Brandweer krijgt geen eigen baas Huurwoningen via advertentie 'Het zijn toch goede verhalen' Vernieuwing Doesbrug op z'n vroegst in 1994 Regio In de rij voor zestig huizen Starrenburg Wellicht seniorenflats in 'Gat van Kamsteeg' Straatinterviews over afsluiting Schoolstraat Fraude bij vleesfabriek nog in onderzoek ZATERDAG 27 MAART 1993 chef «gert visser. 0 Warmond werkt samen met Leiden De vrijwillige brandweer in Warmond gaat nauwer sa menwerken met het Leidse brandweerkorps. De plaats vervangend commandant in Leiden wordt hoofd van de dienst brandweer in Warmond. Zijn belangrijkste taak is het verzorgen van de 'papierwinkel' van de Warmondse brandweer. Een huidig lid van het Warmondse korps wordt operationeel commandant, hetgeen betekent dat hij de leiding heeft als de brandweer uitrukt. warmond» janet v De gesprekken o> samenwerking zijn gevoerd toen bekend werd dat comman dant H. Boelmans van het War mondse korps, die ook ditec- teur gemeentewerken was, zou vertrekken naar een andere ge meente. Zijn opvolger moet be schikken over het diploma 'ad- junct-hoofdmeester'. „Na in ventarisatie is gebleken dat de gemeente Warmond niet, dan- wel slechts na een onevenredige grote inspanning in de vervul ling van de ontstane vacature kan voorzien", staat in een ambtelijk stuk van de gemeen te. „Het korps moet toch ver der", zegt de Leidse brandweer commandant F. van Oosten. „Vandaar dat met ons is over legd over ondersteuning. Het gaat vooral om ambtelijke on dersteuning, wij nemen eigen lijk de papierwinkel over, zodat het Warmondse korps, verder zelfstandig door kan gaan." Bij grote branden of ongeluk ken komen Leidse brandweer- ook daadwerkelijk in voorschoten Er is grote belangstelling voor een project van zestig woningen in de Voorschotense nieuw bouwwijk Starrenburg. De offi ciële inschrijving voor de hui zen, die in prijs uiteenlopen van 2,5 ton tot 825.000 gulden, moet nog beginnen. Nu al hebben zich ruim 200 belangstellenden ingeschreven voor de zestig woningen in Star renburg, waarvan de meeste worden gebouwd door BAM Vastgoed Ontwikkeling. Make laar F. Bax die de verkoop re gelt, zegt het met grote terug houdendheid. Hij hoopt op zo veel mogelijk inschrijvers en vreest dat het noemen van aan tallen de mensen afschrikt, die ook willen reageren. Want het wil niet zeggen dat iemand die later inschrijft, minder kans maakt. „We vinden niet dat iemand die er als de kippen bij is, ook de meeste kans op een woning moet krijgen. Zijn er te veel kandidaten voor een woning dan wordt er geloot." Op 15 april zet de makelaar een grote advertentie waarna de officiële inschrijving start. Met de bouw van het project van zestig woningen wordt ver- voorschoten Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar Voorschoten begint dan toch op 1 april met het toewijzen van ouderenwo ningen en HAT-eenheden via een advertentiesysteem. De ge meenteraad ging hiermee deze week unaniem akkooVd. Het gaat om een proef voor een jaar, waarbij 396 woningen van de gemeente Voorschoten en de plaatselijke woningbouw verenigingen zijn betrokicen. De woningen die vrijkomen wor den wekelijks aangeboden in een advertentie in een plaatse lijke krant. Wie daarin een huis actie, maar dat gebeurt nu ook al, zegt Van Oosten. Volgens hem is de nauwere samenwerking zeker geen stap op weg naar een 'volledige over name' van het Leidse korps. De Leidse brandweer werkt al sinds de jaren veertig ook in Zoeter- woude en in het verleden is weieens gesproken over een verdere uitbreiding van het pro