Chasboelatov blijft bij afzetprocedure Jeltsin Buitenland VS willen Jeltsin helpen, maar weten niet hoe Duitsers doen mee aan afdwingen vliegverbod Dankbaar karwei Belgische koning wil breuk kabinet lijmen Egypte levert brein achter aanslag WTC uit aan VS Ezer Weizman: van havik tot vredesduif Macedonië nog buiten VN door naamkwestie De Klerk: Zuid-Afrika had zes kernwapens Castro in de reclame DONDERDAG 25 MAART 1993 President Togo ontkomen aan aanslag lome DeTogolese president Eyadéma is afgelopen nacht ont komen aan een aanslag toen een onbekend aantal mannen het legerkamp in de hoofdstad Lomé aanviel waar hij officieel woont. De verboden radiozender van de oppositie bevestigde dat de operatie het werk was van de „democratische krachten die de dictator wilden arresteren". Twee Palestijnen doodgeschoten Jeruzalem» Israëlische soldaten en paramilitaire politie hebben gisteren in Nablus en in de stad Gaza twee Palestijnen doodge schoten. Een 23-jarige werd dodelijk getroffen toen het leger het vuur opende op stenengooiende Palestijnen bij de begraafplaats van Nablus. In Gaza kwam een 33-jarige man kwam om tijdens een botsing tussen volgelingen van de fundamentalistische Ha rnas en de paramilitaire politie. Universiteit Ghana dicht na rellen accra» De universiteit van Ghana is sinds gisteren gesloten na rellen tussen studenten en politie. De Ghanese studenten eisen een verhoging van hun studietoelage en boycotten sinds vorige week de colleges. Senaat VS achter belastingverhoging Washington De Democraten zijn er gisteren in geslaagd een door president Clinton voorgestelde belastingverhoging op soci ale pensioenen door de Senaat te loodsen. De Senaat stemde met 52 tegen 47 een door de Republikeinen ingediend wijzi gingsvoorstel weg. Clintons plan voor belastingverhoging op de sociale zekerheid is een cruciaal onderdeel van zijn economi sche plan. 'Hongersnood dreigt in Rwanda' geneve In het Middenafrikaanse Rwanda worden ongeveer een miljoen mensen bedreigd met hongersnood. Het Internationale Rode Kruis, die dit gisteren bekendmaakte, deed een „plechtige oproep" aan de regering en de rebellen „alles te doen om een humanitaire ramp te voorkomen". Moordproces Mielke mag doorgaan berlun Het moordproces tegen de voormalige DDR-minister van staatsveiligheid Erich Mielke wordt niet geseponeerd. Dat heeft de rechtbank in Berlijn gisteren beslist. Mielke zou in 1931 twee politieagenten hebben doodgeschoten. Zijn advocaten wil den dat het proces zou worden stopgezet wegens vormfouten. Vredesoverleg Somalia vastgelopen addis abeba» Het vredesoverleg van de verschillende Somalische partijen in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba is gisteren spaak gelopen. Diverse militieleiders weigerden een compro mis-plan voor een interim-regering te ondertekenen. In tien jaar 144 missionarissen gedood Vaticaanstad» De laatste tien jaar zijn 144 missionarissen tijdens hun werk in Afrika, Azië en Latijns-Amerika vermoord. Dat heeft de Vaticaanse congregatie voor de evangelisatie bekendge maakt. Angola staat bovenaan het lijstje. Daar verloren 16 mis sionarissen het leven. Couzy: Veel slachtoffers bij interventie berlun gpd De Duitse bondskanselier Kohl kon vanmiddag opgelucht naar de VS vliegen .voor zijn eerste bezoek aan de Amerikaanse president Clinton: de Duitse soldaten blijven voorlopig aan boord van de 18 Awacs-toestel- len als de Veiligheidsraad beslist dat het vliegverbod boven Bos nië moet worden afgedwongen. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog zullen Duitse sol daten buiten hun eigen grenzen actief worden. Russische diplomaten heb ben overigens gisteren voor de derde keer een stemming in de V-raad over het afdwingen van het vliegverbod weten uit te stellen. Op het allerlaatste moment werd gisteren een kabinetscrisis over de inzet van Duitse militai ren voorkomen door een af spraak tussen de christen-de mocraten (CSU-CDU) en libe ralen (FDP). De FDP heeft steeds gesteld dat de deelname van Duitse militairen aan acties buiten het NAVO-gebied in strijd is met de grondwet. De CDU-CSU-fractie stemde echter Gorbatsjov pleit voor vervroegde verkiezingen De Russische parlementsvoorzitter Chasboelatov gaat toch proberen zijn grote rivaal president Jeltsin af te zet ten ondanks het feit dat Jeltsin gisteren verklaarde af te zien van zijn plan om Rusland via een 'presidentieel be stuur' te regeren. Jeltsin verklaarde overigens elke poging om hem af te zetten naast zich neer te zullen leggen. Hij houdt vast aan zijn plan om op 25 april een referendum te houden over een nieuwe grondwet en de vorming van een nieuw federaal parlement. moskou DPA-Rtr-AFP In een spoedbijeenkomst be sloot de Opperste Sovjet (het 'kleine' Russische parlement) vandaag om de boodschap van Jeltsin te negeren. Morgen komt het Congres van Volksafgevaar digden (het belangrijkste be stuursorgaan) in een speciale zitting bijeen. Als een tweeder de meerderheid zich voor 'im- peachement' (afzetten van de president)1 uitspreekt, kan Jelt sin met onmiddellijke ingang naar huis worden gestuurd. Parlementsvoorzitter Chas boelatov drukte de afzettings procedure door na een dag waarop het even leek of er toch nog een compromis uit de bus zou komen. Die indruk werd gevestigd nadat Jeltsin 's mor gens eindelijk de tekst van de decreten had gepubliceerd die hij zaterdag had aangekondigd. In de tekst bleken belangrijke verschillen voor te komen met de besluiten die zaterdag waren aangekondigd. Dat bracht Chasboelatov echter niet op an dere gedachten. De voormalige Sovjet-presi dent Gorbatsjov verkaarde gis teren dat vervroegde verkiezin gen de enige mogelijkheid zijn om de politieke crisis in Rus land te bezweren. „Niet alleen voor het presidentschap maar evengoed voor de wetgevende macht zijn vervroegde verkie zingen noodzakelijk. De partij en blijken immers niet in staat om tot een overeenstemming te komen. Rusland kan niet langer wachten", sprak Gorbatsjov. Of hij zich bij zulke verkiezingen kandidaat zal stellen, noemde Gorbatsjov van 'geen enkel be- lang'. De voormalige Sovjet-leider zei de hoop te hebben gehad dat Jeltsin essentiële stappen zou nemen in de richting van vervroegde verkiezingen. Hij beklemtoonde dat noodzakelij ke economische hervormingen onmogelijk kunnen worden uit gevoerd door een regeringssys teem dat dateert uit de voorma lige Sovjetunie. Johannesburg* Het voeden van een nijlpaardbaby is een heel karwei. Toch zet de Zuidafrikaanse parkopzichter Mark zich enkele keren per dag aan deze klus. Hij wordt daarbij geholpen door een varken dat zich unaniem voor het aan boord blijven van de Duitse militairen. Als compromis werd gister avond bedacht dat de christen democratische bewindslieden hun zin doorzetten en de libera len daarop een klacht indienen bij het Bundesverfassungsgericht dat toeziet op naleving van de grondwet. Op deze wijze kan Kohl aan Clinton meedelen dat de Duitsers aan boord blijven tenzij blijkt dat deze stap in strijd is met de grondwet. De Nederlandse generaal Couzy, bevelhebber van de landstrijdkrachten, vreest dat Nederland rekening moet hou den met „tientallen" doden als wordt meegedaan aan een VN- interventieleger in Bosnië. De voorwaarden die Nederland heeft gesteld aan deelname, vindt Couzy verstandig. Neder land zal alleen meeedoen als het vredesplan van bemidde laars Owen en Vance door alle partijen is aanvaard. „Maar dan nog zullen we met heel veel slachtoffers terugkomen", aldus de bevelhebber in een interview met het blad Twintigvan de sol- datenvakbond WDM. brussel» anp De Belgische Nationale Bank verhoogde gisteren uit voorzorg enkele rentetarieven om specu latie tegen