Genoeg personeel 'in de bollen' Nieuwbouw voor Duif Uitzendbureau allochtonen in Woubrugge giGEN BAAS 9 7 Stand van Zaken SCHOON WATER BROODNODIG 'Voorkomen verzuim levert geld op' VRIJDAG 26 MAART 1993 ZAKELIJK Van der Weijden BOSKOOP - Het autoschadebe- drijf Van der Weijden heeft in Boskoop een nieuw gebouw in gebruik genomen aan de Ener gieweg 27-19. Het pand omvat 900 vierkante meter werkplaats en 200 vierkante meter kantoor. Bij de bouw van het nieuwe on derkomen is een aantal milieu voorzieningen aangebracht zoals olie- en vetafscheiders bij de afvoer van vloeistoffen en een vloeistofdichte bestrating van het parkeerterrein. Het af gelopen weekeinde is de inge bruikname van het gebouw ge vierd met een open dag die door ongeveer 900 mensen is bezocht. Bij Autoschade Totaal service Van der Weijden werken IA SPIERDIJK. 071-1 Voor het eerst sinds jaren geen problemen om topdrukte op te vangen Voor het eerst sinds jaren verwacht de bollensector geen problemen met het- vinden van voldoende personeel voor het naderende hoogseizoen. Acties als het 'Amster damproject' waarbij werklozen uit de hoofdstad naar de Bollenstreek werden gelokt, blijven dit jaar dan ook ach terwege. Er wordt zelfs een forse overcapaciteit aan sei zoenswerkers verwacht. ussE/bolienstreekte werven de komende tijd ze- paul de vlieger ker niet nodig zijn. „De sector redt het dit jaar zelf wel. Vorig Dit zegt C. van der Zwet, direc- jaar tekende die ontwikkeling teur van het arbeidsbureau Lis- zich trouwens al af. Toen zag je se/Katwijk. Hij zegt, samen met overal in de streek van die bord- de werkgevers uit de bedrijfstak, jes met 'no work' staan. De be- tot de conclusie te zijn gekomen drijven werden echt gek van de dat speciale acties om personeel mensen die kwamen vragen of ze aan de slag konden." Volgens Van der Zwet zijn er verschillende oorzaken aan te wijzen waarom het aantal ar beidskrachten voor de bollen sector groeit. „Ten eerste is er de toename van het aantal werkzoekenden die zich in het hele land voordoet. Nu kent de Bollenstreek vanouds een zeer laag werkloosheidscijfer, maar al§ het elders in Nederland re gent, druppelt het toch ook hier. Zo hadden we de laatste jaren gemiddeld 3.300 werkzoeken den in ons bestand, inclusief 600 positieverbeteraars, maar is dat aantal sinds het laatste kwartaal van 1992 4.500." Toch is ook dat cijfer volgens Van der Zwet nog zeer laag ver geleken bij de rest van Neder land. „Het werkloosheidcijfer lag in de Bollenstreek de laatste jaren op 2,5 procent en groeit, zoals het er nu naar uitziet, wel licht naar 3,5 of 4. Als we dan bijvoorbeeld de regio Eindho ven bekijken met 12 procent of het landelijk cijfer dat rond de 9 ligt, dan springen we er hier nog steeds gunstig uit". De directeur van het arbeids bureau Lisse/Katwijk noemt nog eqn tweede belangrijke oor zaak van de verwachte overca paciteit. „Nog altijd wordt de stroom mensen uit Groot-Brit- tannië die wil werken in de bol len groter. Dat merken we ook in ons kantoor waar steeds va ker Engelsen informatie komen vragen." De verwachte overcapaciteit betekent overigens volgens Van der Zwet niet dat het regionale arbeidsbureau niets meer voor de bollensector hoeft te doen. „Er blijft immers bemiddeling nodig. Alleen zal het vervullen van vacatures minder proble men opleveren." State of the art AMSTERDAM - Het Nima, het Nederlands instituut voor mar keting, organiseert op donder dag 22 april in Amsterdam een marketingcongres onder de titel 'State of the art'. Acht sprekers krijgen elk 15 minuten spreek tijd om de nieuwste ontwikke lingen op hun vakgebeid te be lichten. Inlichtingen bij het Ni- ma, 020-6974821. Eigen bedrijf LEIDEN - 'Eigen bedrijf in Ne derland' is de titel van een nieu we cursus