'En nu de wedstrijd tegen Zweden in de Groenoordhal' rSicoBP a9? 'Spiernaakte vrouwen op de Haarlemmerstraat!' Br .«rw-0'm "•f*300 r:r:°- Het Gesprek van de Dag Niemand heeft nog tijd voor 1 april-grap hansah»*** DINSDAG 30 MAART 1993 Nederland wint de Davis-Cup, we moeten alleen nog even van de Zweden winnen. Het Ge sprek van de Dag laat regionale tenniskenners aan het woorcj over de wedstrijd van Afgelopen weekeinde tegen Spanje, die de spelers Koevermans en Haar huis op bewonderenswaardige wijze wonnen. Ook wordt er ge filosofeerd over de vraag of de wedstrijd tegen de Zweden in juli misschien in Warmond wordt gespeeld. Of leggen we een gravelbaantje aan in de Groenoordhallen. Philip van der Kwast, directeur Dekker-tennis Warmond „Ik gaf er vooraf geen cent voor. De prestatie van Haarhuis vind ik gewoonweg indrukwekkend; ik denk dat die jongen 12 uur op de baan heeft gestaan, onge kend karaktervol. Toen ik hoor de dat 250 studenten voor een deel op kosten van de bond in Barcelona waren, stond ik gek te kijken. Is dat nou nodig? Maar het is achteraf goed uitge- pakt. Je kon bij de Spanjaarden mer ken dat ze onder druk speelden. Je staat toch niet voor jezelf te spelen, maar voor je land. Fran- ker heeft een enorm risico ge nomen door Koevermans op te stellen. Ik heb die naam maan den niet meer gehoord, dat be tekent dat-ie de minder belang rijke toernooien heeft gespeeld. Ik had dat zelf nooit gedaan. De kans dat de Davis-Cupwed- strijd tegen Zweden hier in Warmond wordt gespeeld, is niet zo groot. We zijn wel eens eerder met de organisatie van zo'n duel bezig geweest. Tegen Urugay zou er hier gespeeld worden in aansluiting op de na tionale kampioenschappen ten nis. We hebben die NK echter afgezegd. Ik denk daarom dat de bond nu aan onze cjeur voor bij gaat". In de Groenoordhal kunnen gemakkelijk 10.000 toeschouwers terecht om de Nederlandse tennissers naar een overwinning tegen de Zweden te schreeuwen. foto archief Har Meijer, voorzitter van Uni cum en dé tenniskenner van Leiden „Als 't niet in Warmond kan, dan zou die wedstrijd natuurlijk best in de Groenoordhallen ge speeld kunnen worden, daar kunnen 10.000 toeschouwers in, Unicum zou dat natuurlijk graag organiseren. Tegen Zwe den moeten ze weer op gravel spelen. Je kan Koevermans en Haarhuis natuurlijk niet passe^ ren na deze prestatie, dan zou ik Krajicek en Siemerink in het dubbelspelopstellen. „Afgelopen weekeinde heb ik» genoten van het spel, ik heb mateloze bewondering voor die jongens. Aanvankelijk zou ik zondagmiddag naar UVS gaan, maar ik ben thuis gebleven en ben stil op m'n stoel blijven zit ten. Vooral Koevermans heeft een geweldige prestatie gele verd, die jongen is absoluut bo ven zich zelf uitgestegen. Ik moet ook Franker een compli ment geven, die heeft er echt een team van gemaakt. Ik heb een ploeg zelden zo zien vech ten. Waar ik me vreselijk aan geër gerd heb, is het commentaar op de televisie van Heintze Bakker, ik heb zelden iemand zoveel wartaal over tennis horen uit slaan, dan vond ik die Engelse commentator op Eurosport een stuk beter, en Theo Bakker op de radio deed het meer dan uit stekend." Theo Bakker, verslaggever Langs de Lijn, Oegstgeest „Dit zijn nu van die momenten dat sport verschrikkelijk mooi kan zijn, en ik ben blij dat ik er bij was. Vanochtend zat ik nog te denken aan een openingszin als ik een artikel moest schrij ven. Ik had 'Een wonder komt nooit alleen' in gedachte. Want dat Haarhuis won was al een mirakel, maar dat ook Koever mans het nog eens haalde, was ongelooflijk. De sfeer na afloop was uitgela ten. Die kon zo uitgelaten zijn omdat de spelers individueel en ook het team er alles in hebben gestopt. Ik moet Franker