Meer dan .Éi<t een kaartj esknipper De man die NS naar de 20ste eeuw moet loodsen ir -X sn ZATERDAG 27 MAART 1993 De conducteur moet meer zijn dan een kaartjesknipper, meer dan een jager op zwartrijders. Een portojoon en een kniptang en De spoorwegen willen er gast- verder helemaal niets vrouwen en gastheren van ma ken. Alle conducteurs van de „Hoe je het ook wendt of keert, je blijft een controlerend iemand. Ook al willen de spoorwegen de conducteur langzaam ombouwen tot gastheer." FOTO'S CPD ROLAND DE BRUIN (hierboven) en JAAP DE BOER (links) speelt het zo echt dat Claudia nög vuurspuwt als ze al lang en breed boven is. Het valt niet mee om nooit kwaad te mogen worden. Monique: „Yoga zou goed voor ons zijn." Paul stoot in de trein op een juffrouw die hem zogenaamd wil versieren. „Het is een gevaarlijk machtsspel, waar je niet in moet trappen. Voor je het weet scheurt ze haar bloesje open, rent het perron op en zegt dat je haar hebt aangerand. Ik ken een collega die iets dergelijks is overkomen. Hij is vier maanden geschorst geweest voordat hij werd gerehabiliteerd." Ook een ruzie tussen twee mensen in de trein kan gevaarlijk zijn voor de conducteur of voor medereizigers. „Kies nooit partij. Want dat vergroot de kans dat het uit de hand loopt", houdt trainer Tom Immel het tiental voor. Op een filmpje wordt getoond hoe je ruziënde mensen uit elkaar moet hou den. Ga zo onopzettelijk mogelijk tussen hen instaan, probeer hen stapje voor stapje uit el kaar te krijgen, zorg dat ze elkaar niet zien. René, de stoere, wacht als laatste op de taxi die hem na twee dagen verplichte training naar de 'vrijheid' van de trein zal brengen. „Weet je dat Danielle op de ramptrein in Hoofddorp heeft gezeten? Toen ze weer aan het werk ging, kreeg ze de eerste de beste dag een springer voor de trein. Daar moet je als conducteur naar toe. Soms leven ze nog, praat je als laatste met zo'n man of vrouw die er uitstapt. Danielle, da's een hele goeie." President-directeur Den Besten lichtte op 2 maart de sanering bij NS toe, die voorziet in het schrappen van 3.500 banen. FOTO Fotopersbureau Dijkstra FRED STEENMAN BART VAN OORTMERSSEN EN PI ETER COUWENBERGH Drs. Rob den Besten (52) heeft geen model spoorlijn op zolder. Voor de technische de tails van het spoorbedrijf hoef je ook niet bij hem aan te kloppen. Na ir. J. Goudriaan, die in de jaren veertig zijn tanden stukbeet op de weerbarstige, in zichzelf gekeerde be drijfscultuur, is Den Besten pas de tweede buitenstaander die de leiding krijgt over het spoorbedrijf. Aan hem de loodzware taak de NS als een zelfstandig, commercieel con cern de volgende eeuw binnen te loodsen. Mensen die hem van nabij meemaken om schrijven hem als intelligent, zakelijk, doortastend en direct. Maar ook als kil, onge voelig, tactloos en bot. „Mijn ervaring leert dat het beter is om het wat steviger te zeg gen", verklaart hij zelf. „Dan begrijpt men gewoon sneller wat je bedoelt." De nieuwe topman van de Spoorwegen heeft een diepgewortelde, openlijk beleden afkeer van bureaucratie. „Laten we minder op schrijven en meer tegen elkaar zeggen", is zijn lijfspreuk. Bij zijn eerste rondgang door de NS-burelen klonken regelmatig teksten als: „Dat deden we op Schiphol met vier Rob den Besten, op 9 december 1940 gebo ren in Rotterdam, studeerde in 1964 af in de staatkundige economie. Een van zijn studie genoten, Neelie Kroes, zou later een niet on belangrijke invloed hebben op zijn loopbaan. Die begint bij het Openbaar Lichaam Rijn mond, waar hij de portefeuille verkeer en vervoer krijgt toebedeeld. Als directiesecreta ris en later hoofd van het directiesecretariaat bij de Hoogovens doet hij ervaring op als eer ste man. Na bijna een decennium bij het staalconcern raakt zijn loopbaan in een