Opel Gorsa volwassen kleine auto 'Hi fl@Z£ auto^e^e^_ u parkeren Seat klaar voor grote stap vooruit De Opel Corsa kost bij ons maar f.599,- per maand* (Ongelooflijk, hè?). om een 100% rake groep bersteberei- ken.Bel onze advertentie afdeling. Weg en wiel Keus uit 819 fietsen DONDERDAG 25 MAART 1993 Het heeft het Spaanse merk Se at enige tijd gekost om een ge heel eigen imago te veroveren. Na eerst met handen en voeten gebonden te zijn geweest aan het moederconcern Fiat, pro beerde het op eigen kracht structuur in de organisatie en de modellenlijn te krijgen. Veel was er destijds aan te merken op de kwaliteit, zijnde niet al te geslaagde derivaten van de Fiat- lijn. Grote redder in de nood werd het Volkswagen-concern. Dat zag natuurlijk ook een prachtig afzetgebied voor zich. Beproef de techniek die reeds in eigen huis furore had gemaakt kon zó in de Seat-modellen in de fa brieken vlak bij Barcelona. Inmiddels zijn de zaken met een investering van vier miljard gulden in deze vestiging te Mar- torell goed op een rijtje gezet. Er wordt nog wel niet op het Ja panse tempo geproduceerd, maar elke 53 seconden een nieuwe Seat Ibiza uitspugen is zeker voor Spaanse begrippen een 'moordend tempo'. Een tempo dat met name door een ver doorgevoerde automatise ring wordt bereikt. Voor de nieuwe Ibiza die zijn debuut op de Barcelona Auto show (15-23 mei) beleeft, is bij na twee miljard gestoken in produktie- en ontwikkelings kosten. In Martorell werken 6.000 mensen en zijn ongeveer 300 robots actief om het over grote deel van het geestdoden de en ongezonde laswerk te ver richten. Ook Seat heeft de Ja panse aanpak van groepswerk ontdekt en werkt met teams van hooguit 25 mensen. Het zal echter iets meer moeite kosten om de Spaanse werknemers tot onderlinge kwalitatieve compe titie uit te dagen. Seat wil bin nen twee jaar in Pamplona en Martorell samen een produktie- capaciteit halen van 600.000 au to's per jaar. Daarnaast bouwt men voor Volkswagen ook nog 130.000 Polo's. Leaseprijs op basis van 48 maanden, 20.000 km per jaar. Exclusief BTW, prijswijzigingen voorbehouden. Basisuitvoering inclusief afleverkosten en tijdelijk gratis radio/cassette installatie, inbouw inbegrepen. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. Het is bepaald geen grap, als op 1 april de nieuwe Opel Corsa op de markt komt. Want het heeft er alle schijn van dat de meest succesvolle fabrikant in ons land met deze auto weer eer. bestseller van formaat in huis krijgt. Opel komt in het segment van de kleinere auto's met de totaal gewijzigde Corsa heel verfris send voor de dag. Met de Opel Junior als uitgangspunt (zie blik in het verleden) heeft de Duitse tak van het Amerikaanse Gene ral Motors-concern de vernieu wing doortastend aangepakt. Wat vormgeving betreft doet de Corsa eigenlijk wat on-Duits aan en voeren speelse, ovale vormen de boventoon. Opel zelf noemt de nieuwe Cor sa een trendsetter. Niet door zijn vorm, maar door zijn uit rusting en technisch niveau, dat tot nu toe alleen maar in grotere auto's te vinden was. Met de Corsa doet de 'volwassen kleine auto' zijn intrede. Zeven motoren, zes uitrustings niveaus en extra's als een 4- traps automaat, een anti-blok keer reminrichting (ABS), stuur bekrachtiging, airconditioning en een airbag zorgen dat er een volledige en doordachte lijn op de markt komt. Alle Corsa's zijn verder voorzien van automatische gordelspan- Prijzen Opel Corsa TypePrijs (v a 3-deurs 1 2i 23.200 3-deurs 1,4i 24.500 3-deurs 1.5 D 25.700 3-deurs 1.5 TD 28.700 3-deurs 1.6 16V GSi 35.700 5-deurs 1 2i 24.200 5-deurs 1.4i 25.500 5-deurs 1.5 D 26.700 5-deurs 1.5 TD 29.700 hier, om iedere rrdonderdag een 100% rake doel- groep auto lij liefhebbers te fV** bereiken. Bel onze advertentie- afdeling. Kever-weekeinde De Keverclub Nederland viert in het weekeinde van 19 en 20 juni zijn tienjarig bestaan met een internationale bijeen komst in Budel, aan de A2 tus sen Eindhoven en Weert. Voor meer informatie: Keverclub Nederland, postbus 7538,5601 JM Eindhoven. Citroen Xantia vanaf 38 mille Vorige week heeft Citroën de prijzen vrijgegeven van het nieuwste model, de 'BX-opvol- ger' Xantia, die 20 april op de markt komt. De Franse fabri kant biedt om te beginnen vier types aan: 1.8 X, 1.8 SX, 2.0 SX en 16VVSX. In september wordt het aanbod aangevuld met een 1.9 diesel, 1.9 turbodiesel en een goedko pere Xantia met 1.6 liter motor. Laatstgenoemde gaat waar schijnlijk net iets onder de 37 