'Het kan Rijnsburg toch niet tegen blijven zitten?' 'Voor alle partijen de beste oplossing' Sport Wel echte inspraak in nieuwe KNVB-structuur VRIJDAG 26 MAART 1993 Aanvoerder Dick Heemskerk blijft optimistisch Dick Heemskerk zal ongetwijfeld niet de geschiedenis in gaan als de meest succesvolle aanvoerder van Rijnsburg- se Boys aller tijden. Sinds de verdediger nu drie seizoe nen terug van trainer Arie Kurver de bij deze functie be horende band om de arm kreeg geschoven, verkeert het Rijnsburgse vlaggeschip immers vrijwel constant in de gradatiegevaar. Desondanks kijkt niemand in het bloe- mendorp de 28-jarige Heemskerk op die magere resulta ten aan. Dat moeten ze ook niet doen. Dick Heemskerk is de laatste jaren immers een van de weinige geelzwarten die wel constant op eerste klasse niveau presteert. RIJNSBURG GERT-JAN ONVLEE De verdediger die nu aan zijn zesde seizoen in Rijnsburg één bezig is, beaamt dat het de laatste jaren met hem niet slecht is gegaan. „Een kwestie van routine, denk ik. Eerder wil de ik nog wel eens gekke dingen doen. Veel te gemakkelijk tegen gele kaarten oplopen. Dai is de laatste twee seizoenen een stuk beter gegaan. Ik los tegenwoor dig veel op ervaring op. Al gaat het natuurlijk ook nog wel eens fout. Zoals afgelopen zaterdag tegen Scheveningen, bijvoor beeld. Maar dat zijn meer en meer uitzonderingen." Mag Dick Heemskerk wat de eigen prestaties betreft redelijk tevreden terugblikken op de laatste seizoenen, als aanvoer der van Rijnsburgse Boys doet hij dat bepaald niet. Daar heeft hij ook geen enkele reden toe, weet hij zelf. „We zijn nu bezig met het derde slechte seizoen op rij. Daar kan je moeilijk te vreden mee zijn." In vergelij king met de voorgaande jaar gangen, staat Rijnsburgse Boys er dit keer weer wat slechter voor. Alleen Serooskerke ver toeft nog onder de Boys op de ranglijst, Hoek en Vitesse Delft bivakkeren op dezelfde hoogte. I Met nog slechts zes duels te gaan beslist geen vrolijke posi tie. „We .staan er slecht voor. Maar de situatie is absoluut niet hopeloos. Een keertje Dollartekens... Volgend seizoen zal de selec tie van Rijnsburgse Boys er zeker anders uitzien, ver moedt Dick Heemskerk. „Of we nu eerste of tweede klasse spelen. Er zullen nieuwe jon gens moeten komen. Rijns burgse Boys zal-er ook voor moeten zorgen dat het voor nieuwelingen weer aantrek kelijk is om in Rijnsburg te komen voetballen. Maar, ik geef toe, dat is niet gemakke lijk. De concurrentie in de re gio is groot. Daarbij heeft Rijnsburgse Boys z'n presta ties van de laatste jaren en z'n naam tegen. Als een spe ler door Rijnsburg wordt be naderd, komen er direct dol lartekens in zijn ogen. Ik weet wel dat de club het daar in het verleden zelf naar heeft gemaakt. Maar om daar nu mee te worden ge confronteerd, terwijl er in de directe omgeving bij clubs meer geld omgaat, is toch wel wrang." en ook ploegen als Zwart Wit '28, ARC en Rozenburg zijn weer binnen ons bereik." Opleving Het vervelende is evenwel dat Rijnsburgse Boys dit seizoen een stuk eenvoudiger verliest, dan wint. Het aantal van drie overwinningen steekt nogal schraal af tegen de negen ne derlagen die inmiddels werden geleden. Heemskerk kent die cijfers, maar voorziet een ople ving. „Als je ziet hoe er op dit moment weer wordt getraind, op het scherpst van het messie; als je merkt hoe de spelersgroep er nu mee bezig is, moet je wel vertrouwen hebben in de afloop van de competitie. Ik denk dat we uit de laatste wedstrijden nog zeven punten nodig heb ben om niet te degraderen. En ik ben er van overtuigd dat we die punten gaan halen. Het kan toch niet tegen blijven zitten?" Een opmerking waarmee Heemskerk vooral de laatste drie wedstrijden even uit het geheugen opvist. „Alleen dat gelijkspel tegen Noordwijk was terecht. Maar dat we in Rozen burg niet wonnen, was echt al leen maar puur pech. En dat we zaterdag in Scheveningen niet gewoon een punt pakken, dat klopt ook van geen kant." Maandenlang tobde Rijns burgse Boys met een defensie die de vergelijking met een lek mandje aardig aankon. Nu