„Zo zo, dat is 'n mooie rente op die Kapitaal rekening." Vermogen ondernemer belastingvrij Hé, er zit een burger in de zaal Binnenland Euthanasie uitgesloten voor niet-Nederlanders Twee doden bij treinongeluk Rijk voor het eerst in reclame top tien Milieu-organisaties in geweer tegen chloor Ritzen: Elke Nederlander moet een diploma halen Bijlmerbajes heeft 'bijkantoor' DINSDAG 30 MAART 1993 ANP Algemeen NederUndi Persbureau CPD GemeenschappeWkc Persd.enst AIDS Fonds heeft 100.000 donateurs utrecht Het AIDS Fonds heeft zijn 100.000ste donateur bin nengehaald. Doordat de gemiddelde donateur 32 gulden geeft, is het fonds verzekerd van meer dan drie miljoen gulden aarfin- komsten per jaar. Dat geld gaat naar individuele hulp, voorlich ting, wetenschappelijk onderzoek en projecten in ontwikkelings landen. Brunssum tegen proefdierfokkerij brunssum» De Limburgse gemeente Brunssum geeft geen vesti gingsvergunning aan de nu in Zeist gevestigde proefdierenfok kerij Harlan Sprague Dawley (HSD). Op initiatief van de Dieren bescherming en de Bond tot Bestrijding van Vivisectie hebben 7500 inwoners van Brunssum bij de gemeente geprotesteerd te gen de komst van het bedrijf. Duitse onderscheiding FNV'er Rens utrecht. P. van Rens, hoofd in- en externe betrekkingen van de FNV heeft gisteravond uit handen van de Duitse ambasseur in Nederland, Citron, een hoge onderscheiding ontvangen. De FN V'er ontving het Bundesverdienstkreuz am Band. Van Rens heeft zich blijkens een verklaring van de Duitse ambassade bijzonder ingespannen voor samenwerking tussen de FNV en de Deutsche Gewerkschaftsbund de Duitse vakcentrale. Voorzitter Tilburgse SP afgetreden Tilburg. De voorzitter van de Tilburgse afdeling van de Socialis- tiese Partij (SP), is afgetreden. Hij kwam in opspraak vanwege zijn handel in illegale CD's. De man heeft toegegeven dat hij „wel eens" CD's heeft verkocht waarover geen auteursrechten zijn betaald. Wetsvoorstel CDA en PvdA Ondernemers die hun vermogen in het eigen bedrijf ste ken, hoeven geen vermogensbelasting meer te betalen. Dit staat in een wetsvoorstel van de kamerleden Vreug- denhil (CDA) en Vermeend (PvdA). Zij verwachten dat hierdoor tienduizenden banen extra ontstaan. De rege ling moet op 1 januari 1994 ingaan. den haag gpd den haag gpd Het is uitgesloten dat niet-Ne derlanders naar ons land kun nen komen voor de uitvoering van euthanasie. Minister Kooij- mans van buitenlandse zaken heeft dit laten weten in ant woord op vragen van de kamer leden Van der Vlies en Van Dis (SGP). Kooijmans wijst erop dat het bij euthanasie gaat om een ver trouwensrelatie tussen arts en patiënt. Daarin wordt behoed zaam en weloverwogen gehan deld. Voorts zijn er vele ge sprekken nodig tussen de be handelend arts en d.e patiënt. Van der Vlies en Van Dis wil den weten of het waar is dat Nederlandse ambassades naar aanleiding van de recente eu thanasiewetgeving worden be naderd met vragen over de mo gelijkheden hier euthanasie te laten plegen. Kooijmans bevestigt dat er vele verzoeken om inlichtingen over de wetgeving zijn binnen gekomen. In slechts enkele ge vallen ging het om mensen die wilden weten of zij hier eutha nasie konden laten plegen. Dat sommige mensen elders denken dat zij nu naar Neder land kunnen komen voor eu thanasie schrijft Kooijmans toe aan de onzuivere weergave in de publiciteit van de inhoud en strekking van de Nederlandse wet, de medische en juridische gedragsregels en de beleidslij nen hier. v Inmiddels zijn de Nederland se ambassades voorzien van schriftelijke uiteenzettingen. Dat is ook gebeurd met enkele ambassades in Den Haag. Ver der heeft minister Hirsch Ballin (justitie) een artikel geschreven in enkele buitenlandse kranten. Het plan kost 450 miljoen gul den per