Leiden Onrust in Noord Wethouders helpen met belastingaangifte 'Leiden niet aantrekkelijk' voor Letterkundig Museum' Frontale botsing op Vierlinghlaan MAANDAG 29 MAART 1993 971 7 chef gert visser, plv.-chef Protest tegen tweede islamitische winkel De gemoederen in de Beatrixstraat en omgeving zijn flink verhit. Een aantal buurtbewoners wil niet dat er nog een islamitische zaak in buurt komt. Zij verzetten zich daar tegen in een anonieme brief die afgelopen donderdag huis-aan-huis in de omgeving van de Beatrixstraat (Noorderkwartier) is verspreid. De brief heeft bij winke liers en buurtbewoners voor opschudding gezorgd. Een tweede groep buurtbewoners heeft naar aanleiding van de brief een klacht ingediend bij de politie en het Meld punt Discriminatie. leiden loman leefmans Achter de anonieme actie zitten Mart Hoogkamer en Henk Sel- horst. Ze trekken een vergelij king tussen de Beatrixstraat en de situatie op de kop van de Haarlemmerstraat, waar vol gens hen de situatie volledig uit de hand is gelopen. „Het begint met een of twee winkels en dan gaat het steeds verder. Wij wil len als Nederlanders onze eigen cultuur in deze wijk bewaren. Mogen we dat alsjeblieft. Van daar die oproep aan de wijkbe woners om te protesteren." De winkels in de Beatrixstraat zijn eigendom van woning bouwvereniging Zijl en Vliet. Omdat Kadoshop Holverda de huur van een van haar twee winkels in de straat wil opzeg gen, moet Zijl en Vliet naar een andere huurder uitzien. De briefschrijvers vrezen dat daar de 'islamitische zaak' komt. De kritiek van de twee schrij vers richt zich met name op winkelier D. Holverda die zich niet aan afspraken zou hebben gehouden. Zij wisten niet beter dan dat er in de leegkomende Kadoshop in de Beatrixstraat een winkel voor gokkasten en jukeboxen zou komen: CB Amusement van wijkbewoner Cor Bronk, een broer van Sel- horst. Bronk zegt op voorhand dat hij met de anonieme actie niets te maken heeft. Hij bevestigt dat hij een overeenkomst heeft met Holverda: „Ik ben met hem schriftelijk overeengekomen dat ik per 1 april de Kadoshop over neem. Ik zou hem 5000 gulden betalen om het pand leeg op te leveren. Pas dinsdag hoorde ik uit het geruchtencircuit dat er waarschijnlijk een islamitische winkel komt." Bronk belde Holverda en de woningbouwvereniging. „Daar werd mij verteld dat ik niet meer welkom was. De buurt was tegen." Hij overweegt juri dische stappen: „Van mijn ad vocaat heb ik te horen gekregen dat ik dit geschil met Holverda op mijn sloffen win. Maar als de woningbouwvereniging mij weigert schiet ik daar niet veel mee op." Holverda is onthutst door de brief en vreest dat de winkel straat in een slecht daglicht komt te staan. „Bij mijn weten heeft de woningbouwvereniging een wachtlijst met kandidaten voor leegkomende winkels. Zij Vernieling auto's Oude Singel leiden Een 20-jarige Voorschotenaar is in denacht van vrijdag op zaterdag aangehouden nadat hij enkele auto's op de Oude Singel had vernield. De man had het lakwerk van auto's bescha digd en de spiegels eraf getrapt. De politiegaat er van uit, dat de agressie van de man voortvloeide uit overmatig drankgebruik. Pand Rapenburg gekraakt leiden Aan het Rapenburg is gisteren een pand gekraakt. Het gaat om nummer 105, dat eigendom is van een Rotterdammer. Het pand zou al lange tijd leeg staan en is al een keer eerder ge kraakt. De krakers Hebben tegenover de politie verklaard, dat zij het gebouw verlaten als de eigenaar het verkocht heeft. De poli tie trof onder de krakers enkele personen aan die eerder woon den in kraakpanden aan de Langebrug, de Haarlemmerstraat en de Oude Singel. Meer subsidie voor huizen verstandelijk gehandicapten De stichting Voorzieningen Ge handicapten Noordelijk Zuid- Holland in Leiden profiteert ook van de subsidie, die de provin cie voor dependances van ge zinsvervangende tehuizen be schikbaar stelt. Ruim 114.000 gulden wordt uitgegeven aan een aangepaste woning, die in de buurt van gezinsvervangend tehuis De Blauwe Zwaan aan de Boshuizerlaan komt*. Bij een dependance gaat het om een woning voor een viertal