Nieuwe koers videospellen Vrije tijd Cirkelpergola slingert zich door de tuin Waterpomptang en moersleutel geheel vernieuwd SEES" -LOVES ALRIGHT Kalender in lijst Wisseldienblad Zonnebloemen Visje-kijken Bellenblazen ZATERDAG 27 MAART 1993 33 NIEUWE CD'S Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof POP/POPULAIR DOE-HET-ZELF Cirkelpergola slingert zich door de hele tuin. fOTO»GPD Het werd onlangs al aangekondigd op de VTB (Vakbeurs Tuinbranche): het nieuwe cirkelpergola-systeem van Fosch Creation. Daarmee is het mogelijk een pergola van bijzondere vorm te maken, met afmetingen naar eigen wens en aangepast aan het for maat van de tuin. Het systeem omvat een betrekkelijk klein aantal verschillende ele menten, vervaardigd van onder hoge dnik geïmpregneerd vurehout, en zodanig voor bewerkt dat het monteren geen probleem Deze onderdelen zijn: een 3 meter lange paal, 6x9 cm dik, bogen voor cirkels met een diameter van 500 of 760 cm, boogrui- ters van 126 cm lengte en rechtruiters in de formaten 60 en 146 cm. Met deze materialen kunnen pergola's wor den samengesteld die een volledige cirkel vormen, of een deel daarvan. Verder zijn combinaties mogelijk van bijvoorbeeld twee cirkels, of een andere sierlijk welvende Meer informatie: Fosch-Creatlon in Winkel, t 022 44-21 16. De verstelbare moersleutel (links), en de ver nieuwde waterpomptang (rechts), foto gpd Behalve de vakman in allerlei branches heeft ook de doe-het-zelver minstens een waterpomptang en een verstelbare moer sleutel in zijn gereedschappenkistje. In kwalitatief opzicht kunnen ze heel sterk van elkaar verschillen. De naam Bahco (de Zweedse uitvinder van beide gereedschap pen) geldt wereldwijd als norm. Toch wist de fabrikant, sinds kort overgenomen door Sandvik, er nog heel wat aan te verbeteren. De nieuwe waterpomptang (manusje van alles bij klussen) heeft 9 tot 12 instelposities die snel kunnen worden uitgevoerd. Sluiten en openen van de bek (zonder het in de tang genomen object te beschadigen) gaat heel gemakkelijk door het 'onderbeen' naar beneden, dan wel naar boven te duwen. De tang hoeft daarbij niet van het object te worden genomen. De nieuwe waterpomptang onderscheidt zich t.o.v. vroegere generaties door een maximale bek-opening en -diepte. De bek ken blijven bij elke opening, groot of klein, ten opzichte van elkaar parallel, waarmee deze technologisch opgewaardeerde tang wel een flink stuk voor heeft op wat er op dit gereedschappengebied op de markt is. Er hangt uiteraard wel een evenredig prijs kaartje aan. De twee types die werden ge lanceerd kosten van 85 tot ruim f 100. Moersleutel De nieuwste Bahco moersleutel, de zesde generatie in dit gereedschap, ruim een eeuw geleden uitgevonden, heeft evenals zijn broertje waterpomptang een hand greep die 'warm' aanvoelt en die ook bij forse krachtsinspanning het zweet op je handen absorbeert, dank zij de ontmante ling van thermoplastisch elastomeer. De in stelling is millimetcrgewijs, zelfs in fracties, te regelen en blijft stabiel. De sleutels 9072 zijn in vier verschillende uitvoeringen te koop en de prijzen variëren van 63 tol f90 Chuck Prophet 'Balinese Days' China Records. Samen met zijn muzikale partner Dan Stuart (zang) maakt gitarist Chuck Prophet in Green on Red broeierige gitaarrock met wat snufjes blues en country western. De hoes van zijn tweede solo ed, 'Balinese Days', lijkt een voorbode van wat meer ongedwon genheid en vrolijke noten, maar de schijn bedriegt. Prophets uiterst subtiele gitaarspel, met ijle, snel over elkaar heen buitelende klan ken, staat andermaal garant voor die onderhuidse spanning die ook bij Green on Red dikwijls kan worden gevoeld. 