Verpaupering dreigt in Alkemade Ridderveld heeft een nieuw buurtcentrum Organisatie heeft geen zin meer in braderie Jongeren weten niet hoe het is om oud te zijn Rijn- en Veenstreek Niet ineens 50 nieuwe huizen in Langeraar Themadagen diabetes 'Afvalzuilen' terug in Alphen Er is nog hoop voor vrijgezelle boerenzonen in Aarlanderveen... ZATERDAG 27 MAART 1993 Auto bewerkt met afbijtmiddel alphen aan den rijn» Een auto die geparkeerd stond in de Alphen- se Prins Hendrikstraat is donderdagnacht bewerkt met afbijt middel. De lak was door het agressieve goedje voor 6000 gulden beschadigd. Inbraak in Zwammerdams bedrijf zwammerdam» in een bedrijf aan de Zwammerdamse Brugstraat is donderdagnacht ingebroken. De daders namens een kluis mee waarin 2500 gulden lag. De kluis zelf was ook 2500 gulden waard. De daders kwamen binnen door een ruitje in een deur in De gemèènte moet eerst maar 50 woningen in Langeraar bou wen. Daarna mag Aardam-West pas worden volgebouwd. Daar voor pleitten de WD en Ge meentebelangen deze week tij dens de raadsvergadering. Zij wilden daarmee voorkomen dat winkels moeten sluiten omdat er te weinig mensen wonen. Burgemeester P. Verhoef had zijn bedenkingen bij de extra woningbouw in Langeraar. Ver hoef; „Als een hoeveelheid van 50 huizen ineens in Langeraar moet worden gebouwd, bete kent dat daar tot ver in de jaren negentig geen huis meer mag worden gebouwd. Daar voel ik niet veel voor.'' Hij deed geen toezeggingen. De raad ging uit eindelijk wel akkoord met de aankoop van gronden van de families Van der Ster en Hoog- werff-Kroon in Aardam-West. Deze stukken heeft de gemeen te goedkoper kunnen bemachti gen dan de stukken destijds in Middelland 3 en in Langeraar, aldus Verhoef. alphen aan den rijn» In het Rijnoord ziekenhuis aan de Delftzichtweg in Alphen worden van 20 tot 22 april themadagen over suikerziekte gehouden. Er wordt een expositie gehouden over de diabetes en er is een voor- lichtjngSavond belegd waarvoor enkele sprekers zijn uitgenodigd. Een interniste legt uit wat diabetes is, diabetesverpleegkundigen vertellen over spuittechnieken en zelfcontrole, een diëtiste behan delt ile relatie tussen diabetes en voeding en de dermatologe houdt een praatje over voetverzorging. De bijeenkomst is op woensdag 21 april;en begint om 19.30 uur. De expositie is op de eerste etage van het ziekenhuis en is geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Provincie geeft geen geld meer voor verbetering woningen De woningen en beeldbepalende panden in Alkemade dreigen te verpauperen. Oorzaak is dat de provincie Zuid-Holland plotseling heeft aangekondigd geen geld meer beschikbaar te stellen voor verbetering van wonin gen in Alkemade. B en W maken in een brief aan de pro vincie ernstig bezwaar. Alkemade maakt zich vooral zorgen omdat de Heidemij in 1985 na een onderzoek al con cludeerde dat nogal wat wonin gen in de gemeente een op knapbeurt nodig hebben. Als de provincie niet over de brug wil komen, dan betekent dat dat eigenaren van woningen in Alkemade geen subsidie meer kunnen krijgen als ze hun woning willen verbeteren. Gemiddeld kwamen jaarlijks in Alkemade tien huizenbezit ters en vijf eigenaren van beeld bepalende panden in aanmer king voor subsidie op het on derhoud. Het bedrag dat zij kre gen, varieerde van circa twee tot drieduizend gulden voor een woning tot zes- a zevenduizend vooreen beeldbepalend pand. Jarenlang kon de gemeente elke aanvraag honoreren. Enke le jaren geleden was daar twee ton voor beschikbaar. Dat be drag is echter al lager geworden. In 1992 kon de gemeente Alke made 1,7 ton verdelen, voor dit jaar is 113.000 gulden beschik baar. Eigenaren van particuliere woningen en beeldbepalende panden 'slokken' gezamenlijk 73.000 gulden op. Voor het on derhoud aan rijksmonumenten heeft de gemeente 25.000 gul den gereserveerd. De overige 15.000 gulden blijft dan nog over voor nader