stroomversnelling. Openbaar vervoer en reorganisatie vor men daarbij de rode draad. In 1980 wordt Den Besten aangesteld als.algemeen direc teur van de RET, het openbaar vervoers bedrijf in Rotterdam. In '84 wordt hij op voorspraak van zijn voormalige studiege- note aangesteld als secretaris-generaal op het ministerie van verkeer en water staat. In de periode dat hij op het departe ment verkeert, gaat de minister 'om': het ai togebruik moet terug, het openbaar vervoe: gestimuleerd. Een ontwikkeling waar Den Besten onmis kenbaarzijn stempel op drukt, is de reorga nisatie van het ministerie, waarbij ongeveei een kwart van de banen moet verdwijnen. Maar tijd om zijn karwei af te maken krijgt hij kandidaat r niet. In '89 wordt hij gevraagd om als presi dent-directeur van Schiphol de nationale luchthaven te stroomlijnen voor de toe komst. Hij slaagt erin 400 van de 2.000 banen weg te saneren. Onder Den Besten wordt het Plan van Aanpak, dat Schiphol ook in de toekomst een positie onder de intercontinentale luchthavens moet garanderen, nader ingevuld. Om de commerciële slag vaardigheid te ver groten wordt de or ganisatie opgedeeld in kleinere eenhe den, die zelfstandig gaan opereren. Ook op Schiphol profi leert Den Besten zich als profeet van het klantgericht werken. Niet als luxe, maar als voorwaarde om te overleven. Amper drie jaar later, op 1 juli 1992, volgt hij Leo Ploeger op als president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Bij Schiphol vindt men dat hij wel erg snel vertrekt. En de NS hadden in de persoon van hoofddirecteur so ciale zaken A. Messing, al bijna een kwart i dienst bij het spoor, zelf 'Het interesseert de klant geen bliksem waarom de trein te laat is. Hij heeft betaald en wil vervoerd worden' i geschoven. De Raad van Commissarissen geeft met instemming van de politiek echter de voorkeur aan de man van buiten. Ook binnen de NS-gelederen moet men er kennen dat Den Besten bij uitstek geschikt is voor de taak die hem wacht: de spoorwegen veranderen van een semi-overheidsbedrijf in een autonome, rendabele onderneming. Hij heeft de commerciële instelling van een on dernemer, maar onderkent ook het maat schappelijke belang van een openbaar ver voersbedrijf. Hij kent de weg achter de scher men van de Haagse politiek. En niet in de laatste plaats: als er gereorganiseerd moet worden, weet hij van wanten. Bij zijn aanstel ling is één ding dan ook duidelijk: die komt niet naar Utrecht om op de winkel passen. Het behoort zeker tot zijn onvermoede talen ten dat hij mensen met een stevige schop in beweging weet te krijgen, zonder ze tegen zich in het harnas te jagen. Het is de metho de van een stomp en een aai, die hij met een feilloos gevoel voor timing weet te brengen. Meer dan wie ook van zijn voorgangers is Den Besten zich bewust dat service een voor waarde is om winst te maken. Hij verwijst graag naar de luchtvaart, waar maatschappij en als KLM maar al te goed beseffen dat ze kapot gaan als ze niet klantgericht werken. Zo'n houding mist hij bij NS'ers. „Het inte resseert de klant geen bliksem waarom de trein te laat is. Hij heeft betaald en wil ver voerd worden. Daar moeten wij voor zor- gen." NS moeten verplicht een twee daagse gedragstraining volgen. Hoe reageer je op agressieve rei zigers? Hoe kun je agressie voorkomen De conducteurs worden tijdens de training in Soesterberg losgelaten op een nagebouwde door acteurs be volkte coupé. Desondanks ont staan levensechte situaties. Die behoorlijk uit de hand kunnen lopen. Met gebalde vuisten bonkt, bonkt, bonkt ze op haar knie- eën. Conductrice Danielle voelt dat het in een hoek van het coupé weg gedoken meisje gevaarlijk kan zijn, een ge vaar voor zich zelf en voor anderen. Daarom blijft ze op afstand. Net op de scheiding