verstandelijk gehandicapten, dat gedeeltelijk zelfstandig kan wonen, maar wel ondersteu ning vanuit het gezinsvervan gend tehuis nodig heeft. Direc tielid A. van Wijngaarden van de stichting is overigens nog te rughoudend ten aanzien van de subsidie. „Het ziet er goed uit, maar het kan nog wel even duren voordat het ministerie van WVC de uitgave goedkeurt. Pas dan hebben we volledige zekerheid. Er is veel behoefte aan plaatsen voor dependances, of nevenlo caties, zoals ze ook wel worden genoemd. Het verschil zit hem in de mate van begeleiding die nodig is. Er bestaat een wacht lijst van 30 mensen die wé in huizen willen plaatsen. Aange zien de twee andere gezinsver vangende tehuizen in Leiden, De Merlijn aan de Valkenhof en de Ankerplaats aan de Klok- poort reeds dependances bedie nen ligt het voor de hand dat een nieuwe nevenlocatie aan de Blauwe Zwaan wordt toege voegd. Maar helemaal zeker is dat nog niet." Er is door de Stichting ook nog niet gekeken naar een woning in Zuidwest die geschikt is voor bewoning door verstandelijk gehandicap ten. Daarover moet nog met een woningbouwvereniging worden overlegd. Afgezien van de Blauwe Zwaan is er ook nog geld be schikbaar voor de dependance bij gezinsvervangend tehuis Desideranda aan de Rijnsbur- gerweg in Leiden. Het gaat om ruim 20.000 gulden. In Alphen komt geld beschikbaar voor de Lupinehof (ruim 100.000 gul den) en de Dukdalf (30.000 gul den). Verder is er bijna 260.000 gulden toegewezen aan de ne venlocatie Begeleid Werken in Katwijk/Valkenburg. Het gaat om een project dat bij dagcen trum De Oude Post in Sassen- heim hoort, van de Stichting bollenstreek voor dagverblijven en tehuizen in Lisse. Overigens is nog niet bekend waar deze nevenlocatie wordt gebouwd. De provincie heeft in totaal bijna 6,5 miljoen gulden be schikbaar voor projecten. Het geld gaat in eerste instantie naar dagverblijven en instellin gen die 'zorgvernieuwend' wer ken. Bijna 85 procent gaat naar mensen met een verstandelijke handicap, de rest is bestemd voor lichamelijk gehandicapten. Veel instellingen hebben initia tieven ingediend voor nieuwe plaatsen. Het totaal gevraagde bedrag van 30 miljoen gulden overschreed ruim de beschikba re middelen. Autokraker aangehouden Op een parkeerterreinen aan de Jan Luykenlaan zijn in de nacht van zaterdag op zondag 13 au to's opengebroken. Een 22-jari- ge Amsterdammer is daarbij op heterdaad betrapt door de poli tie. Uit een paar auto's is de ra- diocassetterecordergestolen. Klacht over feest krakers De politie kreeg gisteravond de melding van brand in het kraak pand aan de Lammermarkt, het Parmentier-complex. Uit on derzoek bleek dat een rookma chine de boosdoener was. Van brand was geen sprake. De kra kers hielden een afscheidsfeest. De rechter heeft bepaald dat zij voor 1 april moeten vertrekken. Veurseweg 9 Bewoners van de Veurseweg in Voor schoten willen een camera en een rotonde om de ver- keersopverlast in te dam men Verscholen Spiegeltent A Al 61 jaar woont I Moeder Koomen in haar huisje in Noordwijk, verscholen in het bos. Nu wil ze naar een bejaarden huis beslissen, ik kan alleen een kan didaat voordragen. En die kan didaten moeten aan bepaalde eisen voldoen. Een koffieshop mag er bijvoorbeeld niet ko men, maar een Marokkaanse Bazar, want daar gaat het om, is gewoon een dagzaak en dat kan wel. En dan maakt het uiteraard niet uit dat het om een buiten lander gaat. Deze wijk is zeer gemixd, dus zou zo'n winkel juist goed zijn. Maar die brief kan niet. Dat is een schande", aldus Holverda. Rekening Woordvoerder Barnhoorn van Zijl en-Vliet bevestigt dat: „De huur is nog niet opgezegd maar er hebben zich al wel enige ge- interesseerden gemeld. Ons da gelijks bestuur beslist, maar er wordt wel rekening gehouden met de wensen van de oude huurder. Die heeft bijvoorbeeld spullen over te nemen", aldus Bamhoorn. Hoewel er in de gewraakte brief nadrukkelijk op wordt ge wezen dat de schrijvers wel ver ontrust zijn, maar niet willen discrimineren, zijn acht buurt bewoners juist daartegen in het geweer gekomen. Zij hebben op hun