CDA vraagt extra geld voor industrie Amsterdam moet crimineel imago koesteren Binnenland Aquariumclub wil boycot met verf ingespoten visje Russische MiG als vredessymbool PvdA-kamerleden ongerust over toekomst Afscheid vastenmaand ,'Simonis is ronduit laf 'Buiten krijgsmacht kijken naar vrijwilligers Bosnië' Utrechtse universiteit is seksistisch bolwerk Succes Duitse politie tegen groep autodieven VRIJDAG 26 MAART 1993 Algemeen NedHands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst NVJ wil 'mea-culpa' inzake Oltmans den haag De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) probeert van minister Kooijmans (buitenlandse zaken) excuses los te peuteren voor de manier waarop de journalist Willem Olt- èn de NVJ zelf door het departement werden behandeld i de periode '57-'64. De journalistenvereniging heeft de commis sie Buitenland van de Tweede Kamer gisteren gewaagd om zich in te zetten voor zo'n schuldbekentenis van de Nederlandse overheid. De Kamer neemt daarover kort na het paasreces een besluit. Onder leiding van de toenmalige minister van buiten landse zaken, Joseph Luns, begon in 1957 een lastercampagne tegen de als lastig ervaren journalist Oltmans. Die campagne is door Buitenlandse Zaken steeds ontkend. Twaalf jaar voor doden invalide man Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 22-jarige man veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf we gens het doden van een 76-jarige Amsterdammer in diens ka mer in een Amsterdams bejaardenhuis. Het weerloze slachtoffer, die beide benen miste en in een rolstoel zat, werd in december 1991 door verstikking om het leven gebracht. Het motief voor het misdrijf is duister gebleven. De kamer van het slachtoffer werd overhoop gehaald, maar er werd niets gestolen. 'Stuur douaniers naar Oost-Europa' den haag Nederlandse douanebeambten zouden moeten wor den ingezet aan de Oosteuropese grenzen. De douaniers zouden assistentie, adviezen en instructie moeten geven aan hun colle ga's aldaar. Dit stelt voorzitter J. Jonker van de werkgeversorga nisatie in het beroepsgoederenvervoer KNV. Jonker reageert hiermee op de uitkomsten van een onderzoek naar het wel en wee van Nederlandse vrachtwagenchauffeurs in Oost-Europa. De chauffeurs krijgen aan met name de Duits-Poolse grens re gelmatig te maken met corruptie, afpersingen bedreiging. Wachttijden van 24 uur en meer zijn geen uitzondering. Jonker noemt het 'zonde' de ervaring van overbodig geworden douane ambtenaren niet in te zetten voor het wegtransport in de EG en Oost-Europa. Defensie koopt gepantserde voertuigen den haag Defensie wil op korte termijn 110 gepantserde wiel voertuigen aanschaffen die bij allerlei vredesoperaties kunnen worden ingezet. Daarvoor wordt 145 miljoen gulden uitgetrok ken. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. De nieuwe wiel voertuigen moeten elf militairen inclusief hun uitrusting kunnen en zullen licht gepantserd zijn. Verhoor onder hypnose zonder succes Maastricht» Bij het onderzoek naar een steekpartij in Maas tricht op 20 februari (carnaval), waarbij een 18-jarige jongeman uit Gorinchem om het leven kwam, is een getuige een vriend van het slachtoffer onder hypnose verhoord. Hij had toestem ming verleend. Zijn verklaringen leverden de politie geen bruik baar materiaal op. Dit is gisteren door een woordvoerder van de Maastrichtse politie bekendgemaakt. De politie wilde ook twee verdachten, die zich, omdat ze dronken waren, van de avond niets meer kunnen herinneren, onder hypnose verhoren. De verdachten weigerden. hilversum gpd De Gooise aquariumvereniging Aquarius roept visliefhebbers op tot een boycot van de zoge heten punker. Handelaren in siervis verkopen onder die naam een kunstmatig gekleur de glasbaars (chanda-ranga of markt gekweekt, chanda wolffi). Volgens Aqua rius is hier sprake van een ern stige vorm van dierenmishan