'Bisschoppen gevoeliger voor weerstand uit kerk' Kerk Samenleving Suikergebed sluit Ramadan af Paus herinnert priesters weer aan celibaat Kerkelijke discussie over economie aangezwengeld Grote belangstelling voor functie van bijbelvertaler a1, f VRIJDAG 26 MAART 1993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS, C UIT DE KERKBLADEN Acht Mei Beweging roept 'op tot 'bestuurlijke herbezinning Misleiding Dat er wordt getwijfeld aan je geloofwaardigheid, is toch wel het ergste wat je als pre dikant kunt overkomen. Maar als ze je ook nog ver denken van misleiding! Pre dikant Tj. Doesburg van de Does wijk in leiderdorp doet verslag in Ontmoeting 1993, het Kerkblad van de Her- vormde-Gereformeerde Ker- kengemeenschap Leider dorp. „Bij de wet is het verboden om mensen vanwege hun huidskleur, geslacht, seksuele geaardheid e.d. te discrimi neren, dat wil zeggen nega tief te beoordelen of te be handelen. Negatieve discri minatie, heet zoiets. Maar er is ook positieve discrimina- Daar kwam ik de afgelopen week mee in aanraking, toen ik een kaart wilde kopen voor een ski-piste ergens in Oos tenrijk. 'Hoe oud bent u?', vroeg de dame. Ik antwoord de dat ik de zestig gepas seerd was. 'Dan mag u de piste op met een kinder kaartje', zei ze. Toen een Ne derlander mij zag skiën met een kinderkaartje dat 40 gul den goedkoper was, vroeg hij: Hoe speel je het klaar om die mensen wijs te maken dat je al over de zestig bent?' Voelde ik me al zo-zo met een kinderkaartje en werd ik nog van misleiding verdacht ook!" Bisschop Bar De rubriek Nagalm van het blad Galmgaten van de Voor- schotense parochies, eindigt met een uitsmijter over het vertrek van bisschop Bar: "Geen bisschop meer. De ze tel van Rotterdam is vacant. Daar staat het beeld van de stad zonder hart...' Seksueel geweld Na de Katwijkse predikant P.J. Stain jr. in 'Om de oude Kerk', besteedt ook dominee Z. de Graaf in Hervormd Kat wijk aan den Rijn aandacht aan het onderwerp 'Slachtof fers van seksueel geweld'. Toen deze kwestie onlangs in een gemeenteraadsvergade ring aan de orde kwam, spitste de discussie zich toe op het vraagstuk van de emancipatie van homo seksuelen. „Een teer onder werp en voor velen een heet hangijzer", meent De Graaf. „Met name voor christenpo litici. Aan de ene kant word je snel uitgemaakt voor ie mand die discrimineert, aan de andere kant, als je niet als anderen met de Bijbel wilt- /kunt werken, ben je al gauw geen echte christen meer en neem je de Bijbel niet meer serieus en zo. lammer, die polarisatie die dan ontstaat, waarbij iemands integriteit zo snel in twijfel wordt ge trokken. Mag ik, voor er in christelijke Katwijk, waar mensen met verschillende opvattingen in deze zaak el kaar niet alleen in de ge meenteraad maar ook in de kerk ontmoeten, u oproepen tot voorbede voor allen die bij 'beleid maken' betrokken zijn? Dat ieder met wijsheid en voorzichtigheid zijn taak mag verrichten, elkaar res pecterend en steeds zorgvul dig sprekend over de mensen over wie we het hebben? In de wetenschap dat niemand de waarheid in pacht heeft: 'o God, wees in het bijzonder met alle hoge bomen die zo veel wind vangen'. Het bestuur van de Acht Mei Beweging heeft de rooms- katholieke bisschoppen opgeroepen tot een 'bestuurlijke herbezinning'. Deze bezinning is noodzakelijk, nu de bis schoppen door hun wijze van besturen in de afgelopen jaren in zo'n geïsoleerde positie zijn terechtgekomen dat zij gevoelig zijn geworden voor de 'grote en voortdurende weerstand vanuit bepaalde delen van de katholieke ge loofsgemeenschap'. utrecht anpwingsgezinde katholieke orga nisaties hebben verenigd, rea- De Acht Mei Beweging, waarin geert op uitlatingen van bis- zich meer dan 100 vemieu- schop H.CA Ernst van Breda naar aanleiding van het ontslag van bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam. Ernst zei dat behou dende rooms-katholieken de bisschoppen voortdurend met brieven, telefoongesprekken en artikelen onder druk proberen te zetten. Bij de bezinning op hun be stuurlijk functioneren zouden de bisschoppen de gehele ge loofsgemeenschap