Leiden Nachtbrakers in Van Gend en Loos 'We willen gewoon geen concurrent' Nieuwbouw GSD en Stadsbouwhuis 'In '96 kunnen we vuil niet meer kwijt' 'Ongeduld terecht' DINSDAG 30 MAART 1993 13 RIJNLAND 4 K ^et Rijnlands lyce- I D um in Oegstgeest gaat vanaf volgend jaar aan vwo-leerllngen lesge ven in twee talen Gezwicht *1 CL Nico' gooit het bijl- I O tje er bij neer. De ei genaar van de seksclub aan de Maredijk is ge zwicht voor verzet van de buurt gert visser,flv -chef aad rietveld, 071-161417 BRAASSEM /t "tt De provincie moet I het asfalt verwijde ren dat begin jaren zeven tig in de Braassem is ge stort, vindt de stichting tot behoud van dit meer |1 -aprilgrap A Q Bij jongeren in de I -/ regio lijkt de 1 -april grap helemaal 'uit' te zijn „Het is een dooie boel ge worden." 'Wij beginnen te feesten als Leiden sluif Leidenaars die zin hebben in een nachtje housen kunnen weer in hun eigen stad terecht. Een groepje jongeren, on der wie een aantal deejays, heeft het voormalige pand van Van Gend en Loos aan het spoor gekraakt. En in de kelder kan de volumeknop voluit. Geen mens heeft er last van, zeggen de krakers. De Nederlandse Spoorwegen zijn niet gelukkig met de actie. Zij willen de gebouwen bij het station slopen. De NS zijn een uitzettingsprocedure begonnen. aad rietveld Bijna een week geleden namen de krakers bezit van de loods van Van Gend en Loos, die al ja ren leegstaat. De eerste house- parties zijn al achter de rug. Die hebben volgens John de Best en Dennis van Duijvenbode bewe zen, dat de betonnen kelders onder het bedrijfspand ideaal zijn voor hun doeleinden. „We hebben totaal geen klachten ge had. Terwijl we vooraf mensen in de buurt hadden gevraagd om het te melden als ze last van ons hadden." De sluiting van discotheek Meisje geschept op Smaragdlaan leiden Schaafwonden, kneuzingen, een gebroken enkel en een hersenschudding. Dat waren de verwondingen die een 14-jarig Leids meisje gisteren overhield aan een ongeluk in het Mors- kwartier. Zij reed pp haar fiets over de Smaragdlaan en wilde linksaf slaan, de Robijnstraat in. Zij verzuimde voor te sorteren en haar hand uit te steken. De 34-jarige Leidse automobilist ach ter haar werd compleet verrast en schepte hét meisje. Zij is over gebracht naar het AZL. Vrouw beroofd in supermarkt LE|pEN Een 27-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteren aangifte ge daan van zakkenrollerij. Haar portemonnee met 150 gulden, rij bewijs en hankpasjes zijn zaterdag in een supermarkt op het Diamantplein gerold. De spullen zaten in een tas in een winkel wagentje. Geen drinkers op Kanaalweg leiden» De politie heeft vannacht 30 automobilisten op de Ka naalweg op drankgebruik gecontroleerd. Niet één van hen had te diep in het glaasje gekeken. De controle werd gehouden van half twaalf tot half een. Volgens een woordvoerder van de politie betrof het een 'spontane actie'. De politie moest toch al op de Kanaalweg zijn, omdat de neergelaten spoorbomen niet meer omhoog konden. leiden hans koenekoop Overkapping van de binnen plaats van het Stadsbouwhuis en uitbreiding van de Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD). De ze twee plannen kunnen de ge meente veel geld besparen. Ze maken het mogelijk vier andere gebouwen af te stoten. De idee- en komen uit de koker van de ambtelijke top. De bouwplannen zijn een uit vloeisel van de gemeentelijk re organisatie, waarbij 29 afdelin gen zijn omgevormd tot 5 grote diensten. De huisvesting van de ambtenaren blijkt echter niet bij die opzet te passen. De ambte naren in Leiden werken nu nog verspreid over een groot aantal gebouwen. Die versnippering komt de prestaties niet ten goe de. Nu Leiden 5 grote diensten telt, wil de ambtelijke top som mige gebouwen afstoten en me dewerkers van een dienst zoveel mogelijk op één plek samen brengen. Dat heeff volgens ge meentesecretaris K. de Vries het grote voordeel dat lijnen tussen de medewerkers korter worden. „Waardoor je veel efficiënter kunt werken. Tevens kun je ruimten veel beter benutten en bovendien is het beheer van minder gebouwen een stuk goedkoper." Uitbreiding van de GSD aan de Langebrug is de grootste operatie in de nieuwe huisves tingsplannen. De ambtelijke top wil daar de afdelingen sociale en economische zaken huisves ten. Het betekent dat op de plek van de