Bodemsanering wanneer dat het bedrijf uitkomt 'Mijn grootmoeder zag eerst ook niets in een stofzuiger' Pret voor de fret Strengere milieuregels voor bedrijven in regio Natuurmonumenten boekt verliest van 14,7 miljoen VRIJDAG 26 MAART 1993 ak20ver leven CHEF WILLEM SPIERDIJK. C De sanering van de vervuilde grond van 40.000 verdachte bedrijfsterreinen in Zuid-Holland gaat naar schatting 7 miljard gulden kosten. De meeste verontreinigingen moeten op termijn wel worden opgeruimd, maar dat hoeft niet per se direct. De bodem in het grootste deel van Zuid-Holland 'houdt de vervuiling goed vast' zodat het gevaar op verspreiding van de viezigheid klein is. Tot die conclusie komt de directeur A.S.F. van Asseldonk van de onlangs opgerichte stichting Bodemsanering Bedrijfs terreinen. Katwijkse boomkorvissers volgen met argusogen milieuvriendelijke vangstmethode LEIDEN/ROTTERDAM MONICA WESSELINC Doel van de nieuwe club is enerzijds de vervuiling van be drijfsterreinen in kaart te bren gen en anderzijds het bedrijfsle ven te stimuleren de vervuiling ook op te ruimen. „Want alleen aan vaststellen dat het smerig is, heb je niets. Uiteindelijk moet de bodem overal schoon worden", aldus Asseldonk. De stichting wordt betaald door het bedrijfsleven en krijgt de eerste jaren nog subsidie van het rijk. Uit de bestanden van han delsregisters zijn 40.000 be drijfsterreinen waar mogelijk iets aan de hand is, geselec teerd. Op die locaties waren vroeger vervuilende industrieën gevestigd of staan nu bedrijven met mileubelastende activitei ten. Alle 40.000 bedrijven krij gen de komende tijd een vra genlijst. Op grond van de ant woorden worden bedrijfsterrei nen waar de grond waarschijn lijk moet worden schoonge maakt. geselecteerd. Asseldonk: „Dan gaan we over tot het oriënterend onder zoek. Met wat eenvoudige mon stertjes wordt bekeken of diep gaand en veel duurder onder zoek nodig is". Het praktisch onderzoek wordt niet door de stichting, maar door commer ciële onderzoeksbureaus uitge voerd. Uiteindelijk zal er zo no dig worden gesaneerd. Vrijwillig Bedrijven zijn niet verplicht te reageren op de enquête van BSB. Gaan ze met BSB in zee, dan kunnen ze de uitkomsten van het bodemonderzoek niet zo maar naast zich neerleggen. Asseldonk denkt dat ondanks deze bijkomende verplichting, bedrijven zeker genegen zijn zich aan te sluiten. „Bodemsa nering moet gewoon. Een be drijf op vervuilde grond krijgt geen krediet van de bank, wordt door de buurt argwanend beke ken en heeft problemen met het vinden van voldoende perso neel. Bovendien stelt de over heid steeds hogere milieu-ei- Vrijwillig onderzoek laten doen naar de vervuiling en sa nering van de bodem en niet wachten totdat de overheid met nog strengere regels komt, heeft volgens de BSB-man grote voor delen voor het bedrijf. „Het be drijf heeft meer tijd. Bodemsa nering kan dan worden uitge voerd op het moment dat het het bedrijf praktisch en finan cieel het beste uitkomt." BSB wil dat de overheid het voor be drijven mogelijk maakt geld op zij te leggen zonder dat hierover veel belasting hoeft te worden betaald (fiscaal reserveren). As seldonk hoopt dat zijn verwach ting bewaarheid wordt en dat bedrijven, nu er nog een basis van vrijwilligheid is, op korte termijn tot sanering overgaan. „Dat is voor de bedrijven en het milieu de beste keus." Natuurvakanties voorjongeren leiden De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN organiseert een groot aantal natuurvakan ties voor jongeren. Er zijn va kanties waar de handen uit de mouwen moet worden gesto ken, en weekjes waar luieren, of wandelen centraal staan. In elk geval is er veel aandacht voor de natuur. Het bekendst zijn de werkvakanties waarbij jongeren worden ingeschakeld in natuur gebieden te hooien of bijvoor beeld een griendbos te onder houden. In deze regio wordt in augustus in De Vlietlanden ge hooid. Begin juli wordt in het Zuidhollandse natuurgebied Lingewaal gehooid en bosjes gekapt. Ook buiten deze provin cie staan tal van vakanties óp stapel. Voor nadere informatie of het aanvragen van een brochure kan worden gebeld met de IVN 020-6228115. Broeikaseffect amsterdam Greenpeace vindt dat de inter nationale verzekeringswereld een belangrijke rol moet spelen in de strijd tegen het broeikasef fect. Een internationale lobby van de verzekeringswereld zou volgens Greenpeace tegenwicht kunnen bieden aan de wereld van olieprqducenten en -ver- werkers. katwijk adriaan brandenburg „Mijn grootmoeder moest eerst ook niets van een stofzuiger we ten. Maar wie pakt er nu nog een stoffer en