'Ik wil niet mijn hele leven 'Cats' spelen' 'Ik zou graag een moordende psychopaat willen spelen' Rtv show "I 1 ry Gebrilde witte jas C m mp Nieuwe impulsen voor levende klassieke muziek VRIJDAG 26 MAART 1993 10 Ruth Jacott heeft zin in Eurovisie Songfestival in Ierland én ding staat voor I Ruth Jacott vast: n haar toekomst als zangeres hangt niet af van het Eurovisie Songfestival. „Ik ben het absoluut niet eens met de mensen die zeggen dat deelna me aan het songfestival je car rière kan schaden." Vorig jaar stond ze in het Zweedse Göte- borg in het achtergrondkoor van haar partner Humphrey Campbell. In het Ierse Mill- street Town treedt ze op 15 mei als soliste aan. Het publiek zal uitmaken met welk liedje ze Nederland gaat vertegen woordigen op het 38ste liedjes circus van Europa* Ze heeft er zin in. „De ervarin gen van vorig jaar waren te gek. Ik raad het iedere collega aan. Je moet het een keer meemaken in je carrière. Niet alleen om te kijken hoe je zelf eindigt, maar ook om te zien hoe anderen te werk gaan. In principe heb ik al gewonnen. Ik vind het een eer dat ik Nederland mag vertegen woordigen." Ruth Jacott blijft er nuchter onder. Ze is ook vast van plan haar hoofd niet op hol te laten brengen door mensen die haar bij voorbaat al de overwinning toedichten. „Ik doe het voor mezelf. Hoe anderen mijn liedje vinden, interesseert me niet. Je moet in dit vak prettig bezig zijn. Als je rekent op groot suc ces, doe je het verkeerd. Dat neemt niet weg dat het hartstik ke leuk zou zijn als ik zou wio- Kwaliteiten In de zomervakantie van vorig jaar, nauwelijks twee maanden nadat haar levensgezel Humphrey Campbell met 'Wijs me de weg' een verdienstelijke negende plaats behaalde, werd Ruth Jacott gevraagd voor het festival van dit jaar. „Ik heb meteen 'ja' gezegd. Hoe die bal precies is gaan rollen, weet ik niet. Ik heb me laten vertellen dat ik gevraagd ben vanwege mijn kwaliteiten als zangeres." Nooit eerder werd de Neder landse kandidaat voor het festi val zo vroeg bekend gemaakt. „Ik schrok er ook van", bekent Ruth Jacott. „Maar er zitten wel veel voordelen aan. Ik heb nu de tijd gehad om over alle as pecten goed na te denken. Er komt straks een goed produkt. Normaliter is zo n songfestival een kwestie van: op hoop van zegen. Deelnemers krijgen pas heel laat te horen dat ze mogen meedoen. Er is dan veel minder tijd om je goed voor te berei den." Ze is de enige zangeres die in de nationale voorronde zingt. Ruth Jacott voelde niets voor een competitie met andere ar tiesten. „Na al die jaren ervaring wil ik aan zo'n race niet mee doen. Misschien wel omdat ik het niet leuk zou vinden om laag te eindigen." Ze zou zich ook niet op haar gemak voelen tussen onbekende, beginnende artiesten. „Eigenlijk zouden ze elk jaar ervaren collega's moe ten vragen. Die weten tenmin ste hoe hard ze moeten knok ken." Voor de nationale finale van 26 maart stuurden componisten en tekstschrijvers 797 liedjes naar de NOS. Een speciale com missie koos daarvan de achttien beste uit. Samen met Ruth Ja cott werden daaruit vervolgens de acht liedjes voor de pre-se- lectie geselecteerd. „Ik had een veto-recht. Als ik het liedje moet zingen, moet ik er ook blij mee zijn. De laatste selectie deden we met vijf mensen. Gelukkig zaten we qua smaak op één lijn. De keuze was niet zo moeilijk." Kanjers Stuk voor stuk goede liedjes, be weert Ruth Jacott. „Voor het festival zitten er vier kanjers bij. Ik heb geen voorkeur. Het wordt ook steeds moeilijker om een voorkeur te krijgen naar mate je de nummers vaker hoort." Lisa Boray en Edwin Schimscheimer behoren tot de uitverkoren componisten. Ook Jan Kisjes, die enkele jaren 'Blijf zoals je bent' voor Justine Pel- melay schreef,, is er weer bij. CLOSE UP „Voor de rest zijn het allemaal onbekende namen." De acht liedjes komen ook op de eerste, Nederlandstalige CD van Ruth Jacott. Samen met producer Hans Vermeulen werkt ze in de