Woonbond bemiddelt in conflict met huurders SS Leiden Regio 'Lisse moet hier niet zo'n punt van maken' Route naar Noordwijks strand maand gestremd Aanleg weg bepaalt aantal huizen Zanderij Westerbaan 'Je moet een beetje stressbestendig zijn' Ifi VRIJDAG 26 MAART 1993 16 'Niemand wil in nieuwe ledenraad Ons Doel' Directrice M. Glaser acht de kans groot dat de in januari afgetreden ledenraad van woningbouwvereniging Ons Doel geen opvolger krijgt. „Ik geloof niet dat er nog ie mand is die een nieuwe ledenraad wil." Een oplossing voor het conflict met de huurders ziet Glaser nog niet. Daar wordt met de Stichting Welzijn en de Woonbond naar gezocht. LEIDEN ERNA STRAATSMA De gezamenlijke bewonerscom missies hebben de statuten waaruit de ledenraad voort vloeit onlangs afgewezen. Het is niet duidelijk waarom de bewo nerscommissies willen terugval len op de statuten uit 1978, waarin niet wordt gerept over een ledenraad. De van de afgetreden ledenraad, Van Diggelen, wil daarover geen mededelingen doen. Glaser concludeert eruit dat de huurders geen heil meer zien in een nieuwe ledenraad. „Ik denk nu dat dat een gepasseerd station is. We gaan waarschijn lijk naar iets nieuws toe." De di- De Lissese VW maakt er te veel een punt van dat haar aanvraag van een A-erkenning door de overkoepelende Algemene Ne derlandse Vereniging van VW's (ANVW) niet is verleend. Dat zegt ANVW-directeur A. Eijke- mans. Zij reageert hiermee op uitlatingen van de Lissese VW- voorzitter C. van der Zwet, die in deze krant liet weten het wei geren van de A-status als een 'degradatie' en een 'brevet van onvermogen' te beschouwen. Consument Volgens Eijkemans is de erken ning A-kantoor of S-kantoor puur een interne aanduiding waar de consument niets van merkt. „Voor de klanten is een VW een VW. Qua service is er geen verschil. Van der Zwet ziet kennelijk de aanduidingen als een vorm van klassering of waardering.. Maar zo zit het niet. Wat ons beteft geen woord ten nadele van Lisse dus. Alleen voor de A-erkenning komt het kantoor niet in aanmerking, omdat niet aan i rectrice is daar niet rouwig om. Ze is van mening dat een leden raad nooit goed kan functione ren, omdat huurders in dit or gaan voor zowel hun eigen be lang als het algemene belang moeten opkomen. „Dat botst nogal eens met elkaar." De directrice zou zelf het liefst zien dat de huurders een eigen vereniging oprichten, die los van het bestuur functio neert. „Een nieuwe orgaan met heldere structuren voor de con sument. Waarbij ze wat mij be treft sancties mogen opleggen. Maar dat is toekomstmuziek, want wij kunnen het wel willen, maar de consumenten moeten het ook willen." Voorlopig ziet het er niet naar uit dat de huur ders voorstander zijn van dit plan. Een soortgelijk voorstel deed Glaser in 1992 en dat werd door-de toenmalige ledenraad afgewezen. De controle op het bestuur kan in de nabije toekomst bui ten een ledenraad om geschie den via een nog in te stellen raad van commissarissen. Het 1 januari in werking getreden Be sluit Beheer Sociale Huursector verplicht het hebben van een dergelijk inspraakorgaan van huurders. Glaser hoopt het conflict met de huurders op te lossen door bemiddeling van de Stichting Welzijn en de Woonbond. den wordt voldaan." Een be langrijk verschil tussen een A- kantoor en een S-kantoor is dat de eerste een eigen directeur heeft. S-kantoren hebben dat niet en dienen een contract te sluiten met een A-kantoor dal vervolgens zorgt voor onder steuning op managementsni- veau. Zo zijn in de Duin- en Bollenstreek bij voorbeeld de VW's van Hillegom en Noord- wijkerhout S-kantoren