Leiden Sint Aagtenstraat steeds onveiliger Socioloog woedend op universiteitsblad Tinus Laken krijgen ze nooit weg' Wethouder: D66 en VVD willen te snel ZATERDAG 27 MAART 1993 Doktersroman 1 PZ Mayo de Graaf uit I 3 Oegstgeest schrijft in een week een dokters roman. „Toch zijn het goede verhalen" Zeestraat yi Het Haagse Cen- I trum Verslavings zorg Zeestraat wil niet meer samenwerken met coördinator Koren van de Leidse afdeling Verpaupering /i -y Alkemade krijgt van I de provincie geen geld meer voor de verbe tering van woningen. De gemeente vreest verpau pering Prijs voor beste grap op 1 april Gemeente is niet bereid meer verlichting te plaatsen Wie dit jaar op de eerste april een grap uithaalt met collega's, klanten of 'het publiek', maakt kans op een prijs. Deze prijs wordt uitgeloofd door de Leidse Communicatie Salon (LCS). De winnaar wordt vrijdag 2 april om 17.45 uur bekendgemaakt in het grand-café aan de Steen- i organisatie De 'salon' die bestaat werkzaam zijn op het gebied van communicatie. Uit de leden van de LCS is een jury samen gesteld, die alle ingezonden grappen gaat beoordelen. On dernemers, winkeliers, vereni gingen, scholen, instellingen en de media kunnen meedoen. Particulieren niet. Dat komt omdat de LCS, die dit jaar haar eerste lustrum viert, wil aanto nen dat goede communicatie effect heeft, ook al is de bood schap niet waar. De 1 aprilgrappen moeten te voren bij de LCS worden aange meld. Dat kan op de nummers 015-608108 of 071-254107. De 'salon' garandeert geheimhou dingtot na donderdag. Saffraantuin krijgt drempels leiden De Saffraantuin in de Merenwijk krijgt in aprü twee ver keersdrempels. De gemeente laat de Saffraantuin opnieuw be straten. De straat wordt meteen ingericht als 30-kilometer zone. Bewoners van de Saffraantuin ontvangen binnenkort een brief van de gemeente. Buitenlampen tegen inbrekers leiden Bewoners van de Zeeheldenbuurt kunnen op kosten van de gemeente een buitenlamp krijgen. Uit onderzoek is gebleken dat veel buurtbewoners 's avonds niet door hun brandgangen durven omdat het er aardedonker is. In samenwerking met het misdaadpreventieproject Piko Krimi zijn buitenlampen aange schaft. die aan de schuren worden bevestigd. „Een donkere brandgang wordt vaak gemeden door bewoners, waardoor een inbreker meer vrij spel heeft", aldus preventie-ambtenaar A. Kuijt van de politie. De lampen zijn bestand tegen vandalisme en voorzien van schetnerschakelaars. De bewoners hoeven al leen de stroomkosten, tien gulden per jaar, te betalen. Als zij een lamp willen hebben moeten zich opgeven bij buurthuis 't Schip pertje aan de Oosterstraat 16 {telefoon 219869), Leidenaar sleept Mare voor rechter Hij is behoorlijk boos en eist ge noegdoening. Ais 'seksist van de ergste soort' afgeschilderd wor den in het Leidse universiteits blad Mare, terwijl je juist een stoffende huisman bent: dat gaat je niet in de koude kleren zitten. Daarom eist de onlangs gepromoveerde socioloog Leo Rademaker dat Mare 1000 gul den overmaakt naar Artsen Zonder Grenzen, en bovendien een stukje plaatst waaruit blijkt wat de ware aard van Radema ker is. „Mij is sthade toege bracht en dat is niet leuk. Daar om moet Mare maar eens een lesjè leren. Als Mare me niet te gemoet komt, stap ik naar de rechter en dat gaat het blad heel wat meer geld kosten dan die duizend gulden", aldus de ver bolgen socioloog. Wat is het geval: in de column 'PS' van Mare verbaasde een Mare-medewerker zich op 11 maart over de volgende opmer king in het proefschrift van Ra demaker: 'Dit werkstuk wordt opgedragen aan mijn'vrouw, Ti neke, als dank voor haar steun en afleiding: ik bied haar dit boek niet zozeer ter lezing aan, maar vraag haar wèl het perio diek met extra toewijding af te stoffen, ja, zelfs het apart uit de rij der boeken te lichten, liefde vol af te kloppen en te beseffen dat het hier een héél bijzondere publikatie betreft!'