Buitenhof geliefd bij inbrekers 'Rijnlands' geeft les in twee talen Kunstenares berust in verplaatsing fontein Regio Alleen Wassenaar steekt geld in studie naar ondertunneling Rijksstraatweg Pompstation moet buurvrouw sparen Leiderdorp krijgt snel interim-burgemeester Verzet tegen kap esdoorns DINSDAG 30 MAART 1993 GERTVISSER. 071-161417. PIV -CHEF JANET VAN O Ook vandalen bezorgen nieuwe Leiderdorpse wijk veel overlast Bewoners van de Leiderdorpse wijk Buitenhof hebben vorig jaar het meest te lijden gehad van woninginbraken. Deze wijk was ook al een van de toppers op het gebied van vandalisme, al zorgde de kleine criminaliteit in 1992 in de hele gemeente voor overlast. Er kwamen in totaal ruim 350 aangiftes binnen van vernielingen. leiderdorp roy klopper Dit blijkt uit criminaliteitscijfers over 1992 van de rijkspolitie Leiderdorp. Het zijn nog maar globale gegevens, het jaarver slag is namelijk nog niet klaar. De politie had de handen vol aan vandalisme. Hieronder val len onder meer vernielingen aan gebouwen, verlichting en graffitv. Van de 357 meldingen kwamen de meeste uit Winkel hof (47 maal). Buitenhof (45), Binnenhof (35) en Oranjewijk- /Doeskwartier (34). Bij de woninginbraken voerde de Buitenhof de boventoon. Vierentwintig van de in totaal 130 ongewenste woningbezoe- ken werden in deze nieuwe wijk genoteerd. Zeventien maal was het raak in Zijlkwartier en Ou derzorg, 15 maal tussen de Houtkamp en Ockenrode. In de hele gemeente kwam het aantal woninginbraken op 150. In Leiderdorp werden in 1992 31 auto's ontvreemd. De meeste daarvan, elf stuks, zijn gestolen in het gebied tussen de Hout kamp en de Ockenrode, waar onder meer winkelcentrum Santhorst ligt. In hetzelfde ge bied werden ook nog eens veer tien wagens opengebroken. In totaal werden vorig jaar 127 burgers het slachtoffer van een autokraak. De meesten hadden hun voertuig geparkeerd bij de Baanderij (20) en de Schansen (19). De Schansen was met 26 aangiftes ook al een geliefde lo catie voor het ontvreemden van fietsen. In totaal verwisselden vorig jaar 175 tweewielers on rechtmatig van eigenaar. Geweld Het aantal geweldsmisdrijven kwam op 39. Daarvan werden negen gevallen genoteerd aan de Houtkamp, met het gebied Zijlkwartier/Ouderzorg als goe de tweede (4). In totaal nam de politie vorig jaar vijf illegale wa pens in beslag. Opvallend is het grote aantal milieuzaken waarbij de politie betrokken was. Liefst negentig processen-verbaal zijn opge maakt, onder meer vanwege overtredingen van bepalingen voor huisvuil, maar ook che misch afval. De meeste acties werden ondernomen in Zijl kwartier/Ouderzorg. Daar kwam de politie 19 maal in ac tie. Dit houdt mogelijk verband met de aanwezigheid van ver schillende bedrijven in dit ge bied. Een staffunctionaris van de rijkspolitie kan nog geen com mentaar geven op de cijfers. ..Ik heb ze nog niet gezien en kan dus geen vergelijking maken." De politie denkt aan conclusies toe te komen tegen de tijd dat het jaarverslag van de persen rolt. De verwachting is dat dit medio mei gebeurt. Het blijft de vraag of er ooit een haalbaarheidsstudie komt naar de ondertunneling van de druk ke Rijksstraatweg in Wassse- naar. Wassenaar stelde welis waar gisteravond een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar voor het kostbare onderzoek, naar dat is bij lange na niet ge noeg. En over een bijdrage van het ministerie van ROM heerst nog grote onduidelijkheid. De Wassenaarse politiek, op D66 na, stemde gisteravond tij dens de vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad in met het voorstel om het haal baarheidsonderzoek mee te fi nancieren. Maar veel hangt af van de bereidheid van andere financiers. Het Wassenaarse college van B en W hoopte aan vankelijk op geld van Rijkswa terstaat (60.000 gulden), het mi nisterie van VROM (40.000 gul den) en het ingenieursbureau Grabowsky en Poort (50.000 gulden). Alleen van het inge nieursbureau heeft het college een toezegging gekregen, liet verkeerswethouder M. van Rij de raad gisteren weten. Rijkswa terstaat viel