Onze Top 5 van deze week. 'Regeldrift ministerie demotiveert leraren' Binnenland Nederlandse jeugd is zeer negatief over Duitsers Rekenkamer: 'Paspoort is vijf keer te duur' Kooijmans vraagt om nieuwe ambassadeur VS Rechercheurs tipten criminelen Bonden willen bankstaking Rijp voor de sloop DINSDAG 30 MAART 1993 een maximum wordt gebonden en dat er ook voor de werkge vers een prikkel in zit om ar beidsomstandigheden te verbe teren. Daar wallen de werkge vers niet aan. Nu het aantal vakbondsleden onder het bankpersoneel fors is gestegen bijna 30 procent is nu georganiseerd menen de bonden voldoende kracht te hebben om naar een stakings- dag toe te werken. „We willen met de actiedag op 23 april la ten zien dat we meer draagvlak hebben dan vrij algemeen nog wordt verondersteld", aldus FNV-bestuurder Noten, al voegt hij eraan toe te hopen dat een staking niet nodig zal blijken. In de schoonmaakbranche (150.000 werknemers) gingen gisteren de vakbonden niet in op het aanbod van de onderne mersorganisatie OSB om de uit kering van toekomstig arbeids ongeschikten tot 65 procent van het laatstverdiende loon aan te vullen. Onvoldoende, dat moet 70 procent worden, luidde het oordeel. De bonden waren wel verheugd dat er nu in elk geval wordt gesproken over collectie ve reparatie. De werkgevers hadden dat in een eerder stadi um afgewezen. Aan het begin van de derde actieweek in de metaal-indu strie werd gisteren bij de fiet- senfabriek Gazelle in Dieren, waar 500 mensen werken, een Twee rechercheurs van de Cri minele Inlichtingen Dienst van de Rijkspolitie in de regio Lim burg-Zuid zijn met onmiddellij ke ingang geschorst op verden king van het doorspelen van in formatie aan criminelen. Om welke informatie het gaat, wil de staf van de politieregio Zuid voorlopig niet kwijt. De rijksre- principe-overeenkomst over het WAO-gat gesloten. Daarmee werden stakingsacties voorko men. Eerder sloten Stork, HSA en Inventum akkoorden af. In het geval van Inventum ging dat nadrukkelijk tegen de regels van de werkgeversvereniging FME in. Autofabriek NedCar in Born (Volvo) moet vandaag en mor gen voor de tweede keer in kor te tijd de produktie stil leggen door de acties in de metaal. Bij United Parts in Roermond, toe leverancier van uitlaten, wordt nog steeds gestaakt. NedCar kan daardoor niet meer uit de voeten. Het bedrijf zal een scha declaim indienen bij United Parts. Vandaag wordt er onder andere ook gestaakt bij zeven scheepswerven in Noord-Ne derland. Het paspoort is vijf keer te duur. De rijksleges voor een reisdocu ment zijn 52 gulden terwijl het maar een tientje kost. Het rijk heeft zo vorig jaar 76 miljoen gulden geïncasseerd. Dat staat in het jaarverslag 1992 van de Algeméne Reken kamer, die de uitgiften van het cherche stelt een onderzoek in. CID-rechercheurs houden zich bezig met het verzamelen en rangschikken van informatie in het criminele milieu. Het is bekend dat zij daarvoor regel matig een beroep doen op ge detineerden en gestraften die weer op vrije voeten zijn. In die contacten zijn de twee mogelijk te ver gegaan of hebben zich la ten betalen voor bepaalde infor- soesterberg De landmacht be gint 1 april met de sloop van 261 pantsergevechtsvoertuigen van het type YP-408. De sloop is rijk controleert. Het veel te dure paspoort is slechts één voor beeld van de volledig zoekge raakte verhouding tussen kost en vraagprijs voor overheids diensten. Ook voor de uitgifte van het kentekenbewijs of infor matie bij het Kadaster rekenen ambtenaren een tarief dat niet overeenkomt met de kosten, soms is dat overigens te weinig. matie. CID-medewerkers heb ben inzage in zeer vertrouwelij ke politiegegevens zoals geplan de acties en invallen. Omtrent de identiteit van de twee rechercheurs wordt uiter ste terughoudendheid betracht. Alleen is meegedeeld dat zij tot het korps rijkspolitie en niet tot de gemeentekorpsen behoren. het gevolg van het in 1990 ge sloten verdrag over verminde ring van conventionele wapen systemen in midden-Europa washington hans de bruun correspondent Nederland mag dan het land zijn met de oudste diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten, al bijna driekwart jaar zit er in Den