Ook controle op snelheid treinen Oorlogsvoorraden helpen psychiatrische patiënten in Kiev Binnenland Goedkopere PTT-telefoon zonder draad Minder werk in bouw na uitspraak groot onderhoud Rotterdammers 'saai', Amsterdammers 'ijdel' Man confronteert familie met 25 jaar oude incest 'De' bijstandsfraudeur bestaat helemaal niet Geen vervolging voor mishandeling peuter Expositie klederdrachten ZATERDAG 27 MAART 1993 Geen 'net pak' meer voor militairen den haag Dienstplichtige militairen van de landmacht krijgen met ingang van de nieuwe lichting in april geen 'dagelijks tenue' (DT) meer uitgereikt. Deze bezuiniging levert het ministerie van defensie tot de afschaffing van de dienstplicht (verwacht in 1998) ongeveer 25 miljoen gulden op. Voor dienstplichtige offi cieren, onderofficieren en soldaten in bepaalde functies wordt het DT niet afgeschaft. Ook voor enkele ceremoniële gelegenhe den wordt een voorraad DT's broek, jasje, overhemd en stropdas aangehouden. Limburgse dagbladen sneller samen Maastricht De directies van De Limburger en Het Dagblad voor Noord-LimburgwiMen de samenwerking tussen beide concerns versnellen. Zij willen daarom een zogenoemde veranderings manager aanstellen. De ondernemingsraden zijn gisteren ge vraagd akkoord te gaan met de aanstelling van R. Rijbroek. Van de manager wordt verwacht dat hij actief betrokken wordt bij de studie naar de mogelijke samenwerkingsvormen tussen de twee kranten. Zowel fusie als nauwere samenwering is daarbij moge lijk. Bewaker grenspost Bergh verdwijnt Rotterdam Er komt op korte Termijn een einde aan het inscha kelen van een particulier bewakingsbedrijf bij de grenspost Bergh aan de Al2 nabij Arnhem. Dat hebben de directeur van de Douane en de Centrale Dienstcommissie Douane gisteren be sloten. De bewaker vergezelt de enige dienstdoende douanier die in de nachtelijke uren goederen moet inklaren van buiten de EG. De douane is van mening dat oplossingen binnen het doua ne-apparaat zelf moeten worden gevonden. Spijkerman stopt met Steen Been Hilversum Jack Spijkerman stopt met het populaire radiopro gramma De Steen Beenshow. Dat heeft de presentator giste ren via Radio 3 bekendgemaakt. Een woordvoerster van de VARA deelde mee dat Spijkerman wel blijft doorgaan met 'Spij kers met Koppen'. Het is nog niet bekend wanneer hij precies stopt en of een opvolger voor hem wordt gezocht. De Steen Beenshow, waarin Spijkerman onder meer bijzondere wensen van luisteraars in vervulling laat gaan, is een van de best beluis terde radioprogramma's op Radio 3. Na ongelukken bij Hoofddorp en Eindhoven UTRECHT 'GPD-ANP De Nederlandse Spoorwegen (NS) gaan binnen een half jaar snelheidscontroles houden op baanvakken waar ma chinisten langzamer moeten rijden vanwege werkzaam heden. Ook komen er langs de rails opvallende waar schuwingsborden voor de treinbestuurders. De maatre gelen volgen op aanbevelingen van NS-commissies, die onderzoek hebben gedaan naar de toedracht van de treinongelukken vorig jaar bij Hoofddorp, waar vijf do den vielen, en Eindhoven. moet worden geminderd elec- tronisch een boodschap. Als de Volgens NS zijn de snelheids- machinist geen vaart mindert, controles niet meer dan „hulp- valt de trein automatisch stil. middelen op weg naar de ideale ATB werkt nu al maar nog situatie", aldus een woordvoer- niet optimaal. Zo treedt het sys- der van NS. „Van een dergelijke teem nog niet in werking bij controle gaat wel een preventie- snelheden lager dan veertig ki- ve werking uit. Bovendien kun- lometer per uur. Bovendien nen we ook beter controleren of werkt het systeem alleen op de communicatie met de ma- grote blokken rails van enkele chinisten goed werkt." kilometers lengte. Een volledig NS zullen pas over twee jaar nieuw ATB-systeem, dat nog in staat zijn de veiligheid van