Oliver North is bijna terug van weggeweest De Schipbreuk van het Plan Simons Simons op dood spoor Afloop Volkscongres voorspelt onheil Feiten Meningen «W* Bevorderen doelmatigheid is minstens zo belangrijk' r DINSDAG 30 MAART 1993 2 Hij heeft zijn uiterlijk mee en iedereen kent zijn naam. Hij heeft een politiek programma zeer conservatief en sterk anti-homo en het lijkt erop dat hij het grondwerk al heeft gedaan voor het bijeenbrengen van het nodige geld. Oliver North, zo wordt gezegd, is klaar voor zijn ver kiezing als Amerikaans senator. WASHINGTON DAVID USBORNE THE INDEPENDENT Inderdaad, dezelfde Oliver Nor th die nauwelijks zes jaar gele den op Capitol I till vragen af weerde over zijn beslissende rol in de Iran-contra-affaire, waar bij Amerikaanse gijzelaars wer den geruild tegen wapens. De opbrengsten daarvan kwamen bij de Nicaraguaanse contra's terecht. Zijn optredens maakten North beroemd. Hoewel hij in eerste instantie werd veroordeeld om dat hij het Congres had voorge logen en illegale betalingen had ontvangen/werd de luitenant kolonel ter zee b.d. in 1991 in hoger beroep vrijgesproken. In de tussentijd was hij de held ge worden van de conservatieven in het hele land. I let toneel voor zijn verwachte politieke debuut is Virginia, waar volgend jaar wordt ge stemd over de herverkiezing Van de Democratische senator Charles Robb. Ook Robb zeifis niet onomstreden. Hij is on langs vrijgesproken van de be schuldiging-dat hij de telefoon van Virginia's gouverneur Douglas Wilder zou hebben la ten aftappen. Intussen zou Wil der zich als Robbs mededinger in de strijd kunnen werpen om de Democratische nominatie. Tot nu toe heeft North, die mee /al doen als Republikein, nog niets gezegd over zijn bedoelin gen. Maar al meer dan een jaar doorkruist hij de staat om Re publikeinse bijeenkomsten bij te wonen en geld bijeen te brengen, pat gaat deels naar een politieke organisatie met de naam Freedom Alliance, die hij in 1990 heeft opgericht. Weini gen twijfelen eraan dat hij bin nenkort zijn kandidatuur be kend zal maken. Onlangs kwam North in conflict ,met burgerrechtengroeperin gen, nadat hij tijdens een Repu blikeinse barbecue te zijner ere hatelijke opmerkingen had ge maakt over homoseksuelen. In de mailings van de Freedom Al liance wordt nog een tipje van de sluier over Norths gedach- tenwereld opgelicht. In een re cente nieuwsbrief wordt het lijdperk-Clinton aangeduid als de 'homo-jaren '90'. In een per soonlijke boodschap over de doelstellingen van de Alliantie zei North dat zij de strijd zal aangaan met het Congres, „dat steeds aanmatigender wordt, dat wordt gedomineerd door extreem links en waarvan te veel leden zijn gecompromit teerd door immoreel gedrag". Als North de ring in Virginia be treedt, moet het voor de politie ke toeschouwers een onderhou dende wedstrijd worden. Alle drie de kandidaten en er kunnen er nog meer bij komen genieten landelijke bekend heid. Wilder is Amerika's eerste zwarte gouverneur. Hij heeft vo rig jaar eventjes een gooi ge daan naar het presidentschap. Zijn ruzie met Robb over het vermeende afluisterschandaal heeft veel aandacht gekregen in de pers en was erg schunnig. Oliver North tijdens de hoorzittingen op Capitol Hill. archieffoto Hoewel Robb werd vrijgespro ken, hebben leden van zijn staf toegegeven een bandopname te bezitten van een bellende Wil der. Hoewel de persoonlijke vijandi ge gevoelens al garant staan voor een vuile campagne, zullen de ver uiteenlopende politieke stellingnames waarschijnlijk nog verder bijdragen aan de ex plosieve cocktail. North zal on getwijfeld hameren op zijn ver zet tegen de toelating van ho moseksuelen in het leger, een beleid