Haag geen Ameri kaanse ambassadeur meer. Tij dens zijn bezoek aan Washing ton heeft minister van buiten landse zaken Kooijmans er dan ook bij zijn Amerikaanse collega Christopher op aangedrongen die vacature eindelijk eens op te vullen. „Nederland begrijpt niet dat zo'n goede bondgenoot nog steeds geen ambassadeur heeft toegewezen gekregen", zei Kooijmans gisteren na zijn on derhoud met Christopher. Die beloofde op zijn beurt daar met zo groot mogelijke spoed' iets aan te zullen doen, maar wees er fijntjes op dat op het State Department (ministerie van buitenlandse zaken) nog hon derden andere belangrijke pos- (CSE). De voertuigen worden dooreen particulier sloopbedrijf met snijbranders vernietigd. FOTO ANP RAYMOND RUTTING ten niet vervuld zijn. De laatste ambassadeur, Howard Wolkins, verliet Den Haag kort na de zo- De Senaat blokkeerde vorig jaar de benoeming van de za kenman van Nederlandse af komst Donald Alexander door president Bush. De zakenman uit Kansas zou het ambassa deurschap hebben 'gekocht' via een gift van 100.000 dollar voor de verkiezingskas van Bush, La- ter kwam Alexander weer in op spraak toen bleek dat hij de zoon van voormalig NSB-burge- meester Buitenhuis van Naar- den en Schagen was en dat zijn broer lid van de Hitlerjugcnd is geweest. Floewel de in 1974 tot Amerikaan genationaliseerde zakenman zelf geen oorlogsver leden had, ging zijn benoeming niet cjoor. PvdA zet aftrek huisonderhoud toch door PvdA-kamerlid Vermeend z£l binnenkort een wetsvoorstel in dienen om het onderhoud van eigen Woningen aftrekbaar te maken voor de belasting. Frac tievoorzitter Thijs Wöllgens zei dit gisteren tijdens een PvdA- bijeenkomst in Purmerend. Wöltgens zei twee weken ge leden al dat hij op deze manier het zwarte schilderwerk wil te gengaan en voor meer werkge legenheid wil zorgen t>ij de schilders- en andere bedrijven die verdienen aan het onder houden van woningen. Staats secretaris Van Amelsvoort van financiën wees het plan af. Daarom komt de PvdA nu zelf met een wetsontwerp. CDA-fractievoorzitter Brink man liet direct weten het plan van Wöltgens te steunen, maar het CDA trok die steun later in omdat het huurwaardeforfait daardoor dreigde te stijgen. Dat is nodig om ervoor te zorgen dat het rijk door de extra belas tingaftrek voor huiseigenaren niet minder belastinggeld bin nen krijgt. D66 heeft in schrifte lijke vragen aan het kabinet op heldering gevraa gd De Duitser is een overheersend, arrogant en oorlogszuchtig iemand die een hekel heeft aan vreemdelingen. Dat denkt een meerderheid van de Nederlandse jonge ren tussen de vijftien en negentien jaar. Eén op de twee denkt zelfs dat Duitsland de wereld wil overheersen. Vijftig procent van de jongeren is ronduit negatief over Duitsland en de Duiters. Dat blijkt uit de enquête 'Bekend en On bemind' over het beeld dat de Nederland se jeugd heeft over Duitsland en de Duit sers. Het onderzoek is vorig jaar onder 1.807 jongeren gehouden. De resultaten van het Nederlands Instituut voor Interna tionale Betrekkingen Clingendael gepre senteerd. Duitsland is onder de Nederlandse jon geren het minst geliefde buitenland in de Europese Gemeenschap. Naast Duitsland heeft alleen Ierland ook een negatieve sco re (13 procent is positief tegenover 46 pro cent negatief). Uitgesproken goed scoren België (57 procent positief, elf procent ne gatief), Frankrijk (vijftig procent positief, 13 procent negatief) en Croot-Brittannië (45 procent positief en 12 procent nega tief). Duitsland wordt door de Nederland se jeugd geassocieerd met de Eerste en de Tweede Wereldoorlog en met racisme en geweld tegen buitenlanders. Zeker veertig procent van wat de jongeren spontaan over Duitsland en de Duitsers zeiden, had daarop betrekking. Verder werden bier buiken, rare kleren, maar ook gezellige gastvrije mensen genoemd. Jongeren ba seren hun uitspraken op kennis die ze van hun ouders of via de televisie hebben ge- kregen. Wie dacht dat het negatieve beeld is ge baseerd op de vele voetbalinterlands, heeft het mis. De rivaliteit tussen het Duit se voetbalelftal en Oranje werd door slechts één procent van de ondervraagden aangewezen als oorzaak van het slechte Duitsland-beeld. In