klus voor de CIA? Raar maar waar voor de inlichtingendiensten vergaderde vorige maand voor het eerst in het openbaar. En onlangs kon, ook voor het eerst, een groep ge wone Amerikaanse burgers een bezoek aan het CIA-hoofdkwar- tier brengen. „We proberen zo open te zijn als we maar kun nen", zei James Woolsey, de Robert G kersverse CIA-directeur, daarbij. Maar de zenuwen waren nog gespannen. En kele weken geleden werden twee werkne mers voor de ingang van het complex in Langley doodgeschoten. De bewakers, die nooit zo'n invasie van burgers hebben mee gemaakt, volgden elke stap die de bezoekers zetten. Iedere gang werd streng bewaakt. Openheid Met de nieuwe openheid heeft Woolsey's voorganger Robert Gates een begin gemaakt. De tijdgeest maakt het mogelijk, maar het was volgens hem ook noodzakelijk. Het is 'public relations' voor een dienst waarvan de noodzaak ter discussie staat. De aasgieren van het congres en in de media dringen aan op bezuinigingen op het spionagebudget. Dat bedraagt maar liefst 30 miljard dollar, nog even veel als tijdens de Koude Oorlog. Maar ook spionnen ontkomen niet meer aan het De CIA strijkt overigens 30 miljard op. De VS hebben nog 'Ik wil sterven voor mijn land, maar niet voor General Motors' vol andere inlichtingendiensten. De 'geheim ste' daarvan is het National Reconnaissance Office (budget 6,2 miljard), waarvan tot voor kort zelfs het bestaan niet werd toegegeven, en dat de Amerikaanse spionagesatellieten exploiteert. Dan zijn er de National Security Agency (budget 3,9 miljard) en de spionage diensten van de .diverse krijgsmachtdelen. Die diensten overlappen elkaar, als ze elkaar al niet in de weg zitten. President Clinton wil in vijfjaar 7,5 miljard dollar bezuinigen op al die diensten, met na me op de honderden peperdure spionagesa tellieten, waarvan het nut door de ontwape ning van de vroegere Sovjetunie minder ge worden is. Ook de CIA zal het volgend jaar ffioeten doen met minder geld en minder dan de huidige 16.000 mensen. Ondanks waarschuwingen van mensen als Robert Gates, dat de veiligheid van de VS in het ge ding is, en dat de Koude Oorlog wel voorbij dat nog veel gevaren de VS bedrei- willen nog verder gen. Sommige gaan, al is er maar weinig steun voor Moyni- hans idee om de CIA maar op te heffen. Woolsey staat voor de taak om de dienst te laten overleven. Zonder duidelijke vijand moet de CIA op zoek naar nieuwe uitdagin gen. Zelfbehoud dus. Woolsey baarde on langs opzien met zijd pleidooi om de CIA ac tiever te laten zijn op het gebied van de eco nomische spionage. De Amerikaanse spion nen zouden hun jachtterrein moeten verleg gen van de militaire naar de industriële ge heimen. Illegaal „We hebben altijd al aan economische spio nage gedaanzegt Woolsey. Economische informatie kan veel vertellen over de veer kracht van een land of een regime. De CIA heeft zelfs meer economen in dienst dan de meeste ministeries. Agenten die op belangrij ke industriële gegevens stuitten, waren nooit te beroerd die aan belanghebbende bedrijven door te geven. Ook was de CIA actief bij het opsporen van bedrijfsspionnen. Maar nu gaat het erom of de CIA zelf aan bedrijfsspio- nage zou moeten gaan doen. „Ik wil niet zonder meer spioneren voor Amerikaanse bedrijven", zegt Woolsey, „maar we onderzoeken wel welke rol we op dat gebied kunnen spelen". Juristen zien veel haken en ogen. Bedrijfsspionage is overal il legaal. Wie gebruik maakt van illegaal verkre gen informatie over de concurrentie, is straf baar. „Het bedrijfsleven kan