moeten in schakelen, want de bisschop pen zijn aangesteld juist ten nunspeet In het portaal van de moskee van de Ahmadiyya Moslim Gemeenschap in Nunspeet staan de schoenen van mannen die gisteren het 'ied-ul-fitr gebed hielden. Met dit zogenaamde suikergebed wordt de ramadan afgesloten. De Ahmadiyya Moslim Gemeenschap is een gematigde geloofsbeweging die geen dwang in de godsdienst kent en zich van politiek afzijdig houdt foto anp vaticaanstad rtr Paus Johannes Paulus II heeft de rooms-katholie- ke priesters gisteren nog eens duidelijk herinnerd aan hun plicht celibatair te leven. „Het celibaat is een geschenk voor de priester en, in hem en door hem, een geschenk voor de kerk." Bij zijn jaarlijkse brief aan de priesters voegt de paus dit jaar een vijf pagina's tellende 'reflectie' op het celibaat. De brief verschijnt op het mo ment dat priesters in de Verenigde Staten en Ca nada in seksschandalen zijn verwikkeld en in Ne derland ex-bisschop Bar achtervolgd wordt door geruchten over schending van het celibaat. dienste van deze gemeenschap, schrijft de Acht Mei Beweging. Zij roept de bisschoppen op met de grootst mogelijke spoed openheid van zaken te geven over het ontslag van Bar. Alleen door volledige openheid kan de geruchtenstroom over het ver trek van de Rotterdamse bis schop worden gestopt en de ge loofwaardigheid van de RK Kerk worden behouden, meent de Acht Mei Beweging. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Veenwouden (beiden part-time): J.T. van der Wolf en mevr. E. van der Wolf-Kox, beiden kandidaat te Pijnacker; te Winschoten (b.w.): R. Reitsma te Hoogeveen; te Westervoort: G.J. van der Stouw te Eindhoven. Bedankt: voor Vaassen: H.J. Fran- zenteRhoon. GEREFORMEERDEKERKEN Aangenomen: naar Ridderkerk: G. Zijlstra teDwingeloo. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravenzande: J.J. van Eckeveld te Zeist; te Lethbrid- ge (Canada): B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen: te Brumisse: F. Mallan teAlblasserdam. Bedankt: voor Waardenburg: J. Roos teChilliwack. amsterdam anp Om het gesprek over geloof en economie in de kerken aan te zwengelen hebben het indus triepastoraat DISK en andere organisaties een driejarig pro ject opgezet. Het gesprek moet gaan over 'de gevolgen van de huidige economische orde en over alternatieven die leiden tot een rechtvaardiger en houd baarder orde'. Het project borduurt voort op de geloofsbrief over economie die DISK, de Arme kant van Ne derland, de Zevenbergse confe rentie van gelovige arbeiders en de Werkgemeenschap van eco nomen en theologen in april 1992 lieten verschijnen. In deze brief, waarvan inmiddels 13.000 exemplaren zijn verspreid, wordt de huidige economische orde onrechtvaardig en on houdbaar genoemd. Een projectgroep onder lei ding van dr. H.A. van Munster, oud-secretaris-geperaal van de rk bisschoppenconferentie, zal de komende drie jaar bijeen komsten organiseren en publi caties laten verschijnen. De ge loofsbrief over economie zal tij dens het bezinningsproces meermalen worden herschre ven. De definitieve versie moet in 1996 op een congres worden gepresenteerd. haarlem anp De animo om als vertaler mee te werken aan het bijbelproject van het Nederlands Bijbelge nootschap en de Katholieke Bij belstichting, is erg groot. Er hebben zich 360 kandidaten ge meld voor in totaal 12 arbeids plaatsen van 24 uur per week. De vertalers gaan meewerken aan de nieuwe, oecumenische vertaling van de bijbel, die over ongeveer acht jaar gereed moet zijn. Voor het vertaalproject zijn behalve vijf deskundigen op het gebied van het Hebreeuws en drie vertalers uit het Grieks ook vier neerlandici nodig. De laatsten worden aangetrokken met het oog op de taalkundige eisen die aan de nieuwe verta ling worden gesteld. De oproep voor neerlandici leverde de meeste sollicitanten op: 224. Er meldden zich 78 ver talers Hebreeuws en 68 mensen willen op grond van hun kennis van het Grieks aan het project deelnemen. Het is de bedoeling dat de vertalers op 1 september 1993 met hun werk beginnen. Franciscanen: hef onderscheid tussen