Hilversumse Wis seloord Studio's aan de opna mes. „Ik vind het prettig om met Hans te werken. Hij is een gigant op muzikaal gebied. Ik kan veel van hem leren. Dat Ifeb ik absoluut nodig. Ook op het persoonlijke vlak kunnen we el kaar goed vinden." Jacott, in 1960 geboren in Pa ramaribo, stond als 14-jarige voor het eerst op de planken. Drie jaar later deed ze mee aan een talentenjacht. „Die heb ik fiiet gewonnen." Toch ging het snel bergopwaarts met de zan geres. Ze maakte een tournee door Zuid-Amerika met The Twinkle Stars ^an Oscar Harris en trad veel op met orkesten in Nederland en Duitsland. In 1986 won ze samen met Lisa Boray en Mariëlla Tromp de Knokke Cup. De definitieve doorbraak kwam met haar rol van Grisa- bella in de Amsterdamse versie van de musical 'Cats'. Die lever de haar lovende kritieken op, twee seizoenen lang. Ook in Zü- rich speelde ze die rol. Dit sei zoen werd ze opnieuw gevraagd voor 'Cats'. Maar Ruth Jacott bedankte voor de eer. „Het is een hele mooie rol. Maar ik wil niet mijn hele leven 'Cats' spe len." „Ik hou van variatie en ben blij met al die kansen die ik krijg", zegt de zangeres over haar carrière tot nu toe. „Voor hetzelfde geld was ik al heel be kend; dan is het moeilijk om iets anders te doen. Daar heb ik nu dus geen last van. Ik vind al le facetten van dit vak te gek. Tot nu toe heb ik meer bereikt dan waar ik als klein kind van droomde. Ik ben een tevreden mens, ook al zou morgen alles voorbijzijn." (Het Nationaal Songfestival, vanavond, 20.20 uur, Neder land 3) Brian Austin Green uit Beverly Hills 90210: LOS ANGELES MONIQUE BRANDT M e gelden in Amerika als de W j grootste jeugdidolen van de ÉL—Jl laatste jaren: de spelers van de serie Beverly Hills 90210. Ook in Ne derland neemt hun populariteit inmid dels gigantische vormen aan. Brian Austin Green (19), bij de Beverly Hills- fans vooral bekend als David Silver is echter verbazingwekkend nuchter on der zijn wereldwijde roem. De jonge acteur - baseball pet, t-shirt, sport schoenen en een brede glimlach - blijft relativeren. „Ik vind het best leuk hoor, maar al die aandacht heeft me niet echt veran derd. Ik wil mensen vermaken, en het maakt me echt niet uit of dat jonge meisjes zijn of oude kerels die de hele dag bier zitten te drinken. We hebben deze populariteit zelf overigens nooit verwacht. De eerste dertien afleverin gen werden heel slecht bekeken, en dus dreigde de serie stopgezet te wor den. Maar de tweede reeks sloeg wel aan, en opeens werden we een gigan tisch succes." „Ik kan er goed mee leven. Ik werk als sinds mijn tiende als acteur, dus ik heb sowieso al een ander leven achter de rug dan de meeste mensen. Ik kan misschien niet altijd rustig op straat lo pen, maar aan de andere kant ben ik in een positie waarin niet veel andere mensen verkeren. Trouwens, zo be roemd ben ik nu ook weer niet. Men sen van het kaliber Robert de Niro en Al Pacino, dat zijn pas échte sterren." De veelbekroonde Amerikaanse serie draait om de problemen van een groep jongeren in het uiterst welvarende Be verly Hills. Want wie dacht dat de rijke, verwende leerlingen van West Beverly High een gemakkelijk leventje hebben, komt bedrogen uit. Ruzie, ouders die gaan scheiden, liefdesproblemen, drugs en racisme, het komt allemaal aan bod. Brian: „Sommige mensen vinden de serie niet geloofwaardig omdat het zich afspeelt in een omgeving waar ieder een ontzettend rijk is. Maar alle jonge ren, arm of rijk, krijgen eens te maken met kwesties als drugs of AIDS. Het goede aan deze serie is juist dat het dit soort problemen serieus behandelt. We hebben een jong publiek en kinderen moeten zich bewust zijn van wat er in de wereld gebeurt. Ik vind dat Ameri kaanse jongeren niet goed geïnfor meerd worden door ouders en leraren over kwesties als AIDS en drugs. Dan is het goed dat ze nog iets opsteken van hun favoriete tv-programma. Televisie moet niet alléén amusement zijn." Jeugd Brian