Twijfel aan nut telefoon-verklikker 5« ZITPLAATS GRATIS. Lycee Vincent van Gogh wordt met de Franse slag gerund Randstad 'Dit is pure discriminatie' Drie jaar cel na dood door schuld i GRATIS i In hoger beroep twee jaar cel geëist tegen piloot V/KIJÜACj 26 MAART 1993 _18 1 Privatisering Leyenburgziekenhuis den haag» Dc privatisering van het gemeentelijk ziekenhuis Leyenburg in Den Haag kost minimaal 20 miljoen gulden. Dat lelde interim-directeur J. Mortier gisteren. De gemeente wil niet voor de kosten opdraaien en het ziekenhuis kan dit volgens Mortier onmogelijk opbrengen. De patstelling wordt versterkt doordal de drie PvdA-wethoudcrs in het college tegen verzelf standiging zijn omdat het te duur is. De overige leden van het college zijn voorstander, mits het niets extra kost. En dat kan. zeggen zij. Hoogleraar kritisch over kijkoperaties leiden» De nieuwe hoogleraar maagdarm-chirurgie in Leiden, prof. dr. H.G. Gooszen, vindt dat de nadelen van zogeheten kijk operaties nogal eens worden onderschat. Hij liet zich vandaag bij het aanvaarden van het hoogleraarschap kritisch uit over de ze nieuwe trend in de chirurgie. Kijkoperaties gebeuren via een zeer kleine opening in de buikwand en met speciale instrumen ten waarmee in de buikholte kan worden gekeken. Volgens Gooszen is het een misvatting dat operaties die eigenlijk alleen door gespecialiseerde chirurgen kunnen worden uitgevoerd, dankzij de kijkchitnrgie ineens door iedereen gedaan kunnen worden. aanvullingnieuwslijnen Geschiedenisstudie in Leiden heste leiden» Geschiedenis studeren in Leiden is de beste keus, verge leken met de de zes andere universiteiten waar dit vak wordt aangeboden. Dit blijkt uit de Keuzegids Hoger Onderwijs deel 4, waarin studierichtingen met elkaar worden vergeleken. In een 'geschiedenis-top-7' staat Leiden op de eerste plaats, gevolgd door de VU in Amsterdam. Nijmegen, Groningen, UVA-Amster- dam, Utrecht en Rotterdam. Studenten spreken overeen 'gede gen opleiding' in Leiden, 'niet modieus maar met een kans op een brede ontwikkeling'. In Leiden zijn kundige docenten die ook goede onderzoekers zijn. Studenten waarderen de opleiding ook vanwege de contacten met de arbeidsmarkt. De slaagcijfers zijn bovendien behoorlijk vergeleken met de andere univrsitei- (en. Leidse samenwerking rechten met VS leiden» Amerikaanse rechtenstudenten die een deel van hun studieprogramma in Leiden afleggen, worden sinds kort erkend door de Amerikaanse 'Law School'. Dit betekent dat de punten en vakken die Amerikaanse studenten in Leiden halen, nu ook zwaar meetellen in eigen land. De Leidse universiteit is de eerste in Europa wiens samenwerkingsovereenkomst met drie Ameri kaanse universiteiten Connecticut, Florida en California is goedgekeurd door de American Bar Association (ABA). Een visi tatiecommissie van de ABA zal in het verv olg regelmatig de Leid se rechtenfaculteit bezoeken om de kwaliteit van onderwijs, bi bliotheek en dergelijke te beoordelen. Jaarlijks studeren 200 bui tenlandse studenten gedurende enkele maanden in Leiden rechten, ongeveer 150 Leidse studenten doen hetzelfde in het buitenland. Reis geweigerd aan dove Vincent Blom chef willem spierdijk. 