lij ken de geelzwarten het lek ach terin redelijk te hebben gedicht, maar loopt het voorin weer niet. Heemskerk: „Het ziet er inder daad naar uit dat onze proble men nu voorin liggen. Leon Vonk en Ron de Jager hebben het op dit moment even niet. Waaraan dat ligt? Vorm is zo'n moeilijke zaak, hè. Ze doen er in ieder geval zelf van alles aan om uit het dal te komen. En we moeten het ook niet te moeilijk maken. Het is ook vaak een kwestie van vertrouwen. Als ze er zaterdag allebei twee in- schoppen, staan ze er weer he lemaal." Wat Dick Heemskerk betreft, mogen ze. Of tegenstander FC Lisse er hetzelfde over denkt is zeer de vraag. „Na die neder laag tegen Noordwijk weet Lisse dat vanaf nu alles moet worden gewonnen. Dan kan die ploeg nog dicht in de buurt van het kampioenschap komen. Een maklde wordt het voor ons ze ker niet. Als ik vooraf voor een punt zou kunnen tekenen, zou ik daar hard over denken. Maar dat betekent natuurlijk niet dat ik niet stiekum op twee puntjes hoop. Zo ben ik ook wel weer." Realist FC Lisse, DOVO en - op de laatste competitiedag - Katwijk zijn normaal gesproken niet de wedstrijden waarvan Rijnsburg se Boys het in de slotfase van de competitie moet hebben. Heemskerk is realist genoeg om in te zien dat die drie andere confrontaties (ARC, Serooskerke en Zwart Wit '28) op voorhand meer perspectief bieden. „In die wedstrijden zullen we er zeker ook moeten staan. Maar dat neemt niet weg dat we er nog zes keer negentig minuten vol tegenaan moeten. We hebben de laatste weken wat ongelukkig punten laten liggen. Waarom zou het niet een keer meezitten tegen een tegenstander die je vooraf wat hoger inschat?' Meer nog dan zichzelf, zijn ploeggenoten en de hele vereni ging gunt Heemskerk trainer Arie Kurver een succesvol slot van het seizoen. „Kurver heeft hier gigantisch veel kritiek naar z'n hoofd gekregen. Niet van de spelersgroep, maar van de bui tenwacht. En dat terwijl hij er Dick Heemskerk: „We zijn n zijn." echt niets aan kan doen. Zich zeven dagen in de week voor de club inzet, z'n hele ziel en zalig heid er instopt om de klus dit PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -16144 'We hadden de zaken even goed voor elkaar' In de voorbereiding op het Dick Heemskerk al duidelijk dat Rijnsburgse Boys het niet gemakkelijk zou krijgen. „Na de overschrijvingsperiode hadden we de zaken even goed voor elkaar. Met de be staande selectie en zeven nieuwe krachten mochten we aan een hoge notering denken. Maar toen van die zeven er voor het seizoen vier afvielen, was dat verhaal eigenlijk al over en uit." Het bleef dit seizoen niet alleen bij het voortijdig afha ken van nieuwelingen als Baas (Haarlem). Boot (UVS) en Tielsch (Feyenoord). Zo was er de blessuregolf die de geelzwarten teisterde. De van SV35 overgekomen Bas de Graaf kreeg te horen dat hij nooit meer mocht voetbal len, terwijl Andries Wendt, Peter Korfmaker en Piet Jan- welijks aan voetballen toek- jaar nog te klaren. Alleen daar- is dat in ieder geval nog een ex- om al moet Rijnsburgse Boys tra motivatie om de komende zich gewoon handhaven. Voor wedstrijden meer dan honderd mij en voor veel andere spelers procent te geven." Dat gevoegd bij het kwak kelen van Huug Aandewiel en Ron Carli en de blessures van doelverdedigers Rini en Jan („Die speelt dit seizoen waarschijnlijk niet meer") Blankespoor, maakt duidelijk dat Rijnsburgse Boys bij vla gen een uiterst magere selec tie had. Heemskerk: „Het is regelmatig voorgekomen dat Kurver op donderdag naar me toe kwam met zijn lijstje en dat we samen konden constateren dat dat er geen elf waren." De problemen werden nog versterkt door het om ver schillende redenen uit de A- selectie wegvallen van Hen- nie Koet. Fred Bodaan en Martin de Louw. Heemskerk betreurt het dat de terugkeer van Koet tot twee wedstrij den beperkt bleef, maar is blij dat de andere twee er weer bij zijn. „Vooral Martin is als mid-mid een heel be langrijke speler voor ons. Hij is de laatste jaren altijd een van de betere spelers ge weest. Als z'n koppie goed staat, is-ie bijna