Gaullist Balladur, een liberaal in hart en nieren Servië op rand van faillissement De terreur van de procedures Feiten &Meningen VRIJDAG 26 MAART 1993152 Rectificatie HAARLEM Hoe onzeker de conservatieven binnen de katholieke kerk ook door bisschop Bar gewor den mogen zijn, zoals deze krant woensdag op de voorpagina meldde, dat had zeker geen reden mogen zijn om prof. Goddijn ex-pries- ter te noemen. Hij is dat uiteraard nog steeds. Onze verontschuldigingen hiervoor. Gedoodverfde Franse premier na winst van rechts Krajina en Sipska dupe van economische malaise Belgrado Mitterrand rekent op rellen en een Europese crisis PARUS Rtr De Franse president Mitterrand, die heeft aangekondigd in func tie te blijven ondanks een grote verkiezingsoverwinning van de oppositie, voorspelt rellen in de steden en een Europese crisis onder een rechtse regering. Dit hebben Franse dagbladen giste ren gemeld. De president liet ook weten de volgende premier mogelijk niet te zullen kiezen uit de neo- Gaullistische RPR-partij indien haar leider Jacques Chirac op zijn aftreden blijft aandringen. De dagbladen citeerden giste ren uit de rede die de 76-jarige Mitterrand hield bij het vertrek van de ministers in zijn linkse kabinet. De centrum-rechtse coalitie be haalde bij de verkiezingen bijna 40 procent van de stemmen, voldoende voor een meerder heid van wellicht 500 van de 577 parlementszetels. Na de tweede ronde, overmorgen, zul len de socialisten van Mitter rand, mogelijk maar over onge veer 50 zetels beschikken. De Europese Gemeenschap „dreigt in gevaar te komen" door de nieuwe centrum-recht se meerderheid, waarin veel te genstanders van de Europes^ eenheid zitten, aldus Mitterrand volgens LeParisien. De president wees de eisen van Chirac af, die in 1995 president wil worden, dat hij aan de dra matische afwijzing van zijn par tij door de kiezers gehoor moet geven door af te treden. In een duidelijke verwijzing naar Chi rac, verklaarde premier Bérégo- voy voor de televisié dat de pre sident „minder geneigd zal zijn iemand (als premier) te kiezen uit kringen die niet onze grond wet willen respecteren". Hij houdt niet van demagogie, van slagen onder de gor del en van politieke beloftes die je niet kunt waarmaken. Hij kleedt zich vaak als een Engelse dandy en draagt bij voorkeur dure Italiaanse sokken. Zijn bijnaam luidt 'de kardinaal' vanwege de ietwat zalvende toon waarop hij zijn gehoor placht toe te spreken. Hij is een puur produkt van de Franse haute bourgeoisie en bezocht de beroemde Franse EcoleNationale d Administration, alvorens zich in de politiek te storten. CORRESPONDENT Ziedaar het profiel van Edouard Balladur (63), de gaullistische politicus die overal in Frankrijk wordt gezien als opvolger van premier Pierre Bérégovoy. Hij is na de ruime overwinning van rechts bij de Franse parlements verkiezingen de aangewezen persoon om een nieuwe rege ring te vormen. Oppositieleider Jacques Chirac bereidt zich lie ver in alle rust voor op de presi dentsverkiezingen in 1995. Balladur heeft zijn sporen in de Franse politiek ruimschoots verdiend. Premier Georges Pompidou 'ontdekte' het poli tieke talent Balladur in de jaren zestig en benoemde hem tot adviseur. Toen Pompidou in 1969 president werd, nam hij Balladur mee naar het Elysée. In 1973 benoemde hij Balladur tot secretaris-generaal van het Ely sée, een van de belangrijkste functies in het Franse politieke bestel. Sinds begin jaren tachtig is Balladur de belangrijkste ad viseur van Jacques Chirac. Chi rac wilde hém al tot premier be noemen toen de rechtse oppo sitie in 1986 de verkiezingen won, maar Balladur bedankte voor de eer omdat hij zijn posi tie niet sterk genoeg achtte. temSpolgti FiMEty?