Austin Green werkt al negen jaar als acteur. Ook deed hij commercials voor radio en televisie. „Ik wist zelf al heel jong dat ik het vak in wilde. Ik heb het altijd al heerlijk gevonden om mensen te amuseren. Als we vroeger naar een restaurant gingen, stapte ik, een kleuter, meteen naar de mensen aan de tafel naast ons en stelde uitge breid mijn hele familie voor. Of ik stond op en zong liedjes." „Mijn ouders waren aanvankelijk niet blij toen ik, ik was een jaar of ne gen, vertelde dat ik acteur wilde wor den. Ze waren bang dat het te zwaar voor me zou zijn. Ik kreeg een half jaar Brian Austin Green, één v i Beverly Hills 90210. 'bedenktijd'. Begrijpelijk, ook gezien het feit dat het een belangrijk deel van hun tijd in beslag zou nemen, ze moes ten immers altijd met me mee, naar audities, naar opnamen. Maar toen ze eenmaal beseften dat ik het met heel mijn hart wilde, schaarden ze zich vier kant achter me. En ik heb door mijn werk natuurlijk een andere jeugd ge had dan 'normale' kinderen, maar ik heb nooit het gevoel gehad dat ik iets miste. Ik vond acteren gewoon* veel leuker dan voetballen." Brian Green nam als jong talent dr amalessen. Bovendien werd hij door zijn vader, drummer George Green, ge stimuleerd om muzieklessen te ne men. Hij is dan ook een verdienstelijk muzikant. Zo verdienstelijk, dat hij de ze zomer bij Capitol Records zijn eer ste CD uitbrengt met zijn groep Com mon Ground, met Dionne Warwicks zoon Damon Eliott. De band maakt een soort combipatie van rap, funk en hiphop. „Muziek is erg belangrijk voor me, maar ik wil mijn muziek en het ac teren zo lang mogelijk blijven combi neren. Ik ben nog niet lang genoeg be zig om te beseffen wat het betekent om geheel voor de muziek te kiezen." FOTO O PD Veel teksten van Common Ground gaan over racisme, een van de sociale kwesties waar Brian zich actief mee be zig houdt. Ook het milieu heeft zijn bij zondere belangstelling. Onlangs was de acteur (in Amerika) te zien in de tv- special '50 simpele dingen die jonge ren kunnen doen om het milieu te ver beteren'. „Ik werk veel met milieuorga nisaties, ga bijvoorbeeld naar sympo sia, in de hoop dat ik door mijn be kendheid jongeren kan stimuleren om zich heen te kijken. De jeugd van nu regeert de wereld van morgen, en ik hoop dat ze actief worden in de strijd tegen milieuvervuiling „Het lijkt of het Witte Huis totaal geen belang hecht aan dit soort kwes ties. De binnenlandse problemen in de Verenigde Staten zijn groot, dankzij Bush. Clinton lijkt niet echt een me ning te hebben over wat er moet ge beuren. Ik heb op Ross Perot gestemd, omdat ik denk dat hij de enige is die de economische problemen te lijf kan gaan. Hij legde tijdens zijn verkiezings campagne de vraag voor: 'Aan wie zou jij je geld toevertrouwen?'. Nou, als ik zou moeten kiezen tussen Bush, Clin ton of Ross Perot, wist ik het wel. Ross Perot, een 'selfmade' miljardair, is de man voor mij." Psychopaat Brian wil het komend seizoen graag een aflevering van Beverly Hills 90210 regisseren, in navolging van medespe ler Jason Priestley, alias Brandon Walsh. Priestley nam het afgelopen sei zoen een deel voor zijn rekening. Brians andere wens is een filmrol als moordende psychopaat, bijvoorbeeld als Robert de Niro in de speelfilm Cape Fear. „Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar het lijkt me heerlijk om een heel andere kant van mezelf te la ten zien. Een personage waar je de kriebels van krijgt door dat wat hij uit straalt. Iets heel anders dus dan de rol van David Silver." „David is een beetje onzeker over wat mensen van hem vinden, eigenlijk nogal een sukkel. Hij is druk bezig zichzelf te vinden. Afgezien van onze lengte, onze liefde voor muziek en ons kapsel lijken we totaal niet op elkaar. Toen ikzelf op school zat, zat ik liever in mijn eentje te eten dan dat ik bij een groep mensen ging zitten die ik niet echt mocht. Ik heb altijd geloofd dat ie mand