'VBOK geen verlengstuk kerk' Kerk Samenleving ZATERDAG 27 MAART 1993 REDACTIE DICK VAN D UIT DE KERKBLADEN Anti-abortusvereniging groeide in stilte naar 100.000 leden Maak het kort (1) De kersverse Katwijkse do minee B.H. Weegink begon één van zijn eerste bijdragen aan de kerkbode 'Om de ou de kerk' met het kopje 'Maak het kort'. De Waarheid hangt tenslotte maar van een enkel woord af, wist hij te melden, en veelschrijvers maken het kerkblad onnodig duur. Een week later blijkt de predikant in elk geval op dit onderdeel van zijn geloof gevallen. Voor de mededeling dat de garage van de pastorie is omge bouwd tot een studeerkamer, heeft hij bijna een volledige kolom nodig. Dat gaat zo: „Enige verandering in de pastorie. Waar vroeger de au tomobiel stond, zit nu de do minee. De garage is omge turnd tot studeer-, werk- en spreekkamer." Maak het kort (2) Wat valt er nog meer over het nieuwe studeervertrek te melden? „De kamer heeft een aparte ingang opzij, naast het wandelpad. Nu is het nog met de deur in huis vallen, maar misschien ver andert het als er een afdakje boven komt. Wèl grenst de studeerkamer aan de keuken, waar zich één en ander af speelt voor de inwendige mens. Ooit heeft Seth Gaai- kema, domineeszoon, 's va ders arbeidsplek het 'keuken tje van God' genoemd. Dat is woordspraak van een kun stenaar, vrijspelig en ook een beetje oneerbiedig, zult u misschien denken. Maar ja, Gaaikema is van huis uit 'dopers', en zulken hebben wel eens vaker een voor schotje op de genade geno men om zich er niet met een Jantje van Leiden vanaf te hoeven maken. Wij hier zijn in de godsdienst meer het volk van 'eerst voeten vegen en netjes aankloppen'; we schuifelen liever een leven lang voor de dorpel in het voorportaal van Gods heilig heid (naar Ps. 84:11) dan dat we zomaar via het achter deurtje zouden binnenstiefe- len." Maak het kort (3) De vergelijking met het 'keu kentje' spreekt Weegink niet temin toch wel aan. ,,'t Is de plek waar het herder- en le raarschap wordt overdacht en de verkondiging voorbe reidt. Als de dominee het pannetje niet op het vuur houdt, kan er 's zondags in de consistorie niet het gebed van 'Here, zegen deze spijze. Amen' zijn. Van de oud-va- ders wordt trouwens gezegd dat hun werkplaats ook een bidvertrek was. En dat som migen van het knielen al een kuiltje in de vloer hadden ge kregen. Dat is wat anders dan naar de duinen kijken! Mogelijk dat aan het eind van dit verhaal menigeen de verzuchting slaakt: welnu, in dat 'keukentje' aan Steenbok 31 kan ik beter geen ene voet binnenzetten. Daarom een troost. Tussen hier en het do mein van mijn vrouw is een sluisje met een paar toegan kelijke deuren. Wie het hier gehad heeft en daar even zou willen wezen, loopt gemak kelijk binnendoor. Om 'even een bakkie te doen', zoals jullie dat zo mystiekerig noe men. Of het een schrale troost is, bij haar? Wie weet." Het is in elk geval te hopen Weegink wat minder lang van stofis. AMERSFOORT* BERT V De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) verwelkomt vandaag in Utrecht haar 100.000ste lid. Het clubje anti-abortus activisten is sinds het ont staan in 1971 uitgegroeid tot een organisatie van 30 be roepskrachten en ongeveer 1800 vrijwilligers die zich toe legt op hulp aan moeder-in-nood èn ongeboren kind. op maat'. Bij de ene vrouw zal een relationeel probleem moe ten worden opgelost, bij de an dere een financieel probleem. Het ene meisje moet eerst haar persoonlijkheid verder ontwik kelen, het andere heeft vooral behoefte aan sociaal contact. In veel gevallen