daardoor in gro te juridische problemen komen", zegt ex- CLA-agent Jan Herring. Bovendien vrezen kleine bedrijven dat vooral grote, rijke con cerns ervan zullen profiteren. „Dit onderwerp zit vol juridische en bui tenlands-politieke angelsgeeft ook Woolsey toe. Bedrijfsspionage richt zich immers niet op een buitenlandse vijand, zoals de Russen waren, maar vooral op hoog-geïndustriali- seerde bondgenoten als Japan, Korea, Duits land of Israël. Maar de Amerikanen willen ook niet roomser zijn dan de paus. Al die lan den doen aan bedrijfsspionage, ook binnen de Verenigde Staten. De KGB had er in de Sovjettijd zelfs een speciale afdeling voor, het 'Departement X'. „Als we ontdekten dat onze bondgenoten dat deden, dan lieten we het vroeger meestal bij een zachte reactie, allemaal vanwege de Koude Oorlog", zegt Woolsey. „We moesten immers één lijn trekken. Maar dat is nu voor bij." En heeft president Clinton niet steeds gezegd dat de economische veiligheid van de Verenigde Staten even belangrijk is als de mi litaire? Daarbij wil ook deze regering verder gaan dan het controleren van de wapenhan del of de naleving van economische sancties. Woolsey noemt deze discussie „het heetste onderwerp in de wereld van de inlichtingendien sten". Maar de CIA zal ook van binnenuit veel verzet moeten overwinnen. Ex-directeur Robert Gates citeerde onlangs een agent, die had gezegd „wel be reid te zijn mijn leven te geven voor mijn land, maar niet voor General Mo tors". Bovendien is nog maar de vraag of het bedrijfsleven, gezien de slechte reputatie van de CIA, wel zo blij moet zijn met deze hel pende hand. Daarvoor is de lijst met blun ders te groot. Oud-minister van buitenlandse zaken George Shultz zei onlangs dat de CIA „jaren lang gefaald heeft bij het begrijpen van de politieke en economische ontwikkelingen in kritieke delen van de wereld. Zij zijn goed in het schatten van aantallen tanks of raketten. Maar politiek en economisch hebben zij keer op keer de plank misgeslagen". Zo schatten de CIA-analisten de militaire aspiraties van Irak verkeerd en zagen te laat dat de Sovjet unie bezig was uiteen te vallen en dat Gor- batsjov 'passé' was. „Een lavart eeuw vertelden zij de president alles wat hij moest weten over de Sovjetunie, 'behalve dat die bezig was uiteen te vallen zegt senator Moynihan cynisch. „Dat detail misten ze." Later bleek hoe de CIA jarenlang de economische situatie van de Sovjetunie had overschat. Ook de val van de Muur kwam als een verrassing. De CIA heeft veel aan geloofwaardigheid ingeboet. „Men zju de kans moeten aangrijpen om eervol de vlag te strijken nu de Koude Oorlog gewonnen is", zegt luitenant-generaal William Odam, ex- hoofd van de National Security Agency. Ook is de.CIA in opspraak gekomen door haar rol bij het toedekken van de Iran-Con- tra-affaire en van illegale betalingen aan Irak. wat leidde tot botsingen met het ministerie van justitie en de FBI. ledereen is het er dan ook over eens. dat de bezem door de CIA moet. Woolsey. die geen CIA-verleden heeft maar als diplomaat en wapenonderhande laar de presidenten Carter en Bush heeft ge diend, is volgens velen daarvoor de geschikte man. Wapentellers Maar ook hij wil geen drastische bezuinigin gen. Verder dan: „we doen nu veel dingen die ook door andere diensten worden gedaan, zoals de analyse van satellietbeelden. We moeten meer samenwerken", gaat hij nog niet. Woolsey is ook nog niet toe aan het af schaffen van het dure satellietennetwerk, dat nodig was om de nucleaire macht van de