Paradijs voor lekkerbekken langs A4 'Anders praten met patiënten' 'Rodney King-achtige taf reien' Randstad Acht instanties waken over milieu luchthaven ZATRERDAG 27 MAART 1993 chef willem spierdijk, 071 -161440, plv.-chef meindert van d Bex biedt DAF'ers reis aan alphen aan den run Bex-Reizen uit AJphen aan den Rijn biedt ontslagen werknemers van DAF en hun gezinnen een goedkope busvakantie naar het Spaanse Callela aan. De actie is er een van de vele die door het actiecomité 'AFgedankt maar niet vergeten' worden georganiseerd. Met de eigenaren van een aantal Spaanse hotels werden symbo lische prijzen overeengekomen, busondernemers die voor Bex werken rijden voor minder dan de kostprijs en de chauffeurs of feren vrije dagen op voor deze actie. Ontslagen DAF-werkne- mers kunnen contact opnemen met Bex-reizen (06-8340). BUMA pakt 'onbetaalde' muziek aan den haag/leiden De BUMA spant een kort geding aan tegen een shoarmazaak in de Morstraat, een patisserie aan de Nieuwe Rijn en een pizzeria aan de Hogewoerd in Leiden. De eetgelegenhe- den zouden niet of onvoldoende rechten hebben betaald over de muziek die ze in hun zaak draaien. Ook een party-centrum bij Plet Gijs in Noordwijkerhout en een cafetaria in Woubrugge moeten voor de Haagse rechtbank verschijnen. Het kort geding dient aanstaande dinsdag. schiphol theo van der kaau Acht instanties hebben gisteren een intentieverklaring onderte kend om met elkaar samen te werken bij het milieutoezicht op de luchthaven Schiphol. Het gaat om de gemeente Haarlem mermeer, de provincie Noord- Holland, het hoogheemraad schap Rijnland, de regionale in spectie van het ministerie VROM, het arrondisse mentsparket Haarlem, de Rijks politie, de Koninklijke Mare chaussee en de luchthaven Schiphol. Bij de ondertekening werd opgemerkt dat het niet om een 'heksenjacht' gaat. De partijen zullen eerst bekijken wat de .milieuproblematiek op de luchthaven precies inhoudt. Er komt een milieukaart van Schiphol, waarop alle bedrijven staan vermeld en de gevaarlijke stoffen waarmee zij werken. Ook is op deze kaart te zien over welke vergunningen het bedrijf beschikt en wie de lei ding heeft. In de praktijk zal er milieutoezicht zijn door middel van een patrouilleauto met des kundige bemanning. Om met kennis van zaken te kunnen op treden krijgen agenten van rijkspolitie en marechaussee een milieucursus. Op de tweeduizend hectare grondgebied van de luchthaven komen steeds meer bedrijven. Voor de acht instanties die nu «lk apart hun activiteiten con troleren is er steeds minder overzicht. Door intensieve sa menwerking willen de instan ties komen tot doelmatiger en effectievere controle. Het milieuproject wordt be geleid door het bureau milieu delicten van de Centrale Re cherche van de Koninklijke Ma rechaussee, Met geld van het ministerie van VROM is ir A. Hooymeier van het adviesbu reau BDO CampObers aange steld als adviseur. Om de sa menwerking te bekrachtigen hebben vertegenwoordigers van de acht instanties woensdag ochtend een Japanse noteboom geplant naast de verkeerstoren. Food Centre op Forepark Leidschendam Een moot verse zalm, fruit uit Zuid-Amerika, specerijen uit het verre oosten, ijsspecialjteiten uit de diepvries, het hele jaar door asperges en ieder seizoen enige tientallen primeurs. Zo maar wat mogelijkheden uit het rijke assor timent van het deze week officieel geopende Food Centre Leidschendam. leidschendam rudolf kleun Het acht hectare grote inkoop centrum langs de A4 heeft iets van een riant paradijs voor lek kerbekken. Zij die er aanschui ven moeten echter ook een riante eetlust hebben. Want de goederen gaan er alleen in grote hoeveelheden over de toon bank. De openingsaanbieding zonnebloemolie waar een van de veertig groothandels mee voor het voetlicht treedt is in derdaad spotgoedkoop per fles. Maar een doos van twaalf is toch wel het minste dat moet worden gekocht. Liever