'Balinese Days' is niet over de hele linie sterk. Na vier overtuigende werkjes, met glansrollen voor zijn vriendin Stephanie Finch (twee de stem), volgen drie niemendalletjes. Nummer acht, een fraai uit gewerkte wals, brengt de spanning terug. Ook de afsluiter 'Some where down the road' is een geslaagd filmmuziekje waarbij de luis- r zelf moeiteloos de beelden kan bedenken. Eddy Murphy 'Love's alright' Motown. Een 'dreamteam' had acteur Eddy Murphy tot zijn be- schikking c™ zijn tweede muzika- Ie avontuur iets te maken. B.B. King, s, Michael Jackson, Herbie Hancock, r. Paul McCartney, Stevie Wonder en Elton John zaten i. Maar oei, wat gaat hij op z'n ge zicht. Misschien on voorstelbaar, maar cd de man zonder stem. Murphy weet zich geen raad met de elf suffe soulliedjes op 'Love's alright'. De talrijke koortjes waarin zijn stem is gedompeld, kunnen zijn on kunde niet verbloemen. Om het album wat meer 'ballen' te geven, is er nog een cover van 'Hey Joe' op gezet met tweederangsgitaar spel en een naar het einde snakkende Murphy. In de Films '24 Hours' (deel 1 en 2) zingt Murphy, begeleid door een walkman, 'Roxanne'. Zo vals als een kraai maar met méér 'soul' dan op heel deze plaat is te vinden. Motown had dat op single moeten uitbrengen. Deze cd van maar liefst 55 minuten is regel rechte verspilling. WK JAZZ Lester Bowie's Brass Fantasy 'The Fire This Time' In Out/Dure- co. Lester Bowie besliste t.erecht dat zijn 'populistische' formatie van nu negen koperblazers en twee slagwerkers niet plotseling van richting moest veranderen. Integendeel, zijn arrangementen ver schillen verrassend weinig van wat hij al tien jaar geleden met deze groep deed: overwegend bekende poptunes koppelen aan relative rende arrangementen. Oude krakers als 'Night Time' en wederom 'The Great Pretender' zijn naast hits van Michael Jackson ('Re member the Time' en 'Black or White') in het programma opgeno men. Ook zijn een aantal fraaie jazzstandards en originals te beluis teren. Het rijke, brede kopergeluid, waarin de ankerrol van tubaïst Bob Stewart onmisbaar is, maakt van Brass Fantasy nog steeds een bijzondere groep binnen de jazz. Op deze levendige live-opname wordt uitstekend gesoleerd, niet alleen door Bowie, wiens spottend klinkende halfventiels-trucs misschien niet door iedereen gewaar deerd zullen worden. Opvallend energiek klinkt ook het spel van de beide slagwerkers, Vinnie Johnson en Famoudou Don Moye. Peter Leitch 'From Another Perspective' Concord Jazz/Munich Re cords. De Canadees Peter Leitch is een gitarist die als een blazer fraseert, maar met zijn ronde, lage ge luid duidelijk in de traditie van de bop- jazzgitaar past. Daarnaast is hij een uitstekend improvi sator die precies weet wanneer hij hoeveel noten moet spelen. Op deze in middels negende plaat heeft Leitch een ritmesectie tot zijn beschikking die vermoedelijk wel eèns in de dromen van minder gelukkige jazzmuzikanten optreedt: John Hicks (pia no), Ray Drummond .(bas) en Marvin 'Smitty' Smith. In enkele van de tien stukken, originals en standards, verlevendigen de saxofonis ten Gary Bartz en Jed Levy de zaken aanzienlijk. Vooral Bartz met zijn bluesy toon geeft de nodige diepte aan deze perfect getimede en geïntoneerde jazz, want Leitch en Hicks lijken hier soms bang te zijn om de nette, maar kritische luisteraar voor het hoofd te stoten. Mooie, maar iets te beschaafde jazz. KV KLASSIEK Beethoven Missa Solemnis, op. 123 Eva Mei (sopraan), Marjana Lipovsek (alt), Anthony Rolfe Johnson (tenor), Robert Holl (bas), Arnold Schoenberg Chor, Chamber Orchestra of Europe o.l.v. Nikolaus Harnon- court Teldec. Onlangs signaleerde ik de Missa Solemnis die Levine in 1991 in Sal zburg opnam: een grootse, bij vlagen