wordt eerst een beroep gedaan op de plaat selijke afdelingen, die vervol gens één van de negen maat schappelijk werksters inschake len. Zij zijn er vooral op uit om ruimte en rust te creëren. Tijds druk is funest, ook de druk van een in paniek gemaakte af spraak met de abortuskliniek werkt als 'een blokkade'. „De vrouwen hebben tijd nodig tot zichzelf te komen. Het gaat om een beslissing voor het leven", zegt Neele. In 1992 benaderden bijna 2000 vrouwen en meisjes de VBOK. Een deel van hen is te gen abortus, een ander deel heeft nog geen keuze gemaakt. Van de 'intensief begeleide' vrouwen kiest uiteindelijk 5 a 10 procent toch voor een abortus. In sommige gevallen keert een vrouw die een abortus heeft on dergaan, nog eens terug naar de VBOK. „Wij geven ook hulp na de abortuskliniek." De VBOK geeft verder voor lichting op scholen: geen seksu ele voorlichting, maar lessen waarin 'respect voor het onge boren leven en de verantwoor delijkheid van de mens' cen traal staan. Films, dia's en foto's Van actievoeren moet de VBOK sinds 1981, toen de Wet afbre king zwangerschap werd aanger nomen, niets meer hebben. „Dat is energie verspillen", zegt directeur drs. M. Neele. „Toen de wet er nog niet was, had het zin om mensen te mobiliseren. Nu niet meer." De hulpverleners en voorlich ters van de VBOK worden ech ter nog steeds geconfronteerd met vragen, vooroordelen en soms zelfs uitgesproken vijan digheid. Vooral collega's uit het welzijnswereldje kunnen nau welijks geloven dat het mogelijk is om je eigen waarden en nor men (respect voor het leven) hoog te houden en tegelijk pro^ fessionele hulp te bieden. „Wat zouden ze daar uithalen met die arme vrouwen", hoort Neele de critici vaak denken. De gedachten gaan al gauw in de richting van indoctrinatie en dwang, maar daarvan is zeker geen sprake, benadrukt de di recteur. „Geen enkele keuze moet onder dwang genomen worden, niet voor abortus, maar ook niet voor het houden of af staan van het kind." De VBOK wil vrouwen-in-nood bij de keuze ter zijde staan. „Als je de mogelijkheid van abortus niet in je pakket hebt, word je des te creatiever in het zoeken naar alternatieven", zegt Neele. Dat betekent veelal 'hulp tonen de ontwikkeling van het leven vanaf de conceptie en lok ken geregeld heftige discussies met leerlingen uit. In de afgelopen twee jaar Rebben opvallend veel rooms- katholieke scholen de weg naar de VBOK gevonden. Vanouds worden veel lessen gegeven op reformatorische en gerefor meerd-vrijgemaakte scholen. De laatste tijd zijn echter ook protestants-christelijke, katho lieke en zelfs openbare scholen geïnteresseerd. „Niet omdat ze achter onze doelstelling staan, maar omdat ze hun leerlingen ook deze kant van het verhaal willen laten zien." De vereniging krijgt jaarlijks een bedrag van de rooms-ka- tholieke bisschoppen (vorig jaar 20.000 gulden), terwijl de lande lijke hervormde en gerefor meerde kassen gesloten blijven. Wel zijn er tal van plaatselijke gemeenten en kerkelijke vereni gingen die de VBOK steunen. Het ministerie van WVC subsi dieert vier maatschappelijk werksters, in vergelijking met de concurrerende, volledig gesub sidieerde FIOM 'een schijntje', aldus Neele. De VBOK is op papier een al gemene vereniging, hoewel de achterban overwegend christe lijk is en bijna alle vrijwilligers zich laten leiden door hun 'ge loof in God als de schepper van alle leven'. Voorzitter van het bestuur is de vrijgemaakt-gere- formeerde hoogleraar dr. J. Douma en in het comité van aanbeveling zitten onder ande ren kardinaal