Reorganisatie kost klein dorp te veel Kooreman en Taxus Regio Ijsbaan De Does bespaart energie 'Ik heb de pest aan dat elitaire' KOOREMAN Vogelweid Kort Amerikaans VRIJDAG 26 MAART 1993 15 Negenentwintig leerlingen van de Leiderdorpse basisschool De Vogelweid hebben gisteren per satelliet contact gehad met veertien leeftijdsgenoten in het Ameri kaanse Oklahoma. Dat gebeur de in het kader van een com municatieproject op school De leerlingen van de vijfde en zesde groep kregen deze gelegenheid dankzij één van de ouders, die werkt bij de firma Halliburton-services aan de Weversbaan. Het Leiderdorpse filiaal van het chemische be drijf verzorgde gisteren een beeldverbinding met het zus terbedrijf in de Verenigde Sta ten. Daar zaten Amerikaanse leeftijdsgenoten achter het scherm. De kinderen kregen een half uur de tijd om met elkaar te praten. Dat ging niet van een leien dakje, omdat zesde groe- {'jh- pers nou eenmaal geen vloei- i'if end Engels spreken. En de ge middelde Amerikaan heeft ook al weinig kaas gegeten van de 14 Nederlandse taal. Leerkracht A. van den Berg vermoedde al zoiets en had te voren alle vragen fonetisch op geschreven. Zo konden zijn 'pupillen' toch vragen op hun Amerikaanse mede-scholieren afvuren. Van de antwoorden begrepen ze niets, maar die werden vertaald door onder wijzers en vijf oudere leerlin gen. En zo ontspon zich een gesprek over school-uniformen en hamburgers. FOTO BEN DE BRUYN CDA en WD Zoeterwoude morrend akkoord met investering De reorganisatie op het gemeentehuis kost Zoeterwoude handenvol geld. Eerder is er al anderhalve ton voor uitge trokken en gisteravond stelde de raad nog eens 87.000 gulden beschikbaar voor de nieuwe manier van werken van de ambtenaren. Eigenlijk is zo'n bedrag te hoog voor een klein dorp, vinden alle politieke partijen. ZOETERWOUDE GERRY REDEL Het CDA had de meeste moeite met het voorstel van B en W om nog eens 87.000 gulden uit te trekken voor de reorganisatie. Min of meer onder protest ging de fractie akkoord. „Tot hier en niet verder", zei CDA'er J. Berk- houwer. „Nog een keer 87.000 gulden en geen gulden meer." Het CDA vindt die anderhalve ton eigenlijk wel genoeg. Berk houwer: „Zo veel geld, samen 237.000 gulden, voor een reor ganisatie in een kleine gemeen te als de onze is erg veel. Dit past misschien bij grote steden, echter niet bij Zoeterwoude met nog geen negenduizend inwo ners en nog geen 72 ambtena- Opleidingsmoe Ook H. van der Kooij(WD) blijft aanhikkcn tegen dat hoge be drag. „We kunnen de burgers niet opzadelen met allerlei kos tenverhogingen." Hij pleitte bo vendien voor meer spreiding van het opleidingsprogramma om te voorkomen dal mensen 'opleidingsmoe' worden. De WD stelde voor nu maximaal een bedrag van 70.000 gulden beschikbaar te stellen en de ko mende jaren een groter bedrag op de begroting te zetten. Progressief Zoeterwoude vindt het wel een goede zaak dat de gemeente investeert in Buitenbad volgend jaar dicht VRIJE TIJD LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Sportfondsen Nederland over weegt op de ligweide van zwembad de Does een recrea tieve ijsbaan aan te leggen. In de zomer zouden op dezelfde plaats twee tennisbanen kun nen komen. Sportfondsen denkt met die oplossing energie te kunnen besparen. Bij de afkoe ling van water tot ijs komt ener gie vrij, die voor de verwarming van het water kan worden ge bruikt. Zonnecollectoren bij de tennisbanen zouden ook ener gie moeten leveren. De commissie sport besloot gisteravond het buitenbad vol gend jaar te sluiten. Eerder was er sprake van dat het bad al de ze zomer dicht zou gaan. Amb tenaren hadden dit geadviseerd aan het college. Hoewel zich verschillende 'razendsnelle aan nemers' hebben gemeld om die klus te klaren, is sloop van het bad dit voorjaar technisch niet haalbaar. „Als we het bad dit jaar al zouden sluiten moeten we wel een alternatief bieden. We wil len absoluut de combinatie van het binnenbad en de ligweide maken, omdat daarvan veel ge bruik wordt gemaakt", verklaar de Sportfondsen-woordvoerder R. Toering. Sloop zdu dan mis schien wel snel kunnen, de daardoor».vrijgekomen ligweide zou een