overrompelende uitvoering, waarin het helaas aan intensiteit ontbrak. Een jaar later dirigeerde Harnoncourt in Salzburg zijn visie op dit werk en die blijkt in alle opzichten daaraan tegenovergesteld. Hier geen pronkzuchtige kJanktaferelen, maar een streven naar soberheid en een delicate balans, iets waartoe de dirigent zich verplichtte door 'authentieke blazers' te combineren met een traditioneel orkest en traditionele klankverhoudingen. Bij soms opmerkelijk lage tempi ontstaat een ingetogen benadering met een aangrijpende intensiteit, die op alle fronten, vocaal en instrumentaal, schitterend gestalte krijgt. De ar tistieke evolutie van Harnoncourt lijkt momenteel van het ene hoogtepunt naar het andere te voeren, maar het zal ook hemzelf moeilijk worden het niveau van deze Missa Solemnis te overtreffen. Midori Encore! Werken van Kreisler, Sarasate, Paganini, Cui, Bace- wicz, Elgar, Sjostakovitsj, Dvorak, Prokofjev, Tsjaikovski, Szymanovski, Cluck, Faur), Skrjabin, Bartók, Ysaïe Midori (viool), Robert McDonald (piano) Sony. De titel geeft het al aan: een cd vol korte, virtuoze en vaak populai re stukjes die bij uitstek dienst kunnen doen als toegiften. Dat bete kent wel dat dit geen uitgave is om vijf kwartier lang intens naar te luisteren, maar als klassieke achtergrondmuziek kan het heel aan genaam zijn, zeker in deze uitvoeringen. De 18 jaar oude Midori is een viooltalent van de eerste orde, virtuoos, stijlbewust en met veel smaak, en juist een artiest(e) van dat formaat weet te boeien, waar mindere solisten op den duur eentonig kunnen worden. VIDEOSPELLETJES De wereld van het videospel staat op zijn kop. Simpele draagbare spelcomputertjes blijken in staat jumbojets uit koers te krijgen. Het verband tussen epilepsie en de flit sende beelden, inherent aan het videospel, wordt wereld wijd en ook in Nederland on derzocht. Intussen nemen fabrikanten van videospel computers plaats tussen de meest gerenommeerde mer ken in audio- en video-appa- ratuur. En, alsof er niet ge noeg gebeurt beginnen de softwarehuizen op 1 april een waar offensief om de gunst van de consument. Op het spellenfront heerst inmiddels stilte voor de storm. Alleen Nintendo komt deze maand met nieuwe spellen en een prachtig te kenprogramma. Mario Paint, geschikt voor de Super Nes, geeft de mogelijkheid om een zelfgemaakte tekenfilm met eigen muziekcompositie op videoband op te nemen. Het tekenprogramma is toe gespitst op kinderen. Door een simpel kliksysteem mid dels de bijgeleverde muis is het al voor heel kleine kinde ren geschikt. Er kan gewerkt worden met mallen, kant-en- klaar getekende figuren en met eigen tekeningen, die in het geheugen kunnen wor den opgeslagen. Gummetjes in verschillende vormen zit ten in het program evenals verschillende pendiktes, een verfspuit en kwast. Muziekjes worden simpel gecompo neerd door het kiezen van fi guurtjes in notenbalken. Op starten gebeurt door Mario over de notenbalk te laten lo pen. Sega bracht voor de Mega- drive afgelopen herfst een soortgelijk program uit onder de naam Art-Alive. Muziek maken is daarmee niet mo- gelijk. Looney Tunes, is een nieu we titel voor de Super Nes en voor de Game-boy. Typische tekenfilmsituaties zijn in de ze spellen geplaatst. Aan een tijdslimiet gebonden moet de speler zijn figuurtje bij de 16-bitter vijf levels laten doorlopen. Gevaren worden ontweken door veel spring en hardloopwerk waarbij en- passant vlaggen en andere zaken die punten opleveren moeten worden meegeno men. In de versie voor de Game:boy wisselt het figuur tje waarmee gespeeld wordt en bevat het spel 7 levels, beide spellen leveren veel grappige situaties op. Alleen voor de Super Nes is Off Road, een race-spel