beurt een brief in de bus sen in de buurt gestopt, waarin zij zeggen 'smerig verrast' te zijn door het anonieme schrij ven. Bij de politie en het Meld punt Discriminatie zijn klach ten ingediend. Hoogkamer en Selhorst over wegen, los van hun anonieme brief waarin de buurt wordt op geroepen schriftelijk te reage ren, een openlijke handtekenin genactie tegen de komst van de Bazar. leiden De PvdA-wethouders T. van Rij en S. de Vreeze hebben zaterdag geassisteerd bij het invullen van belastingformulieren. Ongeveer 180 Leidenaars maakten gebruik van landelijke invuldag, die de Leidse rechtswinkel in het Culden Vlies organiseerde. De rechtswinkel had vrijwilli gers opgeroepen om de belastingproblemen van hun plaatsgenoten op te lossen. De hulp. vooral voor de lagere inkomens, was gratis. Maar een vrijwillige bijdrage werd op prijs gesteld. De rechtswinkel helpt jaarlijks ongeveer 1600 Leidenaars met het invullen van hun belastingaangifte. De invuldag is hiervan het hoogtepunt. roro hink bouwman A A Bij de Alphense Ze- I I gerplas komt vol gend jaar tijdelijk een enorme spiegeltent in Ju- gendstil-stijl te staan Hakenkruizen op huis van directrice van Ons Doel leiden/oegstgeest De woning van de directrice van woningbouwvereniging Ons Doel, M. Glaser, is in de nacht van vrijdag op zaterdag beklad met twee grote hakenkruizen. De hakenkruizen zijn op de voordeur en een raam van Glas- ers woning aan de Rhijnzicht- weg in Oegstgeest geschilderd. Politie en Glaser gaan er van uit dat het een doelgerichte ac tie is geweest, vermoedelijk ge pleegd door boze huurders. Het bestuur en de directie van Ons Doel liggen sinds enige tijd overhoop met de ledenraad van de Leidse woningbouwvereni ging. Directeur geeft voorkeur aan Amsterdam of Den Haag leiden hans koenekoop Leiden wil nog altijd het Letterkundig Museum bin nenhalen. Maar pogingen om de 'museumstad' een nieuwe opkikker te geven zijn tot nog toe op niets uitgelopen. Alle panden die wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) in zijn hoofd had blijken veel te klein van afmeting voor het mu seum. Bovendien staat het mu seum zelf niet te springen om naar Leiden te verhuizen. Met gebouw De Vooruit aan de Korevaarstraat en het ge meentearchief aan de Boisotka- de in gedachten bracht Van Rij enige tijd geleden een bezoek aan directeur A. Korteweg van het Letterkundig Museum. Dat is nu nog gevestigd in Den Haag, maar zoekt vanwege de hoge huurlasten goedkopere ruimte. „Ik had begrepen dat een ruimte van zo'n 3000 vier kante meter voldoende was, maar daar kreeg ik te horen dat 5500 vierkante meter nodig is. En tja, zo'n groot gebouw heeft de gemeente niet meteen voor handen", aldus de wethouder. In beide gevallen zou Leiden twee vliegen in één klap hebben geslagen. Voor De Vooruit, een voormalige broodfabriek met historische waarde, zoekt de ge meente Leiden al geruime tijd een goede bestemming. Diverse bouwplannen zijn afgewezen omdat ze het monumentale pand te veel zouden aantasten. Hetzelfde verhaal gaat op voor het gemeentearchief aan de Boisotkade. Dat gebouw heeft ook monumentale waar de. Bovendien puilt het uit en heeft het dringend behoefte aan uitbreiding. Om die reden broedde wethouder Van Rij op het idee het Letterkundig Muse um onder te brengen aan de Boisotkade en voor het ge meentearchief een nieuw ge bouw te plaatsen op de huidige plek van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Maar in alle twee de gevallen bleek de ruimte te klein voor het museum. Niettemin blijft Leiden zoeken naar een andere plek. Het Letterkundig Museum zou het culturele imago van de stad flink versterken. Van Rij: „Ik wil het gewoon proberen. Beschouw het als een buiten kansje. Naar mijn mening is leiden» Twee auto's zijn gistermiddag op de Vierlinghlaan frontaal gebotst. Beide automobilisten liepen lichte kwetsuren op. Het ongeval werd veroorzaakt door een 26-jarige Leidenaar, die in de richting van de Leeghwaterstraat reed en de bocht naar links ter hoogte van de Storm Buysingstraat te scherp nam. Daar bij kwam hij zo ver op de andere weghelft