de frank naar aanlei ding van de regeringscrisis te gen te gaan. De strikte koppe ling aan de Duitse mark blijft behouden. De bank meldde na drukkelijk dat het gaat om voor lopige maatregelen. heeft opgeworpen als surrogaatmoeder. Het is een dankbare klus, want de kleine groeit als kool. De echte moeder kwam vorige week om tij dens een gevecht met een jaloerse soortgenoot. foto afp WASHINGTON GPD-/ Koning Boudewijn van België is gisteren begonnen met een reeks gesprekken met politieke leiders om te kijken of de crisis in het kabinet-Dehaene kan worden opgelost. Premier Dehaene diende dinsdagavond het ontslag van zijn regering in, nadat de ministers het onder ling niet eens konden worden over de begroting van de staats uitgaven. De koning hield het ontslag in beraad. Gisteren ontving hij de voor zitters van de Kamer en de Se naat en vervolgens de vice-pre miers. Waarnemers gaan ervan uit dat de koning de breuk zal trachten te lijmen. De crisis in de rooms-rode coalitie ontstond toen de Franstalige socialisten weigerden akkoord te gaan met een beperking van de prijscom pensatie. Met de arrestatie in Egypte van een 33-jarige man, denken de VS het brein achter de bomaan slag op het Wereldhandelscen trum (WTC) in New York in handen te hebben. Bij de aan slag kwamen op 26 februari zes De verdachte blijkt China wil kwart ambtenaren lozen peking dpa-ap Een kwart van de ruim negen miljoen ambtenaren in China zal in de komende drie jaar worden ontslagen. „De regering zal maatregelen nemen om er voor te zorgen dat zij ander werk vinden", aldus minister Zhao Dongwan van overheids personeel. Bij de overheid zal 20 procent van de banen verdwij nen, op regionaal en lokaal ni veau wordt nog forser gesnoeid. De maatregel is bedoeld om het bestuurlijk stelsel aan te passen aan de behoeften van de „socia listische markteconomie", aldus de minister. vorige week al in de Egyptische stad Alexandrië te zijn aange houden en is gisteren aan de VS uitgeleverd. Mahmoud Abouhalima werd al geruime tijd door justitie ge zocht. Hij zou enkele dagen na de aanslag Amerika hebben ver laten. Hij onderhoudt nauwe banden met twee andere man nen van Palestijnse afkomst, die kort na de bomaanslag in New York werden opgepakt. Beiden zijn in staat van beschuldiging gesteld. Justitie is nog op zoek naar twee andere mannen die bij de aanslag betrokken zouden zijn geweest. Een Egyptenaar zit nog in de cel omdat hij justitie heeft tegengewerkt. Alle verdachten zijn aanhan gers van de in Jersey City bij New York wonende blinde fun damentalistische sjeik Omar Abdel-Rahman. ad bloemendaal correspondent Arbeld-kandidaat Ezer Weiz man is gisteren door het parle ment gekozen tot president van Israël. Weizman, een voor malige luchtmachtcomman dant en neef van de eerste pre sident van Israël, Chaim Weiz man, is een uitgesproken voor stander van een vredesregeling met Israëls arabische vijanden. Hij volgt op 13 mei Chaim Herzog op. Anders dan de huidige presi dent wordt de 69-jarige Weiz man beschouwd als een politie ke duif bij uitstek. Zijn militaire carrière begon in de Tweede Wereldoorlog bij de Britse Royal Airforce. Na de oorlog voegde hij zich bij een van de onder grondse organisaties in Palesti- A1 voor de stichting van de Is raëlische luchtmacht vloog hij missies voor de ondergrondse. Hij bleef de luchtmacht trouw tot 1966. Van 1966 tot 1969 was hij hoofd militaire operaties en waarnemend chef van de gene rale staf. Zijn politieke loopbaan ken merkt zich door een groot aan tal conflicten. Hij verliet Mena- chem Begins Cheirut-partij, maar keerde na een aantal jaren terug. De Cheirut was inmiddels opgegaan in de Likud en Weiz man organiseerde de verkie zingscampagne van 1977. Die bracht voor het eerst de Ukud aan de macht. Die grote omwenteling lever de Weizman veel krediet op. Hij