veel nauwkeuriger werkt, doet het treinverkeer drastisch te pas in 2006 zijn intrede. In 2026 verbeteren. Dan wordt het Au- moet dat systeem volledig zijn tomatische Trein Bewakingssys- ingevoerd, teem (ATB) op alle treinen inge- De Vervoersbond CNV plaatst voerd. ATB geeft de machinist kanttekeningen b'j de maatre- op het traject waar snelheid gelen die NS hebben genomen. Algemeen Nederlands Persbureau GPD Cemeenschappe'^e Persd*i De verantwoordelijkheid voor de veiligheid wordt volgens de bond te eenzijdig bij de machi nisten gelegd, terwijl de 'mana gers' van NS geheel buiten schot blijven. De Spoorwegen klagen nog over de veiligheid van de nieu we locomotief, de loc 6400. Hij rijdt onverklaarbaar slecht, staat veel te vaak stuk in de werk plaats en zorgt voor bijna dub bel zoveel vertragingen als de oude loc 2200. De loc 6400 wordt alleen ingezet voor het goederenvervoer. Volgend jaar moeten er 120 van deze toestel len rijden. De loc 6400 zou regelmatig onderdelen als moertjes, rem- blokken en schokdempers ver liezen. Ook treedt de dode- mansknop, een veiligheidsknop voor de machinist, spontaan in werking waardoor de trein stopt. De locomotief maakt wel minder lawaai en verbruikt minder energie. Hij wordt ge maakt in Kiel door het Duitse Krupp MaK en BBC Mannheim. PTT Telecom gaat de strijd aan met de goedkope, niet-goedgekeurde draadloze telefoons, die in Nederland op grote schaal worden verkocht. De nieuwe draadloze 'Orlando 100' zal vanaf 1 april volgende week voor 249 gulden in de PTT-win- kels verkrijgbaar zijn. Deze telefoon is gefabriceerd volgens de richt lijnen die zijn opgesteld door het ministerie van verkeer en waterstaat. De telefoon werkt op offi cieel vrijgegeven lage frequentieband en heeft een bereik van 150 meter. De telefoon is beveiligd tegen het bellen op an dermans kosten. Meeluisteren via bijvoorbeeld de scanner is ook niet meer mogelijk. PTT Telecom verkoopt al draadloze telefoons die via een hoge re frequentieband werken. Deze toestellen kosten tussen de zes- en negenhonderd gulden per stuk. Het plan van PvdA-fractievoorzitter Wöltgens om het groot onder houd aan woningen weer aftrekbaar te maken van de belasting leidt tot grote stagnatie in de bouw. Veel huiseigenaren stellen on derhoud aan woningen uit in afwachting van een besluit over het PvdA-plan. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) en het Bedrijfschap Schildersbedrijf sloe gen gisteren alarm omdat opdrachten uitblijven. De twee organisaties juichen de plannen van Wöltgens toe maar willen weten wanneer de fiscale aftrekbaarheid wordt ingevoerd. Het NVOB wil dat dit met terugwerkende kracht tot 1 januari 1993 gebeurt. Bij het verbond zijn 4.500 vooral kleine, bouwbedrijven aangesloten. Bij het Bedrijfschap Schildersbedrijf zijn vijfduizend bedrijven aangesloten waarvan driekwart afhankelijk is van de op drachten van particuliere woningbezitters. Volgens Wöltgens leidt herinvoering van de fiscale aftrekbaarheid van groot onderhoud tot duizenden extra arbeidsplaatsen in de bouw en tot afname van het zwart werk. De extra BTW-inkomsten die het rijk hierdoor ontvangt, kunnen worden benut om de fiscale aftrekbaarheid te financieren. paar Amsterdammers gaven toe vaak grappen te maken ten kos te van anderen. Over elkaar zijn de inwoners van de twee groot ste Nederlandse steden blijkens het onderzoek niet erg te spre ken. .Amsterdammers zijn op scheppers", vinden de Rotter dammers. „Rotterdammers zijn saai", is daarop het Amster damse antwoord. De studenten onderzochten ook het verschil russen Amster damse en Rotterdamse mannen en vrouwen. In beide steden vinden de mannen het andere geslacht in eigen stad intelligen ter. Amsterdamse vrouwen vin den hun 'eigen' mannen veel aardiger en behulpzamer dan de Rotterdammers. Amsterdammers