kale vlakte blijven om dat het gras geen tijd heeft om te groeien, daarbij moeten er ook waterbakken komen tussen het binnenbad en de ligweide waarin de badgasten hun voe ten moeten spoelen. „Daar wachten we al zo lang op", ver zuchtte wethouder C. Kemer, verwijzend naar de reputatie van ietwat vies zwembad dat de Does heeft. De commissieleden verbaas den zich erover dat de sluiting van het buitenbad enige weken geleden al bij de zogeheten kerntakendiscussie was behan deld, maar nu opnieuw op de agenda stond. „Bij de kernta kendiscussie hebben we alleen principe-uitspraken gedaan", verklaarde Kerner. „We wilden het zekere voor het onzekere nemen en hebben dit punt daarom vanavond weer ter sprake gebracht. Bovendien ge ven we mensen daarmee de ge legenheid tot inspraak." De commissie kwam tot de zelfde conclusie kwam als een maand geleden: het buitenbad sluit volgend jaar. Tuinaarde Scouting Zoeterwoude gaat morgen, zaterdag 27 maart, met 60 mensen de straat op in het kader van de jaarlijkse 'tuinaar de-actie'. De opbrengst is voor 't Jeugdhuis, het onderkomen van de scouting en het zomer kamp van de gidsen en verken ners. De aarde wordt aan huis bezorgd. Bestellen ,kan telefo nisch via de nummers 01715- 1395/1810/2888. Amnesty In Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude houdt Amnesty International op maandag 29 maart een schrijfavond. Deze maand zijn de brieven bestemd voor de vrijlating van de Zuid- koreaan Shin Kuiyong, die in Ja pan gevangen zit. Tevens kan geschreven worden voor ophel dering over de verdwijning van honderden mensen in Soedan. Aanvang: 20.00 uur. Amsterdam Majoor A. Bosshardt van het Le ger des Heils houdt dinsdag 30 maart een lezing voor de Katho lieke Vrouwenvereniging War mond. Onderwerp van gesprek is het wel en wee in de Amster damse binnenstad. De lezing wordt gehouden in de grote zaal van Mariënhaven, Mgr. Aen- genentlaan 1 in Warmond. Toe gang 7,50 gulden. Hagenaar wil golfbaan in Voorschoten VOORSCHOTEN WOONADVISEURS Kooreman heeft iets met de Engelsen. En zeker met de schitterende meubellijn waarin Taxushout een hoofdrol speelt. Een totale collectie (hoek)kasten, bureaus en salontafels die in belangrijke mate met de hand zijn vervaardigd. Ten voeten uit herkenbaar als de Engelse stijl, met zeer fraai inlegwerk en een geraffineerde afwerking. Typisch Kooreman dus! MEUBELPLEIN1 LEIDERDORP TELEFOON 071-894300 Hij legde golfbanen aan door heel Nederland. ,,lk denk in golf', zegt Hagenaar Bram van der Velden (58) die de golfsport graag populairder wil maken. „Ik heb de pest aan het elitaire dat eromheen hangt." In Voorschoten ontbrak het volgens Van der Velden nog aan een echte golfbaan. s.Wat dat betreft zit je hier echt omhoog. Je kunt hier alleen maar oefe nen in het slaan van een balle tje. Maar een golfer wil écht spelen." Van der Velden heeft grote plannen met het terrein bij zwembad Het Wedde. Waar nu een afslagplaats voor golfers is, moet een golfbaan komen met negen holes en alles erop en er aan. Van der Velden wil een groot deel van de ligweide van het zwembad bij de nieuwe golfbaan betrekken. Ook de ou de midgetgolfbaan, al jaren bui ten gebruik en inmiddels over woekerd door struikgewas, wordt weggehaald en bij de golfbaan getrokken. „Het wordt een schatje van een baan", be looft Van der Velden. De golfbaan die Van der Vel den wil aanleggen valt in de ca tegorie 'short-golf. Daar zijn geen lappen grond voor nodig, waarvoor de ruimte in Neder land ontbreekt. Voor een short- golf baan zijn enkele hectaren voldoende. „Je werkt met korte re holes, en met een speciale golfbal die de helft van de vlucht maakt van een normale bal", aldus Van der Velden. Het voordeel van short-golf is ook dat de investeringen min der groot zijn, dat het onder houd veel minder kost en de golfers dus goedkoper uit zijn. Het onderhoud van de golfbaan zit 'm vooral in het maaien van het gras. „In de zomer moet dat wel vijf keer per week. Kijk, het gras moet lager zijn dan het ta pijt bij jou thuis. Anders rolt die bal niet in dat gaatje", legt hij Sinds het begin van de jaren tachtig zit Van der Velden in de golfwereld en