Sport Davis Cup inspireert Koevermans Stan van Belkum terug in waterpoloselectie Gemengde gevoelens bij Jan Siemerink dSÉè Amateur-voorzitter Atsma wil profploeg binnen KNWU China geen partij voor Nederland VRIJDAG 26 MAART 1993 33 Tyson verbannen naar isoleercel indianapolis» Bokser Mike Tyson, schuldig bevonden aan het verkrachten van een jonge vrouw, blijft zich ook in de gevange nis misdragen. De voormalige wereldkampioen in het zwaarge wicht verzet zich tegen de bewakers en trekt zich weinig aan van de huisregels. Tyson is in de bewaarinrichting van Indianapolis voor enkele dagen verbannen naar een isoleercel wegens wan gedrag. Zijn vrijlating wordt in april 1995 verwacht. Amsterdam-toernooi afgelast Het internationale Amsterdam-voetbaltoernooi gaat door'. De beschikbare data voor Amsterdam 718, :ondag 8 augustus, vallen in de vakantieperiode. De dit jaar n vrijdag 6 organisatoren verwachten geringe publieke belangstelling. Daar naast speelde in de besluitvorming een belangrijke rol, dat Ajax plannen heeft voor een andere opening Bruyneel verrast ploeggenoot Jalabert Laurent Jalabert was de door ONCE beoog de vierde etappe van de Catalaanse Week, maar zijn ploeggenoot Johan Bruyneel was hem gisteren te snel af. In de slotkilometer waagde Bruyneel een uitval. Op de streep hield de Belg enkele meters over. Gert-Jan Theunisse werd zevende, Adri van der Poel stapte ziek af. De Spanjaard Inaki Gaston be hield de leiding in het algemeen klassement. Hanssen slijt nadagen in Japan kerkrade Eugène Hanssen speelt over twee maanden in de Ja panse competitie. Vandaag wordt per fax het contract getekend, dat de voetballer van Roda JC voor twee jaar aan Yomiuri bindt. Hanssen is met Roda JC overeengekomen dat hij naar Japan mag vertrekken als de ploeg uit Kerkrade zeker is van behoud van het eredivisieschap. Vier Leidenaars in zwemselectie leiden Fleur Bakker van LZ'86 en Robin Sprinkhuizen van De Zijl/LGB zijn uitgenodigd voor de nationale jeugdselectie die op 10 en 11 april zal deelnemen aan een zeslanden-zwemtoernooi in Mulhouse. Een week later staat een jeugdinvitatiewedstrijd in Luxemburg op het programma. Nederland wordt daar onder meer vertegenwoordigd door Jorien KJeywegt van De Zijl/LGB en door Remco Singeling van LZ 1886. Rentree van een verloren zoon nieuwegein anp Stan van Belkum keert terug in de nationale waterpoloselectie die ?ich dit seizoen ten doel heeft gesteld bij het Europees kampioenschap in Sheffield bij de eerste zes te eindigen. De 32- jarige apotheker, die tegen woordig bij Nereus speelt, heeft bondscoach Ivo Trumbic te kennen gegeven tot en met het WK van 1994 in Rome beschik baar te zijn. Van Belkum, oud-speler van het Leidse De Zijl/LGB, debu teerde in 1978 als international, toen ook onder lejding van de Kroaat Trumbic. Hij maakte on der meer de Olympische Spelen van Moskou en Los Angeles mee. „Hij voelt zich nog sterk en wil graag nog een keer", zei Trumbic gisteren. Stan van Belkum, wiens jon gere broer Mare (De Zijl/LGB) ook deel uitmaakt van de selee- Jarenlang hoorde hij thuis in het rijtje van de Nederland se tennistoppers. Krajicek, Siemerink, Haarhuis en dan kwam altijd de naam van Mark Koevermans. Maar gaan deweg raakte hij zijn vaste stek in het kwartet kwijt. Jacco Eltingh nam zijn plaats in en zelfs de veteraan Michiel Schapers gleed hem op de wereldranglijst stiekem voor bij. Van Mark Koevermans werd weinig meer vernomen. barcelona rob v Uitgerekend op een moment dat velen zich afvragen of Koe vermans nog wel kan tennissen, staat-ie er ineens weer. De Rot terdammer treedt vanmiddag aan als tweede enkelspeler in de Davis Cup-wedstrijd tegen Spanje. Na de openingswed strijd Paul Haarhuis-Sergi Bruguera komt Koevermans in Barcelona aan de bak tegen Carlos Costa. Door het afhaken van Richard Krajicek zijn de schijnwerpers weer eens op 'De Koef gericht. De verloren zoon staat te pope len om het volk te laten zien dat hij terug is en de critici te bewij zen dat hij nog niet mag wor den afgeschreven. „Deze wed strijd komt