Londen, stad van musicals, musea en buikdanseressen voeten willen Toerisme ZATERDAG 27 MAART 1993 REDACTIE ROB V op stap in eigen land. Voor uw advertentie op deze plaats lopen ze warm. Bel onze advertentie afdeling. Nederlands bezoek aan Spanje is weer iets gedaald Het aantal Nederlanders dat vo rig jaar Spanje bezocht is in ver gelijking met 1991 met 1,9 pro cent gedaald. Twee jaar geleden trokken 2.157.079 Nederlanders naar het Iberisch schiereiland; in 1992 waren dat er 2.114.850. In totaal boekte Spanje op het gebied van buitenlands bezoek een winst van 3,4 procent. Brachten in 1991 ruim 53 mil joen buitenlanders een bezoek aan het land; vorig jaar waren dat er meer dan 55 miljoen. Een betrekkelijk geringe toename gezien het feit dat Spanje in 1992 twee grote manifestaties binnen de grenzen had: de we reldtentoonstelling in Sevilla en de Olympische Spelen in Bar celona. Ook was Madrid de cul turele hoofdstad van Europa. Overigens ziet het er naar uit, dat in 1993 opnieuw minder Nederlanders naar Spanje zul len reizen. De boeldngsstand van eind februari liet op het ge bied van vliegreizen een daling zien van 16 procent ten opzich te van vorig jaar. Noord-Amerika blijft in lift Berekeningen van het Ameri kaans Verkeersbureau USTTA in Amsterdam, hebben uitgewe zen dat vorig jaar ongeveer 340.000 Nederlanders een be zoek hebben gebracht aan de Verenigde Staten van Amerika. Dat is een stijging van 8 procent ten opzichte van 1991. Florida (met het in Orlando gelegen Disneypark als grootste lokker) dat door 65.423 Nederlanders werd bezocht, is nog steeds de belangrijkste bestemming in Amerika, New York (47.734 is tweede) en het aan een enorme opmars bezig zijnde California bezet met 46.891 bezoeken een derde plaats. Opmerkelijk is ook de opkomst van de twee meest westelijke staten van Canada. Alberta en British Columbia. Uiteraard is Ontario (52.000 bezoeken) bij familie opzoekende Nederlan ders nog steeds veruit favoriet, maar British Columbia (18.108) en Alberta (8.661) vertonen een enorme progressie. De USTTA en het Canadees Verkeersbu reau te Den Haag verwachten voor 1993 een verdere toename van de cijfers. Reisboeken Bulgarije Bulgarije, Beishandboek. Weinig op aan te merken. Veel infor matie, heldere plattegrondjes en overzichtelijk gerangschikt. Maar kan de ouderwetse lay-out die deze goede reeks kenmerkt nu niet eens worden herzien? Register, 34,50. Brazilië Te Gast in Brazilië. Uit de lan- denreeks Toerisme Derde Wereld. Reisverhalen afgewis seld met een aantal toeristische tips. Meer sfeertekening dan praktische informatie. Geeft goede indruk van het land. Uit geverij Toerisme Derde We reld, prijs 8,75 (overmaken op giro 23.29.340). Indonesië ANWB Reisgids van Indonesië. Enige bezwaar tegen de beken de langwerpige boekjes met af wasbarc kaft zou de kleine letter kunnen ziin. Niet te verslaan op het gebied van praktische infor matie. Overzichtelijke lay-out, veel plattegronden. Register. Uitgeverij ANWB, prijs 33,50 (leden/29,50). Scheldemond ANWB Grenzeloze Reisgids Eure- gio Scheldemond. Bestrijkt ge bied tussen Schouwen Duive- land en zuidpuntje Belgische kust (inclusief Antwerpen). Vak werk in klein handzaam boekje Tekst graaft niet te diep. Leuke, informatieve kaders. Register. Uitgeverija\wh.prije j 17, EO Alternatief reizen in Mandeia's land LEIDEN «JAN PREENEN Het Robbeneiland, waar Nelson Mandela tot 1990 gevangen zat, als pretpark. Met als extra at tractie naast glijbaan, golfslag- bad en knuffeLmuur een nachtje in Mandela's cel. Toen Evelien Groenink en Bart Luirink lazen dat een za kenman in Kaapstad plannen heeft om op deze manier „nog meer geld te verdienen aan de zwarte ellende" wisten zij het zeker: zij zouden zelf naar Zuid- Afrika gaan. Tot dat moment twijfelden zij. Kon je het als leden van de anti-apartheidsbeweging wel maken om naar Zuid-Afrika te reizen? Het Afrikaans Nationaal Congres van Mandela had dan wel de toeristische boycot opge heven, maar zwart werd nog al tijd vernederd. Het resultaat van hun reis is 'Zuid-Afrika tussen