die een contract hebben met A-kantoor Noordwijk. Het ontbreken van manage ment is volgens ANVW-direc teur Eijkemans nu juist de enige reden dat Lisse geen A-erken ning heeft gekregen. „Er is geen leiding daar. En dan bedoel ik dus management dat ook als zodanig wordt betaald, dus niet informatrices die feitelijk de boel runnen. Als het bestuur van de Lissese VW nu rustig de tijd neemt om voor dit pro bleem een oplossing te beden ken, dan staat niets een A-er kenning over drie jaar als een nieuwe aanvraag kan worden ingediend meer in de weg." Mini-rotonde bij Weteringkade Bén van Noordwijks belang rijkste routes naar zee Van Panhuysstraat-Van de Mortel straat is de hele maand ju ni afgesloten voor gemotori seerd verkeer. De maatregel is nodig Ln verband met de aan leg van een mini-rotonde op de kruising met de Duinwete ring en de Weteringkade. Voor het toeristenseizoen in alle hevigheid losbarst, hoopt de gemeente de klus te heb ben geklaard. Tijdstip De werkzaamheden- aan de straten beginnen volgende maand. Een woordvoerder van de Noordwijkse politie laat weten dat door de werk zaamheden wel wat extra file vorming en opstoppingen worden verwacht. „Maar dat men in de wetenschap, dat er dankzij de rotonde straks een prima verkeerssituatie op dit kruispunt komt. We hebben met mini-rotondes in Noord- wijk goede ervaringen opge daan." Spoed De politie vindt het tijdstip waarop de werkzaamheden worden uitgevoerd wel min der gelukkig, „ln de weekein den wordt het vanaf nu weer erg druk in Noordwijk. De Keukenhof is immers weer geopend. Aanleg van de rotonde in een wat stillere pe riode, in het najaar bijvoor beeld, zou veel beter zijn ge weest." Noordwijk zet zo veel moge lijk spoed achter het werk. „Aanvankelijk was het de be doeling dat het af zou zijn als de bouwvak begint, eind juli. Mede met het oog op het toe ristenseizoen is.dat vervroegd. Het streven is dat het verkeer begin juli weer vrije doorgang heeft." KATWIJK PETER VAN DER HULST „Mocht de Verlengde Laan van Nieuw Zuid er niet komen dan moeten we ons af vragen of de 1062 woningen in de wijk Zanderij Westerbaan er nog wel moeten komen." Met die opmerking probeerde wethouder W. van der Plas verontruste be woners van de Katwijkse wijk Koesta- l/Overduin enigszins gerust te stellen. Tijdens een commissievergadering over het ontwerp-bestemmingsplan Zanderij Westerbaan uitte H.C. Moolenburgh van de wijkvereniging Koestal/Overduin de vrees dat de verlengde laan, die als belang rijkste ontsluitingsroute voor Zanderij Westerbaan moet dienen, er niet komt. Moolenburgh is bang dat het verkeer in de toekomst de nieuwbouwwijk moet ver laten via de Julianalaan, met alle overlast voor Koestal/Overduin tot gevolg. Voorals nog is de provincie namelijk tegen de aan leg van de weg. Moolenburgh: „En van de gemeente krijgen wij niet de garantie dat wij in de toekomst nog goed kunnen leven. Nergens staat wat er zal gebeuren als de weg er niet komt." Wethouder Van der Plas deelt de angst van de bewoners niet. Hij denkt binnen een redelijke termijn de provincie ervan te kunnen overtuigen dat de weg er alsnog moet komen. Kook- en serveerwedstrijden op Voorhoutse KTS koken is een kunst op zich. Dat bleek gisteren maar weer eens tijdens de voorbereidingen van een vier gangen menu voor de wedstrijden koken en serveren op de KTS. Deze Voorhoutse school voor het voortgezet be roepsonderwijs doet voor de derde keer mee aan de landelij ke culinaire wedstrijd. De beste kok en gastheer/-vrouw van de K I S meten zich 7 april in Eind hoven met de besten van Ne derland op een culinaire mani festatie van het lager beroeps onderwijs. 