blik?" H. Messe- maker van de Katwijk 45 twijfelt er geen moment aan: over en kele jaren wordt de platvis met lichtsignalen de netten inge jaagd. M. van Duyn van de Kat wijk 34 heeft daarentegen zo zijn bedenkingen: „Er is wel va ker geëxperimenteerd met nieu we vangstmethoden. Dat lever de ook niets op". Het Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek (R1VO) in IJmui- den maakte recentelijk bekend dat het een methode heeft ont wikkeld waarbij de zogeheten boomkorvissers hun milieu-on vriendelijke sleepnetten aan de wilgen kunnen hangen. Door speciale apparatuur aan de schepen te bevestigen, moet de platvis (zoals schol en tong) met lichtflitsen worden wakkerge- schud en in de netten belanden. Geluidssignalen moeten er voor zorgen dat rondvis (zoals kabel jauw) opschrikt en wegzwemt. Het RIVO komt met zijn nieu we vinding tegemoet aan de milieubeschermers die het ge bruik van een boomkor (waarbij sleepnetten met ijzeren kettin gen de zeebodem omploegen) sinds jaar en dag verafschuwen. Door het afgeven van geluids signalen denkt het instituut ein delijk een middel te hebben ge vonden om bepaalde soorten te verjagen, waardoor de boom- korvisser niet wordt opgezadeld met verboden bijvangst. Kinderen Messemaker ziet het 'al hele maal zitten'. De Katwijkse boomkorvisser zegt altijd posi tief te staan tegenover nieuwe ontwikkelingen. „Zeker als dat het milieu en dus ook de vis stand ten goede komt. Want ik zeg altijd maar zo: mijn kinde ren en kleinkinderen moeten la ter ook nog kunnen vissen." De visserman gaat er wel van uit dat de nieuwe vangstmetho de wanneer die eenmaal is ingevoerd een lange gewen ningsperiode nodig heeft. „Niet iedereen slapt natuurlijk zo maar over. Eerst moet het be wijs worden geleverd dat het in derdaad werkt. Maar", bena drukt hij, „ik heb er alle vertrou- Veel minder enthousiast klinkt C. Haasnoot, voorzitter van de Vereniging van Schip- per-Eigenaren waarbij een groot aantal Katwijkse vissers is aangesloten. „Als ik mijn oor zo te luisteren leg, hoor ik nogal wat negatieve geluiden. Boven dien, het plan is ook niet nieuw zoals wel wordt gesuggereerd. Ze zijn al jaren bezig met het ontwikkelen van een dergelijke vangstmethode. Ik moet het nog zien dat dit iets oplevert." Van Duyn van de KW 34 on derschrijft die woorden. „Na tuurlijk ben ook ik er een voor stander van om het milieu zo veel mogelijk te sparen. In theo rie klinken de plannen ook alle maal prachtig. Maar hoe is het in de praktijk?" Met een aantal van zijn collega's vraagt Van Duyn zich af of de vissen straks daadwerkelijk in de netten zwemmen wanneer lichtsigna len worden gegeven. Ook de eventuele investerin gen die moeten worden ge pleegd. doen hem aarzelen. „Het zal allemaal vrij kostbaar worden", voorziet hij. Het RIVO denkt daar anders over. Het ziet in de nieuwe vangstmethode zelfs een financieel voordeeltje voor de vissers. Omdat het sle pen met de loodzware kettingen achterwege kan blijven, wordt het brandstofverbruik gedrukt, aldus het RIVO. Het visserij-instituut heeft zich bij zijn 'ontdekking' voor lopig nog gebaseerd op aquari- umproeven. Binnenkort wordt de nieuwe vangstmethode op volle zee getest. Daartoe zal on der meer het onderzoeksschip De Tridens worden ingezet. Apeldoorn. Fretten en frettenbezitters ontmoeten elkaar op zondag 25 april tijdens de derde interna tionale frettendag. Naast lezingen en films over de fretten zal er op de dag vooral veel voor de fretten zelf te doen zijn. Er is een frettenspeeltuin en een frettenrace en de dieren worden gekeurd. De organisatie van de dag is in handen van de stichting de Fret. Deze club geeft voorlichting en advies over het houden van fretten als huisdieren zorgt voor de tijdelijke opvang van fretten in nood. Dieren die door de dierenambulance of asiels bij de stichting worden afgeleverd, krijgen medische ver zorging en bij particulieren ondergebracht. De fret is, zo schrijft de stichting in een voorlich tingsblad, een dier dat niet in staat is in de natuur te overleven. Het dier is enkele duizenden jaren ge leden gefokt uit de wilde bunzing om te gebruiken bij de jacht op konijnen. De frettendag wordt gehouden in natuurpark Berg en Bos in Apeldooorn. Voor nader informatie kan worden gebeld met het secreariaat van de fretten- dub (01657-9644). De gemeenten in de Leidse re gio hanteren vanaf l juli stren gere milieuregels voor bedrij ven. Vanaf die datum moeten alle nieuwe bedrijven beschik ken over een zogenoemde in tegrale milieuvergunning. Zonder die vergunning mag niet worden begonnen met de bouw of