eigenlijk als geroe pen", zegt de gravelspecialist. „Nu móet ik het laten zien. Ik ben een poosje uit beeld ge weest. Ik heb een paar goed uit slagen nodig om er weer bij te horen. De Davis Cup leent zich er voor. Ik ben een vechter en in dit soort wedstrijden mag altijd meer dan in een normaal toer- Driekleur De Nederlandse driekleur werkt bij Koevermans als een rode lap op een stier, dat bewees hij in het verleden. Het Oranje-gevoel is bij geen ander zo nadrukke lijk aanwezig als bij hem. Koe vermans: „Het gekke is ook dat ik de enige binnen de groep ben, die blij is met (jeze uitwed strijd in Spanje. In Nèderland hadden we binnen gespeeld, op een ander oppervlak, en was ik nooit in de basis gekomen." De vraag is of dit weekeinde niet te veel wordt verwacht van Mark Koevermans. Hij is de laatste jaren flink in de versuk keling geraakt en kon ook de af gelopen maanden niet aanto nen dat de vormcrisis voorbij is. Terwijl zijn collega's de grote toernooien afwerkten, stond Koevermans in de laaggewaar- deerde Challengers ergens in Argentinië of Noord-Afrika te knoeien tegen de nummer 350 van de wereld of lager. Zelfs op dit niveau was hij niet meer dan een meeloper. Weemoed Mark Koevermans denkt dan ook met weemoed terug aan betere tijden. Ooit was hij de nummer 37 van de wereld. In 1990 nog won hij in Athene zijn eerste Grand Prix. Hij was daar mee de eerste Nederlander sinds Tom Okker en een mooie carrière lag in het verschiet. Bondscoach Stanley Franker Maar 'Koning topspin' 'scoorde' niet meer en gleed af naar een bedenkelijk niveau. Inmiddels Barcelona in alle rust voor op het Daviscup-duel met Spanje, foro staat hij 155ste op de wereld- ranglijst. Het profmilieu viel hem tie (nu 20 spelers en vier kee pers sterk), maakte in 1990 al eens zijn rentree. Hij deed dat op verzoek van de toenmalige coach Rob Schouten (nu Dë Zijl) om mee te helpen de Ne derlandse ploeg bij het WK in Perth (januari '91) aan de start te krijgen. Daartoe moest des tijds in eigen land worden ge wonnen van Mexico en Canada. Het spel tegen de Canadezen staat nog steeds in de herinne ring gegraveerd als 'het drama van Drachten'. De voorlopige nationale waterpolose lectie is: Van de Beek (VZC). Stan van Belkum (Nereus), Marc van Belkum (Zijl- /LGB), Bikkel (AZPC). Booy(ZPB). Brink man (VZC). Van de Bunt (AZPC). Gast (Rotterdam). De Groot (AZPC). Grooters (Nereus). Havenga (Rotterdam), De Jong (Polar Bears), Joor (Zijl/LGB). Van der Kolk (AZPC). Kunz (VZC), Van der Leden (VZC). Van de Meer (VZC). Meijn (Ne reus). Nieuwenburg (Polar Bears), Piel- stroom (AZC), Rosner (VZC). Stoffels (AZC), Eelco Uri (VZC). Vermeulen (AZC). Coach: Trumbic. Manager: Veer. barcelona rob v In het schitterende stadhuis van Barcelo na, waar de loting van de Davis cup-wed strijd Spanje-Nederland wordt verricht, kijkt Jan Siemerink een beetje wezenloos in de rondte. Hij draagt een op maal ge sneden KNLTB-kostuum en zo te zien hoort hij er helemaal bij. Maar tussen de oren van de Rijnsburgse tennisser maalt het voortdurend: wat doe ik hier eigen lijk? Jan Siemerink is immer de vriendelijk heid zelve. Hij lacht, maar de vergelijking van die boer met kiespijn dringt zich op. Hoe kan het anders, als je op net laatste moment als vervanger bent opgeroepen en dan te horen krijgt dat er slechts een rol als toeschouwer voor je is weggelegd. Begin dit jaar kreeg hij bericht van bondscoach Stanley Franker dat hij niet hoefde te rekenen op een plaats in het Nederlandse team voor het duel in Span je. De linkshander trok daarom zijn eigen plan en organiseerde met zijn coach Frits Don een Aziatfsche tour. Gisteren zou hij afreizen naar Japan, om in Osaka aan het eerste toernooi uit een serie van drie te beginnen. Maar woensdagmiddag, toen hij aan een balie van de Japanse ambassade in Den Haag op zijn visum stond te wach ten. kwam er plotseling een telefoontje uit Spanje. Jan Siemerink draait in Bar celona de film nog even terug. „Ik dacht shit, nee hè. Ik voelde meteen waar het om ging. Frans Otten, de voorzitter van de sectie