y r"\ Een goede pergola bouw je niet zo maar even Tuinverlichting is romantisch en praktisch Voorjaar Hèt adres voor al uw tuinbenodigdheden! kombi- systeem un hoge- kwwher ."rindteceT SSMkreiniger regenwater afvoerpijp gaas ÜBEKAERT tuinbeits ramm pantanet 79- r9^ HET SASSENHEIMS or VLOERENHUIS BV o* i Tulnieren op topniveau. Het gereedschap voor de echte tuinllelhebbers. GAR DE NA einigingsmiddei Max druk 100_bar. Wateropörengst 500 liter per ui Kleur grijs 275 Gepuntlast uit verzinkt draad en daarna geplastificeerd Leverbaai hoogtes va 81 en 102 Rol 10 met Hoogte 81 Gnm"<ibu'' 3493 ÊODOE LAND Hortusplein 12-22 Sassenheim Tel. 02522 -19139 donderdagavond koopavond I Ruime parkeergelegenheid Zonnewijzer met klassieke sokkel. foto pr De zonnewijzer fungeert in de tuin vooral als sierstuk. Maar het is toch wel aardig dat hij ook, als de zon zich laat zien, de tijd via de pijlvormige staaf ('sti lus') nauwkeurig kan aangeven. Het zonlicht werpt een schaduw op een vlak. De eenvoudigste zonnewijzer is een verticaal te gen de muur geplaatste staaf. De muur waarop de schaduw van de stilus valt, i van uurtekens. Veel sierlijker zijn de bolvormi ge (globe) zonnewijzers, die de aarde en zon symboliseren. De schaduwlijn die de zon op de stilus werpt, valt bij de globe- zonnewijzer op.de van uur-in dicaties voorziene 'hoepel'. Het is mogelijk om de zonnewijzer zó af te stellen, dat hij exact de juiste tijd aangeeft. Met een zonnewijzer stoeiend kom je er ook achter, dat niet overal ter plekke de officiële tijd wordt aangegeven. Zelfs in een klein land als Nederland bestaat tus sen uiterst zuidwest (Sint Anna ter Muiden in Zeeuws-Vlaande- ren) en uiterst noordoost (Nieu- weschans in Groningen) een 'zonnetijdverschil' van onge veer een kwartier. Bolvormige zonnewijzers zijn te koop in afmetingen met een middellijn vanaf 45 tot 75 cm. De leveranciers (tuincentra) hebben meestal wel een plaat- sings- en afstelinstructie. In het algemeen is de gesqhiktste tijd voor de afstelling het middag uur, verminderd met het aantal minuten waarmee we in ons land van de Greenwich-meri- diaan verschillen. Hoe de prijzen liggen? In de eenvoudigste uitvoering rond de 300, tot zo'n 1500 voor ware juweeltjes inclusief klas sieke sokkel. Eigen hoekje Geef kinderen een eigen hoekje, dan blijft de rest mooi. Zeker met deze fraaie blokhut 595) in 'hun gedeelte'van de tuin zullen ze urenlang leuk spelen. foto united photos de boer ron pichel Met tanden De tanden in het mechanisme van deze takkenschaar 109) zorgen en/oor dat de schaar heel licht knipt, veel lichter dan het traditionele model onder, foto united photos de boer ron Meer informatie over deze dnepmdukten Intratuin Heemstede, tel O 23 24 92 21 Met tuinverlichting is niet alleen de sfeer maar ook de veiligheid gediend. Zonder bukken Met deze ronde pergola maak je een gezellig hoekje in de tuin. foto united photos de boer» ron pichel stalen buizen. De buizen worden in een be tonnen voet ('poer') vastgezet. Na een be handeling met ijzermenie kunnen ze met een sterke buitenverf in de gewenste kleur geschilderd worden. Wie een pergola wil die schaduw geeft aan het terras daaronder, kan denken aan een constructie, waarbij op de liggers een soort 'zonnerooster' van op hun kant geplaatste houten delen geplaatst wordt. De delen hebben dan de functie van een lamellen- rooster, dat hinderlijke zonnestraling tegen houdt. Door op de pergola een dak van transparante kunststof golfplaten te beves tigen, kun je zelfs bij regenachtig weer bui ten zitten. Stoimvast Het bouwen van een pergola is aan een aantal regels gebonden. Zo moet de vrije hoogte minimaal 225 cm zijn en de breedte minstens 150 cm. De rijders worden op on derlinge afstanden van ongeveer 70 cm ge plaatst. Plaats je de pergola tegen een gevel van huis of schuur, dan kunnen de eerste staan ders op ongeveer 200 cm vanuit de gevel komen. De op de staanders bevestigde dra gers kunnen eventueel aan de gevel vastge zet worden, maar noodzakelijk is dat niet. Elke pergola moet van zichzelf stevig