te bepalen pro jecten. De gemeente Alkemade re kende voor volgend jaar op een provinciale bijdrage van weer ongeveer 120.000 gulden. Nu blijkt dat de provincie dat geld niet wil overmaken, komt de ge meente in de problemen. Om de lopende aanvragen nog af te werken, stelt Alkemade voor volgend jaar nog 95.000 gulden beschikbaar voor dorpsvernieu wing. Maar daarna is het afgelo pen, want de gemeenteraad heeft al eerder besloten rijksbe zuinigingen door te berekenen en geen alternatieve oplossin gen te zoeken. De provincie ging er vorig jaar nog vanuit dat Alkemade in elk geval tot 1996 nog 120.000 gul den per jaar zou krijgen. Nu hééft de provincie echter aange kondigd per 1 januari, als gevolg van bezuinigingen bij het Rijk, alleen nog maar geld voor be paalde projecten te geven. Een vaste bijdrage krijgen de ge- Het Alkemadese college van B en W wijst er op dat in deze ge meente bijna nooit 'projecten' worden aangepakt. Het gaat al tijd om afzonderlijke woningen die een opknapbeurt nodig hebben. Het college verzoekt de provincie daarom om aan ge meenten die zelden een project uitvoeren toch middelen be schikbaar te stellen voor de ver beteringvan huizen. alphen aan den run» Zeven maanden lang waren ze niet te zien in het Alphense straatbeeld, de driehoeki ge 'afvalzuilen'. Vorig jaar, op een mooie dag in augustus, waren de vuilnisbakken ineens verdwenen. De bakken zo bleek later waren gestolen door het bedrijf dat ze in 1987 kostenloos had geplaatst. De afvalzuilen waren oorspronkelijk eigendom van de firma Clean Europe Advertising. Het bedrijf plaatste gratis vuilnisbakken, op voorwaarde dat zij de bakken mocht gebruiken als reclamezuil. In het contract was opgenomen dat de vuilnisbakken eigendom Zouden worden van de gemeente wanneer de firma failliet zou gaan. Twee jaar na ondertekening van dat contract ging het bedrijf op de fles. Vorig jaar kwam de afvalbakkenplaatser, die inmiddels een nieuw bedrijfje was begonnen, op het idee de oude bakken in Alphen en vijf andere plaatsen op te halen. Hij wilde de vuilnisbakken opknappen om ze in Polen weer van de hand te doen. Er was een kort geding voor nodig om de handelaar van zijn snode plannen af te houden. Van de oor spronkelijke zestig afvalzuilen kon Alphen er nog 26 terug krijgen. Deze worden de komende maanden door de gemeente opgeknapt en 'terug geplaatst'. Daarnaast wordt het stadsbeeld verfraaid met dertig nieuwe bakken. Afgelopen woensdag zijn de eerste opgeknapte bakken in gebruik genomen. foto ben de bruyn Publieke belangstelling in Leimuiden neemt af Er wordt dit jaar geen braderie gehouden in Leimuiden en het is nog onzeker of er volgend jaar wel een is. De organisatoren hebben er geen zin meer in en er zijn nog geen nieuwe gega digden gevonden. Vorig jaar vierde Leimuiden nog het 15-ja- rig jubileum van de braderie, die altijd eind augustus gehou den wordt. Vlak na de vorig editie is ech ter een van de drijvende krach ten achter de happening, de heer P. Zwanenburg, verhuisd naar Alkmaar. De overgebleven twee organisatoren hadden geen zin om samen de schou ders eronder te zetten. Een van hen, de heer J. Boot, meldt dat hij na jarenlang dit festijn geor ganiseerd te hebben, weer eens iets anders wil gaan doen. Bo vendien signaleert hij in het land een afnemende belangstel ling bij het publiek voor brade- De braderie in Leimuiden werd nog steeds goed bezocht, maar Boot denkt dat het beter is om te stoppen nu de formule nog een succes is, dan te wach ten tot er minder publiek komt. De stichting die de braderie or ganiseerde blijft nog wel be staan, zodat nieuwe enthousias telingen hun gang kunnen gaan. Even leek het er op dat de winkeliersvereniging van Lei muiden de organisatie op zou pakken, maar deze ziet er toch van af, zo bleek uit een gesprek dat deze week met de gemeen tesecretaris van Jacobswoude is gevoerd. De winkeliers hebben er te weinig tijd