A.J. Simonis, Ge reformeerde Bonder ir. J. van der Graaf en de christelijke ge reformeerde prof. dr. W.H. Vele- ma. Ondanks de christelijke sfeer in de vereniging ziet de VBOK zich 'niet als verlengstuk van de kerk', zegt Neele, die zichzelf omschrijft als protestant („ik wil niet in een hokje geduwd wor den"). „Het is fijn als mensen inspiratie voor ons werk opdoen in de kerk, maar wij zijn geen club die bij de kerk hoort." BOEKBESPREKING Tantra, yoga en meditatie Al op jeugdige leeftijd raakte auteur Erik Bruijn geboeid door de Tibetaanse levensvisie. Hij bouwde zijn kennis verder uit door het lopen van gast-colleges aan de Leid- se universiteit en gesprekken met Tibetanen. Zijn eer ste studiereis naar Tibet volgde op zijn 22-ste en sinds dien keert hij geregeld terug naar het land dat hij be schouwd als zijn inspiratiebron. Het boek 'Tantra, yoga en meditatie De Xibetaanse weg naar verlichting' van Bruijn verscheen eerder in 1980 bij Ankh-Hermes, een uitgeverij die is gespecialiseerd in uitgaven over het thema bewustwording en innerlijke groei. Gelet op de toenemende belangstelling voor onder meer yoga- en meditatietechnieken beleeft het nu een 'tweede pre- Het boek begint met een korte uiteenzetting over Ti bet en de Tibetaanse cultuur, waarna veel aandacht wordt besteed aan de hoofdgedachten van het Tantri- sche Boeddhisme en aan de praktijk van de mystieke training 'die toegang geeft tot een wereld waartoe het gewone denken de deur niet kan openen'. Daarin spe len vooral een aantal bijzondere yoga- en meditatievor- men een belangrijke rol. Tibetkenner en yogatherapeut Bruijn wisselt zijn theoretische uiteenzettingen af met beschrijvingen van reizen die hij door Tibet heeft gemaakt. Het boek is ge ïllustreerd met foto's (waarvan een aantal van de hand van de auteur zelf) en tekeningen. Ook bevat het een uitgebreid register, die het tot een overzichtelijk naslag- - werk maakt. Tantra, yoga en meditatie De Tibetaanse weg naar verlichting Erik Bruijn. - Deventer Ankh-Hermes, 1993 (2e dr.) - 354 p. IS BN 90-202-5601-7. Prijs: 49,50 gulden. Thomas over goed en kwaad Een tekst uit de 'Summa contra Gentiles' van de theo loog en filosoof Thomas van Aquino (1225-1274) vormt de basis voor het boek 'Thomas over goed en kwaad'. Van Aquino sluit in zijn tekst aan op het Genesis-ver- haal door het kwaad te plaatsen en het te proberen te begrijpen tegen de achtergrond van een 'goede' schep ping die wordt bestuurd door een voorzienige God. Centraal staan de vragen: wat is het kwaad, waar komt het vandaan en laat het bestaan van het kwaad zich rij men met een voorzienige God die alles ten goede leidt? De passages uit de Summa contra Gentiles ('Summa tegen de heidenen') worden nader toegelicht, verduide lijkt en tot onderwerp van een wijsgerige bezinning ge maakt door een groep auteurs die regelmatig bijeen komt om de teksten van Thomas van Aquino te bespre ken. 'Thomas over goed en kwaad' is een publicatie van het Thijmgenootschap uit Nijmegen, een vereniging voor wetenschap en levensbeschouwing. Het gezel schap van christelijke intellectuelen zet zich in voor we tenschappelijke publicaties met een actueel, levensbe schouwelijk accent. Zeven auteurs geven in het boek een beschouwing over de tekst van Aquino, met het doel deze aan een breder publiek te presenteren. Het onderwerp en de gekozen invalshoeken maken echter al duidelijk dat het hier niet bepaald een bundel met hapklare brokken betreft. Thomas over goed en kwaad Rudi (e Velde (red.) e.a.