® Nu liggen zijn kaarten een stuk gunstiger. Als minister van eco nomische zaken, financiën en privatiseringen timmerde hij van 1986 tot 1988 nadrukkelijk aan de weg en heeft hij zich op gewerkt tot een van de sleutelfi guren en theoretici van de rechts-liberaleoppositie. Maar liefst 29 procent van de Fransen ziet in Balladur de ide ale premier voor een nieuwe cohabitation (samenwoning) met de socialistische president Mitterrand. Daarmee laat hij andere kandidaten voor Matig- non (het Franse Catshuis), zoals Jacques Chirac, Francois Leo tard en Valery Giscard d'Estaing ver achter zich. Balladur dankt zijn populariteit voor een groot deel aan het feit dat hij te boek staat als een ge matigd man, een liberale politi- cus die de voorkeur geeft aan rustig overleg boven gespierd taalgebruik. Daardoor ligt hij echter niet goed bij de rechter vleugel van de oppositie, die ge domineerd wordt door houw degens als Charles Pasqua en Philippe deVilliers. Geheel volgens zijn aard propa geert Balladur in zijn laatste boek La reforme tranquille (rus tige hervormingen). Volgens Balladur is het de hoogste tijd om de Franse samenleving na twaalf jaar 'socialisme op zijn Frans' grondig te hervormen, maar hij wil tegelijkertijd niet te hard van stapel lopen. Het kan volgens Balladur niet de bedoe ling zijn alles wat de socialisten sinds 1981 hebben opgebouwd, eerst tot de grond toe af te bre ken alvorens aan een nieuw bouwwerk te beginnen. Hij ziet veel meer in een grondige 're novatie'. Frankrijk is er volgens de ge doodverfde premier in econo misch, sociaal en moreel op zicht ernstig aan toe. De socia listen hebben Frankrijk opgeza deld met ruim drie miljoen werklozen, een enorm begro tingstekort en veel te hoge soci ale lasten. Balladur ziet het dan ook als de eerste taak van de toekomstige regering om orde op zaken te stellen. Balladur wil de trend keren via vijfjarenplannen op sociaal en financieel gebied. De werkloos heid denkt hij te bestrijden door de sociale lasten omlaag te brengen, door deeltijdarbeid te stimuleren en door meer scho lingsmogelijkheden te bieden aan langdurig werklozen. De in het slop geraakte sociale wo ningbouw zou weer op gang ge holpen kunnen worden met geld dat de staat verkrijgt via het privatiseren van een aantal grote staatsbedrijven. En de stagnerende investerin gen zouden de broodnodige im puls kunnen krijgen door de Fransen via belastingvoordelen tot sparen aan te zetten. Tegelij kertijd wil Balladur op korte ter mijn zes tot zeven miljard gul den bezuinigen op de over heidsuitgaven 'om de machine weer aan het draaien te krijgen'. Edouard Balladur is een over tuigd Europeaan. De toekomst van Frankrijk is volgens hem niet los te denken van een ver dere Europese integratie. De Europese Monetaire Unie is volgens hem een 'must', evenals een harde franc. In dat opzicht wil hij het beleid van zijn socia listische voorganger voortzet ten. Op monetair gebied wil hij ech ter wel een aantal accenten ver leggen. De Franse centrale bank, nu nog volledig door de staat gecontroleerd, zou naar het model van de Bundesbank onafhankelijk moeten worden. Een idee dat in een land waar de filosofie van de gemengde economie nog altijd veel aan hang heeft (20 procent van de Franse economie wordt gecon troleerd door de staat), veel te genstand ondervindt. Maar vol gens Balladur is het onafhanke lijk maken van de centrale bank een teken dat de regering ver trouwen in de Franse economie heeft. Edouard Balladur, alias de kar dinaal, lijkt kortom klaar voor Matignon. LONDEN TONY BARBER THE INDEPENDENT De autoriteiten in Belgrado zijn begonnen met het drukken van bonnenboekjes en coupons, zo meldde de Servische krant Pri- vredni Pregled onlangs. Het is een teken dat de oorlog de Ser vische economie sterk onder druk zet. Bloem, suiker en bak olie zullen volgens de krant het eerst op rantsoen gaan, maar het is niet duidelijk wanneer de maatregelen zullen ingaan. Vol gens de krant is de rantsoene ring te wijten aan de slechte oogst als gevolg van de droogte van vorig jaar. De economie van Servië is als gevolg van bijna twee jaar oor logvoeren, internationale sanc ties en subsidies aan de zelfuit- geroepen Servische staten in Kroatië en Bosnië-Hercegovina, een warboel. De inflatie, die vo- Hge maand ruim 211 procent bedroeg, zal deze maand naar verwachting oplopen tot 400 