'Asfalt moet weg uit de Braassem' Tafeltennissers willen oud zwembad als clubgebouw Alkemade neemt afstand van structuurplan regio Rijn- en Veenstreek 'De show eromheen is belangrijk' DINSDAG 30 MAART 1993 17 correspondent Voorlopig geen bebouwing in de Boternuispoider, geen recre atiepias in de Rode Polder en geen opheffing van de provinci ale weg Leiden-Roelofarends- veen. Met deze uitspraken nam de gemeenteraad van Alkemade gisteravond afstand van de structuurvisie Leidse regio. Met deze uitspraak ging de raad verder dan B en W hadden gewild. Het college is evenmin voorstander van deze onderde len van het structuurplan maar wilde dit nog niet zwart op wit vastleggen om de gesprekken tussen de zes gemeenten niet onmogelijk te maken. CDA en WD vonden echter een heldere uitspraak gewenst. Wethouder voor ruimtelijke or dening W. Nugteren (CDA) die deel uitmaakt van de stuur groep was daar geen voorstan der' van maar verzette zich evenmin. „Ik had mij in de stuurgroep ook tegen deze la ken kunnen uitspreken, maar dan was de structuurvisie niet tot stand gekomen. Iedere ge meente had dan een of meer voorbehouden gemaakt", aldus Nugteren. Nu heeft alleen Voorschoten dit gedaan voor de Papenwegse Polder. Nugteren riep de raad op om toch vooral regionaal te denken. „Het gaat nu nog niet om concrete voorstellen." Na schorsing van da vergadering bleken ook de PvdA en Groen Links mei het het DA/WD amendement in te stemmen. roelofarendsveen Geen slibstort op Veenderveld storten in de Derde Mcrwe- dehaven in Dordrecht niet zou doorgaan. Inmiddels is duidelijk gewor den dat de grootschalige stort plaats in Dordrecht gerealiseerd gaat worden. Het provinciaal bestuur heeft daarom nu beslo ten de claim die zij op dit stuk grond naast rijksweg A4 in Alkc- made had gelegd, te laten ver vallen. Die beslissing is in Alke made met tevredenheid ont vangen. De gemeente wil op deze grond een bedrijventerrein in richten. Door de beslissing van de provincie is de waarde van de grond weer toegenomen. Het Veenderveld. langs rijksweg A4 in Alkemadc. is afgevoerd van de lijst van alternatieve slib- stortlocaties. Dat heeft de pro vincie Zuid-Holland in een brief aan de gemeente Alkemade la ten weten. Burgemeester A. Meerburg deelde dit gister avond mee tijdens de raadsver gadering. Alkemade was samen met de gemeente Moordrecht opgeno men in het provinciaal plan voor verwijdering van zuive ringsslib in de periode 1990-'95. Beide gemeenten vormden een alternatief als het plan voor slib Stichting tot Behoud van het Braassemenneer maant provincie De provincie moet het asfalt verwijderen dat in het begin van de jaren zeventig is gestort in de Braassemermeer. Dat eist de Stichting tot Behoud van het Braassemer meer. Volgens de stichting is tussen 1972 en 1975 niet 30.000 kubieke meter asfalt in de zandwinput terechtge komen maar 60.000 kubieke meter. De stichting kwam achter de asfaltstort toen ze in de archieven van het Hoogheemraadschap van Rijnland dook. Inmiddels hebben de actievoer ders, die zich al jaren verzetten tegen de stort in de Braassem, een brief gekregen waarin het hoogheemraadschap de zaak toelicht. Daaruit blijkt dat vol gens het Rijkswegenbouwlabo- ratorium het puin geen kwaad kon. Het was afkomstig van rijksweg A4, die bij Roelo- farendsveen werd gereconstru eerd. Totaal kwam daarbij 460.000 kubieke meter puin vrij. Het ging om 400.000 kuub grond en om 60.000 kuub asfalt. „Dat bestaat uit steenslag, zand en grint dat bij elkaar wordt ge houden door een bindmiddel. En dat is