Verwaarlozing dieren moeilijk te bestraffen Gratis lenzen j je nieuwe bril Onderzoek Eurotransplant langwachtende nierpatiënt Randstad Bezwaren tegen stortlocaties Regeringscommissaris voor regio Rotterdam Staking bij Verto onafwendbaar Strengere controle autosloperij EYE opener JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK DINSDAG 30 MAART 1993 975 chef willem spierdijk. 071 -161440. plv.-chef meindert van der k. Schwftige schapen en kreupele koeien De politie heeft niet genoeg mogelijkheden om hard in té grijpen tegen verwaarlozing en mishandeling van vee. Het wetboek van strafrecht, op grond waarvan wordt ge verbaliseerd, geeft te weinig houvast. Alleen als er sprake is van ernstige mishandeling, kunnen de dieren in beslag worden genomen. Alle andere gevallen, zelfs als de die ren fors hebben geleden, kunnen hoogstens met een pro ces-verbaal worden bestraft. voor. Berucht zijn de handela ren die vanwege de premie die ren kopen, ze de wei injagen en er vervolgens niet meer naar omkijken. De overheid keert, om de schapenhouderij te be vorderen, een zogeheten ooi premie uit. „En dat is hier te merken. De afgelopen jaren zijn er in de Bollenstreek alleen al vier zware gevallen van ver waarlozing geweest. Schurftige beesten en dieren die door de rotkreupel nauwelijks op hun poten kunnen blijven staan. Lichtere vormen, een paar zieke dieren, komt veel vaker voor", zegt politieman voor dier en milieu A. Bosscha uit Noordwij- kerhout. monica wesseung Onvoldoende sanctiemogelijk heden terwijl het aantal geval len van verwaarlozing en dus mishandeling volgens de dienst 'Levende haven' van de politie nog steeds behoorlijk groot is. „De afgelopen maanden heb ben we het weer behoorlijk druk gehad. In de natte tijd van het jaar sneuvelen de dieren die niet goed worden verzorgd. Ka davers, kreupele koeien en ooi en en schurftige schapen "„zegt Y. van Gils van de in Wassenaar gevestigde dienst. Verwaarlozing en mishande ling van dieren komen vaak Lezing over zuidelijk Afrika leiden Dat Afrika niet alleen honger en aids voortbrengt, moet blijken uit twee lezingen in Leiden van spreeksters uit Zambia en Zimbabwe. De lezing is voor iedereen toegankelijk en is een initiatief van onder de Cursus Ontwikkelingsproblematiek van de Leidse universiteit en het Afrika Studiecentrum. Dinsdagmid dag 6 april maken dr. S. N. Ngwenya uit Zambia en S. Ncube uit Zimbabwe duidelijk dat er ook een ander Afrika is: een conti nent van levenskrachtige culturen, interessante politieke ont wikkelingen en een bewogen gechiedenis. De beide vrouwen praten ook over de ontwikkelingsproblemen en de vooruitzich ten van zuidelijk Afrika. Plaats: Faciliteitengebouw van de uni versiteit, Cleveringaplaats 1, Leiden. Aanvang: 14.00 uur. Leids Politicologen-congres leiden» Ongeveer 400 politicologen uit Europa en Amerika ko men van 2 tot 8 april naar Leiden voor een jaarlijks wetenschap pelijk congres. De bekende Leidse politicoloog A. Lijphart, in middels in de Verenigde Staten werkzaam, geeft zaterdagavond 3 april de jaarlijkse Rokkan-lezing in het Leidse Academiege bouw. De lezing is openbaar. De politicologen wisselen tijdens het congres met elkaar van gedachten over onder meer de vol gende actuele thema's: corruptie, overheid en gezondheidszorg, de politieke gevolgen van migratie in Europa, milieubeleid, vrouwen en politiek. Het congres zelf wordt gehouden in het Pieter de la Courtgebouw, Wassenaarseweg 52, in Leiden. leiden monica wesseung De komst van een nieuwe loca tie voor de stort van bouw- en sloopafval en voor de stort van baggerspecie, stuit op grote be zwaren. De provincie Zuid-Hol land heeft meer dan 300 be zwaarschriften gekregen tegen de eerste grove plannen. Twee derde van de bezwaarschriften zijn ingezonden door Zoeter- meerders die fel gekant zijn te gen een nieuwe plek voor bouw- en sloopafval aan de Voorweg in Zoetermeer. In de Leidse regio moet een nieuwe plek voor de stort van baggerspecie komen. Uit een eerste verkennend oonderzoek komen de