verbouw en mag een bedrijf niet in gebruik worden genomen. De Leidse regio volgt met de stringentere maatregelen de nieuwe Wet milieubeheer. De ze wet stelt een milieuvergun ning verplicht. De milieuver gunning moet tegelijkertijd mei de bouwvergunning wor den aangevraagd en stelt eisen en voorwaarden ten aanzien van de milieuvervuiling en milieubeschermende maatre gelen. Het samenwerkingsverband (Leiden, U-iderdorp, Voor schoten, Alkemade, Oegst- geest en Zoeterwoudc) eist dat de milieuvergunning zes maanden voor de bouw wordt aangevraagd. Als een bedrijf begint met de bouw zonder dat de vergunning is verleend, kan de bouw of het bedrijf worden stilgelegd Bestaande Bedrijven die geen of een verouderde ver gunning hebben, worden voor 1995 benaderd om een Intt grale milieuvergunning aan te vragen. De meest milieubelas tende bedrijven moeten het eerst een vergunning aanvra gen. Gedurende de vergun ningsprocedure kan het bedrijf gewoon doorwerken, mits ac activiteiten niet al te milieube lastend zijn. De vereniging Natuurmonu menten heeft in het boekjaar 1992 bijna 15 miljoen gulden verlies geleden op het beheer van natuurterreinen. Het verlies wordt gedekt door overheids subsidies en uit de algemene middelen. Natuurmonumenten beheert ruim 65.000 hectaren natuurgebied, waarvan een der de bestaat uit bos. De beheerskosten voor het natuurgebied bedroegen 29,3 miljoen gulden. De verkoop van hout en gras en de verhuur van gebouwen in de natuurgebie den brachten 10,4 miljoen gul den op. Daarnaast ontving de vereniging 3,8 miljoen gulden aap loonkostensubsidie. In to taal resteert een exploitatie-te- kort van 14.7 mQjöen gulden. Dat is ruim twee miljoen gulden meer dan in het vorig boekjaar, een gevolg van gestegen loon kosten. Waaraan denkt u als eerste als het het woord milieu valt? Aan het broeikaseffect, cfk's en gescheiden afval. Maar daarna aan mooie natuurgebieden die de aandacht verdienen. Waar stoort u zich het meest aan in het milieu? Aan rotzooi op straat. Hondg- poep. Sowieso aan mensen die alles maar op straat gooien. Hier in Oegstgeest valt het wel mee. Maar zo'n Haarlemmer straat in Leiden bijvoorbeeld, afschuwlijk. Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? In deze regio is dat het bos De Pan van Persijn. Het is voor mij een heerlijk gebied om te ont spannen. Het is ruim opgezet en door de vele speelmogelijk- heden met daarbij een eenden vijver en een hertenkamp leuk voor de kinderen. Schenkt de overheid voldoende aandacht aan het milieu? Ja, dat geloof ik zeker. Nadat Nijpels op dat departement kwam, is er veel gebeurd. Hoe denkt u over milieubelas ting? Die heb ik er wel voor over. Kin deren moeten ook in de toe komst in een behoorlijk klimaat opgroeien. Al moet wel voortu- rend worden gewogen of de kosten voor bedrijven niet te hoog worden. Je kunt niet onge straft maar overal accijns op blijven gooien. Dat gaat ten kos te van de economie en daarna weer van de werkgelegenheid. Hoe trof u vorige maand tijdens de hockeytrip met het nationale team de natuur in Pakistan Wat opvalt is de enorme troep op straat. Karachi is een miljoe nenstad, waar auto's niet of i Persijn. Bij voorkeur met zijn gezin dat drie z nauwelijks zijn uitgerust met een katalysator. Ik had soms de neiging een filterkapje voor mijn neus te houden. De men sen daar hebben met veel pro blemen te maken. Het schoon houden van het milieu staat in Pakistan heus niet voorop. Zijn kunstgrasvelden milieu vriendelijk? of Tja, ik moet zeggen dat ik niet precies weet hoe die gemaakt worden. Ik durf daar geen j nee op te zeggen. Er wordt na tuurlijk wél een stuk grasveld opgeofferd. Wat vindt u van kernenergie? Daar ben ik een tegenstander van. De ramp in Tsjernobyl is een voorbeeld van hoe het fout kan gaan. Het proces kan nog zo veilig lijken, menselijk falen kan vreselijke gevolgen hebben. Dat risico vind ik onaanvaard baar. Laat a <!,-<ntt, Ik fiets graag, maar voor mijn uiteenlopende werkzaamheden is het openbaar vervoer niet ideaal. Ik zou soms tweemaal z< lang onderweg zijn. Hoe draagt u bij aan milieu? Met kleine dingen i houdelijke sfeer. Ik energieverbruik aai leggen. We scheide en chemicaliën gaa ker de milieubox in n een schoon n de huis- probeer het a banden te n het afval in bij mij ze- Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden aan een min of meer bekende regiogenoot tien willekeurige vragen over het milieu gesteld. Deze week Oegst- geestenaar Roelant Oltmans, bondscoach van het Nederlands mannenhockeyteam.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37