voor. De ge meente zal nog wel een oproep plaatsen om nieuwe organisato ren te vinden. alphen aan den run. KttS VAN KUILENBURG Eengrote bungalow waarin je zo zou willen wonen. Zo om schrijft manager Joep Sala van de Stichting Beheer Ruimte (SBR) in Alphen de inrichting van het nieuwe buurtcentrum aan de Lupinesingel in de wijk Ridderveld. Hét 'buurthuis' wordt op 1 april in gebruik genomen. Zon der ënig feestgedruis weliswaar, maat dat volgt later. Dan wor den de buurtbewoners uitgeno digd, om een kijkje in het pand te némen. De ontmoetingsplaats voor de wijk,- wat het uiteindelijk toch moet -worden, is gevestigd in een voormalige dependance van de John F. Kennedy-ba- sischool. Het pand, dat bestaat uit fvyee lokalen, is eigendom van de gemeente. De totale kos ten Voor het inrichten van het pand kvyamen op rond 220.000 gulden. In die post was het meubilair niet opgenomen. Sala is sinds 1 juli vorig jaar in dienst bij de SBR. Behalve het belangstelling vanuit de wijk voor het centrum. „Is dat niet het geval dan gaan we zelf de boer op. Het centrum kan on derdak bieden aan buurtvereni gingen, er kunnen cursussen komen en andere zaken. In de wijk ontbreken daar nu de mo gelijkheden voor." De toekomstige huurders kunnen bij hun activiteiten niet ongestoord hun gang gaan. Zij zijn gebonden aan enkele spel regels. Joep Sala: „Geen disco, geen horeca en bandjes zijn ook verboden. Het pand staat mid den in een woonwijk. Dan kun je het niet maken om dergelijke activiteiten te organiseren. Er blijft voldoende over om er een functioneel centrum van te ma ken." De voormalige dependance v huis. Het is nu 'een bungalov n de President J.F. Kennedyschool a waar je wel in zou willen wonen'. 3 pand aan de Lupinesin- Zanen in beheer van de SBR. gel zijn ook jongerencentrum „Al is er een groot verschil tus- Het Kasteel en buurtcentrum sen de wijze waarop de twee De Oude Wereld in wijk Kerk en buurthuizen en Het Kasteel worden gerund. Bij het jonge rencentrum is een aparte stich ting", legt Sala uit. De manager verwacht vee Inmiddels is een vaste gebrui ker van het pand aan de Lupi nesingel al bekend. De Alphen se Marokkanen van de stichting Shabab, die nu nog gastvrijheid genieten in buurthuis De Boter bloem verhuizen naar het nieu- 'Een boze boer en boerin' klagen over het feit dat het traditio nele ringrijden met tractoren in Aarlanderveen dit jaar niet doorgaat. Zij doen dit in het maartnummer van 'De Bclangc naar', het blad van de Belangenvereniging Aarlanderveen. Ringrijden Het ringrijden is een traditionele happening in het dorp, dat altijd op de laatste dag van de zomerfeesten in Aarlanderveen gehouden wordt. Daarbij moeten een mannelijke tractorbe stuurder en een vrouwelijke bijrijder proberen om zo vaak mogelijk een slok door een hangende ring te steken. Gevolgen De gevolgen van het niet doorgaan van deze activiteit zijn volgens de boer en boerin funest: de trekkers in Aarlander veen krijgen nu geen grote schoonmaakbeurt, de tuinders in de hele omtrek blijven met een overschot aan blpemcn zitten, menige vrijgezelle boerenzoon heeft dit jaar geen gelegen heid om makkelijk verkering te krijgen en discotheek Het Vliegend Paard zal met een tegenvallende omzet te kampen krijgen. T ractoren Gelukkig voor de boer en boerin gaat het ringrijden toch wel door, alleen in gewijzigde vorm. De plaatselijke Oranjevereni ging viert nameli)k het 70-jarig jubileum en daarom wil zij dit jaar alle activiteiten van d»- zomerfeesten in de stijl van de ja ren '20 houden Tractoren kunnen dan natuurlijk niet, deze worden voor de gelegenheid vervangen door paarden en rij tuigen. Krijgen die rijtuigen ook weer eens een grote schoon maakbeurt. Do Eibers verzet zich tegen vooroordelen tegenover ouderen alphén aan den rijn» wilfred sim0ns „De ove/heid erkent drie leeftij den: jeugd, volwassenheid en ouderdom. Daar richt ze haar beleid op in. Maar als je