Meer aanvragen om steun bij hervormde diakonieën Kerk Samenleving Studieprogramma moslim-vrouwen Nederlands protest tegen dreigende uitzetting Tökes De Klerk pleit voor 'dag van gebed' Engelse actiegroep voor priesterwijding vrouw DINSDAG 30 MAART 1993 REDACTIE DICK van DER pias. 071 -161421 BUITENLAND KORT Antisemitisme Ongeveer vijftig joden en oosters-orthodoxen hebben in Athene voor het eerst inet elkaar gesproken over de onderlinge relaties. Daarbij kreeg het oplaaiend antisemitisme in Rusland de meeste aandacht. Van orthodoxe zijde werd de toon aan het begin van de bijeenkomst gezet door een boodschap van de patriarch van Constanlinopel Batho- lomeus I, geestelijk leider van de 200 miljoen ortho doxen in de wereld. Hij ver oordeelde het antisemitis me. „De orthodoxie heeft racistische theorieën nooit aangemoedigd", deelde hij mee. I lij sprak zijn solidari teit uit met de joden, die 'op verscheidene plaatsen onder vervolging lijden'. Ben soortgelijke boodschap van metropoliet Papan- dreou Damaskinos van Zwitserland, mede-organi sator van het overleg, werd door de joodse deelnemers positief ontvangen. „De boodschap was zeer posi tief en het zou goed zijn. als zij door de Russische kerk zou worden verspreid", zegt Gerhard Riegner. die voor het loods Wereldcon gres de moeizame dialogen met de christenen leidt. V redesconferentie De Christelijke Vredescon ferentie (CFK) heeft beslo ten tot een kritische analyse van haar 35-jarige geschie denis. Samen met onafhan kelijke wetenschappers zal de organisatie de activitei ten van de CFK in het verle den gaan belichten. Het is de bedoeling ook de ver houding van de CFK tot de kerken, met name de Oost- europese kerken en die in de voormalige DDR. te on derzoeken. Zo erkende de Oostduitse afdeling van de Vredesconferentie kort na de omwenteling in de DDR dat zij 'een te kritiekloze ge sprekspartner' was geweest van haar marxistische vriehvlen". Voor het onder zoek staat binnenkort het centrale Cl K-archief in Praag ter beschikking. De circa 50 deelnemers aan de bijeenkomst spraken zich eensgezind uit voor een voortzetting van de CFK „onder veranderde voor waarden". Met name de deelnemers uit Oosteuropa klaagden over gebrek aan financiële middelen voor het werk van de organisatie en over dalende ledenaan tallen. El Salvador Het beleid van de Verenig de Staten is volgens hulp bisschop Gregorio Rosa Chavez van San Salvador een belangrijke oorzaak van de burgeroorlog in El Sal vador. Hij steunt inspan ningen om de vermeende rol van de Verenigde Staten bij het toedekken van de gruweldaden te onderzoe ken. „Het is belangrijk dat de fouten die begaan zijn en die vele doden tot gevolg hebben gehad, worden on derzocht", aldus de hulp bisschop van aartsbisschop Arturo Rivera Dairtas zon dag na afloop van een mis, waarin hij was voorgegaan. Damas reageerde vorige week met afschuw op de amnestieregeling voor mili tairen en leiders van het linkse verzet, waartoe het parlement had besloten. Ariarajah tweede man bij Wereldraad GENEVE «EPD-AI Steeds meer mensen doen een beroep op de hervormde diakonie. In 1990 was dit aantal 15 procent hoger dan in de voorgaande jaren, aldus een onderzoek onder her vormde diakonieën in Overijssel en Flevoland. Deze cij fers zijn volgens diakonaal consulent S.J. Deinum repre sentatief voor de rest van het land. Hij baseert zich op een nog niet gepubliceerd onderzoek onder diakonieën in het hele land door de Generale Diakonale Raad. zwolle anp1985, 1988 en 1990. In deze drie jaren honoreerden de 53 (van De Provinciale Diakonale Com- de 100) diakonieën die aan het missie en het maatschappelijk onderzoek meewerkten 209 activeringswerk van de Neder- (van de 212) verzoeken om fi- landse Hervormde Kerk in nanciële steun. Overijssel en Flevoland onder- In 1990 ontvingen de diako- zochten het aantal aanvragen in nieën 80 aanvragen tot Finan ciële ondersteuning, die alle werden gehonoreerd. „Vooral aanvragen van alleenstaande vrouwen tussen de 40 en 60 jaar, wao-ers en ouderen met een aow-uitkering zonder aan vullend pensioen