township en Tafelberg'. In deze nieuwste uit gave van de Odyssee-reisgidsen wordt het alternatieve toerisme naar Zuid-Afrika beschreven. De schrijvers richten zich niet alleen op degenen die zijn geïn teresseerd in het Voortrekkers monument in het centrum van Pretoria, de Tafelberg ten zui den van Kaapstad of het Krugerpark. Groenink en Lui rink zijn ook dè townships inge gaan, waar de zwarten door de blanken zijn opgeborgen. Gewezen wordt bijvoorbeeld op het graf van de zwarte leider Steve Biko, de nederzetting van de geweldloze verzetsstrijder Mahatma Ghandi en de beel dende kunst in het Soweto Neighbourhood Museum dat is opgezet door toneelschrijver en regisseur Matsemela Manaka. Wie het land wil bezoeken, krijgt het advies de townships niet alleen in te gaan. Dat geldt ook voor Natal, het gebied in het oosten van het land. Daar over wordt opgemerkt dat het weliswaar in de jaren '80 hèt slagveld was in de oorlog tussen het ANC en Inkatha, maar dat er nu nog slechts sporadisch wordt gevochten. Die informa tie is inmiddels door de massale slachtpartijen in Natal achter haald, waaruit blijkt dat het boek geen garantie is voor vei ligheid. Groenink en Luirink hebben die pretentie ook niet. Ondanks de uitgebreide historische infor matie die zij over Zuid-Afrika geven, hebben zij ook niet de il lusie volledig te zijn. Daarom worden de lezers opgeroepen fouten en tekortkomingen te melden. 'Zuid-Afrika tussen township en Tafelberg1 van Evelien Groenink en Bart Luirink, uit gegeven door Odyssee, prijs f39,90-. Bonaire heeft eigen toeristenbureau Bonaire heeft sinds kort een ei gen toeristenbureau in Neder land. Het is gevestigd aan de Visseringlaan 24, 2288 ER Rijs wijk. Het telefoonnummer is 070-3905159. REISBERICHTEN Oriënt-Express in Holland Wie compleet overzicht wil, schaffe zich Time Out aan 'Crossfietsen brengen natuur veel schade toe' ANWB brengt twee recreatiegidsen voor Nederland Bij de ANWB zijn maar weer eens twee recreatiegidsen ver schenen. Een over attractie parken en een over de toeristi sche mogelijkheden in een vijftiental min of meer beken de Nederlandse regio's. In de eerstgenoemde uitgave wor den 31 attractieparken be schreven: 24 in Nederland en zeven in het buitenland (Bel gië, Duitsland en Frankrijk). Informatie wordt onder meer gegeven over bereik baarheid (per auto en per openbaar vervoer), openingstij den en toegangsprijzen. Ook wordt een korte schets gegeven van datgene wat de bezoeker in het park kan verwachTbn. De brochure met 15 Nederland se regio's (titel: 'Op Stap in Ne derland') geeft een overzicht van de toeristische mogelijkhe den die de betreffende streek biedt. Uiteraard komen bereik baarheid, fiets-, wandel- en autoroutes uitgebreid aan bod en wordt een aanbeveling ge daan op het gebied van te ge- Bijna 400.000 Nederlandse toeristen bezoeken jaarlijks Londen. Samen geven zij in de Britse hoofdstad een kleinè 225 miljoen gulden uit, waar van 75 miljoen aan vermaak. Hoewel de belangstelling voor stedenreizen onder druk van de recessie duidelijk terugloopt, zullen vanwege het goed kope pond de komende maanden opnieuw veel Nederlanders in Euro pa's grootste stad neerstrijken. Ge wapend met reisgidsen doemen zij in dichte drommen op bij de klassie kers: de Tower, Westminster Abbey, St Paul's. Maar wat de reisgids niet vermeldt, zijn de tijdelijke tentoon stellingen, concerten en theaterpro- dukties. Wie een compleet overzicht van alle cul turele evenementen wil, schaffe zich Time Out aan. Dit is de bijna 200 pagina's dikke uitgaansbijbel voor Londen die wekelijks verschijnt en informatie bevat over zowel de laatste produkties in de Royal Opera House als de nieuwste bar voor zwarte les biennes. Maar omdat lezing van Time Out tenminste een volle vakantiedag vergt, zoe ken de meeste toeristen op een andere ma nier hun weg door het labyrinth van musi cals, opera's en tentoonstellingen. Om dit proces iets te vergemakkelijken, volgt hier onder een wegwijzer. Kaartjes Wie een musical wil zien, moet vooral de ticket-kantoortjes mijden die de