Sovjets te bespioneren. Maar hij vindt wel dat meer geld en aandacht besteed moet worden aan het verbeteren van de analyse van ont wikkelingen in de wereld. Nog steeds houdt een groot deel van de 16.000 CIA-ambtenaren zich alleen bezig met het bestuderen van de ontwikkelingen in Rusland en Oost-Europa. „Het zit er vol met Kremlinologen en wapentellers", schreef een blad onlangs. Daardoor worden andere ont wikkelingen gemist. „CNN weet vaak beter wat in de wereld gebeurt dan de CIA", is een geijkte grap. Maar de dienst rechtvaardigt zijn voortbe staan door te wijzen op de toeneming van nieuwe dreigingen, zoals de verspreiding v nucleaire, chemische en andere massav nietigingswapens. de etnische conflicten die de wereld na de Koude Oorlog niet vreedza mer hebben gemaakt, de internationale drugshandel en het terrorisme. De moorden op de eigen CIA-stoep en de aanslag op het Newyorkse World Trade Center worden dankbaar als bewijs aangevoerd. Maar het is de vraag of daarvoor zo'n c vangrijk apparaat nodig is. Toch is er volgens Woolsey ook nu behoefte aan een dienst als de CIA. Naarmate de VS meer aan vredesta- keivgaan doen, zullen de Amerikaanse gehei me diensten ook meer werk ten behoeve van de Verenigde Naties kunnen verrichten, die daar zelf niet toe in staat zijn. Woolsey: „De VS zijn nu het enige land met een wereldwij de inlichtingendienst. Dat legt een grote ver antwoordelijkheid op onze schouders." k Ondertussen kunnen we nog net even nadenken over een belang rijk taalkundig probleem. Na melijk wat de betekenis is van de woorden 'waren' en 'waar', zoals in koopwaar, etens waren en waar voor je geld. De kwestie heeft een verrassend verband met ons milieu, zoals straks zal blijken. Volgens het woordenboek van Van Dale is 'waar': 'goed bestemd om verhandeld te wor den', en volgens Koenen: 'koopmansgoed'. Ik betwijfel dat. want de etenswaren in mijn keldertje blijven etenswaren terwijl ik niet van plan ben ze te verhandelen. Uit het grote Woordenboek der NederlandscheTaal. on langs zelfs gekocht door de koningin en door de kroonprins en de voorzitter van de Twee de Kamer, valt af te leiden dat 'waar' en 'wa ren' veeleer 'goederen, spullen, stoffen' in het algemeen zijn. Logisch, anders zou 'koopwaar'en 'handelswaren' dubbelop zijn. Kort geleden was er voor de rechter een he le discussie over de betekenis van 'waar' en 'waren'. Jammer dat ik er niet bij geweest ben. maar het stond tenminste in alle kran ten. Het ging erom dat een zekere K. goud geld verdiend had door grote hoeveelheden vaten met gevaarlijk chemisch afval te dum pen in de buurt van Alphen aan de Rijn. Hup. als even niemand kijkt, zomaar op de vuil- stort. Gauw verdiend. Levensgevaarlijk voor de omgeving en het opruimen gaat miljoe nen kosten. Het wordt ontdekt en K. wordt voor de rech ter gesleept. De rechter gaat bladeren in het wetboek en ontdekt iets dat erop lijkt: het is verboden gevaarlijke waren op een gewone vuilstort te gooien. Kan K. dus veroordeeld worden? Nee, zegt zijn slimme advocaat, want chemisch afval dat zijn geen waren! De rechter krabt eens achter zijn oor tsja, wat zijn 'waren' eigenlijk? Valt chemisch afval daaronder of niet? Als het geen 'waren' zijn, is er geen rechtsgrond om K. te veroordelen. De rechter, al staat dat niet in het krantebe- richt, is toen waarschijnlijk gaan kijken in de Dikke Van Dale of in Koenen: 'bestemd om verhandeld te worden', 'koopmansgoed', leest hij daar. Ha, roept de advocaat, ziet u wel, chemisch afval is geen koopmansgoed; K. wilde