hebben bijge dragen aan de stijging", aldus Deinum. Het gaat om giften en lenin gen, die in het onderzoek zijn uitgesplitst naar grote, middel grote en kleine plaatsen. In gro te steden worden vooral giften verstrekt, 'omdat diakonieën de ervaring hebben dat leningen niet worden terugbetaald'. In dorpen gaal het vooral om le ningen, 'omdat de sociale con trole daar groot is en het geld dus wel terugkomt'. Aanleiding voor het onder zoek vormde volgens Deinum het gegeven dat 10 procent van de Nederlandse bevolking op of onder de armoedegrens leeft, zoals blijkt uit een onderzoek van de werkgroep 'De arme kant van Nederland'. Daarnaast constateerden diakonieën dat zij meer dan in het verleden worden geconfronteerd met aanvragen om financiële steun. „We maken ons zorgen dat de diakonieën weer vaker de taak van armenzorg krijgen", aldus Deinum. Oezbekistan Een jonge studente uit Uzbekistan bestudeert de Koran tijdens een speciale opleiding voor 'pastoraal werker' aan de staatsuniver siteit. Zo'n 200 moslim-vrouwen doen mee aan het programma. De cursisten worden later onder meer ingeschakeld voor het leiden van begra fenissen volgens de oude tradities in Oezbekistan. foto epa De methodist Wesley Ariarajah (52) uit Sri Lanka is benoemd tot plaatsvervangend secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken. Hij werkt al twaalf jaar bij de oecumenische beweging als directeur van de afdeling voor de dialoog met andere godsdiensten. De in Utrecht geboren peda goge en theologe Ana Langerak (Lutherse Kerk van Costa Rica) is benoemd tot één van de vier programma-directeuren. Zij komt aan het hoofd van pro gramma-eenheid II, educatie en zending. Langerak (49), die in 1956 met haar ouders naar de Verenigde Staten emigreerde, woont sinds 1968 in Costa Rica. Daar werkte ze in de kerk en het onderwijs. Vanaf 1982 was ze werkzaam bij de Wereldraad in Genève. Uitzending Moker De radio-uitzending van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, staat morgenmiddag in het te ken van Pax Christi Kinderhulp. De afdeling Leiden organiseert deze zomer een vakantie voor kinderen uit Polen. De overden king is van pastor G. Kester uit Oegstgeest. De uitzending duurt van 16.30 tot 17.00 uur en is te ontvangen via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Het programma wordt op zondag 4 april herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. LEIDSCHENDAM-ORADEA ANP De Nederlandse hervormde, ge reformeerde en lutherse kerken hebben bij de Roemeense am bassadeur in Nederland en bij de Roemeense regering gepro testeerd tegen de dreigende uit zetting van het hoofdkwartier van de Hongaarse hervormde kerk, bestuurszetel van bis schop Laszlo Tökes, uit de door haar gebruikte gebouwen in het Roemeense district Oradea. De drie moderamina van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch- Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden protesteerden tegen de rechtsprocedure, waarbij de kerk op 9 april door het Hooggerechtshof tot ontrui ming kan worden gedwongen zonder dat Tökes en de andere leiders van de kerk de kans krij gen zich te verweren. De Nederlandse kerken ver zoeken president lliescu drin gend een wettelijke procedure voor te stellen waarin de demo cratische rechten van alle min derheden in Roemenië, inclu sief de Hongaarse minderheden en hun kerken, gegarandeerd zijn. Ze verzoeken de president bovenal dringend stappen te ondernemen om te voorkomen dat de hervormde kerk uit haar traditionele hoofdkwartier in Oradea dreigt te worden gezet. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rijswijk (N.Br): J.G. Kemperman, kandidaat te Leiden; te Geldermalsen: H.P.J. Schormans te Augustinusga. Aangenomen: naar Westervoort: G.J. van der Stouw te Eindhoven. Bedankt: voor Huizen (dg. De Goede Herder): B.EIenga te Leusden. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: te Rotterdam-Pendrecht (als pastoraal assistent) (part-time): A.F. Ruijl, wonende te Rotterdam, die deze benoeming heeft aangenomen; te Berkel en Rodenrijs: mevr. drs. J. Kolkman te Surhuisterveen. Aangenomen: naar Leeuwarden- West: drs. H. Hiddinkte Bunschoten- Spakenburg. