Steun voor Kok Bül Binnenland Groen Links voelt wel voor 'paars' Klaar voor de Oost Personeel Rotterdamse StadsTV wint kort geding Politie tevreden over lik-op-stuk-beleid Lubbers: Couzy iets te ver gegaan met zijn uitspraken Utrechtse wijk Lombok wijst aanbod RTL4 af Minder mogelijkheden gebruik grijs kenteken Politie pakt verdachten wisseltruc valse francs Eis van twaalf jaar voor moord op Haagse bejaarde ZATERDAG 27 MAART 1993 Gouden Pennetje voor De Gruyter utrecht» Caroline de Gruyter (29), redacteür van weekblad Else vier, heeft het Gouden Pennetje 1992 gewonnen. Dat heeft het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren gisteren be kendgemaakt. De Gruyter krijgt de prijs (5.000 gulden en een vulpen) voor een serie artikelen over het voormalige Joegoslavië. Haar serie werd gekozen uit een totaal van 21 inzendingen. Geen besluit regionale luchthavens den haag» Een kabinetsbesluit over uitbreiding van de luchtha vens Zestienhoven (Rotterdam) en Beek (Maastricht) valt niet voor de zomer. Zowel de verplaatsing van Zestienhoven als de aanleg van nieuwe Oost-Westbaan bij Beek zal een toename van het aantal nachtvluchten tot gevolg kunnen hebben. Het kabinet wil eerst een standpunt innemen over de wenselijkheid daarvan. Meer nachtvluchten leidt immers tot meer geluidsoverlast. WAO-reparatie schoonmaakwerkers utrecht» De werkgeversorganisatie in de schoonmaakbranche, OSB, is de bonden tegemoet gekomen op het punt van de repa ratie van het WAO-gat. De OSB gaat akkoord met een verplichte verzekering voor alle 150.000 werknemers in de bedrijfstak via het bedrijfspensioenfonds. De werknemers moeten wel zelf op draaien voor de premie van 0,85 procent. In het voorstel wordt het WAO-gat niet volledig gedicht tot 70 procent van het laatst verdiende loon, zoals de bonden eisen. Hinder treinverkeer rond Utrecht utrecht» Het treinverkeer Utrecht-Hilversum en Utrecht- Amersfoort ondervindt drie weekeinden flinke hinder vanwege werkzaamheden aan het baanvak tussen Utrecht CS en het sta tion Utrecht Overvecht. De NS moeten dat werk overdag doen in plaats van 's nachts door protesten van bewoners van de Utrechtse Hoogstraat en omgeving. In de weekeinden van 3 en 4 april, 24 en 25 april en 15 en 16 mei moet er continu aan de rails worden gewerkt. Drinkwater Eindhoven besmet eindhoven Een deel van het Eindhovense drinkwaterleidingnet is besmet met coli-bacteriën. Het getroffen gebied telt 120.000 drinkwateraansluitingen in Eindhoven, Waalre, Geldrop en Val- kenswaard. De gebruikers wordt geadviseerd het kraanwater voor gebruik te koken. De coli-bacterie kan diarree veroorzaken wanneer er grote hoeveelheden van in het lichaam terechtko men. De bacterie komt van nature al voor in de darmflora. Om de bacteriën in het leidingnet te doden, wordt chloor aan het water toegevoegd. Grote inbrekersbende opgerold Maastricht De politiekorpsen van Maastricht, Meerssen en Valkenburg hebben een bende opgerold die verantwoordelijk wordt gehouden voor 200 inbraken. De totale buit bedroeg min stens 1,5 miljoen gulden. De bende bestond uit twintig inwoners van Maastricht variërend in leeftijd van 16 tot 23 jaar. AT&T repareert WAO-gat Hilversum Voor de circa vierduizend werknemers bij AT&T is, in het kader van de CAO-onderhandelingen, een akkoord bereikt met de vakbonden over de reparatie van de WAO. Het akkoord voorziet in een individuele regeling die volledig wordt betaald door de werknemers. Gist Brocades in Delft (2.250 werknemers) neemt de collectieve reparatie van het WAO-gat voor zijn reke ning. Voor de reparatie worden de bovenwettelijke uitkeringen uit het invaliditeitspensioen gebruikt. Bezuinigingsvoorstellen aangenomen De bezuinigingsvoorstellen van minister Kok (financiën) zijn gisteren goedgekeurd door het kabinet. Kok