'Ik wil nog altijd terug' Maredijk verlost van sekshuis Je mag na het eten gerust boeren Leiden Regio Afvalkrant op komst VPRO zet 'kast' in Leiden HET DSRDE LEVEN- 16 DINSDAG 30 MAART 1993 Exploitant trekt zich vrijwillig terug De Maredijkbuurt haalt opgelucht adem nu het er op lijkt dat het sekshuis op nummer 97 heeft opgehouden te be staan. Exploitant 'Nico' heeft in een gesprek met de ge meente duidelijk gemaakt dat hij zich uit de buurt zal te rugtrekken. En gisteravond bleef het inderdaad donker in het pand. De buren konden geen activiteiten meer waar nemen. Bij het draaien van het telefoonnummer van het sekshuis bleek dit nummer te zijn afgesloten. LEIDEN FRANK BUURMAN De Maredijkbuurt heeft zich vanaf het begin sterk verzet te gen de seksclub, die enkele maanden in bedrijf is geweest. Geregeld werd er bij het bordeel gepost om de bedrijfsvoering te bemoeilijken, hetgeen tot scheldpartijen tussen buurtbe woners en exploitant leidde. Ook werd druk uitgeoefend op de gemeente om het illegale ge bruik van het woonhuis aan te pakken. De laatste weken werden er geen acties meer gevoerd om de gemeente gelegenheid te geven het sekshuis op een wettige ma nier te bestrijden. Het geduld van de bewoners begon wel op te raken. „Een buurman was al zover heen, aangeslagen door de spanning en de overlast, dat hij bereid was zijn huis aan de eigenaar van de sexclub te ver kopen", vertelt P. Kloosterman van de buurtvereniging. Buurvrouw K. Vesseur is bij zonder verheugd over de recen te ontwikkelingen, maar houdt nog een slag om de arm. „Ik ben er nog niet helemaal van overtuigd dat het bordeel echt weg is, maar gisteravond bleef het inderdaad voor het eerst he lemaal donker. Vorige week was het overigens nog heel druk op donderdagavond, maar dat was dan kennelijk een afscheids feest. Driemaal is scheepsrecht, zeg ik maar, want sinds ik hier woon hebben we weinig geluk met de buren gehad. Als het bordeel echt weg is geven we in de zomer een groot buurtfeest om het te vieren." De gemeente zet de procedu res om het sekshuis aan te pak ken gewoon voort voor het ge val de exploitant zich bedenkt. „We zijn overigens wel blij met de toezegging van de bordeel houder om zich vrijwillig terug te trekken, want het bleek niet eenvoudig de zaak juridisch aan te pakken", vertelt woordvoer der Prudhomme van Reine. Aantonen dat het gaat om een bedrijf bleek lastig, en ook an dere wegen bleken vol voetan gels en klemmen te zitten. Exploitant 'Nico', die gister avond niet voor commentaar bereikbaar was, heeft aange kondigd dat hij zijn seksclub verplaatst naar een buurt die geen problemen heeft met de aanwezigheid van een bordeel. Volgens onbevestigde geruch ten zou het gaan om de Prin senstraat in Leiden-Noord. Ook wordt beweerd dat 'Nico' na druk van zijn officiële werkge ver, het Academisch Ziekenhuis Leiden, heeft besloten zijn acti viteiten op de Maredijk te sta ken. mm FOTO DICK HOGEWONING Leerlingen en leraren van het Fioretticollege in Lisse brengen eind april een bezoek aan de Japanse zusterstad Tonami Uitwisseling Fioretti-college met leerlingen uit Japan LISSE MONIQUE LANGE Zes leerlingen van het Lissese Fioretti-college doen mee aan een uitwisseling met scholieren uit de Japanse zusterstad Tona mi. Burgemeester van der Kroft verwelkomde gisteren in het ge meentehuis van Lisse de zes ge lukkige leerlingen om hen alvast iets over de reis naar Japan te vertellen. Hij beloofde hen dat het een fantastische ervaring zou worden. De gemeente Lisse heeft op 21 april vorig jaar een overeen komst gesloten met de Japanse stad Tonami. Onderdeel van deze overeenkomst is het stre ven naar uitwisseling van het bedrijfsleven en de schooljeugd uit Lisse. Na overleg met het Fioretticollge bleek dat veel leerlingen wel wat voelden voor deze snoepreis naar Japan. Na een loting zijn zes leerlin gen uitgekozen om op 29 april een tiendaags bezoek aan de nieuwe zusterstad te brengen. Twee leerkrachten van de school zullen hen begeleiden. De leerlingen worden in Tona mi ondergebracht bij een gezin. Tijdens de bijeenkomst giste ren in het gemeentehuis waren de leerlingen en hun ouders uit genodigd om met burgemeester van der Kroft alvast het pro gramma van de reis