jaar. Vreugdenhil en Vermeend willen dit dekken door een aantal fiscale regelin gen te laten vervallen waarvan nu misbruik en oneigenlijk ge bruik wordt gemaakt. Dat levert 360 miljoen gulden op. De kamerleden willen boven dien af van de regeling dat ie mand nooit meer dan 80 pro cent kan betalen aan inkomens- en vermogensbelasting samen. Die regeling, die de Staat nu jaarlijks 225 miljoen gulden aan belastingopbrengsten scheelt, heeft geen nut meer na invoe ringvan het wetsvoorstel. Al met al halen de kamerle den 585 miljoen gulden binnen. Zij hebben maar 450 miljoen gulden nodig voor het afschaf fen van de vermogensbelasting. De overige 135 miljoen gulden is nodig om ondernemers die investeren in hoogwaardige technologie en laboratorium- uitrusting zelf te kunnen laten bepalen wanneer zij dat voor de belastingen afschrijven (vrije af schrijving). Vreugdenhil en Vermeend willen eigenaren van bos en na tuurgebied daarvoor niet meer aanslaan in de belastingen. Voorts willen zij dat er gebieden worden aangewezen waar on dernemers die investeren in be drijfsgebouwen en installaties, zelf kunnen kiezen wanneer zij die afschrijven voor de belastin gen. Het moet dan gaan om economisch zwakke regio's. Welke dat zijn, moet nog nader worden bepaald. De kamerleden hopen dat met hun voorstel de vlucht van rijke ondernemers naar het bui tenland, vooral België, wordt gestopt. Voorts denken zij dat mensen die nu beleggen in ren- te-groeifondsen dat geld in aan delen gaan steken. Dat is ook een extra impuls voor de econo mie. geffen Bij een botsing tussen de sneltrein van Zwolle naar Roosendaal en een perso nenauto bij het Brabantse Geffen zijn de 22- jarige bestuurster van de auto en een 65-jari- ge treinreiziger omgekomen. Na de botsing bij een met knipperlichten beveiligde over gang ontspoorde de trein. Daarbij sloeg een portaal (de ijzeren constructies waaraan de den haag gpd Een opmerkelijke nieuwkomer in de top tien van reclamebeste dingen: de rijksoverheid. Het rijk gaf vorig jaar ruim 43 mil joen gulden uit. Onbetwiste topper blijven de autofabrikan ten. Vorig jaar werd er voor bij na 200 miljoen gulden aan au to-advertenties uitgegeven. Dit blijkt uit cijfers van het Bureau voor Budgettencontrole (BBC), een commercieel bureau dat de reclame-uitgaven aan merkartikelen (en diensten) re gistreert. Bij BBC wordt nauw gezet bijgehouden hoe de ruim 3 miljard gulden aan reclame wordt uitgegeven. Volgens het BBC-rapport is de rijksoverheid nu doorgedrongen tot de groep van de tien groot ste adverteerders. De bestedin gen stegen ruim 37 procent, in vergelijking met 1991. De over heid adverteerde vooral veel op 'billboards' en op de radio. Des ondanks kregen ook tijdschrif ten en de televisie een aanzien lijk hoger gehalte aan over heidsvoorlichting. Naar de uitgaven per produkt gemeten, zijn personenauto's het meest geadverteerde pro dukt. Nummer twee zijn de su permarkten (met 105 miljoen gulden). Verzekeringen (98 mil joen), wasmiddelen (81 mil joen) en banken en financierin gen (71,6 miljoen) completeren de top vijf. den haag«anp van tevoren laat weten. Kortom, een thuisbankier die een hoge rente wil en toch steeds over z'n kapitaal wenst te beschikken, opent vandaag nog zo'n Postbank Kapitaalrekening. den haag anp Een thuisbankier pakt nu even z'n giroboekje om zo'n rekening te openen. Vijf milieu-organisaties hebben de Tweede Kamer vandaag ge vraagd bij minister Alders van milieu aan te dringen op een verbod van een aantal stoffen waarin chloor is verwerkt. De organisaties vinden dat er op zo kort mogelijke termijn een ver bod moet komen op gechlo reerde paraffines en oplosmid delen, chloor als desinfectie- middel, artikelen van PVC en pentachloorfenol (houtverduur