'Of je in een hap snot bijt' De allochtoon heeft onze snacks ontdekt Van gevonden voorwerpen blijft 80 procent liggen Het Gesprek van de Dag Ik lijk soms wel de Vesuvius VRIJDAG 26 MAART 1993 19 Diepvriespizza valt niet bij iedereen goed 'Niet te hachelen'. 'Of je in een hap snot bijt'. 'Bah, die vieze to matenpuree waarmee ze dat ding hebben dichtgemetseld.' 'O, nee, best lekker hoor, als je niks in huis hebt'. 'Wat een klef fe hap!' Ziedaar een paar reacties van mensen aan wie wij de vraag stelden: wat vindt u van de diepvriespizza? A. Verdam uit Oegstgeest: ,,Een pizza moet je niet bij de supermarkt halen. Die eet je bij de Italiaan, onder een plafond van lege Chian- tiflessen en met Eros Ramazotti op de achtergrond. Zo n bleek geval uit de diepvries hoeft voor mij niet. Ik ga liever gewoon dood." Een landelijk ochtenblad deed onlangs een smaaktest met de diepvriespizza. De bevroren Na- politana's en Marguerita's kwa men er belabberd vanaf. Er was van alles mis mee. Theo Elderhorst van de Leidse pizzeria Karalis heeft zelf geëx perimenteerd met diepvries pizza's. Hij zou die aan Duinrell kunnen leveren. „Maar met die experimenten ben ik gestopt. Ik kwam niet verder dan de kwali teit van Iglo en dat vond ik te minnetjes. Alles op die pizza's smaakt hetzelfde, of je nu in ar tisjokken bijt of in paprika's. Het beste is nog om een bevo- ren bodem te kopen en die te vullen met verse groenten en vleeswaren. Maar de lekkerste pizza is natuurlijk de pizza bij de Italiaan, die zo uit de laaien de oven op je bord komt. Ook bij het bezorgen van pizza's krijg je problemen. Er gaat zich in de doos condens vormen en daardoor worden de pizza's slapper. En sommige gaan sma ken naar het karton. Maar dat zou je dan natuurlijk kunnen voorkomen door ze op alumini umfolie te leggen." „De mensen die bij ons pizza's eten gaan nooit of te nimmer naar de supermarkt voor een diepvriespizza. Die blijven daar van af. Er worden ook veel te gekke dingen gedaan met de in grediënten en zo. Ze worden overladen met groenten en al lerlei rare dingen die niet bij el kaar passen. De beste pizza is de pizza met een dunne kro kante bodem en daar moeten dan gewoon wat simpele di.n- gen op. Ook bij dit produkt is eenvoud de kenmerk van het „Zo'n diepvriespizza kan best lekker zijn, maar dan moet je er zelf wel een hoop op gooien", zegt een dame in de Haarlem merstraat. „Ik voeg altijd wat verse gepelde tomaten toe en wat pittige oude kaas. Want die kaas op de diepvriespizza's smaakt nergens naar. En het is vaak ook veel te weinig. Als re serve neem ik altijd wel een of twee van die diepvriespizza's in huis. Ach, met een lekker flesje wijn laten ze zich wel wegspoe len. En dan daarbij: alles ver dwijnt toch in een groot donker gat." „Bij O Sole Mio moeten ze niets van die zielloze diepvriespizza's hebben. „Ik heb er wel eens een gegeten op een horecabeurs. Ach, als de mensen echt niks in huis hebben is het wel te doen. Maar omdat dat ding bevroren is, zit er aan alles een water- smaak." De student in Leiden is niet vies van de diepvriespizza. Een jon ge Minervaan: „Ik neem elke week zes van die dingen in huis. Het is lekker makkelijk en sma kelijk. En je kunt ze bij wijze van spreken vanuit je bed zo de oven in zeilen. Nee, ik kan echt niet zeggen dat de diepvries pizza mij onsympathiek is. Met een klein glaasje bier of wijn er bij is-ie best te verstouwen." Volgens Ingrid van Kuilenburg, woordvoerster Albert Heijn, stijgt de vraag naar de diep vriespizza's nog steeds. „Er is in het koopgedrag bij het publiek een ontwikkeling waar te ne men in de richting van de wat luxere pizza's, bijvoorbeeld die met gerookte zalm en mozza rella. En de pizza's die worden gemaakt op een steenovenbo dem zijn ook in trek. Maar dat neemt niet weg dat de goedko pere pizza'js heel hard blijven lopen." „Dat alles hetzelfde smaakt op de diepvriespizza kunnen wij niet onderstrepen. Als er een watersmaak aan zit, kan het zijn dat men bij de bereiding een fout heeft gemaakt. Je moet de