paters en broeders op rome/utrecht Hoewel een overwegend materialistische we reld de priester aan meer verleidingen blootstelt, eist de kerkelijke traditie dat de priester 'het celi baat terwille van het koninkrijk van God te be schouwen als een keuze voor het leven en tegen alle menselijke zwakheden en menselijke strate gieën'. De paus schrijft dat 'ieder van ons' zich moet houden aan de gelofte van kuisheid. Het Vaticaan maakte gisteren bekend dat het aantal katholieke priesters dat het ambt (om wat voor reden dan ook) verlaat, het afgelopen jaar is afgenomen. In 1991 kwamen daarvoor 482 aan vragen binnen, in 1992 440. Het totaal aantal priesters bedraagt ongeveer 410.000. De Orde der Franciscanen wil in haar statuten vastleggen dat pa ters en broeders binnen de orde dezelfde rechten en plichten hebben. Dit heeft generaal- overste Hermann Schalück meegedeeld. De Franciscanen werden in de dertiende eeuw opgericht als een lekenorde, maar onder druk van het Vaticaan is er in de sta tuten onderscheid gemaakt tus sen paters, die priester zijn ge wijd, en broeders, die nooit de priesterwijding hebben ontvan gen. In de statuten staat bij voorbeeld dat alleen een pater hoofd van een provincie kan zijn. Schalück verwacht dat de Va ticaanse congregatie voor de re ligieuzen allerlei kerkrechtelijke en theologische bezwaren tegen de statutenwijziging zal i ren, maar het is aan hem en zijn medebestuursleden het Vati caan te overtuigen van de onge grondheid van deze bezwaren. De opheffing van het onder scheid tussen paters en broe ders past naar zijn mening bij de bedoelingen van St. Francis- cus en de geschiedenis en spiri tualiteit van de orde. Volgens de provinciaal van de Nederlandse provincie, J. van Duynhoven, ervaren paters en broeders in Nederland geen verschil binnen de orde. Waren paters vroeger de 'geleerde' or deleden en hielden broeders zich vooral bezig met praktische werkzaamheden, nu overtreffen vele broeders de paters in oplei ding en deskundigheid. De Orde der Franciscanen telt 19.000 leden, van wie er 15.000 tot 16.000 priester zijn gewijd. Van de 410 Nederlandse Fran ciscanen is tweederde priester. COLOFON Jan-Geert Majoor, F Nypels. Henk van der Post (ad/) hoofdkantoor 1.2311 BG Leiden. IS/eufe/f/es) Telefoon071-1 Tel: 02521-19353, F postadressen (Automatische incasso) HET WEER ROB GROENLAND Zeer zonnig weekeinde Ondanks een luchtdruk van rond de 1030 mb, bleef het gisteren overdag niet droog in Nederland. Een sterk hogedrukgebied wierp zich op boven de Britse Eilanden, met aan de oostflank een kille noordelijke stroming. Buien met regen en hagel, die zich boven het relatief warme water van de Noord zee vormden, dreven op ons land af. Tijdens zo'n hagelbui daalde de luchttemperatuur tijdelijk tot een paar graden boven het vriespunt. Heel fraai was de algehele afwisse ling van de verschillende soorten bewolking. Vooral de door de zon beschenen buien met hagelgordij- nen vormden een prachtig decor voor een ingelijste foto of schilde rij. Dergelijke hagelgordijnen onder de wolkenbasis zijn vaak op enorme afstanden te bewonderen. Het meest ideale gezichtspunt is de kust, waar een kilometers verre blik richting zee menige sliert van ha gelstenen in het gezichtsveld brengt. Deze licht winterse trekjes, die overigens voor deze tijd van het jaar volkomen normaal zijn, doen zich niet alleen aan de grond gel den, maar zeker ook wat hogerop in de atmosfeer. Op 1500 meter bo ven ons hoofd lag de temperatuur gisteren en eergisteren rond de min 7 graden Celsius, en dan te bedenken dat in de afgelopen win ter op die hoogte gemiddeld 0 gra den is gemeten. In het komende weekeinde wordt een verder daling van de tempera tuur op 1500 meter hoogte voor zien, met op zondag zelfs verwach ten waarden van min 10 tot min 11 graden Celsius. Tegelijkertijd zien we het krachtige hogedrukcentrum boven Engeland opschuiven naar Scandinavië, waar het zijn ankers uit zal gooien. De noordelijke stro ming van vandaag maakt morgen plaats voor een noordoostelijke stroming, waarmee minder vochti ge en koudere lucht