gebruikte het om als defensie minister een belangrijke rol te spelen in het vredesproces met Egypte. Dat heeft in belangrijke mate bijgedragen aan de 'beke- Ezer Weizman, vlak voordat be kend werd dat hij de zevende pre sident van Israël wordt foto afp ring' van de voormalige Likud- havik. Zijn denkbeelden waren uiteindelijk zo zeer in strijd met de partij dat hij in 1980 Likud de rug toekeerde. Maar opnieuw kwam hij te rug. In 1984 stichtte hij een ei gen partij, Yahad. De partij be haalde bij de verkiezingen ech ter niet meer dan drie zetels en twee jaar later besloot Weizman zich met zijn aanhang aan Le sluiten bij Arbeid. Het staat nu al vast dat Weiz man voor meer opschudding zal zorgen dan de huidige presi dent. Hij staat niet bekend als iemand die van zijn hart een moordkuil maakt en dat zal hem zonder twijfel in conflict brengen met bepaalde groepen in Israël. Aan de andere kant kan Israël zijn voordeel doen met Weizmans uitgesproken persoonlijkheid, vooral als het gaat om de betrekkingen met de arabische minderheid in het land en de relaties met de arabi sche wereld. de naam is van de noordelijkste Griekse provincie. Onder Griekse druk heeft de Veilig heidsraad van de VN voorge steld Macedonië als lid toe te la ten onder de voorlopige naam 'Vroegere Joegoslavische Repu bliek Macedonië'. Mircev vreest echter dat deze naam perma nent wordt. De naamkwestie houdt de er kenning van Macedonië al een jaar op. De EG Gemeenschap zwichtte vorig jaar voor de Griekse druk en besloot Mace donië niet te erkennen zolang de naam voor Athene onaan vaardbaar was. correspondent De onderhandelingen over toe treding van Macedonië tot de Verenigde Naties zitten muur vast. Dat heeft Dimitar Mirces, adviseur van de Macedonische president Gligorov gisteren in Londen verklaard. „De Grieken blokkeren iedere vooruitgang", verklaarde hij. Splijtzwam tussen Grieken land en Macedonië is nog steeds de naam van de repu bliek. Griekenland heeft zijn ve to uitgesproken over iedere naam waarin het woord 'Mace donië' voorkomt, omdat«dit ook johannesburg p van nuusenburg kernwapenarsenaal. Zuid-Afrika tekende in juli 1991 het Non- proliferatieverdrag tegen ver spreiding van kernwapens en houdt zich volgens De Klerk stipt aan de bepalingen. Tijdens een speciale zitting van het kabinet in Kaapstad heeft De Klerk een '1 O-punten plan' aangekondigd om het op nieuw oplaaiende geweld in het land het hoofd te bieden. Hij wilde niet ingaan op de details van het plan 'omdat dat het ver assingseffect te niet zou doen'. Duidelijk is dat meer troepen worden ingezet in de ernstigste brandhaarden en vooral in de provincie Natal. correspondent De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren onthuld dat zijn land tijdens de apartheids jaren zes kernwapens heeft ont wikkeld. De Klerk zei dat het project in 1974 was begonnen en kort na zijn aantreden in 1989 was beëindigd. Het was nooit de bedoeling geweest om de bom daadwerkelijk te ge bruiken; de wapens dienden ter afschrikking van mogelijke vij anden van het land. Met zijn onthulling verklaar de de president een einde te willen maken aan speculaties over een mogelijk Zuidafrikaans Woede over exportverbod Italiaanse kaas rome eelco van der linden correspondent In Italië is woedend l op het door de EG afgekondigde exportverbod van 18 Italiaanse kaassoorten in verband met de mond- en klauwzeerepidemie. Het feit dat zelfs de Parmezaan se kaas het land niet mag verla ten, wordt als een regelrechte beledigingbeschouwd. De kersverse Italiaanse minis ter Diana (landbouw) heeft op dracht gekregen een en ander in Brussel te gaan rechtzetten. Vol gens de afspraken die vorige week werden gemaakt, mogen oude kazen of kazen die tijdens het produktieproces zijn verhit tot 71,7 graden, wel worden uit gevoerd. De Parmezaanse kaas voldoet volgens