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Voorburg: drs. D. Griffioen, kandidaat te Hattem, die bedankte voor Deventer, voor Mon ster, voor Oegstgeest, voor Uithuizen en voor Zaandam. Bedankt: voor Zwolle-Centrum: A. de Jager te Berkum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Amsterdam-Nieuw- West: P.J. den Hertog te Nieuwe Pe- kela. Aangenomen: naar 's-Gravendeel: R.W.J. Soeters te Groningen; naar Meppel: W.Quak te Ridderkerk, die bedankte voor Hengelo. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: N.W. Schreuder te Goes. johannesburg Kerken in Zuid-Afrika hebben verdeeld gereageerd op de op roep van president F.W. de Klerk om een dag van gebed en berouw te houden voor de toe komst van Zuid-Afrika. Angli caanse en methodistische lei ders noemen de oproep hui chelachtig, maar de (blanke) Nederduitse Gereformeerde Kerk heeft besloten er gevolg aan te geven. De anglicaanse en methodis tische leiders willen pas aan een dag van gebed en berouw mee werken, als zij duidelijke teke nen hebben gezien van echt on voorwaardelijk berouw bij dege nen die verantwoordelijk zijn voor het kwaad van de apart heid, dat zoveel pijn en lijden heeft veroorzaakt en nog altijd veroorzaakt. De kerkelijke leiders verwij zen daarmee naar de weigering van De Klerk om zich in het openbaar te verontschuldigen voor de zontle van de apartheid en zijn recente verdediging van de grondlegger van de apart heid, de in 1966 vermoorde pre mier Hendrik Verwoerd. De anglicaanse en methodis tische leiders beschouwen het als de taak van de kerken, en niet van de regering, om tot het houden van een dag van gebed en berouw op te roepen. londen anp Een groep rooms-katholieken in Engeland heeft een actiegroep opgericht voor de priesterwijding van vrouwen. Aartsbisschop Basil Hume van Westminster is 'lichtelijk in de war gebracht' door de bedoelingen van deze 'Catholic Woman's Ordination'. Aanleiding voor de oprichting is de negatieve reactie van het Vaticaan op de beslissing van de Anglicaanse Kerk, vorig jaar no vember, dat vrouwen voortaan tot priester mogen worden ge wijd. Het Vaticaan keurde deze beslissing af omdat vrouwelijke priesters 'een groot obstakel vonnen voor de christelijke een heid'. door Jan Krui* COLOFON ISKÖEn, DIRECTIE J. de Vries, GP. HOOFDREDACTIE Jan-Gei Nypels, Henk van der Post HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,23 H^BG Li EN 26a Lisse 9353, Fax 02521-19610 54,2300 AB Leiden ities071 -143480 ichten 071-161385 071-161488 HET WEER ROB GROENLAND Kruipend uit dal Nog eenmaal probeerde Koning Winter zijn stempel op het West- Europese weerbeeld te drukken. De afgelopen dagen hebben delen van het continent volop winterweer gekend, met zelfs tot op de Duitse autosnelwegen grote problemen door sneeuwval van betekenis. Bo ven de Balkanlanden heeft zich sinds zaterdag een groot atmosfe risch strijdgeweld ontketend, tus sen enerzijds zeer warme lucht van boven de 25 graden en anderzijds winterkou met sneeuwval. Dergelij ke temperatuurverschillen treden regelmatig op langs weerfronten boven Amerika, waarbij tornado's boven het midden-westen het meest gevreesde weersverschijnsel zijn in het voorjaar. Boven ons deel van de wereld zijn de omstandighe den wat ongunstiger om tornado's te genereren en ze blijven dan ook gelukkig beperkt tot een enkel ge val. Het weerbeeld in onze regio deed gistermiddag al meer aan de lente denken met maxima die met 10 graden al hoger waren dan de da gen daarvoor. Echter na zonsonder gang was nog goed te voelen dat we ons nog steeds in koude lucht bevonden. Rond 22.00 uur was op diverse plaatsen de temperatuur tot enkele graden boven het vries punt gedaald, terwijl verder in het binnenland de eerste grondvorst werd gemeten. De winterse luchtdrukverdeling van de afgelopen dagen, met Scan dinavische hogedruk en continen tale lagedruk, wordt geleidelijk af gebroken. Een eerste golf zachte oceaanlucht probeert deze middag en vanavond tot het noorden