tus sen het gangetje en de coupé. Bij een onver hoedse aanval kan het meisje haar net niet raken. En tegelijk is ze ook weer niet zo ver weg dat contact onmogelijk is. De conductri ce gaat op haar hurken, probeert het meisje aan te kijken, vraagt of ze kan helpen. Lang is er geen reactie. Maar aanhoudend en indringend vragen naar haar naam heeft uiteindelijk resultaat. Ze is er slecht aan toe, geen geld, geen huis, geen vriend meer. Haar vriend heeft haar die avond de deur uitgezet. Ze is in de war, haar leven is een chaos. De laatste trein uit Nijmegen dendert voort. Nog even en hij zal Amsterdam CS binnenlopen. De conductrice moet snel be slissen. Ze voelt dat andere reizigers beter uit de buurt van het meisje kunnen blijven. Het kind moet in Amsterdam zo snel mogelijk professionele hulp krijgen. Zonder dat ze wordt geconfronteerd met in uniform gesto- i de spoorwegpolitie. Soms hij kan het niet ontkennen, actrice Elsa heeft het psychotische meisje goed gestalte gege ven en conductrice Danielle heeft er goed op gereageerd. „Knap dat je het zo hebt gedaan. Heel sociaal voelend, zonder een sociaal wer ker te worden. Want dat kan natuurlijk niet. Een conducteur is meer dan een kaartjes knipper, maar geen sociaal werker". Powerlifting, krachttraining, bodybuilding zijn geliefde bezigheden in de sfeer van René. Zonder meteen een Rambo te willen zijn, kan een wat krachtige verschijning in de trein geen kwaad, denkt hij. Want tenslotte moet hij, meer dan conducteurs, controleren of er wordt gesjoemeld. Met jaarkaarten, om maar eens wat te noemen. De controleurs hebben een speciale pen waarmee ze de streepjesco de op de kaarten kunnen aflezen. Iemand die zijn kaart zogenaamd is verloren en ten on rechte een duplicaat heeft aangevraagd, valt gegarandeerd door de mand. Vorig jaar wa ren er 25.000 van die 'valse', in feite niet be staande, kaarten. „Je kunt dus wat verwachten in de trein", zegt René. Een politieman heeft het al moei lijk als het op geweldsbeheersing aankomt, ondanks de zware training op dat punt en het beschikken over wapens. „Maar een con troleur van de NS heeft een portofoon en een kniptang en verder helemaal niets. Als je een knal voor je kop krijgt, mag je niet terugslaan. In principe is dat ook goed, want daar is de kunnen uniformen beter achterwege blijven. Danielle bedenkt dat het goed is dat ze bij het controleren van de kaartjes geen pet op had. Nagespeeld Het incident met het psychotische meisje is niet echt gebeurd. Het is gespeeld, in een na gebouwde coupé in het Kontakt der Konti nenten in Soesterberg. In het kader van de verplichte tweedaagse training voor conduc teurs van de NS. Maar het had wel zo kunnen gebeuren. Want zulke meisjes kom je tegen in de trein. Daar zijn de tien deelnemende conducteurs en conductrices het over eens. Ook René met zijn imponerende voorko men vindt dat. Al is hij niet echt blij met de training. De brede, gespierde, gemillimeterd geknipte controleur, vindt het allemaal wat theoretisch. Het binnenzitten bevalt hem niks, het liefst loopt hij door de trein, draait hij weer gewoon zijn dienstjes. Maar goed, Spoorwegpolitie voor. Soms heb je een hengst te pakken voor je er erg in hebt. Een stelletje kocht kaartjes in de trein. De vrien din gaf me een fooi. Haar vriend gaf me een klap, omdat hij dacht dat ik een verhoging schreef en daarom die paar gulden extra kreeg. M'n bril vloog af zodat ik die gozer niet meteen kon grijpen. Gelukkig sprongen vier studenten op hem af, zodat ik hem bij het volgende station aan de spoorwegpolitie kon overgeven." Onvoorspelbaar Wat zich afspeelt in de nagebouwde trein- coupé is niet voorspelbaar. De acteurs weten welke persoontjes ze moeten neerzetten maar hoe het afloopt hangt voor een belang rijk deel van