Oostvlietpolder, de polder Gnephoek en de Omme- dijksepolder hiervoor als beste uit de bus. Een beperkt aantal Het kabinet overweegt een re geringscommissaris aan te stellen, die de bestuurlijke re organisatie van de Rotterdam se regio gaat 'trekken'. De be langrijkste taak van de com missaris zal zijn om op rijksni veau maatregelen te nemen, die de provincie Rotterdam- Rijnmond helpen verrijzen. Te denken valt hierbij aan de overdracht van rijkstaken naar de stadsregio en de betrokken Rijnmondgemeenten. Ook gaat het om het toezicht op de aanpassing van ongeveer tweehonderd wetten, die voor de splitsing van Zuid-Holland en de opdeling van Rotterdam in nieuwe gemeenten nodig is. Er circuleren in Den Haag verscheidene namcyi. onder wie André van der Louw, oud burgemeester van Rotterdam en oud-voorzitter van de Rijn- mondraad. Er wordt echter op gewezen dat het niet zozeer gaat om de persoon, maar om de bevoegdheden die bij de functie horen: het mandaat om knopen door te hakken. Om die reden wordt rekening gehouden met de mogelijk heid om meer personen te be noemen, die sterke posities in nemen en gezamenlijk als 'commissaris' optreden. Het is nog de vraag of de be woners van de nieuwe provin cie volgend jaar al zelf een be stuur kunnen kiezen. De staatssecretaris van binnen landse zaken, De Graaff-Nau- ta, wil de provincie in eerste instantie een benoemd be stuur geven. De gemeenten van de nieuwe provincie, nu verenigd in het Overleg Or gaan Rijnmondgemeenten (OOR), willen de bevolking zelf een bestuur laten kiezen. Het OOR dringt dan ook aan op een snelle splitsing van de provincie. Het aanstellen van een regeringscommissaris is volgens het OOR een stap in de goede richting. Zijn collega's uit Wassenaar beamen dit. Tientallen meldin gen van verwaarloosde schapen en koeien hebben ze de afgelo pen maanden weer nagetrok ken. „En meestal kunnen we niets anders doen dan een pro- ces-verbaal opmaken. Voordat de officier van justitie besluit de dieren in beslag te nemen, moet het wel volledig de spuigaten uit lopen. Het grijze gebied in de wetgeving is groot, te groot", zegt Van Gils. Bult stront Politieman R. Kant komt met een schrijnend voorbeeld. „Be gin dit jaar ontdekten we in de Rijnstreek een kudde koeien die ondanks zware storm, ijzel en hagel zonder beschutting bui ten stond. Ze bleken op een an derhalve meter hoge bult mest te staan. De handelaar had de dieren geïmporteerd uit Oos tenrijk om een speciale premie te kunnen opstrijken. Een half jaar achtereen gaf hij de dieren alleen maar bloembollen te eten want die zijn lekker goed koop. Deerniswekkend, maar de dieren waren er niet slecht ge noeg aan toe om meer te kun nen doen dan het uitschrijven van een proces-verbaal". Een bon en een boete heeft bij de notoire overtreder weinig effect, zo is de ervaring in Was senaar. Er wordt nu nog gehan deld op grond van het wetboek van strafrecht, maar dierenmis handeling en -verwaarlozing wordt ook opgenomen in de nieuwe welzijnswet voor dieren. Van Gils: „Maar niets garan deert dat het gat in de wet dan gedicht wordt." Verwaarlozing hoeft niet altijd met moedwillig te zijn. „We kennen een aantal sociale pro bleemgevallen. Kleine boeren die zijn vastgelopen bijvoor beeld omdat ze geen vrouw meer hebben of omdat er geen opvolger voor het bedrijf is. De pressiviteit is niet zeldzaam. Ze verzorgen hun dieren slecht en dat leidt soms tot vreselijke toe standen. Open wonden, dieren tot aan hun nek in hun eigen van justitie niet zomaar de die- niets over", zegt Kant. Het mi- stront en uitgedroogde beesten, ren van de boer afpakken. „Niet nisterie van landbouw en visse- Een ooi met lam, samen gestor- alleen geeft de wet daartoe geen rij stelt de komende tijd mensen ven bij de geboorte. Vreselijk." mogelijkheid, vaak is het voor aan die als vertrouwenspersoon Ook bij problemen 'met een de boer zelf ook niet best. Zon- moet gaan werken. De functio- sociale indicatie' kan de officier der dieren blijft er van zijn leven naris moet sociale probleemge