van Nederland door te dringen. Een warmtefrontsysteem zal hierbij bo ven onze regio meer bewolking ver oorzaken, maar de regenkansen blijven voorlopig nog klein. De fronten zijn verder noordwaarts ac tiever en leveren waarschijnlijk bo ven de kop van Noord-Holland wel wat regen af. Morgen overdag blijft een koufront vlak in de buurt van onze kustlijn, met voornamelijk be wolking op hoog en middelbaar ni veau. Bij een zuidenwind kan min der koude lucht gaan toestromen waarin het 's middags 12 graden kan worden. Voor de donderdag lijken de regen kansen een stuk groter als een veel actiever Atlantisch storingssysteem passeert. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: morgen kust bewolkt e zuidwest- enige tijd regen. Maxima tussen 2 en 6 graden, 's Nachts lichte, landinwaarts plaat selijk matige vorst Flinke perioden met zon en droog. In het oosten vooral vandaag meer be wolking en nu en dan sneeuw, later ook regen. Maxima van -4 graden in noorden tot plus 3 graden m het zuiden, morgen in het zuiden wat zachter. Denemarken: Droog en zonnig weer. Morgen vooral in het wes ten wat meer bewolking, maar geen regen. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden, 's nachts lichte vorst. Engeland, Schotland, Wales en In Engeland veel bewolking en nu en dan regen. In Wales, Schotland en Ier land af en toe zon, afgewisseld door en kele buien. Maxima tussen 10 en 13 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog, maar in het westen van België meer bewolking en morgen kans op wat lichte regen. Maxi ma vandaag 10, morgen 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: westen meer bewolking en voornamelijk in Bretagne en Normandie af en toe re gen. Maxima vandaag 13, morgen 15 graden. Aan de noordwestkust maxima circa 12 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en zonnig, maar morgen in het noordwesten toenemende bewol king. gevolgd door wat regen Maxima van 16 graden aan de kust bij Porto tot 22 graden aan de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en een kleine kans op een bui. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden; Spanje: Droog en zonnig weer. maar aan de noordwestkust morgen meer bewol king en enkele buien, mogelijk met on weer. Maxima tussen 18 en 21 graden, maar in Andalusië tussen 22 en 25 gra den. Canarische Eilanden; Droog weer. Aan de noordzijde van de eilanden wol kenvelden, aan de zuidzijde meer zon. Maxima van 19 graden aan de noord kant van de eilanden tot 22 aan de Marokko en Tunesie; Marokko; Droog en zonnig. Maxima aan zee tussen 19 en 22 graden Tunesie: Droog en vrij'zonnig weer. Maximum temperaturen aan de stranden tussen 18 en 21 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, maar morgen aan de Atlantische kust toenemende bewolking, in de na middag en avond gevolgd door enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temperaturen oplopend tot circa 20 gra den. In de Franse Alpen droog en zon nig. Temperatuur op 2000 meter verder oplopend naar ongeveer plus 2 graden morgen. Mallorca en Ibiza: Droog en zonnig. Maximumtemperatu ren ongeveer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In het uiterste zuiden en vandaag ook in het midden van Italië enkele wolkenvel den en kans op een bui. Verder droog en den, maar vandaag kust tussen Ancona 11 graden, Griekenland en Kreta: Af en toe zon en vooral vandaag een en kele regen- of onweersbui. Maxima rond 16 graden. Op Kreta periQden met zon en droog. Maximumtemperaturen van daag 20. morgen 18 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse zuid- en westkusten en op Cyprus perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, morgen wat hoger. WOENSDAG 31 MAART 1993 Zon op maa07.15** zon onder 20 08 Maan op 12.08 Maanonder03.42 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.09 en 21.58 Laag water 4 45 en 17.16 Weerrapporten 30 mrt 8 uur: Amsterdam onbew Rotterdam onbew. Budapest Bordeaux Brussel Cyprus tan 6 23 13 0.1 18 gra- i de Adriatische Vieste ongeveer

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14