terecht, dat een tegemoet rijdende 30-jarige Leidenaar hem niet meer kon ontwijken. De 26-jarige man scheurde bij de botsing zijn tandvlees, de 30-jarige man klaagde over nekpijn. foto hielco kuipers Leiden een heel geschikte stad voor het Letterkundig Museum. Het is een prima aanvulling op de universiteits-bibliotheek, de faculteit der letteren en de maatschappij voor letterkun de." Directeur Korteweg van het Letterkundig Museum is welis waar gecharmeerd van de Leid se interesse, maar ziet zijn mu seum liever niet verhuizen naar de Sleutelstad. „Wat aantallen bezoekers betreft, is Leiden niet het meest aantrekkelijk. Dan zit ik liever in Amsterdam", zegt hij. Wil Leiden kans maken op het museum, dan zal de aanbie ding vooral financieel bijzonder aantrekkelijk moeten zijn directeur Korteweg. „Het minis terie heeft ons éen bezuiniging van vele tonnen op de woonlas ten opgelegd. Wij moeten 1,6 miljoen gulden terug minder dan 1 miljoen." Overigens legt de directeur al le aanbiedingen die binnenko men tot de zomer opzij. „Éérst willen we kijken of we niet in Den Haag kunnen blijven. Pas dan pakken we de aanbiedin gen uit andere steden erbij." Man ramt pui van woning leiden Een 62-jarige man ramde vrij dagavond de pui van een wo ning aan de Atjehstraat, nadat hij de macht over het stuur van zijn auto was kwijtgeraakt. Bij het ongeluk vielen geen slacht offers. Door onbekende oorzaak zwenkte de automobilist ineens naar rechts en reed een tuin in. Tegen de muur van nummer 9a kwam de auto tot stilstand. De schade aan de woning bleef be- Eerkt tot een vernielde venster ank. BIOLOOG C.H. KRANTZ, coör dinator van Natuur -en land schapsbeheer Zuid-Holland, houdt morgenavond een lezing over de toekomstplannen voor de polders rondom Leiden. De lezing is bedoeld voor alle be trokkenen en belangstellenden, voor of tegen stadsgroei. De le zing wordt gehouden in het ge bouw Zuiderkwartier en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Cursus voor vrouwen die 'vastzitten' Het vrouwengezondheids- centrum HARA start eind april een cursus voor vrou wen die 'vastzitten in proble matische relaties'. De cursus groep moet gaan bestaan uit ongeveer tien vrouwen die tien keer bij elkaar komen. De cursus wordt geleid door een maatschappelijk werkster en een psychologe. De kosten bedragen 75 gul den. Voorafgaand aan de deelname vindt een kennis makingsgesprek plaats waar in wordt gekeken of de cur sus aansluit bij de proble- Voor meer inlichtingen of inschrijvingen: telefoonnum mer 233209. VRIJE TIJD Schrijfcursus Het Leidse volkshuis geeft een cursus columns en korte verha len schrijven. Bij voldoende aanmelding start deze cursus in april. De lessen zullen gegeven worden op de dinsdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur. Dc kos ten bedragen fl.75,00 voor tien lessen. Voor informatie en in schrijvingen: tel. 149180. tige binnen plaats, vrijwel geheel opge trokken uit rood-gele steen, met hier en daar een paar overhangende bomen. Die binnenplaats, vanaf de weg al leen via een bescheiden poort bereikbaar en gelegen tussen de pastorie en de Lodewijkskerk aan de Steenschuur, draagt de naam Haringpleintje. Bedenker is pastor A.M.E.Th. Vrcebrug. Hij legt uit waarom: „In 1977 bestond de kerk 500 jaar. Bij die gelegenheid is dc naam bedacht. Hij heeft een dubbele achtergrond. Op de eerste plaats staan we hier pre cies op de plaats waar na het beleg van Leiden in 1574 de eer ste haring en wittebrood door de binnentrekkende geuzen werd uitgedeeld. En de pastoor hebben geen toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bij. was dus twee vliegen klap." „Dc naam komt in het Leidse straatnaamregister niet voor. Dat zou ik wel willen, maar dat kan natuurlijk niet, want het is geen openbaar pleintje. Maar de naam heeft toch een bepaald recht verworven. Toen dc ge meente de binnenplaats tot be schermd stadsgezicht wilde uit roepen. stond de naam Haring- pleintje in de officiële stukken van de gemeente, en dal is toch aardig.' foto hlflco kuif>(rs

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7