'Openlijk gebruik harddrugs straffen' Eindelijk gerechtigheid voor Willem Oltmans Binnenland CDA verwijt VVD demagogie Met frituurvet langs bij de Keuringsdienst Mogelijk kleiner aantal mariniers naar Cambodja Ombudsman wijst Kamer op belang van zijn werk DONDERDAG 25 MAART 1993 Mis van verdriet voor bisschop Bar Rotterdam In de kathedrale kerk van Rotterdam wordt zondag een dienst van woord en gebed gehouden naar aanleiding van het plotselinge ontslag van bisschop Bar. Gelovigen uit het bis dom Rotterdam kunnen zo uiting geven aan hun gevoelens van verdriet om het vertrek van hun bisschop en bidden om uit komst voor hem, het bisdom en zichzelf. De dienst wordt voor bereid door zes gelovigen, onder wie de vroegere vicaris-gene raal van het bisdom, W. van den Ende. Militaire training voor journalisten den haag De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) gaat in samenwerking met het ministerie van defensie een spe ciale training verzorgen voor journalisten die naar oorlogsgebie den worden gestuurd. De verslaggevers wordt onder andere ge leerd hoe ze dekking moeten zoeken, wat het verschil is tussen in- en uitgaand vuur en hoe verschillende wapens er uit zien. De opleiding begint in september en zal worden gegeven op het op leidingscentrum van de commando's in Roosendaal. Vier jaar cel wegens doodslag baby arnhem» Een 22-jarige man uit Veenendaal is gisteren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. De man heeft vorig jaar zijn enkele weken oude doch ter, net uit de couveusè, diverse malen ernstig mishandeld, met de dood als gevolg. D66 vraagt andere verkiezingsdatum den haag D66 wil dat het kabinet een oplossing zoekt voor het probleem dat de gemeenteraadsverkiezingen op 2 maart 1994 samenvallen met de voorjaarsvakantie in het midden en noor den van het land. De kamerleden Scheltema en Nuis noemen die samenloop ongewenst wegens de mogelijk lage opkomst bij die verkiezingen. Wegenbouwers betalen schikking Maastricht» Vier Limburgse wegenbouwers di^ worden ver dacht onderling afspraken te hebben gemaakt om opdrachten in de wacht te slepen, hebben gisteren een schikking van justitie in Maastricht aanvaard van in totaal 775.000 gulden. Een vijfde on dernemer weigert de boete te betalen en moet nu 5 april voor de economische politierechter in Maastricht verschijnen. Voorstel burgemeester Van Thijn van Amsterdam: Amsterdam moet in de algemene plaatselijke verorde ning (APV) een artikel opnemen waarmee het mogelijk wordt openlijk gebruik van harddrugs strafbaar te stellen. Burgemeester Van Thijn zei dat gisteravond tijdens een PvdA-bijeenkomst over de veiligheid en leefbaarheid in de stad. Van Thijn zei in het Vakbonds museum zich te ergeren ,,aan het geblaat" over verscherping van het soft-drugsbeleid en de ..paniekvoorstellen" die mo menteel in Den Haag over tafel vliegen. „Laten we toch bij het ergste beginnen." De burgemeester erkent dat een Amsterdamse maatregel ei genlijk een noodgreep is. „Het zou wettelijk moeten worden geregeld en het cellentekort mag daarbij niet in de weg staan." Momenteel heeft Am sterdam uitsluitend door het opleggen van zogenoemde acht-uurs of veertiendaagse ver boden de mogelijkheid junks die zeer veel overlast veroorza ken, enige tijd de toegang tot een bepaald deel van de stad te verbieden. Per week gebeurt dat zeker vijf a zes keer. Hoofdcommissaris van politie Nordholt pleitte voor een inte- gralere aanpak van het crimina liteitsprobleem. De tweehon derd cellen extra die Amster dam onlangs toegezegd heeft gekregen, zijn volgens hem een sluitstuk en geen oplossing: „We kunnen er momenteel wel tweeduizend vullen. Huisvesting, scholingen werk zijn volgens hein zaken waar aan meer aandacht moet wor den besteed. De hoofdcommis saris pleitte voor een baanga rantie voor criminele jongeren die in wat hij noemde „rijks- vakinternaten" worden ge schoold. Momenteel gaat ze ventig procent van de Amster damse jongeren die zich schul dig hebben gemaakt aan straat roven of overvallen opnieuw het criminele pad op wegens ge brek aan uitzicht op een baan of een huis. Volgens Nordholt moeten radicale keuzen worden gemaakt om te voorkomen dat de jeugdcriminaliteit nog ster ker groeit. Staatssecretaris Kosto van justitie waarschuwde voor de gevaarlijke kant aan dit op zich zelf „goede recept". Banen en woningen zijn een schaarste- goed, aldus Kosto. „Je moet je afvragen of je die dan bij voor rang moet geven aan mensen die op het verkeerde pad zijn gegaan. Dat is een wezenlijk probleem dat we onder ogen Politie pakt 'Joegoslavische' overvallers op rotterdam» anp De Rotterdamse politie heeft