bijna altijd een teer- produkt", aldus woordvoerder E. Bosch van de stichting. Het Rijkswegenbouwlabora- jtorium in Delft stelde echter dat jasfaltbeton bijna onoplosbaar is in water. En de kleeflaag zou al- floelofarendsveen pe gemeenteraad van Alkema- de heeft gisteravond 40.000 gul tien beschikbaar gesteld voor de verbouwing van speelzaal de Mammoef. Dat betekent dat fclechts de eerste fase van de verbouwing kan worden uitge voerd. B en W gaan op zoek haar geld om ook de rest van de leen 'in verse toestand' schade lijk zijn voor het milieu. „Want het bindmiddel zou al wegge spoeld zijn. Maar het is onzin om dat te zeggen", aldus Bosch. Volgens de stichting staat het wel vast dat er 'smurrie' in de put is gestort. „Asfalt valt vol gens de wet onder chemisch af val", aldus Bosch. Niet alleen moeten er nog resten van het schadelijke bindmiddel in de •put terecht zijn gekomen, het asfalt heeft ook olie en andere 'rotzooi' bevat, veronderstelt Bosch. „Dat moet op het weg dek terecht zijn gekomen, zeker in die tijd met al die pruttelende machientjes." Ook al deed Rijkswaterstaat nogal laconiek over de stort, het hoogheemraadschap wilde wel dat eerst een kleilaag van een meter in de put werd gegooid. Het asfalt kon daarop terecht komen en moest worden afge dekt met de rest van de grond. opknapbeurt te financieren. De PvdA wilde gisteravond het he le, benodigde bedrag van twee ton beschikbaar stellen zodat De Mammoef ingrijpend kan worden verbouwd. Het college vond, gesteund door de WD en het CDA, dat de verlangens van De Mammoef afgewogen moe ten worden tegen andere wen sen. Een van de ergernissen van de stichting is dat in het labora torium niet echt onderzoek is gedaan naar de samenstelling van het spul. Of dat inderdaad niet is gebeurd, kon een woord voerder van Rijkswaterstaat gis teren nog niet zeggen. De zaak wordt uitgezocht. Ook zit het de stichting dwars dat geen enkele instantie zich verantwoordelijk voelt voor de stort. Elet hoogheemraadschap zegt dat ze op het moment van de stort niet 'eindverantwoor delijk' was. Maar de provincie verwijst toch naar het hoog heemraadschap. Dat de stichting vindt dat de provincie het asfalt moet verwij deren komt door een brief van het ministerie van milieu. De brief, ondertekend door minis ter Alders, werd vorig jaar au gustus verstuurd. „Daarin staat dat de provincie verantwoorde lijk is voor sanering van water bodems", aldus Bosch. De actievoerders gebruiken de ontdekking van de asfaltstort overigens ook 'om aan te tonen dat het onverantwoord is om nog langer in de Braassem te storten', aldus Bosch. „Er wordt altijd gezegd dat in de beginpe riode alleen onschuldig materi aal in de zandwinput terecht kwam. Maar nu blijkt dat het zelfs toen al fout ging." Hoogmade vraagt verkeersremmers jacobswoude De snelheidsremmers in Ja- cobswoudë hebben nogal wat voeten in de aarde. Willen de bewoners van de Herenweg in Rijnsaterwoude de drempels weghebben, bewoners van het Noordeinde in Hoogmade heb ben de gemeente juist gevraagd om verkeersremmers aan te leg gen. De gemeente Jacobswoude onderzoekt momenteel wat ze aan de wensen van alle bewo ners kan doen. „Het is geen eenvoudige zaak", verzucht gemeentesecre taris A. Meester. „Je moet reke ning houden met het doorgaan de verkeer. De omwonenden van de drempels in Rijnsater woude zeggen dat ze hun huis worden uitgetrild. We zoeken nu, in overleg met Centraal Ne derland, naar alternatieven. We willen immers voorkomen dat de bussen Rijnsaterwoude mij den omdat er verkeersremmers