nage geven dat-ie er echt een team van heeft gemaakt; Jan Sieme rink komt omwille van de ploeg toch naar Barcelona, Eltingh, die op basis van zijn ranking misschien meer recht had op om te spelen dan Koevermans, begint daar niet over te zeuren. Ik zou niet weten voor wat voor ondergrond Franker kiest. Als hij voor een snelle baan kiest, dan kan hij Krajicek en Sieme rink opstellen en kunnen Haar huis en Eltingh fit aan het dub belspel beginnen". Jan Siemerink sr, vader van Jan Siémerink jr, Rijnsburg „Ik weet niet of Franker Jan wel zal opstellen. Als er op gravel gespeeld wordt kunnen ze ei genlijk niet om Koevermans heen. En Krajicek wordt natuur lijk weer geselecteerd. Het is moeilijk om de goede onder grond te kiezen. De Zweden hebben met Gustafson, Berg- ström, Holm en Edberg ook spelers voor alle baansoorten. Jan is naar Barcelona gegaan in de wetenschap dat-ie niet zou spelen. Zelf had ik gedacht, dat- ie nog wel in de dubbel zou worden opgesteld, maar Fran ker koos toch voor Haarhuis. En de winnende coach heeft altijd gelijk. Ondanks het feit dat Jan niet meedeed, voelde hij zich wel bij de ploeg betrokken, de sfeer in het team was geweldig, dat bleek ook wel toen-ie na afloop bovenop Mark en Stanley dook. Ik denk dat de aanwezigheid van al die studenten van door slaggevende betekenis is ge weest. Dat hossen en die polo naise op de tribunes, dat was toch schitterend. Ook de be trokkenheid van de bondsbe- stuurders was groot, Lodewijk Kallenberg sprong na afloop als een van de eersten over het hek." Lodewijk Kallenberg, voorzit ter sectie Wedstrijdtennis KNLTB, Leiderdorp. Zoiets maak je maar één keer in je leven mee, het is het wonder van Barcelona. Je begint die laatste dag met de hoop nog een paar leuke partijen te zien. Het was fantastisch om te zien hoe die jongens terugkwamen. Koevermans kan zich geweldig oppeppen. Ik zat op de voorste rij en hoorde hem steeds tegen Franker zeggen, dat z'n volleys die steeds net uitgingen wel in zouden gaan. Toen hij de derde set won, dacht eigenlijk het hele Nederlandse kamp dat het wel zou gaan lukken. I iet was een wedstrijd waarin alle kleine dingetjes meezaten. De supporters, het feit dal Koever mans als laatste moest spelen, want als hij de vierde partij had moeten spelen, had-ie het, denk ik, niet gered. De Spanjaarden waren slechte verliezers, in de derde set van de laatste partij hadden ze de tien-literflessen champagne al achter de baan gezet, in de vier de set liepen ze daar maar weer mee weg. Meteen na afloop werd alles gesloten, er was geen drankje meer te krijgen. De Spaanse spelers hebben de Ne derlanders ook niet gefelici teerd. Franker zal deze week wel be slissen op wat voor ondergrond er wordt gespeeld, het bondsbe- stuur bepaalt dan in welke stad. Ik weet niet of daarbij aan de Groenoordhal wordt gedacht. Zelf denk ik dat er voor Den Haag wordt gekozen". De bekendste 1-aprilgrappen uit de regio Het was in de tijd dat het Was- senaarse Dierenpark nog be stond. Bij de meldkamer van de Leidse politie kwam rond een uur of drie 's nachts het bericht binnen dat een bruine beer was uitgebroken. Na tien minuten kregen alle eenheden op straat de boodschap van de Wasse- naarse collega's dat de beer ook nog een klein jong bij zich had en zich in de richting van Lei den begaf. Reden genoeg voor de korpslei ding, aldus de meldkamer, om de nodige maatregelen te ne men om het berenpaar te van gen om zo ongelukken te voor komen. Vangnetten, geweren met verdovingen en een veewa gen werden reeds in gereedheid gebracht. Even later kwam de volgende boodschap door: 'beer is gezien op het Noordeinde en gaat richting Stadhuisplein'. Voor wie bovenstaande niet be kend