wil een deel van de tekorten voor volgend jaar (negen miljard gulden) opvangen door eenmalige bezuinigingen. Dat betekent dat daarvoor in latere jaren een blijvende dek king gevonden moet worden. den haag gpd-anpPremier Lubbers, die sprak van een 'zware klus', beklem toonde dat in tegenstelling tot andere jaren, niet alleen over de overheidsbegroting wordt ge sproken, maar ook over het so ciaal-economisch beleid. Daar bij wordt dan dus tevens geke ken naar de ontwikkeling van de werkgelegenheid en de over heidsinvesteringen. Lubbers zei te streven naar een investeringsprogramma van zeven tot tien miljard gul den tot het jaar 1998. Daarvoor Kok wil vier miljard gulden blij vend bezuinigen. De rest van het tekort moet worden gedekt met bij voorbeeld de verkoop van aandelen PTT. Het besluit van het kabinet om Kok te vol gen, betekent dat de afspraak in het regeerakkoord om het over heidstekort terug te dringen, niet geheel wordt nageleefd. De CDA-fractie heeft tot dusver be pleit vast te houden aan het re geerakkoord. zal ook een deel van de op brengst van de aandelen PTT worden gebruikt. Naar ver wachting zal de PTT in totaal ongeveer vijftien miljard gulden opbrengen. Volgend jaar zal, zo wordt verwacht, een derde van de aandelen worden verkocht. Overigens betekent de in stemming van het kabinet met de aanpak van Kok nog niet, dat al vaststaat hoeveel er wordt be zuinigd en op welke posten. Volgens Lubbers vroegen som mige ministers zich af of vier miljard structurele bezuinigin gen wel voldoende was en an deren of het niet wat minder kon. ,,Maar op hoofdlijnen is men het met Kok eens", aldus Lubbers. den haag»anp GroenLinks is onder bepaalde condities bereid deel te nemen aan een „paarse" coalitie, een ka binet zonder CDA. Het GroenLinkse Kamerlid Ro- senmöller heeft dat gisteren gezegd in een vraag gesprek met NRC Handelsblad. Rosenmöller noemt als voorwaarden dat er in het regeerakkoord een echte keuze wordt ge maakt voor openbaar vervoer, dat de aanleg van luchthaven bij Rotterdam niet door leer werk wordt geschapen voor al- dat het referendum wordt inge- gaat, dat er lochtonen voerd. Het regeerakkoord van de paarse coalitie zou niet al te gedetailleerd moeten zijn, waardoor Ka merdebatten weer spannender worden en de be langstelling voor de politiek toeneemt, aldus Ro senmöller. Ook in de PvdA, de WD en D66 is de laatste tijd herhaaldelijk gewezen op de voordelen van een samenwerkingsverband zonder het CDA. 'Onfeilbaarheid paus immoreel' Het plotselinge vertrek van de Rotterdamse bisschop R.Ph. Bar heeft opnieuw aangetoond hoe immoreel het is dat de stand punten van de Rooms-Katholie- ke Kerk door een onfeilbare paus worden bepaald. Dat zegt de voorzitter van de federatie van Verenigingen van Pastoraal Werkenden (VPW's), drs. H. van Breukelen. De zeven VPW's elk bis dom heeft zijn eigen vereniging hebben geen bezwaren tegen het pausambt als zodanig maar wel tegen een paus, die alle macht naar zich toetrekt en de stem van de plaatselijke kerk niet laat klinken, maar juist smoort. Een ideale paus zou volgens Leidenaar Van Breuke len functioneren als „voorzitter van de wereldkerk". De affaire- Bar heeft eens temeer aange toond dat de kerk is vastgelopen op de weg van een seksualiteit Jn ethiek die niet steunt op de werkelijkheid en de theologie, zegt Van Breukelen. AUTOKRAAN TRANSPORTEN Het Koningin Emmaplein in Rot terdam is gisteren omgedoopt tot Monseigneur Barplein. De naams verandering is een eerbetoon aan de eerder deze maand afgetreden bisschop. Aan het plein ligt het bisschoppelijk paleis. Het initiatief Milieudefensie vindt recessie niet slecht voor het milieu amsterdam Bram van der Lek, de voorzitter van Vereniging Milieudefensie, vindt „dat de huidige economische recesssie moet worden