Veel meer werk uitzendbureaus 'T ZONNETJE IN HUIS? Binnenland 'Lagere lasten alleen bij zichtbaar meer banen' Oud-militairen herdenken oorlog 'Wegsturen wethouder in strijd met wet' In steen herdacht Jongeren geronseld voor moderne slavernij Benzinestations steeds vaker doelwit overval Bouwbond denkt over andere invulling VUT Bouw-akkoord aanzet tot 'CAO op maat' VRIJDAG 26 MAART 1993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst PTT Post krimpt hoofdkantoor fors in den haag PTT Post gaat haar hoofdkantoor 1.200 werknemers) fors inkrimpen. Hoeveel banen verdwijnen, is pas over enkele maanden bekend. PTT Post wil alle medewerkers intern her plaatsen. De inkrimping is het gevolg van een reorganisatie. Op het nieuwe hoofdkantoor komen nog maar 95 mensen te wer ken, de rest van het personeel gaat naar nog op te richten bedrij ven. PTT Post Internationaal, PTT Post Logistiek, PTT Post EMS en PTT Post Filatelie bestaan al. Verder komen er nog bedrijven voor het briefpostverkeer (Brieven, Pakketservice en Direct Mar keting/Lectuur). Lagere straf voor doodsteken BuJgaar arnhem» Het gerechtshof in Arnhem heeft in hoger beroep een 27-jarige Bulgaar veroordeeld tot 7,5 jaar cel voor de moord op een uitgeprocedeerde asielzoeker uit Bulgarije vorig jaar februa ri. Zijn 24-jarige broer, ook een Bulgaar, kreeg zes jaar. De man nen werden eerder door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot tien jaar cel wegens moord. Het hof week voor de zaak uit naar de Ginkelse Heide in Ede. Tijdens een reconstructie bleek dat de broers hebben gelogen over de toedracht van de zaak. De oudste broer vertelde dat hij de asielzoeker alleen had doodge stoken maar hij bleek dat met hulp van zijn broer te hebben ge daan. Bovendien bleek dat geen sprake was van moord met voorbedachten rade, maar van doodslag waardoor de straf lager werd. Eis: Tien jaar cel voor drugssmokkel den bosch Tegen een 38-jarige man uit Venlo is voor het ge rechtshof in Den Bosch gisteren tien jaar cel geëist wegens drugssmokkel. De man zou de leiding hebben gehad over een bende die van 1989 tot juni 1991 cocaïne en hasj smokkelde naar Denemarken, Duitsland, Groot-Brittannië en Zwitserland. De man werd eerder door de rechtbank in Roermond veroor deeld tot negen jaar celstraf. Deze zaak kreeg landelijke bekend heid door de afluistertrucs die de politie gebruikte tijdens het opsporingsonderzoek. De politie paste een technisch foefje toe waarbij het telefoontoestel van de verdachte werd veranderd in een soort richtmicrofoon. Volgens de verdachte zijn dergelijke telefoontaps onrechtmatig. Het hof wijst op 8 april arrest. Molukkers willen eigen politieke partij zwolle De Molukse gemeenschap overweegt een eigen politie ke partij op te richten die de Nederlandse opstelling inzake de Molukken kan beïnvloeden. Zo wil de Republiek der Molukken in ballingschap bereiken dat de Molukken een aparte staat wor den. De Molukkers voeren al jaren stille diplomatie met de Indo nesische regering en oefenen druk uit op de Verenigde Naties. De Molukken zijn geannexeerd door Indonesië. Brinkman in CDAktueel: den haag «gpd-anp Het kabinet mag in 1994 de be lastingen alleen verlagen als dat zichtbaar meer banen oplevert. Daarbij moet de lastenverlich ting deugdelijk zijn gefinan cierd. De rekening mag niet naar het volgende kabinet wor den doorgeschoven. CDA-frac- tieleider Brinkman zegt dit in het blad CDAktueel. De chris ten-democraat wil geen lasten verlichting die alleen moet die nen om de verkiezingen van mei 1994 te winnen. Het kabinet moet van Brink man bezuinigingen van 9,2 mil jard gulden in 1994 zoveel mo gelijk met blijvende ingrepen invullen. Minister Kok vindt echter 7,5 miljard korten ge noeg, waarvan hij ook nog eens 3,5 miljard niet wil laten door- Haast gemaakt met werkkampen DEN HAAG «ANP Minister Hirsch Ballin