niet te stop pen." De structuur van de amateur afdeling van de KNVB zal bin nen afzienbare tijd worden ge wijzigd. De herstructurerings voorstellen zoals het bestuur amateurvoetbal die aan de af delingen heeft voorgelegd, zul len daarbij mede als uitgangs punt worden benut. Maar in tegenstelling tot wat dat be stuur lange tijd heeft gesteld, zal aan die plannen fors wor den gesleuteld. Zullen alle be trokken partijen (clubs, afde lingsbesturen, afdelingsvoor zitters, afgevaardigden en het bestuur amateurvoetbal zelf) de plannen de komende maanden wel degelijk aan zienlijk kunnen bijsturen. Als de voortekenen niet be driegen zal dit in grote lijnen de uitkomst zijn van de bui tengewone algemene vergade ring amateurvoetbal die mor gen in Zeist wordt gehouden. Het zou een doorbraak op het laatste moment betekenen in een conflict dat de amateurtak van de KNVB met een serieuze vorm van tweespalt bedreigde. Tegen de wil van een meer derheid van de clubs en de af delingen in, hield het bestuur amateurvoetbal onder leiding van voorzitter Ad Lansink tot deze week onverkort vast aan de plannen zoals neergelegd in het rapport 'Op weg naar een nieuwe structuur'. Die plannen, opgesteld door het organisatiebureau Anderson, Elffers en Felix, moesten volle: dig worden overgenomen. Bij sturing in wat voor vorm dan ook was niet mogelijk, want dan zou de hele nieuwe struc tuur op losse schroeven ko men te staan. Een starre hou ding die in de praktijk niet bleek te werken. Floewel in al le twintig afdelingen van de KNVB de overtuiging werd uit gesproken dat er snel het no dige moet veranderen, keerde een meerderheid zich door die 'stikken-of-slikken-construc- tie' tegen de plannen. Een gang van zaken die het be stuur amateurvoetbal echter niet op andere gedachten bracht. Een voorstel dat afgelopen zaterdag in het BAO (Belangen Advies Orgaan) door de aldaar verzamelde (vijftien) afde lingsvoorzitters werd uitge werkt, lijkt er echter voor te .hebben gezorgd dat de voor alle partijen slechte-definitieve confrontatie tussen bestuur en afdelingen (in de personen van de zestig afgevaardigden van de twintig afdelingen) morgen in het voetbalparle- ment uitblijft. De voorzitters boden de helpende hand door het bestuur amateurvoetbal toe te zeggen constructief aan de slag te willen gaan, als de herstructureringsvoorstellen (die onder meer voorzien in het terugbrengen van de twin tig afdelingen naar acht dis tricten) zouden worden afge stemd. In dat geval zou op korte termijn een zware, brede commissie in het leven moe ten worden geroepen die met het AEF-rapport en de rap portages en amenderingen van de afdelingen in de hand, aan de slag gaat. En vervolgens binnen een tijdsbestek van een jaar met een voorstel moet komen dat wel KNVB-breed wordt gedragen. De kans dat een dergelijke motie morgen in Zeist aan de orde wordt gesteld en door alle partijen als 'werkbaar' wordt aanvaard, lijkt zeer reëel. Het is zelfs zeer de vraag of het be stuursvoorstel morgen wel in stemming wordt gebracht. Of dat gebeurt, hangt af van de afgevaardigden, die vanavond in het voetbalparlement bijeen komen om de vergadering van morgen voor te bereiden. KNVB-afgevaardigden Henk Nieitwenburg en Dick van der Maal LEIDEN GERT-JAN ONVLEE Henk Nieuwcnburg, met Dick van der Maal afgevaardigde van de Afdeling Leiden, hoopt dat het herstructureringsvoorstel in Zeist niet in stemming wordt gebracht. „Dit zou voor alle par tijen de best denkbare oplossing zijn", weet de voorzitter van LFC, daarin voor honderd pro cent gesteund door Van der Maal. „Op deze manier krijg je in elk geval geen winnaars of verliezers. Worden mensen niet verder beschadigd en is de kans dat er op afzienbare termijn een goede, werkbare nieuwe struc tuur komt ook groot. Want dat er iets moet veranderen, daar over is iedereen het eens." Nieuwenburg en Van der Maal verklaarden tijdens de buitengewone algemene leden vergadering van de Afdeling Leiden, vorige week maandag in Sassenheim gehouden, tegen de voorstellen van het bestuur amateurvoetbal te zullen stem