Moslims achter Bosnië Groot-Brittannië verdeeld over lijfstraffen op scholen Buitenland Nieuwe leider Likud roept op tot val regering-Rabin Mayon opnieuw actief Minder Britse mijnen dicht Hoofdverdachte bom WTC ontkent Lesotho onder dreiging van ingreep leger naar stembus VRIJDAG 26 MAART 1993 The Independent IPS Abchaziscli officiële taal tbilisi In een poging de afscheidingsbeweging in de provincie Abchazië de wind uit de zeilen te nemen, heeft Georgië gisteren het Abchazisch erkend als officiële taal. In de praktijk zal er door de wet weinig veranderen. De Abchaziërs, die 17 procent van de bevolking uilmaken in de provincie, hebben al officieel toestem ming hun taal op scholen en op de universiteit te gebruiken. Leider thuisland Gazankulu overleden Johannesburg* De leider van het Zuidafrikaanse thuisland Ga zankulu, Hudson Ntsanwisi, is gisteren op 72-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Johannesburg aan leukemie overleden. Ntsan wisi was een gematigd politicus, die het beleid van president De Klerk in grote lijnen steunde. Doden door noodweer Jammu-Kashmir jammu* Zwaar noodweer in de Indiase deelstaat Jammu- Kashmir heeft sinds dinsdag aan 35 mensen het leven gekost. Hethoodweer gaat gepaard met plotselinge overstromingen. Strengere controle visimport EG brussel De EG heeft gaat visimporten van buiten de Gemeen schap strenger controleren om te voorkomen dat dalende prij zen leiden lot een crisis op de vismarkt binnen de EG. Vanaf vandaag zullen ladingen van boten van buiten de EG strenger worden gecontroleerd op hygiëne, het gewicht en de herkomst van de vis. Pretoria roept 20.000 reservisten op Johannesburg* Zuid-Afrika is begonnen met het oproepen van meer dan 20.000, vooral blanke, reservisten om een einde te ma ken aan het geweld. Zij zullen zich vooral bezighouden met pa trouilles in steden en afgelegen wijken. In de provincie Natal zullen zogenoemde Interne Stabiliteitseenheden worden ge vormd. Het Panafrikaans Congres (PAC) heeft gisteren laten we ten de gewapende strijd voort te zetten. Potvissen weer naar open zee Kirkwall» Wetenschappers en milieu-activisten zijn er gisteren in geslaagd zes potvissen, die een maand in ondiep water bij de Britse Orkney-eilanden hadden vastgezeten, terug naar open zee te leiden. De grote zeezoogdieren werden met rubberbootjes uit de ondiepe Scapa Flow naar de Pentland Firth tussen Schotland en de Orkney-eilanden geleid. Ex-SS'ers voor de rechter duisburg* Twee voormalige SS'ers zijn gisteren door de recht bank in Duisburg gevonnist. Een kreeg vrijspraak, de ander is tot twee jaar voorwaardelijk veroordeeld. De twee zouden in april 1945, tijdens een transport van het werkkamp Wenen-Neudorf naar het concentratiekamp Mauthausen, vijf gevangenen heb ben doodgeschoten. Explosie in gasfabriek Venezuela maracaiboTen minste twintig mensen zijn gisteren omgeko men bij een explosie in een gasfabriek ten noorden van het Ve nezolaanse Lagunillas. De oorzaak van de ontploffing is nog on- Postzegel met prinses Gracia beverly hills* In de VS en Monaco is gelijktijdig een nieuwe post zegel uitgegeven met de beeltenis van wijlen prinses Gracia van Monaco. Beide zegels hebben dezelfde beeltenis, maar verschil len in opschrift. Op de Monegaskische zegel staat prinses Gracia, op de Amerikaanse Grace Kelly, de werkelijke naam van de voor malige actrice die in 1982 omkwam bij een auto-ongeluk. Doden door arsenicum in kolen peking In een mijnstreek in het zuidwesten van China zijn 42 mensen omgekomen en duizenden anderen ziek geworden door vergiftiging met arsenicum die afkomstig is uit de plaatselijke steenkool. De kolen in dit gebied bevatten per kilo 300 milligram arsenicum. De bewoners koken op open kolenvuren en stoken kolengruis voor verwarming. Daardoor zet het kolenstof zich vast op de huid en vergiftigt het