me maar moet nemen zoals ik ben. Als iemand me niet mag is het jammer, maar ik ga mezelf echt niet veranderen om bij mensen in de smaak te vallen." Wie in ieder geval niet meer in de smaak valt bij het publiek is Shannen Doherty, Brenda Walsh in de serie. Amerikaanse roddelbladen staan bol van berichten over vermeend wange drag van het 'egoïstische kreng'; over haar vermeende arrogantie en uitspat tingen. Er bestaat inmiddels zelfs een 'I hate Brenda'-club, die eist dat Doherty uit de serie wordt geschreven, en de haatdragende leden voorziet van shirts en stickers. Een Amerikaanse band wil binnenkort een plaat uitbrengen met de titel 'I hate Brenda'. Brian: „Ik ben een goede vriend van Shannen. Die hele campagne is opge zet door de roddelbladen. Ze dachten waarschijnlijk 'die lui zijn zó perfect, die moeten we aanpakken'. Ze hebben een muntje opgegooid en toevallig was Shannen het slachtoffer. Zij is een heel sterke persoonlijkheid, het komt mis schien wel eens negatief over. Wat haar carrière betreft, weet ze precies wat ze wil. Maar ik kan goed met haar op schieten, zoals iedereen op de set. Er werd zelfs geschreven dat ze uit de se rie is gezet. Onzin. We gaan voorlopig gewoon door. En als het publiek Bever ly Hills niet meer kan waarderen, dan zie je me wel bij het dichtsbijzijnde ar beidsbureau, of ik neem met genoegen je bestelling op bij McDonalds." (Beverly Hills 90210, iedere zondag bij RTL 4 om 20.30) oms denk je met wee- i moed terug aan vroe- ger.'Toen de nog in zwart-wit uitgevoerde recla mespots zo nieuw waren dat ze door de kijkers werden gevolgd als een spannende film. Ook de eerste in kleur uitgevoerde spots bereikten bijna alle huis gezinnen. Het nieuwtje is er inmiddels vanaf en de belangstelling heeft plaatsgemaakt voor irritatie en iachstuipen. Die irritatie wordt voornamelijk veroorzaakt door dat reclamespots tegenwoordig tijdens de reguliere program mering worden uitgezonden, waardoor ontsnapping prak tisch onmogelijk is. Maar reclamespots zijn voor al les lachwekkend. De spots voor waspoeders voeren al jarenlang de lijst aan van meest infantiele en dus lachwekkende reclame- fimpjes. Maar daar dachten de makers iets op te hebben ge vonden. Overigens zonder re sultaat. Allereerst voerden de spotjes makers een deskundige ten to nele, die gekleed in een witte jas glashard beweerde dat hij in een laboratorium wasmiddelen ontwikkelde. Deze deskundige voerde voor het eerst de termen TAED en PH-waarde in. Geen hond die wist wat dat beteken de, maar het klonk wel heel erg belangrijk. Tegenwoordig doet de moderne huismens de was met mega- pearls, die het vuil tot in de ve zels aanpakken en die zelfs, je houdt het niet voor mogelijk, de vale truitjes hun eigenlijk kleur weer teruggeven. Vervolgens wordt de was Robijntjeszacht met een wasverzachter die ruikt naar een frisse alpenweide. Edelweiss en koeiepoep dus. Dat zullen ze toch niet bedoelen met die chocola waarin je de al- penmelk proeft? Nee, dan die citroentjesfrisse wc. Ook in het kleinste kamertje zijn de bacteriën kansloos, want de wc-eend komt zelfs onder de rand. Een veilig gevoel. Soms is de reclame haar tijd ver vooruit. Een bekend zeep- en deodorantmerk sprak al van de wilde frisheid van limoenen, toen nog niemand zo'n limoen- tje van dichtbij had gezien. Sommigen meenden daarom dat over meloenen danwel ci troenen werd gesproken. En de reclamezin 'Kalk, wij vrouwen weten wel waarom' was al di verse keren de huiskamers inge- toeterd voordat de praatpro gramma's ons uitlegde waarom vrouwen dat moeten weten. En wat te denken van huidver zorgingsmiddelen met liposo- men. Nooit geweten dat dat on ontbeerlijk is voor een perzik huidje en voorkomt dat je een rimpelig appelhuidje krijgt. Maar toch vallen deze novitei ten in het niet bij de gigantische ontwikkeling die de maandver- bandmarkt doormaakt. De moderne vrouw hoeft geen genoegen meer te nemen met hoekig