deling. De oorspronkelijk witte glas- baars, een visje van ongeveer zes centimeter lang, wordt met een injectienaald ingespoten met gele, blauwe, oranje en rotterdam gpd De vereniging v werkenden (VPW) binnen het rooms-katholieke bisdom Rot terdam verwijt kardinaal Simo- nis lafheid in de affaire-Bar. „In onze kring", zei bestuurslid D. van der Heijden gistermiddag na de VPW-jaarvergadering in Rotterdam, „bestaat ergernis over de wijze waarop Simonis de kwestie heeft gehanteerd. De kardinaal heeft aan geloofwaar digheid ingeboet. Hij is te wei nig opgekomen voor een colle ga als Bar, terwijl hij mede vanwege z'n kennis van de ge ruchtenstroom over de Rotter damse bisschop veel had kunnen voorkomen. Lafheid is een mooi woord voor zo'n hou ding". Het VPW meent derhalve dat op korte termijn boven tafel moet komen hoe de kerklei ding, en in het bijzonder Simo nis en de bisschoppenconferen tie, met de geruchtenstroom over de homoseksuele geaard heid van Bar is omgegaan. Het gaat daarbij, wordt met klem gesteld, om de aanpak van de geruchten en niet om de in houd. De VPW-leden, gisteren bij een in de Openhof-kerk in Om moord, hebben vrijwel unaniem met „verdriet en teleurstelling" kennisgenomen van Bars ver trek. Ze willen er echter voor waken om de ex-bisschop „hei lig te verklarenBars beleid kende ondanks diens reputatie als 'bruggenbouwer' ook min der geslaagde aspecten. Het Koningin Emmaplein in Rotterdam, waaraan het bis- Financiering met vervroegde aflossingen leningen Het CDA wil komende jaren honderden miljoenen gul dens extra investeren in de Nederlandse industrie. Voor de financiering gebruikt het CDA de vervroegde aflossin gen door het bedrijfsleven van overheidsleningen, die nu nog terugvloeien naar de schatkist. Minister Andriessen (economische zaken) ondersteunt het idee, maar betwij felt of minister Kok van financiën er ook zo mee ingeno men is. den haag gpd CDA-Kamerlid Van Iersel ont vouwde zijn plan gisteren tij dens een debat over het indus triebeleid. Volgens Van Iersel moet het overheidsgeld „dat nu beschikbaar is voor de indu strie, ook voor de industrie be schikbaar blijven". Onderdeel van de overheidssteun aan het bedrijfsleven vormt een bedrag van circa 1,5 miljard aan langlo pende leningen. Het CDA wil in eerste instan tie het bedrag dat bedrijven ver vroegd aflossen onderbrengen in een apart fonds waaruit op nieuw geleend kan worden. Op die mapier loopt minister Kok inkomsten mis. Tussen 1988 en 1992 incasseerde deze volgens Van Iersel nog 326 miljoen gul den aan vervroegde aflossingen. Op termijn sluit Van Iersel niet uit het totale bedrag aan uit staande leningen in het nieuwe fonds onder te brengen. Andriessen zegde de Kamer toe het CDA-idee aan het kabi net voor te leggen. Daar kan een soortgelijke discussie ontstaan als rond de verkoop van de PTT-aandelen. Kok wil de extra inkomsten gebruiken ter beteu geling van het financieringste kort. Het CDA, onder aanvoe ring van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wil het geld gebruiken voor investerin gen in de infrastructuur. De Kamer kan zich in grote lijnen vinden in het industrie beleid van Andriessen. Alleen de VVD had scherpe kritiek. Volgens Kamerlid Rempt voert het kabinet een „anti-industrie- beleidDe lastenverzwaringen voor het bedrijfsleven stapelen zich op, aldus Rempt. .Bedrij ven voelen zich als een burger in een donkere straat: bedreigd!' Andriessen toonde zich en thousiast over het CDA/PvdA - idee investeringen in onderzoek en ontwikkeling fiscaal minder te belasten. Ook hier vindt hij vermoedelijk Kok op zijn weg. Het belastingvoordeel gaat im mers ten koste van de begroting van Financiën. Andriessen bestreed de „alge meen heersende opvatting" dat de infrastructuur in Nederland (water-, auto- en spoorwegen) zwaar verwaarloosd zou zijn. Hij erkende „enige achter stand" in de investeringen