met toevoeging. Winst kan wor den omgezet in toebehoren voor de race-truck. Er kan gekozen worden voor zaken als nitro-brandstof, banden, schokbrekers, acceleratie en topsnelheid. Razendsnel en accuraat moet de speler ook zijn bij het spel Bartleclash. het eerste speciale scopespel van Nintendo. Gewone bom men, plasmabommen en doelzoekende lasers moeten strategisch worden gebruikt om door alle, aan tijd gebon den, levels heen te kunnen schieten. Ten grondslag aan het spel ligt een verhaal over de ondergang van de 21sté Precies een eeuw eerder is het met de aardbol al gedaan in Parodius, een spel voor de Game-boy. Met in de hoofd rol een 'goeie' octopus die zijn vader en de waarheid zoekt wordt de wereld gered, als de speler tenminste wat handigheid vergaart en alle acht levels doorloopt. Nieuwe spellen die ko mende maand verwacht worden zijn: Ecco the Dolp hin, Lotus Turbo Challenge en Streets of Rage II, allemaal Sega Mega Drive en de laatste is ook voor de Game gear. Het meest bijzonder lijkt Ecco the Dolphin te wor den. De bedoeling is dat de speler zich voelt als een dol fijn in het water. Dit het eer ste videospel waarmee ge poogd is» een natuurgetrouw beeld te geven van het leven onder water. Ecco kan zelfs middels sonar comTnunice- ren met soortgenoten. Voor dit spel werd een speciaal menu ontwikkeld om de wetten van zwaartekracht en stuwkracht zo goed mogelijk na te bootsen. Een andere noviteit bij Ecco is het ge bruik van DPA, Dynamic Play Adjustment, wat in praktijk betekent dat het spel het niveau van dc speler toetst en de moeilijkheids graad daarop aanpast. Eind deze maand of begin april wordt Ecco in Nederland verwacht. DINGEN Als je een hele mooie kalen der hebt, kun je daarvoor nu een lijst ko pen. De lijsten zijn er in de maten 20 bij 23 cm en 57 bij 62 cm. Het grote formaat is er in zwart en naturel: het kleirjere in zwart met goud en zwart met zilver. De lijst kan als wand of als ta felmodel wor den gekocht. Meer informa tie: Erijko Lijs ten bv, tel. 034 20 - 132 44. Er zijn mensen die voor elk seizoen of feest een paar bijpassende stukken serviesgoed hebben. Dat neemt heel wat ruimte in. Pre sent Connections in Breda (tel. 0 76 - 61 11 73) zorgt voor één dienblad voor alle gelegenheden. Dit blad heeft een dubbele bo dem. Het onderste blad kan eruit geschoven worden en hierop kan een tekening, foto of logo worden geplakt. Prijs van dit blad 59,95. Afmetingen 46,5 bij 31,5 cm. De opstaande rand is onge veer 6 cm hoog. Het kijken naar een aquarium met vissen schijnt rust te geven. Maar een aquarium moet je wel onderhouden. Wie geen tijd heeft voor levende vissen kan, als er dan» toch een visje in huis moet zijn, de Relax Max kopen. Een bol waarin een kunststof visje zwemt. Meer informatie Goliath, tel. 052 06 - 43 093. Zelf blazen is er niet meer bij, maar met het bellenblaas vliegtuig van Playskool krijg je wel de mooiste bellen. Het bellenblaasspeelgoed bestaat uit een bak om de vloeistof in te doen (tevens standaard om het vliegtuig op te zet ten) en een vliegtuig. De ring aan de voorkant van het vliegtuig wordt in de vloeistof gedoopt en de propeller blaast, nadat je een flinke ruk aan het koordje hebt gegeven, kleurige bellen. Prijs 29,95. Meer informatie Pla} s kool, tel. 0 30 809 609. Niet alleen de ontwerpers van stoffen hebben hun oog op de zonnebloem laten vallen; ook bij Inspiration 017 18 - 23 334) is volop aandacht voor deze geelbruine bloem. Er is 'een hele serie produkten in de vorm van of met afbeeldingen van zonnebloemen. Onder meer een drijfkaars voor de vijver 9,95; een fruittest (vooraan op de foto) een mandje met glazen 19,95. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33