onlangs af. En over met VROM is Van Rij nog in on derhandeling. D66-raadslid A. Sanders zei dat zijn partij zelfbij VROM had geïnformeerd, waaruil de in druk ontstond dat dit ministerie niet staat te springen om mee te doen aan het onderzoek. Dat schoot wethouder Van Rij in het verkeerde keelgat. Hij verklaar de met trillende stem 'ernstig ontstemd' te zijn en sprak van het 'dwarsbomen van de onder handelingen'. Van Rij werd te ruggefloten door burgemeester P. Schoute die hem erop wees dat hel inwinnen van informa tie het goed recht is van ieder een. „Uw verwijt is begrijpelijk, maar niet relevant', aldus Schoute. D66 is onder meer tegen het verrichten van een studie om dat de mogelijke consequentie, het aanleggen van de tunnels voor ongeveer 250 miljoen gul den. volgens de partij toch nooit te financieren valt. Sanders sprak van 'illusiepolitiek' van de andere fracties. WD-raadslid 1 Tamboezer, groot voorstandster van de studie zei liever te spre ken van 'een visie' en 'vooruil Koudekerkse breekt sleutelbeen leiderdorp» Een 57-jarige vrouw uit Koudekerk heeft gistermid dag omstreeks vier uur een sleutelbeen gebroken bij een ongeval op de Achthovenerweg in Leiderdorp. De vrouw reed door nog onbekende oorzaak met haar auto tegen een langs de weg staand betonblok en sloeg vervolgens over de kop. De auto kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Het slachtoffer is ergebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De au- werd totaal vernield. Tas gestolen bij inbraak leiderdorp» Bij een inbraak in een woning aan de Middentocht in Leiderdorp is vannacht een tas met inhoud gestolen. De da ders kwamen het pand binnen na het openbreken van een raam de voorzijde. Illegale vissers betrapt voorschoten Twee inwoners van Voorschoten en een Leids- chendammer hebben gisteravond een proces-verbaal gekregen omdat zij zaten te vissen in de vijver bij het gemeentehuis in Voorschoten. De vijver in het Burgemeester Berhoutpark is ver boden voor vissers. Dieven halen bomen uit tuin voorschoten Uit'een tuin aan de'Anthoni van Leeuwenhock- kadse in Voorschoten zijn dit weekeinde 15 coniferen en drie katjesbomen gestolen. Óver de daders tast de politie in het duis- Inbrekers stelen juwelen en camera's voorschoten Drie fototoestellen en juwelen zijn gisteravond gestolen uit een een woning aan de Johan Willem Frisolaan in Voorschoten. De daders kwamen het huis binnen na het open breken van een slot van de achterdeur. De inbraak is gepleegd tussen 17.30 en 23.00 uur. Ongewenste 'klant' uit winkel gezet oegstgeest Een 27-jarige Leidenaar is gisteren in de A.H.-super markt aan de Lijtweg in Oegstgeest door de plaatselijke politie ii de kraag gevat. De man was al enkele malen eerder betrapt op winkeldiefstal. De Leidenaar was door de leiding van de super markt al schriftelijk de toegang tot de winkel ontzegd. Toen hij zich gisteren desondanks toch in de zaak vertoonde werd hij door de politie*verwijderd. Ook Nederlandse leerlingen krijgen kans Het Rijnlands Lyceum in Oegst geest gaat vanaf volgend jaar in twee talen les geven aan Neder- .landse VWO-leerlingen. Nu heeft de middelbare school naast de gangbare HAVO- en VWO-opleiding al Engelstalige klassen. Die zogenoemde inter national stream is alleen voor buitenlanders toegankelijk. Het Rijnlands wil nu ook Neder landse leerlingen de kans geven zich het Engels goed eigen te maken. „De bedoeling is dat we tweetalige leerlingen gaan afle veren", aldus coördinator L. Het verschil met reeds be staande tweetalige opleidingen, is dat een dergelijke studie aan het Rijnlands goedkoper is. „Ouders die nu interesse heb ben in tweetalig onderwijs voor hun kinderen, moeten naar een onafhankelijk opleiding en be talen daarvoor al gauw 22.000 gulden per jaar", zegt Timmer mans. Een andere reden voor het Rijnlands om met deze nieuwe richting te beginnen is de eenwording van Europa, waardoor een goede beheersing van het Engels steeds belangrij ker wordt. „Leerlingen die voor deze op leiding kiezen hebben meestal al belangstelling