heeft de leverancier dat de geachte klant het per pallet meeneemt. De klanten van het Foord Centre moeten dan ook gezocht worden onder groente- en deli catessenzaken en restaurants, waaronder een aantal van naam en faam. De afnemers komen van heinde en ver, vertelt D. van Geest, bestuurslid van de on dernemingsvereniging Food Centre en zelf eigenaar van een groothandel in rijst en rijsttafel artikelen. Zijn uitspraak wordt direct geïllustreerd. Binnen kor te tijd meldden zich klanten uit Maastricht en Lelystad. De aantrekkingskracht van het Leidschendamse groothan delscentrum zit vooral in de combinatie van zaken die in hoofdzaak verse artikelen ko pen. Wie zowel een aantal pri meurs zoekt als een bijzondere sambal voor zijn Indisch restau rant, weet dat hij ze zeker kan kopen in Leidschendam. In ei gen omgeving moet daarvoor lang gezocht worden op ver schillende adressen. Markt Het Food Centre is in alle stilte eigenlijk al op 1 februari open gegaan en markeert de feitelijke verhuizing van de vroegere Groothandelsmarkt uit het cen trum van Den Haag. Die markt was letterlijk alleen toegankelijk voor ondernemers. De gemeen te zag daar nauwlettend op toe. Nu moeten de ondernemers dat zelf in de gaten houden en dat blijkt in de praktijk moeilijk te zijn. Want wat doe je als een particulier zich meldt om zaken te kopen. Van Geest bezweert dat hij zo iemand de deur wijst. „Het is een principiële zaak je gens je klanten. Die komen hier inkopen en verwachten niet dat hun afnemers ook hier komen." De Groothandelsmarkt moest na 60 jaar weg van de Haagse Hoefkade omdat de gemeente Den Haag, eigenaresse van het terrein en inner van marktgel- den, dat terrein bestemde voor woningboüw. Dat besluit kwam in 1986 juist in een periode dat voor iedereen duidelijk was dat de markt moest moderniseren. Jaren van onderhandelingen volgden en leidden tot afspra ken tussen de handelaren, Den Haag, Leidschendam en de pro vincie. De handel werd via sub sidies en verhuispremies gesti muleerd om te verhuizen. Die prikkels waren noodzakelijk omdat in Leidschendam grond gekocht moest worden en er fors geïnvesteerd moest worden in nieuwbouw gecombineerd Achter de toegang van het Food Centre Forepark gaan veertig groothandels in voedingsmiddelen op een oppervlak van acht hectare schuil. foto henk bouman met goede laad- en losfacilitei- ten en vooral veel parkeerruim te. Groei Mede door die nieuwbouw, de goede bereikbaarheid en de in voering van gezamenlijke facili teiten, zoals een centraal betaal systeem, hebben de handelaren grote verwachtingen voor de nabije toekomst. Leidschendam zou meer klanten moeten kun nen trekken dan de vroegere Haagse Groothandelsmarkt. Het Food Centre wijst niet voor niets op de aanwezigheid van 15.000 mogelijke afnemers in de driehoek Amsterdam-Rotter dam-Utrecht. Uitgegaan wordt van een jaaromzet van 850 mil joen gulden, tegen 500 miljoen aan de Haagse Hoefkade. Van Geest: „Ik ben daar toch wat voorzichtig in, maar ik kan nu al zeggen dat het goed loopt. Mijn omzet is na de verhuizing niet teruggelopen, terwijl nor maal gesproken dan toch een aantal klanten afhaakt." In de gekozen opzet heeft het Food- centre in de Randstad alleen concurrentie van de Groothan delsmarkt aan de Jan van Ga lenstraat in Amsterdam. Maar tegenover dat centrum heeft Leidschendam het voordeel van bereikbaarheid en modernere voorzieningen, zo stelt Van Geest. caroline van ov£rbeeke „U hebt nog drie' maanden te leven. Momentje, ik moet even een telefoontje aannemen." Een specialist die zijn patiënt slecht nieuws moet vertellen neemt tijdens het gesprek ter loops nog een paar telefoontjes aan. Tussen de bedrijven door hoort de patiënt hoe het er voor staat. Dat moet anders, consta teert de Tilburgse onderzoeker dr. P. van den Akker. Hij vindt dat specialisten onderricht moeten krijgen in 'gespreks technieken'. Dit zou een verplicht vak