maar ziet de toekomst niet somber in. Volgens Andriessen is er de ko mende tien jaar zo'n 20 miljard gulden nodig voor grote infra structurele werken, waaronder de TGV en de Betuwe spoorlijn. enschede De militaire vliegbasis Twenthe presenteerde gisteren een bijzonder gevechtstoestel. De zil vergrijze MiG-21 PFM, symbool van de 'vijand' tijdens de Koude Oorlog, deelt sinds kort broederlijk de hangar met zijn vroegere opponenten, de NF-5 en F-16. Een Rus tussen de Amerikanen, door Nederland se vliegtuigfanaten (foto) met veel kunst en vliegwerk en hier en daar wat gerommel aan de grens, opge haald van een Russische basis in Polen. Met later verkregen onderdelen, zoals een landingsgestel, cock pit en schietstoel, kon het Tijger-squadron van Twenthe de 'schrik van weleer' in oude glorie herstellen. Alleen de motor ontbreekt nog. foto gpd benno ten bruccencate Geen plaats op kandidatenlijst den haag «gpd In de PvdA-fractie neemt de on rust toe, nu steeds duidelijker wordt dat waarschijnlijk de helft van de fractie bij volgende ver kiezingen niet zal terugkeren. Tijdens een vergadering van de fractie heeft partijvoorzitter Rottenberg gisteren uiteengezet wat hem bij de kandidaatstel ling voor mei volgend jaar voor ogen staat. Volgens de voorzitter is de fractie nu onevenwichtig sa mengesteld. „Bepaalde discipli nes zijrv ondervertegenwoor digd, terwijl van andere specia lismen er te veel mensen in de fractie zitten", aldus de PvdA- woordvoerder gisteren. Rotten berg is voor de nieuwe PvdA- fractie in de Tweede Kamer vooral op zoek naar generalis ten. Van de huidige 49 kamerze tels blijven er volgens de laatste peilingen hooguit 29 over. Bo vendien moet een deel van de bewindslieden ook nog een plaats in de kamerbankjes krij gen. Daarbovenop wil Rotten berg ook nog 'nieuw bloed'. Veel regionale kamerleden vrezen dat zij hun plaats zullen verliezen. Zij kritiseren de par tijleiding nu, omdat ze bang zijn dat de regionale vertegenwoor diging in de Tweede Kamer ge heel zal verdwijnen. Ex-minister van defensie Ste- merdink verwijt Kok gebrek aan leiding. In een interview in NRC Handelsblad noemt hij het un fair dat hij moet boeten voor het feit dat Kok geen aantrek kingskracht uitoefent op de kie zers. „Een sociaal-democra tische leider die niet in staat is zijn gedachten vorm te geven in richtinggevende artikelen en bij wijze van spreken nog nooit een boek heeft geschreven, redt het niet", aldus Stemerdink over Kok. PvdA-bewindslieden hebben gisteravond verontwaardigd ge reageerd op de kritiek van on der anderen Stemerdink. Staats secretaris Kosto (justitie) zegt juist „zeer tevreden" zijn over Kok als partijleider. Zijn collega Ter Veld (sociale zaken en werk gelegenheid) noemt de kritiek „unfair", terwijl staatssecretaris Wallage dit kwalificeert „als een beetje onzin". Partijwoordvoerder Istha heeft de fractieleden dringend igeraden i in de partij i praten. t journalisten te groene kleurstof. Dit wordt ge daan om de vis aantrekkelijk te maken voor de verkoop. De vissen lijden volgens Aquarius hierdoor felle pijn en hebben een aanzienlijk kortere levens duur. De punker wordt in Azië »r de Nederlandse Acties van Aquarius om han delaren te bewegen de vissen uit hun collectie te nemen, zijn mislukt. ,Als wij vragen waar om zij dit malafide produkt verkopen, krijgen wij als ant woord: de klant vraagt erom", aldus de verontwaardigde se cretaris J. Schut van Aquarius. Pastoraal werkenden boos op kardinaal schoppelijke paleis van ex-bis schop Bar is gevestigd, wordt vandaag tijdelijk omgedoopt in het Mgr. Bar Plein. Het initiatief hiertoe is genomen door uitge verij Donker, gevestigd aan het zelfde plein. „Ze hebben mijn buurman afgepikt", aldus Wil lem Donker, die uit woede sa men met enkele collega's tot zijn daad komt. Zij zijn geen van allen rooms-katholiek, maar handelen namens „alle mensen die