voorkomt: dit is een be faamde 1 april-grap van de Leidse politie. Het gevolg van de grap, bedacht door de toen dienstdoende wachtcomman dant, was een Stadhuisplein dat zwart stond van de zogeheten 'scanner-vinken'. Ja, ook de fo tograaf van het Leidsch Dagblad dacht de plaat van zijn leven te kunnen schieten. Een andere grap stamt uit de tijd dat een groep vrouwen in Leiden de nodige opschudding veroorzaakten door zittend op de Hooigracht het hele verkeer stil te leggen. Een dag later, op 1 april, moesten fwee agenten naar d^ Haarlemmerstraat want er was wat aan de knikker. Daar Patatje oorlog van de autoslopers de gebroeders Opdam. gekomen bleek er eigenlijk he lemaal niets aan de hand te zijn. Maar niet getreurd, zij pakten de mobilofoon en meldden: „Wat hier gebeurt, wij geloven onze ogen gewoon niet. Er zit hier een hele groep vrouwen Spiernaakt te demonstreren." „Die grap is inderdaad bijna uit de hand gelopen", weet politie woordvoerder Dick Graveland zich te herinneren. „Sommigen die dat bericht oppikten reden met onverantwoorde snelheid om maar op tijd ter plekke te zijn. Ook in buurt van de Haar lemmerstraat leverde dat gekke toestanden op. Dan blijkt hoe ongelofelijk veel mensen naar die scanner zitten te luisteren." Maar dat is die goeie ouwe tijd. Wie bedenkt er tegenwoordig nog een goede 1 april-grap? Vo rig jaar deed de brandweer van Wassenaar nog een poging. Aan het personeel werd gemeld dat met ingang van 1 april alle hel men een streepjescode zouden krijgen. Vóór het uitrukken zou met een pen de code worden afgelezen, waardoor de korps leiding precies wist wie er op welke tijd de kazerne verliet, met wat voor spullen. „Er waren collega's die heftig begonnen te protesteren", zegt een nog nagniffelende com mandant G. Spruit, „Want die vonden het een aantasting van hun privacy. Andere meldden zich gewoon beneden met hun helm om de code te laten aan brengen." Een Leidsch Dag- blad-redacteur had van de dienstmededeling nietsvermoe- Bij jongeren schijnt de 1-aprilgrap hele maal 'uit' te zijn. Geen van de middelbare scholen in de Leidse en Alphense regio kunnen zich van de laatste vijfjaar een goede grap herinneren. „Niets spectacu lairs wil me te binnen schieten", zegt ie mand van het Stedelijk Gymnasium uit Leiden. „Het is hier een dooie boel", klinkt het van het Rijnlands Lyceum in oegst geest. „Het zijn allemaal van die dooie lul len tegenwoordig, meneer", zegt een an dervan het Bonavetura-college. Leerlingen van de Alphense scholenge meenschap Albanianae hadden vorig jaar het mededelingenbord - u weet wel, het bord waarop de zieke docenten en dus vervallen lessen staan aangegeven - ver valst met een sterk gelijkend lettertype. „Iedereen trapte erin, want het zag er overtuigend uit. Die ochtend is wel het een en ander misgelopen", zo meldt ie mand van het Albanianae. Een bevredigende verklaring voor de mat heid onder leerlingen is moeilijk te geven. Volgens een woordvoerder yan het Alba nianae is het gebruik verwaterd onder in vloed van dé tijd. „Ook in gezinsverband leeft dat niet meer. Het is de loszittende veter en openstaande gulp, en daar houdt het mee op." Volgens hem houden de jongeren zich steeds meer met serieuzere dingen bezig. „Dat is een beetje de tijdgeest. Het gaat om de belangrijke dingen in het leven. Ie dereen heeft haast en is druk bezig. Maar mag ik dit gesprek afkappen? Ik moet dringend naar een afspraak en ik heb u zo genoeg informatie gegeven dacht zo. Goe de middag MEINDERT VAN DER KAAU dend een keurig bericht ge maakt. Een eindredacteur voor kwam echter dat het de kolom men haalde. Maar er zijn genoeg grappen die zonder blikken of blozen de krant haalden. Zo had voorma lig