's Middags zijn acht leerling koks druk bezig met het snijden van groenten en hel klaarma ken van sauzen. Ondertussen staan hun acht collega-kelners het bestek te poetsen en de ta fels feestelijk te dekken. Tijdens ile voorbereidingen gaat alles er rustig aan toe. „Maar niet voor lang", voorspelt docent con sumptieve technieken F. van Steyn. „Als de gerechten wor den opgediend, is het een druk te van belang. Deze leerlingen moeten dus niet alleen goed te koken, maar ook een beetje stressbestendig te zijn." De wedstrijd wordt gehouden om het vak en de opleiding een bredere bekendheid te geven. Dat is nodig, zegt directeur Blokland van de KTS. „Ik merk dat het voortgezet beroepson derwijs wordt ondergewaar deerd. Oliders kiezen voor hun kind eerder de MAVO. Het vreemde is dat de meeste leer lingen eerst een jaar middelbaar onderwijs hebben gevolgd, daarop afknappen en vervol gens naar onze school uitwij ken, waar ze het dan prima naar hun zin hebben." Leerlingen van de KTS in Voorhout strijden om een plaats bij de landelijke culinaire wedstrijd van het lager beroepsonderwijs. foto dick hogewoning Terwijl de leerlingen druk aan het kokkerellen zijn, staan enke le juryleden er met hun neus bovenop. De sous-chefs uit de praktijk, die zelf ook op de Voorhoutse school hebben ge zeten, houden in de gaten hoe de leerlingen aan een gerecht werken. Een leerlinge, die druk bezig is met het bereiden van een sa lade, zegt net te doen of ze de juryleden niet ziet. Voor haar is het winnen van de wedstrijd niet het belangrijkste. „Dat ik mee mag doen, is al te gek."Dat geldt trouwens voor de meeste keukenprinsen en -prinsessen. Van onderlinge strijd is niet veel te merken. Daarvoor hebben ze het ook veel te druk. Het systeem van fiarkeervergunningen werpt zijn vruchten afin de'Leidse binnenstad. De grachten staan minder vol met auto's. Wie net buiten de parkeerzone woont, krijgt echter extra parkeeroverlast. De gemeente vist in troebel water. Vanuit de woning bove aquariumwinkel Selecta aan de Oude D Herengracht is een prachtig stuk Leidse I binnenstad te zien. De Oude Vest met bruggen, geflankeerd door grachtenpanden. Er staan auto's in de verte, maar niet te veel. Op de Oude Herengracht zelf ontstaat echter regelmatig een totale verkeerschaos, weet het echtpaar Piket, dat al 15 jaar visbedrijf zit. Sinds de gren i het parkeervergunningengebied is opgeschoven en diverse bruggen zijn afgesloten, is het „Het verkeer loopt hier vast sinds de Zijlpoortbrug, de Kleine I lavenburg en de brug over de Herengracht zijn afgesloten. De bruggen zijn voor kapitalen opgeknapt, maar een auto kan er dus niet meer overheen. De vrachtwagens die bij de winkels op de Haven moeten zijn, moeten weer over de Oude Herengracht terug. Auto's kunnen nog via het I lavenplein en de Oude Rijn op ile 1 looigracht komen, maar makkelijk gaat dat niet", vertelt mevrouw M. Piket. Bewoners van de binnenstad die een parkeervergunning moeten aanschaffen, doen dat vaak niet als ze dicht bij de rand van de parkeerzone wonen. Er wordt 240 gulden bespaard door net buiten de zone een plekje te zoeken. Mevrouw Piket wijst verontwaardigd op een lelijke Eend. „Die staat hier al tijden op de stoep. Behalve bewoners van de binnenstad parkeren hier ook nog mensen die in de binnenstad werken. Als vrachtwagens laden en lossen is er helemaal geen doorkomen meer aan. Op koopavonden en zaterdagen is het een totale chaos. Ie krijgt dan automobilisten die tegen elkaar inrijden en de een weigert voor de ander terug te rijden. Irritaties en ruzies. Ik