ge noeg zijn om zich zonder extra steun staan de te houden. Door hier en daar een schoor aan te brengen verstevig je de constructie aanzienlijk. Een pergola, vooral als hij be groeid is met klimplanten, heeft heel wat te verduren. Hij moet dus stormvast zijn. Waarmee duidelijk is, dat een pergola echt 'gebouwd' moet worden en niet even op een zonnige middag in elkaar gespijkerd. Als het zomert en we 's avonds lang in de tuin kunnen zitten, willen we daar graag wat licht bij. Ook op koelere dagen ste ken we de buitenverlichting aan, om vanuit het huis naar de tuin te kunnen kijken. Er is van alles te koop op het gebied van buitenverlichting. Sensorlam pen die aanflitsen als er iemand nadert, spaarlampen en een nog steeds groeiend aanbod van (veilige) 12 Volts spanning. Het spaarzaam lichtje bij de voordeur heeft plaats gemaakt voor fel licht als er iemand na dert. Al bij het tuinhek zet het iemand in de schijnwerpers. Het is mogelijk een aantal lam pen aan één sensor-unit, voor zien van een bewegingsmelder, te koppelen. Er zijn ook sche merschakelaars. Als de scheme ring invalt floept het licht automatisch aan. Tuinverlichting is niet alleen een kwestie van mooi en roman tisch, maar ook van vei lig en praktisch. De komst van halogeen en 12 Volts bui tenverlichting (met transforma tor) maakt het mogelijk snel en zonder risico tuinverlichting aan te leggen. Ook zijn er lampen die werken op zonnecel len. Zelfs op sombere winterdagen levert het schaarse zon licht nog voldoen de UV-stralen op om ze te voeden. De brandtijd wordt daarbij wel wat korter. Zulke lampen laden zich zelf op, en gaan bij schemer vanzelf aan. Deze lampen hebben geen snoer no dig en ze zijn dus makke lijk te verplaatsen. Er zijn ook oplichtende huisnummers die volgens dit principe wer ken. Behalve veel technische moge lijkheden biedt de lichtmarkt ook ruime keus in vormgeving en uitvoering. Armaturen voor plaatsing op gevel of tuinmuur, of op hoge dan wel lage poot gestoken, ook als naar beneden gerichte verlichting voor tuin pad, plantenborder of vijver. In klassieke vormgeving (ouder wetse lantaarns) of als moderne bol. Vervaardigd van gietijzer, staalplaat, koper of kunststof. Paardesla en ook ander onkruid draai je er met dit stuk tuingereedschap 7,95), dat wat lijkt op een uitz'n krachten gegroeide appelboor, probleemloos en zonder bukken uit. In de tuinen van oude landgoederen zie je nog wel eens Jange loofgangen, gebouwd om er een beschaduwde wandeling onder te maken: pergola's. Te genwoordig vormt de pergola meestal een verbinding tussen het huis en de tuin, liefst begroeid met wilde wingerd, klimroos of kamperfoelie. Een goede pergola bouw je niet zó maar even. Hij moet in de juiste verhoudingen en stabijel worden uitgevoerd. Daarom bouwde men in het verleden de staanders van bak steen. Een schitterend gezicht, twee rijen gemetselde kolommen, met elkaar verbon den door houten of metalen dragers en rij ders (dwarslatten op de liggers). Wie over voldoende tijd, ruimte (ook in de porte monnee) en handigheid beschikt, kan dit voorbeeld volgen. De mooiste resultaten geven oude stenen. Voor minder bevoorrechte tuinbezitters verdient hout de voorkeur. Kies liever geen tropisch hardhout, maar neem lariks, gre nen of eersteklas vuren. Deze staanders, vooral het gedeelte dat de grond in gaat, moeten wel goed tegen rot worden be schermd. Er zijn'allerlei slimme construc ties, waarbij het ondergrondse deel uit be- Constructievoorbeeld pergola, tekening gpd ton of metselwerk bestaat, met daarop een gegalvaniseerde stalen 'schoen' of beugel, waarop de staander wordt bevestigd. Zo blijven de staanders vrij van de grond, wat hun levensduur aanzienlijk ver lengt. De liggers en de rijders kunnen het best zonder ingewikkelde houtverbindingen worden ge monteerd. Het hout moet, waar mogelijk, worden afgeschuind en moet elk voorjaar even met buitenbeits of tuinbeits worden 'nagelopen'. Een veel luchtiger aanzien heeft de pergola van gegalvaniseerde

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27