vergelijking met de dominante Duit sers komt de 'vriendelijke humoristische' Belg (60 procent van de ondervraagden vond dat) er aanzienlijk beter vanaf. Brit ten worden vooral als traditioneel (66 pro cent) getypeerd. Fransen gelden als bui tengewoon trots op hun land (51 procent). Nederlanders worden gezien als gedreven maar niettemin humoristische geldverdie- ners (61 procent). In het onderzoek is ook gemeten hoe het met de kennis van de Nederlandse jongeren over Duitsland is gesteld. Slechts tien procent van de jongeren weet wat zich in Duitsland afspeelt. Veertig procent weet helemaal niets over Duitsland. Ge vraagd werd hoeveel inwoners het land heeft (78 miljoen), welke regeringspartijen aan de macht zijn (CDU, CSU en FDP) hoe de hoofdstad heet (Bonn), de munteenheid (DMmark) en het jaar waar in Oost- en Westduitsland zijn herenigd (1990). Opvallend is dat veel jongeren denken dat Duitsland weinig vreemdelingen toe laat. In werkelijkheid is Duitsland koplo per binnen de Europese gemeenschap. Vorig jaar werden 500.000 asielzoekers, onder wie 200.000 Bosniërs, opgenomen. Omgerekend zou dat voor Nederland neerkomen op 94.000 asielzoekers. In wer kelijkheid liet de Nederlandse regering er vorig jaar nog geen 20.000 toe. De onderzoekers zijn bezorgd over de uitslag. Volgens hen blijkt dat als jongeren meer over Duitsland en de Duitsers weten, ze vaak ook positiever oordelen over het land en de inwoners. Van de jongeren die sterk in Duitsland zijn geïnteresseerd, is slechts acht procent negatief. Schoolboeken inzet ruzie in Suriname den haag Nederlandse hulpgoederen voor Suriname ter waarde van 4,5 miljoen gulden liggen al bijna een half jaar in de haven van Paramaribo. De goederen, onder meer schoolboeken, kun nen door een ruzie tussen de Surinaamse douane en het Suri naamse ministerie van financiën niet worden ingeklaard, zo heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking geant woord op schriftelijke vragen van WD-kamerlid Weisglas. De douane wil over de hulpgoederen invoerrechten heffen, het mi nisterie niet. Pronk zal niet eisen dat de goederen worden terug gestuurd omdat hij verwacht dat de zaak nu snel wordt opgelost. Politieman opgepakt voor oplichting breda Een 27-jarige politieagent is gisteren door de Bredase po litie opgepakt omdat hij een verzekeringsmaatschappij zou heb ben opgelicht voor 11.000 gulden. De man werd door een 39-ja- rige kennis uit Breda onder druk gezet om vernielingen aan te richten die de Bredanaar vervolgens op de verzekering verhaal de. Zelf zou de politieman geen financieel voordeel van de ver nielingen hebben gehad. De Bredanaar werd enkele weken gele den met nog zes WestbVabandèrs aangehouden in verband met een onderzoek naar de handel in verdovende middelen. Tijdens dat onderzoek rezen de verdenkingen over de verzekeringsfrau de. CAO-oveHeg loopt volledig vast op WAO, loon en werk schiphol» Een militair is duidelijk met zijn gedachten elders - al in het voormalige Joegoslavië of nog thuis - als hij via de trap aankomt op de pier waar vandaan gisteren 127 militairen ver trokken om dienst te gaan doen onder VN-vlag. fOro ANP ED OUDENAARDEN Politie vindt in vaas hoofd vermoorde man den haag anp Hel hoofd van een in januari vermoorde Hagenaar is afgelo pen weekende in een vaas in de Vliet in Rijswijk aangetroffen. De ledematen van het 37-jarige slachtoffer werden in januari in de bossen rond Apeldoorn ont dekt. De romp ontbreekt nog. Twee Britten en een Hage naar worden verdacht van be trokkenheid bij de moord. Zij zijn begin maart in Australië ge arresteerd. Justitie heeft inmid dels om hun uitlevering ge vraagd, maar volgens persoffi cier Zandbergen kan het nog weken duren voordal het drietal gedwongen voet zal zetten op Nederlandse bodem. Tijdens de verhoren in Australië kwam informatie naar boven waardoor de politie het hoofd kon vinden. De Hagenaar is vermoedelijk vermoord bij een ruzie over drugs. Commissie Van Es pleit voor onderwijsvernieuwing E>e banken moeten op 23 april staken als er voor die tijd geen overeenstemming is bereikt over een nieuwe CAO. Gisteren liep het overleg volledig vast en de komende dagen gaan de bonden met hun