Mark Koevermans als held uitgeluid Van Gobbel: nieuwe attractie Sport Profaanbieding voor Delibas Huybens leidt EBBC naar basketbalbeker DINSDAG 30 MAART 1993 v plv -chef rob onderwater. 071-161446 De euforie over de stunt in Barcelona is nog niet ver stomd, maar de Nederlandse tennisbond denkt alweer aan het volgende Davis Cup-feestje. Op 16 juli staat Hol land-Zweden op de rol en dat moet een sportieve èn fi- 'nanciële klapper worden. Een dag na de gedenkwaardige avond in Vall d'Hebron, waar Oranje de Spanjaarden te kijk zette, wordt al druk gespeculeerd over het duel tegen Stefan Edberg cs. s lijkt r amsterdam rob van der zanden Jacques Kloppert, 'de man die namens de KNLTB de organisa tie van de thuiswedstrijden van Oranje op zich neemt, is met zijn gedachten zelfs verder dan het weekeinde van 16, 17 en 18 juli. Hij dagdroomt al van een plaats in de halve finale waarin hij graag Duitsland als oppo- ,,Je moet vooruit denken niet- duel met de Duit voor Nederland het k zie dat wel zitten zo'n thuiswedstrijd. Is het niet dit jaar dan een volgende keer. Ik heb daar een van mijn doelen van gemaakt," zegt de Belg in Nederlandse dienst. „Trouwens, de Duitsers hebben gisteren de tv-beelden uit Spanje gekregen. Ze zijn nogal geschrokken en hebben direct Boris Becker ge sommeerd weer op te treden in hun Davis cup-team," zegt de nooit om een woordje verlegen zittende Vlaming. Ingehuurd Kloppert is officieel werkzaam bij het sportmarketingbureau Advantage International. Hij is ingehuurd door de KNLTB om de Davis Cup-duels te promo^ ten en uit te baten. Kloppert lachte daarom zondagavond in Vall d'Hebron in zijn vuistje na de winnende volley van Mark Koevermans. Na de 3-2 zege in Spanje zat hij in gedachten al bij de thuiswedstrijd tegen Zwe den. Nederland-Zweden is wel wat beter om de boer mee op te gaan dan bijvoorbeeld Neder- land-Uruquay waar vorig jaar slechts enkele duizenden toe schouwers op afkwamen. ,,Ik denk niet meteen aan een kassucces, maar het is duidelijk dat dit een lekkere wedstrijd is die de bond geld op zal leveren. We tellen na de stunt in Spanje mee en het Nederlandse pu bliek is nu warm gemaakt," al dus Kloppert, die ook verant woordelijk is voor de show van basketballer ^Earvin Magie Johnson in Den Bosch over en kelemaanden. „Ik heb trouwens in Spanje weer eens gezien hoe het niet moet, het organiseren van een Davis Cup-wedstrijd. Het feit dat onze supporters werd ver boden om lol te maken en bier te drinken, was natuurlijk wat vreemd. Dat gaan wij straks te gen de Zweden anders doen, zekeren vast." Locatie Over de locatie voor de wed strijd tegen de Scandinaviërs, die afgelppen weekeinde van Cuba wonnen (5-0), is al nage dacht, maar de definitieve keu ze zal nog wel even op zich la ten wachten. Die keuze maakt overigens Kloppert niet, maar bondscoach Stanley Franker, in overleg met de spelers. De Zweedse pers liet al weten dat het duel is gepland op het gravel van Het Melkhuisje. Maar de knusse atmosfeer in Hilversum ten spijt, Het Melk huisje is wat klein voor de te verwachten publieke belang stelling. De banen van De Mets in Scheveningen lijken een mo gelijkheid, daar wordt boven dien in de zomer voor het eerst een Challenger gehouden onder leiding van Huub van Boeckel. Bondscoach Stanley Franker zal er nog wel wat nachtjes over slapen. Hij kan natuurlijk ook kiezen voor een indoorwedstrijd en supreme-court als baansoort aanwijzen, het thuisland mag immers bepalen wat de onder grond is. Maar na het mirakel op het gruis van Barcelona lijkt een voortzetting op gravel tegen de Zweden de beste oplossing. Hoewel het Davis cup-team van Zweden (Edberg, Kulti, Holm en Jarryd) goed uit de voeten kan op deze trage