moeten zijn in de opleiding voor specialisten. Nu is dat niet het geval. „Het hangt van de persoonlijkheid van de specia list af hoe hij het er sociaal van afbrengt", reageert woordvoer der van het Academisch Zieken huis Leiden (AZL), D. Ketting. Patiënten zijn niet altijd ge lukkig over de manier waarop specialisten met hen communi ceren. Het tussen neus en lip pen door vertellen dat iemand ten dode is opgeschreven een slecht nieuws-gesprek is een voorbeeld. Een ander voor beeld is de standaardmedede ling: 'wij kunnen niets meer voor u doen', die de patiënt eenzaam achterlaat. Van den Akker: „En dat terwijl de specia list behalve genezen, ook een 'zorgende' taak heeft en de pa tiënt bijvoorbeeld nog kan hel pen met pijnbestrijding." Van den Akker, als onderzoeker ver bonden aan het Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk On derzoek (IVA) in Tilburg, deed onderzoek naar de behoeften van ten dode opgeschreven kanker-patiënten. specialist en patiënt laat in een aantal gevallen duidelijk te wensen over. Het is zaak dat specialisten daar zelf meer aan dacht aan besteden. Een vak als 'gesprekstechnieken' in de spe cialistenopleidingen, verplicht stellen, lijkt me een goed idee. Maar ook na.de opleiding moe ten specialisten alert blijven op hun gesprekstechniek en zich bij tijd en wijle afvragen of ze het nog wel goed doen. Het ge vaar zit er in dat het routine wordt." In het AZL zijn in elk geval geen plannen voor een verplicht vak als geprekstechnieken voor specialisten, aldus woordvoer der Ketting. „In de opleiding tot basisarts wordt er wel het een en ander aan gedaan. En in de huisartsenopleiding is veel aan dacht voor sociale vaardighe den. Hier worden ook gesprek ken tussen patiënt en arts nage bootst en becommentarieerd." „Maar in de specialistenoplei dingen is zo'n vak niet gestruc tureerd terug te vinden in het onderwijs. Bij het ene specialis me is er meer aandacht voor dan bij het andere. Bij kinderge neeskunde en psychiatrie wordt er wel wat aan gedaan. Verder hangt het ook af van de 'oplei der', degene die de assistent specialist tijdens de opleiding onder zijn hoede heeft." „Het hangt vooral van het in dividu af', stelt Ketting. „Je mag natuurlijk wel van een arst ver wachten dat hij met mensen om kan gaan. Maar er wordt ook wel eens geblunderd. Spe cialisten zijn ook mensen." Wat vinden de specialisten er zelf van? De Landelijke Specia listen Vereniging (LSV) onder kent het probleem maar voelt zich er niet verantwoordelijk voor. „Wij leiden geen specialis ten op", reageert een woord voerster. De LSV heeft echter wel een vinger in de pap met de visitatiecommissies die zich over de kwaliteit van de oplei dingen buigen. „Die commissies kijken in ziekenhuizen naar de manco's in de opleidingen, dat kan ook te maken hebben met sociale vaardigheden. Maar er zijn 28 specialismën: bij de een is meer aandacht voor het onderwerp dat bij het ander. We werken wel dat in ziekenhuizen steeds meer het besef ontstaat dat in formatievoorziening voor pa tiënten belangrijk is", aldus de LSV-woordvoerster. ACHTERGROND LEIDEN ANNET VAN AARSEN 'Ook de rechten van een gestoorde worden beschermd' Volgens de politie, woningbouwverenigin gen en instellingen voor de geestelijke ge zondheidszorg in Leiden luidt het antwoord simpelweg 'nee'. Want ook de rechten en privacy van gestoorden moeten volgens de wet worden beschermd. Er moet heel wat zijn gebeurd, dikke dossiers moeten wor den aangelegd voordat iemand gedwongen kan worden opgenomen. „Als politie sta je in dat soort gevallen vaak machteloos", zegt bijvoorbeeld politie woordvoerder D. Graveland. „We moeten een psychiater inschakelen. Als die van me ning is dat zo'n persoon wel in de war is maar dat er onvoldoende gronden zijn om hem op te nemen, dan is hefeinde ver haal." Het is volgens Graveland overigens onzinnig om de situatie in Leiden met het incident