Knikarmscherm is prima geschikt voor boven terras PERFEKTE OPLOSSINGEN VOOR DAKRAMEN Kamervijver zorgt voor apart sfeertje Binnenzonwering steeds meer een modieus interieurprodukt Voorjaar VRIJDAG 26 MAART 1993 Met een losse keramische of kunststof bak (minimaal 30 cm diep) maak je in een handom draai een fraaie kamervijver. En als je de bak op zwenkwielen zet, kan die vijver ook nog wor den verplaatst. Zet de bak niet zo op de grond; parket enz. kan op den duur gaan verweren. Kies voor een plaats met veel licht, want de planten hebben dat nodig. Vul de bak met leidingwater en leg de bodem: een ongeveer 3 cm dik laagje vijvergrond, afge dekt met zo'n 2 cm rivierzand; daarop fijn aquariumgrind. Be planting en vissen pas een week na het vullen met leidingwater uitzetten. Het water wordt ver verst door voorzichtig toevoe gen van water op kamertempe ratuur. Wees voorzichtig met water uit de sloot; dat is vaak verontreinigd. Ook in een kamervijver kun je aardig wat planten kwijt. Zorg er wel voor, dat een flink stuk van het spiegelend water te zien blijft. Belangrijk zijn de planten die zuurstof in het water bren gen: ongedoornd hoornblad, Argentijnse waterpest, aarve- derkruid en dwergwaterranon kel. Plant ze in mandjes of spe ciale vijverpotten. De oever kan worden beplant met para pluplantje, papyrus, dwerglis dodde, geelwit gestreepte dwergkalmoes of bonte matten- bies. Er is ook keus uit klein- bloemige waterlelies. Rottende plantedelen moeten steeds worden verwijderd. TL- verlichting voor de kamervijver kan leuke effecten geven. Er is ook onderwaterverlichting te koop. En dan de levende have. Goud vissen woelen in de bodem en eten aan de waterplanten. Een familielid, de rode sluierstaart ('Oranda rood') gedraagt zich beter, evenals 'Red Cap', de ge wone sluierstaart. Neem maxi maal twee van deze visjes op één vierkante meter waterop pervlak. Voer de vissen voorna melijk met levend voer. Etens resten die blijven liggen kunnen met een hevelpompje worden verwijderd. Binnenzonwering is steeds meer l een modieus interieurprodukt ge worden. Er zijn prachtige jacquard- geweven lamellen die in veel huis kamers de traditionele overgordij nen hebben vervangen. Horizontale jaloezieën zijn er in tal van kleuren en dessins, gemaakt van hout, kunststof of aluminium. Ook in lamelbreedte is grote keuze: 16, 25,35 en 50 mm. Verticale 'la mellengordijnen' zie je in schitte rend geweven stoffen maar ook in gelakte kunststof en aluminium. De lamelbreedten zijn hier: 52,89 en j 127 mm. Keuze uit die afmetingen is zowel een kwestie van smaajc als van functionaliteit: de breedte van de vensterbank, de zorg voor de plan ten daarop. Met 127 mm brede la mellen kan dat problemen geven. Waar bij de montage van kunststof- lamellen goed op gelet moet wor den, zijn de ophangpunten (het stripje waarmee de lamel aan de runner wordt bevestigd). Bij de goedkopere soorten ontbreken die ophangstrips wel eens en dan is de lamel niet te gebruiken. 'Stoffen' la mellen moeten aan de onderkant verzwaringsplaatjes en stuurket- tinkjes hebben. Deze zorgen er na melijk voor, dat de zonwering in el ke gewenste stand strak blijft han gen. Rolgordijnen, Aan het rolgordijn, een sympathie ke sfeermaker en een betrekkelijk goedkope zonwering, zitten wat be zwaren. Een lamellengordijn kun je kantelen, al naar gelang van de zon inval en zo houd je door de spleet jes contact met de 'buitenwereld'. Het rolgordijn daarentegen sluit vrijwel definitief af, ook al zijn er een beetje transparante uitvoerin-, gen. Voor rolgordijnen zijn er twee soor ten oprolmechanieken: het veer- en het kettingsysteem. Bij het veersys- teem zit de spanveer in de rolstok verborgen. Het zorgt ervoor dat, als de rolstok wordt ontgrendeld, het scherm strak oprolt. Toch leverde dit toch nog vrij dure mechanisme problemen. Het antwoord was het kettingsysteem, dat nu algemeen gebruikelijk is. Het vouwgordijn heeft een decora tieve uitstraling die, in eigentijdse uitvoeringen van lichtdoorlatende stoffen in uni-kleuren, satins, jac quard- en changeant-kwaliteiten de aandacht trekt. Het systeem is afge keken van het papieren Balastore- gordijn, in de jaren vijftig in bijna elk huis te vinden...en nog altijd te koop. De slagen van de plissé-gordijnen zijn fijner dan die van de vouwgor- dijnen, maar het principe is hetzelf de. Door de specifieke vouwwijze kun je er wel van donker naar licht doorheen kijken, maar niet anders om. In zowel de rol- als vouwgordij- nen zijn ook verduisterende uitvoe ringen te koop. Het ophangen van binnenzonwe ring is meestal een dhz-klus. Om die goed te kunnen uitvoeren is een duidelijke handleiding vereist; de ene fabrikant doet dat beter dan de andere. Bij het monteren van alu- miniumlamellen is een belangrijk punt: hang ze niet te dicht tegen het vensterglas, want dan wordt de ven tilatie verstoord. Nostalgie Nostalgie in optima forma: een gietijzeren etagère om wat kleinere planten een plaatsje te geven. Leuk voor het balkon of een verloren hoekje in de serre. Prijs vanaf ongeveer ƒ75. foto united photos de boer ron pichel Mexicaans In gepoederde pasteltinten beschilderde potten voor terras of balkon uit Mexico. Het gat in de bodem zorgt ervoor dat overtollig water weg kan. Wie de pot binnen wil zetten, moet dus plasticfolie op de bodem leggen. Prijs vanaf 45. foto united photos de boer ron pichel Vogelhuis Voor tuinen met een beetje oosters sfeertje is dit vogelhuisje van boombast met een rietendak heel geschikt. Prijs zo rond de 50. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL Heemstede, tel 023- 24 9221 Een combinatie van knikarmscherm (voor het terras) en markiezen (voor de ramen) Buitenzonwering is ei genlijk niet te vergelij ken met binnenzonwe ring, al is het doel nagenoeg het zelfde. Ook in buitenzonwering is een groot scala van produkten te koop: het oude-vertrouwde mar kies in fraaie uitvoeringen, zonne schermen en parasols. Bij de markiezen is veel veranderd. Ze worden tegenwoordig overwe gend gefabriceerd met onder houdsvrije aluminium frames en wat doeksoorten betreft kun je een keuze maken uit tal van kleuren en dessins in lakfolie, normaal of met PVC gecoat doek. Prijs Dat het zonnescherm toch over heerst, ligt vooral aan de prijs. Er zijn diverse types zonneschermen. Voor ramen waar doorgaans geen harde wind op staat, kan een 'vas- te-armscherm' worden toegepast, bediend met een bandopwinder. Beter bestand tegen windvlagen zijn de vaste-armschermen met zwaardere armsystemen. Ze zijn uitgerust met hydraulisch werken de veren, die veel beter werken dan de traditionele trekveer. Het vaste-armscherm heeft een schar nierpunt dat tot onder de rechte hoek van 90 graden kan doorzak ken, zodat het ook bij lage zomer- avondzon functioneert. Een trapje hoger op de ladder staat het zon nescherm met stormvaste armen. Deze armen kunnen in glijprofie- len meebewegen. Dooreen ver grendeling kunnen de armen zelfs tegen hoge windkracht worden verankerd. Voor balkons zijn er speciale zon neschermen, die je zelf kunt mon teren en tegen de winter weer weg halen. Twee verstelbare poten vor men de basis om het scherm tus sen de balkonvloer en het boven- balkon vast te zetten. De horizon taal blijvende uitvalarmen kunnen van boven naar beneden worden versteld, zodat de zoninval naar binnen beïnvloed kan worden. Weinig onderhoud Het mooiste zonnescherm, zeker voor het terras is het 'knikarm scherm'. De armen zitten hoog, di rect onder of boven het doek, zo dat je er niet je hoofd aan kunt sto ten. Het scherm wordt met een mechanisch of elektrisch op- windwerk geleverd. Heel vernuftig is hjet cassettescherm. Dit scherm kan, inclusief de armen, in een te gen de muur bevestigde 'doos' worden opgeborgen. Keuze van een zonnescherm is af hankelijk van: de windgevoelig heid, de zonnestand en de invloe den van klimaat. Een scherm dat in kustgebieden door zoute zee wind wordt belaagd, moet van een heel goede kwaliteit zijn en vraagt ook om regelmatige reiniging. De meeste zonneschermen zijn on- derhoudsvriendelijk. Twee tot drie keer per jaar de metalen en/of gea- nodiseerde delen met een vochtige doek afnemen is genoeg. Ook het doek vraagt maar weinig onder houd. Enkele malen per jaar afbor stelen met een droge, harde borstel. Voor extreem vuil gewor den schermdoeken (vogelpoep) zijn speciale schoonmaakmiddelen bij de vakhandel in zonwering te koop. Veel schermdoeken zijn gevrij waard van rot of schimmel. Het is toch aan te bevelen om na een langdurig natte periode het scherm bij lekker drogend weer uit te klappen. Lageweg 23 (Ind.terr. 't Heen) Katwijk a/Zee Tel. 01718 - 22731 Verticale lamellen ook te koop in mooie stofdessins. foto pr 'LUXAFLEX'. VOOR ELKE STIJL. W«tug gedeponeerd KindeHmerV Een 'Hunter DougUi^" Produkt Oudshoorn van Egmond Hij adviseert u graag. 'Luxaflex Duette' Fashion Shades, Plissé, Rolgordijnen en Jaloezieën zijn er ook in speciale uitvoeringen voor dakramen. Haal de folder hij uw 'Luxaflex' Leverancier. ZO uit een kleurcombinatie met uw tuinstoelkussens zeker mogelijk is. Natuurlijk heeft zo'n k scherm niet alleen T een gezellige p functie, ook in <i uw huis blijft het heerlijk koel! De nieuwe voor- jaars-zomerkollektie '93 van zonweringdoek be vat niet alleen als voor gaande jaren effen en slreepdoek. maar nu ook met stippen in verschillende kleuren. Kom eens kijken in onze gezellig ingerichte showroom en laat u vrijblijvend informeren! Lijkt het u niet heerlijk om zo'n gezellig - terrasscherm aan uw gevel te hebben? kollektie Sinds 1873 't zonnetje uit huis Rooseveltstraat 14F Leiden Tel. 071-768626 Geopend Ma. t/m Vrij 8.30-12.30 13 00-17 30 Zaterdag 10 00d4.00 (alleen van april t/m augustus)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29