zaming). Greenpeace, Milieudefensie, de Zuidhollandse Milieufedera tie, Natuur en Milieu'en de Waddenvereniging hebben gis teren een 'Akzo-anti-chlooraan- deel' aangeboden. Akzo is de grootste producent van chloor in Nederland. De organisaties hebben de kamer gevraagd het aandeel morgen aan minister Alders te geven, wanneer zij met hem onder andere over chloor en andere milieugevaar lijke stoffen praten. Volgens de organisaties zijn chloorverbindingen gevaarlijk bij de produktie, het gebruik en als afval. Ze zijn slecht afbreek baar en hopen zich op in na tuurlijke voedselketens, ze zijn vaak kankerverwekkend en kunnen de lever en het zenuw stelsel aantasten. Minister: Minstens twee jaar vakonderwijs zen het minimaal te behalen di ploma noemt, wijst de minister op het probleem dat te veel jon geren zonder diploma op de ar beidsmarkt komen. De minister legt de verantwoordelijkheid vooral bij de werkgevers. Als maatregel stelt de minister voor dat een werkgever straks geen jongere onder de 18 jaar meer in dienst mag nemen die tijdens de opleiding is afgehaakt, tenzij de jongere belooft de opleiding alsnog af te maken en daarover afspraken maakt met de werk gever. Een diploma van ten minste tweejarig beroepsonderwijs voor elke Nederlander. Daar over wil minister Ritzen van on derwijs afspraken maken met organisaties van scholen, werk gevers en werknemers, zo schrijft hij in de gisteren gepre senteerde nota 'Blijven Leren'. Tegelijk met deze nota bood hij de Tweede Kamer het voorstel aan voor een nieuwe wet op volwasseneneducatie en be roepsonderwijs. Die wet, die in 1996 in wer king moet treden, moet vooral leiden tot de vorming van zoge noemde Regionale Opleidings Centra (ROC's). Daarin worden verschillende vormen van be roepsonderwijs en volwas seneneducatie ondergebracht. Ritzen wil de ROC's bevoorde len boven instituten die zelf standig willen blijven. De ROC's krijgen mogen bijvoorbeeld zelf kiezen welke studies ze willen aanbieden. Ook mogen ze in grotere vrijheid afspraken ma ken met het bedrijfsleven. In de notitie over de „primai re startkwalificatie", zoals Rit- Delftse school krijgt primeur: waterloze wc Als thuisbankier met een bedrag flexibel over uw geld blijven beschikken, van f 25.000,- of meer krijgt u nu 'n hoge Per maand kunt u namelijk f 25.000,- rente over uw geld. Want de Kapitaal- zonder enige kosten weer terugstorten op 06-0400. Daar is men op werkdagen Dat is zo geregeld: u pakt uw giroboekje, vult het bedrag in (minimaal f25.000,-) en schrijft op de plaats van naam/ adres 'van girorekening naar Kapitaalrekening', Nog slechts een hand tekening en de kaart kan zo in de portvrije envelop op de post. Wie liever eerst nog wat meer informatie wil, leest alles over de Kapitaalrekening in de folder 'Postbank Kapitaalrekening', welke ver krijgbaar is via een gratis telefoontje met amsterdam anp Staatssecretaris Kosto van justi tie heeft op het terrein van de Bijlmerbajes vandaag een nieuw cellenblok geopend. Het gebouwtje met 48 cellen hoort bij een van de zes cellentorens van het complex: De Weg. De nieuwbouw is bestemd voor mensen die zijn opgepakt voor kleine criminaliteit, zoals straat rovers en zakkenrollers. Met de nieuwbouw komt de beschikbare ruimte in de hoofd stad op ruim 900 cellen, en dat aantal zal in de nabije toekomst verder worden uitgebreid. De Amsterdamse hoofdcommissa ris Nordholt zei vorige week dat hij zonder moeite duizend extra cellen zou kunnen vullen. On langs heeft Amsterdam er twee honderd toegezegd gekregen, speciaal voor de bestrijding van straatcriminaliteit. Kosto herinnerde eraan dat vorig jaar in Nederland ruim drieduizend verdachten werden heengezonden wegens plaats gebrek terwijl er door de nieuw bouw van de afgelopen jaren in 1992 gemiddeld 