voedsel en drinkwater. telaviv.afp Benjamin Netanyahu, de nieu we leider van Likud, heeft zijn aanhang gisteren opgeroepen de regering van de socialistische premier Rabin zo spoedig mo gelijk ten val te brengen. De 43- jarige Netanyahu deed zijn op roep enkele uren nadat hij was gekozen tot de nieuwe voorman Zes katholieken gedood Belfast De protestantse paramilitaire Ulster Freedom Fighters heb ben de verantwoordelijkheid opgeëist voor een aanslag waar bij gisteren in het Noordierse Castlerock vier katholieke bouwvakkers werden gedood. De vier werden beschoten toen zij in een busje aankwamen bij hun werkplek. Een vijfde bouw vakker raakte gewond. Diezelfde dag werden twee mannen doodgeschoten in een katholieke buurt van Belfast. De auto waarmee de daders vlucht ten werd later uitgebrand terug gevonden. Woensdag eisten de UFF de verantwoordelijkheid op voor de moord op een ka tholieke man. Volgens Paddy McGowan van de Alliance Par ty, die als enige zowel protes tantse als katholieke aanhang heeft, is het de bedoeling van de terroristen om de 'sectarische strijd' aan te wakkeren. van de belangrijkste partij bin nen de rechtse oppositie in Is raël. Hij volgt ex-premier Sha mir op. Netanyahu vierde in Tel Aviv zijn verkiezing. Hij kondigde aétn dat Likud met alle midde len de regering „zo snel moge lijk" ten val wil brengen om zo vervroegde verkiezingen te be werkstelligen. De nieuwe Likud-leider bena drukte verder dat hij alles in het werk zal zetten om te voorko men dat Israël zich van de be zette Golan-hoogte - aan de grens met Syrië - zal terugtrek ken. Ook kondigde hij aan zich in te zetten voor meer veiligheid in Israël. londen *ceesv correspondent Rechters van het Europese Hof voor Mensenrechten hebben gisteren met een kleine meerderheid bepaald dat lijfstraffen op Britse kostscholen geoor loofd zijn. Met een meerderheid van vijf tegen vier stemmen verwierpen de rechters een klacht van een moeder, die zei dat de aframmeling die haar destijds 7-jarige zoon in 1985 kreeg „vernederend en onmenselijk" was. „Arme Traddlesl In zijn nauwsluitende blauwe pak, dat zijn armen en benen op Duitse worstjes deed gelijken, was hij de vrolijkste en ongelukkigste van allemaal. Hij kreeg altijd slaag met het rietje - ik geloof dat hij elke dag met het rietje werd afgeranseld, behalve op een maandag in de vakantie toen hij slechts met de ineaal op de handen werd geslagen...". Charles Dickens, 1849. „Een lerares is in haar eigen klaslo kaal verkracht door een 13-jarige jon gen terwijl een andere leerling haar vast hield. De vrouw, die in de twintig was, werd aangevallen toen ze de jon gens na liet blijven om hen een standje te geven. De jongens kleedden de doodsbenauwde vrouw uit onder be dreiging van een mes, en de 13-jarige verkrachtte haar. Daarna probeerde de 14-jarige haar ook te verkrachten, maar ze slaagde erin hem af te houden...". De Sun, 24 maart 1993. Ogenschijnlijk zijn de rollen omge draaid in Groot-Brittannië. In Dickens' tijd deelden de leerkrachten de klap pen uit, thans vertonen de leerlingen het agressieve gedrag. Lord Elton, die in opdracht van de regering enkele ja ren geleden een onderzoek deed naar het probleem, schatte dat wekelijks 3000 leraren werden afgetuigd. Het is duidelijk dat agressief gedrag van losgeslagen leerlingen op sommige Britse scholen schering en inslag is. De Zuidlondense school waar de ver krachting plaatsvond, had al voor dat incident besloten tot het installeren van videocamera's in de klassen. Maar betrouwbare gegevens over de omvang van het probleem bestaan niet. Het cijfer van 3000 aanvallen per week wordt bestreden door de leraren- vakbond National Union of Teachers (NUT). De NUT verklaarde deze week dat in het Verenigd Koninkrijk 7,5 mil joen kinderen 190 dagen per jaar op school doorbrengen, en dat vorig jaar slechts 