fitshoe 4SÏ bloedmkters Hoe apart is 'Alkemade'? PLUTO TENNISREIZEN BIJ AANKOOP VAN EEN KRIJGT U 'N PAAR T.W.V. f 13,50 GELDIG TOT 1 APRIL Sportschoen Advies Centrum St. Jorissteeg 8 2311 JA Leiden Tel. 071-126365 VOORJAAR, ZOMER EN NAJAAR TENNISKAMPEN VOOR: JEUGD VAN 8 TOT 18 JAAR. Bestemmingen: Ameland, Engeland en Zuid-Frankrijk. TENNISREIZEN NAAR DE ZON VOOR: VOLWASSENEN. Bestemmingen: Bulgarije, Portugal, Spanje, Tunesië, Turkije. Bel voor info en gratis full-colour brochure: Tel.: 020 - 614 04 18 speciaalzaak voor therapeutische elastische kousen, bandages, medische hulpmiddelen TENNIS-ELLEBOOC Kom naar Medi- Ambulant en wij helpen je aan een goed passende bandage. Onze keuze is groot. Ook hebben wij een flinke sortering enkel-, knie- en polsbandages. Medi-Ambulant, tevens praktijk voor: Fysiotherapie (geen wachtlijst) Sportmassage (geen wachtlijst) Pedicure (geen wachtlijst) Diëtiste Ziekenfondsleverancier Geopend maandag 13-17 uur, dinsdag l/m vrijdag van 9-17 uur of na telefonische afspraak. Ooezastraat 27, 2311 HA Leiden. Tel. 071-132745. Kort Galgewater 1, Leiden, tel. 071 - 12 03 75 voor zelfcontrole o.a. OM RON Tennisspecial '93 Open toernooi aan vijfentwintigste uitgave toe De vraag is aanzienlijk gemakkelijker gesteld dan beantwoord. Wat maakt het toernooi van de tennisvereniging Alkemade dat dit seizoen voor de vijfentwintigste keer wordt georganiseerd, nu precies tot zo'n aparte gebeurtenis? Waarom behoort 'Alkemade' nu al zo lang tot dat selecte gezelschap middelgrote toernooien (Rijnkanters, Ter Aar) dat bij voorbaat niet stuk lijkt te kunnen? Willem Renée fungeert als spil. Ria Runnenberg, Agnes van Berkel en Wendy van der We reld (vlnr) omringen de wedstrijdleider die volgend jaar 'vijfentwintig jaar Willem' hoopt te vieren. foto jan hol vast OUDE WETERING GERT-JAN ONVLEE Overvolle lijsten, vaak lange wachttij den. Als toemooiieider Willem Renée di rect met een extra biertje in de hand op je afkomt, weet je het al. Dat wordt ze ker een uurtje wachten. En als-ie daarna nog een keertje aanwipt om je een twee de drankje aan te bieden, kan ie maar beter even naar huis bellen, dat net 'nog wat later wordt'. Een gegeven dat de ge middelde toernooispeler normaal ge sproken onmiddellijk doet afknappen op een dergelijk evenement. Niet echter daar in Alkemade. Daar schijnt dat te mogen. Te moeten, misschien wel. Want Renee en de zijnen willen er zelf niet omheen: er is daarin het verleden beslist regelmatig op zes banen gepland. En dat was wel degelijk in de tijd dat het park van de club er nog maar vijf telde. Extra wachttijd verzekerd, derhalve. Braassemermeer Terug naar de vraag. En het antwoord dat door Willem Renee niet onmiddel lijk kan worden verstrekt, zoals ook me- de-toernooileidsters Agncs van Berkel, Wendy van der Wereld en Ria Runnen berg (Martijn van Hoorn ontbreekt op het appèl) dat niet pasklaar kunnen le veren. „Misschien," zo stellen zij voor zichtig, „misschien is het wel helemaal niet zo'n apart evenement." En: „Nee, het is echt niet zo dat spelers zich elk jaar weer in de Braassemermeer terug vinden. Dat is een keer gebeurd." En: .Achtervolgingen door het clubhuis met brandspuiten. Daar maken we dus ook geen gewoonte van." De geschiedenis van het toernooi moet. dat moge duidelijk zijn, niet mooier worden voorgesteld dan ze in werkelijkheid is. En dat van die wachttij den wordt ook steeds minder. Ria Run nenberg haalt een stukje Alkemadese charme weg: „Dat valt de laatste jaren best mee. Alleen als het echt nat is ge weest, kan het nog wel eens uit de hand lopen. Maar dat begrijpt iedereen dan wel. Trouwens: lang niet iedere deelne mer vond het zo leuk om lang te moeten wachten voor de partij kon worden ge speeld." Vaste klanten Maar er moet toch een reden voor zijn dat jaarlijks een groot gedeelte van de deelnemers (het toernooi telt voor 75 procent vaste klanten) de tocht naar Alkemade weer onderneemt? Opnieuw Runnenberg, bijgevallen door de rest: „Misschien