fessionele korps. Vooral omdat het de laatste tijd steeds moei lijker blijkt te zijn om in kleinere dorpen voldoende vrijwilligers voor de brandweer te.vinden. „Die discussie is niet gevoerd", zegt Van Oosten. De gesprekken over de inten sievere samenwerking zijn vol gens Van Oosten 'heel breed' gevoerd: „We hebben gespro ken met Boelmans, het brand weerkorps en met de burge meester en het voorstel krijgt een brede ondersteuning." Des ondanks wil de gemeente War mond absoluut geen commen taar geven op het plan. „Het college van B en W praat er pas dinsdag over", aldus gemeente secretaris Lautenbach. Volgens hem had het ambtelijke stuk nooit in de openbaarheid mo gen komen. moedelijk eind deze zomer be gonnen. Anderhalf jaar later •moeten ze klaar zijn. BAM VAst- goed Ontwikkeling bouwt er 56, Vastcon neemt vier houtskelet- bouwwoningen voor zijn reke ning. Het neusje van de zalm in het project zijn vier vrijstaande zo geheten 'aquavilla's', die wor den gebouwd langs het water, tegen het Roucooppark aan. De villa's moeten ruim acht ton op brengen. Een tikje goedkoper zijn vier twee-onder-een-kap- woningen, per stuk ruim zes ton. Rondom boerderij Oudt- Poelwijck komen 21 geschakel de villa's van 5,7 ton en verder verrijzen 31 eengezinswoningen die beginnen bij de 2,5 ton. De gemeente heeft als eis bij de verkoop gesteld dat Voor- Schotenaren en mensen die lan ger dan twee maanden werken bij een werkgever in Voorscho ten voorrang moeten krijgen. Daarbij komt dat Voorschotena ren die een woning achterlaten dé meeste kans maken. Als er meerdere kandidaten zijn die aan dat criterium voldoen, wordt er geloot. Als de woningen drie maan den na de eerste advertentie, niet aan deze groep kunnen worden verkocht, mogen ze vrij worden verkocht. van zijn gading ontdekt, moet binnen een week reageren. Wethouder M. Breunesse (welzijn) merkte tijdens de raadsvergadering op geen ga ranties te kunnen geven over een verlenging van het experi ment met het advertentiesys teem na een jaar, ook al slaagt de proef. Dit hangt onder meer samen met de ontwikkelingen op de woningmarkt, die duiden op het steeds meer regionaal toewijzen van woningen. Wie meer wil weten over het advertentiesysteem, kan contact opnemen met de afdeling Soci ale Dienstverlening en Huisves ting van de gemeente Voor schoten. In het zogenoemde 'Gat van Kamsteeg' tegenover de Kam steeg-garage aan de Gevers straat in Oegstgeest worden misschien appartementen voor ouderen gebouwd. Het Leiderdorpse aanne mersbedrijf Arbouw is plan nen aan het ontwikkelen, maar wil nog niet zeggen hoe die er precies uitzien. „Eerder hebben al plannen bestaan voor ongeveer 40 ap partementen en er zijn ook tekeningen geweest voor tien herenhuizen. Ik kan nu nog niet zeggen welke kant het opgaat*', aldus een woord voerster. „Maar dat in het 'Gat van Kamsteeg' woning bouw komt staat vast." Ze verwacht dat medio april dui delijk wordt wat er gaat ge beuren met het terrein dat al jaren braak ligt. Een gemeentewoordvoer der bevestigt dat aan senio renwoningen wordt gedacht. Eerder werd het 'Gat van Kamsteeg' genoemd als mo gelijke plek voor een depen dance van het gemeentehuis. De gemeenteraad voelde echter weinig voor dat plan, omdat de locatie te dicht aan de drukke Geversstraat ligt en daarom onveilig zou zijn voor ambtenaren die heen en weer lopen naar het Wilhelmina- park. Mayo de Graaf werkt in haar woning in Oegstgeest aan de zoveelste Dr. Anne Maas-ror exemplaren worden verslonden. foto jaf Oegstgeestse schrijft in een weqk een doktersroman