ondergrond is het van kopman Edberg bekend dat hij liever geen gemalen bak steen onder de voeten heeft. Het feit dat hij nog nooit het grootste graveltoernooi ter we reld (Roland Garros) won bete kent nog steeds een obsessie voor de eerzuchtige Zweed. Gravel De held van Vall d'Hebron, Mark Koevermans, verkiest gravel. „En anders een trage rubber baan, maar liever niet te snel voor die Zweden want dan spelen we ze in de kaart," aldus de Rotterdammer die weer zal moeten vechten voor een basis plaats als Richard Krajicek in ju li fit is. „Daar ben ik me terdege van bewust." 'De Koef vloog gisterochtend vanuit Barcelona naar Neder land. Op de luchthaven in Cata- lonië ging de huldiging na een roerige zondagnacht nog evqn door. Hij moest op de foto met Nederlandse supporters en toen hij tijdens de vlucht even de businessclass verliet en zich on der de aanhangers mengde, kreeg hij een luid applaus. De 25-jarige gravelspecialist zal overigens later in de week weer terugkeren naar Spanje voor deelname aan het ATP- toernooi in de Catalaanse hoofdstad. „Ik ben veroordeeld tot de kwalificaties vanwege mijn lage ranking. Ja, ze kunnen me natuurlijk een wild card ge ven voor het hoofdtoernooi. Maar ik geloof dat ik na zondag avond niet op veel medewer king uit Barcelona hoef te reke nen. Ze zien me daar liever even niet." Mark Koevermans loopt een ererondje met de Hollandse vlag. Ook in het vliegtuig n plaus ten deel. Vinnie Jones voorlopig geschorst londen De Engelse voetbalbond (FA) heeft Vinnie Jones voorlo pig geschorst. De speler van Wimbledon verscheen gisteren niet bij een zitting van de tuchtcommissie. Jones moest verantwoor ding afleggen voor de 41 strafpunten die hij dit seizoen verza melde. De voetballer, in zijn carriere al zes keer uit het veld ge stuurd, was gisteren ook voor officials van zijn eigen club on vindbaar. Jones was in november veroordeeld tot een boete van 55.000 gulden voor zijn deelname in een video met de meest grove overtredingen. Heredia.nieuwe trainer Atletico madrid Armando Ramon „Cacho" Heredia is de nieuwe trainer van Atletico Madrid. De Argentijn werd gisteren gepresenteerd als opvolger van de vorige week ontslagen Omar Pastoriza. Sinds Jesus Gil in het seizoen 1987/1988 voorzitter van Atletico Madrid werd, versleet de club tien trainers. Pastoriza hield het in het Vicente Calderon-stadion slechts vijf weken vol. De ploeg staat in de Spaanse competitie op de vierde plaats, negen punten achter koploper Barcelona, zeven keer stadgenoot Real. In het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars bereikte Atleti co inmiddels de halve finales. rotterdam marcel v gpd-verslaggever Donkere, droevige kop. De blik vaak op oneindig. Turbo-dijen in het kwadraat. Nelli Cooman heeft ze al eens mogen betasten en aan den lijve mogen onder vinden hoeveel kracht er werke lijk in die indrukwekkende bo- venbenen van Neerlands snel ste voetballer schuilt. Ulrich van Gobbel, de Suri naamse uitgave van Be Johnson en Mike Tyson, samen gevat in een oersterk lichaan Net 22 jaar, maar nu al ee tractie in de eredivisie en zekei in Rotterdam. Daar dragen ze hem op handen, Willem van Hanegem zowaar voorop. „Ik heb een zwak voor hem," zegt de Kromme. „De halve wereld riep een jaar geleden dat die jongen alleen maar kon rennen en te weinig intellect had om uit te groeien tot een grote voetbal ler. Dat zag ik toch even anders. Als je de bal opeens over vijftig meter diagonaal achter de ver dediging kan leggen, heb je als speler echt wel iets meer in huis." Van Flanegem lacht als hij hoort over het diepe respect dat FeyenooTds talentvolle verdedi ger in de eerste maanden voor zijn nieuwe baas had. Van Hanegem: „Ulli kwam een keer