voor studeren in het buitenland of werken op internationaal niveau. Gewoon middelbare school-Engeis is dan vaak niet genoeg." De leerlingen van de nieuwste loot van het Rijnlands Lyceum krijgen een deel van de vakken onderwezen in het Engels. „De helft ongeveer vakken als biologie, aardrijkskunde, ge schiedenis en art and design. Geschiedenis is wel Nederlands georiënteerd, maar het is niet de vaderlandse geschiedenis zoals we dat in de brugklas ge ven. We gebruiken voor een deel dezelfde boeken als voor de opleiding voor buitenlandse leerlingen. De onderwerpen die daarin worden behandeld, zijn geënt op de vele culturele ach tergronden waaruit de leerlin gen komen, zoals Zuid-Ameri- ka, Australië of Zweden", somt Timmermans op. Alle Nederlandstalige leerlin gen van het Rijnlands beginnen eerst in de gewone brugklas. „Pas daarna kunnen ze kiezen tussen de verlengde brugklas, de HAVO, het VWO of de twee talige stroom. Die keuze wordt dus jong gemaakt, maar dat doen wc bewust zo, want jonge kinderen nemen veel sneller een taal op dan bijvoorbeeld leerlingen uit de vierde klas. Misschien dat de ervaring leert dat we al in de brugklas met tweetalig onderwijs beginnen, dat doen de andere internatio naal georiënteerde scholen nu al. Aan de andere kant zeggen onze docenten dat de overgang van basisschool naar middelba re school dan wel heel snel gaat." Aan het eind van de brugklas moeten de leerlingen een extra test Engels doen. Timmermans: „We bekijken per leerlingen wie Het pompstation met garage aan de Warmondse Van Was senaarstraat moet meer reke ning houden met de buur vrouw. die klaagt over stank en lawaai. Het pompstation hoeft niet te sluiten, zoals de buurvrouw voor de Raad van State eiste. Die besloot dat de pomp alleen de insiallaties moet aanpassen, waardoor de omgeving minder hinder on dervindt. De buurvrouw klaagde bij de raad over stankbinder door de benzinedampen die vrijko men bij het vullen van de voorraadtanks. Volgens de raad moet de pomphouder daarom zorgen voor een in stallatie die de stank terug voert naar de tankauto. Hoe wel zo n installatie pas over twee jaar verplicht is. verwijt de Raad van State dat de pomphouder niet alvast maatregelen heeft getroffen. Ook de uitlaatgassen die via komen, zijn de buurvrouw tut last De schoorsteen staat "i> gelijke hoogte met haar slaap kamer. Ventilatiesystemen, luchtbehandelingsinstallaties en afzuigsystemen moeten dat probleem volgens de raad kunnen oplossen. Door het in- en uitrijden van auto's in de garage en doordat daar niet openstaan de deuren wordt gewerkt, heeft de buurvrouw ook last van lawaai. De deuren, luiken en ramen moeten gesloten blijven, stelt de raad. Boven dien heeft ile gemeente War mond in de hinderwetvergun ning niet duidelijk gemaakt hoeveel herrie de garage mag maken. Leiderdorp krijgt een waar mend burgemeester. De ci missaris van de koningin Zuid-I lollland, S. Patijn. vandaag nog deze ii den Het stel lei waarnemer gebeurt op verzoek van de fractievoorzitters en het college van B en W van leider dorp. Het vervullen van de vacature ntstaan door het overlij burgemeester A. Brug geman gaat zeker enkele maan den. zo niet een half jaar, duren Zowel de fractievoorzitters als de wethdhders inden dit een te lange periode om loco burge meester C. Huigen mee te be lasten l'alijn heeft gisteren de lei derdorpse bestuurders op In- zoek gehad, en zal vandaag al een benoeming bekend maken er wel en wie niet geschikt is voor de tweetalige stroom. We praten over goede VWO-leerlin gen, hoewel motivatie het be langrijkste is. We zoeken vooral leerlingen die gemotiveerd zijn iets extra's te doen." Daarom voert het Rijnlands Lyceum eerst gesprekken met de ouders en de leerling. „Want soms lopen de ouders te pushen terwijl de leerling de gewone opleiding ook wel best vindt", aldus Timmermans. Gratis is de tweetalige stroom niet. „We moeten extra lessen Engels geven en daarvoor moe ten de ouders wel iets meer be talen 1200 gulden extra per jaar. En voor ouders die dat niet kunnen betalen, heeft de