Boze Leiderdorpers vragen om aanstelling inval-burgemeester oegstgeest gerry redel Massa's mensen zeggen dat ze dat soort boekjes niet lezen, maar ondertussen gaan er wel mooi elke veertien dagen 50.000 exemplaren over de toonbank. Ze worden 'gevreten', de lekker in de hand liggende doktersro mans, detectives, westerns en zovoort. Een van de auteurs van de 'Dr. Anne Maas'-boekjes en de westernserie 'Bronson' is Mayo de Graaf, een inwoonster Hoe lang de serie Dr. Anne Maas precies loopt weet Mayo niet. „Ai jaren, ik schrijf die boekjes nu sinds 1989, dus een jaar of drie. Voor die tijd waren ze er ook al maar toen werden ze vertaald uit het Duits. Bar slecht overigens", zegt de schrijfster. Hoeveel ze er inmid dels zelf heeft geschreven, weet Mayo op geen stukken na. „Laat ik het houden op vijftig tot ze ventig." Dr. Anne Maas en Bronson worden om en om geschreven door twee verschillende perso nen die van elkaar niet weten wat ze schrijven: Mayo de Graaf uit Oegstgeest en Frans van der Roest uit Soest. Pas vorig jaar maakte Mayo echt kennis met haar schrijfpartner. „Ik was stomverbaasd dat het een man was die samen met mij de dok tersromans schrijft, dat ver wacht je toch niet zo gauw. Maar we schrijven e was dus nooit bij i werken vindt Mayo eigenlijk behoorlijk frus trerend. „Het zijn toch goede verhalen", vindt ze. „Maar toen we begonnen is dat afgesproken met de uitgever en er is nooit iets veranderd. De lezers weten niet eens wie de boekjes schrij- Karakter Twee weken geleden zijn de au teurs van de boekjes uit de ano nimiteit getreden: ze waren te zien in het televisieprogramma 'Karei' van Karei van de Graaf. Maar wie nu denkt dat het tweetal sindsdien tot de beken de Nederlanders behoren, heeft het mis. „Blijkbaar zijn de men sen die naar Karei kijken toch niet hetzelfde als die de boekjes lezen. Ik heb tenmiste nog niet het gevoel dat iedereen mij nu plotseling herkent op straat." Het schrijven van de dokters- moet van de uitgever (Uitgeverij Marken uit Venlo) wel aan bepaalde regels vol doen. Mayo: „Hij heeft een ka rakter neergezet en daar moe ten we ons aan houden. De per soon dokter Anne Maas is een keurige, onbesproken, beeld schone vrouw die nooit een misser begaat. Zij raakt niet be trokken in liefdesaffaires met getrouwde of duistere mannen- Figuren. Ook gebeuren er geen vreselijke dingen in haar zie kenhuis. Soms is er een patiënt met een ernstige zieke, maar het loopt altijd goed af." Dit in tegenstelling tot de ver halen in de Bronson-serie. Dat zijn rauwe Westerns. „Na drie verhalen over die superdokter is het heerlijk om als een soort te gengif een lekkere rauwe wes tern te schrijven", vertelde Mayo voor de televisiecamera's. En natuurlijk moesten de au teurs een stukje uit eigen werk voorlezen. Frans van der Roest een alinena over een keurige, beschaafde liefdescene van dr. Anne Maas. De Oegstgeestse mocht een heftige, niets verhul lende passage uit een Bronson voorlezen. „Nou dat was wel wat je noemt 'van dik hout zaagt men planken'." Over het schrijven van een Anne Maas aflevering doet Mayo ongeveer zes a zeven dagen. „Ik schrijf er gemiddeld een per maand, soms meer. Moeite met het ver zinnen van verhalen? Nou nee, we hoeven ons alleen aan het karakter te houden, verder kun nen we onze gang gaan. Er ge beurt altijd wel iets in de fami lie, bij vrienden of ergens an ders om je verhaak aan op te hangen." Een Bronson-verhaal is dus een stuk gemakkelijker, het ver schijnt maar een keer in de maand en je kunt er lekker op los