mille kosten. Citroën heeft het volste vertrou wen in de nieuwe troef en de Nederlandse importeur denkt er dan ook dit jaar nog 5.000. te kunnen verkopen. Volgend jaar moet de Xantia-verkoop zelfs rond de 10.000 uitkomen. Type Prijs (v.a.) Xantia 1.8i X 37.900 Xantia 1.8i SX 41.500 Xantia 2.0i SX 44.500 Xantia 16V VSX 61.500 Britse auto in de schijnwerpers Liefhebbers van Britse auto's en motoren kunnen komend weekeinde hun hart ophalen in Houten, waar in het expocenter Euretco een nieuwe aflevering van British Cars Bikes wordt gehouden. In deze 'showroom van het Ver enigd Koninkrijk' geven gere nommeerde Engelse merken uit heden en verleden als MG, Hea- ley, Triumph, Aston Martin en Jaguar acte de présence. In het middelpunt van de belangstel ling staan de merken Rolls-Roy ce en Bentley, waaraan een spe- cialeoverzichtstentoonstelling is gewijd. Verschillende Britse klassiekers staan te koop en verder zijn er op de show stands te vinden met miniaturen, boeken, fol ders, onderdelen enz. British Cars Bikes is zaterdag 27 maart geopend van 10 tot 19 uur en zondag 28 maart van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs be draagt ƒ15, voor kinderen ƒ5. men nou plaatsneemt in de al genoemde instapper van 23 mille of in de 36 mille kostende GSi, het is zonder meer een aangename ervaring. Dankzij een geheel nieuw ont wikkeld onderstel stuurt de Cor sa messcherp en geeft een tref zeker en veilig gevoel, zelfs op de meest onmogelijke wegge tjes. De stoelen zitten perfect en dankzij de nodige extra isolatie laat de motor zich slechts op zeer bescheiden schaal horen. In de nieuwe Corsa combineert Opel de ruimte, gemak en vei ligheid van een grotere auto met de zuinigheid van een klei ne. Samen met de geslaagde 'styling' staat dit ongetwijfeld garant voor een succesvolle ver koop. Het moet wel heel raar lo pen als de Corsa niet hele hoge ogen (de hoogste?) gaat gooien bij de Auto van het Jaar-verkie zing 1994 in november. kan zitten. Zeker in de vijfdeurs 'gezinsauto' is die extra ruimte van wezenlijk belang. De standaard laadruimte is niet al te groot, maar kan natuurlijk flink worden vergroot door de achterbankleuning neer te klap pen. De bagageruimte van de driedeurs hatchback is 260 liter en de vijfdeurs kan 20 liter meer herbergen. Een aardig detail daarbii is de in stappen verstel bare aéhterbankleuning. Opel biedt zijn Corsa aan in tal van varianten. Er is keus uit ze ven motoren met 1.2,1.4 en 1.6 liter inhoud en een (turbo)die- sel van 1.5 liter. De meest een voudige versie, het 'instapmo del' City 1.2 is al niet bepaald een auto waarin men zich be kocht hoeft te voelen. Welke capriolen men er ook mee uit haalt, hij geeft geen krimp. Het is een comfortabel vervoermid del, met uistekend gedoseerde vering, een vlotte, soepele scha keling en een zeer nauwkeurig stuurgedrag. En dat geldt eigenlijk ook voor alle andere uitvoeringen. Of ners voorin, in hoogte verstel bare gordels voor en achter, an ti-duik bodemprofielen in de stoelzittingen en dubbele be- schermbalken in de deuren. Dit om een optimale veiligheid voor de inzittenden te bereiken. De Corsa wordt leverbaar met drie en met vijf deuren, waarbij laatstgenoemde versie niet zo maar een driedeurs met twee extra deuren is. De vijfdeurs Corsa (medio juni leverbaar) heeft een afwijkende carrosse- rievorm en daardoor een geheel eigen karakter. De vierdeurs se dan (met aparte kofferbak) keert niet meer terug in het le veringsprogramma. Met 3,73 meter totale lengte is de nieuweling acht centimeter langer dan zijn voorganger. Ver der is hij zeven centimeter bre der en vijf cm hoger geworden. De grotere wielbasis en spoor breedte en een vrij ver naar vo ren geplaatste voorruit tenslotte maken de Corsa van binnen een stuk ruimer dan de vorige. Dat is vooral achteijn de auto te merken, waar men comfortabel WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB. politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden vinden dag en nacht plaats en in beide richtin gen, tenzij anders vermeld. Amersfoort - Amsterdam (A 1) l ussen Diemen en knooppunt Muiderberg, avond/nacht. Richting Apeldoorn: tussen Apeldoorn en Beekbergen, overdag. Eindhoven - Den Bosch (A 2) Best en Liempde, avond/nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) T.h.v. Schiphol, avond/nacht. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en Halfweg. Amstelveen richting Diemen (A 9) T.h.v. Amstelveen, o Utrecht - Duitse grens (A 12) Tussen knooppunt Waterberg en Westervoort, overdag. Richting Utrecht: t.h.v. Ede, overdag. Gorinchem richting Europoort (A 15) T.h.v. de Botlektunnel, avond/nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) Tussen Kethelplein en Vlaardingen. Richting Gouda: tussen Nieuwerkerka/d IJssel en Terbregseplein, avond /nacht. Amersfoort - Groningen (A 28) Richting Groningen: tussen Epe en knp. Hattemerbroek. Richting Groningen: Tussen Haren en Groningen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaay Renault breidt Clio-gamma uit met sportieve versies et aanbod s ontstel- - lend groot," zeggen de samenstellers van de Fietskoopgids 1993 bij voorbaat. De jaarlijkse nieu we editie, die voor bijna een tientje weer in boekwinkels en bij fietsenhandelaren te koop is, biedt keus uit 819 modellen en dat zijn nog niet eens alle verkrijgbare ty pen. Fietsen met terugtra prem tot en met vijf versnel lingen zijn niet in het over zicht opgenomen. De Fiets koopgids vermeldt uitsluitend fietsen met zes versnellingen of meer. Zelfs die selectie levert een gigantische keuze op voor iemand die een nieuwe fiets wil kopen. Om de keuze iets te ver eenvoudigen is onderscheid ge maakt in race-, semirace-, sport- en triathlonfietsen, randonneurs, wedstrijd- en stads-ATB's, tandems, lig- en vouwfietsen. De redactie van de Fietskoop gids gaat ervan uit, dat de lezer niet weet welke fiets aan te schaffen en zelfs niet weet wat voor soort jiets. Daarom zijn er praktische inleidingen die de diverse soorten fietsen typeren en voor- en nadelen op een rij zetten. De lezer leert zo vrij een voudig de bomen door het fiet- Een van de 819 fietsen uit de koopgids, de Batavus Che rokee, een hybride van 1799 gulden. foto united photos de boer olaf kra/ senbos te zien. Zo hoeft iemand die met een zwaar bepakte fiets op vakantie wil, niet in de lijsten met ultra- lichte racefietsen te zoeken. En iemand die puur voor de lol wil crossen op een ATB krijgt pre- technieken, accessoires en materialen op en voor spelt hoe de fiets de ko mende jaren eruit zal gaan zien. Zo is de fiets met vering in opmars. Nog niet voor de racefiets, wel voor de ATB en de kruising tussen ATB en race fiets, de hybride. Het bedie ningsgemak zal steeds groter worden. Daar valt schakelen aan het stuur onder en niet lan- s de overzichten die hij nodig ger ver weg op een ffamebuis. heeft. Apart behandelt de Fietskoop gids zaken als 'De maat van de fiets'. 'Vrouwen fiets'en 'Trends'. De gebruikelijke woordenlijst i: dit jaar uitgebreid t Er komen steeds meer cliploze pedalen met bijbehorende schoenen en zowaar komen er kleuren van fietsen en kleding in rustiger tinten. i aparte bijlage v yclopedii Op het ooge als wielen, a fietsjargon. voudige zaken i kleine Fietskoopgids zijn per merk de gegevens van alle modellen ver meld, zoals prijs, framemateri- aandrijving aal, accessoires, tandwielver- frames worden hierin be licht. Echter ook voor veel leken derdelen, maten onduidelijke begrippen als ele vated chainstays. hyperglide, houdingen, gemonteerde o geometrie. Fietskoopgids 1993, Uitgeverij AMSTERDAM De Franse autobouwer Renault heeft een sportieve Clio met de toevoeging RSi in het leverings programma opgenomen. Deze versie is alleen in driedeurs-uit- voering leverbaar en komt tus sen de Clio's S en de 16V. De 1.8 liter inspuitmotor is goed voor 110 pk waarmee de RSi in negen seconden van nul naar 100 km/uur spurt. De Clio RSi kost 32.500. De RSi is echter nog een kleine jongen vergeleken bij de Clio Williams, die in mei leverbaar wordt. Van dit topmodel wor den in eerste instantie 2.500 exemplaren gebouwd. De Williams is uitgerust als een echte rally-wagen en heeft een 2.0 liter 16-kleppen motor die 150 pk aflevert, goed voor een sprint van nul naar honderd in minder dan acht seconden. De prijs is nog niet bekend. BLIK IN HET VERLEDEN iugloos en oversized krijgen hier Fiets, Amsterdam, 9,95. Elf jaar geleden breidde Opel het leveringspro gramma uit met een auto die een slag kleiner was dan de Kadett: de Corsa. Gelijktijdig was men toen echter bezig met een studiemodel dat Opel Junior werd gedoopt. Dit ontwerp zag er zeer modem uit en verwierf diverse onderscheidingen op het ge bied van vormgeving. Naar nu blijkt was de Opel Junior de eerste aanzet tot een geheel nieuw model Corsa, dat nu, elf jaar later dus, in die gedaante op de markt komt. foto cm Nederland

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8