liggen die te veel hinder voor de bussen geven." „En in Hoogmade overleggen we met de politie of het nodig is dat er verkeersremmende maat regelen worden genomen en zo ja, welke." Dronken automobilist aangehouden alphen aan den run» Een 18-jarige man is vannacht op de Kei zershof door de politie aangehouden omdat hij onder invloed van alcohol een auto bestuurde. Tevens bleek hij niet in het be zit van een rijbewijs. Tegen de Alphenaar is proces-verbaal op gemaakt. Politie neemt Alphenaar buks af alphen aan den rijn» De Alphense politie heeft zaterdagmiddag een 18-jarige plaatsgenoot bekeurd die met een zogenoemde pompbuks aan het schieten was in het wandelgebied aan de Nieuwe Sloot. De politie kwam in actie nadat wandelaars had den gemeld dat de man met het wapen rondliep. De Alphenaar kreeg een proces-verbaal. Speelzaal de Mammoef kan >eginnen aan verbouwing Voor aerobics moet je niet alleen lenig, maar ook sterk zijn. Sandra doet dan ook veel aan fitness. Alphense doet mee aan kampioenschap aerobics alphen aan den run linda welther Sandra Volkerijk uit Alphen aan den Rijn is bijzonder actief. Ze sport zo'n 20 uur in de week. Ze doet aan fitness, waterpolo, hard lopen en natuurlijk aan aerobic. Dit jaar doet ze voor het eerst mee aan de Neder landse aerobic-kampioenschappen in april. Sporten doet ze al jaren. Op haar zevende begon ze met wedstrijdzwemmen, waar ze in de selectieploeg zat. Toen ze daar genoeg van had, begon ze met waterpolo. Maar omdat je met waterpolo 'maar' twee keer per week traint in plaats van elke dag, had ze een paar sportvrije avonden over, die ze opvulde met aerobic. Haar trainster, Tilly Hehanussa, zag meteen een succes in haar en stelde vorig jaar voor om met de Neder landse kampioenschappen mee te doen. De nu 21-jarige Sandra vertelt: „Zij is me toen gaan trainen. De kracht had ik al, alleen de lenigheid niet. Het was wel moeilijk om dat te leren. Ik heb er bijvoorbeeld een jaar over gedaan om de spagaat te leren." Over drie weken, op 18 april, gaat ze op voor het Nederlandse kampioenschap Ae robic. De beide voorrondes heeft ze al ge wonnen. Het kampioenschap bestaat al een jaar of acht, maar het is nog niet erg bekend in Nederland. De kandidaten moeten maxi maal drie minuten op muziek een bepaald programma uitvoeren. „Je doet dat voor een zaal met publiek en 12 juryleden." Ze somt op: „Vier keer een buikspieroefening, een push-up, een spreidoefening en een high kick. Je moet dit zo origineel mogelijk brengen en bovendien kun je met andere oefeningen je puntental nog verhogen, zoals bijvoorbeeld opdrukken met één hand." Show Sandra: „De show die je ervan maakt is ook belangrijk, zoals je uitstraling en het pakje dat je aan hebt. Eén van de voorrondes heb ik gewonnen met de show. Het meisje dat tweede werd, was technisch beter maar ze was zó bezig met de techniek, dat ze vergat te lachen." Er gaan nu in totaal vijf dames op voor het kampioenschap. Of ze kans heeft om te winnen? „Als ik alles doe zoals ik moet doen, kan ik best winnen, maar je weet nooit of je misschien niet een black out hebt. Het is maar een momentopname, binnen drie minuten moet je alles laten zien." De muziek is ook belangrijk. Voor het kampioenschap heeft Sandra 'You blow hot and cold' van Tracy Ackerman uitgezocht. Ze heeft een langzame en snelle versie. Het hangt van de stereo-installatie af welk bandje ie gebruikt. Sandra heeft nu nog alle tijd om te spor ten, want ze studeert nog. „Als ik een baan had, zou ik niet kunnen meedoen aan het kampioenschap", vertelt