brandweerkazerne 2000 vierkante meter nieuwbouw moet komen. Door de verhui zing van de ambtenaren van economische zaken kan de ge meente Leiden het Gulden Vlies aan de Breestraat afstoten. „En we lossen meteen het ruimtege brek op waar de GSD mee kampt", zegt De Vries. Het Stadsbouwhuis is in de voorstellen gereserveerd voor de nieuwe dienst Bouwen en Wonen. Tevens krijgen beleids ambtenaren van de dienst Milieu en Beheer onderdak aan de Langegracht. De ambtenaren die het werk Uitvoeren blijven bij de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg. „Als we de binnenplaats overkappen, le vert dat zo'n 1400 vierkante me ter extra op. Dat is nodig, omdat we aan het Stadsbouwhuis ook het nodige willen verbouwen. Het gebouw ként nu een hoop loze ruimten. Verder willen we de publieksfunctie versterken. Meer aandacht voor de balies dus." Door de operatie kan de ge meente meer gebouwen afsto ten dan het Gulden Vlies alleen. Ook het rekencentrum aan de Langegracht, het belastingkan toor aan de Ir. Driessenstraat en de Stadswerf in De Waard zou den overbodig worden. De plannen van de ambtelijke top worden de komende weken besproken in de medezeggen schapsraden van het gemeente- personeel. Pas als deze instem men, buigen burgemeester en wethouders zich over de voor stellen. „En dan komen ze van zelf in het politieke circuit. Maar men moet vooral niet denken dat deze veranderingen snel hun beslag krijgen. Voordat alles rond is, zijn we zeker een paar jaar verder." Hotel de Ville was voor de groep Leidenaars de aanzet tot hun actie. „We zijn mekaar van de zomer tegen het lijf gelopen, gingen samen uit en organiseer den feesten", zegt dj John. „Toen Hotel de Ville dicht ging dachten we: er moet iets gebeu ren. Want alle cafés hier gaan om twee uur dicht. En onze doelgroep begint pas met fees ten als Leiden sluit. Dus als die uit willen moeten ze naar Am sterdam of Rotterdam." De disco aan de Breestraat was de -laatste waar de Leidse housers nog weieens iets te zoe ken hadden. Maar tevreden wa ren zij daar niet mee. „Een lega le tent sluit gewoon veel te vroeg. Daarom moesten wij wel kraken." De krakers en hun be zoek zijn nachtmensen. „Voor wat wij willen krijg je in Leiden nooit een vergunning." De En gelse krakers in het Parmentier- complex brachten hen min of meer op het idee. „Die geven ook vaak feesten tot diep in de nacht en. daar grijpt de politie ook niet in." De panden van Van Gend en Loos zijn het derde gebouw in Leiden dat is gekraakt met een cultureel doel. Eerder werden bioscoop Rex en de voormalige LTS aan de Haagweg door kunstzinnige krakers in beslag genomen. Ook de nieuwe be woners van de panden aan het spoor willen meer dan alleen house-parties organiseren. Er zitten kunstschilders bij, een dansgroepje oefent in de bo- venruimte en ze zijn vast van plan computers te kopen voor kunstzinnige lichtshows. „En we gaan de boel opknappen en Geding tegen Sticky Fingers afgeblazen Het kort geding dat ex-Rolling Stone Bill Wyman had aange spannen tegen het Leidse eetca fé Sticky Fingers is afgeblazen. Het eetcafé aan de Mandenma kerssteeg heeft beloofd de naam te veranderen. Wyman neemt daar genoegen mee. De 'Stonc' heeft in Londen een restaurant dat dezelfde naam draagt. Stick}' Fingers was de titel van een elpee van de Stones uit 1971. Een woordvoerder van Mira- mar bv uit Noordwijk, eigenaar van Sticky Fingers, liet vorige week al weten in te gaan op de eis van Wyman. Het bedrijf vreesde echter, dat ook over de periode dat de naam al is ge bruikt een geldbedrag zou wor den geëist. Dit is uiteindelijk niet gebeurd. De krakers van het Van Gend en Loosgebouw in de 'house-kelder'. „Hier bezorgen wij niemand last." FOTO JAN HOLVAST verven. Maar dan moeten we verlaten. De NS zouden in de wel eerst zeker weten, dat we tweede week van april beginnen hier kunnen blijven zitten." met de sloop van Van Gend en De dienst Infrabeheer van de Loos. Gistermorgen kwam de NS heeft de krakers per brief te Spoorwegpolitie vertellen, dat verstaan gegeven, dat zij op 26 de juridische procedure in gang maart het papd zouden moeten zou worden gezet. Maar de krakers zijn niet van we niet zomaar weg. Wij zijn plan bun onderkomen vrijwillig ook best bereid er huur voor te verlaten. „Volgens mij kun- betalen, nen ze dit kleine gedeelte best niet