65 van de 180.000 leerkrachten gewag hadden gemaakt van gewelds misdrijven jegens hen. Leraren zijn bovendien verdeeld over het antwoord dat zij op het probleem moeten formuleren. Oudere docenten zeiden dat enkele decennia geleden, toen het rietje nog veelvuldig werd ge bruikt. het geweld juist ernstiger was. „Geweld van onze kant", zei een van hen, „ontlokte geweld van hun kant". Sen'isclie president Milosevic belooftinedewerking hidpleveranties De Bosnische president Izetbego- vic heeft gisteren in New York het vredesplan voor Bosnië-Hercego- vina ondertekend. Alleen de Bosnische Serviërs zijn nog niét akkoord met het plan van de be middelaars Vance en Owen om Bosnië op te delen in tien semi- autonome provincies. De Kroaten stemden al eerder in met het plan. new YORK AFP-Rtr-DPA-UPI „Het is nu aan de internationale ge meenschap om verder te gaan", riep de Bosnische president na de aankondiging dat hij het plan onder voorwaarde dat de agressie ophoudt zou tekenen. De leiders van de strijdende partijen in Bos nië zaten gisteren voor het eerst in New York rond één vergadertafel. Izetbegovic had tot nu toe geweigerd de leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, te ont moeten. Aanvankelijk was het vredes plan voor de moslims onaanvaardbaar omdat deze in hun optiek de verove ringspolitiek van de Serviërs beloonde. Izetbegovic en de Kroatische leider Bobari ondertekenden ook een docu ment waarin overgangsregelingen zijn vastgelegd voor de periode tot aan de verkiezingen over een of twee jaar. Een interim-regering zal het land besturen tot er een nieuwe grondwet en staats vorm is. Amerikaanse topdiplomaten hebben Karadzic gedreigd met 'sancties zo scherp als nog nooit is vertoond' als hij niet binnen een maand instemt met het vredesplan. Opheffing van het wape nembargo tegen Bosnië zodat de mos-, lims zich beter kunnen verweren tegen de veel beter bewapende Serviërs, be hoort tot de mogelijkheden. De VN-vei- Twee inwoners van Sarajevo zoeken een veilig heenkomen. De straat die zij oversteken, wordt vanaf de joodse begraafplaats geregeld c der vuur genomen door Servische sluipschutters. ligheidsraad zei bereid te zijn 'tot actie over te gaan' als Karadzic niet snel op houdt met het geweld en het blokkeren van hulpkonvooien voor het oosten van Bosnië. De Servische president Milosevic heeft VN-commandant Morillon in Bosnië, gisteren medewerking beloofd bij de hulpvoorziening voor met name de zwaar belegerde Oostbosnische stad Sre brenica. De president zegde op verzoek van Morillon ook toe zich in te spannen foto reuter chris helcren moot een staakt-het-vuren in heel Bosnië. De VN hebben gisteren om ruim 1,4 mil joen gulden gevraagd voor humanitaire hulp aan het voormalige Joegoslavië. 'Drugsbaron Escobar kocht belagers om' bogota ips De Colombiaanse drugskoning Pablo Escpbar zou zijn belagers hebben omgekocht voor een bedrag van 1,4 miljoen dollar (2,57 miljoen gulden). Dat heeft de Colombiaanse openbare aanklager Gustavo de Greiff gis teren bekend gemaakt. De Grei ff zal een onderzoek instellen. Escobar zou politie-eenheden en leden van militaire elite-een heden met het geboden geld hebben geprobeerd af te hou den van verdere acties. Het be drag zou eind januari zijn be taald. De Greiff zei dat de inlichtin gen van een informant kwa men, die echter niet als officieel getuige wilde optreden. Daarom had De Greiff enig voorbehoud bij de verklaringen. Toch meen de hij dat de beweringen een serieus onderzoek rechtvaardi gen. „Hopelijk is de informatie onjuist, want het zou wel zeer droevig te zijn te moeten con stateren dat de corruptie al zo'n omvang heeft gekregen", aldus de aanklager. legazpi De vulkaan Mayon op de Filipijnen is een en al activiteit. De berg spuwt lava uit en heeft over de hele omgeving een dikke de ken as gelegd. Zeker 6000 mensen