naar me toe en vroeg of ik een hekel aan hem had. Hij vond dat ik hem zo vaak te grazen nam, dat ik meer op hem schold dan op andere spelers. Ik heb hem gerustgesteld met de mededeling dat-ie zich pas zor gen moest maken als ik hele maal niet meer tegen hem zou praten. Hij begreep de bood schap." Sinds die tijd leeft Ulrich van Gobbel zo ongeveer in een an dere wereld. Hij is opgebloeid, voelt zich sterker dan ooit tevo ren en zegt zielsgelukkig te zijn met het feit dat één van Neder lands beste voetballers aller tij den al zijn energie steekt in de verdere ontwikkèling van zijn voetbalcarrière. Van Gobbel, met diepe bewondering: „Wil lem werkt nu zelfs aan mijn traptechniek en aan mijn voor zet. Tijdens maar ook na de training, met z'n tweeën. Prach tig, man." Het is voor het eerst in jaren dat hij ook weer mentale steun krijgt van een man, die wat leef tijd betreft, zijn vader had kun nen zijn. Ulrich van Gobbel raakte op vijftienjarige leeftijd zijn eigen vader kwijt. Niet toe vallig de periode waarin hij op school ontspoorde en bij NAC met de nodige herrie vertrok. „Ik noem het m'n wilde tijd. Op school stond ik meer op de gang dan dat ik in de klas was. Na een poosje ging ik helemaal niet meer. Ik was gewoon een vervelend mannetje. De LTS heb ik ook nooit afgemaakt." Maar als oudste zoon in een gezin met vier kinderen was hij zelfstandig genoeg om de draad van zijn leven weer op te pak ken. Eenmaal weer aan de slag bij Willem 11, waar hij via Frans Bouwmeester belandde, be greep de jonge krachtpatser dat er als voetballer voor hem een aardige boterham was te verdie nen. „Ik heb in die jaren voor mijzelf en mijn familie leren zorgen. Ik heb geknokt en heb daardoor dit niveau en dit leven bereikt. Het is alleen jammer dat m'n vader dat allemaal niet heeft mogen aanschouwen. Hij heeft me zelfs nooit betaald voetbal zien spelen." Dat Willem van Hanegem hem, zijn goede bedoelingen ten spijt, met harde hand blijft aanpakken doet Van Gobbel geen pijn. „Als ik heel eerlijk ben, moet ik toegeven dat ik dat ook wel nodig heb. Willem geeft me op m'n flikker, maar juist daardoor ben ik scherp en werk ik dag en nacht aan mijn zwak ke punten." Het heeft in zoverre al zijn vruchten afgeleverd, dat Van Gobbel, die onder de Zweedse politie-agent Gunder Bengtsson naar de Kuip werd gehaald, is uitgegroeid tot een belangrijke amsterdam/rotterdam gpd Bill Bikoff, de voormalige manager van Regilio Tuur, heeft bokser Orhan Delibas gevraagd pro fessional te worden. Bikoff heeft zo'n hoge dunk van de capaciteiten van de Olympische finalist, dat hij verwacht hem in anderhalf tot twee jaar naar een Europese titel te kunnen leiden. Deli bas (22) denkt serieus na over de plannen, waarin ook een rol is weggelegd voor zijn trai ner, parltime-bondscoach Hennievan Bemmel. Vaststaat dal Delibas eerst de grote (amateur- Hoernooien van dit jaar afwerkt. Begin mei is hij de kopman van de Nederlandse ploeg dje deel neemt aan de wereldtitelstrijd in het I inseTam- perc. Het is en blijft evenwel zijn grootste wens om in september in Bursa, in zijn vaderland Turkije, Europees kampioen in het zwaarwelter- gewicht te worden. Bikoff zou het liefst zien, dat de winnaar van de zilveren medaille hij de Olympische Spelen van Barcelona meteen prof wordt en nog zomin mogelijk zware partijen als amateur levert. Maar in het gesprek, dat hij en Delibas zondag had den, werd de Amerikaan snel duidelijk dat de bokser daarvan niet is af lu brengen. kracht in de defensie. Voorals nog met snelheid als sterkste wapen. Zelf, beweert hij, staat hij daar niet zo bij stil. „Ik loop niet rond met het idee 'ik ben de snelste man van de eredivi sie'. Misschien bestaat er wel een