corruptie, de maffia. De richting waarin de politieke tragedie in Italië zich spoedt, gaat van kwaad tot erger. Vergeleken met de problemen waarmee de christendemocratische partij (DC) in het zuiden te maken lijkt te krijgen, zullen de moeilijkheden van de socialisten (PSI) in het noorden slechts kinderspel blijken. Tot afgelopen weekeinde bleef het schandaal, waaronder het politieke en maatschappelijke bestel in Italië beeft, beperkt tot een steeds groter wordende corruptie-affaire. De 'Operatie Schone Handen' trof vooral de socialisten in het noorden, met name in Milaan, waar de meeste industrie is gevestigd en waar de partij van Craxi haar machtsbasis had. PSI-leiders waarschuwden echter dat de christendemocraten in veel grotere pro blemen zouden komen zodra de Itali aanse justitie in het zuiden het deksel van de beerput zou lichten. Dat moment is aangebroken. Giulio An dreotti ontelbare malen minister en zeven keer premier en drie christen- V democratische leden van zijn laatste re gering, worden er door justitie van ver dacht samen te hebben gewerkt met de maffia. Een van de zeven belangrijkste geïndustrialiseerde landen ter wereld lei den en tegelijk samenwerken met de ge organiseerde misdaad. Zoiets tart elke verbeelding. Daarmee vergeleken zijn de schandalen die Craxi dwongen af te tre den als leider van de socialistische partij een peuleschil. De gevolgen bleven gisteren niet uit. De lire stortte in en de centrale bank van Italië werd gedwongen in te grijpen, zon der veel resultaat overigens. De regering kwam in ernstige problemen want de christendemocraten zijn met negen mi nisters de voornaamste partij binnen de coalitie. Het ondenkbare is gebeurd. De man die sinds de Tweede Wereldoorlog het poli tieke gezicht van Italië is geweest en die jarenlang handenschuddend met de machtigen der aarde op de televisie te zien was, wordt officieel aangepakt. Ge ruchten over zijn banden met de mis daad deden al jaren de ronde, maar de beschuldiging tegen hem staat er nu zwart op wit en is ondertekend door rechter Casselli uit Palermo. Andreotti is door leden van de maffia die zijn gaan samenwerken met justitie, de pentiti', beschuldigd van collaboratie met de Cosa Nostra op Sicilië. Voormalig minister Gava (binnenlandse zaken) verantwoordelijk voor-de strijd tégen de georganiseerde misdaad en voormalig minister Cirino Pomicino (begroting) worden verdacht van banden met de maffia in Napels, de 'Camorra', en voor malig minister Misasi (onderwijs) van connecties met de 'Ndrangheta', de mis daadorganisatie van Calabria. Allen ontkennen de beschuldigingen. Andreotti en Cirino Pomicino zeggen dat dit de wraak is van de maffia voor de strenge anti-maffia wetgeving die door de regering-Andreotti is aangenomen. Zij vergeten daarbij gemakshalve dat zij slechts op het allerlaatst en onder grote druk vanuit de samenleving ertoe kon den worden overgehaald harde maatre gelen tegen de georganiseerde misdaad te nemen. De christendemocraten sluisden tiental len jaren grote sommen geld naar Zuid- Italië en werden daarvoor beloond met stemmen bij de verkiezingen. Het verkie zingsprogramma maakte er vorig jaar trots melding van dat de DC er voor had gezorgd dat de afgelopen 40 jaar 225 miljard gulden aan overheidsgelden naar het arme zuiden was gestroomd. Critici zeggen dat de christendemocra ten daarmee de stemmen kochten die hen 40 jaar lang in het zadel hielden. Het was een vicieuze cirkel: het arme zuiden met zijn vele werklozen had steun nodig, de DC zorgde daarvoor en werd bij ver kiezingen beloond met stemmen. En tussen de geldstroom en de bevolking zat en zit de maffia. Na de oorlog wendderi de christendemo craten zich tot het conservatieve zuiden om de communisten van de macht af te houden. In de strijd tegen het rode ge vaar was de maffia in Sicilië, toen nog een geheim genootschap dat haar han den weigerde te bevuilen met zaken als prostitutie en drugs, een natuurlijke bondgenoot. Van het een kwam het an der. Met hulp van politieke beschermhe ren groeide de oude maffia uit en rijk dom kwam