toptennis, vroeg of ik direct wil de komen. Ik heb hem gezegd dat ik eerst Franker wilde spreken. Ik stond tenslotte op het punt om naar Japan af te reizen. Maar Franker heeft me overtuigd. Ja. ik heb me in feite laten ompraten. Siemerink voegt er aan toe dat hij meteen wist dat hij in Barcelona niet zou spelen. „Waarom ik dan toch ben ge gaan? Tsja. er kan een blessure komen en I ranker wilde graag dat ik als vierde man meetrainde met de dubbels. Hij vindt het bovendien goed voor het team. Ach. nu ik er ben vind ik het wel weer gezellig zo met de jongens. Die laat je niet zo maar zitten. Maar eerlijk gezegd sta ik hier wel een beetje met gemengde gevoelens." zwaar. Koevermans staat be kend als een levensgenieter. Hij mag naast het tennis ook graag stappen. Hij geeft het zelf toe: hij leefde niet meer voor zijn sport. „Ik heb een moeilijk pe riode gehad. Mijn verkering ging uit, ik trainde niet meer en genoot van andere dingen in het leven. Het kwam mijn ten nis niet ten goede. Dat is voor mij funest, want ik ben juist een speler die zich voor honderd procent op tennis moet concen treren, anders gaat het mis." Hij verhuisde in de crisistijd zelfs van zijn vertrouwde coach Frits Don naar Henk van Hulst. Een tijdelijke 'vlucht', inmiddels is hij weer terug op het oude nest. „Ik werk nu weer keihard en speel voor mijn gevoel lek ker. Maar ik moet een achter stand goedmaken. Ik heb me bewust toegelegd op graveltoer nooien. Ik ben geen allrounder. die ook indoor veel ATP-punten scoort. Daarom wordt het hoog tijd dat ik weer eens een klapper maak." Voor het Nederlandse team is het te hopen dat de oude Koe- weekeinde in Bar celona opstaat. Hij begint van middag tegen Costa, de num mer 12 op de wereldranglijst. Dat lijkt op papier een kansloze affaire voor de Nederlander. 'I e meer omdat Costa (net als Bruguera) in zijn woonplaats en op zijn geliefde ondergrond in Vall d'Hebron speelt. De 24-jari- ge gravelbijter. die vorig jaar doorbrak en twee grote toer nooien won (Estoril en Barcelo na), staat als een van de besten te boek op de trage ondergrond „Dat klopt allemaal." zegt Koevermans. „maar wij zijn de underdog en kunnen het die jongens heel lastig maken. Ten slotte won ik bij de Olympische Spelen op deze baan van Bruguera." loting: Vrijdag 12.00 uur: Bruguera - Haarhuis, gevolgd door Costa - koevermans. /.t teldag 11.00 uui asal Sanchez I laarhuis/Eltingh. Zondag 12.00 uur: Costa - Haarhuis, ge volgd door Bruguera - Koever Werkloze talentvolle wielrenners moeten een kans krijgen David Livingston passeert de Chinese doelman en zal de puck in het lege doel schuiven. De Nederlandse ijshockeyers wonnen met 15-1 IJshockey B-WK eindhoven «anp De Nederlandse ijshockeyers oefenen gewoon door. Aan de volgens Van Wieren gebrekkige voorbereiding van Oranje werd gisteren een dag extra toege voegd. Op de openingsdag van het wereldkampioenschap in de B-poule was China voor Oranje een gewillige sparringpartner in een eenzijdige vertoning, die in een monsterscore van 15-1 (5-0 7-0 3-1) eindigde. Door dat voorziene resultaat heeft de formatie van bonds coach Van Wieren alleen de lei ding. Dank zij een beter doelsal do dan Groot Brittannië, Dene marken en Japan. De Britten verrasten op de eerste dag.door Polen met 4-3 te verslaan. De Oosteuropeanen worden beschouwd als de favoriet, maar verschenen gisteren gehandi capt en oververmoeid aan de start. De Polen, die enkele be langrijke spelers wegens com- petitieverpiichtingen in het bui tenland misten, waren nauwe lijks bekomen van de busreis van een etmaal. De overwinning van Oranje op de Chinezen was verwacht, maar de hoogte van de score was niet voorspeld. Verleden jaar op het B-toemooi zegevier de Nederland 'slechts' met 10-2. Een progressie, zo lijkt het. Maar dat is slechts schijn. De Aziaten boden nauwelijks te genstand van betekenis. Het leek alsof ze zo uit het vliegtuig het ijs waren opgestapt. Aan de zege met dubbele cij fers kunnen onmogelijk serieu ze conclusies worden verbon den. De enige slotsom was dat •Nederland