ze. „Ik heb nu nog de tijd om te trainen." Ze zit in het laatste jaar van de studie bewegingswetenschap pen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ze leert daar onder meer hoe je sporttrai- ningen moet organiseren. Op dit moment doet ze onderzoek naar het energieverbruik bij waterpolospelers, met als doel een zo ef ficient mogelijke training voor hen op te zetten. Als ze met deze studie klaar is, wil ze ook nog fysiotherapie gaan doen. Eer Of ze ooit topsporter zal worden? „Ik denk het niet, want met aerobic verdien je niet zo veel. Als je wint. heb je de eer en de medail le, maar voorlopig investeer je meer in de sport dan dat je eraan verdient. Gelukkig heb ik iemand die mijn sportpakjes spon sort, zodat ik elke keer een ander pakje aan kan trekken. Het beste is eigenlijk om een eigen sportschool te beginnen. Sandra is al enigszins zakelijk bezig: ze geeft elke woensdagmiddag aerobicles aan meisjes bij sportschool Kuipers. In ruil daarvoor mag ze er zoveel trainen als ze wil. Vanmorgen heeft ze al fitness gedaan, later op de dag gaat ze nog hardlopen. Krijgt ze nooit genoeg van al dat gesport? „Nee. ik zal er nooit mee stoppen. Na het kampioenschap ga ik met mijn ouders op vakantie naar Tenerife, en ook daar zal ik m'n sportschoenen wel mee naar toe ne- niet inkrimpen De busmaatschappij Centraal Nederland mag in de toekomst het aantal busdiensten op de lijn 111/112 van en naar Leiden niet inkrimpen. Die voorwaarde verbindt de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Alkemade aan het beschikbaarstellen van een bedrag van 325.000 gulden voor de verplaatsing van de buslijn vanuit de dorpskom van Roelofarendsveen naar de Alke- madelaan. Om een vlotter busvervoer mogelijk te maken wordt de route door Roelofarendsveen, op initiatief van Centraal Ne derland, verlegd. Dat vraagt een bedrag van 1,2 miljoen. De pro- vinveie en rijkswaterstaat ne men hiervan het grootste deel voor hun rekening. Hiervoor worden nieuwe halteplaatsen gemaakt en de verkeerslichten aangepast of uitgebreid. Omdat Centraal Nederland in voorgaande jaren de dienstver lening op een aantal tijdstippen heeft ingekrompen. wilde PvdA'er VV. Groen graag de ga rantie dat dit niet weer gebeurt. Wel betalen en minder service gaan voor hem niet samen. Die toezegging kreeg hij echter niet van burgemeester Meerburg. „Dat zou betekenen dat we de onderhandelingen weer zouden moeten openen." In de nieuwe opzet komen er bushaltes bij de Meerkreuk, de Sotaweg. de Lasso-zuid en bij de Ripselaan. Omdat deze laan de provincialeweg S5 kruist zal de provincie dit kruispunt ver anderen in een mini-rotonde. CDA-fractievoorzitter N. Bak ker verzocht om hierbij extra te letten op voorzieningen voor voetgangers en fietsers. „Als de halte bij de Fransche Brug wordt opgeheven, zullen veel busgebruikers van Floraweg en Geestweg van deze halte ge bruik gaan maken. Parkeerverbod moet melkrijders Hoogmade helpen De gemeente Jacobswoude on derzoekt of aan de Oude Kerk- weg in Hoogmade een parkeer verbod kan worden ingesteld. Dit is het gevolg van klachten van melkveehouders die aan deze weg wonen. Langs de weg staan vaak veel auto's gepar keerd, van bewoners van de woonschepen. Het vrachtver keer naar de boerderijen, met name de melkrijders, ondervin den hiervan veel last. Ze kun nen nauwelijks de boerderij be reiken. Omdat er al eens eerder is ge klaagd, heeft de gemeente ooit parkeerstroken aan het Noord einde aangelegd. „Kennelijk is die oplossing niet afdoende", aldus gemeentesecretaris A. Meester. Huidige