071-1 -chef meindert van der k. leiden/haarlem» petra duivenvoorde Ontzettend boos is hij, nog steeds. Laatst nog reed hij langs een groot reclame bord van de NBBS. Zijn eerste neiging was om het bord kapot te maken of om er heel groot 'discriminatie' op te schrijven. Maar hij heeft zich ingehouden. De Haarlemse Vincent Blom mocht van de NBBS niet mee op een rondreis door Portugal. En dal alleen omdat hij doof is. Het had zo mooi kunnen zijn. Met vier vrienden, die Vincent kent van het doveninstituut in Sint-Michielsgestel, wilde hij op vakantie naar Portugal. „We zijn alle vier doof en daarom is het moeilijk om telefoontjes te ple gen. De moeder van mijn vriend belde dus naar de NBBS om de reis te boeken. Maar daar werd ons de reis geweigerd. Er werd gewoon gezegd dat we niet mee mochten omdat we doofwaren." De vier vrienden wilden graag naar Portugal. „Een prachtig land", vindt Vincent. „Maar omdat het daar duur is, wilden we liever met een groep reizen. Lekker zeventien dagen door Portugal trekken. We zouden meegaan in een groep met 24 personen. Maar dat gaat nu niet door." Boos ging Vincent naar de reiswinkel van de NBBS om te protesteren. „Twee jaar geleden ben ik met een vriend naar Griekenland gegaan, ook met de NBBS. Toen is alles goed ge gaan. het was ontzettend gezel lig. Bij de NBBS-winkel in Haar lem zei een mevrouw dat ze een slechte ervaring hadden met een blinde reiziger. Die zou ru zie hebben gekregen met de he le groep. Maar je kunt blinden en doven toch niet over een kam scheren. Die blinde man moest natuurlijk bij alles gehol pen worden, bijvoorbeeld bij liet opzetten van een tent. Maar ik ben alleen maar doof. Ik kan alles, behalve iets horen." „Dove mensen willen graag bij de normale mensen horen, maar die zeggen: jullie zijn ge handicapt. Maar wij zijn eigen lijk heel normaal. Ik ben afge studeerd aan een mode-acade mie in Amsterdam en sinds kort heb ik een eigen ontwerpbe drijfje. Wij dove mensen doen 2el mogelijk ons best om toekomst op te bouwen. Ik willen vragen aan de NBBS mijn toekomst nu weer een beetje kapot maken. Want dit is pure discriminatie." Commercieel directeur M. van het Kaar van de NBBS zegt dat zijn organisatie geen speci fiek beleid voert voor gehandi capte mensen. „We bekijken ie der geval apart. Uit het verleden is gebleken dat er veel proble men waren bij de vakanties met gehandicapte mensen. Deze vier dove mensen zouden in een busje van zeven personen door Portugal trekken. Er is dan sprake van een dominante fac tor van de doven. Ze beïnvloe den het vakantieplezier van de andere klanten", aldus Van het Kqar. Vincent en zijn vrienden heb ben een klacht ingediend bij het Anti Discriminatie Bureau. Daar is de NBBS inmiddels op de zwarte lijst gezet. Op vakantie met deze reisorganisatie hoeft Vincent nooit meer. „Ze hebben me duidelijk genoeg gemaakt dat ik dgar niet welkom ben. Maar ik zal door blijven vechten tegen dit soort discriminatie." rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft de 26-jarige Rotterdam mer J. de W. (Wit) veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf we gens dood door schuld en ont zegging van zijn rijbewijs voor tien jaar. De man veroorzaakte vorig jaar september in Bergschen- hoek een verkeersongeval waar bij drie personen uit Hazers- woude en Benthuizen om het leven kwamen. Bij bloedonder zoek kwam vast te staan dat De W. een alcoholpromillage van 2,5 had toen het ongeluk ge beurde. AMSTERDAM Naar schatting 75 mensen hebben gisteravond in Amsterdam de parkeergarage van de Bijenkorf geblokkeerd. De actie werd georganiseerd door het Platform Binnenstad Autovrij en duurde van half acht tot half negen. Het auto- en tramverkeer op het Rokin on dervond enige hinder. De actie was een protest tegen de over last voor voetgangers en fietsers door het autoverkeer. Leidse juriste: Opheffen anonimiteit lieeft meer na- dan voordelen Het moet een einde maken aan de terreur van hijgers en ander ongewenst gebruik van de telefoon. Maar de in voering van de zogenaamde telefoonnummer-verklikker