hebben op aanraden van de auto riteiten het gebied in een straal van zes kilometer rond de vulkaan in middels al verlaten. Bij de uitbarsting begin vorige maand kwamen zeker 75 mensen om. foto afp Onderzoek rol VS-dipIomaten in El Salvador WASHINGTON AP Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaat een onderzoek instellen naar de 'ge dragingen en activiteiten' van Amerikaanse diplomaten in de periode waarin de door de VS gesteunde militaire regering in El Salvador op grote schaal de mensenrechten schond. De Re publikeinen vinden zo n onder zoek te ver gaan terwijl de De mocraten juist liever een ver dergaand onderzoek zien om de waarheid over de gebeurtenis sen boven tafel te krijgen. Het onderzoek komt na een rapport dat vorigs week door een speciale commissie van de Verenigde Naties werd uitge bracht over misdaden door met name de Salvadoraanse militai ren in de burgeroorlog die in de jaren tachtig woedde. De VS schonken El Salvador in die pe riode zo'n zes miljard dollar om de linkse rebellen te bestrijden. Democraten beschuldigen de regering-Reagan ervan te heb ben gelogen legen het Congres over de wandaden van het Sal vadoraanse leger. Intussen is de Salvadoraanse onderminister van defensie, ge neraal Zepeda, afgetreden. Zijn naam komt in het VN-rapport evenals die van minister van defensie Ponce voor op de lijst van schuldigen. Ponce bood eerder zijn ontslag aan, maar president Cristiani heeft dat nog niet geaccepteerd. De Nederlandse minister Kooijmans (buitenlandse za ken) heeft de Salvadoraanse zaakgelastigde gevraagd om op heldering over de algehele am- nestie die is afgekondigd. londen cees van zweeden Oppositie: 'lange termijn verraad' de Britse kolenindustrie aan. l^ibour-woordvoer- der Cook noemde het nieuwe plan 'verraad op lange termijn'. Desondanks zal het voorstel naar verwachting volgende week door het lagerhuis worden aangenomen. Of de 12 mijnen die nu open blijven, kunnen voortbestaan als de sudsidie ophoudt, is onzeker. In Groot-Brittannië kiezen de geprivatiseerde elektriciteitsbedrijven de afgelopen jaren steeds meer voor het goedkopere gas. De oppositiepar tijen zien liever dat gas alleen voor huishoudelijk gebruik wordt gebruikt omdat de gasvoorraden over enkele decennia op zijn. Groot-Brittannië bezit volgens hen de grootste steenkolen den in Europa. CORRESPONDENT De Britse regering wil 19 kolenmijnen sluiten. Dat is 12 minder dan eerst de bedoeling was. Dat heeft minister Heseltine (handel) gisteren in het Lagerhuis (de Britse Tweede Kamer) bekendge maakt. De mijnwerkersbond sprak van een 'cyni sche politieke zet om het publiek te bedriegen'. Vorig jaar oktober viel de regering bijna over een plan om 31 van 's lands 51 mijnen te sluiten. De Conservatieve regering redde haar huid door het plan op de lange baan te schuiven en een on derzoek aan te kondigen. In het nieuwe plan kon digt Heseltine naast vermindering van het aantal mijnsluitingen ook voor twee jaar subsidies aan new YORK Rtr-i Mahmud Abu-Halima, hoofd verdachte van de aanslag op het Wereldhandelscentrum (WTC) in New York op 26 februari, heeft gisteren verklaard on schuldig te zijn. De Egyptische autoriteiten leverden hem woensdag uit aan de Verenigde Staten. In de aanklacht tegen Abu- Halima stond niet nauwkeurig aangegeven waarom hij voor de rechter moest verschijnen. Het is uitgesloten dat hij op borg tocht wordt vrijgelaten. Bij de explosie in de kelder van het WTC kwamen zes men sen om het leven en raakten ruim 1.000 anderen gewond. Abu-Halima werkte in New Jer sey als taxichauffeur. Hij was ook chauffeur en persoonlijk medewerker van de Egyptische sjeik Omar Abdel-Rahman, die de Amerikanen willen uitwijzen en die in Egypte vervolging wacht wegens betrokkenheid bij terreurdaden. De fundamenta listische sjeik heeft iedere be trokkenheid bij de terroristen