Laatste kans voor wethouder Aïphen Nog steeds asbest op terrein in Langeraar Alkemade: betalen voor vee uit de sloot takelen Verkeersdrempels op Schoener en Klipper Rijn- en Veenstreek Meningen verdeeld over asfaltstort Braassem 'Je moet alles een keer gedaan hebben' Verkrachter veroordeeld tot dertig maanden cel Huurprijs De Vlinder gaat nog niet omhoog Alphen wil meepraten over plannen Schiphol VRIJDAG 26 MAART 1993 jos hoogervorst correspondent Een zak vol stukken asbest had raadslid E. Kraak (PAK) gister avond meegenomen naar de gemeenteraadsvergadering in Ter Aar. Daarmee wilde ze be wijzen dat nog steeds stukken asbest rondzwerven op het voormalige terrein van Fransen in Langeraar. E. Heyers (WD) toonde het college foto's waar op zakken vol asbest prijken. ,,In de vorige raad heeft de wethouder meegedeeld dat het asbest op een verantwoorde wijze is afgevoerd. Ik twijfel ten zeerste aan deze informatie, nu ik de foto's kan laten zien", zei Heyers. Kraak had ook nog de milieutelefoon gebeld. Die ver wees naar de gemeente voor maatregelen. „Is niemand bij machte om aan deze misstand Wethouder P. van Rijn ant woordde dat het asbest is afge voerd. Na controle zijnerzijds dacht hij dat het zo wel vol doende was. Burgemeester P. Verhoef voegde daar nog aan toe dat hij echt geen betere in formatie kon geven dan hij tot zijn beschikking had. De wijze waarop het afval is verwerkt achtte hij ook afdoende, maar hij beloofde de vragenstellers direct een nadere inspectie te houden en indien nodig de ei genaar, de heer Van Tol, aan te spreken op zijn verantwoorde lijkheden. Niet de gemeente, maar de eigenaar is verant woordelijk, stelde Verhoef. „We zullen bekijken of onze be voegdheden toereikend zijn om handelend op te treden." Illegale portofoons oorzaak storingen ^run« Tegen de 48-jarige eigenaar van een bedrijf aan de Louis Pasteurweg in Alphen is woensdagmiddag proces verbaal opgemaakt omdat hij drie illegale portofoons bezat. De politie kon de man op het spoor komen omdat een medewerker van de directie Telecommunicatie en Post peilingen verrichtte naar aanleiding van klachten uit de buurt over storingen. De portofoons bleken die te veroorzaken. Vandalen vernielen bouwkeet alphen aan den rijn De politie van Alphen aan den Rijn heeft gis termiddag drie jongens van 13 en 14 jaar oud aangehouden we gens vernielingen aan een bouwkeet aan de Koraalzwam. De jongens hadden vier banden van de keet leeg laten lopen, enkele ial- Twee woningen voor asielzoekers jacobswoude» Binnen enkele maanden wordt een huis in Rijnsaterwoude en in Leimuiden ingericht voor asielzoekers. Dat deelde wethouder C. de Lange deze week mee. Tot nu toe heeft de gemeente slechts twee huizen beschikbaar gesteld voor asiel zoekers, een in Hoogmade en een in Woubrugge. Het rijk vindt dat iedere gemeente aan het eind van dit jaar aan twee asielzoe kers op de 1000 inwoners huisvesting moet bieden. Voor Ja cobswoude komt dat neer op 22. Door de lange wachtlijst van woningzoekenden die Jacobswoude heeft, betwijfelt de wethou der of de gemeente die norm kan halen. Geen consultatiebureau in raadhuis woubrugge De vestiging van het consultatiebureau in het voor malige raadhuis van Woubrugge is van de baan. Dat zei wethou der C. de Lange desgevraagd. De gemeente Jacobswoude had de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland diverse alternatieve locaties voorgesteld omdat ze het huidige gebouw aan de Dr. Lothlaan op 1 mei moet verlaten omdat het is verkocht. Diverse alterna tieven werden al eerder door de stichting afgewezen. Nu is ook het raadhuis van de baan omdat de beschikbare ruimte inmid dels door een fitnesscentrum is ingenomen. Eigenaren van paarden, koeien en ander vee kunnen van de ge meente Alkemade in het vervolg een rekening tegemoet zien in dien hun beesten door de brandweer uit de sloot getakeld moeten worden. Dat voorne men kondigt de gemeente aan in haar financiële voorjaarsnota. Daarin wordt gezocht naar be zuinigingen en opbrengsten die het gemeentelijk huishoud boekje kloppend moeten ma ken. Wettelijk is het niet toege- oude wetering De gemeente Alkemade gaat verkeersdrempels aanleggen op de Schoener en de Klipper in Oude Wetering. Die moeten er voor zorgen dat er een einde komt aan de snelheidsovertre dingen in de Weteringse boten- wijk. Dat antwoordt het college van B en W aan het bestuur van de huurdersvereniging Alkema de. Deze beklaagde er zich in een brief aan de gemeenteraad van Alkemade over dat er na vier en een half jaar wachten Brussen moet orde scheppen bij sociale zaken chef «gert visser. 