men. „Het is waar dat wij als af* gevaardigden in Zeist zonder last of ruggespraak van de afde ling mogen opereren. We vor men de wetgevende macht. Maar het is natuurlijk kolder te veronderstellen dat wij als afge vaardigden voor een voorstel gaan stemmen, als alle clubs uit de Afdeling tegen zijn. Het gaat hier niet om de vraag of er met gele of witte kousen wordt ge voetbald. Het gaat om een on omkeerbare beslissing, om een besluit dat handelt om het be staansrecht van afdelingen. Een besluit ook dat de werkgelegen heid van een veertigtal mensen op de tocht zet." Zwaar Dat laatste punt telt ook zwaar voor Van der Maal en Nieuwen burg. „In het voetbalparlement was onder andere afgesproken dat de nieuwe structuur geen gedwongen ontslagen moest opleveren. Als uit een rapport dan komt dat er veertig banen op de tocht komen te staan, heb je al een probleem. En als er dan, nadat een akkoord is geslo ten met de bonden, vervolgens weer een discussie wordt ge voerd om vrijwilligers werk te laten doen van dan niet meer aanwezige vaste krachten, al- leen maar om de herstructure ring goedkoper te maken, ben je ook niet handig bezig." Vrijwilligers waar het AEF- rapport ook wel heel gemakke lijk mee omspringt. Van der Maal: „In het rapport is volledig om de cultuur, de geschiedenis van 90-, 100-jarige afdelingen heen gegaan. Is er gemakshalve ook maar aangenomen dat vrij willigers die nu in hun afdeling actief zijn dat in de nieuwe situ atie ook gewoon zullen zijn. Terwijl de band die ze nu met hun afdeling verbindt, er dan Het AEF-rapport en het daar aan gekoppelde bestuursvoor stel leverde nog meer proble men op. „In dat rapport is voor zien dat de nodige bondsbu- reaus op korte termijn moeten worden afgestoten, een vorm van kapitaalvernietiging waar aan je als afgevaardigde niet snel meedoet. En de lijnen wor den langer, terwijl het uitgangs punt juist was ze korter te ma ken. Daarbij bestaat het natuur lijk niet dat een dergelijk ingrij pend voorstel niet zou kunnen worden geamendeerd." Ook de wijze waarop het be stuur amateurvoetbal meende de na het verschijnen van het AEF-rapport ingestelde werk groepen te moeten instrueren, is bij de afgevaardigden ver keerd gevallen. „De werkgroe pen kregen een paar maanden de tijd en behoefden niet tus sentijds te rapporteren. Vervol gens werd aan ons gevraagd of we maar binnen twee weken ons oordeel wilden uitspreken. Zo werkt dat natuurlijk niet." Kritiek Kritiek dus op de werkwijze van het bestuur amateurvoetbal, dat door Van der Maal en Nieuwen burg echter niet in de hoek bij het 'oud vuil' wordt neergezet. „Natuurlijk niet. In wezen heeft het bestuur gedaan waar het voetbalparlement om heeft ge vraagd. Externe deskundigen inhuren en dal rapport aan de vergadering voorleggen. Dat was hoe dan ook de afspraak. Dat je nu kunt constateren dat het bestuur er beter aan had ge daan de wel degelijk aanwezige krenten uil de pap te halen en die met de andere betrokkenen tot een goed voorstel te verwer ken, staat daar eigenlijk bui ten." Dat laatste lijkt nu dus toch te gaan gebeuren. Het tweetal: „Met alle gegevens in handen op nul beginnen. Het zou ideaal zijn. En de manier om binnen een jaar te kunnen komen met een voorstel dat KNVB-breed wordt gedragen. Waarin heilige huisjes niet worden ontzien en slee lus het et htedoel telt Dat doel? Van der Maal brengt het als volgt onder woor den: „Een efficiënte organisatie met een goede kostenbeheer sing en dienstverlening op maat." En verduidelijkend: „Zo'n toernooi als de LD-Cup bijvoorbeeld. Een in Nederland uniek voorbeeld van hoe het moet. van klantvriendelijk wer ken." Zoals de KNVB Afdeling Leiden toch een voorbeeld mag worden genoemd: „Deze afde ling levert een goed produkt, te gen een goede prijs. Dat zoiets door de verenigingen wordt ge waardeerd, is duidelijk. Neem nu alleen die unanieme steking- name van de clubs in de her structureringszaak. Ie maakt het maar zelden mee dat verenigin gen zich zo als een blok achter het bestuur scharen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35