of De inwoners van het Afrikaanse berg- koninkrijkje Lesotho gaan morgen voor het eerst in 23 jaar naar de stembus. Na een lange periode van door het leger afgedwongen stilte zeg gen de meeste Lesothanen dat zij blij zijn dat zij hun stem uit kunnen brengen, hoewel zij eraan toevoegen dat zij sceptisch zijn over de bedoe lingen van de regerende militairen. De laatste democratische verkiezingen in januari 1970 werden met een krappe meerderheid gewonnen door de Ba- sutoland Congress Party (BCP) van Ntsu Mokhehle. De zittende premier chief Leabua Jonathan, de leider van de Rnsotho National Partv (BNP), wei gerde echter af te treden. Hij riep de noodtoëstand uit, verklaarde de verkie zingen ongeldig en schortte de grond wet op. Jonathan moest in 1986 op zijn beurt het veld ruimen toen het leger de macht greep. Veel inwoners van Lesotho vrezen dat het leger niet terug wil naar de ka zernes. „De militairen hebben zo'n voorliefde voor de macht ontwikkeld dat zij nu aarzelen om daar afstand van te doen", zegt een student politie ke wetenschappen aan de universiteit van Lesotho. De verkiezingen stonden oorspron kelijk al voor 28 november vorig jaar op het programma. Zij werden uitge steld, volgens sommigen omdat het le ger eigenlijk niet van het regerings pluche wilde scheiden. Maar ook enke le kleine oppositiepartijen hadden om uitstel gevraagd omdat ze meer tijd no dig hadden om zich voor te bereiden. De verkiezingsstrijd gaat tussen de oude partijen uit de jaren '70: de BCP die nog steeds wordt geleid door Mok hehle en de BNP van Sekhonyana. Chief Jonathan is ook nog op het poli tieke toneel aanwezig, hij is secretaris generaal van de BNP. Beide partijen hebben 65 kandidaten voorgedragen, een voor iedere zetel van de nieuwe Wetgevende Raad (parlement). De veertien kleinere partijen die aan de verkiezingen meedoen zullen, zo ver wachten waarnemers, geen rol van be tekenis spelen. In het geheel door Zuid-Afrika om sloten Lesotho wordt Mokhehle getipt als de grote winnaar. Sekhonyana be roept zich er weliswaar op dat hij, als voormalig minister van buitenlandse zaken, op regeringservaring kan bogen, maar voor veel Lesothanen is de BNP toch de partij van de man die in 1970 een eind maakte aan de democratie. Een van de belangrijkste onderwer pen bij de verkiezingen is de grondwet, die nog niet volledig is opgesteld. „Hoe kun je trouw zweren aan een grond wet, waaronder je niet verkozen bent? vroeg chief Jonathan zich af in de aanloop naar de verkiezingen. Volgens de ontwerpgrondwet moet er een defensiecommissie worden op gericht, waar de nieuwe premier voor zitter van wordt. Deze commissie, waarin verder de bevelhebbers van het leger en de politie zitten, kan de rege ring „opdrachten geven". Veel van de 1,7 miljoen inwoners v zen dat het leger hier veilig wil stellen. hij de aanslag op het Wereld handelscentrum tegengespro ken. Behalve Abu-Halima werden gisteren nog drie andere ver dachten voorgeleid die even eens beweerden niet bij de aan slag betrokken te zijn geweest. Gisteren meldde zie h een vijfde verdachte bij de FBI in Newark. New Jersey. Hem zal hulp bij het plegen van een misdaad ten laste worden gelegd. Doodseskaders Haïti actief port-au-prince ips De doodseskaders van Haïti zijn weer actief, na een adempauze van drie maanden. De moorde naars hebben het vooral ge munt op vertegenwoordigers van de kerk en aanhangers van de verdreven president Jean Bertrand Aristide. In de afgclo pen zes dagen werden zes lijken aangetroffen van slachtoffers van de doodseskaders. Tot de doden behoren twee leden van de doopsgezinde evangelische missie van zuid- Haïti (Mebsh). De pastores Marcel Fontus en Jeannot l/juis Jean werden vorige week don derdag in Port-au-Prince ont voerd door een gewapende man in burgerkleding.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7