071-1 Wethouder G. Brussen (CDA/Sociale Zaken) krijgt nog één kans om de boel bij de afdeling sociale zaken op orde te stellen. Lukt het haar niet en krijgt Alphen opnieuw een boete van het Rijk, dan moet ze zich op haar positie beraden. Die waarschuwing kreeg zij gisteravond tijdens een raadsvergadering van bijna alle raadsfracties. Alleen haar eigen partij kwam voor haar op en zei groot vertrou wen in haar te hebben. alphen aan den run marieta kroft Als gevolg van de grote puin hoop in vooral de administratie op de afdeling sociale zaken in het jaar 1991, heeft Alphen on langs een boete van 100.000 gulden gekregen. Volgens Brus sen ging het vooral om interne problemen die geen conse quenties hebben voor de bur gers. De chaos op de afdeling is volgens haar toe te schrijven aan het personeelstekort en de wisselingen van medewerkers als gevolg van de reorganisatie. Ook de werkdruk werd groter omdat de wetgeving steeds in gewikkelder werd. Als over enkele maanden uit onderzoek van het Rijksconsu lentschap Sociale Zaken blijkt dat het ook nog in 1992 een puinhoop was, dan volgt er een boete van het Rijk van 200.000 gulden. De straf van het Rijk leidde na eerdere discussies in commis sievergaderingen ook gister avond weer tot grote beroering bij de raadsfracties. Als verant woordelijk wethouder 'heeft ze fouten gemaakt met verstrek kende gevolgen', merkte D66- raadslid F. Dales op. „Het is al de tweede keer dat we een ern stige terechtwijzing krijgen. Bij de derde keer geeft dat conse quenties voor de positie van de wethouder", dreigde C. van Halteren (PvdA). WD'er R. Blom zei dat de wethouder moest garanderen dat de situatie in de komende maanden zodanig verbetert dat Alphen ontkomt aan de boete van twee ton. Hij verweet de wethouder bovendien het ach terhouden van informatie om dat het rapport met de wantoe standen op de afdeling al in de cember bij de gemeente was binnengekomen, terwijl de raadscommissie sociale zaken daarover pas in februari werd geïnformeerd. Met dit laatste was Brussen het niet eens. Ze heeft de raad zo snel mogelijk geinformeerd, benadrukte ze. Verder nam zij alle verantwoording op zich. Dat de boete uitblijft, kan ze niet garanderen. „Die boete heeft betrekking op 1992. Vorig jaar zijn geen verbeteringen aangebracht. Ik kan nu niets meer doen aan het jaar '92." Toch is er nog een kleine kans dat Alphen onder de straf van daan komt. Als begin juli blijkt dat er de eerste helft van dit jaar verbeteringen zijn doorgevoerd, dan gaat de rijksconsulent bij de minister pleiten voor het on gedaan maken van de boete. Brussen kondigde al aan zelf intensiever controle uit te oefe nen op de gang van zaken op de afdeling. Bovendien zou ze een plan van aanpak maken dat aan Bouwvereniging Alkemade gaat mogelijk huizen verdelen correspondent De gemeente Alkemade gaat onderzoeken of de woningtoe wijzing van de sociale huur woningen kan worden overge dragen aan de woningbouw vereniging Alkemade. Alleen het afgeven van een woonver gunning blijft dan in de toe komst nog een gemeentelijke taak. kondigt het gemeentebestuur aan in haar voorjaarsnota. Daarin wordt geïnventariseerd welke bezui nigingen kunnen worden ge troffen. Om voor een woning in aan merking te komen, dienen wo ningzoekenden zich nu nog bij de gemeente te melden. Die handelt de hele procedure af. Een gezamenlijke commissie van de gemeente en de wo