boos zijn over het plotselinge vertrek van Bar en daar niks tegen konden doen". Commissaris Nordholtpleit voor 'knusse keten van hennephoeves en coffeeshops' amsterdam «gpd-anp „Maak in Nederland een knusse keten van hasjcof feeshops waar de toeristen zich thuis voelen. En laat de hasj van gecontroleerde hennephoeves komen in de provincie. Het was nota bene de korpschef van de Amsterdamse gemeentepolitie, Eric Nordholt, die dat gisteren zijn gehoor voorhield tijdens het symposium 'Toerisme in 2002' van de 90-jarige VW van Amster dam. De hoofdcommissaris zei het met schertsende onder toon, want „u hebt mij toch zeker ingehuurd voor een grapje". Maar hij greep de gelegenheid graag aan om de keerzijde van zijn politiepet te laten zien. Amster dam moet zijn reputatie van het Sodom en Gomorra van de westerse wereld niet van zich af schudden, maar juist kóesteren. Nordholt: „Legaliseer de soft drugs!" Nordholt: „De VW vergeet eigenlijk altijd een heel be langrijke reden voor toeristen om naar Amsterdam te komen: de hasj en de Wallen. We zien het misschien niet graag zo, maar het is er wel en het is voor veel toe risten misschien wel veel belangrijker om de keuze op Amsterdam te laten vallen dan de molens, de grachten en de klompen die u altijd noemt." Volgens een deze week bekendgemaakt onderzoek van de VW zeggen de miljoenen toeristen die jaarlijks naar Amsterdam komen in grote meerderheid dat het cul tuur-historisch erfgoed van de hoofdstad, de markten en de grachten hun reisbestemming hebben bepaald. In werkelijkheid komen veel buitenlanders af op het ondeugende imago van Amsterdam als stad waar ei genlijk alles kan. „Zelfs al is legalisatie nu absoluut niet haalbaar in de internationale politieke realiteit, dat betekent nog niet dat het niet het beste zou zijn. De prijs voor het verbod op drugs is dat het hele circuit in handen is van de ge organiseerde misdaad. De prijs voor een liberaal beleid is dat het drugstoeristen aantrekt, dat besef ik heel goed. Maar het zal de andere kant op gaan." Niet alle gesprekspartners waren het met die opvatting eens. Staatsecretaris Kosto (justitie) wees erop dat het imago van Amsterdam als onveilige stad juist veel men sen weerhoudt van een bezoek. „We moeten erop toe zien dat de geweldige reputatie van deze stad als cul tuurfenomeen niet wordt gekoppeld aan het begrip on veiligheid. We moeten hier een reputatie van veiligheid opbouwen, want handhaven is er al niet meer bij." Met het oog op de toekomst staat de vraag centraal of Amsterdam er wel naar moet streven om steeds maar meer toeristen te ontvangen, ook al levert dat tiendui zenden arbeidsplaatsen en honderden miljoenen gul dens op. De stad is nu al vaak verstopt, tot ongenoegen van mensen die er moeten wonen en werken. In dat verband pleitte de Amsterdamse loco-burge meester F. de Grave voor een enigszins terughoudend beleid. „We moeten ons niet gaan richten op meer massatoerisme, maar op speciale segmenten van de markt. Mensen die op cultuur alkomen, maar bijvoor beeld ook de internationale homoseksuele gemeen schap is voor Amsterdam zeker kansrijk." J. Schaefer (bestuurslid WV Amsterdam) waarschuwde ertegen dat de toe risten stroom wordt ingedamd. Vol gens becijferingen van de oud-wethouder biedt het toe risme in de hoofdstad werk aan vijftigduizend mensen: „Dat is zestien keer de nieuwe DAF." Juist ineen tijd dat veel economische sectoren hebben te kampen met tegenslagen moet een bloeiende sector als het toerisme worden gestimuleerd, zo meent Schaefer. den haag gpd doen. Werving buiten de krijgs macht kan misschien een op lossing betekenen, aldus CDA en PvdA. De regeringspartijen zeiden dat in reactie op de waarschuwingen van luitenant- generaal Couzy voor militaire actie in Bosnië. De bevelhebber der landstrijdkrachten voorziet tientallen doden bij verdere Ne derlandse inzet in Bosnië. Het