school wel een oplossing." Timmermans verwacht in au gustus volgend jaar te beginnen met één klas van ongeveer 2H leerlingen. „Maar ik denk dat er meer belangstelling is. dus het kan zijn dat we met twee klas sen beginnen. En ilcsluit niet uit dat. als dit goed werkt, we ook een tweetalige HAVO-opleiding kunnen maken." CDA Oegstgeest twijfelt over nieuwe wethouder oegstgeest Het CDA-bestuur in Oegstgeest heeft nog geen duidelijkheid over de opvolging van wethou der J. van dej Reijden. De Vero- nicavoorzitter verhuist over twee weken naar het Gooi. Nu de beoogde opvolger N. Mande- ma waarschijnlijk eveneens op stapt, moet een nieuwe kani- daat worden gevonden. Volgens bestuursvoorzitter J. de Leeuw is het onduidelijk of die kanida- tuur bij de raadsvergadering op 15 april al bekend is. In afwach ting daarvan zou Oegstgeest dan tijdelijk één wethouder minder hebben, tenzij de raad een wethouder uit een andere partij aanwijst. Het CDA wil geen commentaar geven op het mogelijke vertrek van Mande- ma en M. Kunst uit de raad. oegstgeest Bewoners van de Jan Evertsen- laan in Oegstgeest willen niet dat de esdoorns uit hun straat verdwijnen. De gemeente wil de bomen vervangen door lijster bessen, omdat de wortels van de esdoorns de tegels omhoog duwen. Herbestrating is wel mogelijk, maar heeft volgens de gemeente weinig zin zolang de bomen er staan. De bewoners willen de esdoorns echter niet kwijt. Zij denken dat snoeien van de wortels en de takken vol doende moet zijn om de tegels tegen verdere beschadiging te beschermen. Wassenaar plaatst waterspuiter verder van huizen af „De keuze voor tweetalig onderwijs wordt jong gemaakt. We doen dat bewust, omdat jonge kinderen sneller e vierde klas", weet coördinator L. Timmermans van het Rijnlands Lyceum. Kunstenares Dora Dolz betreurt het dat de fontein in de vijver van de Wassenaarse wijk Wete ringpark wordt verplaatst. De fontein wordt losgekoppeld van het bijbehorende kunstwerk, omdat het kletterende water een groepje omwonenden da nig op da zenuwen werkt. De een kan er niet van slapen, de ander voelt steeds aandrang om te plassen. Sinds de onthul ling in 1990 heeft de gemeente Wassenaar al van alles gedaan om de klachten te verhelpen. Maar het gekletter bleef sto rend, volgeris sommigen. Begin volgende maand wordt de fon tein verder van de huizen af ge plaatst. De maakster van het kunstwerk, kunstenares Dora Dolz, betreurt dit. „Het kunst werk en de fontein horen ge woon bij elkaar", vindt ze. Dolz herinnert zich nog de vele ingrepen aan haar fontein. Soms wel terecht, vond ze. Zo werd de straal tot haar genoe gen steeds een beetje minder hard afgesteld. „Het was in het begin net een brandweerspuit, verschrikkelijk. Hij spoot met veel kracht recht omhoog. Dat was mijn bedoeling helemaal niet", aldus Dolz. „Ik hoorde dat mensen ervan naar de wc moesten", zegt ze lachend. Maar ook na het gesleutel aan de spuitkop bleef Dolz ontevre den. De kunstenares had een heel ?acht sproeieffect voor ogen. „Zoals bij die sproeiers die je wel in tuinen ziet staan. Daarvan kan toch niemand last hebben." Dolz krijgt nu haar zin, wat dat sproeieffect betreft. Want de gemeente gaat niet alleen de fontein verplaatsen, ook komt De omstreden fontein. De een kan er niet van slapen, de ander moet er van plassen. er nu een sproeikop op. Zo waardigd, want vrijwel niemand denkt de gemeente voorgoed af bleek ooit last te hebben gehad te zijn van de klachten. De dras- van de fontein. Alleen de kleine tische maatregel werd onlangs 'harde' kern is er content mee. per brief aan alle omwonenden en hoopt dat het helpt, van de vijver meegedeeld. De Dora Dolz vindt liet jammer meerderheid reageerde veront- dat kunstwerk en fontein wor den gescheiden, maar kan zich er ook niet echt over opwinden Daarvoor heeft ze te weinig tijd verklaart ze. „Ik heb pas een prijs gewonnen en ben druk be zig met allerlei opdrachten. Bo vendien heb ik expositios, ondei en juridi de ge Halsmuse- sche proce- meentelijke

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15