. Mare vraagt zich in PS af: 'Waarom vindt ie mand het noodzakelijk zich in een proefschrift te profileren als seksist van de ergste soort?' Rademaker stapte vervolgens naar de burelen van de Mare- redactie en eiste rectificatie. Want zó had hij het in zijn proefschrift niet bedoeld en de Mare-redacteur had de opmer king op geheel eigen wijze geïn terpreteerd. „De persoon in kwestie heeft niet eens de moei te genomen om mij op een be hoorlijke manier te vragen wat ik bedoelde. De meest kwaad willige interpretatie is gekozen! Mensen die mij kennen weten dat ik geen seksist ben," maar juist het tegenovergestelde. Ik stof af en mijn vrouw doet dat ook. Met die opmerking wilde ik alleen aangeven dat mijn proef schrift dodelijk saai is en ik het iedereen, behalve mijn vakbroe ders afraad het te lezen." Ter plaatse bood de hoofre- dacteur van Mare, Stan Ter meer, aan Rademaker zijn ex cuus aan en de zaak leek gesust. In Mare van een week later, 18 maart, stond onder het kopje 'excuses' nog eens zwart op wit in het blad afgedrukt: 'L. Rade maker werd door ons een 'seksist van de ergste soort' ge noemd. Dit is wel een erg krasse uitdrukking, die we op basis van de ons bekende feiten niet had den mogen gebruikten. Excuses daarvoor'. Dit had Mare beter niet kunnen doen: de toom van Rademaker werd opnieuw en zo mogelijk nog heviger op gewekt. Nu moet Mare bloeden. „Ja, nu zijn ze echt over de schreef gegaan. Want juist die opmerking suggereert dat ik niet een hele erge seksist ben, 'dat is te kras', maar dan toch nog een seksist, van een minde re soort dan. Iedereen met een beetje taalgevoel leest dat ik toch nog een klein beetje een seksist ben." „Nou, daar zit ik niet op te wachten. Ik ben aan het sollici teren en deze publicaties scha den mijn reputatie. Daarom moeten ze het nu maar eens voelen. Duizend gulden over maken aan Artsen Zonder Grenzen en nog een stukje plaatsen, dat ik zelf schrijf of in elk geval eerst wil lezen. Een stukje waaruit blijkt dat ik het tegenovergestelde van een seksist ben: een stoffende huis man, met interesse in de vróu- wenbewegingbovendien." De Sint Aagtenstraat wordt steeds crimineler en ge vaarlijker. Vooral 's avonds is het er onveilig. Drugsge bruik, overvallen en andere activiteiten die het daglicht niet kunnen verdragen ko men steeds vaker voor. Af gelopen zaterdagnacht nog had er een overval plaats waarbij een 26-jarige Lei derdorper gewond raakte. Volgens buurtbewoners en ondernemers in de steeg kan extra straatverlichting de veiligheid verbeteren. De gemeente heeft daar echter geen plannen voor. leiden valerie leenheer Mevrouw De Groot van hotel Mayflower en taxibedrijf De Groot is echt bang geworden. „Voor geen goud loop ik 's avonds door de straat. Het is onveilig, te donker en ook nog eens verschrikkelijk vies. Overal wordt tegenaan geplast. Het is echt smerig. Zelf kijk ik niet op de straat uit, want mijn woning zit aan de andere kant. Maar als de hotelgasten uit hun raam kij ken zien ze die verschrikkelijke straat. Dat vind ik echt jammer, want van binnen houden we al les zo netjes. Ik geef de schuld aan die coffeeshops en bars die hier in de buurt zitten. Daar ko men al die herrieschoppers vandaan", aldus mevrouw De Groot. Eigenaar van Auto Peter- /Huurmij, Fred van Meegen, werkt al bijna 20 jaar in de Sint. Aagtenstraat. Hij heeft de straat achteruit zien gaan. „Over de jaren heen gebeurt er gewoon steeds meer. Ik heb het dan De Sint Aagtenstraat in de Oude Morsbuurt. Overdag een rustige straat, i s avonds wordt de route door veel vooral over de weekeinden. Doordeweeks zijn de bedrijven en winkels gewoon open, maar in het weekeinde is het hier uit gestorven. De straat wordt voor namelijk gebruikt door het uit gaanspubliek als doorlooproute tussen de Steenstraat en de Nieuwe Beestenmarkt.'En dan gaat het vaak fout." Vólgens Van Meegen is het probleem vooral te wijten aan de verslechterde mentaliteit van een deel van het uitgaanspu bliek. Hij zegt: „Er. wordt coke gesnoven,en gedeald en veeJ.Ee-. vochten. De afgelopen jaren hebben wij een gróót aantal be schadigingen gehad aan onze auto's. F.r zijn er zelfs een paar in brand gestoken. Ik persoon lijk denk dat meer verlichting pcht zal uitmaken. Er is nu vori ge week een nieuwe lantaarn paal geplaatst en wij hebben pas een nieuwe lichtbak opge hangen die veel licht geeft. Toch is het nog te donker in de straat. Ook moet de politie myer sur veilleren. Niet alleen in de auto. maar ook te voet." R. Verplancke van de afdeling ruimtelijke ordening en straat- beheer