diepvriespizza nooit van tevo ren laten ontdooien en ook de oven altijd goed voorverwar men. Doe je dat niet, dan krijg je die waterige smaak. Sommige mensen vinden dat er op een pizza geen vruchten horen, maar ik vind de diepvriespizza Con Frutta juist erg lekker. Of ik wel eens naar de Italiaan toe ga? Ja, hoor. Maar geen pizza Theo Elderhorst: „Alles op diepvriespizza's smaakt hetzelfde, of je nu in artisjokken bijt of in paprika's." foto» jan holvast smaakt hetzelfde. Ik heb het wel eens dat ik hem laat staan. Maar het komt ook wel eens voor dat ik zeg: 'Zo lekker heb ik hem nog nooit gegeten'. Maar over het algemeen vind ik de pizza's van Albert Heijn erg lek ker. En dat vind ik echt, want wij hoeven hier heus niet alles van Albert Heijn lekker te vin den." Wij nemen zelf af en toe wel eens een diepvriespizzaatje mee naar huis. Die we dan zo tegen elf uur 's avonds verorberen. Hoe zal dat aflopen met ons? Zal onze vraatzucht noodlottige gevolgen hebben? Laten de dra gers ons straks zakken terwijl zij in koor 'die bodem, die bodem!' roepen? J. Ouwerkerk van sigarenpaleis Marcella met sigaren a 39 gulden per stuk: „Tachtig procent van de sigarenrokers is sociaal." foto loekzuyderduin Ome Willem hield niet van op winding. „Dat is slecht voor een mens", murmelde hij altijd. Al leen op zijn eigen verjaardag durfde hij soms, heel soms, wel eens uit de band te springen. „Ik kan óók iets grappigs", zei hij dan na een borreltje of wat tegen zijn stevig fuivende fami lieleden. Hij plantte vervolgens schijnbaar achteloos een dikke sigaar in de mondhoek en pro beerde de acht ringen van Ura nus om zijn eigen kale schedel te blazen. Tevergeefs, meestal zag hij na twee ringen zelf al sterretjes. Kuchend en kokkend als een haperendebuitenboordmotor zakte hij dan hevig klapwiekend ineen. Tante Co dweilde tierend de rommel op en Ome Willem zweeg de rest van de avond. En de rest van het jaar. Kortom, Ome Willem was een saaie Zoals eigenlijk de meeste siga renrokers, die in de loop der ja ren hun eigen loodzware en as grauwe aura bijeen hebben gepaft. Dat van gevestigd za kenman, middelbare leeftijd, buik bol, bolknak. Of dat van statig man, horlogeketting, bol hoed, bolknak. Of van oude baas, wandelstok, rug bol, bolknak. Allemaal Ome Wil- lems. Geen fuifnummers, maar persoonlijkheden even grijs als de rook van hun bolknak. Althans zo was het, want als we alle berichten echter mogen ge loven, is een nieuwe orde van sigarenrokers in opmars. Men sen met flair, die fluitend naar hun werk gaan en niet hoes tend. Fijnproevers, geen ket tingrokers. Jonge, dynamische mannen èn vrouwen, die slechts bij speciale gelegenhe den een sigaartje opsteken. Niet stug, maar sociaal. Je vrienden, niet je kennissen. De trend is voorlopig voorbijge gaan aan Lode Busch, van een tabakszaak aan de Lange Mare in Leiden. „Ik heb er nog niets van gemerkt, maar er wordt in elk geval wel lekker doorgerookt ook al is alles duurder gewor den. Shag, sigaretten, sigaren- Misschien dat er landelijk zelfs een teruggang is, maar wij verkopen zeker niet minder. Komt ook denk ik, omdat er af en toe kleine sigarenzaakjes verdwijnen. Zoals vorig jaar hier in de buurt. De klanten krijgen wij nu." Toch is hem wel wat opgeval len. „Er zijn wel steeds meer jonge mensen die sigaren ro ken. De sigarenmarkt speelt daar ook op in met van die klei ne sigaartjes. Maar andere per soonlijkheden dan vroeger...het is niet zo dat je denkt als er ie mand binnenkomt: ah, dat is een sigarenroken" C. Barnhoorn van een tabaks zaak aan de Piet Heinstraat in Noordwijk ziet dgt ook niet aan zijn klanten af. „Aan de buiten kant ten minste niet, maar siga renrokers zijn wél andere men sen. Sigarettenrokers zijn ge stresst, die roken om te roken. Een sigarenroker niet: die doet het omdat hij het lekker vindt. Het is ook proeven met de tong hè, niet inhaleren." „Het oubollige imago gaat er in elk geval een beetje af. Het is niet meer alleen de elite die een sigaar rookt, of de bejaarde. De bolknak raakt