K«K 1 r 'Hier is geen plaats voor watjes' INDOOR TENNIS EN BADMINTON sport ONDERDELENSPECIAALZAAK KOK GROOT IN HET KLEINE Vooijaarskollektie HET KARPETTENHUIS Vs^v U kunt al reserveren voor het seizoen 93/94 Aanvang 27 september 1993 9 tennisbanen 7 badmintonbanen indoor tennis op komfortabel sporttapijt badminton op lacoflex sportvloer gezellige bar/restaurant prima douche- en kleedgelegenheid Seizoenkontrakten vanaf: Tennis 535,- (30 weken) Badminton 325,- (30 weken) Badminton zwerverskaart op aanvraag. Ook losse uren tennis en badminton mogelijk. Mogelijkheid tot tennislessen. Heeft u interesse, bel dan voor informatie of reserveer direkt een baan bij Terwegen Sport. Jagtlustkade 12 B, Sassenheim. 02522-15260119122. Ouders, geef uw kind een sportieve kans! Tennisvereniging UNICUM «i1biedt dit seizoen voor 'ö|P| f t'/j kinderen tot en met 12 jaar Yjry ter kennismaking: 20 tennislessen en verder het hele seizoen vrij spelen voor 125 gulden Voor nadere informatie: Mevr. A. van Paridon, Haagweg 166, 2324 NA LEIDEN Tel. 071-764462 Nieuwe Beestenmarkt 20-22, bij Molen 'De Valk' Leiden - Telefoon 149345 ELECTRONICASCANNERS Wasmachine-onderdelen, meetapparatuur, mengpanelen, 27 MC-apparatuur, behuizingen, speakers, alarm-installaties, antenne-materiaal, technische boeken en tijdschriften. RUIKT U HET VOORJAAR AL? Wij zijn er al voor in de stemming en dat kunt u zien aan onze prachtige Gordijnstoffen En dat is echt nog niet alles! Kom eens kijken naar de schitterende sortering VITRAGES - VLOERBEDEKKING en KARPETTEN Haal dus het vooijaar in huis! Herensingel 10-11-12 Leiden. Tel. 071-218130 r»e wW ossw" ,0VPVe ,vnV Attf1 „,\e- \e^e 7e A \lo^e a »\V"V\ e\ L O V** v\e O'*' I *80- DogNoO u-tgevwn, Djm-iie o* PoslDus 'k Tennisspeclal '93 Voetballen is een vast onderdeel van een trainingsdag bij Henk van Hulst. Hier staat de coach (met bril) temidden van enkele tennistoppers op voetbalschoenen. Links Jacco Eltingh, Paul Haarhuis heeft rugnummer 11foto rien hokken Een dag in de 'tennisfabriek' van Henk van Hulst Henk van Hulst was als tennistrainer altijd een voortrekker. Vijftien jaar geleden stichtte hij in Brabant een tennisinternaat, voor Neder landse begrippen destijds een opmerkelijk initiatief. Aankomende ta lenten konden bij Van Hulst trainen, slapen, eten en studeren. Inmid dels beheert de coach een ander tennisinstituut. Zijn opleiding in Val- kenswaard geldt als de meest professionele en exclusieve privé-school in ons land. Uit het nest van Van Hulst kwamen onder anderen Paul Haarhuis en Jacco Eltingh voort. Maar naast deze toppers werken bij hem vooral vele onbekende, jonge profs aan een doorbraak. Een dag je in een 'tennisfabriek'. VALKENSWAARD ROB VAN DER ZANDEN 6.30 uur. Een dinsdagochtend, ergens in maart. Buiten is het donker en drie graden on der nul. Half Nederland slaapt nog, maar in tenniscentrum Valkencourt is het een en al bedrijvigheid. Op de tapijt- banen lopen vijftien jongens en meisjes. Zonder racket en zonder ballen. Want al zijn ze allen tennisser, voorlopig wordt hier niet getennist. In het groepje is geen bekende te ont waren, of het zou Hendrik Jan Davids moeten zijn. Een subtopper, die indivi dueel nog geen potten brak, maar in de dubbel nog wel eens wil scoren. Maar verder zijn het tennissers waar Neder land geen weet van heeft en misschien wel nooit weet van zal krijgen. 7.45 uur. Voor een leek is nog steeds niet zicht baar welke sport deze lieden beoefenen. Het lijkt eerder ballet dan tennis. Alle bewegingen die in een tenniswedstrijd voorkomen, worden nagebootst. Ser vice, backhand, forehand, volley, smash. Het is een vreemd gezicht, maar in feite hebben ze al een wedstrijd gespeeld voordat er een bal aan te pas is geko men. Het is geestdodend, maar noodza kelijk. Van Hulst: „De saaiste oefeningen zijn vaak de beste. Een bepaald bewe gingsritme moet er in worden ge stampt. Als Haarhuis een partij ver liest, zie ik dat het komt omdat hij bij voorbeeld die ene stap na een bepaalde slag vergeet te maken. Daardoor mist hij de meeste ballen. Een leek ziet dat niet, maar die details kunnen je de partij kosten." 