aar laten staan", zegt John. „Wij hebben eindelijk een plek ge vonden in Leiden en daar gaan daar wil de NS Nu moet de rechter het maar uitmaken. En als we hier uit gezet worden, dan kra ken we een ander pand. Krachten gebundeld 'Veilige stad belangrijker dan parkeren' leiden loman leefmans „Een schone en veilige binnen stad is belangrijker voor de eco nomische functie van het Leid se centrum dan parkeren." Dat zei directeur H. Linders van on derzoeksbureau BRO gister avond tijdens de oprichtings vergadering van het Samenwer kingsverband van Ondernemers in Leiden (SOL). Linders hield de ongeveer honderd winkeliers voor dat parkeerproblemen weliswaar hinderlijk zijn, maar dat de middenstand zich in hun streven naar economische ver betering hierop niet moet blindstaren. Toch zijn de parkeerproble men wel dé animator geweest om in Leiden te komen tot één winkeliersvereniging, die zich sterk wil maken voor de brood nodige opleving van de Leidse binnenstad. „Ik kon bij mijn eerste bezoek aan Leiden V&D niet eens bereiken", aldus J. van der Berg, de huidige chef van Vroom Dreesmann. SOL is een samengaan van af zonderlijke winkeliersverenigin gen van Haarlemmerstraat, Sta- tionsbuurt, Breestraat, Douza- straat, horeca en ambulante handel. Doel van de vereniging is onder meer als één persoon met de gemeente te kunnen on derhandelen en waar nodig te gen de overheidsplannen eens gezind tegengas te kunnen ge- „De afsluiting van de Bree straat is een goed voorbeeld. Er waren onder de winkeliers zo veel opinies, dat het voor de ge meente makkelijk was om een beslissing te nemen. Maar dat is eigenlijk niet goed en dus felici teer ik de SOL met haar oprich ting", aldus wethouder J. Walenkamp (CDA/economi sche zaken). Behalve als tegenhanger en gesprekspartner van de ge meente wil SOL ook de promo tie, reclame, criminaliteitsbetrij- ding en andere activiteiten van haar leden onder het motto 'sa men staan we sterk' bundelen. De blijkbaar allesomvattende term 'centrummanagement' is hiervoor als sleutelwoord geko zen. „In principe gokken we er op dat honderd procent van de -Leidse ondernemers lid wordt. En hoewel dat is natuurlijk niet reëel is, blijven we proberen met bulletins en andere leden werfacties winkeliers te overtui gen dat het in hun eigen voor deel is", aldus de nieuwe voor zitter L. Palm. leiden hans koenekoop Leiden heeft haast met de bouw van de nieuwe vuilverwerking aan de Voorschoter- weg. Vanaf 1 januari 1996 mag Leiden geen vuil fneer opslaan in de oude vuilfabriek in Groenoord. Als de scheidings- en vergis- tingsinstallatie (SVI) er eenmaal staat is dat probleem uit de wereld. „Als we snel besluiten kunnen we nog op tijd klaar zijn. Maar als we die deadline overschrijden weet ik echt niet waar we met ons vuil heen moeten", zei wethouder H. de la Mar (Groen Links/milieu) gisteravond op een bijeenkomst over het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Voorschoterweg. Het publiek in de aula van verzorgingshuis Zijl en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan was niet onder de indruk. De bewoners van Zuidwest zetten vraag tekens bij elke bewering van de gemeente over de SVI. 'Kletskoek eerste klas', oordeel de meneer Van der Top uit de Apollolaan over de bereidheid van bouwer Paques/BFI om de financiële risico's te dragen voor de installatie. „Zo'n garantie is waardeloos, tenzij er banken achterstaan." Zuidwest koestert een groot wantrouwen jegens het stadsbestuur. De bewoners gelo ven niet in een ongevaarlijke vuilverwer- kingsfabriek aan de Voorschoterweg, hoe zeer onderzoeken en rapportages ook erop wijzen dat stank- en geluidsoverlast te ver waarlozen zijn. De bewoners, die zich hebben verenigd in een aparte stichting Stop Vuilerwerking Voorschoterweg Leiden (SWL) maakten duidelijk dat zij momenteel hard werken aan dikke bezwaarschriften. Volgens hen moet zo'n experimentele fabriek, waarvan nog onzeker is welke gevolgen die precies heeft voor de omgeving, niet vlakbij een woonwijk komen. Volgens de wethouders De la Mar en T. van Rij is er geen betere plek voor de SVI dan de Voorschoterweg. D66 en WD zijn van mening dat zij terecht ongeduldig zijn over het uitblijven van maatregelen om bij de ge meente Leiden financieel or de op zaken te stellen. Wet houder S. de Vreeze verwijt de