te veel kansen liet liggen. Het team nam in de -laatste periode gas terug en diende zelfs een tegentreffer toe te staan. „De openingswedstrijd is altijd belangrijk. Ik ben tevre den met de uitslag. Van belang vind ik ook dat de doelpunten verdeeld zijn over twaalf spe lers. Verder kan ik ook weinig conclusies trekken uit de over winningmeende Van Wieren. Nedefland speelt vandaag te gen Roemenië, dat ruim verloor 1 -8) van het goed geprepareer de Japan. De inzet van het toer nooi is een plaats op het podi um en als het kan de tweede, want die geeft recht op het kwa lificatietoernooi voor dè Olym pische Winterspelen volgend jaar. „We hebben vandaag alle vier de lijnen kunnen laten spe len. Wat dat betreft was het duel inderdaad een veredelde trai ning", gafVan Wieren toe.. heerenveen «anp Talentvolle amateurs moeten door de wielerbond als betaalde krachten onder contract wor den genomen. Op die manier kunnen beloftevolle renners in twee jaar een plaats binnen het profpeloton afdwingen en heeft de bond een middel zich naar potentiële geldschieters te pro fileren. Voozitter Joop Atsma van amateursectie van de KN WU deponeerde dit plan giste ren in Heerenveen bij de pre sentatie van de nationale selec- De amateurwereld is in bewe ging. De samensmelting van amateurs en profs op grote titel - toernooien is nog slechts een kwestie van tijd. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie moet zich tijdig bezinnen over die ontwikkeling, is de mening van voorzitter loop Atsma van de amateursectie. Doorstroming Atsma pleitte in Heerenveen voor de creatie van een prof- ploeg binnen de KNWU. „De bond moet talentvolle amateurs onder contract nemen en ze twee jaar de tijd geven een plaats in het profpeloton te ver overen." Atsma ziet dit als op lossing voor de stagnerende doorstroming naar de profs. waar wegens de economische recessie steeds minder arbeids plaatsen beschikbaar zijn, en de internationale plannen beide lakken te verenigen. Vooral dat laatste plan be zorgt de amateurs veel kopzor gen. Voor geldschieters wordt net dan minder interessant de ze tak te ondersteunen. „Ie moet sponsors wel wat te bie den hebben", meent Atsma. „Dat kan met een talentvolle profploeg." Dubbele doelstelling De KNWU heeft een dubbele doelstelling. „Het promoten van de wielersport in de breedte en het creëren van een goed top sportklimaat. Het laatste bete kent amateurs opleiden voor grote kampioenschappen. Maar met open evenementen zullen de profs voornamelijk de voor keur krijgen", verwacht Atsma. De kosten van de door hem gepropagandeerde opzet zijn relatief laag. „De KNWU be schikt al over een professionele begeleiding. „Coaches, wagen park en materiaal is allemaal beschikbaar. Het budget be draagt nu al ongeveer een mil joen gulden. Dat hoeft met het contracteren van talentvolle amateurs niet zoveel meer te worden. Met en dergelijke groep mag je weliswaar geen wereldbekerwedstrijden rijden, maar er blijven genoeg koersrn over om aandacht te trekken." Nationale selecties De samenstelling van de div er se nationale wielerploegen in 1333 is als volgt: Amateurselectie: Leon van Bon (Apeldoorn). Michael Boogerd (Den Haag), Richard Groenendaal (St. Michielsge stel), Steven de Jongh (Groot schermer), Koos Moerenhout (Achthuizen). Roger Smeris (Elsloo), Hik Reinerink (Hat brinkhoek). Coach: Piet Hoek stra. Baanselectir: Dirk lan van Hameren (Utrecht). Jan Hordijk iMijnsheerenland). Jiirgen I nekamp (Zutphen). oach: I ric Geserick. Juniorenselectie Willem-Jan van deh Broek (Yeghel Johan Bruinsma (Westerbork), Walh Buurstede (St. Willebrord). Ho bert Koppers (Den Haag), lom N'ijkamp (Diepenheim). harles Overga a g i 's-Graven/andv j Pieter Vries (Anna Paukmna Coach: tgon van Kessel. Wouwemdectie Lente Dtjt stra (Joure), Petra Grimbergen i Rijnsburg). Ingrid Haringa 'Hoofddorp). I eontien van Moorsel (Boekei). DaniëleOver gaag ('s Graven/andci. Ast rid Schop (Amsterdam). I Kbcth V nik (Wijk en Adblll| 1 OÓi Frans van Diepen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33