binnenkomt. De vorming van stapelwolken blijft waarschijnlijk beperkt tot een en kel exemplaar, verder wordt het dit weekeinde uitbundig zondig. Ge durende de nachtelijke uren kan de koude lucht onder een fonke lende sterrenhemel nog wat verder afkoelen dan eerder deze week. Te verwachten iseen lichte vorst op uitgebreide schaal, met op 10 cen timeter hoogte minima rond de min 5 graden celsius. Wie overdag een fietstocht of wandeling gaat maken, wordt aangeraden om war me kleding bij de hand te houden, gezien de vrij lage maxima van 8 graden. Door de erg droge lucht en de noordoostenwind zal het op de huid nog kouder aanvoelen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Noorwegen: Flinke perioden met zon en droog. Zondag vooral in het westen meer wolken velden, maar tot de avond droog. Maxima tussen 3 en 6 graden. In de nachts meest lichte tot matige vorst. Zweden: In het algemeen vrij zon nig weer. Droog. Middag- temperatuur morgen rond het vriespunt, zondag in het zuiden iets hoger.'s Nachts het noorden s Denemarken: Middagtemperaiuur lichte, plaatselijk i Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en flinke perioden met zon."Vooral morgen in Ierland en het westen van Schotland meer bewolking maar overwe gend droog. Middagtemperaturen uit eenlopend van 7 graden in het oosten van Engeland tot 12 graden in het wes ten van Ierland, 's Nachts voornamelijk in Engeland plaatselijk lichte vorst. België en Luxemburg: Droog en zonnig. Maxima van 4 graden in de Ardennen tot 7 graden in laag Bel gië. 's Nachts op veel plaatsen lichte vorst. Noord-en Midden-Frankrijk: Droog en zonnig, maar m de Vogezen en in de Jura ook wolkenvelden en mogelijk een sneeuwbui. Maxima van 4 graden in het oosten tot 10 graden in het zuiden van Bretagne. 's Nachts op uitgebreide schaal lichte vorst. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en zonnig. Morgen aan tima rond 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke perioden met z< droog, maar voornamelijk vandaag Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 27 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.24 zon onder 19.01 Maan op 07.38 Maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.28en 17.42 Laagwater 1.16 en 13.35 Weerrapporten 26 mrt7 uur: Benidorm Twenthe de Costa' meer bewolking en kans op een bui. Morgen in het noordwesten toenemende bewolking, maar droog. Maxima 12 gra den aan de Costa Brava, 14 tot 17 gra den aan de Golf van Biskaje en in het binnenland, 17 tot 20 graden aan de zuidelijke Costa's en in Andalusië. Ca narische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enkele wolkenvelden, aan de zuidstranden zonnig. Droog. Maxima tot 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag voornamelijk in het noorden bij Tanger wolkenvelden en kans op een bui. Verder droog en over wegend zonnig. Maxima vandaag van 17 graden in het noorden tot 23 in het zui den, morgen enkele graden hoger. Tune sië: Half tot zwaar bewolkt en epkele re gen- of onweersbuien. Flink kouder; morgen maxima rond 15 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. In het Rhónedal staat een stevige Mistral. Maxima van 5 graden op het Massif Central tot plaatselijk 13 graden in het uiterste zuiden. In de franse Alpen ge leidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Temperatuur op 2000 meter nog iets verder dalend tot -12 graden. Mallorca en Ibiza: Nu en dan zon, maar ook een enkele re gen- of onweersbui. Maxima ongeveer 14 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en perioden met buiige regen. In de Po-vlakte kleinere neerslagkansen. Vrij koud r 13 graden, Griekenland en Kreta: In het westen van Griekenland toene mende bewolking en in de loop van mor gen enkele regen- of onweersbuien. Op Kreta en de eilanden in de Egeische Zee vandaag zonnig, morgen geleidelijk wat meer bewolking en tot de avond droog. Barcelona onbew. nno9 15 3 0 1 Buenos Aires ontiew. Johannesburg zwaar bew HEINZ lf£AT VAAS A/OS/P£MB£LAST/MZ 'S a/& sa/£l p£ p(/ppf£s w££k £A/.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14