partijen, die vanavond in de gemeenteraad een inter pellatie houden, dat zij te veel haast hebben met het oplossen van de problemen. D66 en WD menen dat burgemeester en wethouders zich hadden moeten houden aan hun toezegging, dat er op 1 maart een plan van aan pak zou lippen om nieuwe overschrijdingen van de be groting van de gemeente te voorkomen. Volgens De Vreeze kan de gemeente zich daar niet aan houden. De re organisatie van het ambtelijk apparaat heeft veel tijd en energie opgeslokt. D66 en WD zouden daar begrip hebben. Bezwaren tegen bazaar niet racistisch maar economisch leiden loman leefmans n voorpagina Het Meldpunt Discriminatie is geschokt door de brief die in de wijk Noorderkwartier is ver spreid, gericht tegen de komst van een Marokkaanse bazaar. Het Meldpunt overweegt aan gifte te doen van discriminatie. Ook de winkeliers van de Beatrixstraat keuren de brief af. Maar een aantal van hen zegt toch niet blij te zijn met de komst van de Marokkaanse winkel. Zij vrezen de concurren tie. Van discriminatie moeten de winkeliers in de Beatrixstraat niets hebben. Ze vinden de te neur van de anonieme brief die vorige week werd verspreid ook niet netjes. Ze laten er echter geen twijfel over bestaan, dat ze een Marokkaanse bazaar in de winkelstraat niet zien zitten. De middenstand is bang dat de ba zaar begint als kadowinkel, maar uitgroeit tot een super marktje, waar kaas, brood, groente en vlees over de toon bank gaan. „En dan heb ik er een concurrent bij", zegt slager Van Roijen. Ook bij groentewinkel Prins wordt er zo over gedacht: „Ik zit hier pas een jaar of vier en heb bij de verbouwing kosten moe ten maken. En dan kan ik ewr niet nog een concurrent bij hebben. Het is maar een klein straatje", aldus Prins. Bij bakke rij De Sleutels hebben ze de brief direct wegegooid: „Maar ook wij hadden liever een ande re winkel gezien", aldus een woordvoerster. 'Juist goed' D. Holverda, die een winkel in kado-artikelen en huishoudelij ke apparatuur heeft in de win kelstraat, wilde zijn tweede ves tiging op nummer 2 sluiten. Sa men met woningbouwvereni ging Zijl en Vliet, verhuurder van alle winkelpanden, zou De winkeliers aan de Beatrixstraat zien de Marokkaanse bazAar liever niet kómen. Zij zijn bang voor de concurrentie. FOTO» naar een opvolger worden uit gekeken. Holverda verdedigt de eventuele keuze voor een Isla mitische bazaar: „Deze wijk is zeer gemengd, dus zou zo'n winkel juist goed zijn.". Deze stelling wordt door collega Y. Kramp-Nieuwenburg van de naastgelegen sigarenzaak on derschreven. Uit cijfers van de gemeente blijkt dat ongeveer vijftien procent van de bijna 6000 inwoners van de wijk Noorderkwartier de Turkse of Marokkaanse nationaliteit heeft. In de anonieme brief die door de wijk circuleerde, stond on omwonden dat de winkelstraat door de komst van een 'islami tische zaak' er op achteruit zou gaan. „Het begint met een of twee winkels en dan gaat het steeds verder. Wij willen als Ne derlanders onze eigen cultuur in deze wijk bewaren", lieten de buurtbewoners Mart Hoogka mer en Henk Selhorst weten. Zij erkenden de brief te hebben ge schreven. Een broer van Sel horst was ook een van de gega digden voor de huur van de winkel. Over de brief is commotie ontstaan. Een groep van acht bewoners uit de nabijgelegen Prinsenstraat lieten op hun beurt een vlugschrift door de wijk gaan waarin ze hun af schuw uitten: „We hebben al wat reacties gehad. De meeste zijn positief. Er zijn er ook bij die de strekking van de anonie me brief steunen, maar die het toch goed vinden dat wij onze mening hebben laten horen", aldus E. Uylenbroek, een van de acht ondertekenaars. Volgens Gijsbert Stalenhoef van het Meldpunt Discriminatie - cl degelijk 'indirect' sprake .1,.A brief. „Alsof het er niet pluis zou worden als er een islamitische winkel komt. Het is vrij schok kend. We gaan misschien een tegenactie opzetten." Ook de huurtvertegenwoordi gers keuren die brief af. „Gooi weg! Want wat moeten we er anders mee. Het kweekt alleen maar onrust", aldus N. Vermeer van de wiikvereniging. En dat zelfde geldt voor R. Arnoldi van buurthuis 't Spoortje: „Het doet wel wat racistisch aan. Het zou toch niet moeten uitmaken of het om een islamitische of bij voorbeeld een katholieke winkel gaat"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13