door te lo pen. Ook werden enkele huis houdelijke regels bekendge maakt. Zo vertelde van der Kroft dat het eten verschillend is van wat zij in Nederland gewend zijn. „Je begint 's ochtends niet met een boterham, maar met rauwe vis", waarschuwde van der Kroft. Het eten is trouwens niet het enige waar de leerlingen aan moeten wennen. Zo zullen zij in Japanse stijl slapen, met een matras op de grond. En moeten zij voordat ze in bad gaan zich eerst uitgebreid afspoelen onder de douche. Een tweezitsbank hoeven zij bij hun Japanse vrienden ook niet te verwach ten. De leerlingen zitten tien dagen lang met hun zitvlak op de grond. De leerlingen laten alles maar over zich heen komen. Zij heb ben nog geen idee wat zij in Ja pan kunnen verwachten. Deze vierdejaars HAVO en VWO'ers worden per twee in een gezin geplaatst. „Dit om isolement door de taal te voorkomen", licht van der Kroft toe. De bur gemeester, die zelf ook al een keer de stad heeft bezocht, merkte op dat wel veel Japan ners de engelse taal beheersen. „Dus als jullie iets te roddelen hebben, moeten jullie dat in het Nederlands doen. Anneloes van Diemen en An- nemieke Siero zijn twee van de uitverkoren zes leerlingen. Voor KATWUK PETER V De acht gemeenten die samen het Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bollenstreek (VAB) vormen, zet ten een voorlichtingscampagne op om de inwoners attent te maken op de gescheiden inza meling van het afval. Met ingang van januari 1994 zijn alle gemeenten in Neder land verplicht om groente, fruit en tuinafval van het overige vuilnis gescheiden in te zame len. Om ervoor te zorgen dat de inwoners ook weten hoe het af val aan de vuilniswagen moet worden aangeboden, hebben Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg, Valkenburg en Voor hout ingestemd met een ruim zes ton kostende voorlichtings campagne. Het VAB trekt voor een perio de van anderhalf jaar een voor lichter aan die de campagne moet begeleiden. Op 7 juni gaat de drie jaar durende campagne van start. Zo wordt onder meer een telefonische informatie- en klachtenlijn geopend, waar in- woners en bedrijven met vra gen, opmerkingen en kritiek over de inzameling van afval te recht kunnen. Daarnaast is het de bedoeling dat een videofilm wordt vervaardigd, er een zoge naamde afvalkrant komt en op de vuilnisbakken stickers ko men die informatie bevatten over het gescheiden inzamelen van het afval. De mobiele studiobus van het VPRO tv-programma 'Open deur' staat zaterdag 8 en zon dag 9 april in Leidfen. Het pro gramma, een volwassen variant op het kinderprogramma Ach terwerk in de Kast, geeft kijkers de kans eens zelf voor de came ra's te staan. Het is elke maan dagavond om kwart voor zeven te zien. Iedereen met een leuk idee voor bijvoorbeeld een spannend verhaal, een eigen vi deoclip, een zelfgeschreven lied of een vurig protest kan zich aanmelden bij open Deur TV, telefoon 035-712388. VRIJE TIJD de twaalf uur durende vliegreis zijn ze niet bang. Daar zijn ze veel te nieuwsgierig voor. Zij zullen tijdens hun bezoek onder meer de Nederlandse ambassa de in Tokio aandoen. Daarnaast bezoeken zij hun tweelings- chool in Tonami. Er wordt hen in ieder geval een druk pro gramma aangeboden. Een paar dagen vroeg naar bed is dus geen misplaatst advies. Burgemeester van der Kroft wees de leerlingen ten slotte nog op het eetgedrag van de Ja panners. „AHes wordt met stok jes gegeten, zelfs de soep. Jullie moeten dan ook' niet gek opkij ken als er onder het eten veel geslurpt wordt. En na het eten mag je gerust een harde boer la ten, dat is daar een gewoonte", schertste van der Kroft. De leer lingen beloofde hem daar totaal geen moeite mee te zullen heb ben. Polders De bioloog C.H. Krantz, coördi nator van Natuur -en land schapsbeheer Zuid-Holland, houdt morgen (30 maart) in ge bouw Zuiderkwartier een lezing over de toekomstplannen voor de polders rond Leiden. Tijdens deze lezing wordt met name aandacht gegeven aan de na- tuurkant van de zaak. Aanvang acht uur, toegang gratis. Taalcursus Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a start in april met vakantie-taalcursussen. Er worden beginnerscursussen En gels, Frans, Duits, Italiaans en Spaans gegeven. Elke cursus be