van jus titie wil zo snel mogelijk begin nen met het plaatsen van jeug dige criminelen in 'kampemen ten'. De minister zal samen met zijn collega Kosto binnenkort een werkgroep instellen die on derzoekt hoe ontspoorde jonge ren het best in een rijksinrich ting op het rechte pad kunnen worden gebracht. Daarbij wordt samengewerkt met poli tie en het Defensie. De politie kent de jongeren en Defensie le vert kazernes. Premier Lubbers zei vorige week dat kampemen ten een oplossing kunnen zijn bij het straffen van jeugdige criminelen. Randstad: In EG toenemend beroep op tijdelijk personeel Het aantal Europeanen dat voor een uitzendbureau werkt, zal de komende tien a vijftien jaar toenemen van anderhalf miljoen tot zes miljoen. In percentages komt dat neer op een jaarlijkse groei van tien procent. Alge meen directeur drs. F. Goldschmeding van Randstad Holding voorspelde dat gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag. diemen anp Randstad Holding voorziet voor het uitzendwezen een grote toe komst. De uitzendorganisatie is vast van plan, zo bleek gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag, een flink graantje mee te pikken van de groei bin nen het uitzendwezen en van een toenemende trend binnen bedrijven om pieken in de pro- duktie op te lossen met tijdelijk personeel. In Nederland is het uitzend wezen, aldus Goldschmeding, een niet meer weg te denken verschijnsel. Toch ligt de ver houding in ons land van het aantal uitzendkrachten ten op zichte van de beroepsbevolking ver boven het EG-gemiddelde. In Nederland werkt 2,2 procent van de beroepsbevolking via een uitzendbureau, in Frankrijk is het anderhalf procent en in Duitsland net aan een half pro cent. Via inschakeling van de rech ter wisten Randstad en andere buitenlandse bureaus de Duitse markt te betreden. „Het uit- zendwerk is daar veel onbeken der", licht Goldschmeding toe. „Het was aanvankelijk zelfs ver boden omdat het als arbeidsbe middeling werd aangemerkt. En daar heeft de Duitse overheid een monopolie op." Gold schmeding verwacht dat de Duitse markt onder druk van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, in Brus sel het roer moet omgooien. Randstad heeft bij de EC een klacht ingediend tegen het mo nopolie van Bonn. De omzet van Randstad is vorig jaar met 15,5 procent gegroeid tot 3,01 miljard gulden. Het aantal vesti gingen steeg van 517 tot 741 wereldwijd. De uitzendactivitei- ten van Randstad beslaan onge veer negentig procent van de omzet. De rest komt binnen via eigen schoonmaakbedrijven, beveiligingsdiensten en andere vormen van dienstverlening, De nettowinst zakte mede door nieuwe investeringen van 98,5 miljoen tot 91,5 miljoen gulden. Een belangrijke stap voor Randstad betekende de overne ming van de Flex-groep, actief in Nederland, België en Frank rijk, en de overneming van HC Professional Systems en HCS Opleidingen. Verder nam Rand stad in de VS (Atlanta) Temp Force over met in totaal twaalf vestigingen. De onderneming telde vorig jaar 3.600 eigen werknemers, inclusief het uitge zonden personeel 77.000 perso neelsleden. Amsterdam In het Marriothotel in Amsterdam herdachten oudverzetsstrijders gisteren dat de Orde Dienst (OD) daar vijftig jaar geleden haar hoofdkwartier vestigde. De herdenkingsbijeenskomst werd bijgewoond door de Prins Bernhard. foto nieuw anefo rob c croes DEN HAAG ANP Het is in strijd met de bedoeling van de Gemeen tewet dat wethouders tussentijds gedwongen worden ontslag te nemen. Dat zei voorzitter drs. H.A. van Zwieten van de burgemeestersbond VBBB vanmiddag in zijn jaarrede. De afgelopen weken werden in Den Haag. Rot terdam en Krimpen aan de IJssel drie wethouders gedwongen af te treden. In Almere dreigt sinds gisteravond ook een wethouder weggestuurd te worden. PvdA, WD en Almere Partij verwijten CDA-wethouder mevrouw J.M. van Bijserveldt- \1iegenthart