met cement dankzij de bouwcontracten die rijkelijk werden ver leend. De eerste tekenen van problemen voor Andreotti, kwamen vorig jaar oktober toen de rechterlijke macht de in maart vermoorde Lima aanwees als de verbin dingsman tussen de maffia en het poli tieke establishment. Justitie stelde dat Lima was omgebracht omdat hij er niet meer in slaagde te zorgen voor genoeg hulp voor de maffia vanuit Rome. Met 'Rome' werd Andreotti bedoeld. Lima, Europees parlementslid voor de DC en voormalig burgemeester van de Sicili- aanse hoofdstad Palermo, was vele jaren de vertrouwensman van Andreotti. Hoewel het nu menens lijkt, is nog lang niet zeker dat het is afgelopen met An dreotti. Al bijna dertig keer eerder is ge tracht hem te betrekken in allerlei schan dalen en iedere keer gleden de beschul digingen van hem af als waterdruppels van een eend. Zo was hij betrokken bij de zaak Sindona. bankier van de maffia, de beruchte loge P2 en hfet Vaticaan. Dat de christendemocratische partij er niet zonder kleerscheuren afkomt, lijkt ech ter onontkoombaar. moskou hans geleunse In Rusland lijkt de totale anar chie een feit, nadat het Volks congres gisteren zijn ingelaste zitting afsloot. Parlementsvoor zitter Chasboelatov concludeer de dat het parlement een staats greep heeft voorkomen. „We hebben verhinderd dat de pre sident een totalitair regime zou vestigen, dat wellicht tot burge roorlog had geleid." Maar de tegenstellingen tus sen president Jeltsin en het par lement zijn alleen maar ver scherpt. Conflicten lijken onver mijdelijk. Zo verbood het parle ment. Jeltsins 'volksraadpleging' op 25 april. In plaats daarvan besloot het Congres zelf een re ferendum te houden. Daarin komen vier vragen aan de orde: Heeft u vertrouwen in presi dent Jeltsin Keurt u het sociale en econo mische beleid sinds 1992 goed Bent u voorstander van ver vroegde presidentsverkiezingen Bent u voorstander van ver vroegde parlementsverkiezin gen. Jeltsins woordvoerder Kostik ov achtte het niet uitgesloten dat de president zijn eigen 'opi niepeiling' op 25 april gewoon zal doorzetten. Jeltsin zal bo vendien het Constitutienele Hof vragen of de besluiten van het Congres wel rechtsgeldig zijn. Het grote verschil tussen refe rendum en 'opiniepeiling' is, dat bij het referendum een meerderheid van het totale aan tal kiesgerechtigden nodig is voor een bindende uitslag. Alge meen wordt aangenomen dat de opkomst gering zal zijn, zo dat Jeltsin waarschijnlijk een nederlaag lijdt en het parlement vervroegde verkiezingen ont loopt. Het Congres is in 1990, nog onder communistische wetgeving, voor een periode van vijf jaar gekozen. Overigens bewees defensie minister Pavel Gratsjov gisteren dat het politieke steekspel voor lopig over zijn hoogtepunt heen is. Hij dook onverwacht op in Brussel, waar hij op een bijeen komst van NAVO-landen en Oosteuropese staten benadruk te dat „het Rode Leger een fac tor van stabiliteit is, trouw aan de Grondwet en loyaal aan het wettig gezag". Botha wilde atoombom op Luanda gooien' johannesburg «jonhcarlin the independent Zuid-Afrika heeft bijna de atoombom gebruikt toen haar leger in 1987 op het punt stond de oorlog in Angola te verliezen en in regeringskringen werd ge vreesd dat Cuba luchtaanvallen zouden uitvoeren op Zuidafri kaans grondgebied. Een kemproefgebied, dat in 1977 na internationale druk was gesloten, werd in 1987 weer in gebruik genomen, zo werd afge lopen weekeinde bekend. Eer der onthulde president De Klerk dat Pretoria tot voor kort be schikte over zes atoombom men. Lang daarvoor voorspel den kernwapendeskundigen al dat de Angolese hoofdstad Luanda waarschijnlijk doelwit was van een nucleaire aanval door Zuid-Afrika. In 1987 werd Zuid-Afrika ge leid door president Botha en een militaire elite. Hun beslis singen waren gekleurd door de overtuiging dat de Russen kwa men. Zuid-Afrika vocht al sinds 1975 in Angola met het idee dat het land deel zou nemen aan een door de Sovjets beraamde op Pretoria, met Mandeia's ANC in de voorhoede.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7