is dat juist wel onze kracht. Spelers bepalen of een toernooi gezellig is, de deelnemers bepalen de sfeer. Mis schien heeft Alkemade wel het geluk van een leuke groep beeldbepalende spelers en speelsters die daarom graag elk jaar terugkomt." Renée, die deze zomer aan zijn vierentwintigste jaar achter de tafel plaatsneemt („Volgend jaar vieren we dertig jaar Alkemade en vijfentwintig jaar Willem") ziet wel iets in die redene ring. Maar wil toch ook niet om de in vloed van de wedstrijdleiding heen. „We zijn hier niet moeilijk, staan niet op on ze strepen. Behalve dan als een speler of speelster het er naar maakt. En we laten merken dat we het leuk vinden om de mensen weer terug te zien. Sterker nog, als een vaste klant zich niet heeft inge schreven, bel ik hem vaak nog even op. Of-ie het soms vergeten is. Dat geeft de band tussen toernooileiding en spelers natuurlijk wel een beetje aan." Keet Tijdens het toernooi is het altijd gezellig druk, haalt het viertal een ander argu ment op tafel. „Er zijn leden van Alkc- made die voor zo'n toernooi ^en week vakantie nemen. En er altijd zijn. Dat al leen geeft al een hoop gezelligheid. Daarbij is dat clubhuis van ons natuur lijk apart. Zo'n houten keet zal altijd iets blijven houden." De keet die jaren lang een week zo'n beetje de woon- en ver blijfplaats van Willem Renée was. .Al leen slapen deed ik thuis. Nou ja, heel even dan. Nu-ga ik-vaker naar huis. De kinderen naar bed brengen, thuis eten. Mijn dagen op de club lijken niet meer op die van vroeger. Het zijn nu Martijn en Agnes die de langste dagen maken." Renée vaker thuis (hij bezocht afgelo pen jaar tijdens het toernooi zelfs de verjaardag van broer Jacques, terwijl hij dat normaal met een telefoontje afdoet) en de kans dat een C-speler in drie D-fi- nales staat (zoals Han Bos uit Nieuw Vennep in het allereerste jaar) is ook al een stuk kleiner geworden. Daarbij wor den er tegenwoordig ook 'slechts' zestig partijen per baan gepland, het hoogste van het district weliswaar, maar dat aantal heeft wel eens veel hoger gelegen. Nog eens wordt aangetoond dat beel den uit vroeger tijden het correcte plaat je van 1993 vertroebelen. Maar, ver klaarbaar of niet, 'Alkemade' behoort nog altijd tot de onverbiddelijke toppers van het toemooienseizoen. Agnes van Berkel:- „De deéltfertTfrrs hebben'lief 'naar hun zin en wij hebben een dikke week lang dikke pret. Het is hoe dan ook goed." Dubbelspel Een prachtige zomernamiddag op Wimbledon, eind jaren zeventig. De jonge bruisende Amerikaan Jimmy Connors heeft zojuist de aloude tennistempel op stelten gezet met zijn schitterende aanvallende tennis. Zijn fenomenale groundstrokes luiden een nieuw tijdperk in. Hij heeft voor jaren de harten van de oerconservatieve Engelsen gestolen. Na zijn fantastische demonstratie drommen de toeschouwers samen bij de foeilelijke kraampjes buiten het centre-court om de traditionele Engelse tea en aardbeien met slagroom te gaan nuttigen. Weinigen gaan huiswaarts, immers de dubbelspelfinale staat nog op het programma en het belooft weereen groots spektakel te gaan worden. In het avondlijk duister van de voorafgaande vrijdagavond hebben Newcombe en Roche met de grootste moeite de finale bereikt, waarin Hewitt en McMillan de tegenstanders zullen zijn. John Newcombe, begenadigd talent, en Tony Roche, ruwe hardhitter. verder wars van glamour en safe als de bank. Aan de andere zijde van het net de kalende, driftige Bob Hewitt, dubbelspeler par excellence en Frew McMillan, de altijd met een fraaie wittepet uitgeruste flegmatieke Zuid-Afrikaan. Een fantastische combinatie van ordinair hard rammen en een fluwelen touch. Voor deze confrontatie stromen de tribunes weer helemaal vol. Een geweldig gevecht volgt. Knetterende services, vlijmscherpe volleys en diepe lobs op de achterlijn laten het tennisspel in al zijn facetten zien. De tactische opstelling, de intimidatie, maar ook de ludieke geintjes maken van deze wedstrijd een waar feest. Ik was