fantaseren? „Mis!", zegt de Oegstgeestse. „Je moet wel de gelijk goed weten waarover je schrijft. Want hoe heten bij voorbeeld al die pistolen waar die jongens mee schieten? Marshall, sherrif, hoe zit dat in elkaar? Welke Indianenstam men leefden er in het oude wes ten en hoe zat het met de kolo nisten. Daar moet je we degelijk op studeren." Mayo de Graaf heeft inmiddels ook een 'echt' boek bij een uitgever liggen. „Noem het maar een psycholo gische roman, verder wil ik er nog niets over zeggen." Enkele bewoners van Leider dorp zijn een actie begonnen voor de aanstelling van een tij delijke burgemeester, als ver vanger van A. Bruggeman die onlangs is overleden. In het Lei derdorps Weekblad verscheen deze week een advertentie waarin 'boze Leiderdorpers' wordt gevraagd een bon in te vullen. De tekst luidt als volgt: „Boos omdat de gemeente Leiderdorp 1,3 miljoen gaat betalen aan de gemeentesecretaris? Wij ook! Wij willen de Commissaris der Koningin vragen om snel een inval-burgemeester naar ons toe te sturen. U ook? Lever dan de bon is." Initiatiefneemster R. Dekkers van de Stichting Leefbaar Lei derdorp, die de advertentie sa men met andere Leiderdorpers opstelde, wil de handtekenin gen snel aanbieden aan de commissaris van de koningin S. Patijn van Zuid-Holland. Daar om roept ze 'boze Leiderdopers' op de bon snel in te sturen. „Over een dag of tien verza melen we alle inzendingen en maken we een afspraak op het provinciehuis", aldus Dekkers. Ze meldt dat daags na plaatsing van de advertentie al tientallen reacties binnen waren. voorschoten leiderdorp»Hij moet besluiten over eventuele vervol- De FIOD deed 9 december vorig jaar een ging. inval bij de Vlèes- en Saté-specialist aan de Volgens persofficier Slits is nog niet te Weversbaan. De directie van de firma wordt zeggen of er een strafrechtelijke vervolging verdacht van BTW-fraude, valsheid in ge- komt van de directie van de vleesfabriek. schrifte en het in dienst hebben van zwart- De FIOD gaat waarschijnlijk een navorde- werkers, ring opleggen, maar wil geen mededelingen doen over de hoogte van dit bedrag. De staf onthoudt zich van commentaar. Het is nog onduidelijk hoe justitie de frau dezaak van de Leiderdorpse Vlees- en Saté- pecialist aan de Weversbaan afhandelt. De Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) heeft de vermeende fraudezaak doorgesluisd naar de officier van justitie. Wie de komende dagen door de Voorschotense Schoolstraat loopt, heeft grote kans te wor den aangesproken door een medewerker van een adviesbu reau. In opdracht van de ge meente houdt het bureau vanaf dinsdag enquêtes over de proef met de afsluiting voor het auto verkeer in een deel van de Schoolstraat. De gemeente wil onder meer weten of de passanten het ge deelte waar op bepaalde dagen geen auto's mogen rijden, ge zelliger en veiliger vinden dan voorheen. Niet alleen krijgen voorbij gangers op straat enkele vragen voorgeschoteld, ook wordt de mening gevraagd van de bewo ners van het afgesloten gedeelte van de Schoolstraat. Zij krijgen een enquêteformulier thuisge stuurd, dat ze voor 5 april moe ten inleveren. De winkeliers van de School straat hebben zich vorig jaar al uitgesproken over de proef in een brief aan de gemeente. Zij zijn tegen de afsluiting, onder meer omdat de bereikbaarheid van de Schoolstraat erdoor is verslechterd. De winkeliers vin den dat hun mening doorslag gevend moet zijn, omdat zij er tenslotte hun brood verdienen. De gemeente hoopt de con clusies van het onderzoek onder voorbijgangers en bewoners