haar opstelling in de affaire rond burgemeester C. de Cloe. die begin deze week af trad nadat er politiek grote oppositie was ont staan omdat hij jarenlang teveel onkostenvergoe ding had ontvangen. werken naar volgende jaren. „Als je nu te veel incidentele maatregelen zou nemen, kom je jezelf straks tegen en moet je weer aankloppen bij de bur gers", aldus Brinkman. Voor de lonen wil Brinkman in 1994 de nullijn. De departe menten zullen de uitgaven al leen nog met de inflatie (drie procent) mogen verhogen: een reële nullijn. Stijgingen van uit gaven in de meerjarenramingen moeten er uit. De CDA'er laat blijken te wil len doorgaan met de coalitie. „Wat voor belang zou het CDA erbij hebben om het kabinet op te blazen? De probleemstelling blijft immers dezelfde: negen miljard gulden ombuigen." Als mogelijke bezuinigingen noemt Brinkman: subsidies op de terreinen volkshuisvestingen openbaar vervoer, optimale fraudebestrijding, invoering van een opbouwstelsel in de sociale zekerheid. De uitkeringshoogte wordt in die visie gekoppeld aan werkervaring. In de sociale zekerheid moet worden uitgegaan van tweever dieners, vindt Brinkman. Syste men moeten geleidelijk worden aangepast waarbij rekening moet worden gehouden met de positie van alleenverdieners en alleenstaanden, aldus de CDA'er. In PvdA-kring is boos gerea geerd. Minister Kok wil volgens de fractie iedereen een gelijke belastingaftrek geven. Ook wil hij de voor hogere inkomens gunstige belastingvrije sommen laten verdwijnen. De PvdA is het, in tegenstelling tot het CDA, eens met de genoemde inzet van Kok voor de bezuini gingen in 1994. camperduin» Ter nagedachtenis aan de strandvonder Simon Gutker uit Camperduin is gisteren op de Hondsbosschezeewering een standbeeld van hem onthuld. Een strandvonder is het tegenovergestelde van een jutter. De vonder in dienst van de gemeente zorgt ervoor dat op het strand gevonden goederen teruggaan naar de rechtmatige eigenaar. foto anp paul vreeker Overval duurt nog geen minuut den haag «gpd Het aantal overvallen op benzinestations is vorig jaar met ruim veertien procent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Van de 2.262 tankstations in Nederland werden er 206 het doelwit van een overval. Dat is ruim negen procent van het totale aantal. In 1991 was nog sprake van een daling van het aantal overvallen. Dat staat in het maandblad 'Pompshop'. Terwijl het aantal over vallen nog sterk schommelt, is het aantal onopgeloste overvallen op benzinestations de laatste jaren fors toegenomen. In 1980 werd bijna 46 procent van de 104 overvallen opgelost, in 1985 ruim 38,5 procent van de 164 en in 1990 was dat 35,6 procent van 207 over vallen. De percentages over 1991 en 1992, respectievelijk 28 en 19 procent opgeloste overvallen, zijn nog niet maatgevend, omdat er waarschijnlijk nog wel overvallen worden opgelost. Maar over de hele linie is een daling van het oplossingspercentage te zien. Ter vergelijking: In 1965 waren er vier tankstations in Nederland en werd er niet één overvallen. Volgens Pompshop duurt een gemiddelde overval nog geen mi- nuuut. Jaren geleden vergde een overval nog gemiddeld tweeën- eenhalve minuut. De pomphouders kunnen zich beveiligen door goed op te letten, weinig geld voor het grijpen te hebben en came ra's goed in het zicht te hangen. Pantserbalies die de vakbond voorstaat, zijn niet veilig. Als de pompbediende achter glas zit, zal de klant worden bedreigd. enschede gpd Bang zijn ze, doodsbang. Frank (22) uit Enschedé en zijn Duitse maatje Dieter (26) willen dan ook niet met hun achternamen in de krant. Want, zo weten ze, als hij ons weet te vinden, is het raak. 