deltalianen aan beide eisen. parijs De Italiaanse kledingfabrikant Be- netton blijft zijn nei ging tot omstreden re clame trouw. In de jongste campagne ge bruikt Benetton een foto van de Cubaanse leider Fidel Castro, terwijl die het magazi ne van de kledingfa brikant doorbladert. De foto wordt zonder Castro's toestemming gebruikt. De volgende campagne is al in de maak: een foto van een zwarte Britse ko ningin Elizabeth. foto afp washington hans de bruun correspondent Als de VS Rusland nu honderden mil joenen dollars aan hulp geven, zal dat Amerika uiteindelijk zelf miljarden dol lars aan besparingen opleveren. Als Rusland een echte democratie wordt, dan hoeven de VS minder geld te ste ken in de nucleaire bewapening. Dat zei de Amerikaanse president Clinton gisteren. Clinton is gisteren begonnen steun te zoeken bij het aarzelende Con gres en bij de evenmin erg enthousiaste Amerikaanse bevolking voor zijn plan om de Russische president Jeltsin vol gende week een hulppakket van hon derden miljoenen dollars aan te bie den. Beide leiders ontmoeten elkaar op 3 en' 4 april in het Canadese Vancouver. De VS willen niet alleen toekijken bij de gebeurtenissen in Rusland, zei president Clinton gisteren. Maar de Amerikanen hebben evenmin al duidelijk voor ogen hoe zij de Russen, en in het bijzonder Boris Jeltsin, de helpende hand kunnen reiken. Jeltsin heeft hulp nodig, politiek en economisch, maar het Witte Huis krijgt de laatste dagen steeds meer waar schuwingen daarbij niet te ver te gaan. Clinton heeft zich tot nog toe zeer po sitief over Jeltsin uitgelaten. „Hij is de enige democratisch gekozen leider in Rusland, die verdere democratisering en economische hervorming nastreeft en daarbij van de VS alle steun verdient", aldus Clinton op zijn persconferentie. Maar ook hij lijkt nu te beseffen dat het gezien de instabiele situatie in Rusland risico's kan hebben daarbij al zijn kaar ten alleen op Jeltsin te zetten. Clinton sprak dan ook voor het eerst over „Jeltsin en alle andere hervormers in Rusland". Hij zei voorts dat de Ameri kaanse belangen (democratie, nucleaire ontwapening, markteconomie) overeind blijven „met of zonder Jeltsin aan het be wind". Oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger waarschuwde in een ar tikel in de Los Angeles Times dat Clinton niet dezelfde fout moet maken als zijn voorganger George Bush. Die steunde Gorbatsjov onvoorwaardelijk, maar ver giste zich lelijk in de krachten die achter diens rug bezig waren. De VS moeten zich niet zo vastleggen in een crisis waarvan de uitkomst zo on zeker is, luidt de boodschap. Volgens Kissinger kan massale westerse steun een averechts effect hebben, ook op de VS. „Het kan leiden tot anti-Amerikaan- se gevoelens bij iedereen die tegen Jelt- Clinton staat voor nog een probleem: hij moet het Amerikaanse volk er van overtuigen dat miljarden moeten wor den uitgetrokken voor hulp aan Rusland. Volgens een CNN-enquête is ruim de helft van de Amerikanen helemaal niet overtuigd van die noodzaak, terwijl de Amerikanen zelf de broekriem moeten aanhalen. Zij vragen sich bovendien af wat de zin van al die hulp is, nu de effec ten van de eerder toegezegde miljoenen minimaal blijken. President Bush beloofde 650 miljoen dollar aan hulp, maar daarvan is pas 90 miljoen uitbetaald. Minister van buiten landse zaken Warren Christopher moest maandag toegeven dat van de toegezeg de 800 miljoen dollar voor hulp bij het opruimen van de Russische kernwapens ook pas 'een fractie' is gebruikt. Clinton wil naar zijn top met Jeltsin in Vancou ver 500 miljoen dollar 'meenemen', maar er is geen garantie dat dat goed te recht komt. Christopher wil de hulp daarom concentreren op concrete pro jecten, zoals huisvesting, sociale pro gramma's, voedsel en medicijnen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7