clubhuis in Roelofarendsveen 'totaal verrot' Buslijnen mogen toelofarendsveen (ees van kuilenburg {let dak is verrot, de vloer is tot jp de draad versleten en de ko- iijnen zijn dichtgetimmerd om- Bat ze er anders uitvallen. „Het tebouw valt net nog niet om, friaar daar is alles mee gezegd", perkt bestuurslid Cor Bakker ran de Veense tafeltennisvere niging De Treffers op. Het opknappen van het dik 15 jaar oude, deels houten ge bouw kost de club 600.000 gul len. Zonde van het geld, oor- leclt het bestuur van de De treffers. Met dat geld kan beter let oude binnenbad van het [eense zwembad voor de tafel- pnnissers geschikt worden ge naakt. Dit bad wordt niet meer ebruikt, omdat er eind vorig par in de Veen een compleet jieuw binnenbad in gebruik is I Een wens die echter voorlopig log niet in vervulling kan gaan. l)p dit moment wordt er tussen je gemeente Alkemade en portfondsen Alkemade over- fcgd wat er met het oude bin- enbad gaat gebeuren. Het bad eigendom van de gemeente, k Pe behoefte van de tafeltenis- u prs is bekend maar Sportfond- en heeft er moeite mee dat De reffers zelf een kantine wil uit laten. De pingpongers moeten u un biertje of spaatje maar in in k et horecagedeelte van het n portcomplex nuttigen. Een i-pntine bij De Treffers zou ten n loste gaan van de omzet, vreest d bort fondsen, let bestuur van De Treffers is ruimten moeten we de zaak uit bouwen." Ook wil de vereniging een eigen ingang bij het com plex. Alles bij elkaar komt dat op een bedrag van ongeveer één miljoen gulden. „Dat is veel geld", beaamt Bakker. „Maar we delen onze ruimte nu al met de loopvereni ging Plantaris. Die hebben al toegezegd dat ze samen met ons naar het zwembad willen. Daarnaast is het goed mogelijk om de ruimte nog beter te be nutten dan nu het geval is. Daarbij kun je denken aan acti viteiten voor ouderen cn huis vrouwen. Daar is belangstelling voor. Alleen willen we het nu niet activeren omdat onze hui dige ruimte niet aanlokkelijk is. Als het buiten hard waait, waait het binnen ook. Dat is niet aan trekkelijk om daar mee te wer- Ook ziet Bakker wel mogelijk heden om het totale bedrag wat naar beneden te krijgen. „Zoals zelfwerkzaamheid. Dat ging 25 jaar geleden ook goed. Onze le den kennend is dat ook nu geen enkel probleem. De meeste staan klaar om de handen te la ten wapperen. Ook bij Plantaris. Bovendien verwachten we ook steun van de gemeente Alkema- de. Als straks ons gebouw ge sloopt wordt krijgen zij een prachtige parkeerruimte erbij. Dat moet toch een leuke subsi die waard zijn. Maar we lopen nu wat vooruit. Eerst maar eens afwachten wat het uiteindelijke resultaat is." het daar niet mee eens. „Onze kantine wordt alleen maar ge bruikt door onze leden. Bij de nieuwbouw vorig jaar van het bad toen de bar was gesloten, hebben wij geen extra toeloop gehad. Als we in totaal een man of tien over de vloer hebben ge had is het veel. Die zijn inmid dels ook weer verdwenen. Dat wij concurrerend zouden zijn voor De Tweesprong is dus ze ker niet het geval", zegt Bakker. Het bestuur van de Veense vereniging ziet alvast wel moge lijkheden om wat met het voor malige binnenbad te doen. Een architect heeft al het een en an der uitgetekend. Wel moet er het nodige aan de ruimte ge beuren. „Het bad is net zo groot als onze huidige tafcltennis- ruimte. Dus voor de kantine, een bestuurskamer en douchq- Veronique van der Laan traint de jeugd van De Treffers op de versleten vloer van het 25 jaar oude houten clubgebouw.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17