heb ze wel eens met ijzeren staven op elkaar in zien gaan. Dat is echt niet leuk meer." De eigen auto staat in een garage, maar het komt regelmatig voor dat daar door een foutparkeerder niet meer uit te komen valt. „Er zijn best oplossingen te bedenken. Je zou het gebied van de parkeervergunningen nog groter kunnen maken. Dan wordt het probleem wel weer naar een andere straat verplaatst, dat is waar, maar dat is dan waarschijnlijk geen plaats waar het vÊrkeer zosnel vastloopt als hier. Verder staan de parkeergarages meestal half leeg. Als het parkeren daar goedkoper wordt, gaan de mensen die werken in de binnenstad daar misschien wel parkeren". Het aquariumbedrijf heeft tot nu toe niet erg geleden onder de verkeerschaos. „Dat komt omdat wij een sterk gespecialiseerd bedrijf hebben. Maar je merkt wel dat je klanten van buiten de stad kwijtraakt. Die kunnen moeilijk gaan sjouwen met een groot aquarium, met zakken zand en grint of 100 liter osmosewater. I Iet parkeren hier bemoeilijken, maar de winkel wel bereikbaar houden voor laden en lossen. Dat zou mooi zijn", stelt mevrouw Piket vast. De gemeente heeft geen pasklare oplossing voor de grieven van de Pikets. „Een ambtenaar vertelde dat de parkeerzone voorlopig niet verder wordt opgeschoven, omdat het te veel geld zou kosten. Lijkt me nogal onwaarschijnlijk, gezien de inkomsten uit de vergunningen, maar het is kennelijk niet anders. Het kan nog wel vijf jaar duren. Daar worden we ook niet vrolijker van", aldus Piket. Hoe de gemeente kan voorkomen dat de randen van de parkeerzones dichtslibben met auto's blijft een open vraag. Het probleem blijft zich verplaatsen. Het echtpaar Piket woont en wei Pas als iedere Leidenaar met auto een parkeervergunning moet hebben is het prbleem opgelost. Maar dan zullen de randgemeenten zich wel gaan Why man Het zit de voormalige koffie shop Sticky Fingers aan de Mandenmakerssteeg niet mee. Eerst eist de gemeente dat ze eten moeten verkopen en dan komt uit Engeland het bericht dat Bill Wyman, een ex-lid van de Rolling Stones, vindt dat Sticky Fingers van naam moet veranderen, Sticky Fingers was meer dan een doorsnee koffieshop. Vooral doorliet opvallende interieur. Ruw houten wanden, opgeprik te cowboylaarzen, kleurige in- dianenbeelden, kortom je ver wacht dat elk moment John Wavne door de klapdeurtjes ïmidden van een verkeerschaos. binnenkomt, de barman twee munten toewerpt en vervolgens in één teug een goed glas whis key leegt. En hoewel de muziek er goed is versterkt, kan van ge luidsoverlast voor omwonenden geen sprake zijn, om de simpele reden dat er binnen een straal van enkele tientallen meters geen woningen staan. Toch staan koffieshops in Lei den in een kwaad daglicht en in sommige gevallen is dat terecht. Er is sprake van geluidsoverlast, drugverkoop aan minderjarigen en verder neemt het aantal kof fieshops lyind over hand toe. Gealarmeerd door berichten hierover, besloot de gemeente voorzichtig te gaan bekijken of er wat aan gedaan kon worden. Burgemeester C. Goekoop stel de zelfs een zogeheten koffie shopnota in het vooruitzicht, maar al snel bleek dal zolang de koffieshops zich aan bepaalde regels houden, ze niet kunnen worden gesloten. Dus moest de gemeente op de inventieve toer om het de luizen in de pels van de horecabran che lastig te maken. En het eer ste slachtoffer van de daden drang van de gemeente was Sticky Fingers. De koffieshop had zich gevestigd in een pand waar een eetcafé had gezeten en volgens de vergunning mag er ook niets anders dan een eet café komen. De gemeente had een stok om mee te slaan. Sticky