ningbouwvereniging stelt ad viezen op voor woningtoewij zing. Het college van B en W besluit over de toewijzing, waarna de woningbouwvere niging de woning verhuurt. Slechts in uitzonderlijke get al len kan zij dit weigeren. Vorig jaar kondigde de wo ningbouwvereniging aan de verdeling op termijn in eigen handen te willen nemen. Bur gemeester A. Meerburg liet op een ledenvergadering van de corporatie, op persoonlijke ti tel, weten hiertegen geen be- Nu de nieuwe Huisvestings- wet in werking is getreden zal de gemeente de toewij zingsnonnen aanzienlijk die nen te versoepelen, liet ge meentebestuur wil daarom la ten onderzoeken of afstoting van de werkzaamheden naar de woningbouwvereniging voor de gemeente gunstige fi nanciële gevolgen heeft. Voor 1 juli wordt een rap port hierover aan de gemeen teraad uitgebracht. Wethouder G. Brussen. FOTO WIM DIJKMAN de raad wordt voorgelegd. Maar of de minister dan de boete over 1992 intrekt, durfde zij niet te zeggen. „Ik zal gaan als u geen vertrouwen meer in mij heeft", was de enige garantie die zij wel kon geven. Biertapwedstrijd in Elcerlyc In buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst in Alphen aan dei Rijn wordt morgenavond een biertapwedstrijd gehouden tussei vertegenwoordigers van de verschillende buurtcentra van Alphen Het bier gaat schuimen om 20.15 uur. De toegang is gratis. VRIJE TIJD jacobswoude ruud sep Ligt er een tijdbom onder de oppervlakte van de Braassem of kan de 30.000 kuub asfalt die begin jaren zeventig in het meer is gestort geen kwaad? De deskun digen zijn het er niet over eens. „Ik kan niet uitsluiten dat we het spul daar weg moeten halen om te voorkomen dat het doorslaat naar het grondwater", ver klaart A. Klingenberg van de stichting Natuur en Milieu. Maar aan de andere kant valt niet te ontkennen dat asfalt veelvuldig gebruikt wordt ter verstevi ging van dijken. En het wordt zelfs ge bruikt bij drinkwaterbedrijven. Hoewel asfalt veelvuldig wordt toegepast, is de kennis over hef materiaal gering. Het kan uiteen vallen in allerlei chemische stoffen die je maar beter niet in het wa ter kan krijgen. De wet bepaalt dat vanaf het jaar 2000 ten minste negentig procent van het ou de asfalt wordt hergebruikt. De overige tien procent mag worden gestort als bouw- en sloopafval. „Hoewel er wel re denen zijn om het als chemisch afval aan te merken", aldus Klingenberg. „As falt bevat behoorlijke concentraties pak's, arceen, cadmium, lood en anti- Vooral in het oudere asfalt zijn de hoog. De stort in de Braas sem heeft ook zeker effect gehad op de de waterkwaliteit." Volgens regionaal milieu-inspecteur H. de Vries is er echter geen reden tot bezorgdheid. Al kan ook hij niet uitsluiten dat het asfalt in de bag- gerput schadelijk is. „Maar het gaat me te ver om te stellen dat het per definitie schadelijk is. Asfalt wordt op zoveel plaatsen ongestraft toegepast. Maar er zijn natuurlijk wel verschillende kwalitei ten asfalt." De provincie wil binnenkort onderzoeken hoe het staat met de ver vuiling van de bodem in en om de bag- gerput. Ook de vervuiling van het water wordt in kaart gebracht. Dat onderzoek moet worden uitgevoerd voordat er weer verontreinigd slib mag worden gestort in het Braassemmermeer. De stort ligt al bijna een jaar stil. De Vries hoopt dat dat onderzoek meer duidelijkheid zal brengen. Uit het onderzoek moet blijken hoe het milieu zich gehouden heeft onder de diverse storten van de afgelopen decennia. Ook de eventuele effecten van de asfaltstort zouden dan aan het licht kunnen ko men. „Ik denk dat het nuttig is om dat onderzoek uit te voeren aldus De Vries. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt op zondag 28 maart een natuur wandeling langs de Kromme Aar in Alphen. Rond het voor malige veenriviertje groeien ve le bomen en planten en leeft een groot aantal vogels. De wandeling begint om 14.00 uur op de parkeerplaats bij kinder boerderij Zegersloot aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. Deelnemers wordt geadviseerd laarzen en een verrekijker mee Scholieren hongeren voor Afrika staan kosten in rekening te brengen als de brandweer moet uitrukken voor brand, ongeval len eif dergelijke. Voor andere vormen van dienstverlening mag dit wel. Vorig jaar is de Alkemadese brandweer diverse keren voor iets dergelijks op pad geweest. Dat gebeurde toen nog gratis. Als de gemeenteraad maan dag akkoord gaat met de voor jaarsnota moet er betaald gaan worden voor dergelijke service. Voorlopig denkt Alkemade er dit jaar duizend gulden aan over te houden. alphen aan den run/den haag» De rechtbank in Den Haag heeft een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats veroordeeld tot 30 maanden cel wegens het verkrachten van een vrouw uit Alphen aan den Rijn. Dit gebeurde in haar flat op 30 november van het vorig jaar. De man volgde het slachtoffer toen zij 's avonds thuiskwam, duwde haar door de voor deur naar binnen en verkrachtte haar. Volgens de dader wilde de vrouw zelf ook gemeenschap met hem, en heeft hii naderhand nog wat met haar zitten praten. De rechter geloofde dit echter niet en veroordeelde de man conform de eis van de officier van justitie tot 30 maanden, met aftrek jos hoogervorst De sportverenigingen Aar hoeven volgend nog geen hogere huurprijs te betalen voor sporthal De Vlin der. Wethouder A. Otte zegde dit gisteravond toe tijdens de raadsvergadering. Vertegen woordigers van drie sportclubs met in totaal 500 leden waren daar aanwezig om te proteste ren tegen de huurverhogin gen. Het college van B en W wil de de huurprijs volgend sei zoen met tien procent verho gen tot 65 gulden per uur. Het jaar daarna zou de prijs weer met tien procent stijgen. In het seizoen '93/'94 blijft de prijs gelijk, maar aan het begin van het seizoen daarna wordt bekeken of de prijs niet alsnog omhoog moet. Dat hangt af van de nieuwe be heerder. Krijgt hij het voor el kaar om meer loze uren op te vullen dan is er ruimte om c volgende verhoging mindi groot te laten zijn dan is bi groot. Woordvoerder H. Vermolen van de verenigingen waar schuwde er gisteren niet alleen voor dat de clubs leden zullen verliezen als de huurprijs om hoog gaat, hij kapittelde ook het verhuurbeleid van de be heerscommissie. De sporthal zou te veel uren leeg staan waardoor de exploitatiekosten nodeloos te hoog oplopen. Raadslid W. Soede reageer de met de opmerking dat in de beheerscommissie vertegen woordigers zitten van de sportverenigingen. Waarom is er niet eerder geprotesteerd, vroeg hij zich af. Ook neemt Soede het de drie clubs kwalijk dal de tegen woordigers van de behi op eigen houtje aan de bel trekken. Saskia de Kruijff uit Hazerwoude-Rijndijk (rechts) en Paula Setz-Bulnes uit Leiden. „We zien het als een uitdaging." FOTO HIELCO K regio ruud sep nog steeds geen maatregelen zijn genomen. Het gemeentebestuur had reeds eerder besloten de inrich ting van de Schoener aan te passen en extra verkeersrem- mende voorzieningen aan te brengen. De kosten daarvoor zijn echter zo hoog dat het plan op de Alkemadese wensenlijst van de meerjarenbegroting is geplaatst. Vooruitlopend hierop worden nu alvast drie goedkope ver- keerdrempels aangelegd. Eten voor een goed doel is een bekend ver schijnsel. Geregeld organiseren allerlei or ganisaties luxe diners van minimaal hon derd gulden per couvert. Er is altijd wel een goed doel bij te verzinnen: onderzoek naar enge ziektes, een rolstoelbus voor een ver zorgingshuis, een nieuwe glijbaan voor de speeltuin. Maarniet ieder goed doel leent zich voor zo'n aanpak. Hongerend Afrika bijvoor beeld. Eten voor Ethiopië zou óp z'n minst een wat onsmakelijke actie zijn, daarbij past hongeren beter. En ook hongeren kan geld opleveren, als dat vasten tenminste gespon sord wordt. Hongeren voor Afrika is boven dien een mooie actie. Kunnen de deelne mers meteen eens voelen hoe het is om met honger in het lijf rond te lopen. De christelijke hulpverleningsorganisatie World Vision heeft vorig jaar het hongeren als methode van