kan meer schade aanrichten dan goed doen, wanneer geen aanvullende mogelijkheden worden ingebouwd. In stanties zoals telefonische hulpdiensten blijven op hun hoede en waarschuwen voor inbreuken op de privacy van burgers door de nieuwe plannen van PTT Telecom. leiden» meindert v ROTTERDAM-ZUID Meubelplein 8 Tel071-416395 Celdig voot stondootdkollektie. •s WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. in te voeren, een apparaatje dat op het eigen toestel het num mer zichtbaar maakt, vanwaar wordt gebeld. Dit extraatje kost ongeveer vijf tot tien gulden per maand, maar wie het niet wil. krijgt het niet. De PTr presenteen de num merverklikker als een service aan de klanten. Hijgers laten het wel uit hun hoofd om vanuit hun eigen huis nog onbekenden lastig te vallen. Bovendien kan politie door de herkenning van het nummer sneller hulp bie den. Voor bedrijven commerciële mogelijkheden, omdat zij zo eenvoudig achter naam en adres van bellende klanten kunnen komen. Grote twijfel aan het nut van de verklikker heeft echter de Leidse juriste Evelien Brouwer, bezig met een proefschrift over de bescherming van privacy. Telefoonabonnees hebben vol gens de PTT de mogelijkheid om met een handeling per ge sprek te voorkomen dat de ge belde achter het nummer komt, een zogenaamde call-block. Een permanente blokkade kan ook: een line-block. Brouwer is door deze moge lijkheden bepaald niet gerust gesteld. Zij vreest dat voor een blokkade straks door de PTT wel een extra vergoeding wordt gevraagd. ,,ln andere landen wordt dat bij blokkades al over wogen", zegt de juriste. „Dat vind ik een foute ontwikkeling, want van vrije keus is dan geen sprake meer." Een andere reden waarom Brouwer de maatrege len van de PTT wantrouwt, is de mogelijkheid van de politie om de blokkade te doorbreken. „Daarmee schend je de garantie van anonimiteit, waardoor er toch twijfel onstaat. Ik pleit er voor dat het doorbreken van een blokkade aan scherpe regels wordt onderworpen." De commerciële voordelen van een nummer-verklikker voor bedrijven pakken volgens Brouwer voor burgers uit als na delen. „Zodra je je schriftelijk tot een bedrijf wendt, ben je meteen in hun direct-mailsys- teem opgenomen. Maar een nummer-verklikker verergert dat verschijnsel, het zorgt er voor dat een burger ongewild in nog meer systemen terecht komt." Elet voordeel dat hijgers het door de verklikker moeilijker kunnen krijgen, gaat er bij Brouwer niet in. „Ook zij kun nen gebruik maken van een blokkade waardoor zij anoniem kunnen bellen. Bovendien zie ik hijgers niet als een groot maat schappelijk probleem. Een hij ger aan de lijn krijgen is nog al tijd minder erg dan op straat aangeklampt worden." Directeur Marion Hartog van Banda van de Telefonische Hulpdienst in de Leidse regio, ziet de nieuwe ontwikkelingen minder negatief. Een gegaran deerde anonimiteit van de bel ler is essentieel voor het func tioneren van de dienst, vooral in het geval van kinderen en vrou wen die zich door hun omge ving bedreigd voelen. „Maar ik heb het gevoel dat de PTT daar heel goed rekening mee wil houden." Hartog van Banda is zeer te spreken over de wijze waarop de PTT alle directeuren van te lefonische hulpdiensten in Ne- i op de derland ruim van te vort hoogte heeft gesteld plannen. „Wij kregen het idee dat de PTT wel degelijk wilde luisteren naar onze bezwaren. Bij de bespreking van de gespe cificeerde telefoonrekening was de PTr ook bereid om telefoon gesprekken met hulpdiensten onder het algemene kopje 'di versen' te registreren. Wij heb ben kortom het gevoel een Vol waardige gesprekspartner te zijn." Volgens