het namelijk niet verkopen maar al leen maar weggooien. Weggooien is geen verkopen, en dus is chemisch afval geen 'waar'. Geen speld tussen te krijgen. Nu. dat staat nog te bezien, in een tijd dat sperma. Koreaanse meisjes, stilte, bloed en een verzorgde oude dag allemaal te koop zijn. Te koop zonder dat ze daartoe bestemd zijn. En dat etenswaren etenswaren blijven, ook als ze niet verkocht worden. Ik bedoel maar hier is nog wel enige ruimte voor voortgezette discussie. Maar de rechter klapte zijn woordenboek van Van Dale of Koenen dicht enK. werd vrijgesproken. Had hij maar aan de koningin om advies ge vraagd! Want zij heeft nou net zo n mooi groot Woordenboek der NederlandscheTaal gekocht. Of aan onze kroonprins, want die heeft er ook een en doet er verder toch niks Ik voorzie trouwens nog heel wat van zulke taalkundige discussies voor de rechter. Want als straks de wet is aangepast, en het verbo den is om waren en/of chemicaliën op een gewone vuilstort te gooien, krijgen we gedon der met chemicaliën. Kan iemand zeggen wat chemicaliën zijn? Scheikundige stoffen meneertje, jawel, maar alle stoffen zijn scheikundige stoffen. Waar ligt de grens tussen appelsap en zoutzuur? We kunnen nu al voorspellen dat als de rech ter zich weer met zo'n discussie inlaat, er op nieuw een verkeerde beslissing wordt geno men. Niet omdat het woordenboek van Van Dale fout zit, maar omdat K. fout zit. ZATERDAG 27 MAART 1993 Onze Taal Als het zo doorgaat, groeien er binnenkort palmbomen op de Veluwe. Eindelijk heeft het KNMI nu uitgerekend wat ie dereen al verwachtte: ons kli maat wordt steeds warmer door het broeikaseffect. Erg leuk voorde bewoners van de Apen- heul, vooral omdat ze tegen die tijd waarschijnlijk het rijk al leen hebben. Stap dus maan dag maar weer fijn in uw auto, want nu kan het nog. Op een muur in de hal van het CIA-gebouw zijn 54 gou den sterren aangebracht. Eén voor elke geheim agent die sinds 1946 bij het spioneren om het leven is ge komen. Eronder ligt in een glazen kastje een boek met weer die sterren. Het dodenregister. Maar achter slechts drie ervan zijn ook de namen van de slachtoffers ingevuld. De anderen vielen tij dens missies die zo geheim waren, dat zelfs hun identiteit wordt verzwegen. De laatste 'le ge'ster is al weer van drie jaar geleden. In de afgelopen drie jaar is veel veranderd. CIA-agen- ten hoeven niet meer op gevaarlijke missies achter het i IJzeren Gordijn, want dat is op gehaald. De Muur is weg, de, Koude Oorlog voorbij, het rode gevaar verdwenen. De spionnen zitten in een bestaanscrisis. De Democratische senator Da niel P. Moynihan noemde de Central Intelligence Agency „een anachronisme, dat dient te ver dwijnen". Ministeries zoals bui tenlandse zaken en defensie kunnen dezelfde taken uitvoe ren. Misschien zelfs beter. In elk geval goedkoper. De CIA is op zoek naar een nieuwe rol in een veranderde 'wereldorde'. En langzaam wordt ook de sluier van geheimzinnig heid weggetrokken. De archieven ".van de 'company gaan mondjes maat open. CIA-historici houden lezingen over de rol van de CIA in'de Koreaanse oorlog, in Viet nam of bij het Afghaanse verzetv Over successen en zelfs over mis lukkingen. Op het CIA-hoofd- kwartier in Langley bij Washing ton is een conferentie over de Koude Oorlog gehouden, die werd bijgewoond door 'collega's' van de oude KGB. James Woolsey. De val van de Berlijnse Muur kwam voor de CIA als een volslagen verrassing. fOTO'ltO VOCUZANC

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 47