procent. Een aantal van onge veer 700.000 mensen op een be volking van 9 miljoen is werk loos. Servische vakbonden hebben deze week aangekondigd van daag in Belgrado een stakings dag te organiseren uit protest tegen wat voor de meeste werk nemers een rampzalige daling van de levensstandaard is. De bonden schatten dat het gemid delde Servische loon is gedaald van omgerekend 350 dollar (650 gulden) eind 1991 naar 18 dollar in januari. Vorige week al werden tekenen van onrust waargenomen, toen leiders van de Democratische Beweging van Servië (Depos), een coalitie van oppositionele politieke partijen, aandrongen op de vorming van een verenigd front tegen de Socialistische Partij van president Slobodan Milosevic. „Servië gaat steeds meer op een gevangenis lijken, die wordt geleid door politici die worden geholpen door cri minelen", aldus Depos in een verklaring. Omdat de oppositiepartijen klein zijn en klop hebben gekre gen bij de verkiezingen in de cember, wordt vooral de rege ring verantwoordelijk gehouden voor de economische ineenstor ting. Servische deskundigen houden het er echter op dat de oogsten grotendeels mislukt zijn omdat iie boeren te weinig kunstmest, plantbeschermendemiddelen en reserveonderdelen voor hun Naast de economische malaise Is het in Belgrado ook in financieel opzicht een warboel. Woedende spaarders eisten vorige week bij een geprivati seerde bank hun harde valuta's terug, nadat bekend was geworden dat de directeur van de bank, Jezdimir Vasiljevic, het land was ontvlucht. FOTO REUTER EMIL VAS landbouwmachineshe|)ben. Ook volgens het ministerie van landbouw van Klein-Joegoesla- vië, waarin Servië en Monte negro zich hebben verenigd, komt de graanoogst dit jaar op eenderde minder uit doordat het niet is gelukt de grond vol doende te bemesten. Slechts een van de zeven staats- kunstmestfabrieken werkt nog, en die fabriek in Pancevo, in de buurt van Belgrado is we gens tekort aan gas gedwongen de produktie tot een minimum te beperken. De sancties van de Verenigde Naties tegen Servië omvatten ook een verbod op in voer van gas. Daardoor moest de fabriek in Pancevo van begin november tot half februari haar poorten sluiten. De problemen in de landbouw, traditioneel de kracht van de Servische economie, zijn geen goed voorteken voor de pogin gen van de autoriteiten de zelf- uitgeroepen Servische staten in Kroatië en Bosnië te onderhou den. De in 1991 uitgeroepen Re publiekvan Servisch Krajina in Kroatië en de Republiek van Srpska in Bosnië zijn allebei voor voedsel en andere vormen van steun afhankelijk van Ser vië. Het normale economische le ven is in deze twee gebieden bijna ingestort, niet in het minst door de ontwriqjiting die is te-, weeggebracht door de verdrij ving en vlucht van honderddui zenden niet-Serviërs. Om hun positie te ondersteunen oefe nen Servische politieke leiders in de Krajina en Srpska druk uit op de autoriteiten in Belgrado om een monetaire unie uit te roepen tussen Servië en de twee staatjes. Maar Milosevic heeft deze smeekbeden naast zich neergelegd, deels omdat de las ten voor Servië dan alleen maar toenemen en deels omdat de wereld dat zou beschouwen als een onaanvaardbare stap in de richting van een fusie van alle door Serviërs beheerste gebie den in het voormalige Joegosla vië. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Het leek zo mooi bedacht allemaal. De politiek moest aantrekkelijker wor den gemaakt, door korter te vergade ren. De Tweede Ka mer zou zich meer met de hoofdlijnen van het politieke debat bezighouden. Kamerleden zou den tijd overhou den om zich eens wat meer in 'het land' te begeven. Tot zover de theo rie. De praktijk is echter heel anders gebleken. Er wordt inderdaad korter vergaderd. De ko baltblauwe bankjes in de vergaderzaal zijn nu alleen nog maar bezet op dins dag van een uur 's middags tot elf uur 's avonds en op woensdag van tien uur 's morgens tot een uur of zeven. De rest van de tijd kijken de duizenden bezoekers tegen lege bankjes aan. Maar het doel: de debatten meer