fund raising in Nederland geïntroduceerd. Door 24 uur de kaken op elkaar te houden, brachten tweeduizend jongeren toen anderhalve ton bij elkaar. Van het geld werden voedsel- en landbouw- pakketten gekocht en verstuurd naar Mo zambique. In de Leidse regio doen dit jaar enkele tientallen jongeren mee aan de actie. Alleen al in Aarlanderveen doen 22 jongeren mee, in Voorschoten zijn het er vijftien. Dit jaar hebben ruim drieduizend jongeren zich op gegeven voorde '24 uurhongerkuur'. Het was de bedoeling dat er de afgelopen week gehongerd zou worden van dinsdag avond zeven uur tot woensdagavond zeven uur. Maar 'komt die dag niet zo goed uit, dan mag je ook een andere tijd of dag kie zen', laat de organisatie weten. Voor de 18- jarige havo-scholiere Saskia de Kruijff uit Hazerwoude-Rijndijk en haar even oude klasgenootje Paula Setz-Bulnes uit Leiden reden om nog even te wachten. „Ik zie het niet zitten om te hongeren als ik ook naar school moet", vertelt Saskia. „Dat gehobbel in de bus met een lege maag: dat wordt zo'n vieze boel." Voorlopig staat de actie van het tweetal gepland voor volgend week einde, als de schoolonderzoeken achter de fugzijn. De motivatie van de Hazerswoudse om aan de actie mee te doen is heel eenvoudig: „Ik zie het als een uitdaging. Je moet alles een keer gedaan hebben. En als ik daarmee ook nog eens mensen kan helpen, dan is dat prachtig", aldus de scholiere die na haar examens een jaar als au pair naar Parijs wil. De meiden blijven de volle 24 uur van hun actie bij elkaar. „Om elkaar een beetje bezig te houden. Daarnaast zorgen we er voor dat er de hele dag# iemand bij ons is, dat er vrienden en vriendinnen langs ko- mén." Ze hopen de dag rustig door te ko men met spelletjes en met het toekijken wanneer andere mensen smakelijk zitten te eten. De 16-jarige Simone van Egmond uit Rijnsburg heeft de hongeractie er al opzit ten. Het viel reuze mee. „Ik had verwacht dat ik wel honger zou krijgen. Maar ik werd 's morgens wakker en ik had nergens trek in. Ik heb de hele dag aleen maar gedron ken en had helemaal geen trek in eten. Om vier uur begon de maag wat te knorren, maar toen had ik nog maar drie uur voor de boeg. Dus dat was nog wel vol te houden." Door een etmaal lang niet te eten bracht de Rijnsburgse 1140 gulden bijeen. En het hongeren beviel prima. „Ik denk dat ik het volgend jaar weer doe." Uitbreiding van Schiphol kan ook gevolgen hebben voor Al phen aan den Rijn. Afhankelijk van de plaats waar de luchtha ven een nieuwe landingsbaan aanlegt, zou de geluidsoverlast in Alphen weieens flink kunnen toenemen. Burgemeester en wethouders vinden daarom dat Alphen een stem moet krijgen in het bestuurlijk overleg over Schiphol. Tot nu toe maakt de stad geen deel uit van dc groep ge nieenten die onder leiding van de ministers Maij-Weggen en Alders spreken over de 'geluids- n' rond de luchthaven. Binnen die contouren gelden beperkingen voor het toekom stig gebruik van de grond. Ze zijn daardoor belangrijk voor eventuele bouwplannen van ge meenten rond Schiphol. Alleen de gemeenten die di rect onder de rook van Schiphol liggen mogen hierover meepra ten. Alphen ligt /n \n ml de richting dat een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat het niet waar schijnlijk acht dat het Alphensc verzoek wordt gehonoreerd. De uitbreidingsplannen van Schiphol komen overigens niet aan bod in het bestuurlijk over leg- ALPHEN AAN DEN RIJN Meer dan 50 kramen met Paasartikelen staan zondag 4 april opgesteld in Avifauna in Alphen. In hel Park restaurant staan kramen met o.m. kaarsen, tafelversieringen, ser viezen, speelgoed, frutsels voor de paasboom en niet te vergeten versierde eieren. De buitenactiviteiten worden verzorgd door een wafelbakker, een imkeren vermoedelijk scharrelen de net uit het ei gekropen kuikentjes rond in de broedmachine. De Paasmarkt duurt van 10.00 tot 18.00 uur. Tegangsprijs: 5 gulden, kinderen en 65-plussers betalen 2,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17