- Baam Ambo, 1993 - 183 p. ISBN 90-263-1236-9. Prijs: 32,50 gulden. Houvast 'Houvast voor als de situatie uitzichtloos lijkt...' is de nieuwste bundel van Joke Verweerd. Zij debuteerde in 1983 met Immanuël, een bundel kerstgedichten, en van haar hand verschenen na die tijd onder meer ook ge dichten bij het paasevangelie ('Wij stonden van verre') en voor het pinksterfeest ('Het begin van de gerste- oogst'). Ook maakte zij enkele bundels met kerstverha len en -gedichten en was vorig jaar verantwoordelijk voor het christelijk boekenweekgeschenk ('Klappermelk en kinderkoffie'). 'Houvast' lijkt qua thematiek op de bundel 'Achtergebleven', die in 1989 verscheen. Daarin bood Verweerd een 'handvol begrip en troost voor mensen die alleen achterbleven'. In haar nieuwste boek laat zij in 27 gedichten en poëtische teksten zien dat er voor elke crisis ih iemands bestaan nog een uitweg is en dat God houvast biedt als alle hoop de bodem inge slagen lijkt. Vooral in het gedicht 'Mijn oog zal op U zijn' is dit gegeven terug te vinden: 'En als een drenkeling grijp ik het aan, dit geeft mij uitzicht, houvast voor het leven en voor de dood, Uw oog op mij gebleven, dat is mijn vaste reden van bestaan.' Maar ook 'Houvast', 'Geen hoop meer' en 'Angst' vor men een getuigenis van hoop. De sobere, moderne te keningen van Mandy Liem uit Voorschoten, waarmee Verweerd al eerder samenwerkte, geven nog een extra dimensie aan de gedichten. In een herkenbare en be grijpelijke stijl is de dichteres erin geslaagd om het ver langen naar en de hoop op een 'betere toekomst door Gods liefde' over te brengen. HouvastVoor als de situatie uitzichtloos lijkt... Joke Verweerd. - Zoetermeer Boekencentrum, 1993. - 48 p. ISBN 90-239-1677- 8. Prijs: 15,90gulden. DICK VAN DER PLAS HET WEER ROB GROENLAND Ozonverhalen Tegelijkertijd met de broeikasef fect-verhalen van eind vorige week, kwamen ook weer enkele (onheilspellende) verhalen over de afname van het ozongehalte ter sprake. In gesprekken merk ik maar al te vaak dat men niet hele maal begrijpt waar het in werke lijkheid om gaat en men zich (vaak onterecht) zorgen maakt over de toekomst. Bij het onderwerp ozon moeten we heel duidelijk onderscheid maken tussen de stratosfeer, tus sen 10 en 50 kilometer, en de tro posfeer, tussen 0 en 10 kilometer. In de stratosfeer fungeert ozon als een beschermlaag tegen UV-stra- lirig. Door de inbreng van onder andere CFK's in de atmosfeer breekt deze ozonlaag op 20 tot 25 kilometer langzaam af. Boven het zuidelijk halfrond zijn de strato- sferiscne temperaturen nog wat lager en daar spelen natuurlijke processen in combinatie met cfk's een veel vernietigender rol. Gedu rende de maand oktober wordt boven de zuidpool jaarlijks een afname van tientallen procenten gemeten. Later in het zomersei zoen aldaar, herstelt het ozonge halte zich weer, maar ook dan geldt voor de bewoonde wereld, inclusief Australië, het advies om tussen 10.00 en 14.00 uur je goed tegen zonnestraling te bescher men uit metingen nog geen be langrijke verhoging van UV-stra- ling kunnen constateren. De afna me van het stratosferische ozoiv gehalte, die vorige winter en deze winter is gemeten is een tijdelijk verschijnsel, dat in de loop van het voorjaar weer verdwijnt. Bij het praten over het ozongehal te in de troposfeer spelen wezen lijk andere processen en proble men een rol. Hier is geen sprake van een ozonafname, maar juist van een ozontoename. Speciaal tijdens warme dagen in de zomer zorgen de uitstoot van auto's en industrie, in combinatie met felle nneschijn dier, terwijl dezelfde ozon boven de 