laatste ja ren bij tientallen als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Deze kantoortjes zien er heel officieel uit, maar verkopen vrijwel altijd kaartjes tegen zwarte-marktprijzen, hetgeen in Londen niet illegaal is. Wie een ticket wil kopen, doet er het bes te aan zich bij het Tourist Office op Victoria Station te vervoegen dat standaardprijzen rekent. Bij wijze van alternatief is er een tic ketkantoortje op Leicester Square dat te herkennen is aan de rij van honderden wachtenden. Dat bureau verkoopt kaartjes voor de halve prijs, maar alleen voor dezelf de avond. Vrijwel alle grote musicals (Cats, Miss Saigon, Carrousel, The Phantom of the Opera, Joseph and the Amazing Technico- lour Dreamcoat) zijn uitverkocht, behalve voor wie zich op de zwarte markt begeeft. Voor alle andere produkties zijn evenwel nog tickets te krijgen. Relatief nieuw zijn de musicals Kiss of the Spider Woman, Car rousel en Robin (over het leven van Robin Hood). Maar daarnaast is er ook een heel scala aan gewone toneelstukken. Een van de beste is waarschijnlijk An Inspector Calls, dat wordt opgevoerd in de National Theatre. Dit theater maakt onderdeel uit van 's werelds grootste cultuurcomplex, het South Bank Center op de zuidelijk Theems- Musea Het British Museum was altijd al interes sant voor wie belang stelde in het oude Egypte, maar sinds 19 november is er ook een tentoonstelling te zien van het leven van Howard Carter. Het was de Engelsman Carter die in november 1922 in de Vallei der Koningen bij Luxor het graf vond van Tu- tankhamon, het enige graf dat daar vrijwel ongeschonden werd aangetroffen. In het Natural History Museum is nog steeds de vorig jaar geopende dinosaurus tentoonstelling te zien, die reeds door meer dan een miljoen toeristen is bezocht. Daar naast is er ook een expositie van het werk van de natuurfotografen die bekroond zijn met de titel 'Wildlife Photographer of the Year'. Het Victoria Albertmuseum, even als het Natural History museum in South- Kensington gelegen, poogt dit voorjaar be zoekers te trekken met een speciale brunch' (combinatie van ontbijt en lunch). Tussen 11 en 15 uur kunnen bezoekers er Crossfietsen tasten flora, fauna en bodem aan. Dat blijkt uit het rapport 'Groen voor Buiten sport' waarvan de resultaten in het maartnummer van het blad Rekreaksie werden gepubli ceerd. Het grootste probleem is, zo geeft het rapport aan, dat veel fietsers (ongeveer vijftig procent) van de paden afwijken. Zij brengen de meeste schade toe aan de natuur. Boomwortels en vegetatie worden vernield, dieren worden in hun rust ge stoord en er treedt een verre gaande erosie van paden op. Ook laten de berijders van de zogenaamde ATB's of moun tainbikes, afval achter tijdens de rustpauzes. De onderzoekers, die in op dracht handelden van de Stich ting Recreatie, zouden graag zien dat vooral gebieden met een kwetsbare vegetatie verbo den worden voor crossfietsen. Juridisch lijkt dat echter onmo gelijk te zijn. Wel kan een ge bied worden afgesloten voor al le fietsen. De onderzoekers plei ten daarom voor duidelijk aan gegeven crossfiets-trajecten. Op het strand kan een ATB weinig kwaad. archieffoto united photos de boer Maar dan moet er tegelijkertijd voldoende mankracht zijn om te controleren of inderdaad nie mand van die routes afwijkt. Hier en daar zijn overigens al van dergelijke trajecten aange bracht. Onder meer over de Sal- landse Heuvelrug. Volgens sur veillanten van Staatsbosbeheer, die zelf op ATB's rijden, werkt het systeem daar naar ieders te vredenheid. Een van de stationnetjes die de Oriënt-Express passeert is dat van Twisk, vooral in het voorjaar een van de mooiste dorpjes van West- Friesland. foto rob van den dobbelsteen Neêrlands eigen Oriënt-Express dokkert op 14 mei voor de eerste keer dit jaar door de dreven van West-Friesland. Op de route Hoorn-Medemblik vice versa wordt de passagiers tijdens de rit van het oude stoomtreintje een rijsttafelbuffet geserveerd en wie een half uurtje voor het vertrek (18.15 uur) aanwezig is, krijgt nog een rondleiding