van de gemeente /egt, dat het niet in de planning ligt meer lantaarns in de straat te plaatsen. „Er zijn nu drie lam pen in de straat, twee wandlam- pen en een lantaarnpaal. Dat moet genoeg zijn om de hele straat te verlichten. Er kómen geen lampen bij." Gewend Sommige bewoners zijn al ge wend aan de problemen in de straat. Een student die boven een bedrijfspand woont, voelt zich ongemakkelijk als hij 's avonds laat thuiskomt. „Ik voel me dan bedreigd, echt onpret tig. Maar verder ben ik er wel aan gewend, ik woon hier al vier jaar dus dan weet je bijna niet beter." Dit standpunt deelt ook me vrouw A. Hendriks van het Rotancentrum. ,,lk ben geboren in deze straat en ik ben er dus aan gewend. Het is altijd al een beetje een luguber straatje ge weest. Maar ik ben niet angstig, gewoon omdat ik niet bang uil gevallen ben. Wel vind ik dat de straat te donker is. Ik mag dan niet bang zijn, maar ik kan me voorstellen dat een heleboel an- bang zijn als ze door de straat lopen. Wat mij nog het meest irriteert is dat geplas. Overal wordt maar tegenaan gcüri- neerd, ook tegen mijn winkel deur. Soms ligt het gewoon bin nen in de winkel." Geschiedenis Vlietpark één lange rij conflicten TEEKENS ADVOKATEN De geschiedenis van het Vliet- paj-k kenmerkt zich door een lange rij conflicten. In ruim 25 jaar tijd heeft eigenaar T. Laken talloze malen overhoop gelegen met de gemeente Leiden en zijn huurders. Over van alles en nog wat. Laken is er nu eenmaal de man niet naar zich snel bij iets neer te leggen. Hij stamt vol gens zijn huurders uit het 'feodale tijdperk': zijn wil is wet. „Ik ben hier de baas en blijf hier de baas", zegt de landheer van het tuindorpje. „Tinus Laken krijgen ze hier nooit weg, hoor je dat!" Dinsdag dient er een zoveel ste kort geding waarin de huur ders van het Vlietpark deze keer eisen dat Laken de toegang tot het park vrijmaakt. Sinds een paar weken blokkeert de eige naar de toegang omdat 'onbe voegden' zijn terrein anders be treden. De gemeentelijke dossiers over deze kwestie dateren van eind jaren zestig, toen de ge meente het illegaal aangelegde Vlietpark ontdekte. Laken was zijn tuinderij aan de Vlietweg beu en plaatste er een stel cara vans, die hij verhuurde. De zaak liep goed, de caravans veran derden in huisjes. De gemeente ontdekte het park en na een hoop gekissebis werd een ver gunning voor 67 huisjes voor de periode van drie jaar afgegeven. De vergunning is daarna nooit meer verlengd en het aan tal huisjes werd uitgebreid tot UITNODIGING Maandag 29 maart a.s.: Openbare Vergadering v3 i j (Samenwerkingsverband van Ondernemers in Leiden) voor alle in Leiden binnen de singels gevestigde ondernemers, ind. Stationsbuurt, Steenstraat, Beestenmarkt, Ambulante Handel, Horeca, Makelaardij, Banken, K.v.K. en K.N.O.V. Ivoor meer Info zie SOL-bulletinl Plaats: Sint Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 Aanvang: 20.00 uur precies (zaal open v.a. 19.30 uur) bijna 100. De gemeente liet het er na drie jaar maar bij zitten. Wellicht raakte de zaak wat op de achtergrond door een reeks aan andere aanvaringen tussen Laken en de gemeente. Zo was er gelijktijdig een conflict over een illegaal gebouwd huis ach ter de woning van Laken en lie pen de gemoederen daarna hoog op over de aanleg van een riolering bij het Vlietpark. Laken sputterde fel tegen een door de gemeente te betalen aanleg van de riolering. Hij werd uiteinde lijk gedwongen en moest de in stallatie als straf geheel zelf be talen. Totale kosten: drie ton. Na dit gevoelige verlies was Laken drie jaar uit roulatie we gens 'stress'. Het 'machtsver toon' van de gemeente en de schadepost waren hem even te veel geworden. Tijdens de nasleep van de rio leringsaffaire beleefde Laken in 1986 nog een korte carrière als WD-raadslid. „Hij was een ver tegenwoordiger van dc rechter vleugel binnen de WD", zegt voormalig fractievoorzitter G. Bakker. „Laken had geheel ei gen opvattingen en meningen en dat sprak een deel van onze leden wel aan." Na een paar maanden verdween Laken weer van het WD-toneel. Bij de ver kiezingen van 1986 werd hij op een onverkiesbare plaats gezet. Toen hij aan de beterende hand was, kreeg de 'groot grondbezitter' ru/ic met zijn