uit. Het zijn nu meer senoritasjes, dunnere si gaartjes. Wat ik prettig vind is dat ik de betere soorten nu ook gemakkelijker kwijtraak. Voor de hedendaagse sigarenroker mag het blijkbaar best wat meer kosten. Jongere mensen roken bewuster en nemen wat ze echt lekkervinden." J. Ouwerkerk van sigarenpaleis Marcella aan de Korevaarstraat in Leiden houdt van sigarenro kers: „In procenten zou ik zeg gen: tachtig procent van de si garenrokers is sociaal. Prettig in de omgang. Gemakkelijk. Tja, jonge mensen gaan steeds meer sigaren roken hc. En heel veel studenten roken van die kleine sigaartjes." „Weet je trouwens dat steeds meer mensen pijp gaan roken? Ook dames, al zijn het er nog maar weinig. Laatst begon hier een vrouwtje met een pijp. Veertig, vijfenveertig jaar, schat ik. En een meisje van een jaar of twintig. Waar het aan ligt zou ik niet weten. Ikzelf rook alles, om uit te proberen. Pijp, shag. siga retten. En ook af en toe sigaren. Ik lijk dan soms wel de Vesuvi- Ome Willem vroeger ook. Maar zijn uitbarstingen waren be paald geen feest voor de om standers. HERMAN JOUSTRA H. Biyikli in zijn snackbar De Komeet aan de Lage Rijndijk: „Islamieten durven geen patat te kopen bij Neder- Eerlijke vinders kunnen een stuk rijker worden door het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Als de eigenaar zich binnen een jaar niet meldt, mag de vinder de vondst houden. Die nieuwe regel leverde twee jongetjes uit Hoorn deze week 55.000 gulden op. Wie denkt dat ook in onze regio het geld Op straat ligt, komt be drogen uit. Natuurlijk, bij de Leidse veemarkt verliezen han delaren jaarlijks portemonnees met dergelijke bedragen. Maar dat lost zich vaak binnen een kwartiertje op: negen van de tien keer komen de verliezer en de vinder elkaar op het bureau tegen. Veehandelaren onder el kaar.. In Katwijk melden mensen wel eens dat ze een portemonnee met een paar duizend gulden hebben verloren, maar dergelij ke bedragen worden nooit te ruggevonden. „Of, laten we het zo zeggen, die worden nooit als gevonden aangegeven"zegt een woordvoerder van de poli- De 'buit' bestaat vooral uit arm banden, sleutelbossen en porte monnees met bedragen onder de 100 gulden. Het is het beken de repertoire bij de korpsen in de regio, vaak aangevuld met horloges, sleutelbossen, tassen, fietsen, dieren, identiteitsbewij zen, regenpakken, brillen en handschoenen. De meeste korpsen melden we kelijks in een plaatselijk huis- aan-huis-blad wat er gevonden en verloren is. Wie in een ande- re plaats van het politiedistrict naar zijn spullen vraagt, kan via het computersysteem geholpen worden. De Alkemadese politiewoord voerder Vink noemt dat een 'witte vlek'. „Als in Brabant iets gestolen Wordt dat we hier te rugvinden, kun je er eigenlijk naar fluiten", zegt hij. En dat zou wel eens kunnen verklaren waarom niemand langskomt voor de draagbare telefoon met een waarde van 1500.gulden of de bijna nieuwe tent met een zelfde waarde. Of, zoals Vink klaagt, 80 procent van de sleu telbossen, portemonnees, oude handschoenen, kromme bo- menzagen, helmen en oude transistors blijft liggen. Om uitpuilende kasten als in Alkemade te voorkomen, geeft de Leidse politie waardevolle spullen direct mee aan de eerlij ke vinders. Als ze binnen een jaar niets horen, mogen ze het houden. Het scheelt de politie ruimte en bespaart de vinders een hoop ellende. Ook Alphen zet de verliezers onder druk. Wie zijn verloren fiets niet binnen drie maanden ophaalt, kan er naar fluiten. De stalling is dan vol en het korps verkoopt de 120 tot 150 rijwie len in kavels van dertig tot veer tig stuks. De laatste keer dat het leidse korps het aantal gevonden en verloren voorwerpen registreer de was in 1991. Het resultaat was ontluisterend. De duurste spullen, als portemonnees, hor loges, sieraden en ringen, wer den vier tot zes maal zovaak verloren als gevonden: 1272 te gen 346 bij de portemonnees en 850 tegen 134. Bij goedkope spullen als regenpakken, brillen en handschoenen, houden vin den en verliezen