aangegrepen om milieumaatregelen tot stand te brengen". „Selectieve krimp van de eco nomie is een noodzakelijke voorwaarde voor duurzame ontwikkeling, en die krimp wordt ons nu in de schoot ge worpen", aldus voormalig PSP- Kamerlid en Europarlementari ër Van der Lek vanmorgen tij dens de algemene ledenverga dering van Milieudefensie. De vergadering koos hem als op volger van Anne Stijkel. Milieudefensie vindt investe ringen in het milieu ook in tij den van economische neergang volstrekt noodzakelijk. Van der Lek: „Als er minder te werken valt, moet je niet proberen door willekeurig wat voor activiteiten werk te scheppen. Je moet het zinvolle werk beter verdelen. Het is te gek om terwille van werkgelegenheid maar door te gaan met niet-duurzame activi teiten." De FNV heeft volgens Milieudefensie deze week een goede voorzet gegeven met haar voorstel opnieuw te praten over een kortere werkweek. Amsterdam Het Scheepvaartmu seum in Amsterdam heeft gisteren de nieuwe bemanning 'geronseld' voor de replica van de Oostindië- vaarder 'Amsterdam'. De zestig koppige bemanning werd na het ronselen naar oud VOC-gebruik gesticht door een authentieke 'zeemanspreek' in de Oosterkerk. Vervolgens werden zij over de Kattenburgergracht door de bootsmannen en constabels naar de boot gebracht. Daar moest een deel van de bemanning meteen het want in. FOTO ANP ED OUDENAARDEN ROTTERDAM ANP niet bij de stichting SLOR die de zendmachtiging beheert, oordeelde BoS. OBR en SLOR ruzieden daar onderling over en het personeel leek tussen beide organisaties in te hangen. De redactie van StadsTV leeft al maanden op gespannen voet met haar werkgever OBR en met de SLOR. Beide organisa ties zitten in financiële moei lijkheden. De volledige redactie werd gistermorgen buiten de deur gezet door het bestuur van SLOR. Het bestuur deed dit omdat het geen zekerheid kon geven over dekking van de te maken kosten. De redactie van de lokale Rot terdamse televisiezender Stads TV is gistermiddag door rechter Bos volledig in het gelijk ge steld. Het personeel eiste in een kort geding duidelijkheid over de uitbetaling van hun loon over de maand maart door de eigen werkgever Omroep Be drijf Rotterdam (OBR). OBR moet de lonen voor 22 van de 23 redactieleden (één freelancer uitgezonderd) vóór eind maart overmaken. Het personeel is bij het facili tair bedrijf OBR in dienst en den haag-delft gpd „Bij notoire dronkenschap helpt het niet, maar een gewone goedwillende burger zorgt er wel voor dat hij niet nog eens achter het stuur wordt betrapt met een slok te veel op". Adju dant P. van Velden, korpschef van de gemeentepolitie in Delft is ronduit positief over het lik- op-stuk-beleid dat hier bij wijze van experiment wordt gevoerd. Woendag bespreekt minister Hirsch Ballin van justitie met de Tweede Kamer de resultaten van het experiment dat ook in Leiden en Haarlem loopt en waarbij daders van kleine mis drijven strafvervolging kunnen afkopen met een pittig bedrag. Misdrijven die niet al te ernstig zijn en vaak voorkomen, vor men administratief een zware belasting voor justitie en politie. Door vervolging af te kopen, wordt de bureaucratische rompslomp tot een minimum beperkt. Bovendien wordt ervan uitgegaan dat een onmiddellijke boete de zondaar sneller tot in keer brengt dan een girootje dat maanden later met de post komt. Hulpofficieren van justitie, veel al politiefunctionarissen in ho gere rangen, zijn bevoegd de zogenoemde transactie te slui ten met degene die zich aan het misdrijf heeft schuldig gemaakt. Vaak gaat het dan ook om men sen die op heterdaad worden betrapt. De regels zijn zeer strikt gefor muleerd. Wie achter het stuur zit met een slok te veel op, moet mee naar het bureau om daar opnieuw te blazen. Afhankelijk van de hoeveelheid alcohol die bij deze