sa men met andere regionale korpsen de afgelopen weken negentien overvallers opgepakt. Zij pleegden in wisselende sa menstelling uiterst gewelddadi ge roofovervallen op woningen en bedrijven in en om de Rijn- mond. Vijftien van de verdach ten komen uit het voormalige Joegoslavië. De overige vier zijn Nederlanders. Na overvallen in Rotterdam, Rhoon, Moerdijk en Nieuwer- kerk aan den IJssel formeerde de politie eind vorig jaar een team van tien rechercheurs. De overvallers gebruikten vol gens de politie veel geweld.,Bij twee overvallen in woningen werden de bewoners vastge bonden en opgesloten. Eén keer waren dat kinderen van 14 en 17 jaar die alleen thuis waren. Bij de overvallen ojb winkels, ca fés en een hotel werden aanwe zigen onder bedreiging van vuurwapens geboeid, geschopt Einde Ramadan: Wat heb ik nu zin in koffie den haag anp „Een kop koffie. Ik heb nu ont zettend veel zin in koffie." De Haagse imam Abdulwahid van Bommel speurt tussen het eten op de vloer van de moskee naar de koffiepot. Koffie mag vanaf gisteren weer door iedere mos lim overdag worden gedronken. Islamieten mogen overdag weer eten, drinken, een sigaret opste ken en desgewenst aan de 'ech telijke verplichtingen' voldoen. Het grootste deel van de Ne derlandse islamieten vierde gis teren Eidul Fitr, de feestdag van het verbreken van de Ramadan. De opkomst van de nieuwe maan markeert het einde van deze vastenmaand. „De Rama dan is een periode van overpe inzing", zegt Van Bommel. „Een inspiratiebron waar we kracht uit putten om de rest van het jaar verder te gaan." In de moslimgemeenschap bestaan verschillende bereke ningsmethoden voor het ver schijnen van de eerste maansik kel aan de hemel. De Marok kaanse moslims, die een afwij kende berekening hanteren, vierden dinsdag reeds Eidul Fitr. Maar voor Van Bommel is de maand waarin Allah zich voor het eerst aan de profeet openbaarde, niet de hoofdzaak. „Het belangrijkste is dat we de kracht van Allah extra ervaren. Moge Allah ons vasten van de afgelopen maand aanvaarden." Over wet bodemsanering den haag gpd CDA en PvdA wijzen de kritiek van de WD van de hand dat huiseigenaren op grond Van de nieuwe wet bodembescherming opdracht kunnen krijgen tot bo demsanering. „Dat is demago gie", aldus CDA-kamerlid Esse- link. De meerderheid van de Tweede Kamer stemde gisteren tijdens de afronding van het de bat in met de wet. Het WD-kamerlid Te Veld huis stelde vast dat de staat be ter wordt beschermd dan de burgers, omdat ook onschuldige huiseigenaren een zogeheten 'saneringsbevel' kunnen krij gen. De liberaal wil alleen dat particuliere woningen op ver vuilde grond door de eigenaar moeten worden gesaneerd als deze de vervuiler zelf is of „ver wijtbaar gedrag" kan worden Van der Vaart (PvdA) ver wierp deze interpretatie van de nieuwe wet, na de toezegging van minister Alders (milieube heer). Particulieren krijgen geen bevel tot het schoonmaken van de bodem, tenzij in het geval van een „lekkend olievat" in de tuin. Ook de CDA'er Esselink sloot zich hierbij aan. Samen met de PvdA heeft het CDA de minister gedwongen juist ruimhartiger te zijn en alle huizen op vervuilde grond door gemeenten de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is hier overigens fel tegenstander van te laten op kopen. Ook als de grond nooit door gemeenten is uitgegeven. De WD creëert „verwarring" en „onrust" onder de mensen, al dus Esselink. Alders liet weten dat Te Veld huis een 'karikatuur' van de wet maakt, omdat eigenaren van huizen op vervuilde bodems al leen een plicht tot schoonma ken kunnen krijgen als ze in staat zijn de sanering zelf te la ten uitvoeren. Dat geldt dus al leen voor bedrijven en in het geval van uitzonderingen als een vervuild stuk tuin, aldus de minister. Gratis test op open dag Bedorven vet kan kanker veroorzaken den haag gpd Als met een plas naar de dokter. Zo hopen de dertien afdelingen van de Keuringsdienst van Wa ren in Nederland dat aanstaan de zaterdag tienduizenden con sumenten een beetje frituurvet ter analyse komen aanbieden. „Opdat de mensen een idee krijgen of het vet dat ze gebrui ken nog goed is", legt Fred Star renburg, algemeen secretaris van de Keuringsdienst uit. Zaterdag is het de eerste keer dat er een open dag is van de Keuringsdienst van Waren, met één thema in alle vestigingen: 'de veiligheid in de keuken'. 