Hartog van Banda kan het bestrijden van hijgers goed samengaan met het be schermen van de privacy. „Ook met invoering van een blokka de, waardoor iemand anoniem kan blijven, kan het hijgers moeilijk worden gemaakt. Op het display kun je zien dat de beller aan de andere kant ano niem wil blijven. Iemand kan dan zelf beslissen of zij de tele foon opneemt of niet." amsterdam Procureur-generaal mr. A. van der Perk heeft gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam twee jaar gevangenisstraf en een half miljoen gulden boete geëist te gen een 59-jarige voormalig piloot uit Aerdenhout. Hij wordt verdacht van grootschalige belastingfraude. De man wordt gezien als hoofdver dachte van een groep van veertig KLM- vliegers, wier fiscale doen en laten door de Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD) is onderzocht. De man zou volgens de beschuldigingen voor 1,4 miljoen gulden belasting hebben ontdo ken. De rechtbank in Haarlem achtte vo rig jaar de malversaties bewezen en ver oordeelde de piloot tot dezelfde straf die Van der Perk eiste. Van de groep werd slechts een klein aantal mensen straf rechtelijk vervolgd. De Aerdenhouter profiteerde tussen 1977 en 1988 van een belastingconstruc tie. die er op neerkwam dat hij voor de fiscus in respectievelijk Engeland en Ier land woonde, terwijl hij in werkelijkheid bij vrouw en kinderen in Nederland ver bleef. Van der Perk in zijn requisitoir: „Het ritselt in het dossier van de verkla ringen en stukken die aantonen dat me neer er zo'n constructie op na heeft ge houden." De rechtbank vond het destijds 'opval lend' dat de verhuizing van de verdachte man naar Engeland samenviel met een arrest van de Hoge Raad dat bepaalde dat in Nederland geen belasting meer betaald hoefde te worden als men in En geland woonachtig was. Nadat een niéuw belastingverdrag hiermee korte meiten maakte, verhuisde de piloot naar Ierland. Hij beweert dat huwelijksproblemen hem zijn verhuizing hebben ingegeven. Op dit punt wordt hij echter door tal van getuigen tegengesproken. Het hof doet uitspraak op 8 april. Ouders moeten knip opentrekken voor een plaatsje op school den haag/scheveningen gpd In een Scheveningse villa is een deel van het Lycee Francais Vin- ti'nl x.m Gogh gevestigd, het enige f ranse onderwijsinstituut op vaderlandse grond. Met dik 7(H) leerlingen, van kleuter- si hooi tol Baccaloureat (vwo- diploma). Gerund met tie Fran seslag. De Frai orp 1 chool mag op de i Madurodam liggen, tussen Den Haag en Schevenin- gen, dat berust op louter toeval. Want het Franse woord en de cultuur mogen in een land waar het Engels steeds meer oprukt, hij voorbeeld door 57 Angelsak sische 'channels' op de buis, in de hoek zitten waar de klappen allen, dat is in deze schoolban ken i aken. De school vijf dependan ces waaronder een eigen kleu terklas in Amsterdam heeft hei leerlingental sinds de op richting in 1947 fiks zien groei en. /o piekt de leerlingentabel van 281 in 1965 naar 727 jonge ren in het huidige cursusjaar, liet lycee bloeit tegen de ver drukking in; ile schop voor een nieuw onderkomen gaat bin nenkort in de grond. Over twee jaar wordt een pand voor 1200 kinderen geopend. Ze houden nu eenmaal van 'brede gebaren' en een vergelijkbare buiten- Vanaf hun derde als er plaats is zelfs al wat eerder kunnen kinderen op het Lycee Francais terecht. landsi choten et overkomen, laat de di- krap gebleken. Dat zal de Fr De leerlingen van deze bijzon dere school komen uit liefst dertig verschillende landen. Be halve kinderen van Ft plomaten en dito ecor kopstukken, schuive diants' vanuit de halve wereld aan in de Scheveningse