ademanalyse blijkt kan het transactiebedrag oplopen van 400 tot 800 gulden. De fietsendief die zich meester maakt van een afgetrapt karre tje, komt weg met een transac tiebedrag van 450 gulden. Maar als het gaat om een fiets met een dagwaarde boven 350 gul den, is geen transactie meer mogelijk en wordt proces-ver baal opgemaakt. Ook bij winkeldiefstal is de waarde van het gestolene bepa lend voor de hoogte van het be drag. Wie er met een rol drop vandoor gaat, komt er met een berisping vanaf. Tussen 25 en 250 gulden wordt een transactie voorgesteld van minimaal 100 en maximaal 400 gulden. Hetzelfde geldt voor doorrijden na een aanrijding waarbij lichte schade is veroorzaakt, zoals het omrijden van een paaltje: voor rijden met een vals kentekenbe wijs deel III; voor het negeren van een rijverbod of het rijden met een auto met gebreken. Maar ook voor de caféganger die in overmoedige bui een winkelruit vernielt. Is de schade beperkt, dan is transactie moge lijk. „Maar ik moet wel de ze kerheid hebben dat de schade ook wordt vergoed", aldus Van Velden. Mensen die hardnekkig in de zelfde fout vervallen, kunnen strafvervolging niet meer afko pen. „Dat kan alleen als ze voor de eerste keer over de schreef gaan. Voor de meesten is het al erg genoeg als ze mee moeten naar het bureau en ook nog eens zo'n fors bedrag moeten betalen", aldus de politiechef. den haag»gpd den willen sturen", aldus de premier, gisteravond voor de NOS-televisie. De bevelhebber der landstrijdkrachten had eerder deze week verklaard dat tiental len militairen zullen sneuvelen als Nederland troepen stuurt naar het voormalige Joegoslavië voor een militaire interventie. Dat moet Tweede Kamer zich terdege beseffen, aldus Couzy. amsterdam-utrecht gpd-anp Premier Lubbers is van mening dat luitenant-generaal Couzy iets te ver is gegaan met zijn uit spraken dat de politiek te mak kelijk denkt over de inzet van Nederlandse troepen in het voormalige Joegoslavië. „Ik heb er bewaar tegen dat anderen de suggestie wekken dat weer an deren, mensen de dood in zou- die uitzending wordt een overzicht gegeven van vorige afleveringen van Ooggetuige. De vice-president van de rechtbank, mr. J. van Dijk, probeerde gisteren nog te be middelen. Hij stelde voor dat de buurtbe woners zouden meewerken aan een nieuw programma dat voor uitzending door de bewoners mag worden bekeken. Na een kwartier beraadslagen besloten de buurtbe woners daar van af te zien, omdat RTL4 de eindredactie van Ooggetuige niet wil af Met het spandoek „Lombok is oké!" zetten boze bewoners uit deze Utrechtse wijk gis teren de woorden van hun advocaat kracht bij tijdens een kort geding tegen RTL 4 bij de rechtbank in Amsterdam. Namens de Lombokkers, verenigd in het comité 'Lom bok Het Voorbeeld' eiste mr. B. Duinhof een rectificatie en een verbod op een item over Lombok in een komende uitzending van het televisieprogramma Ooggetuige. De bewoners hadden het kort geding aangespannen na aanleiding van de uitzen ding op 24 februari, getiteld 'Nederland- Turkije' en direct volgend op de voetbalin terland tussen Oranje en Turkije. Het pro gramma ging over de verhoudingen tussen de verschillende bevolkigsgroepen in de wijk Lombok. Belangengroepen en bewo ners waren woedend omdat RTL 4 hun wijk in een slecht daglicht zou hebben gesteld. Volgens de advocaat zat het programma vol feitelijke onjuistheden en was het discrimi nerend. Het vertrouwen van de bewoners in de makers van het programma is totaal ver dwenen. Ze weigeren daarom gebruik te maken van de zendtijd die R I L 4 hun aan biedt in de uitzending op 12 mei 1993. In voor de actie werd genomen door een eveneens aan het plein gele gen drukkerij. Morgenmiddag is in de kathedrale kerk van Rotter dam een speciale dienst van 'ver driet' ter ere van de bisschop. FOTO ANP JOHN DE PATER den haag gpd een vaste afscheidingswand tus sen bestuurder en laadruimte om in aanmerking te komen voor een grijs kenteken. 