FOTO HIELCO KUIPERS vallen tijdig her- en onderken nen en de mensen intensief gaan begeleiden. „Dat biedt soelaas. Niet alleen voor de boer zelf, maar zeker ook voor dieren". De 24 uurs-staking morgen bij kabelfabriek Verto in Leiderdorp is ook volgens de directie van het concern onafwendbaar. Directeur H. Drenth zegt er principieel niets voor te voelen om op indivi duele basis met de FNV over de arbeidsvoorwaar den te onderhandelen. De Verto-vestigingen in Leiderdorp en Dongen zijn morgen doelwit van de estafettestakingen die de Industriebond FNV heeft georganiseerd na het afbreken van de CAO-onderhandelingen met de metaalwerkgevers verenigd in de FME. Een van de breekpunten daarbij is de reparatie van de WAO-maatregelen. Drenth zegt niet te weten wat de criteria zijn geweest van de bond om zijn bedrijf uit te kiezen als mikpunt van acties. Hoewel hij desgevraagd bevestigt dat de produktie binnen Verto vrij een voudig kan worden stilgelegd. „Maar een staking levert per definitie schade op. Hoe groot die scha de is moeten we nog nagaan. Maar het kan zijn dat bijvoorbeeld leveringsafspraken in het geding komen." Drenth wil eventueel direct aantoonbare schade proberen te verhalen op de bonden, hoe wel ook hij weet dat zoiets een heel moeilijke zaak is. De Verto-directeur noemt de staking „heel vervelend. Ik kan het niet anders omschrij ven. Individuele bedrijven worden de dupe van iets dat per bedrijfstak geregeld moet worden." burgers, gemeenten en particu liere organisaties heeft tegen deze locaties geageerd. De provincie geeft de voor keur aan storten van baggerspe cie in een nieuw te graven put. Dit onder meer omdat er dan per oppervlakte-eenheid het meeste bagger kan worden ge stort. Bagger is niet te stapelen. Van de drie mogelijke locaties krijgt de Oostvlietpolder voor alsnog de voorkeur. Nu alle bezwaarschriften bin nen zijn, wordt er een zogehe ten 'nota van beantwoording' opgesteld. Nog dit jaar bekijken gedeputeerde staten (het dage- lijks bestuur van de provincie) of de Oostvlietpolder nummer een blijft, gevolgd door de Gnephoek en de Omme- dijksepolder. Autoslopers moeten steeds meer investeren in milieumaatregelen. leiden evelyne lammerding Autosloperijen worden dit jaar strenger gecontroleerd. Ook moeten alle slopers dit jaar in het bezit zijn van de milieuver gunning, de opvolger van de af- valstoffenvergunning. Als ze die eenmaal hebben, krijgen zij maandelijks de inspecteur van provincie op bezoek. Dit heeft een woordvoerder van de pro vincie Zuid-Holland bekend ge maakt. Bedrijven zonder nieuwe ver gunning worden nu nog door provincie gedoogd, totdat elk bedrijf is gecontroleerd. Ook de controle is momenteel minder intensief, eens per drie maan den. Volgens de provincie ver andert er in de praktijk weinig voor de slopers. Waarschijnlijk wordt er eind april een start ge maakt met de nieuwe controles. Een van de belangrijkste nieuwe regels voor sloperijen is dat de vloeistof van de binnen gekomen wagens op een spe ciale vloer moet worden af getapt. Deze moet vervolgens worden afgevoerd in vaten, zo dat er niet mee wordt gemorst. Autosloperij De Graaf in Lei den maakt zich niet zo druk om de extra controle. „Wat mij be treft komen ze elke week con troleren, dat interesseert mij niks. We investeren wel, we moeten vaten hebben voor ben zineopslag, olieopslag, en rem- olie-opslag. De koelvloeistof mag niet in het water terecht komen en de auto's moeten op een bepaalde manier op het ter rein staan," zegt De Graaf. De Leidse autosloper ergert zich aan de inspecteurs van de provincie: „Als die controleurs komen, doen ze alsof ze hele maal niet streng zijn. Er is nooit wat aan de hand. maar achteraf krijg je altijd een brief met: dit is Aantal donaties in 1992 nauwelijks gestegen leiden «caroline v Een onderzoek naar nierpatiën ten die langer dan vijf jaar op een donornier wachten, moet gegevens opleveren voor de op lossing van dit probleem. De Leidse Stichting Eurotransplant gaat het onderzoek uitvoeren met financiële steun