vinden zich zelf „gezellige, openhartige mensen". Rotterdammers vin den zichzelf „nuchter en wils krachtig". Ze zijn blij met hun eigen stad, maar Amsterdam mers spannen daarin de kroon. Dat wijst een onderzoek uit dat psychologiestudenten onder 334 inwoners van beide steden hielden. Hun bevindingen: Am sterdammers zijn „chauvinisti scher" dan Rotterdammers. Het onderzoek werd gehouden in het kader van een promotie-on derzoek naar stereotype denk beelden over groepen. Inwoners van de Maasstad roemen de eigen werklust en zien zichzelf als gesloten. Een dat hij zijn patiënt niet van het schrijven van de brief heeft af gehouden. In het hoger beroep tegen de hem door het college in Eind hoven opgelegde waarschuwing voerde de psychiater aan dat de patiënt zelf op het idee van de brief is gekomen. Hij heeft hem het schrijven ervan niet afgera den omdat confrontatie weten schappelijk volledig aanvaard baar wordt geacht als methode om een door incest opgelopen trauma te verhelpen. De patiënt was er slecht aan toe en overwoog zelfmoord. Zijn toestand is door het schrij ven van de brief verbeterd. Het centraal college begrijpt dat de psychiater voor de con frontatiemethode heeft geko zen. Het vindt wel dat deze me thode zorgvuldiger had moeten worden toegepast. Anderzijds wordt geconstateerd dat de psy chiater zijn naam en telefoon nummer in de brief heeft laten opnemen, zodat de familiele den zich tot hem konden wen den. Hij heeft de confrontatie- methode ook met collega's be sproken voordat de brief werd verstuurd. Het Centraal Medisch Tuchtcol lege heeft in hoger beroep een klacht afgewezen tegen een psy chiater die familieleden van een patiënt had geconfronteerd met incest die 25 jaar geleden was gepleegd. Het tuchtcollege in Eindhoven had de arts eerder een waarschuwing opgelegd. De patiënt kampte door de incest, waarbij twee van zijn broers waren betrokken, met ernstige psychoseksuele proble men. Hij besloot al zijn broers en zusters een brief te sturen waarin hij woede en afschuw uitte over wat er tussen zijn achtste en tiende jaar met hem was gebeurd. Familieleden die wilden reageren, verwees hij naar zijn psychiater. De brief veroorzaakte hevige opschudding en emoties, niet alleen bij de twee broers, maar ook bij de andere (aangetrouw de) familieleden die van niets De broers dienden een klacht in bij het tuchtcollege in Eind hoven. Ze voelden zich aange tast in hun eer en goede naam en ze verweten de psychiater Er bestaat niet één soort bijstandsffaudeur. De uitkeringstrekker die sjoemelt met zijn uitkering is te verdelen over drie groepen, s een groep die zichzelf verrijkt op kos- van de gemeenschap, een groep 'pech vogels' die uit onwetendheid de regels overtreedt, en een groep waarvan de direc- e omgeving bijstandsfraude goedpraat. D&t blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken is verricht. Het onderzoek is verricht op basis van intprviqws met mede werkers van de sociale dienst van een mid delgrote stad. De grootste groep fraudeurs bestaat vol gens de onderzoekers uit uitkeringstrek kers die buiten hun wil om werkloos zijn geraakt. „Zij zijn in principe bereid welke baan dan ook te accepteren. Maar als ge volg van hun lage opleidingsniveau zijn ze aangewezen op economisch gevoelige be drijfstakken die weinig zekerheid bieden." Belangrijk voor deze groep is hun sociale leefomgeving. Die accepteert fraude onder het motto: 'Je moet voor jezelf zorgen, want er is niemand anders die dat doet'. Een dergelijk calculerend gedrag noemen de onderzoekers „kenmerkend voor de ge hele Nederlandse samenleving". Het merendeel van de mensen die een uitkering krijgt, werkt er (zwart) bij en ver zwijgt deze inkomsten. Volgens de onder zoekers was de gemiddelde omvang van de fraude in de onderzochte