huurders, die hij de kosten van de nieuwe riolering doorbere kende. Het was het begin van een langdurige oorlog tussen beide partijen, die tot op de dag van vandaag voortwoedt. De huurders hadden, zo stelde La ken, tijdens zijn ziekbed de macht overgenomen en die wil de hij terughebben. „Ik ben de baas en wijk niet voor mijn huurders." Beide partijen vlogen elkaar letterlijk in de haren over de rio lering, de vuilafvoer, het ener gieverbruik, de huurverhoging en nog wat andere zaken. De spanningen liepen zo hoog op dat Laken door een huurder bij na een keer met een stoeptegel de hersens werd ingeslagen. De eigenaar kwam twee weken ge leden in het nieuws omdat hij een vrouw op zijn terrein met een ijzeren staaf bewerkt zou hebben. Beide partijen zijn bang dat er binnenkort 'echte slachtoffers'vallen. Laken is intussen in onder handeling met de gemeente en de huurders over verkoop van zijn terrein, maar of het ooit zo ver komt is de vraag. De huur ders lijkt zo'n 'scheiding' ook de beste oplossing. Maar als de verkoop doorgaat zijn de recre anten én Laken nog niet van el kaar verlost, om de doodeen voudige reden dat Laken pal naast het Vlietpark woont er er 'in elk geval blijft wonen'. La ken: „Als het zo doorgaat ver koop ik het Vlietpark niet. Voor het geld hoef ik het niet te doen, dat heb ik zat. Misschien maak ik er, als het huurcontract is af gelopen, een weiland van. Dan zet ik er een paar paarden neer en wordt het weer net zo gezel lig als vroeger." Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk (SI Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp. Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fox 071-41 06 84 Nu ook gevestigd te: Hoogse Schouwweg 8E, 2332 KG tel 071 - 32 27 38, fox 071 -32 14 21 Hek Home Rentals opent de juiste deuren voor u! KJ 071-120006 NVM Doezastraat 21, Leiden leiden «hans koenekoop D66 en WD willen te snel. Zo luidt de reactie van PvdA-wet- houder S. de Vreeze van finan ciën op de kritiek van de twee oppositiepartijen op zijn beleid. De democraten en liberalen vinden dat De Vreeze verzuimt inzicht te geven in de oorzaak van de vele begrotingsover schrijdingen hij de gemeente Leiden. „Maar ik doe geen toe- zeggingen die ik niet kan waar- maken." De Vreeze wijst op het inge wikkelde proces waarin de nieuwe ambtelijke organisatie van de gemeente Leiden is ver zeild geraakt. Het financieel be heer verandert volledig in die nieuwe structuur. Elke gemeen telijke dienst krijgt een eigen budget waar hij zelf voor ver antwoordelijk is. „Het duurt echter zeker drie tot vijf jaar voordat die organisatie effectief c-n vloeiend werkt. We zijn nu druk bezig met het maken van realistische diensthegrotingen. Dat is een spannend en veelom vattend proces en heeft zijn tijd nodig." Dat daarmee het tijdstip van rapportages wel eens opschuift is volgens de wethouder onver mijdelijk. „Ik picende de com missie finanicn donderdag dui delijk te hebben uitgelegd hoe, de vork in dc steel zit. Mijn fout is wellicht geweest, dat ik te snel een datum heb genoemd. Maar dat D66 en WD nu nog onge rust zijn en komende dinsdag in de raad een interpellatie willen verrast mij." De Vreeze deelt met D66 en de WD de zorgen over het be heersen van de Leidse geldkist In een financiële voortgangs rapportage van deze maand wordt aangegeven, dal het ver delen van de budgetten over ambtelijke diensten een zware klus is. Ér komt zoveel bij kijken dat er nu al sprake is van over belasting van het apparaat. „Be zinning op het tijdschema is daarom noodzakelijk", legt De Vreeze uit. Hij vindt het niet kies van D66 en WD om nu weer met de voortgangsrapportage van vorig jaar november op de proppen te komen. Die rapportage gaf machte tekor drie miljoen gulden aa staat toch het beeld dat het bij dc gemeente een zooitje is. En daarmee haal je de zaken uit hun verband." Ook de suggestie van libera len en democraten om externe adviseurs in te schakelen om haast met de operatie te maken, vindt De Vreeze onzinnig „Eerst maken Dfifi en WD /i< I» ongerust over dc overschrijd in gen van de begroting en vervol gens moeten wij dan maar dure externe bureaus inschakelen. Dat kan ik niet rijmen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13