van de Stichting Werkgelegenheid Leiden. De cursus is opgezet voor allochto nen die een onderneming wil len beginnen. Voor in Neder land wonende buitenlanders is dat vaak moeilijk. Officiële stuk ken zijn in moeilijke taal gefor muleerd en wie hier niet is op gegroeid heeft vaak onvoldoen de inzicht in het Nederlandse systeem van werken. De nieuwe cursus is bedoeld om mensen wegwijs te maken in de praktijk van het ondernemen. De lessen worden gegeven door mensen met eigen bedrijven of anderen die dagelijks met de problemen van starters hebben te maken. De cursus begint op 29 maart, inlichtingen bij de Stichting Werkgelegenheid 071-146878. woubrugge unda welther Het kersverse uitzendbureau voor allochtonen heeft tijdelijk onderdak kunnen vinden op een prachtige locatie. Bij toeval kon de oprichter, Samir Ham- moudi, voorlopig ruimte krijgen in het voormalige gemeentehuis van Woubrugge, dat aan de ka de ligt en uitzicht geeft op de kerk. In de stijlvolle voormalige burgemeesterskamer vertelt Hammoudi gedreven hoe hij er toe kwam om speciaal voor al lochtonen een uitzendbureau te beginnen. „Ik zag in een notitie van de gemeente Alphen aan den Rijn dat de werkloosheid in de regio onder Marokkaanse en Turkse jongeren boven de der tig procent is. Onder Neder landse jongeren is dat percenta ge maar zes procent. Daar schrok ik van. Ik wil mijn land genoten graag helpen." Hammoudi is zelf van Marok kaanse afkomst. Hij komt over als een snelle zakenman en hij spreekt vloeiend Nederlands. Op aanraden van p.r.-functio- narissen noemde hij zijn uit zendbureau Facilitaire Bedrij ven Industrie (FBI). Het bestaat nu twee weken en de eerste mensen zijn al geplaatst. Het bureau is uitsluitend voor men sen in Nederland met een bui tenlands paspoort of van bui tenlandse afkomst. In de prak tijk zijn het vooral Turken en Marokkanen die bij hem aankloppen. Hammoudi is tot nu toe voor al bezig met bedrijven in de in dustriële sector, maar hij wil in de toekomst ook uitbreiden naar andere bedrijfstakken. „Veel Marokkanen worden naar de LTS gestuurd en die oplei ding sluit het beste aan bij ba nen in fabrieken." In de toe komst wil hij ook avondcursus sen gaan verzorgen. „Ik wil dat allochtonen hogerop komen in het bedrijfsleven en dat ze min der afhankelijk worden van in stanties." Een uitzendbureau voor al lochtonen is vrij uniek in Ne derland: tot nu toe is er maar één andere, Coloured Holland geheten, met vestigingen in Amsterdam, Den Haag en Arn hem. Kunnen allochtone jonge ren niet terecht bij een gewoon uitzendbureau? Hammoudi vindt van niet: „Die zijn te com mercieel. Allochtone jongeren hebben schroom om daar bin nen te lopen en ze komen min der snel aan de bak dan au tochtone Nederlanders. Boven dien is de nazorg veel minder." Hammoudi is daarentegen van plan om wekelijks langs te gaan bij de bedrijven waar hij men sen heeft geplaatst, om contac ten te onderhouden en eventu ele problemen op te lossen. Hammoudi zelf is 29 jaar en hij woont al 21 jaar in Neder land. Ook hij werd naar de LTS gestuurd. „Dat werd zo voor mij beslist; maar ik had er totaal geen aanleg voor en mijn han den stonden zó." Hij leerde echter door en kwam uiteindelijk terecht als docent op de Pedagogische Academie. Hij heeft nog een tijdje gewerkt bij een computer bedrijf, tot hij plotseling besloot dit uitzendbureau te beginnen. Hammoudi heeft alles zelf op gezet, zonder ondersteuning en hoge percentage werklozen? Dat klopt niet. Die cijfers zijn niet nodig:" Hammoudi heeft grootse plannen. Bedrijven en werkzoe kenden zijn er genoeg. Hij ver wacht zonder problemen een Uiteraard heeft hij diverse in- van één miljoen per jaar stanties om advies gevraagd. halen. Daarmee wil hij ook Diverse bedrijven reageerden