de conducteur af. Boven in het trainingszaaltje kunnen de negen overgeble ven collega's op de video 'live' volgen hoe hij of zij het er van afbrengt. wil dat het 's ochtends vijf over negen is. De intercity is op weg van Am sterdam Amstel naar Utrecht CS. De actrice zit al in de coupé, zoals op de video is te zien. Haar gezicht staat op slecht weer. „Lekker sjagrijnig dat wijf', zegt Yolanda. Haar colle ga Menno moet de reizigster 'scheren'. Waar om die trein al weer te laat is en of hij wel weet dat ze een sollicitatiegesprek heeft straks, bitst ze. Menno sust. „We zijn inder daad iets te laat weggegaan, maar er zit een goede machinist op. We halen het wel in." Ze heeft geen kaartje. Want, zoals gewoon lijk, stond er in Amstel weer een rij van hier tot ginder. Elf minuten had ze in de rij ge staan en toen hield ze het maar voor gezien. Daarom wil ze niet 3,5 gulden extra betalen. Menno legt uit dat die toeslag normaal is. „Dat betaal je voor het handwerk. Maar om dat ik vandaag zo'n verschrikkelijk goed hu meur heb, zal ik de toeslag laten vervallen." Boven ontspint zich een discussie over rei zigers. Dat ze hun kaartjes zo ver weg stop pen. Dat ze niks horen door die stomme walkmans. Dat ze altijd maar liggen te sla pen. Reizigers moeten dat allemaal zelf we ten, vindt Danielle. Ook René heeft begrip voor hun hebbelijkheden. „Het is nou een maal zo dat mensen in het weekend en 's avonds vriendelijker zijn dan in de spits. Wel ke imbeciel komt er nou 's morgens om vijf uur een kaartje knippen?" Zelfs op dat tijd stip kun je volgens René de mensen aan het lachen krijgen. „Je komt binnen, zegt goede morgen. En als niemand reageert zeg je: 'dat doen we nog een keer over'. Geheid dat je dan commentaar krijgt." Gastheer „Hoe je het ook wendt of keert, je blijft een controlerend iemand", zegt René. Ook al wil len de spoorwegen de conducteur langzaam ombouwen tot 'gastheer'. Het gastheerschap heeft een hogere prioriteit dan de jacht op zwartrijders. Conducteurs zijn er niet in de eerste plaats om de trein 'schoon te vegen'. Tom Immel, ooit leraar aardrijkskunde en nu trainer van de door NS ingehuurde stich ting Training Opleiding Politievaardigheden (TOP), legt uit dat een vriendelijke verschij ning, een geïnteresseerde benadering, een onbevangen opstelling en vooral eerlijkheid 'agressiedempend' werken. Heb aandacht voor de reiziger. Kijk hem aan. „Waarom zijn we zo graag intiem bij kaarslicht? Omdat we dan grote pupillen hebben. Die staan voor aandacht." Ook aandacht dus voor onredelijke reizi gers, voor mensen die schelden. Monique: „Schelden doet geen pijn, het raakt me niet." Danielle: „Ik ben nog nooit uitgescholden." Harmie, tandartsassistente geweest, ge trouwd, grote kinderen, een eigen rijwifl- zaak, al wat ouder, is conductrice geworden 'als grap'. Het bevalt haar zo dat ze full time wil. „Dat je schelden over je heen moet laten komen, vind ik toch wel vreemd in dit bedrijf. Elke keer weer moet ik mezelf opnieuw voor houden dat ze het niet op mij gemunt heb ben, maar dat het 't jasje is, het uniform van de NS. Jij bent voor die reiziger de spoorwe gen." Paul: „Ik laat niet alles over m'n kant gaan. Sommige figuren moet je schockeren, afbluf fen. Als ze me uitschelden voor klootzak zeg ik dat ze met twee woorden moeten spreken. 'Het is meneer klootzak voor u'. Dan draai ik me om en loop ik door." Monique: „Als je niet reageert blijft het meestal bij één woord." Yolanda: „De kunst is niet te happen. Maar je hoeft je nou ook weer niet te laten behan delen als de eerste de beste oetlul." Nooit Kwaad Claudia moet nu de coupé in. De actrice beeldt een grof typetje uit, onbeschoft, benen op de bank, roken in niet-roken-coupé. Elsa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 39