concurrent Leidse Courant op de voorpagina de 'primeur' dat de gemeente Noordwijk de vuurtoren te koop ging aanbie den. Het Leidsch Dagblad had ooit een diepgravend interview met een dominee uit Rijnsburg die een stuk grond had gekocht om daar een leefgemeenschap te beginnen. Ook dit jaar zijn al verschillende 1 april-grappen gesignaleerd. Zo meldde de Oegstgeester Courant deze week dat petit- restaurant 't Haasje wordt over genomen door de gebroeders Opdam, eigenaars van de gelijk namige autosloperij uit Valken- burg. „Ongelofelijk, hoeveel mensen daar al zijn ingetuind", zegt ge- inponum Henk Heemskerk. Hij is samen met zijn twee zoons Leon en Rob eigenaar van de snackbar en gaat zelf nog elke dag met melk langs de deur. „Er zijn heel veel mensen die af scheid van je nemen en je be danken voor de lekkere spul len". Vorig jaar was Heemskerk, voorzitter van de ijsvereniging, de bedenker van het gerucht dat van de ijsbaan aan de Oegstgeesterweg een zwembad zou worden gemaakt. „Ach, in Oegstgeest gebeurt nu eenmaal niet zo veel. Dan be denk ik maar zulke grappen. Om een beetje leven in de brou werij te krijgen weet je wel", zegt Heemskerk. Hij is overi gens niet bang dat zijn zaak schade zal lijden door de 1 - aprilgrap. Met alle respect voor de drie gebroeders Opdam, maar wie wil nu van een autos loper een patatje oorlog? „De meesten hebben wel door dat het gaat om een grap. En voor degenen die dat niet doorheb ben, tja, daarom ben ik eigenlijk wel blij dat jij belt. Dan kan jij dat weer recht zetten." MEINDERT VAN DER KAAIJ Oorspong 1-aprilgrap Een krant in Londen meldde op 31 maart 1846 dat er de volgen de dag een grote ezeltentoonstelling zou worden gehouden in een bepaald museum. Van heinde en verre kwamen er op 1 april dat museum toe. Geen ezel te bekennen natuur lijk. Die ezels waren zijzelf. Waar komt toch dat koppige verschijnsel vandaan om elkaar op 1 april in de maling te nemen? Daarover lopen de mening uit een. Sommige deskundigen op dit gebied wijzen voor een ver klaring naar de natuur. Bekend is de zegswijze: 'Aprilletje zoet geeft ook nog wel eens een witte hoed'. Met andere woorden: de lente kenmerkt zich nogal eens door plotselinge weersverande ringen. De lente is verraderlijk, neemt je toch een beetje in de maling. Shakespeare had het niet voor niets over 'the uncertain glory of an April-day'. En net zoals de natuur de mensheid in de maling neemt, zo ne men mensen elkaar rond die tijd ook in de maling. Dan wordt de jonge schildersgezel er plotseling door zijn chef op uitge stuurd om het plintenladdertje te gaan halen. Dan roept de kwa jongen voor een school die om tien uur vol zit met leerlingen en leraren plotseling: 'Brand! Brand!' Vroeger gold 1 april als ongeluksdag. En wel omdat op deze dag de aartsverrader Judas was geboren. Judas heeft zich uiteindelijk opgeknoopt en dat gevaar lijkt dus voorgoed geweken. Maar de bijbel speelt nog steeds wel een rol als het gaal om verklaringen voorde 1-aprilcultus. Jezus werd nadat hij was gegrepen van het kastje naar de muur gestuurd. Hij moest van Pilatus naar Hero des en weer terug, terwijl men maar niet wist waarvoor men hem moest veroordelen. Droevig zoiets. Die droevigheid zie ik eigenlijk toch wel een beetje terug in de 1 aprilgrappen. Jezus hield van kinderen en onnozelen. Die onnozelen worden op 1 april door de slimmeriken onder ons beetgenomen. Dat mag. Goedgelovigheid heeft in onze maatschappij iets negatiefs. Je moet kien zijn, alert, een bedrieger die altijd voorbereid is op be drog. Daar moet ik soms om huilen. 1 april! "ed%Ïa*ds f( «i auns ot - rnujb opnl.uw xoon.br» op 149,-1 EO een. ordent

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19