van de Nierstichting. Van de 870 nierpatiënten die in het voorjaar van 1992 op de urgentielijst van transplanties stonden, bleken er 118 al langer dan vijf jaar op een nieuwe nier te wachten. Uit het onderzoek van Eurotransplant moet bin nen twee jaar blijken waarom deze nierpatiënten zo lang op een geschikte donor moeten wachten. Nieuwe computerpro gramma's moeten "daarbij hel pen. Volgens Eurotransplant-di recteur, B. Cohen, moet de oor zaak worden gezocht in een zeldzame weefseltypering van een aantal nierpatiënten. „Men sen zijn niet allemaal het zelfde: de een heeft andere genetische informatie dan de ander. Dat betekent dat een geschikte do nor voor zeldzeme weefseltypes moeilijk te vinden is. Op de tweede plaats zijn er patiënten die veel antilichamen in het li chaam hebben waardoor de do nornier sneller wordt afgesto ten. Ook voor deze groep is het moeilijk een geschikte nier te vinden." Ook het aantal aangeboden donornieren speelt een belang rijke rol. Cohen: „Als we twee keer zoveel donornieren had den, was het probleem de helft zo groot geweest." Het aantal donornieren van overleden mensen blijft in Nederland nog ver achter bij het aanbod van de ons omringende landen. Het aantal donaties neemt nauwe lijks toe, ondanks de uitgebrei de voorlichting over donatie en transplantatie en training van medici. De laatsten kunnen in een cursus van Eurotransplant leren op welke manier ze de fa milieleden om toestemming kunnen vragen voor donatie. In 1992 kregen 428 nierpa tiënten een donornier van een overledene: dat zijn er twee meer dan het jaar daarvoor. De aanvankelijke stijging in 1990 en 1991 heeft zich iet doorgezet. Cohen stelt de overheid verant woordelijk voor het nauwelijks toenemende aanbod donoror ganen. „De overheid schiet te kort wat betreft ondersteunende maatregelen. De voorlichting aan de medici en het invoeren van donor-protocollen in kenhuizen zou veel grootschali ger moeten worden aangepakt. Nu hebben lang niet alle zie kenhuizen zo'n donor-protocol waarmee een donatie een stan daardprocedure wordt. Het ont breekt de ziekenhuizen aan tijd en geld om zich hiemee bezig te houden." „Wat betreft de scholing van medici: het ligt heel gevoelig c aan familie van een overledene te vragen of donatie mogelijk is. Onze cursussen zitten steeds vol maar zijn een druppel op de gloeiende plaat." In 1992 kregen 59 nierpatiën ten een nier van een familielid, 20 meer dan in 1991. FOTO'ARCHIEF niet goed en dat is niet goed. Nou, dan veranderen wij dat snel en als ze dan een maandje later langskomen is alles in or de. Maar ze moeten niet zeuren over één accu die op het terrein staat. Wij doen ons best om ons aan de regels te houden." Sioperij Opdam heeft er ook geen moeite mee dat de inspec teur wat vaker zijn neus laat zien. Maar ze vinden de inves teringen om aan de regels te voldoen, te hoog. „Ze zitten op de grens met hun regelgeving. Ik denk niet dat ze er nog veel meer bij kunnen verzinnen. De laatste keer waren het aparte accubakken die we moesten aanschaffen, daarvoor waren het al de olietanks, de afschei- ders en de betonvloeren. Elk jaar hadden ze wel wat. Voor dit jaar hebben we nog niets nieuws opgekregen." vertelt de sloper ironisch. Rinck geeft gratis zachte contactlenzen weg! Kwalitelts- lenzen* die normaal al gauw een paar honderd gulden kosten. Gratis bij elke bril. inclusief aanpassing. Dus dit is dé gelegenheid om die oude lens-wens eindelijk in vervulling te laten gaan. Voor uzelf (naast uw bril) of voor een familielid, de buurvrouw of wie dan ook. Als niemand in uw omgeving die gratis lenzen wil. en uw eigen hoofd er ook niet naar staat, kunt u kiezen voor 100,- korting op uw nieuwe bril. *;z> Enkelvoudige contactlenzen, sterkte *5 t/m -5. Aanbieding geldig t/m 1 mei 1993 en niet in combinatie met andere aanbiedingen. :plein 85. 070-3907007 :estraat 121.071 125036 si McDonald s). 070-3945956 Zoetermeer. Dorpsstraat 110. 079-166100 Promenade 25.079511545

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18