door de werkplaats bovendien. Om 22.15 uur is de trein weer terug in Hoom. Op 11 juni, 10 september en 15 oktober rijdt de Oriënt-Express eveneens. Info: De Museum Stoomtram te Hqorn, telefoon 02290 -14862 Madurodam met Oostindiëvaarder In Madurodam, dat afgelopen donderdag 25 maart z'n poorten voor het nieuwe seizoen opende, dobbert nu ook een kleine Oost indiëvaarder. Het is de Amsterdam en net als in de hoofdstad, ligt het schip afgemeerd aan de kade van 's Lands Zeemagazijn, tegen woordig beter bekend als het Nederlands Scheepvaartmuseum. Ter gelegenheid van de komst van de Amsterdam wordt in Madurodam tot 13 juni de expositie 'Schip Ahoy!' gehouden. Op deze tentoon stelling wordt aan-de hand van video-opnamen en foto's een over zicht gegeven van de bouw van het VOC-schiD. Info: Madurodam Den Haag, telefoon 070 - 3553900. Landschapsbeheer door jongeren Het IVN, de Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie, organi seert ook dit jaar weer een flink aantal actieve vakantieweken of, zoals ze officieel heten, natuurvakanties. Tijdens deze weken wor den jongeren van 15 tot 30 jaar in de gelegenheid gesteld mee te werken aan het behoud van de natuur. Er worden kampen georga niseerd in onder meer de Eendekooi bij 't Zand in Noord-Holland, de Weerribben in Overijssel en het Staalduinse bos bij Hoek van Holland. Info: Marc van Schie in Haarlem, telefoon 023 - 351239. Velorama eert Vlaanderen SJEDERIANDHET LAND VAtfefeOT-P-ENS EN DEGAZELLEN Een ontwerp dat André Vlaanderen maakte voor Gazelle. In het Nationaal Fietsmuseum Velorama te Nijmegen wordt van 2 april tot 2 oktober een overzichtstentoonstelling gehouden van het werk van André Vlaanderen. De reclamekunstenaar werd vooral bekend door zijn ontwerp van het AVRO-embleem, maar ook maakte hij naam met zijn ontwerpen voor het ANWB-tijdschrift De Kampioen en de Gazelle Rijwielfabriek. Voor dat bedrijf gaf hij on der meer het befaamde, nog steeds gebruikte balhoofdplaatje vorm. Ook zijn Piet Pelle-boekjes waren een groot succes. Info: Velorama Nijmegen, telefoon 080 - 225851. Kinderhotels in Oostenrijk Een aantal Oostenrijkse hoteliers heeft zich verenigd in een organi satie die zich speciaal toelegt op het ontvangen van gezinnen met kinderen. Zo is er in de aangesloten hotels gratis oppas gedurende zeven uur per dag, zijn er beveiligde speelplaatsen, volop kinder bedden, flessenwarmers, kinderpo's en luieremmers en ook wor den er speciale kindermenu's geserveerd. In de meeste gevallen be vindt zich in het hotel tevens een mini-zwembad. Indien gewenst worden de kinderen de hele dag bezig gehouden met sport en spel. De kindervriendelijke hotels maken zich bekend via een brochure met de afbeelding van een fopspeen. Info: Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020 - 6129682. Bakken in het voorjaarszonnetje aan de voet van de Big Ben. Het hoort bij een beetje goed weer ongetwijfeld tot de genoegens van Londen in de lente. foto archief tegen betaling van 7,50 pond een maaltijd gebruiken onder het luisteren naar live jazz muziek. Buikdanseressen Wie naar Istanbul had willen afreizen maar in Londen uitkwam, hoeft ook niet meer te wanhopen, want de laatste rage heet buik dansen. De dames kunnen worden aan schouwd in de meeste Arabische, Turkse en Griekse restaurants, maar een van de beste is Maroush II op 21 Edgware Road (op loop afstand van Marble Arch). De voorstelling begint om 22 uur en duurt vier uur. Het standaardmenu, met inbegrip van drank, is vanaf 38 pond. Verdere informatie: Brits Toeristenbureau (BTA) in Amsterdam, telefoon 020 - 6855051. bruiken landkaarten. Naast een beschrijving van de regio, vindt de gebruiker van de 146 pagi na's tellende gids ook een over zicht met de gegevens van bij voorbeeld musea, restaurants, evenementen en attractiepar ken. Tevens is er een lijstje met belangrijke adressen en tele- foonummers. Beide brochures zijn voor ANWB-leden ^r.ilis .il ie h.ilen bij de ANWB-kantoren en de ANVÜ i'. VVV ërtghigMi të.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31