in Amsterdam te vergelijken. Van alle klachten over buren, die bij de politie binnenkomen, zou 99,9 procent gaan over geluidsoverlast. Dat probleem is heel verve lend maar van een andere orde dan 'de geestelijk gestoorde buurman'. Bij burenruzies en -klachten wordt er In de meeste gevallen vooral veel gepraat. De po litie is volgens Graveland heel alert en neemt in alle gevallen een kijkje; bij her haalde klachten worden al heel snel zaken als bijvoorbeeld geluidsapparatuur ingeno men. Helpt dat nog niet, dan wordt de wijk agent ingeschakeld om te bemiddelen en als het gaat om een labiel persoon roept de politie de eerste hulpdienst op. Die schakelt vervolgens de gemeente-arts of de Riagg in. Een vervelende buur, daar valt vaak wei nig aan te doen. Het is haast nog moei lijker maatregelen te nemen wanneer deze buur levensbedreigend gevaarlijk is. Zo bleek dinsdag, toen in Amsterdam een 33-jarige labiele man een 12-jarig meisje met een tafelpoot doodsloeg. De buurtbewoners hadden in dit geval voor het incident al meerdere malen vergeefs bij politie, woningbouwverenigingen GG en GD aangeklopt met een verzoek om maatregelen. De vraag is of deze in stanties geestelijk gestoorde mensen ge makkelijk kunnen aanpakken. Volgens D. Lien, coördinator crisisdienst.bij de Riagg, gebeurt het geregeld dat de wijk agent met een verzoek komt mee te gaan. „Maar het is heel'moeilijk te bepalen wan neer iemand gevaarlijk is", aldus Lien. „Er moet al iets gebeurd zijn of er moet sprake •zijn van een dreigend gevaar, voordat je ie mand gedwongen kunt opnemen. Het ad vies aan mensen die met een labiele buurt bewoner te maken hebben, is dan ook dat ze alles aan de politie moeten melden, zo dat het allemaal geregistreerd kan worden." De huidige Krankzinnigenwet en ook de binnenkort in werking tredende wet bijzon dere opneming psychiatrische ziekenhui zen zijn gericht op de individuele vrijheid van de burger. Alleen bij stoornissen waar bij direct gevaar is voor de persoon zelf of zijn omgeving, kan op last van de burge meester worden ingegrepen met een ge dwongen opname, aldus Lien. „Het is ma- nouevreren tussen persoonlijke vrijheid en het gevaar dat iemand oplevert. Of we met deze regelingen tevreden zijn? In de meeste gevallen wel maar niet altijd." Bij Woningbouwvereniging Leiden hadden ze laatst nog te maken met een labiele huurder. „In dit geval wilden we een proce dure aanspannen bij de rechter", zegt Leo- nie Gon<;alves. „Maar niemand van de om wonenden wilde getuigen. Het is heel moei lijk om daar doorheen te breken en zonder getuigenverklaringen konden we niets be ginnen. Het vervelende is dat je de omwo nenden geen veiligheid kunt garanderen in dat soort gevallen. Ze zijn bang dat de be trokken persoon er achter komt dat zij heb ben getuigd." Overigens komt het in de meeste gevallen van burenoverlast niet zover, dat dergelijke ingrijpende maatregelen worden overwo gen, aldus Gon<;alves. Ook de woningbouw vereniging probeert het in de meeste geval len op te lossen met praten. Soms wordt vervangende woonruimte gezocht voor de veroorzaker van de klachten. Maar dat komt in de meeste gevallen neer op een verschuiving van het probleem. Naar de rechter stappen is een allerlaatste middel. Maar dan is het een probleem de bewijslast rond te krijgen, meent Gon$alves. ..Als ie mand zegt dat hij met een mes gaat steken, wil dat niet zeggen dat hij het daadwerkelijk gaat doen." Sassenheimer dient klacht in bij politie op Schiphol leiden meindert van der kaau Je gaat naar Schiphol om een nichtje uit te zwaaien, maar be landt in plaats daarvan in de cel met een gekneusde rib en ver schillende blauwe plekken. De reden? Een niet-betaalde be keuring van 60 gulden. Maar misschien ook wel vanwege een niet-Nederlands uiterlijk en langhaar. Bovenstaande overkwam Sas senheimer Robert Jan de Winter (24). Hij stond woensdag in de vertrekhal