van aI"1ocJjlo"en £aar[ heel enthousiast. „Een heleboel ondersteunen. Hij denkt ook al hij heeft alles zelf gefinancierd. Hoe komt hij aan de middelen en de relaties? Heel simpel: „In Nederland is geld te maken, als je maar hard werkt, dag en nacht. Dat heb ik gedaan." zeiden direct: 'Stuur maar men sen'. Daar was ik erg blij om." Hammoudi is duidelijk niet te spreken over het minderheden beleid van de overheid. „Ik ben het zat dat ze maar praten en praten en niets doen." Er is vol gens hem werk genoeg in de re gio. „Hoe komen ze dan aan dat aan uitbreiding van zijn bedrijf en aan personeel. Bij voorkeur van het vrouwelijk geslacht, 'want die zijn stukken beter dan mannen'. „Ze weten beter met dingen om te gaan." »cht water veroorzaakt 80% van alle kten in ontwikkelingslanden Jaarlijks irven 4 miljoen kinderen onder de vijl ir aan een diarree-besmetting In India Afrika dreigen miljoenen mensen door VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Teletoon (023)31 300100_ - Spruitenbosstraat 6, 2012 Haarlem De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Paul Lucardie van het bureau Health Work Consultancy uit Leiderdorp dat op 1 april van start gaat en bedrijven adviseert over het terugdringen van het ziekteverzuim. NOG NOOIT WAS ZO'N NOTEBOOK ZOGOEDKOOP INTRA NOTEBOOK, 386sx/ 20Mhz, 1MB RAM. 60MB harddisk, compleet fl. 1950,- Beperkte voorraad Alcatel PC, 386sx/20Mhz, 1MB RAM, 40MB harddisk, 3,5" (loppy drive, SVGA kleurenmonitor, toetsenbord, DOS 5.0, Windows 3.0 0.1695,- Gebruikte IBM PC, XT, 5,25" floppy drive, 20MB harddisk, compleet Connor IDE harddisk, 17 ms, 85MB IBM ProPrinter, 24-nlds Star kleurenprinter, 9-nlds SVGA-kaait, 512 KB MS-Windows 3.1 NL Alle genoemde prij Aanbiedingen geli' raad strekt. Op F" 3 mnd. garantie. (RESTART C)8 tPÏÏTERS 0. 425,- M Klap beschermde ondernemer IhJ r zijn in Nederland maar weinig zakelijke terrei- I nen waar onbeperkte concurrentie mogelijk is. De computerbranche is er één van. Zal die bran che straks als voorbeeld dienen voor de rest van Nederland? De EG vindt dat er onbeperkte concurrentie moet zijn en als gevolg daarvan worden per 1 juli kartels verboden. Plannen van minister Aifdriessen om de vestigingseisen af te zwak ken zullen een vergelijkbaar effect hebben: verscherping van de concurrentie. Of ondernemend Nederland daar blij mee is, betwijfel ik. Als ondernemer zou ik liever ook in een iets beschermde positie verkeren. Het wegvallen van bescherming betekent dat een ondernemer een uniek artikel of dienst moet aan bieden. Het kan dus een prikkel zijn voor vernieuwing en creativiteit. Vakbekwaamheid moet in duidelijk zichtbare daden worden omgezet. Ik vraag mij wel af of het nu zo'n goed moment i: gelijke maatregelen t< i. Het zou mij niet verbazen als t Nederland met zijn geringe reisafstanden meer prijsaf spraken bestaan dan bij grote buren. Als lokale Nederlandse ondernemingen door de vele beschermingen minder ge wend zijn tot de bodem te concurreren zijn we aan de late kant om dat nu alsnog even te leren. De aanwezigheid van naar schatting 600 kartels in Nederland geeft aan dat heel veel bedrijven bescherming gezocht en gevonden hebben. En zouden goed georganiseerde bedrijfstakken via politieke lobby's niet in staat zijn voor hen de vestigingseisen te laten handhaven, terwijl die voor minder georganiseerde bran ches verdwijnen? Als er dan toch beschermende maatregelen moeten worden opgeheven, weet ik er nog wel een paar: Hoe is het bijvoorbeeld mogelijk dat de maximale belasting vrije kilometervergoeding voor het gebruik van de eigen au to 52 cent is, terwijl dat als je een auto via een leasemaat schappij betrekt ook wel het dubbele mag zijn? Hoe heeft zo'n idiote bevoordeling van leasemaatschappijen