snellere speler." Schate rend: „Alleen ben ik hem nog niet tegengekomen..." Met name in de grote wed strijden heeft hij de laatste maanden zijn visitekaartje afge geven. In de topper tegen PSV gaf Romario hem nog tijdens de wedstrijd complimenten voor de manier waarop hij de kleine Braziliaan in de tang hield. „Goed gedaan en goed gezien, zei hij steeds als ik de bal had afgepakt of als ik hem te snel was afgeweest. Dat-ie zo rea geerde, dat-ie zo sportief was, dat vond ik hartstikke leuk." De Russische ster Radtsjenko was in Moskou ook kansloos tegen Van Gobb£l en kon pas scoren nadat de Feyenoorder 'rood' had gekregen." „Voor niks eigenlijk. Ik heb die jongen nooit geslagen. Ik ben van nature helemaal geen vechtersbaas. Ik ben sterk, na tuurlijk. Maar aan knokken heb ik een bloedhekel. Dat ik er in Moskou tussensprong, kwam omdat we bij Feyenoord altijd voor elkaar door het vuur gaan. Dit elftal is zo aan elkaar ge hecht, daar moet niemand pro beren aan te komen. Dat de donkere jongens alleen met el kaar optrekken, is een fabeltje. Groepjesvorming bestaat niet, het zou niet worden toegelaten ook. Iedereen is even 'close' en dat bepaalt de kracht van Feye noord in de competitie." Stelletje stoethaspels Van sommige mensen begrijp ik niets. Van de leden van het sectiebestuur amateur voetbal bijvoorbeeld. Hoe kun je nu toch in hemelsnaam tot je laatste snik vasthouden aan een re organisatieplan waarvan je weet dat het op groot ver zet, ja op uitgesproken bitterheid stuit? Zoiets doe je toch niet, dan zoekje toch voor je met je gezicht op de stoep dondert naar een compromis? Dit is immers het land bij uitstek voor compromissen? Maar nee, het sec tiebestuur (notabene onder leiding van CDA-Tweede- Kamerlid Lansink en die zou toch beter moeten weten) toonde zich ziende blind en horende doof. Het holde maar voort en werd zaterdag in Zeist dus krachtig gevloerd. Eigen schuld, dik ke bult. O Voor niet-voigers van de materie: de KNVB telt twintig Afdelingen (de Afde ling Leiden is er één van) en met een aantal daarvan gaat het niet goed. Om de zaken in de pas van deze tijd en op orde te krijgen, werd een organisatiebu- - reau in de arm genomen. Nou houd ik daar eerlijk gezegd al helemaal niet van. Kan men zelf dan helemaal niks meer? Als het maar even moeilijk wordt, haalt men er tegenwoordig dat soort lieden bij: snelle jongens in iets te nette pakken door en met de geur van alwetendheid om UD PAAUW zich heen. Klauwen met geld kosten ze. Ik heb ze dan ook al eens eerder betiteld als moderne lajelichters. Maar dit even terzijde. Het organisatiebureau vond dat de oplossing moest lig gen in de indikking van die twintig Afdelingen tot acht districten. Maar daarbij werd tamelijk grof over allerlei belangen en haken en ogen heengestapt. Als het sectie- bestuur amateurvoetbal het rapport als basis had geno men (zoals nu trouwens gaat gebeuren) om sommige zakep nader te bezien en bepaalde verfijningen aan te brengen dan was men er met de Afdelingen zeker wel uitgekomen. Het sectiebestuur bleef het rapport van het organisatiebureau echter zien als de steen der wij- Het vroeg om een afstraffing en kreeg die dan ook. Nog voor de discussie over het rapport zaterdag in Zeist een aanvang kon nemen, werd het al door een motie getor pedeerd. En dan durft zo'n Lansink (mijn favoriet was het toch al niet) aan het eind nog staalhard te beweren "blij te zijn met het vertrouwen dat de vergadering ons heeft gege ven". Hier staat het verstand bij stil. Kan die man niet weg? Het maakt niet uit waat naartoe. Desnoods het Hollands Diep in. Holland Acht Het is al vaker opgemerkt: een echt topsportklimaat heeft Nederland niet. Je merkt dat nu weer eens bij de vorming