ziet wat de ovèrheid onder 'ouderen' verstaat, dan klopt daar niet veel van. Een 55-plusser geldt tegenwoordig ook als oudere, maar verschilt hemelsbreed van een 90-jarige! Ik vind dat de overheid een vierde leeftijds groep rjioet erkennen, die van de hoogbejaarden. Daar moet zij ook specifiek beleid voor ma ken en dan niet over hun hoofden heen, maar in samen spraak." Aan het woord is de 80-jarige Alphense Do Elbers-de Koning. Samen met Henny Donkers richtte zij in 1985 het Overleg Samenwerkende Ouderen (OSO). in Alphen aan den Rijn op. Ook was zij sinds 1984 actief in dè Alphense afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Afgelo pen week nam zij afscheid als tweede voorzitter van het OSO. Niet omdat ze niet meer wilde, maar omdat ze statutair gezien niet langer in het bestuur kon 'blijven. Ze is nog wel voorzitter van de Stichting. Vluchtelingen Alphen en ze heeft enkele ande re aandachtsvelden', zoals ze hei zelf noemt. Eibers is dus niet uitgeteld, maar eën vitale vrouw die eer de oudere vrouwen met alleen maar AOW. Eibers meent dat de traditionele bejaardenhuizen in hun huidige vorm snel zullen verdwijnen. Ouderen moeten zo lang moge lijk op zichzelf blijven wonen en Eibers meent dat dat ook kan: „Rond het vijfentachtige levens jaar komt de behoefte aan in tensieve zorg. Maar die moet er op dat moment ook werkelijk zijn!" Ze heeft een visioen van 'ver edelde verpleeghuizen' met aparte afdelingen voor geeste lijk gehandicapten en mensen met fysieke problemen. „Die moet je niet bij elkaar zetten, dat is vreselijk." Eibers wil dat in die vernieuwde instellingen de zorg van de verpleeghuizen wordt gecombineerd met de privacy van de huidige bejaar denhuizen. Ook moet de overheid iets doen voor alleenstaande oudere vrouwen met alleen AOW. „Het gaat bijvoorbeeld om vrouwen die de zorg voor hun oude ou ders op zich hebben genomen. Die krijgen nu ongeveer 1100 gulden in de maand, nou dat is snel op. Maar het is een uitster vende groep mensen. Steeds meer alleenstaande vrouwen werken en bouwen dus ook een eigen pensioen op. En dat is ei genlijk de tendens: over het ge heel genomen krijgen ouderen het beter." der jonger lijkt te worden dan ouder. Ze leest twee kranten en twee opiniebladen. Ze bruist van de ideeën en heeft opvat tingen over alles wat haar ter harte gaat. Ze beschouwt zich niet als doorsnee-oudere. „Ik ben zelfstandig. Ik ben lichame lijk en geestelijk in orde, heb een lieve vriend. Auto rijden doe ik ook nog steeds. Ik heb gemakkelijk praten, dat weet ik best. Maar ik voel me verbon den met ouderen die het min der hebben. En ik heb me altijd verzet tegen vooroordelen die ouderen afschilderen als afge schreven en nutteloos." Filistijnen Overheid en samenleving heb ben volgens Eibers wel oog voor de belangen van ouderen, maar zijn vaak onwetend of kortzich tig: „Jonge mensen weten niet hoe het is om oud te zijn. Als je valt, dan denk je: 'als ik nu m'n heup gebroken had, was ik voor een jaar naar de filistijnen ge weest'. Iemand van rond de veertig denkt dat nooit, die staat gewoon weer op. Ouderen den ken anders, voelen anders, heb ben andere prioriteiten. Als de overheid en de zorginstellingen, dat al inzien, zijn ze toch vaak geneigd om ouderen over één kam te scheren." Eibers erkent dat zij mei haar strijd de tijd meehad. Er komen steeds meer ouderen; in 2010, als de 'geboortegolf-generatie' Do Eibers: „Ouderen denken anders, voelen anders. Zij hebben andere prioriteiten." foto ben de bruyn met pensioen gaal, zal een hoofd kan zien. Geen wonder vertolken. Eibers pakte die rol kwart van alle Nederlanders dat de overheid zoekt naar ge op en zette zich binnen de OSO oud zijn. Ze vormen een groep sprekspartners die de wensen en de ANBO vooral fn voor die de overheid niet over het en belangen van ouderen willen hoogbejaarden en alleenstaan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17