dat wordt omhelsd door president Clinton en gesteund door Robb. Hoewel North veel mensen aanspreekt, is het niet duidelijk of hij in Virginia zal kunnen winnen. De hoorzittingen over het Iran-contra-schandaal mo gen hem beroemd hebben ge maakt. zij hebben hem ook een politieke bagage meegegeven die een groot deel van de gema tigde Republikeinen afschrikt. VERTALING: LUUTJE NIEMANDSVERDRIET MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De honderden Volksafgevaar digden zijn gisteren opgelucht naar huis gegaan. De kilo's dy namiet die ze uit alle hoeken van Rusland hadden aange sleept, zijn in Moskou achterge bleven. Parlementsvoorzitter Chasboelatov mag op die explo sieven passen. De grote ontploffing, Jeltsins af zetting, is uitgebleven. Maar er dreigen nu, afhankelijk van Chasboelatovs luimen, versprei de, kleinere uitbarstingen. Na afloop van dit Volkscongres is één ding in elk geval duidelijk: verbaal geweld en politieke trucs zijn ontoereikend om de strijd tussen president en parle ment te beslechten. Het mo ment breekt nu aan dat echte machtsmiddelen moeten wor den ingezet. Jeltsin erkent, als president van het volk, de besluiten van het 'bolsjewistische Congres' niet. Het Congres, volgens de huidige Grondwet nog steeds het hoog ste staatsorgaan, wil de orders van Jeltsin niet opvolgen. De consequenties springen het meest in het oog bij het referen- dumbesluit van het Congres. Jeltsin wil niet wat het Congres wil en omgekeerd. Als beide partijen bij hun standpunt blij ven is op 25 april het leed niet te overzien. Twee volksraadplegin gen tegelijk? En wat als de ene partij het referendum van de andere onmogelijk probeert te maken? Misschien is over dat referen dum nog een vergelijk mogelijk. Maar er zijn nog veel meer con flicthaarden. De controle over de media bijvoorbeeld, die het Congres naar zich heeft toege trokken. Moet televisiebaas Vik tor Bragin, een vriend van Jelt sin, straks onder politiegeleide naar zijn werk? Of wordt hij door militairen op bevel van Chasboelatov uit het complex van Ostankino-TV gehaald? En wat moet er gebeuren als de regering een mooie regeling met de regio-bazen maakt voor belastingen en subsidies en de parlementen (vaak op de hand van Chasboelatov) weigeren die Een baboesjka schrobt de trappen rond het metershoge standbeeld van Lenin in het Kremlin, terwijl binnen in het parlementsgebouw in rad tempo naar de totale anarchie in Rusland wordt toegewerkt, foto epa goed te keuren? Kan Jeltsin deze impasse door breken? Hij heeft het machtig ste wapen bij de hand. Hij is nog steeds de meest populaire politicus. Dat wapen kan hij echter alleen in de strijd werpen als de tegenstander het 'bolsje wistische Congres' of de Kau- kasiër Chasboelatov heet. Nie mand twijfelt eraan dat het volk Jeltsin omarmt als dat de keuze Maar anders wordt het als de kiezer ook wordt gevraagd zijn oordeel té geven over de her vormingen van Jeltsin. Die puinhoop wordt door een meerderheid van de Russen af gewezen. Nog gevaarlijker wordt het voor Jeltsin als er ver vroegde presidentsverkiezingen komen en er campagne moet worden gevoerd tegen kandida ten die de Grote Sprong Voor waarts beloven en Jeltsin brand merken als de oorzaak van alle ellende. Dus probeert het Congres Jelt sin in die nadelige positie te plaatsen en stelt het, in schijn, zichzelf ook ter beoordeling aan de kiezer voor. Voor een goed begrip: deze listen- en lagenpo- litiek wordt al sinds december vorig jaar bedreven. Door Jelt sin, die toen het Congres boos verliet met de kreet: het volk moet maar beslissen, u of ik. Door het parlement, dat die de- cembercrisis beëindigde met het compromis dat Jeltsins 