op hoofdlijnen te voeren en de discussies levendiger en dus aan trekkelijker te maken, is absoluut niet bereikt. Ka merleden trekken zich niets aan van de vaak ge uite wens van hun fractievoorzitters om de details wat meer de details te laten. Ze vergaderen ge woon op de oude voet voort. Het is ook wel zuur. Ben je net het 54e kamerlid van het CDA; ben je met veel moeite vierde of vijfde woordvoerder geworden op het beleidster rein 'rijksmuseale diensten'; en dan zou je ineens je belangrijke bijdrage aan zo'n debat moeten be perken tot twee minuten. Dat kan natuurlijk niet. De consequentie van het nieuwe vergader-regime is desastreus gebleken. Al vele malen zijn op zich grote, belangrijke en potentieel aantrekkelijke de batten domweg verziekt door de verbrokkeldheid van de behandeling. Deze week ging het zelfs de Kamerleden te ver. Op de agenda stond een debat over het drugsbe leid. Een redelijk omstreden beleid, dat ook onder de kiezers vaak de tongen losmaakt. Het beloofde een leuk debat te worden. Welnu, daar heeft de nieuwe vergader-terreur een stokje voor gestoken. Dinsdag mochten twee sprekers (Stoffelen, Pvda en Koffeman, CDA) hun zegje doen. Toen was de voor die dag geplande spreektijd op en moest er een ander belangrijk debat worden gevoerd, namelijk over de eerder genoemde rijksmuseale diensten. Woensdag kwam de rest van de Kamerleden aan bod. Maar omdat daar alweer zoveel tijd mee heen ging, kon minister Hirsch Ballin (justitie) niet meer antwoorden. Doorschuiven naar vol gende week dus maar. Edoch, alweer sloeg de vergader-terreur toe. Voor volgende week staan enkele belangwekkende agendapunten op de rol. En daarna gaat de Kamer veertien dagen dicht voor het paasreces. Dus: over een week of vier zien we wel verder. Dat schoot WD'er Dijkstal in het verkeerde keel gat. Volstrekt terecht wond hij zich op. „Ik vind dit zorgelijk en be treurenswaardig", zei hij. „We laten de tijd verstrijken, alsof wij niet zouden be seffen dat drugsver slaving geen theore tisch probleem van de politiek, maar een realistisch probleem van mensen in de samenleving is. En die kunnen niet nog eens een paar weken wachten omdat de Kamer op bepaalde tijden niet verga dert." Nog afgezien van de ze hartekreet van de WD'er, zijn er nog wel meer bezwaren aan te voeren tegen de nieuwe werkwij ze. Hoe moeten ge- interesseerde kiezers nog te weten komen, wat er nu met het drugsbeleid gaat ge beuren. Als de be handeling zo rom melig plaatsvindt als nu, is iedereen bin- GRNST HlffSCH BALLIN nen de kortste keren het zicht kwijt op hetgeen de Tweede Kamer uitspookt. Maar de operatie was juist bedoeld om de afstand tussen kiezers en gekozenen te verkleinen. Als een debat meer op hoofdlijnen gevoerd zou worden, zouden de kiezers het beter begrijpen. Allerlei ingewikkel de details gaan toch aan de meeste mensen voor bij. Die kunnen dan wel in kleiner verband (in commissievergaderingen) worden besproken. Het probleem ligt niet alleen bij de nieuwe vergader structuur, maar zeker ook bij de mentaliteit van de Kamerleden zelf. Het eerste Kamerlid, dat maar de helft van de hem of haar toegemeten spreektijd gebruikt, moet nog opstaan. Meestal worden de spreektijden ruim overschreden. Het is een kwestie van politieke cultuur. Veel ka merleden hebben de indruk dat ze in elk debat, hun eigen onmetelijke kennis over het te bespre ken onderwerp breed moeten etaleren. Kennelijk denken ze dat alleen op die manier hun herver kiezing verzekerd kan worden. Waarschijnlijk is het tegendeel het geval, maar dat dringt niet tot de backbenchers wan de grote fracties door. Het probleem kan alleen worden opgelost als aan beide onderdelen daarvan (politieke cultuur en vergaderstructuur) iets wordt gedaan. Het laatste is het gemakkelijkste, maar dat moet dan niet op zo'n rigide manier als nu worden toegepast. De bedoeling was het debat levendiger te maken, het effect is, dat veel debatten volkomen worden ver nield. Dat kan niet de bedoeling zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2