'Hij' is een Duitser die jon ge mensen lokt met fraaie belof ten over carrières, opleidingen en topsalarissen. De praktijk is alleen iets anders, zo blijkt uit het verhaal van Frank en Dieter. De jongemannen worden ge dwongen huis-aan-huis te leu ren met kaarten, die per pakje van twaalf voor de onwaar schijnlijk hoge prijs van 24,90 D-mark moeten worden ver kocht. Als per dag tien, vijftien pakjes worden verkocht, is hun beloning tien mark. Zijn het er minder, dan wordt fysiek ge weld niet geschuwd. Weglopen is onmogelijk. De angst voor re presailles maakt ze bang. De jongeren, die met lokken de advertenties in het gehele grensgebied worden geworven, worden in een vorm van slaver nij gehouden. Slechte huisves ting, nauwelijks voeding en een constante dreiging te worden mishandeld, houden de jongens èn meisjes in het gareel. Frank besloot na vier dagen te ont snappen. Dieter, al drieëneen halve week aan het werk, be sloot met hem mee te gaan. Zowel in de Duitse als de Ne derlandse regionale pers heeft de politie gewaarschuwd tegen de malafide praktijken van col- portage-bedrijven. Trap er niet in, was de oproep van de sterke arm. Frank had de waarschu wing gelezen. „Maar toen ik er in mijn sollicitatiegesprek over begon, werd gezegd dat het een ander bedrijf betrof. Het werd me zo mooi voorgespiegeld. En ik was blij een baan te krijgen", zegt Frank. En Dieter. afkomstig uit Mag deburg in de voormalige DDR, had een baantje nodig en be zweek ook voor de mooipraterij van de Duitser met zijn dure zwarte Porsche. Over zijn colle ga's zegt hij: „Het zijn meestal kansarme jongeren die erin tui nen, die nergens een kans heb ben op een goede baan." Niet alleen worden de verko- pers bedreigd, maar ook gaat OOK DAARVOOR KUNT U TERECHT BIJ DE OPEL DEALER. Dc voordelen van een zonnedak in de auto zijn natuur lijk bekend. Minder bekend wellicht is het feit dat u daarvoor perfect terecht kunt bij dc Opel dealer. Deze werkt uitsluitend met topklasse kwaliteit en bouwt uiterst vakkundig in. Met garantie. En verrassend voor delig. Daar word je toch meteen 'n stuk vrolijker van? van de opbrengst van de kaar ten nauwelijks iets naar het goede doel waarvoor ze overal in de grensstreek worden ver kocht. Het levert kennelijk veel op, want beide jongemannen herinneren zich dat hun baas er goed van leeft. Dieter doet zijn vingers een centimeter of vijf van elkaar om te illustreren hoe gevuld de por- tefuille van zijn Duitse baas was. De 'colonne-leiders' zoals de man van de Porsche krijgen 2,50 mark van elk verkocht pak ket en hebben er dus alle belang bij de omzet desnoods door in timidatie te verhogen. Zelfs zie ke werknemers worden de straat opgestuurd. Frank leeft nu in Enschedé weer van een uitkering, Dieter woont tijdelijk bij zijn maatje en is afhankelijk van wat zijn ou ders uit Magdeburg opsturen. Ze zijn niet naar de politie ge gaan. Anderen wel. Dieter: „De feiten zijn bekend bij de politie in Duitsland, wij kunnen er niets aan toevoegen." Dat ze de publiciteit zoeken, heeft te maken met hun verant woordelijkheidsgevoel. Ze heb ben in de kranten gezien dat het colportagebedrijf weer is be gonnen met wervingsadverten ties. Dat betekent dat opnieuw jongeren het slachtoffer dreigen te worden. Bovendien heeft hun ex-baas plannen een filiaal te stichten in Enschedé. De Duitse politie bevestigde eerder al de criminele praktijken van col- portagebedrijven. maar ziet geen kans een einde te maken aan de ronselpraktijken. 