Fingers moest maaltijden serveren of sluiten. Nu reageerde de bedrijfsleiding laconiek maar doeltreffend. Er werd een keuken ingebouwd, op de tafels kwam een menu kaart en de raadsleden werden uitgenodigd een hapje te ko men eten. Zo'n eenvoudige op lossing was waarschijnlijk teveel voor de gemeente, want tol op de dag van vandaag heeft ni»£ geen raadslid de invitatie geac cepteerd. Maar niet alleen de gemeente foto hielco kuipers maakt het Sticky Fingers lastig. Ook Bill Wyman heeft een ver andering voor het eetcafé op het oog en wel van naam. Hij vindt dat een Leidse horcca- zaakje niet de naam van zijn restaurant en van een oude elpee van de Stones mag ge bruiken. Een rechtszaak hier over dient dinsdag. Een woord voerder van (voorheen) Sticky Fingers heeft al laten weten op de eis in te gaan. Als alternatief voor een nieuwe naam wordt toepasselijk gedacht aan de woordspeling "Why Man'. Nu zijn er in Leiden veel cafés met gekke namen. Hut van Ome Henne, Annie's Verjaar dag, Het Huis de Bijlen, de WW, noem maar op. Het bekt wel niet lekker, maar bij Sticky Fin gers zou men misschien ook de naam 'Gemeente Waarom' in overweging kunnen nemen. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-161418 VRIJE TUD Modelvliegtuigen De Leidse Luchtvaart Club houdt zondag 28 maart haar jaarlijkse tentoonstelling van ra diografisch bestuurbare model vliegtuigen. Van 11.00 tot 17.00 uur kunnen bezoekers de ten toongestelde modellen bekij ken, vragen stellen en aan een prijsvraag meedoen. Als het weer het toelaat, worden er ach- .ter het clubhuis demonstraties met modelhelikopters gehou den. De tentoonstelling wordt gehouden in het clubhuis De Uitwijk aan de Valeriusstraat 85. De toegang is gratis. Zijden bloemen Mieke van de Broek en Ricky Vermaas geven zondag 28 maart in de centrale bibliotheek een demonstratie bloemschik ken met zijden bloemen. De de monstratie begint om 13.30 uur. De bloemstukken en boeketten zijn tot 31 maart te zien in de bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. De regentenkamer Mevrouw prof. dr. C. Willemijn Koek houdt zondag 28 maart een lezing over de regentenka mer van de Pieterskerk. De re gentenkamer dateert uit 1675 en is normaal gesproken niet toegankelijk voor publiek. Zon dag is de kamer echter voor en na de lezing te bezichtigen. Ook is er na de lezing nog een rond leiding in de Pieterskerk. De le zing begint om 14.00 uur en de toegangsprijs is 5 gulden. AGENDA VRIJDAG 26 MAART Lezing door dhr. Steenhuis uit Nijver- dal; 'De nieuwe hemel en de nieuwe aarde', Streekschool. Lammen- schanspark 1aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 Bingo-avond m buurthuis Cornels Joppensz, Oppenheimstraat 6a. van 20.15 tot 23.00 uur. Noordwijk Kienavond bij HSV De Spprtvisser in het clubgebouw aan de Bosweg, aan vang 20.00 uur. Concert Harmoniekapel Crescendo, Sporthal W Noordwijk, Sportcomplex Duinwetering, aanvang 20.00 uur. Opvoering van 'Fatale Druppels' door de Noordwijkse Toneelver. H.T.I.O.S.. De Kuip. Zeestraat, aan vang 20.00 uur. Deep River Quartet in De Rank, aan vang 20.15 uur. Noordwijkerhout ToneelverenigmgO.D.I. met 'Dwaas heid heeft haar eigen recht' in De Schelft, zaal open 19.30 uur. aan vang 20.00 uur. Warmond St. Matthias afd. toneel speelt het blijspel 'Drie is Teveel' van Johan Blaaser Sr. en Jr., 't Trefpunt, Heren weg 80, aanvang 20.15 uur. ZATERDAG 27 MAART 1 leGroenoordtocht over 5. 10. 15. 25 en 40 km. start vanaf Buurthuis Groenoord. Pasteurstraat 23, vanaf 8.00 uur. Voorjaarsloop over 2.5 - 5 - 10 en 15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16