kunnen ontstaan? Hoe komt het dat een pensioenregeling alleen maar aftrekbaar is als je die via een erkende verzekerings maatschappij afsluit en niet op een andere manier. Als we in Italië woonden zou je gaan denken dat de maffia eigenaar was van pensioen- en leasemaatschappijen en goede connecties had op het ministerie van financiëen. On zin natuurlijk, maar er zou een sterke financiële lobby kun nen zijn. Dat er een verband is tussen de opheffing van kartels en het laten vallen van vestigingseisen is voor mij duidelijk. Ik heb wel eens gehoord dat een fietsenwinkel niet geleverd krijgt tenzij die is gevestigd op een door het fietsenkartel goedge keurde plaats. Dus als je je straks zonder vakdiploma mag vestigen, moet je eerst nog maar zien dat je ook Fietsen krijgt. Soortgelijke zaken gelden op 600 gebieden waar kar tels bestaan. In de nabije toekomst zie ik op deze manier een sterk concur rerend midden- en kleinbedrijf ontstaan, waar de bedrijven eer der klein dan middelgroot zul len zijn. Het grootbedrijf zal ho ge winstmarges handhaven dankzij beschermende maatre gelen die via politieke lobby's tot stand zijn gebracht. Dat de minister het midden- en kleinbedrijf concurrerend wil maken kan nuttig zijn, maar dan moet hij ook iets doen aan monopolies en concurrentie vervalsing op grote schaal. Mis schien kunnen we dan allemaal bankier worden. Of zouden fi nanciële eisen dat onmogelijk maken? Wim van Leenen was oprichter en directeur van de Infotheek en is nu directeur van Res tart Computers in Lei- Grote baas slaat morgen in Katwijk eerste paal KATWUK ERIC JAN WETERINGS Duif Convenience Foods gaat haar drie vestigingen op het Katwijkse industrieterrein 't Heen onder een nieuw dak brengen. Morgen wordt de eer ste paal voor het complex gesla gen door P. Bakker Schut, voor zitter van de Raad van Bestuur van levensmiddelenconcern Wessanen, waar Duif sinds een paar jaar deel van uitmaakt. De 152 medewerkers van de snack producent moeten in april vol gend jaar verhuizen. Duif wil op het 9100 vierkante meter grote complex efficiënter gaan produceren. In de toe komst kan de fabriek nog verder worden uitgebouwd, want het terrein is 20.000 vierkante meter groot. Volgens commercieel di recteur A. van der Burg zullen er over tien jaar 'maximaal' 300 a 350 mensen werken. Vooral in Europa wil Duif een groter marktaandeel in wacht slepen. Het belangrijkste produkt van Duif is de loempia, die in ver schillende variëteiten over de hele wereld wordt verkocht. In Nederland levert het bedrijf vooral aan cafetaria's en be drijfskantines. „Daar zit weinig groei meer in", constateert Van der Burg. „In Nederland zijn veel snackfabrikanten. Hoog stens snoep je eens een klein stukje marktaandeel van ie mand af." Gegevens over de omzet wil de commercieel directeur niet geven. „Dat soort gegevens maakt alleen maar de concu- rentie wakker." Uit het jaarver slag van .Wessanen blijkt dat het bedrijf goed heeft geboerd in 1992. Samen met een Duits be drijf vormt Duif de nog jonge divisie Diepvries en Koel- versprodukten, waarvan de om zet steeg van 40 miljoen in 1991 naar 77 miljoen. Recentelijk werd Beckers snacks uit Deurne aan de divisie t M eventien jaar heb ik bij het W j GAK gewerkt. Daar hield ik me, weliswaar op afstand, al bezig met ziekteverzuim. Je ziet dan dat werkgevers met problemen kampen, maar waar het GAK niet op kan inspelen. Zo'n publiekrechtelijke organisatie is nu een maal aan een groot aantal regels gebonden. Paar zag ik een gat in de markt liggen om voor mezelf te beginnen. Ziekteverzuim kost bedrijven veel geld. Ie kan wel zeggen dat een zieke werknemer een bedrijf per dag zo'n 300 gulden kost. Bovendien ontstaan cr problemen in de produktie, anderen moeten overwerken