banken. Van Algerije tot Zaïre, van Ca nada tot Cameroun. „Op het schoolplein wordt 't meest Frans gesproken, maar dat stel len we niet verplicht", vertelt de woordvoerster. Vanaf hun derde als er plaats is zelfs al wat eerder kunnen kinderen op het Lycee Francais terecht. Ze doorlopen drie jaar lang de kleuterschool. Vanaf zes jaar (in Nederland is dat vijf) zijn de kinderen in het Franse onderwijssysteem leer plichtig. De Franse lagere school l'enseignement éle- omspant vijf klas- In hun negende schooljaar na de kleuterschool leggen de leer lingen het Brevet National af, drie klassen later gevolgd door het Baccaloureat, vergelijkbaar met ons VWO-diploma. Een 'stapje lager', zoals FLAVO of MAVO, heeft dit Lycee Francais niet in de aanbieding. „Na het eerste examen (Brevet National - red) kunnen kinderen die het niet halen terug naar Frankrijk, maar dat is niet leuk voor de fa milie." Voor de leerlingen van het Ly cee Francais Vincent van Gogh is Nederlands aan het begin van hun schooltijd verplicht. Later wordt ons ABN een keuzevak. Ook worden alleen schrifte lijk lessen Arabisch en Itali aans of andere talen gevolgd, uiteraard alleen door de Franse regering goedgekeurde cursus- Een puur Franse school naast de rulle duinen van de Waals dorper vlakte? Het vraagt wat inlevingsvermogen. Zo moeten de schriftelijke examenstukken ter correctie worden opgestuurd naar Lille: voor de mondelinge elementen reizen leraren uit Trankrijk af naar de Noordzee kust. De meeste leerlingen gaat het voor de wind, staaft de woord voerster met harde cijferslijsten. Vorig schooljaar slaagde 97,3 procent voor het eerste examen en 91 procent voor het laatste papiertje. „Dat is een stuk beter dan op Franse scholen. We ge ven hier goed onderwijs, we helpen jongeren in kleine groepjes; zowel de kinderen met moeilijkheden als de bril jante leerlingen. Het komt ook door het milieu waaruit de kin deren komen", vertelt de direc tie-secretaresse. De diepere betekenis van die laatste opmerking wordt op slag duidelijk als de directie-secreta resse inzicht verschaft in de ou- der-bijdragen. Voor leerlingen van Frans-Nederlandse komaf moet 4110 gulden per kwartaal worden neergeteld, in de drie hoogste klassen. Voor kinderen uit de andere 28 landen ligt dat bedrag op 4416 piek. Geldboetes voor discriminatie bij discotheek De 31 -jarige eigenaar van disco theek The Challenge in Hoofd dorp is woensdag door de poli tierechter in Haarlem veroor deeld wegens discriminatie. De man kreeg een boete van twee duizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij moet bovendien drie slachtoffers, Marokkanen die zijn disco niet binnen mochten, ieder ^twee honderd gulden betalen. De geldboete is het gevolg van een incident dat eind oktober vorig jaar bij The Challenge plaatshad. Een groepje Marok kanen wilde de disco bezoeken, maar werd geweigerd. Volgens de portier waren er al genoeg problemen met buitenlanders geweest. De eigenaar van de discotheek zou daarom hebben besloten dat er na 01.00 uur geen Turken en Marokkanen meer naar binnen mochten. Behalve de eigenaar van de disco stond woensdag ook de betrokken portier terecht. De man werd veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden, waarvan de helft voorwaarde lijk. Hij moet daarnaast drie Marokkanen elk honderd gul den betalen. De twee betrokkenen ontken den alle beschuldigingen. Vol gens beiden wordt er in de I loofddorpsc discotheek niet gediscrimineerd. Het incident zou het gevolg zijn geweest van „angst voor rottigheid". De ad- vocaal bepleitte vrijspraak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18