van de 'Holland Acht'. Een aantal, voor het merendeel al gelauwerde roeiers, onder wie de Olympi sche kampioenen 1988 Rienks en Florijn, heeft de han den ineen geslagen om voor het eerst sinds jaren Ne derland weereen acht (het pronkstuk van de roeisport) van internationale allure te geven. Daar komt veel voor kijken, want zo n acht moet een eenheid zijn, een goed geoliede machine, en voor het zo ver is moet er een berg trainingsarbeid worden verzet. Het is prachtig dat die mannen zich aan die taak wa gen. Ze moeten zich er allerlei opofferingen en onge makken voor getroosten. En voor wie het nog niet wist: roeien is één van die takken van sport waarmee nog geen spie te verdienen valt. Het initiatief verdient alle ondersteuning. Wat de roei ers willen is een ondersteuning in de kosten: anderhalf a twee ton. (Alleen de boot al kost een hoop geld). Het is een heel bedrag, zeker. En ik weet wel dat het 't Ne derlandse bedrijfsleven niet goed gaat. Maar dan nog. Er zijn sectoren (bank- en verzekeringswezen) die niets te klagen hebben. Zouden die de acht kerels in die schuit nou niet eens kunnen sponsoren? Tot dusver (ik schrijf dit op maandagmorgen) is het er nog niet van gekomen. Het schijnt dat men nu bezig is een sponsor over de streep te trekken. Maar de moeizame manier waarop het gaat is tekenend. Als het om ondersteuning van de topsport gaat, blijft het in Nederland miezerig toegaan. Foutje Marcel van Delft, de 17-jarige doelman van Rijnsburgse Boys zal de nacht van zaterdag op zondag, naar ik vrees, tamelijk onrustig hebben geslapen. Zijn ploeg, vechtend tegen degradatie, verloor zaterdag ongelukkig met 1 -0 van FC Lisse en de enige treffer kwam voort uit een fout van hem. In tijden heb ikniet.meer zo'n merkwaardig doelpunt als dit gezien. Het ontstond uit een vrije schop van Lis se nabij de zijlijn, een meter of twintig van de hoekviag af. Ik stond vlak achter het doel van Rijnsburgse Boys. dus ik kon hel allemaal precies waarnemen. De bal zeil de hoog, niet buitensporig hard naar de voorste doel paal en Van Delft had de bal zonder al te veel proble men kunnen vangen of wegstompen. Maar de jonge keeper lien als het ware onder de bal door en stak er geen hand naar uit, kennelijk in de veronderstelling dat die in het zijnet of gewoon achter zou gaan. De zon schoen van die kant fel in zijn gezicht en dal moet de oorzaak zijn geweest van zijn verkeerde beoordeling Ik zou er geen andere verklaring voor kunnen geven. (Van Delft zelf was na afloop niet te bereiken). Tot dat moment had hij goed staan kefcpen, maar na die fout zag je dat zijn zelfvertrouwen was aangetast Hij liet een bal los. timede verkeerd. Maar ja, wat wil je. zeventien jaar. Ik had met hem te doen. Ach, hij moet maar bedenken dat zelfs de beroemdste keepers met dit soort nachtmerrie-achtige ervaringen zijn groot ge worden. den boschanptot 21 punten: 57-32. Na de rust kwam Weert, dat meer li chaamskracht in de strijd gooi de, tot 78-71 terug. In de slotfa se zorgde vooral Marcel Huy bens. met 25 punten topscorer, voor de eerste bekerwinst in de historie van de Brabantse club. Aan Bossche zijde kwamen ook lolt (21), Ardon (14). Schllp. Kuipers (beiden 13) en Franke in de dubbele cijfers. Bij Weert gold dat alleen voor de Ameri kaan HiU die 31 punten maakte. De basketballers van EBBC heb ben gisteren de Nederlandse beker veroverd. In de tweede fi nalewedstrijd werd Weert met 101-82 verslagen. De eerste ont moeting was door de Limbur gers gewonnen: 83-80. In Den Bosch speelde de thuisclub in de eerste helft op volle toeren. Geholpen dooreen matte hou ding aan Weertse zijde was de marge halverwege opgelopen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21