staat uit zes lessen van ander half uur en kost 50 gulden. De lessen worden -gegeven op maandagavond van 19-20.30 uur. Voor informatie: 149180. Gym op muziek Het buurtcentrum Dijk 33 houdt vanaf 7 april gymlessen op muziek. De lessen hebben plaats op woensdagmorgen van negen tot tien uur. De kosten zijn 3,50 gulden per les. Voor vrouwen met kleine kinderen kan kinderopvang geregeld worden. Belangstellenden kun nen zich voor 1 april opgeven bij het buurtcentrum aan de Apothekersdijk 33, telefoon 125736. FNV Het info-team FNV begint 1 april met een maandelijks spreekuur in Wijkgebouw Irene aan de Driftstraat 49a. Het spreekuur wordt elke eerste donderdagavond van de maand gehouden van 20-21 uur. Zowel leden als niet-leden kunnen te recht met klachten, vragen of problemen. Iedereen wil oud worden, niemand wil het zijn. Bejaarden van tegenwoordig noemen zich liever 'senior', dat klinkt een stuk vitaler. In het 'jaar van de ouderen' wordt hard gewerkt aan de emancipatie van de oudste generaties. Ze zijn niet allemaal sukkelend, afhankelijk en ongelukkig, integendeel, veel ouderen beginnen, nadat ze gestopt zijn met werken en als de kinderen uit huis zijn, aan een 'derde leven'. Een serie van zes artikelen over ouderen in Leiden. Deze week de derde aflevering, over allochtone ouderen. S. Güldaiï: 'Sinds ik met de vut ben leef ik c Allochtone ouderen zijn slecht georganiseerd en daarom vallen ze in de 'welzijnswereld' een beetje buiten de boot. Zo liep het plan van interim directeur J. Verbeek van Haagwijk/Vreewijk, om een bejaardenhuis voor allochtone ouderen te beginnen, stuk op het gebrek aan initiatiefnemers. Verzorgingstehuis Vreewijk wordt binnenkort gesloten omdat het niet meer rendabel is. Het gebouw zou na de sluiting misschien gebruikt kunnen worden voor de opvang van allochtone bejaarden, suggereerde Verbeek begin vorig jaar. In Vreewijk zou een wooncentrum kunnen komen voor zo'n dertig allochtone ouderen. Voor 55-plussers die niet zo veel hulp nodig hebben maar wel gemakkelijk een beroep kunnen doen op kruiswerk en wijkverzorging. Het plan is inmiddels van tafel verdwenen, omdat het de directie Van Vreewijk niet is gelukt hiervoor geschikte 'gesprekspartners' te vinden. Voorzitter van Vreewijk, J. van Keulen: „Het is een probleem dat allochtone ouderen geen behartigende instantie hebben. Mochten er Turkse of Marokkaanse ouderen zijn die graag een islamitisch bejaardenhuis willen hebben, dan zullen ze dat zelf moeten aankaarten." De gemeente heeft onlangs een voorlichtirigsproject voor allochtone ouderen gehouden maar besteedt verder geen speciale aandacht aan deze groepen. De stichting Ouderenwerk en de Stichting Welzijn is gevraagd over dit onderwerp een 'Leidse discussie op te starten'. Want. zo zegt een welzijnsambtenaar: „Die groep allochtone ouderen komt er aan." Het aantal Turkse en Marokkaanse 65-plussers bedraagt in Leiden 25 personen. Een groot deel van deze groep bestaat uit ouders van de eerste generatie Turkse en Marokkaanse migranten, die zich hier bij zijn kinderen heeft gevoegd. Zij zijn om humanitaire redenen toegelaten maar hebben geen recht op een zelfstandig inkomen en wonen bij een van hun kinderen in. Het aantal Marokkaanse en Turkse migranten in de leeftijdscategorie 50 tot 64 jaar bedraagt 351 (Turken: 105; Marokkanen 256). Deze 'eerste generatie migranten' zijn in de jaren '60 en '70 in de leeftijd van 25 en 35 naar Nederland gekomen. ERNASTRAATSMA» e Turken hier blijven ver- W langen naar hun land van herkomst. Net zoals Neder landers die zijn geëmigreerd: ze hebben het wel naar hun zin, maar kunnen hun geboor teland niet vergeten. Terugkeren zou ik nog altijd willen, maar ik heb hier een zoon en kleinkinderen. De band met hen is te hecht om nog terug te gaan. Sinds ik met de vut ben gegaan leef ik om en om, een half jaar in Nederland en dan weer een half jaar in Tur kije." S. Güldaiï, in 1932 geboren in Giresun, Tur- I ije. Werkte in zijn geboorteland land tot zijn 36ste jaar als slager en vertrok toen naar Ne derland. Om iets van de wereld te zien en een goedbetaalde baan te zoeken. Vrouw en kin deren liet hij achten hij zou na een paar jaar toch terugkeren. Na bijna 25 jaar woont hij nog