'Space wagons' die in deze categorie vallen moeten beschikken over een volledig afgesloten laad ruimte. De thans toegestane zij ruit in de laadruimte is niet meer toegestaan. Aan bestelwagens wordt de eis gesteld dat zij tenminste 130 cm zijn, dan wel dat de laad ruimte minstens twee keer zo lang is als de cabine. Voor au to's lichter dan 3500 kilo geldt sowieso de hogere BPM, onge acht de inrichting ervan. Daar bij gaat het met name om de station wagons' en hatch backs'. De scherpere nonnen gelden in beginsel bij aanschaf van de wagen na 1 janauri. De 'oude gevallen' behouden hun grijze kenteken. Bij verkoop gelden voor de nieuwe eigenaar wel de scherpere eisen. De mogelijkheden om wagens van een zogenaamd grijs kente ken te voorzien worden be perkt. Eigenaren van grotere terreinwagens, sedans, 'hatch backs' en station wagons' moe ten daardoor vanaf 1 janauri 1994 dezelfde belasting betalen als een bezitter van een perso nenauto. Premier Lubbers heeft dat gisteren na afloop van de ministerraad gezegd. De scherpere normen moeten een eind maken aan het gebruik van 'bedrijfs-achtige' auto's als personenwagen. Een dergelijk gebruik levert de auto-bezitter voordeel op. Voor bedrijfsauto's met een grijs kenteken geldt een lagere BPM (Belasting Per sonenauto's en Motorrijwielen) dan voor personenwagens. De aangescherpte normen zijn in overleg met het bedrijfs leven opgesteld. Grotere ter reinwagens moeten straks ge blindeerde zijruiten hebben en De Rotterdamse politie heeft twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht vorige week maandag 600.000 valse Zwitserse francs te hebben ge wisseld voor een zelfde aantal Nederlandse guldens. Beide verdachten zijn statenloze Joe- goslaven. Het is nog onduidelijk wat de mannen met het Neder lands geld hebben gedaan. In deze zaak werden vorige week al een 45-jarige bankme dewerker uit Rotterdam en een man en een vrouw uit Dordrecht aangehouden. De bankemployé had de 600.000 gulden uit de bank weggeno men op voorstel van zijn Dordt- se kennis. Deze kende via zijn stadgenote weer mannen die De drie zagen het vooruit- cht koer 120.000 gulden wel zitten. De zaak werd 's avonds afgehan deld op een parkeerplaats van een Rotterdams hotel, De bank medewerker en zijn Dordtse kennissen meldden zich echter de volgende morgen bij de poli tie om aangifte te doen van op lichting. Volgens de politie zouden de twee verdachten begin deze maand ook een Antwerpse han delaar hebben beroofd van dia manten ter waarde van 400.000 gulden. De mannen zochten contact door Zwitserse francs aan te bieden in ruil voor dia manten. DEN HAAG ANP Uitspraak op 8 april. bewijs opleveren. Volgens de twee zou er eerst een beroving van de 73-jarige Hagenaar zijn beraamd, omdat hij veel geld in huis zou hebben. Er is geen enkel technisch be wijs dat de verdachte de moord heeft gepleegd. Op de klauwhn mer werden geen vingerafdruk ken gevonden omdat die was afgespoeld. Volgens de advo caat van de man hebben de twee kroongetuigen onderling afspraken gemaakt en deugt hun verhaal niet. Hij vroeg om vrijspraak. Toen kleinzoon Sebastiaan vo rig jaar december bij zijn opa Lok op bezoek wilde, zag nij door de brievenbus bloedspo ren in diens woning aan de Haagse Melis Stokelaan. De 72- jarige man bleek gedood met een klauwhamer. Bij de recht bank in Den Haag werd gisteren twaalf jaar cel geëist tegen de verdachte van de moord. De verdachte ontkende dat hij de man heeft gedood. Officier van justitie J. van der Poll meende echter dat twee verklaringen van twee kennissen voldoende Uitspraak 8 april.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3