er bij op mijn eerste Wimbledon en ik heb van de eerste tot en met de laatste balgenoten. Hoewel het volleren voor mij altijd een ware crime is gebleven, heb ik daar geleerd hoe heerlijk een lekkere dubbel kan zijn. Wil een enkelspelfinale op gras nog wel eens ontaarden in een saaie vertoning, de dubbel leent zich bij uitstek vooreen snelle baansoort. Des te triester is het dat het dubbelspel tijdens toernooien steeds verder op de achtergrond geraakt. Alleen tijdens de Davis Cup, wanneer het meestal de sleutelpartij is, krijgt het de aandacht die het verdient. Newcombe, Roche, Rosewal, McEnroe, Noah en velen anderen waren briljant in beide spelsoorten. Echte eenlingen als Borg en Lendl waren zo met zichzelf bezig dat zij niet in staat waren het spelletje met een ander te spelen. Ik ben van mening dat je, om een goede dubbelspeler te zijn niet alleen over tenniscapaciteiten moet beschikken, maar bovenal een gezellige vent moet zijn. In 1992 had ik het voorrecht een week op de tennisschool van John Newcombe te mogen spelen. Een vermogende beviiende relatie had mij geïnviteerd en met Amerikaanse veteranen van diverse pluimage had ik de tennisweek van mijn lei>en. Trainen, wedstrijdjes sfjelen, maar vooral veel over tennis praten met de grote namen van weleer hebben mij nog veel geleerd. Met name met Roy Emerson heb ik uren zitten filosoferen over het tennis in het heden en verleden. Als meervoudig Wimbledonkampioen in zowel enkel- als dubbelspel was deze man de eenvoud zelve gebleven. Vooral zijn kameraadschap imponeerde mij. Met Neal Fraser won hij drie maal de titel, maar beide heren waren geen moment te beroerd om 's avonds in het schemerduister met 'Harry from Holland' een partijtje om een biertje te spelen. Turn your shoulders, quick on your feet, bend your knees, waren de aansporingen om zelfs mij. weinig begenadigde, nog wat te leren. Daar speelden twee meesters die werkelijk alles hadden meegemaakt, maar nog intens van een 'dubbeltje'genoten. Beiden waren Vol bewondering over mannen als Nastase, McEnroe en Connors. Maar hadden voor egoïsten als Borg en Lendl geen goed woord over. Maatjes moet je zijn in een dubbel en daarom moet je vooral ook een prettig mens zijn. En McEnroe dan, zult u zeggen. Big John, was hun mening, is een uiterst aimabele vent die door zijn grote successen op zeer jeugdige leeftijd altijd moest presteren en winnen en dat tot elke prijs. McEnroe, die regelmatig bij Emerson traint, is zeer leergierigen altijd bereid naar de mening van de oude meester te luisteren. Inventiviteit, creativiteit, maar bovenal kameraadschap siert de echte dubbelspeler. Toch levert een combinatie van twee spelers met al deze eigenschappen nog geen garantie voor een goed sluitend dubbel. Vaak is een van beiden een meer dienende speler, die rust en zekerheid uitstraalt en daardoor de zaakjes in goede banen leidt. In het Leidse zijn zeker enkele combinaties aan te wijzen die hier veel succes mee hebben geoogst. In het verleden waren de oerdegelijke Bram Madera en de artistieke Henny Koemans bijna niet te kloppen. Daarna waren Hans Tönjann met afivisselend Freek en Herman van der Capellen toonaangevend, terwijl tegenwoordig de oudjes Rob van Marwijk en Joost van Leeuwen nog volop meedoen. Dat de laatsten nog goed meekunnen, pleit niet voor bet huidige niveau, maar de jeugd leert eenvoudigweg niet dubbelen. Gevestigde namen als Philip van der Kwast en Willem Pufkus leerden Hans Tönjann en Frans Grimbergen technisch en tactisch de kneepjes. De huidige trainers geven dubbelles uit het boekje zodat er weinig talent aanwezig is. Gaat vooral de jongere jeugd met de gevestigde orde partijtjes spelen, het niveau van het dubbelspel zal zeker omhooggaan. Tevens ben ik van mening dat de liefde voor het spelletje dan veel langer blijft bestaan. Allez, er is nog veel te oefenen, maar bovenal veel te genieten van het fantastische dubbelspel HAR MEYER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 48