gemeente 19.000 gulden, bij zwart werk was de frau de 7.500 gulden. Fraude door verzwegen samenwonen leverde de uitkeringsgrech- tigde gemiddeld 23.000 gulden extra op. De onderzoekers constateren een cul tuuromslag bij de bestrijding van fraude. De laatste paar jaar zijn medewerkers van de sociale diensten aanzienlijk alerter op het voorkómen van fraude en komen er steeds meer sociaal rechercheurs. Ook het publiek blijkt steeds vaker bereid om, ano niem, de sociale diens^ te tippen over ver meende fraude. De onderzoekers stellen ook vast dat de complexe regels van de bijstand fraude uit lokken. Ze pleiten voor vereenvoudiging van de Bijstandswet. Een 26-jarige vrouw en een 28- jarige man uit Rotterdam wor den niet veroordeeld voor de mishandeling van een Rotter damse peuter. De Rotterdamse rechtbank heeft officier van jus titie I. de Boer gisteren niet ont vankelijk verklaard in haar eis die ze twee weken geleden te gen hen stelde. De Boer had twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk te gen de vrouw geëist, en twaalf maanden tegen de man. Volgens de rechtbank is het in strijd met het Europees Verdrag voor de rechten van de mens om de twee nu nog te veroorde len voor een feit dat op 27 maart 1990 aan het licht kwam. De moeder van de peuter werd verweten dat zij haar kind niet had beschermd tegen de 'losse handen' van haar nieuwe vriend. De vrouw nam steevast genoegen met de verklaring dat de kleine meid voortdurend omviel als zij in de kamer speel de. Waarschuwingen van fami lie had zij naast zich neergelegd. ding van de patiënten zien er uit alsof het slechts eens in de maand wordt verschoond. Op zaaltjes ter grootte van een luxe ho telkamer staan tien tot twaalf bedden. Zes van die zaaltjes delen een sanitair blok waarvan de wasbakken zoveel aanslag vertonen dat de oorspronkelij ke kleur zich slechts laat raden. Het en kele toilet is vaak niet meer dan een gat in de bodem waar omheen twee ge metselde voetafdrukken hun best doen om boven de uit het gat gulpende smurrie uit te komen. Apathisch De patiënten staan, voor zover zij niet volstrekt bewegingsloos onder een spanlaken op de gammele bedjes lig gen, apathisch in de gangen en spre ken met elkaar noch met het schijn baar uit gewapend beton opgetrokken personeel. Elk uitzicht op genezing lijkt hier verdwenen. Medisch geschoold personeel is zeldzaam. Men bewaakt slechts de orde en houdt de zaak zon der zichtbaar succes schoon. Intussen leidt psychiater Nassinnioek zijn Nederlandse gasten rond met een bijna onbegrijpelijk optimisme. Hier en daar in het gigantische Pavlov-com- plex is men aan het verbouwen. Het 19de eeuwse sanitair wordt vervangen door moderner gerief. Het aantal bed den per zaal wordt drastisch vermin derd. De uit de noodvoorraden van het mi nisterie van WVC afkomstige goederen zullen de aanblik van het Pavlov-zie- kenhuis volgens Nassinnioek ingrij pend veranderen. „Topkwaliteit", zegt hij tevreden, „onbetaalbaar voor onze armlastige regering." Tegelijk geeft hij toe dat meer zou moeten gebeuren om de psychiatrie in Oekraïne op een aan vaardbaar niveau te brengen. Vooral op het gebied van opleidingen en de psychiatrische theorie zijn de achter standen enorm. Leerboeken Van Vooms organisatie heeft inmid dels tientallen leerboeken naar Kiev ge stuurd die bij zijn Oekraïnse collega's een gretig onthaal vinden. „Maar dat zijn Engelse of Duitse boeken", stelt Nassinnioek vast. „Mij kost het maan den zo'n boek te lezen. Leraren die ons in het Russisch of Oekraïns kunnen onderrichten, dat zou pas effectief zijn. En dan gaat het niet alleen om de psy chiaters maar vooral ook om de verple- S"18" Lemckerd en Valentijn knopen het goed in hun oren. Over twee maanden komen zij weer terug in het Pavlov-zie kenhuis. Zij hopen dan te zien dat de