'vertrou- wensreferendum' zou worden vervangen door een volksraad pleging over een nieuwe grond wet en dat compromis vervol gens weer onderuit haalde. Om dat het nog steeds teveel rook naar een keuze tussen Jeltsin en Volkscongres. Het referendum dat het Congres nu wil is niet meer dan een op zichtige poging om Jeltsins volksraadpleging te blokkeren. In de eerste plaats omdat een geldige uitslag pas wordt verkre gen als de helft plus één van alle kiesgerechtigden zich heeft uit gesproken. Alle opiniepeilers voorspellen dat hooguit zestig procent van de kiezers komt op dagen. Dus krijgt Jeltsin het ver trouwen niet en komen er even min vervroegde verkiezingen. Maar zelfs bij een honderd pro cent opkomst zijn door het knullige Congreswerk de meest belachelijke resultaten mogelijk. Het volk kan, om maar één vari ant te noemen, in antwoord op de eerste referendumvraag de president het vertrouwen schen ken, terwijl het (vraag 2) zijn economische beleid afkeurt, ver vroegde presidentsverkiezingen (vraag 3) niettemin afwijst en (vraag 4) vervroegde parle mentsverkiezingen goedkeurt. De lijst kan eindeloos worden uitgebreid. Er is maar één con clusie mogelijk: Rusland is met dit Negende Volkscongres in de totale anarchie beland. Zeventig jaar communisme heeft moe dertje Rusland opgescheept met een overmaat aan kortzichtige, onbekwame politici, die niet in staat zijn eigen ambities onder geschikt te maken aan belang van land en volk. Tekenaar Wim Steven hagen is met vakantie. Het plan-Simons is geen linkse samen zwering om de in komensverhoudingen in Neder land op hun kop te zetten, zoals een hardnekkig verhaal in som mige kringen wil. De stelselher ziening beoogt te bereiken dat ook in de toekomst niemand om financiële redenen van zorg verstoken blijft. Zo geeft de overheid uitvoering aan het grondwetsartikel waarin staat dat de volksgezondheid moet worden bevorderd. De gevolgen van het plan-Si- mons voor de koopkracht van veel werknemers blijven be scheiden. Vooral kleine zelf standigen en veel bejaarden gaan er op vooruit, terwijl de re kening hoofdzakelijk wordt be taald door tweeverdieners, vooral wanneer beide partners te veel verdienen om in het zie kenfonds te zitten. Niet alleen onbelemmerde toe gang tot de zorg, maar ook kos tenbeheersing in de zorgsector vormt voor de overheid een zwaarwegend motief om de ziektekostenverzekeringen te herzien. Het wordt steeds moei lijker om de uitgaven in de zorgsector beheersbaar te hou den. Tussen 1980 en 1993 lie pen die kosten op van 33 tot 55 miljard gulden. Maar ook de geldswaarde van de Nederland se produktie steeg de afgelopen twaalf jaar fors, door de econo mische groei en de geldont waarding. Uitgedrukt alsjrer- centage van de nationale pro- dukticwaarde bleven de kosten van de zorg stabiel (9,8 pro cent). Eigen bijdrage Om dat resultaat te bereiken, heeft de overheid zich evenwel steeds intensiever met de zorgsector moeten bemoeien. Jarenlang zijn de salarissen in ziekenhuizen en de bejaarden oorden bevroren, ziekenhuisdi recties mochten niet zonder vergunning uitbreiden en de in stroom van jonge medisch spe cialisten werd sterk beperkt. Van zorggebruikers werd ook vaker een eigen bijdrage ge vraagd. Die vele ingrepen waren amper voldoende om het aandeel van de zorguitgaven in de nationale produktie te stabiliseren. Van waar die voortdurende op waartse druk op het kostenpeil? Wetenschappel i jk onderzoek biedt steeds meer mogelijkiie- den om zieke mensen te hel pen. Technische hoogstandjes en de nieuwste medicijnen ver slinden geld. Houdt iedere Ne derlander een wettelijk recht op alles wat technisch mogelijk is, dan wordt de zorg op den duur