houdt hij zich be zig met het ontwikkelen van golfterreinen. Zijn laatste pro ject is een golfbaan van 82 hec tare in Heinenoord bij Rotter dam. Voorheen was Van der Velden projectontwikkelaar van woningen en winkelcentra in binnen- en buitenland. Toen die markt instortte, zocht hij zijn heil in het ontwikkelen van golfbanen. Van der Velden is in de loop der jaren van de sport gaan houden. „Het is een mooie sport, waar je heel geconcen treerd mee bezig bent. Het is heel erg ontspannend." Het stoort hem dan ook dat veel mensen niet van golf kun nen genieten omdat het hen niet lukt het verplichte Golf Vaardigheids Bewijs (GVB) te behalen. Zonder een GVB kom je de meeste golfbanen niet op. Het GVB is volgens Van der Vel den de frustratie van velen. „Ken je mensen die worstelen met het slagen voor hun rijbe wijs? Nou, van het halen van een GVB worden mensen nóg gekker!" Hij vindt dat het uit de hand gelopen is met het GVB. „Het is een hele studie. Het domme is dat 63 procent van de golfers ouder is dan 55 jaar. Die hebben ontzettend veel moeite Bram van der Velden heeft grote plannen met de huidige afslagplaats in Voorschoten:„Het wordt een schatje van een baan." FOTO HIELCO KUIPERS om zo'n pil van een boek te be studeren." Van der Velden wil in Voorschoten alleen een 'baanpermissie' vragen van de golfers. Wie recht kan slaan is welkom. „Gaat het niet, dan neem je een paar lessen." Gol fers mét een GVB kunnen ook een misser maken, vindt Van der Velden. Om risico's te ver mijden komt er op gevaarlijke plekken struikgewas en worden er netten gespannen. Van der Velden heeft ruim honderd in schrijvingen voor de nieuwe golfbaan binnen. Hij heeft er in totaal 450 nodjg om van start te kunnen gaan. „Heb ik op 1 april nog geen 300 aanmeldingen, dan doe ik het echt niet. Dan zeg ik: sorry jongens. Ik ga geen filantropie bedrijven." ACHTERGROND OECSTCEEST. LIESBETH BUITINK Wethouder sleutelfiguur in conflict CD A-fractie Oegstgeest In augustus vorig jaar hield het CDA een reeks 'evaluatiegesprekken' over het func tioneren van de fractie, waarbij harde woor den zijn gevallen. Het vuur werd vooral de toenmalige fractievoorzitter P. Hellinga na aan de schenen gelegd. Hij pleitte voor een beleid dat 'opener en meer in communica tie met het dorp' was. Daarbij verwees hij naar gevoelige onderwerpen als het raad huis. de studie naar de toekomst van het winkelcentrum Lange Voort en de sluiting van het buitenbad van zwembad Poelmeer ten gunste van dure woningen. Hellinga vertrok in december en keek daar bij uitdrukkelijk naar wethouder J. van der Reijden. die half april Oegstgeest verlaat. Juist na het afscheid van Van der Reijden zou het roer om moeten gaan, beweerde Hellinga. De fractievoorzitter en de wethou der verschilden kortom uitdrukkelijk van mening over het beleid van de CDA-fractie. Hellinga delfde het onderspit. Het aangekondigde vertrek van Mandema en Jansen lijkt in hetzelfde kader te passen. Het duo keerde zich tegen nieuwbouw van het raadhuis en dus tegen de eigen wethou- De christen-democratie in Oegstgeest is verzand in een ordinaire strijd om de macht. De CDA'ers N. Mandema en M. Jansen lijken slachtoffers in de negen jaar oude discussie over een nieuw raad huis aan de Lijtweg of op de oude stek aan het Wilhelminapark. Wat bij dat de bat aan de oppervlakte is gekomen, sud derde echter al tijden. Interne menings verschillen, zalvende zittingen op de hei en openlijke disputen zijn sinds enige tijd aan de orde van de dag. der. Vooral Mandema werd dat zeer kwalijk genomen. Als beoogd opvolger van Van der Reijden in het college had zij zich moeten conformeren aan het collegevoorstel. Hoewel Mandema en Jansen bij de meer derheid van de raad horen die tegen de nieuwbouw van het raadhuis stemde, bete kent die visie hoogstwaarschijnlijk het eind van hun politieke loopbaan. De verwijten daarover moeten in de fractie vooral af komstig zijn geweest van de eerst verant woordelijkevoor het raadhuisplan, Van der Reijden. De voormalig staatssecretaris werd voor de verkiezingen in 1990 als lijsttrekker gekozen om het CDA eindelijk te laten triomferen over de van