leden overleg gen. Bij de banken gaat het ove rigens niet alleen om de repara tie van het WAO-gat, waarvoor in de metaal wordt gestaakt en waarop gisteren ook het overleg in de schoonmaakbranche vast liep. In het bankwezen liggen volgens FNV-onderhandelaar ook nog grote verschillen van inzicht over de lonen en de werkgelegenheid. De banken zeggen dit jaar geen geld te hebben voor welke loonsverho ging dan ook. Hoogilit zou er over 15 maanden iets mogelijk zijn. Op het gebied van de werkgelegenheid komt het aan bod van de werkgevers volgens de bonden neer op pogingen om bankwerknemers hun baan te laten behouden. Eventueel zouden ze alle medewerking moeten verlenen wanneer hun werkgever elders een baan voor ze probeert te vinden. De bon den weigeren in te gaan op WAO-reparatievoorstellen van de banken. Zo zou personeel van de bankgroep van ING twee keer zo veel premie gaan beta len als dat van ABN AMRO. De bonden willen dat de werkne merspremie op zijn minst aan OYorkham, uit de bedieningsafdeling 100 gram ©D.E. Roodmerk koffie, sneifilter- of grove maling pak 250 gram Nu .met 20 waardepunten* ©Karvan Cévitam siropen, diverse smaken, bus 0.75 I OCfl Kippebouten, verpakt, 6 stuks ca. 1600 gram oo©o Oi«/«/ ©Ch Keukenrollen, met paasdecoratie, pak 2 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 april a.s.. "Zolang de voorraad strékt. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. >5^2.37 oo® >494.69 ten in hun klassen, waar ze nog het idee hebben hun eigen gang te kunnen gaan. Dat is echter fout, juist in samenwerking ligt het perspectief voor het leraar schap, vindt de commissie. Het personeelsbeleid in Ne derlandse scholen staat nog in de kinderschoenen, aldus de commissie, en daardoor heb ben veel scholen nog maar wei nig aandacht voor loopbaan planning en -begeleiding. Vol- zeer abrupte overgang tussen opleiding tot leraar en uiloefe ning van het beroep. Daarna komt er verder weinig verande ring in de functie-uitoefening binnen de school. Een beginnende leraar, zou in tegenstelling tot wal nu gebeurt, langzaam maar zeker kunnen toegroeien naar functies met een toenemende verantwoorde lijkheid. De commissie denkt in dit verband aan vijf verschillen de functieniveaus: leraar-in-op- leiding (geleidelijke overgang tussen opleidingen praktijk), de co-leraar (nog begeleid door een meer ervaren leraar), de le raar, de senior-leraar (voert ta ken uit zoals begeleiding van nieuwe leraren, het ontwikkelen van nieuwe lesmethodes) en de buitengewoon-leraar (belast met overdragen van het vak manschap). Opleidingen voor leerkracht of leraar geven toegang tot het onderwijs. Daardoor verkrijgen onderwijsgevenden hun be voegdheid. Maar meer dan de helft van de schooldirecties geeft aan dat bevoegdheids- eisen geen garantie bieden voor bekwaamheid. In het kader van de zelfstandige school, zouden scholen zelf mo'eten beslissen of ze ook met onbevoegde leraren willen werken, vindt Van Es. „Op die manier kunnen ook an dere, voor het onderwijs waar devolle, beroepskrachten wor den aangetrokken." De vergaande regelgeving in het onderwijs moet een halt worden toegeroepen omdat juist die leraren blijkt te ont moedigen. Scholen moeten de ruimte krijgen een eigen management en personeelsbeleid op te zetten. Er zou meer verscheidenheid in functies voor het onderwijs moeten komen, zodat leraren meer uitzicht hebben op een loopbaan. Aldus de Commissie Toekomst Leraarschap die vandaag het rapport 'Een beroep met per spectief heeft aangeboden aan staatssecretaris Wallage van on derwijs. De commissie, onder voorzitterschap van oud-Twee de Kamerlid Andrée van Es, werd in november 1991 inge steld om te onderzoeken hoe het beroep van leraar weer aan trekkelijk kan worden gemaakt. Scholen moeten veel meer vrijheid krijgen om hun eigen beleid te ontwikkelen. De ver gaande regelgeving van het mi nisterie van onderwijs heeft scholen te ver ingesnoerd. Niet door de toengenomen mondig heid van de leerlingen, maar het ontbreken van elke eigen speel ruimte heeft veel leraren gede motiveerd, is de conclusie van de commissie. Veel leraren heb ben zich als het ware opgeslo-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3