van Schiphol nog een sigaretje te roken met zijn moe der, in afwachting van een nichtje die bij de balie aan het inchecken was voor een vlucht naar de Verenigde Staten. „Opeens kwam er een agent met miterailleur op mij af die op zeer agressieve toon naar naar mijn legitimatie vroeg. Dat vond ik wel een beetje gek, want ik deed tenslotte helemaal niets. Maar goed, ik gaf hem mijn rij bewijs en nadat hij via zijn wal kie-talkie mijn gegevens had doorgegeven en antwoord had teruggekregen, moest ik meeko men. Er stond volgens hem nog een boete uit." Dat vond Tito, zoals hij door bekenden wordt genoemd, alle maal best, maar hij wilde nog wel even afscheid riemen van zijn nichtje, want daarvoor was hij immers naar Schiphol geko men. Daar gingen de twee agenten echter niet mee ak koord en grepen hem bij zijn polsen beet om hem mee te sleuren. „Ik wist niet wat mij overkwam. Ik rukte mij in een reflex weer los en het volgende moment besprongen zij mij en lag ik voorover op mijn buik. Even later kwamen er nog an dere agenten bij. Het ging er be paald niet lichtzinnig aan toe. Ik kreeg een knie in mijn rug, een ander op mijn gezicht. Mijn moeder en nichtje schreeuwden het uit van ontzetting, maar werden ruw opzij geduwd. Er stonden wel honderd mensen te kijken, er was een enorme op loop ontstaan. Als een misdadi ger werd ik later geboeid afge voerd. Zij beweren nu dat ik heb gevochten, maar dat is onzin. Nadat ik mij had losgerukt kreeg ik de kans daar niet eens De Winter moest vervolgens anderhalf uur in de cel door brengen, loen bleek dat het ging om een boete van 60 gulden. „Het was een bekeuring die da teerde van mei van het vorig jaar. Ik denk dat het een par keerbon is, maar daar ben ik niet zeker van. In de cel zeiden die agenten dat mij 'een lesje moest worden geleerd'. En ver volgens zeiden zij dat ik 'nog helemaal niets had geleerd'. Voor zijn moeder vindt Tito, afgeleid van de Spaanse verklei ning Robertito, de affaire nog het ergst. „Zij is hierdoor erg ge schokt en over haar toeren ge raakt. Ikzelf ben alleen nog maar erg kwaad, maar dat gaat wel weer over." Over de reden van het politie-optreden kan De Sassenheimer alleen maar gis sen. „Die kerel hield zich bezig met het 'high risk-werk', is dus op zoek naar terroristen. Ik ver moed dat mijn uiterlijk hem aan een terrorist deed denken. Mijn moeder is namelijk van Aziatische afkomst. Ik heb zelf 2eer lang haar en droeg woens dag een Amerikaans legerpetje. Dat is niet alledaags, oké, maar je gaat mij toch niet vertellen dat iemand die iets kwaads wil zich zo opvallend kleedt? Bo vendien, op het moment dat zij mij te grazen namen, wisten zij al alles mij en dus ook dat ik geen gezochte terrorist ben." Robert Jan is gistermorgen naar het Meldpunt Discrimina tie in Leiden gegaan om aangif te te doen. „Volgens mij over komt een blanke zoiets niet", zegt de nog vrij lakonieke Sas senheimer. Veel minder lako- niek is echter zijn vader, R.E. de Winter, die e;en woedende brief heeft gestuurd naar de com mandant rijkspolitie Dienst Luchtvaart. Hij vraagt hem om 'strenge maatregelen tegen deelnemers aan zulke Rodney King-achtige taferelen' te ne men. „Anders lopen wij het risi co dat ons tolerante en liberale landje afzakt naar het niveau van een fascistische staat, waar in het onmogelijk leven zal zijn". Tito heeft geen idee wat er met de klacht gaat gebeuren. „Wij willen dat de agenten hun excuses aanbieden voor het zin loze geweld, maar ik heb daar zo'n mijn twijfels over." De Rijkspolitie op Schiphol doet over de klacht geen enkele mededeling. ,,'Die onderzoeken wij en melden onze bevindin gen vervolgens aan de klager en niet aan de krant", aldus een woordvoerder. Robert Jan de Winter uit Sassenheim zat op Schiphol anderhalf uur in de cel. „Als een misdadiger werd ik geboeid afgevoerd." foto» jan holvast 4

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19