oudsher sterke WD in Oegst geest. Dat lukte slechts gedeeltelijk de christen-democraten wisten hun zetels te behouden, terwijl de WD er één moest af staan aan D66. Van der Reijden werd wethouder, maar een deel van de fractie leek die keuze na enige tijd te betreuren. Hellinga vond dat sluiting van het buitenbad van Poelmeer een kwes tie van 'slikken of stikken' was en dat Van der Reijden hem het voorstel had opge drongen. Mandema en Jansen lieten het in het raadhuisdebat niet zover komen en na men een eigen standpunt in. De wethouder lijkt de sleutelfiguur in het conflict dat de fractie nu heeft verscheurd. Mandema en Jansen overwegen op te stap pen, zo heet het officieel. Maar hun besluit lijkt,al vast te staan Van tier Reijden ver trekt echter over twee weken en daarmee verliezen de CDA'ers een wethouder die te sterk voor hen is. haar eigen personeel. „We moe ten voorzichtig met het geld omspringen. Lr is nu al 150.000 gulden ingepompt en dat is nog lang niet voldoende. Toch zul len we volledig instemmen met de toekenning van het volle be drag", aldus J. Stuyt (PZ). Molen Wethouder A. Ringersma legde uit dat het bedrag van 87.000 gulden op zichzelf een accepta bel bedrag is omdat er veel mensen bij betrokken zijn. „Het hele personeel gaat door de molen. We moeten voorkomen dat een paar mensen wel en an deren niet volgens de nieuwe methodiek werken." Over enige tijd moeten de in woners van Zoeterwoude de vruchten plukken van al deze kosten en inspanningen van de gemeenteambtenaren. aldus het gemeentebestuur, ledereen binnen het gemeentelijk appa raat, van hoog tot laag, weet dan wat er van hem of haar wordt verwacht. School komt via bedrijven niet aan computers De Warmondse basisschool Oostergeest krijgt slechts enkele reacties van bedrijven die zijn benaderd om vier computers te sponsoren. Alleen een Rijns- burgs computerbedrijf reageer de onmiddellijk en schonk een computer. „De reacties zijn wel positief, maar de meeste bedrij ven hebben hun budgetten voor dit jaar al vastgesteld. Dan zeg gen ze: bel volgend jaar nog eens", aldus directeur K. van Rijn. „Of het past niet in de filo sofie van reclamevoering de meeste bedrijven pakken spon- nngn naai a De school geeft de moed ech ter nog niet op. Van Rijn blijft hopen dat hij aan het begin van het volgend schooljaar vier computers extra heeft, zodat hij leerlingen met problemen via het beeldscherm kan bijspijke- Leiderdorp helpt lokale omroep niet aan andere behuizing LEIDERDORP LIESBETH BUtTlNK De Leiderdorpse lokale omroep moet zelf de huisvestingspro blemen oplossen. Radio leider dorp komt eind dit jaar door de grootscheepse verbouwing van verzorgingstehuis Leytenrode op straat te staan, maar krijgt van de gemeente geen vervan gend onderdak. „We zien het wel als een probleem, maar we hebben nog zoveel anderen die huisvesting zoeken", aldus wet houder C. Kerner gisteravond in de commissie welzijn. Ze ver wees daarmee naar de Oud heidkamer. de bibliotheek. Ba siseducatie en de Leiderdorpse Volksuniversiteit. „We kunnen de Leiderdorpse Omroep Stich ting gewoon niet op het lijstje erbij hebben." De commissieleden deden gisteren verwoede pogingen op- lossingen aan te dragen. J. Pree- nen (Groen Links) suggereerde om alle dakloze instellingen sa men onder dak te brengen. Het Elisabeth Ziekenhuis, bij mid delbare scholen of bedrijven, probeerde WD'er R. Klerks. Een deel van die oplossingen is voor de omroep echter te duur. De andere mogelijkheden moet Ra dio Leiderdorp zelf onderzoe ken, omdat het gemeentebe stuur geen ambtelijke tijd be schikbaar wil stellen. De commissie vond ook dat de gemeente geen geld op tafel hoeft te leggen voor de omroep. Volgens CDA'er N. Hogervorst hoeft Radio Leiderdorp geen enkele hoop te koesteren op fi nanciële steun. „We moeten niet dezelfde weg opgaan als met de bibliotheek. We moeten eerlijk zijn en hard, maar we moeten in ieder geval duidelijk heid scheppen", zo verwees hij naar de lange jaren waarin de bibliotheek vergeefs op uitbrei ding heeft gewacht. Alleen de verhuiskosten krijgt Radio Leiderdorp vergoed

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15