zending die deze week is overgevlogen Twee patiënten van het Pavlov Psychiatrisch Ziekenhuis in Kiev. Het ziekenhuis heeft een aanzienlijk deel van de medische noodvoorraden uit Nederland gekregen. FOTO ANP ED OUDENAARDEN inderdaad in gebruik is. „Je mag het die hun aan Oost-Europa geschonken controle noemen", zegt Lemckerd. spullen een paar maanden later als „Wij willen dat deze spullen daar te- handelswaar op de markt in Berlijn te recht komen waar ze nodig zijn. Er zijn genkwamen." al te veel verhalen van hulpverleners Mensonterende toestanden in de psychiatrische inrichting in Kiev. FOTO ANP ED OUDENAARDEN voormalige Sovjetunie plotseling moe ten ombouwen naar een psychiatrie met een meer menselijk gezicht. Van Voorn slaagde erin zowel de Ne derlandse als de Oekraïnse krijgsmacht bij zijn actie te betrekken. De goede- I. waaronder tweeduizend zieken huisbedden en dekens en een grote hoeveelheid verband, werden door de Nederlandse landmacht naar de vlieg basis Soesterberg gebracht. Daar land den deze week acht transportvliegtui- i van de Oekraïnse luchtmacht om de spullen kosteloos naar Kiev te vlie gen. De Oekraïnse landmacht zorgt zelf voor de distributie. Lemckerd en Va lentijn gingen mee om te kijken of alles volgens afspraak zou verlopen. „Pas nu je zelf in de inrichtingen kunt rondkijken, besef je een beetje wat er op dat gebied in de Sovjetunie aan de hand is geweest", aldus Van Voom. „De meeste aandacht ging daarbij al tijd uit naar de politieke patiënten. Dissidenten die hun verzet tegen het Sovjet-systeem moesten bekopen met jarenlange opsluiting in een gesticht. Nu zij weer vrij zijn, is de belangstel lingvoor de psychiatrie in de voormali ge Sovjetunie aan het verflauwen. Maar dat is ten onrechte. Ook de niet- politieke patiënten verdienen onze aandacht. Hun omstandigheden zijn naar westerse maatstaven gemeten volstrekt onaanvaardbaar. Lemckerd en Valentijn kunnen die constatering tijdens de rondleiding al- Jeen maar beamen. „Je hoeft hier maar n door je neus te ademen en je weet dat het goed fout zit", zegt lemc kerd. De „mestgeur" van het Pavlov- ziekenhuis is inderdaad bijna niet te verdragen. Het beddegoed en de kle- „Dit had ik niet meer voor mogelijk ge houden." Zichtbaar geschokt staat C. Lemckerd, gepensioneerd WVC- ambtenaar, weer in het Oekraïnse len tezonnetje. Hij is zojuist met zijn jon gere en nog steeds actieve collega L Valentijn rondgeleid door het Pavlov Psychiatrisch Ziekenhuis in Kiev waar zo'n tweeduizend zwaar gestoorde pa tiënten zijn opgenomen. Lemckerd en Valentijn begeleiden deze week het transport van een enorme hoeveelheid medische goederen vanuit Nederland naar Oekraïne. Wat zij tijdens hun rondleiding aan troffen, heeft hen meer dan ooit over tuigd van de wijsheid van het besluit de medische noodvoorraden die Ne derland voor tijden van oorlog paraat had, beschikbaar te stellen aan organi saties die in Oost-Europa en de Derde Wereld actief zijn. In het Pavlov-zie kenhuis is aan alles gebrek. Van een voudige doseerdoosjes voor medicij nen tot verstelbare ziekenhuisbedden, van steriele naalden tot eenvoudige rolstoelen. Aanvraag Toen het kabinet eind vorig jaar be sloot de noodvoorraden af te bouwen was het in Amsterdam gevestigde Gne- va Initiatieve Psychiatry er als de kip pen bij om een aanvraag voor de Oek raïne in te dienen. Woordvoerder R. van Voorn van de stichting was al eerder bezig geweest geld en goederen in te zamelen voor zijn Oelaaïnse collega's die de beruch te geestelijke gezondheidszorg in de ARNHEM» Volgende week vrijdag wordt in het Openluchtmuseum in Arnhem een expositie van kleder drachten geopend. Medewerkers van het museum zijn hard bezig met de voorbereiding van de tentoon stelling. FOTO» ANP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5