volstrekt onbetaalbaar. De overheid probeert daarom het voorzicningenaanbod af te remmen door allerlei beperken de voorschriften. Sommige me dicijnen worden niet vergoed en een aantal dure verrichtin gen, zoals hartoperaties en transplantaties, is gerantsoe neerd. Ziekenhuisdirecties zijn sinds 1983 aan een budget ge bonden. Zorgaanbieders proberen onder zulke beperkingen uit te komen. De specialisten gaan gewoon hun gang: zij overschreden het beschikbaar gestelde budget in 1991 met bijna vierhonderd miljoen gulden. In wetenschap pelijke artikelen pogen onder zoekers niet aflatend aan te to nen dat dure verrichtingen uit eindelijk voor de samenleving voordelig zijn. Fabrikanten van medicijnen vechten prijsmaat regelen aan met behulp van door hen gesubsidieerde ge bruikersgroepen. De onafhan kelijke rechter is aanbieders en gebruikers van zorg vele malen te hulp geschoten door uit te spreken dat kostenbeheersende maatregelen strijdig zijn met de wet. Simons' ambtenaren op WVC hebben regelmatig het ge voel dat zij aan het kostenfront een reeks achterhoedegevech ten voeren. De vergrijzing van de bevolking biedt werkers in de zorgsector een wenkend afzetperspectief. Voor de overheid is de verande rende leeftijdsopbouw van Ne derland weinig minder dan een Financiële nachtmerrie. Oude ren hebben vaker en langduri ger intensieve zorg nodig, bo vendien tegen een steeds hoge re prijs. De vergrijzing, in com binatie met de invoering van geavanceerde medische tech nieken en aandrang vanuit de bevolking om wachtlijsten weg te werken, drijven onherroepe lijk de zorguitgaven en daarmee de premies verder omhoog. De oorspronkelijke voorstellen van de commissie-Dekker (uit 1987) en het daarop gebaseerde plan- -Simons proberen deze ontwik keling te keren. Paniek De sinds 1989 in gang gezette stelselherziening deed welis waar in Den Haag en bij nauw betrokken pressiegroepen veel stof opwaaien, maar de verze kerden van Nederland lagen er niet wakker van. Dat verander de op slag toen eind januari 1992 de nieuwe salarisoverzich ten werden uitgedeeld. Onder particulier verzekerden, werk zaam bij bedrijven en de over heid, brak hevige koopkracht paniek uit. De gebruikelijke pe riodieke loonsverhoging resul teerde nauwelijks in een hoger netto loon. Wie geen opslag kreeg, ging er netto vaak zwaar op achteruit. De salarisadmini stratie werd bestormd met vra gen. Hoe kan dat nou? Het stee vaste, maar onjuiste antwoord luidde: 'Het komt door Simons'. De ware oorzaak van de pre mie-explosie lag bij onverwach te kostenstijgingen in de zorgsector, die ook door de ambtelijke top van WVC niet waren voorzien. Maar dat feit kwam pas een half jaar later on omstotelijk vast te staan. Na het premieoproer in het begin van 1992 werd het niet meer stil rondom de veelgeplaagde be windsman. Simons kreeg een groot conflict met de verzekeraars, omdat hij volhield dat de particuliere pre mie minimaal met vijftien pro cent omlaag kon. De hulp van onafhankelijke deskundigen werd ingeroepen om uit te zoe ken wie van de ruziënde partij en gelijk had. Uit een door de Algemene Rekenkamer gefiat teerd onderzoek bleek afgelo pen zomer dat Simons ongelijk had: de premie kon niet om laag. De oorzaak lag bij niet- voorziene kostenstijgingen. Voorts hadden de verzekeraars extra geld nodig om hun lege kassen te vullen. De ruzie werd bijgelegd, maar de staatssecretaris raakte door de affaire politiek zwaar bescha digd. Een meerderheid in de Tweede Kamer dwong een adempauze af. In de rest van deze kabinetsperiode staat de stelselherziening daardoor op een laag pitje. Volksverzekering Het kabinet wil de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) verbouwen