maandverband, maar kiest voor de afgeronde vorm met of zonder vleugeltjes. „Een echt vrouwelijke bescherming waar ik mijn hoofd niet bij hoef te houden", zegt de carrière vrouw bloedserieus. Ook de luierfabrikanten vinden bijna wekelijks een nieuw gat in de markt. Allereerst de luier met piasgootje en elastieke randjes tegen het doorlekken, vervol- gens luiers voor jongens en lui ers voor meisjes en nu aparte luiers voor baby's, peuters en kleuters. Op die manier blijft de kleine lekker droog als hij de linnenkast leeghaalt. Enkele weken geleden op dit ge bied een nieuw fenomeen ge hoord. Een tandpasta die bloot liggende tandhalzen beschermd tegen aanstormende bacteriën. Nooit bij stil gestaan dat ook ik tandhalzen heb, laat staan dat ze bloot kunnen liggen. Het is eigenlijk allemaal hetzelf de. Semi-intellectueel geneuzel met maar één doel: de argeloze kijker/consument verleiden tot de aankoop van produkt X. Om woest van te worden. Maar zolang er mensen zijn die zich op zo'n manier laten beet nemen, gaan de reclamemakers op de ingeslagen weg door. Er i: dus maar één oplossing: zappen als het STER-deuntje klinkt. De kans dat je een produkt koopt omdat het is aangeprijsd door een gebrilde witte jas is dan ni hil. Een luier met piasgootje en nog speciaal gemaakt voor jongetjes. De luierfabrikanten vinden bijna wekelijks een nieuw gat in de markt. Samenwerking Concert Radio en NMF HILVERSUM. Het radiostation voor klassieke muziek Concert Radio en het 'Nationaal Muziekinstrumenten Fonds' zijn een samenwerkings verband aangegaan om de le vende klassieke muziek nieuwe impulsen te geven. Concert Radio heeft daartoe in samenwerking met het NMF een plan gemaakt waarbij het bedrijfsleven actief betrokken wordt. Bedrijven krijgen de mo gelijkheid voor een relatief ge ring bedrag lid te worden van Concert Radio en daardoor te vens een belangrijke bijdrage te leveren aan het behoud van het Nederlands cultureel erfgoed. Een deel van het bedrag (25 procent) wordt beschikbaar ge steld aan het NMF dat hiermee (bijzondere) muziekinstrumen ten financiert die beschikbaar komen voor musici. Dit zijn jonge talenten (vanaf zeer jeug dige leeftijd) tijdens en na hun studie, beroepsmusici die, zich de. forse investering voor een volwaardig instrument niet kunnen veroorloven, en uitzon derlijke talenten die een groot concertinstrument zoeken. Concert Radio zendt sinds april 1991 dagelijks 24 uur non stop klassieke muziek uit. Met een toegankelijke programme ring bereikt het station een steeds groeiende luisterschare in de doelgroep 'liefhebbers van klassieke muziek'. Daarnaast organiseert Concert Radio cul turele en muzikale evenemen ten voor luisteraars e die zich aangetrokken voelen tot klassieke muziek. Het doel i: klassieke muziek voor een breed publiek toegankelijk, te maken. Een deel van het door de bedrijven opgebrachte be drag zal ook hieraan t komen. Het Nationaal Muziekinstru menten Fonds is vijf jaar gele den opgericht. Van meet af aan genoot het NMF groot vertrou wen van diverse instellingen, waaronder het Prins Bernhard Fonds. Daarnaast verbonden prominenten uit de muziekwe reld en het zakenleven hun naam aan het NMF. Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Claus is beschermheer, de vermaarde violist Theo Olof is voorzitte van het fonds. In vijf jaar tijd i het NMF een stuwende kracht in het Nederlandse muziekje- ven en een culturele instelling van betekenis geworden. Naast de financiële s werking tussen Concert Radio en het NMF worden ook plan nen ontwikkeld om gezamehHjk evenementen en concerten organiseren om de wederzijdse doelstelling(en) te verwezenlij ken. In negen maanden tijd heeft Concert Radio haar bereik der de liefhebbers van klassieke muziek verdubbeld. Volgens Te- cent onderzoek bereikt Concert Radio 329.000 rr week. De zender is in bijna heel Nederland via de kabel I vangen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10