steeds in Leiden, aan de Willem de Zwij gerlaan. „Ik was van plan om hier drie tot vijf jaar te wonen, maar daar kwam niets van terecht. Het werd steeds langer. Elk jaar stelde ik mijn terugkeer eventjes uit. Het werd uiteindelijk steeds moeilijker om terug te gaan. En er wa ren hier een hoop positieve dingen; het werk was niet zo zwaar en ik had het hier wel naar „Negen jaar ben ik hier alleen geweest. Mijn vrouw en vijf kinderen zijn in eerste in stantie in Turkije achtergebleven. Ik werkte in een fabriek waar onderdelen van naaima chines werden gemaakt. Daar ben ik tot m'n vut gebleven." „Na die negen jaar zijn twee dochters en mijn zoon met hun moeder naar Nederland gekomen. De andere twee dochters zijn in Turkije gebleven. De twee dochters die naar Nederland kwamen zijn later teruggekeerd naar Turkije. Ze zijn getrouwd en wonen nu in Istanbul." Kleinkinderen „Ik weet niet of ik ooit nog definitief terugga. Kiezen kun je op elk moment, maar het is moeilijk. Ik hou heel veel van mijn kleinkin deren; als die mee zouden kunnen, zou ik onmiddellijk vertrekken. Als dat zou kunnen, zou ik heel blij zijn. Maar mijn zoon werkt in Leiden op het belastingkantoor en zijn kinde ren zijrt hier opgegroeid. Zij kennen Neder land beter dan Turkije en willen niet verhui- „Nu ik met de vut ben heb ik het recht om zes maanden hier en zes maanden daar te le ven en dat doe ik. Ja, dat is best moeilijk om zo'n dubbelleven te leiden. Na een half jaar ben je daar gewend en dan moet je weer te rug. Nou ja, we moeten het toch maar zo doen." „Uiteindelijk zullen mijn vrouw en ik wel ergens blijven steken, in Nederland of in Tur kije. Dat zal een heel moeilijke beslissing worden, maar als je ouder wordt is het mis schien niet meer mogelijk om heen en weer „In Nederland ben ik heel tevreden met mijn leven, ik heb een tuintje en daar breng ik al mijn vrije tijd door. Groente, fruit, van alles groeit er. Ik werk in de tuin of ga er ge woon in de zon zitten. Van cafés houd ik niet, daar zit ik nooit. En verder ga ik naar de mos kee en maak ik veel wandelingen." „Ik heb geen spijt van mijn komst naar Ne derland. Het is alleen jammer dat daardoor de familie uit elkaar is gevallen en mijn gene ratie hier waarschijnlijk blijft. Ik heb er alleen wel spijt van dat ik nooit goed Nederlands heb geleerd. Toen ik het eerste jaar hier was kwamen er Nederlandse vrouwen naar ons toe die ons Nederlands wilden leren. Maar daar besteedden we eigenlijk geen aandacht aan, want we dachten toen nog dat we na twee jaar toch naar Turkije terug zouden gaan." „Nu is het te laat om nog Nederlands te le ren. Het begrijpen van de taal is niet zo moeilijk maar iets terugzeggen in hele zinnen wel. Als ik de buurman zie zeg ik 'dag' en daar blijft het bij. Hij wil vaak wel wat meer zeggen, maar dat geeft dan problemen. Dan zeg ik alleen 'ja' en 'nee' terug en dan is het gesprek al snel afgelopen en gaan we uit el kaar. Dat is wel jammer. Daardoor heb ik in al die jaren geen echte band met Nederlan ders opgebouwd." „Wij, de eerste generatie Turken in Neder land, hebben niet zo veel geleerd. We kunnen niet zo goed lezen en schrijven. Onze kinde ren proberen we zoveel mogelijk te stimule ren om veel langer te leren dan wij gedaan hebben. Daardoor kunnen ze ook beter con tact hebben met Nederlanders en ontstaat er een hechte band tussen beide groepen. Mijn zoon heeft bijvoorbeeld wel hele goede ban den met Nederlanders." „Ik weet niet of ik hier in een bejaarden huis zou willen wonen. Ik kan daar nu niet over beslissen. Dat hangt van de rest van CHEF GERT VISSER, PLV.-CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 mijn familie af. In Turkije is het gebruikelijk dat je bij je oudste zoon gaat wonen. Dat zou ik ook het liefste willen. Maar hij is meer Ne- derlandser dan ik; hij zal allicht wat positie- verover een bejaardenhuis denken dan ik." „Als ik in Turkije was gebleven, was ik nu ook al lang met pensioen geweest. Dan zou ik ook in welvaart hebben geleefd. Had ik een stukje land gehad. En als ik geen eigen inko men had gehad, zou ik altijd mijn kinderen nog hebben. Die zouden voor me gezorgd hebben, dat garandeer ik u."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16