10 kilometer als een levensbe schermende laag fungeert. Verder moeten we ons realiseren dat het bruin worden van onze huid, als we in de zon hebben ge- légen, een reactie op UV-straling is. In het algemeen mag je stellen dat langzaam bruinen het minst ongezond is (dit geldt dus niet voor een weekje wintersport). Ons weerbeeld dit weekeinde is kort samen te vatten als uitbundig zonnig, droog en koud met in de komende nachten lichte vorst en overdag maxima onder de 10 gra den (volgende week weer meer aandacht voor het actuele weer). HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland bewolkt en van tijd tot tijd regen. In Engeland en Wales zaterdag nog wat zon. zondag meer wolken maar op de meeste plaat sen droog. Maxima van 8 Engeland tot 11 graden in plaatselijk lichte vorst. België en Luxemburg: Vrij zonnig en droog, zon dag vanuit het westen toe nemende hogere bewol king. Maxima van 4 gra den m de Ardennen tot 7 graden in Vlaanderen, 's Nachts op veel plaatsen Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperaturen tussen de 17 en 20 graden. Madeira: Wolken velden, ook wat zon. Droog. Maxima cir ca 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke zonnige perioden, maar zaterdag in het westen en zondag in het noorden en oosten ook wolkenvelden. Zondag in het noordwesten mogelijk wat regen, elders droog. Maxima in de noor delijke helft en ook op de Balearen circa 17 graden, aan de zuidelijke costa's rond 21 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde vaii de eilanden enke le wolkenvelden, in de badplaatsen aan de zuidzijde van de eilanden zonnig. Droog. Maxima op de zuidstranden tot 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Vrij zonnig, rond Tanger met name zaterdag ook enkele wolkenvel- Droog. Middagtempera Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. ZONDAG 28 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.22 zon onder 20.03 Maan op 09.15 Maan onderOO.Ol Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.58 en 19.19 Laag water 2.45 en 15.05 dag van 19gra Agadir. zondag iets lager. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en zaterdag nog enkele regen- of onweersbuien en in het noorden veel wind. Middagtemperaturen zaterdag rond 15 graden, zondag enkele graden warmer. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, zondag vanuit het westen toenemende hogére bewolking. Droog. In het Rhónedal waait zaterdag nog een stevige Mistral. Maxima van 8 graden op het Massif Central tot circa 15 graden in Perpignan en omgeving. In de Franse Al pen zonnig en droog. Temperatuur op 2000 meter rond -9 graden. Mallorca enlbiza: Perioden met zon. vooral zondag ook en kele wolkenvelden. Droog. Maximum temperatuur zaterdag rond 16 graden, zondag iets hoger. Italië, Corsica en Sardinië: Vooral zaterdag onstandvastig weer met veel wind en perioden met buiige regen, mogelijk ook onweer. Zondag op Corsica en Sardinië geleidelijk meer zon en overwegend droog. Maxima tussen 11 en 15 graden. Griekenland en Kreta: Veel bewolking en van tijd tot tijd flinke buiige regen, mogelijk ook met onweer. Zaterdag op Kreta en de eilanden in de Egeische Zee eerst nog droog. Kouder, dalend tot rond 15 graden dep tot 26 MAANDAG 29 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.20 .zon onder 20.04 Maan op 10.02 Maan onder02 04 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.32 en 19.58 Laag water 3.38 en 15.35 Weerrapporten 26 mrt 19 u nno 6 10 2 0.5 Barcelona 'onbew

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14