tot een volksverzekering tegen ziekte kosten. Geleidelijk aan worden daarom steeds meer voorzie ningen naar de AWBZ overge heveld. Het begon in 1989 met de gezinszorg en sinds 1992 zit ten ook de medicijnen in de AWBZ. In 1992 zouden ook de huisartsen overgaan, maar dat plan is door de Kamer getorpe deerd. Want inmiddels bestaat groeiende twijfel aan de bijdra ge die de stelselherziening kan leveren aan de kostenbeheer sing. De uitgaven voor voorzienin gen, zoals hulpmiddelen en de geestelijke gezondheidszorg lo pen namelijk uit de hand, juist nadat deze voorzieningen naar de AWBZ zijn overgegaan. Een belangrijke oorzaak is dat parti culier verzekerde gebruikers van naar de AWBZ overgehevel de voorzieningen nauwelijks meer een Financiële rem erva ren, in de vorm van eigen bij dragen die zij vroeger aan de particuliere verzekeraar moes ten betalen naar gelang hun zorggebruik. De toekomst van de stelselher ziening wordt voorts bedreigd, doordat de AWBZ voor het overgrote deel door een inko mensafhankelijke premie wordt gefinancierd. Zou het nieuwe stelsel in 1992 al integraal zijn ingevoerd, dan had de AWBZ- -premie geen 7,3 maar onge veer 13 procent bedragen. Dit percentage wordt alleen toege past op de eerste belastingschijf (43.000 gulden). Over de rest van het inkomen is geen AWBZ- -premie verschuldigd. Het re sultaat is een belasting- en pre mietarief voor mensen die min der dan 50.000 gulden verdie nen van maar liefst 45 procent. Nu is dat nog 38,5 procent. Mede door de vergrijzing van de bevolking zal over een beperkt aantal jaren het belasting- en premietarief ook voor mensen met lagere inkomens meer dan vijftig procent van elke extra verdiende gulden bedragen. Het betekent dat bijna iedereen van hoog tot laag straks met een en hetzelfde tariefpercentage te maken krijgt, gezien het huidige toptarief van de inkomstenbe lasting van zestig procent. Dit vooruitzicht deed het parlement schrikken. Een ambtelijke werk groep zoekt momenteel naar een andere manier om de ziek tekosten in de toekomst te fi nancieren. 't Lijkt vergeefse moeite. Daarmee staat de AWB- Z-trein op dood spoor. Reactie Simons: éFJk beleidsterrein kun je natuurlijk uiteindelijk reduceren tot een finan cieel probleem. Maar in de volksge zondheid spelen andere factoren dan finan ciële. die minstens zo belangrijk zijn. Laten we maar eens in herinnering roe pen wat nu precies de bedoeling is van de modernisering van de zorg. Dat is ook de doelmatigheid bevorderen. Dat is ook soli dariteit tussen ziek en gezond, jong en oud. rijk èn arm. Dat is voorkomen dal onnodig gebruik wordt gemaakt van medische voor zieningen, dus verantwoordelijkheden dele geren naar verzekeraars, naar dokters, ver pleegkundigen en patiënten. En ten slotte betekent dat ook betaalbaarheid. Betaalbaarheid nu, maar ook in hel jaar 2000. Mijn verantwoordelijkheid als staats secretaris van volksgezondheid gaat verder dan de fiscale consequenties van overheve ling van zorg naar de AWBZ. Ik ben graag bereid die fiscale consequenties mee te we gen, maar ik weeg ook andere belangen. De weg die ik ben ingeslagen naar mo dernisering van de zorg. een andere verant woordelijkheidstoedeling, een gelijkwaardi ger premie-opbouw tussen jong en oud. ge zond en ziek, blijkt een hobbelige. Maar vergeet niet wat er allemaal al in gang is gezet. We zijn druk bezigde knellen de regelgeving weg tè halen, maar ook de tweedeling ziekenfonds-particulier, leder een krijgt nu zorg vergoed via de AWBZ. Er is een hoop in gang gezet, maar nog een lange weg te gaan. Daar moeten we de komende periode aan werken.VB

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2