'Werknemer moet zelf rechten opbouwen utrecht» anp den haag gpd De Bouw- en Houtbond FNV, één van de grotere FNV-bonden, wil naar een individuelere vorm van vervroegde uittreding (VUT). Het huidige collectieve systeem zou moeten worden omgebouwd tot een regeling waarin werknemers in de loop van hun arbeidzame leven VUT-rechten opbouwen. Dat staat in de congresnota 'Dilemma's doorbreken', waarover de ach terban van de bond begin april tijdens een congres in Gronin gen praat. De bouw- en houtsectoren kennen nu een VUT-regeling die maar twee mogelijkheden biedt: een werknemer treedt op een vastgestelde leeftijd vervroegd uit of hij doet dat niet. De premie voor de VUT-ters wordt betaald door degenen die nog in de be drijfstak werken; het zogenoemde omslagstelsel. De Bouw- en Houtbond FNV vindt dat systeem te star. De bond stelt dan ook voor om vormen van deeltijd-VUT in te voe ren, zodat een werknemer op de VUT-gerechtigde leeftijd kan bepalen of hij helemaal stopt met werken, nog een tijdje (ge deeltelijk) doorwerkt of (gedeeltelijk) doorwerkt tot aan zijn pen sionering. Daarnaast pleit de bond voor individualisering van de premie: iedereen spaart voor de eigen VUT. De hoogte van de uitkering bij vervroegde uittreding hangt dan af van het moment dat ie mand stopt met werken. Werkt men door, dan is de uitkering hoger dan wanneer men precies op de VUT-gerechtigde leeftijd stopt met werken. Er is dan immers meer geld opzij gelegd. Volgens de bouw- en houtbond is het voordeel van de deel tijdmogelijkheden en de individualisering dat de „alles-of-niets- keuze" voor oudere werknemers verdwijnt. Voor werkgevers is dat gunstig, omdat kennis en ervaring gemiddeld genomen lan ger voor de bedrijfstak beschikbaar zullen blijven longere werk nemers lopen daarnaast niet langer het risico dat zij meebetalen aan een regeling waarvan zij wellicht zelf geen gebruik meer kunnen maken. pensatie hebben de bonden geen concessies hoeven doen. Ze hebben zelfs afspraken kunnen maken over banen voor langdurig werklozen en arbeidsongeschikten in de branche. Toch kunnen ook de werk gevers tevreden terugkijken. Zij hebben met deze CAO twee jaar 'rust gekocht'. Bo vendien zijn de kosten voor de nieuwe beperkt gebleven, on danks de WAO. De bijdrage die de ondernemers daaraan leveren, wordt grotendeels ge financierd door de werkne mers. En de eigen bijdrage van 0,4 procent kan worden be taald uit de fors gedaalde pre mie voor de Ziektewet (19 naar 15 procent). Van groter belang is de doorbraak in de richting van een niet centraal afgesproken CAO, al jaren een wens van werkgevers. De ondernemer mag zelf bepalen of de eerste drie tot zes weken Ziektewet worden herverzekerd. Daar mee is een eerste stap gezet naar de 'CAO-op-maat'. Voor de bouwbonden is het nu zaak zich een goede positie op het bedrijfsniveau te verwerven. De enige die zeker niet glun dert. is minister De Vries van sociale zaken. Zijn aanval op de sociale zekerheid wordt ge - pareerd. Dc vraag is nu of nij net feest bij de bouw alsnog zal verstoren door de CAO niet algemeen verbindend te ver klaren voor alle werknemers in de bouwsector. De afloop van een nachtelijke uitputtingsslag: een nieuwe CAO. Glunderende onderhan delaars bij de bonden aan de ene kant. En al even tevreden gezichten bij de werkgevers. „Ik krijg bijna het idee dat wij het niet goed hebben gedaan meende een lid van de werk geversdelegatie woensdagmid - dag op het kantoor van het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf in Den Haag. De bouwbonden hebben al le reden om tevreden te zijn. Zij zijn erin geslaagd de mas sieve blokkade van de werkge versorganisaties VNO en NCW op het terrein van de WAO te doorbreken. Er komt een col lectieve, verplichte aanvulling, die bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid wordt onder gebracht. Volgens de CAO-co- ordinatoren van de vakcentra les is met deze doorbraak de slag om de WAO definitief ge wonnen. De WAO-deal komt niet als een verrassing. In de bouw ra ken in vergelijking met andere branches vrij veel mensen ar beidsongeschikt. Derhalve is de premie voor een aanvullen de verzekering relatief hoog, zeker als die per werknemer afzonderlijk of per onderne ming wordt geregeld. Dat zou de branche er niet aantrekke lijker op maken voor school verlaters. Ook op het punt van de VUT en de automatische prijscom-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3