800 mensen meer zaten opgesloten dan in 1990. Kosto jcondigde aan dat hij voor het einde van dit jaar in een nota een nieuwe visie op de toekomst van het gevangenis- wezen zal formuleren. Daarbij zal het niet alleen gaan om vol doende cellencapaciteit maar ook om zaken als doelmatige reïntegratie van gedetineerden, veiligheid van personeel en ge detineerden. Als voorbereiding op die nota wil Kosto ronde-ta- felgesprekkenvoeren met verte genwoordigers uit de straf rechtsketen, hulpverleningsor ganisaties en minderhedenor ganisaties. Als eerste school in Nederland heeft de Delftse Jac. P. Thijsse- school een waterloos toilet ge- installeerd. Deze bijzondere wc wordt morgen officieel in ge bruik genomen. Met dit toilet hoopt de school aanzienlijk op haar waterrekening te kunnen besparen. De compactcomposteur, zoals dit toilet heet, is voorzien van een roestvrijstalen klep, die open en dicht kan. Hier door is het niet nodig de wc met water door te spoelen. De ontlasting komt in een bak te recht waarin het na een jaar volledig moet zijn gecompos- teerd. Deze compost zal ver volgens worden gebruikt als mest in de schooltuin. Met het waterloze toilet wordt al tien jaar geëxperi menteerd. Hel kan echter nu pas in huishoudens en scholen worden toegepast, omdat er een oplossing voor de stank is gevonden. Een energie-arme ventilator van zes volt voor komt het ontstaan van stank. rekening van de Postbank is momenteel uw girorekening. goed voor maar liefst 7,2% rente. Desondanks kunt u behoorlijk Terwijl dat ook geldt voor alle bedragen daarboven als u het een maand bereikbaar van 8.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 M) „li»™, POSTBANK Sparen tegen hoge rente doe je bij de Postbank. Discussie over politieke vernieuwing amsterdam anp „Niemand begrijpt wat ik zeg. Wat de mensen wel begrijpen is niet de moèite van het herhalen waard. Eigenlijk praat ik dus vooral voor mijn eigen genoegen." Zo vertaalde een sarcastische Eerste Ka mervoorzitter Tjeenk Willink de poppen kastvoorstelling, waarmee gisteren in Am sterdam de conferentie 'De democratische stad' van start ging. De voorstelling beeld de op humoristische wijze de opvatting uit die burgers hebben over politici. Die is verre van positief en Tjeenk Willink voelde zich aangesproken. Een jaar voor de gemeenteraadsverkie zingen werd gisteren in De Balie door Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Alkmaar de balans opgemaakt van enkele jaren „bestuurlijk vernieuwen", jargon voor po gingen om het bestuur dichter bij de bur ger te brengen. Die vernieuwing verloopt moeizaam. Met een zaal die bijna geheel was gevuld met ambtenaren en politici kreeg de con ferentie snel het karakter van een partij navelstaren. „Hé, er zit een burger in de zaal", zei gespreksleider Ton Pauka toen hij halvenvege de discussie iemand ont waarde die ambtenaar noch politicus bleek te zijn. Volgens de Amsterdamse burgemeester Van Thijn wordt er in Nederland momen teel „mompelend bestuurd". Grote beslis singen worden niet aan de kiezers uitge legd. „Er zitten te weinig bevingen ver nieuwers in de colleges die in staat zijn om met gezag een slechte boodschap te brengen." In Alkmaar organiseert het bestuur mas sale discussiebijeenkomsten om de bur gers bij het bestuur te betrekken. Dat lijkt gezien de opkomst van tussen de zeshon derd en duizend mensen aardig te lukken. Er wordt geprobeerd de mensen duidelijk te maken dat de politiek ook dingen doet waarover de mensen lei reden zijn „Maar te klagen valt er altijd", stelde Van Thijn. „Bijvoorbeeld over honden poep. Dan leggen wij uit dat die honden niet van de gemeente zijn. De burgers hebben ook hun eigen verantwoordelijk heid."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5