PvdA-kamerlid Van Traa reageert gebelgd op de uitlatin gen van Couzy. „De generaal zou het militaire apparaat eens moeten aansporen tot dingen die wèl kunnen." Frinking (CDA) reageerde in dezelfde trant. Laat Ier Beek Couzy de opdracht geven binnen drie tot zes maanden een bataljon (achthonderd man) samen te stellen, aldus i rinkbig. Minister Ter Beek (defensie) moet van de regeringspartijen CDA en PvdA ook buiten de krijgsmacht zoeken naar vrijwil ligers voor uitzending naar Bos- nië-Hercegovina. Het CDA denkt daarbij aan ex-militairen; de PvdA aan de versnelde wer ving van beroepsmilitairen met een contract voor bepaalde tijd. Ter Beek is in principe bereid nieuwe eenheden naar Bosnië te sturen als de strijdende par tijen tot een vredesakkoord ko men. Maar de mogelijkheden van Ter Beek zijn uitermate be perkt, omdat gevechtsfuncties vooral worden uitgeoefend door dienstplichtigen. En dienst plichtigen kunnen niet worden gedwongen aan VN-operaties buiten NAVO-gebied mee te utrecht» gpd Het seksisme aan de Universi teit van Utrecht moet worden bestreden door docenten daarin een speciale training te geven. Dat concludeert het Vrouwen netwerk van de Rijksuniversiteit in een onderzoek. Roldoorbre king in het onderwijs kan seksisme en discriminatie van vrouwen verminderen. Vooral in de exacte weten schappen heerst volgens dc on derzoekers „een machosfeer" en worden aan de lopende band „seksistische grappen" gemaakt. Dat staat in de nota 'De studerende meerderheid'. Zestig procent van de studenten in Utrecht is vrouw. Studenten aardwetenschap pen vinden hun faculteit „rond uit vrouwonvriendelijk" omdat tijdens veldwerk geen rekening wordt gehouden met menstru erende vTouwen. Docenten na tuur- en sterrenkunde zouden tijdens hun colleges zelfs zover gaan dat ze voor vrouwen zeer vernederende 'grappen' maken. De docenten verkeren in de ver onderstelling dat de grappen leuk worden gevonden. De onderzoekers willen dat meer vrouwen in werkgroepen of commissies zitten zodat ze niet in een uitzonderingspositie verkeren. Verder pleiten ze voor een betere verdeling van man nen en vrouwen over verschil lende studierichtingen en hoge rangen. nunspeet Leden van de Ahmadiyya Moslim Gemeenschap in Nunspeet vierden gisteren in hun moskee het suikergebed. Onder de bidders waren ook een aantal Bosnische vluchtelingen. Het suikergebed oftewel 'ied-ul-fitr* sluit de moslim vastenmaand Ramadan af. foto anp koen ujyk winterswijk De Duitse politie heeft in het grensgebied bij Winterswijk de afgelopen twee jaar meer dan honderd personen aangehou den die worden verdacht van omvangrijke handel in gestolen auto's en verzekeringsfraude. De groep zou vanuit Duits land gestolen auto's naar Ne derland hebben gebracht, van waar ze (gedeeltelijk) weer over de grens gingen naar onder meer Polen. Volgens de Duitse politie gaat het om ten minste 110 gestolen auto's. De verdachten, onder wie zich geen Nederlanders zouden bevinden, lichtten de verzeke ring op door bijvoorbeeld aan rijdingen in scène te zetten. Al leen al aan vervalste nota's voor de huur van vervangende au to's, claimde de bende meer dan vier miljoen Duitse mark. De groep was ook actief in het Nederlands-Duitse grensgebied. Elk jaar kost het stelen van auto's de Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen 200 tot 250 miljoen gulden. Dat heeft directeur mr. A. Westerman van hel enii.i.il Informatie Sys teem (CIS) van die maatschap pijen gisteren gezegd. Verdachte van steekpartij gepakt De Rotterdamse politie heeft gisteren de vermoedelijke da der gearresteerd van de steek partij woensdagavond op Per ron Nul I lol Ml om MH IF jarige Rotterdammer. Bij de steekpartij die ging om een ru zie over drugs is een 37-jarige Rotterdammer gedood. Het mes is niet gevonden. Dc ver dachte heeft tot nu toe ont kend.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5