8.00 uur. Tennis! De spelers verspreiden zich over vier banen en gaan sparren. Van Hulst staat ertussen, praat weinig, kijkt vooral. Hij grijpt in als iemand niet goed beweegt, want bewegen is bet tover woord voor Van Hulst, de basis van al les. Van Hulst: „Goed voetenwerk is dc basis voor een tennisser. Een sliced batkhand is een teken van gemak zucht en luiheid, daarmee kun je de bal zelfs échter je nog nemen. Het gaat erom dat je zo beweegt dat je goed voor de bal komt en van de verdedi gende slag een aanvallende maakt." De spelers wisselen voortdurend van partner en staan geen seconde stil. Twee uur lang klinkt onophoudelijk ge hijg, gekreun en plok, plok. De tennisfa briek draait op volle toeren. Van Hulst: „Ik wil geen ouders bij mijn trainingen. Ik bepaal hier wat er gebeurt. Voor watjes heb ik geen plaats. Er zijn in tennis vele wegen die naar Rome leiden, de mijne is er een van. Ik heb know how in huis. Talen ten die bij mij komen, komen altijd te recht in deze sport, ook al ze als speler niet doorbreken. Daar zorgt de harde leerschool voor." 10.00 uur. De rackets verdwijnen weer. ledereen wordt na een kwartiertje pauze buiten verwacht voor de conditietraining. Vlak bij het tenniscentrum ligt het voetbal complex van de SV Valkenswaard, met om het hoofdveld een atletiekbaan. De zoon van Henk van Hulst (Willem Jan) neemt hier de groep onder handen. 11.00 uur. De conditietraining zit erop en meestal volgt dan als toetje een partijtje voetbal. Dat wordt vandaag afgeblazen vanwege het bevroren veld. Het zou te veel blessures kunnen geven (vorig jaar was Paul Haarhuis al eens maanden uit geschakeld omdat hij bij het voetballen door zijn enkel ging...) De tennissers maken een vermoeide indruk na de conditietraining. Alsof ze allen een loodzware vijfsetter in de be nen hebben. Ze gaan in sukkeldralje naar binnen. Op weg naar een lekkere douche, een warme hap en dan lekker naar bed? Vergeet het maar. Om 15.00 uur wordt iedereen weer op het appèl verwacht voor de middagsessie. „Tot straks," zeggen vader en zoon Van Hulst en assistent-coach Alex Reijnders. Na de douche gaan de meesten even naar huis. Zij die van ver komen (er zit een Belg, een Spaanse en een Australi sche in de groep) hebben altijd wel een adresje in de buurt of ze gaan met een trainingsgenoot mee. Hendrik Jan Davids: „Het is zwaar. In Nederland wordt nergens zo ge werkt als hier. Omdat het zo intensief is laat je het ook wel uit je hoofd om 's avonds gekke dingen te doen. Ik lig om 22.00 uur op bed. Om 6.00 uur gaat die wekker weer." De weg naar de top gaat niet over ro zen voor de sterren in spe. Ze werken de hele dag en verdienen amper geld. De kleine toemooitjes die ze spelen (meestal in het buitenland) kosten voor al geld, het prijzengeld is te verwaarlo zen. De opleiding bij Van Hulst betalen ze meestal van het geld dat ze 's zomers verdienen door ergens competitie te spelen. Ze hopen dat de investering in de vele trainingen er later ooit uitkomt, maar zeker is dat niet. Ze spiegelen zich allemaal een beetje aan Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. Die bereikten via de school van Van Hulst de internationale subtop en verdienen nu een hele behoorlijke boterham als tennisser. Haarhuis en Eltingh - die nog steeds trainen in Valkenswaard - zijn de 'uithangborden' van Van Hulst. Maar hij werkt vooral met de onderlaag. Spelers die de districtstrainingen hebben afge werkt of juist hebben overgeslagen. Spe lers die niet in aanmerking komen voor de selectie-trainingen van de tennis- bond in Amsterdam. In totaal heeft hij 30 profs in opleiding (inclusief Haar huis, Eltingh. Davids, Noëlle van Lot- tum) en zo'n vijfhonderd leerlingen („Dat is mijn reservoir.") die vooral 's avonds komen trainen bij vijf assistent- Van Hulst krijgt verder wel eens spe lers als Mark Koevermans en Jan Sieme- rink over de vloer. Die trainen vooral bij zijn collega Frits Don, maar de coach uit Wateringen heeft sinds twee jaar een sa menwerkingsverband met Van Hulst en maakt dankbaar gebruik van de op veel beweging geënte trainingen in Brabant. Van Hulst: „Ik ben met Frits een concurrent van de tennisbond met haar districtstrainingen en Jong Oran je-selecties. Maar in feite kan Ik niet met ze concurreren. Ik ben gewoon een bedrijf en kan niet de faciliteiten bieden die de bond heeft" 15.00 uur. De groep meldt zich weer in de hal. Er is één nieuw gezicht: Jacco Eltingh. Net als in de ochtend wordt begonnen met langdurige oefeningen zonder bal en racket. Oervervelend voor de balverlief de tennissers. Eltingh: „Soms word je doodziek van die schijtoefeningen, maar ik heb ze wel keihard nodig. Als ik vier weken in het buitenland ben geweest, voel ik hier na een dag weer wat ik tekort ben gekomen." Drie uur lang worden er wedstrijden gespeeld. Scherp en geconcentreerd, daar zorgt Van Hulst wel voor. 18.00 uur. Van Hulst maakt een einde aan de training. De spelers mogen inrukken. Douchen en naar huis. 18.30 uur. De jonge profs staan weer buiten. Een zware werkdag zit erop. Als ze buiten komen is het alweer bijna donker.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 51