eind april bekend te maken. Daarna zal het college van bur gemeester en wethouders zich erover buigen. Het is de bedoe ling dat het college in juni een voorstel doet aan de gemeente raad over het al of niet voortzet ten van de proef. leiderdorp roy klopper Het wordt dit jaar niks meer met de opknapbeurt van de Doesbrug. De omwonenden hebben een brief van de ge meente gekregen waarin wordt meegedeeld dat pas eind dit jaar een beslissing valt over re novatie of vervanging. Pas daar na kunnen de werkzaamheden beginnen. Het besluit kan volgens het college pas zo laat worden ge nomen omdat er nog een groot aantal zaken rond de brug moet worden pnderzocht. Zo gaf de raad vorige maand opdracht om te bekijken hoe het zit met de provinciale regels voor de doorvaartbreedte en de overlast van de te plaatsen geluidsinstal latie en camera's. Verder wil de raad eerst duidelijkheid of de brug vol- of semi-automatisch moet worden bediend en welke rol de brugwachter daarbij nog kan spelen. Een hele lijst met opdrachten kortom. Volgens wethouder J. Veldstra van ruimtelijke orde ning nemen alle onderzoeken in totaal toch gauw een maand of drie in beslag.„En dan komen we midden in de zomervakantie terecht. Dat is niet de meest ideale tijd om de bewoners in te lichten, velen zijn dan immers op vakantie." Veldstra heeft er daarom voor gekozen de tijdspanne wat rui mer te nemen. „Dan zijn we er in ieder geval zeker van dat we antwoord hebben op alle vra gen en weet iederen waar hij De wethouder sluit niet uit dat de beslissing toch nog iets Voorschoten onder de loep voorschoten Het ingenieursbureau DSVB gaat een plan maken voor het uitbreiden en verbeteren van de riolering in de gemeente Voor schoten. De wet Milieubeheer verplicht tot het opstellen van zo'n plan. Het ingenieursbu reau vraagt voor eerste fase van de klus ruim een ton. De gemeente besloot de op dracht uit te besteden bij gebrek aan mankracht op het gemeen tehuis. De gemeente hoopt eind 1995 met de uitvoering van het plan te kunnen beginnen. Dan moet duidelijk zijn waar de knelpunten in het rioleringsstel- stel liggen en welke gebieden in de gemeente voor aansluiting op het riool in aanmerking ko Ondertussen worden bepaal de 'urgente' plekken al op het riool aangesloten, zoals het pas heropende wegrestaurant Het eiland van Ome Nick. De ge meente draagt voor een deel bij in de kosten. VRIJE TIJD TNO is een onderzoek begonnen na in beslag. Pas eind dit jaar wordt eer eerder vplt dan tegen het eind van het jaar. „Als alles mee zit, kunnen we misschien wel naar voren met de besluitvorming. Eerlijk gezegd is me dat een lief ding waard, we praten inder daad wel erg lang over deze kwestie." Vooral uit de hoek van de CDA-fractie in de gemeente raad is wat verbaasd gereageerd op het schrijven van de wethou der. Raadslid Hogervorst noemt het 'teleurstellend' dat er Jiiets meer gebeurt voor jaar aanbreekt. Hij vreest dat er nog geen bouwvakker op de brug is geweest als de zittings periode van het huidige college afloopt. Momenteel verricht TNO onderzoeken naar de trek kracht van het gietijzeren bo vendeel van de brug. De ver wachting is dat het rapport over vier wekenm klaar is. Op dat moment wordt duidelijk of de brug nog kan worden gereno veerd of dat nieuwbouw nood zakelijk is. Ouderen De D66-afdeling Oegstgeest praat morgen over het ouderen beleid. De algemene vergade ring van de democraten vindt plaats in hotel Het Witte Huis aan het Wilhelminapark en be gint om 2030 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15