of levertijden worden overschreden. Terug dringen van het verzuim levert dus veel geld op. Nu kan dat niet onbeperkt. Het is zo dat een ziekteverzuim van ongeveer vier procent keihard is. Dat is globaal het ge middelde percentage dat mensen daadwer kelijk ziek zijn. Maar alles daarboven kun je in principe terugdringen. Als een onderneming kampt met veel ziek teverzuim is dat vaak een teken dat er meer problemen zijn. Je ziet dat mensen meer dan gemiddeld te laat komen, lange pauzes nemen, met tegenzin werken. Een hoog ziekteverzuim is dan ook geen gezond heidsprobleem, maar een managements- probleem. De Engelsen hebben er dan ook een beter woord voor: 'absenteeism'.Vaak is er een samenhang met de sfeer in een be drijf. Al in de jaten twintig bleek dat als de directie van een bedrijf belangstelling toont voor werkomstandigheden het verzuim daalt. Een werknemer die zich betrokken voelt bij zijn baan neemt niet zo snel een baaidag. Aandacht besteden aan ziektever zuim betekent dat je aandacht besteedt aan de bron van de arbeid, met een mooi woord 'human resource management'. Via trainin gen leer ik leidinggevenden daar mee om te gaan. Daarbij werk ik samen met een bu reau voor loopbaanbegeleiding. De afgelopen maanden heb ik met mede weten van het GAK de start van Health Work Consultancy voorbereid. Ik heb lezin gen gegeven bij ondernemingsverenigingen en bij verzekeringskantoren en ik heb een netwerk aan conctacten opgebouwd. Zo heb ik contact gelegd met iemand anders die zich met een soortgelijk bureau op een ander deel van de markt richt. We zijn alle bei eenmansbedrijfjes en we hebben af spraken gemaakt om in eikaars afwezigheid zaken waar te nemen. Bovendien heb- ik een groep mensen, onder wie een interim- manager cn iemand die een adviesbureau heeft, om me heen verzameld om zaken door te spreken. Als je alleen werkt krijg je nooit direct te horen of je alles wel goed aanpakt. Contracten heb ik nog niet gesloten. Ik heb vooral contacten gelegd voor de periode vanaf 1 april. Wat ik inmiddels wel heb ge merkt is dat juist de bedrijven die al iets doen aan verzuimpreventie enthousiast re ageren en dat degenen die daar nog nooit iets aan gedaan hebben het minst warm lo pen. Die moet je echt over de streep trek ken, terwijl daar toch het meest valt te be reiken. Ik denk dat het vooral de vrijheid is die me trekt in het eigen baas zijn. Hoewel je na tuurlijk ook verplichtingen hebt, kun je toch je tijd zelf indelen. Wat me ook trekt is dat ik toch heel dicht bij mijn produkt sta, bij het GAK stond ik toch ver van wat uiteinde lijk de deur uit ging. Een eigen bedrijf is dy namisch, maar ook onzeker. Ik realiseer me dat na drie jaar een op de drie nieuwe be drijfjes de mist in is gegaan. Dus je loopt eenzeker risico." tekst rudolf kleun foto hielco kuipers Kroketten Duif snacks werd in 1967 opge richt door P. Duivenvoorde. Aanvankelijk maakte het bedrijf verschillende soorten snacks, zoals kroketten en bamiballen. In 1973 verhuisde het bedrijf naar Katwijk, waar het een voorspoedige groei doormaakte. Zeven keer werd de bedrijfs ruimte in de afgelopen jaren verbouwd en uitgebreid, tot het besluit viel zowel de produktie als de commerciële afdelingen in een nieuw complex onder te brengen. Het internationale levensmid delenconcern Koninklijke Wes sanen uit Amstelveen nam het bedrijf in november 1991 over, met als doel een 'diepvriesdivi sie' op te bouwen. Deze week fuseerde Wessanen met Bols tot de Koninklijke Bols Wessanen. waardoor Duif nu deel uitmaakt van een concern met een omzet van vijf miljard gulden, waar ruim 8400 mensen werken. Het resultaat bedroeg 285 miljoen gulden, tegen 216 miljoen een jaar eerder.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 36