elkaar juist in evenwicht: 389 tegen 289. Het brengt politiewoordvoerder D. Graveland tot de de waar schuwing dat het niet aangeven van gevonden voorwerpen strafbaar is. De oneerlijke vin der pleegt verduistering en kan daarvoor een paar jaar gevange nisstraf krijgen. En waarom zou hij ook? Als de eigenaar zich niet binnen een jaar meldt, mag de vinder de spullen houden. Als hij dat wel doet, is een vin dersloon van tien procent 'ge bruikelijk'. De beheerder van het bagage depot op het Leidse station, R. Henzen, maakt vaak mee dat mensen even binnenwippen en doodleuk melden dat een ge vonden niet willen aangeven: „Dan zeggen ze dat ze een maandje eerder zelf een paraplu hebben verloren en vraag ik me weer af waarom ze weer een an der moeten duperen." PAUL VAN DER KOPIJ Laatst kreeg de Turk H. Biyikli een landgenoot in zijn snackbar aan de Lage Rijndijk die al 22 in Nederland woonde, maar nog nooit een patatje had durven nemen. In 'De Komeet' van Biy ikli durfde hij dat wel, want land- en geloofsgenoten zullen nooit rommelen met onrein paarde- of varkensvlees of vet. Zei de man die tot vier jaar gele den een snackbar had in het in middels gesloopte stukje Mors tussen spoorbaan, Dr. Lelylaan en de betoncentrale Wernink. Marokkaan Ben Ali hoort op van het verhaal. Ook hij heeft snackbars in Leiden, aan Mors- straat en Noordeinde, maar echt verschil met 'Hollandse' patat ziet hij niet. Want ook Hollanders gebruiken plantaar dig vet („dat is gewoon het goedkoopste"). Hooguit heeft hij meer soorten rein vlees in de aanbieding. Maar, knipoogt een trouwe klant uit Marokko, tachtig pro cent van de islamieten neemt het niet zo nauw met het geloof: „Die zien wel wat ze eten, er is ook niet zo'n controle." Hoe het ook zij, de allochtoon heeft onze snacks ontdekt. Of, om precies te zijn, onze mede landers eten èn verkopen patat, satés, kroketten en frikadellen. „Want Nederlanders willen niet voor niets werken", legt Ben Ali uit. „AJs zij vijf snackbars en shoarmatenten in een straal zién, stoppen ze ermee." Hij weet dan ook zeker dat Turken en Marokkanen zo'n 45 snack bars en shoarmatenten in han den hebben in Leiden. En dat begint de 'Hollandse' snackbars zorgen te baren. Ze zien dp allochtone klanten naar de 'eigen' snackbars overlopen en doen verwoede pogingen om ze te lokken. Zo heeft snackbar Van de Berg aan de I.ange Mare sinds kort vegetarische snacks in de aanbieding voor de isla mitische medemens. Ook maakt hij zijn satés niet langer alleen van varkensvlees. Één ding kan hij niet bieden-bedie- ning in de eigen taal: „En dat kost toch wel klanten, denk ik." Toch zijn moerstaal en -cultuur niet overheersend. De 'buiten landse' snackbars hebben Hol landse namen als De Komeet en Atlas. Eenmaal binnen, staan er dezelfde blinkende toonbanken, koel- en gokkasten als in 'onze' snacktenten. En Biyikli spreekt even graag Nederlands als zijn 'moerstaal'. Want, zegt hij, iedereen is hier welkom. Sterker nog. het pu bliek aan de Lage Rijndijk is vol maakt gemengd: helft Neder lander, helft medelander. Eu als iemand een onreine varkenssn té wil, is dat geen probleem. Hij maakt dat net zo lief klaar als een kalfs- of kipkroket. Zijn Nederlanders opgegroeid met patat, veel Marokkanen en Turken kennen alleen aardap pels in sla- of olijfolie: groot, vet en niet bepaald knapperig. De echte patat is pas de laatste ja ren te koop en dan vooral in de meestbezochte plaatsen. Vraag blijft dus waarom zoveel nieuwe Nederlanders zich zo gretig aanpassen aan onze slechte eetgewoonten en de snack omhelzen als lekker tus sendoortje of stiller van de erg ste honger na een dagje vasten, „ledereen houdt van patat", zeet Ben Ali. Zelf zit hij al 20 jaar 'in de patat' en nog immer vindt hij hét lek ker. Marokkanen hebben ook het grote voordeel dat ze niet snel dik worden: „Nederlanders wel. Die worden voorzichtig, durven geen patat met mayo naise te nemen. Marokkanen wel. IHèbttjvènu><hdun RAUL VAN PERKOOU

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19