'Kom eens kijken in de keuken van de Dienst die andermans keuken inspecteert en daarmee uw gezondheid beschermt', port de instelling het publiek op toch vooral aan de uitnodiging gehoor te geven. De gratis analyse van het frituurvet is een service voor de bezoekers, die de uitslag van de test, naar gelang de grootte van de toestroom, binnen enkele weken schriftelijk krijgen thuis gestuurd. Het onderzoeken van frituurvet is geen willekeurige keuze geweest. Bedorven vet kan door een teveel aan di- en polymeretriglyceriden (DPTG's) zelfs kanker veroorzaken. In Nederland hebben jaarlijks zes miljoen mensen last van darm- en maagklachten. In an derhalf miljoen van de gevallen worden die veroorzaakt door min of meer bedorven voedsel. Na de schokkende resultaten van een onderzoek naar de ge middelde temperatuur in de Nederlandse huishoudkoelkas- ten, waarvan veertig procent te hoog was, leek het de Dienst voor de hand te liggen meer voorlichting te geven over de hygiëne rond voedsel. „Want voedselvergiftiging door te hoge bewaartemperatuur, onbekend heid over de verspreiding van de bacteriën en onvoldoende kennis over de houdbaarheid van frituurvet komt dagelijks voor", aldus Starrenburg. In tegenstelling tot professione le fritesbakkers, die door een zelfde dagelijkse produktie exact weten hoe lang het vet meegaat, tasten huishöudens juist als gevolg van ongeregeld gebruik hierover in het duister. En of er vis, een kroket of patat in het vet gaat, maakt ook nogal wat uit. Starrenburg kan maar één ding over de houdbaarheid van frituurvet met zekerheid zeg gen. Als het bruin of zwart ziet en stroperig is, moet je het weg gooien. En ook als het al begint te walmen wanneer het maar net op het vuur staat. Duur vet of goedkoop vet, dat maakt niet uit. De secretaris van de Keu ringsdienst raadt de mensen daarom aan een goedkoop al ternatief te kiezen en dikwijls te haarlem ronald frisart Uit het onderzoek is gebleken dat de overvallers kort voor hun acties wapens kregen, die zij na afloop weer inleverden. Van de totale buit (ongeveer 100.000 gulden) is niets teruggevonden. Veertig j'aar is Willem Oltmans getrei terd en belasterd. Door het Nederland se overheidsapparaat en door collega journalisten. Vandaag is er echter ein delijk een beetje gerechtigheid voor Oltmans. Achter gesloten deuren buigt de vaste Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken zich met de Neder landse Vereniging van journalisten (NVJ) over het 'geval' Oltmans en de persvrijheid. Al tientallen jaren laat de nu 67-jarige Oltmans weten dat op aangeven van het ministerie van buitenlandse zaken en niet té vergeten de baas daar: Joseph Luns uitbundig is getracht zijn naar waarheid strevende joupialistenpen te breken. De ellende begon eind 1956, toen Neder land op een dwaze manier Nieuw-Gui- nea probeerde te behouden. Oltmans was los medewerker voor De Telegraaf in Rome, waar de Indonesische président Sukarno toen op bezoek kwam. De jaren die volgden stonden voor Oltmans in het teken van de Nieuw-Guinea-kwestie. Hij reisde naar Jakarta, kwam er achter dat Nederland een verloren strijd streed die alleen maar schade zou opleveren en sprak zich op dit punt uit tegen het Haagse beleid in het algemeen en dat van minister Luns in het bijzonder. Luns en zijn ministerie reageerden furi eus. Ze probeerden Oltmans ip binnen- en buitenland onmogelijk te maken en deden aan regelrechte broodroof door Oltmans' opdrachtgevers te bewegen geen artikelen meer van hem af te ne men. Meestal met succes. Velen hebben die versie van het verhaal beschouwd als opgeklopte praat of regel rechte verzinsels van Oltmans. In 1991 kreeg hij echter met een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur vierhon derd diplomatieke telegrammen in han den waaruit zonneklaar blijkt dat Buiten landse Zaken wel degelijk alles in het werk heeft gesteld om hem het zwijgen op te leggen. Dat is nu voor de journalis- tenbond NVJ reden met de kamercom missie te gaan praten. Waarom het ging, blijkt zonneklaar uit een passage die het dagblad Trouw gis teren citeerde uit een telegram dat Bui tenlandse Zaken in november 1962 zond aan Harer Majesteits ambassadeurs: „Met een aantal posten is in het verleden reeds correspondentie gevoerd betref fende de heer Willem L. Oltmans, die meermalen gedurende de afgelopen ja ren op onbehoorlijke en met de journa listieke fatsoen volkomen strijdige wijze heeft gehandeld. Het komt mij thans echter dienstig voor alle posten te waar schuwen tegen deze journalist." Oltmans' hinderlijke geschrijf moest maar eens ophouden. Daartoe werd de Amerikanen verzocht Oltmans geen vi sum te geven, werd contact gelegd met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en werden Oltmans' opdrachtgevers en collega's bewerkt. Over dat laatste aspect publiceerde hij in het maart-nummer van De Mediakrant een paginagrote scheldkanonnade. Hij haalt uit naar toenmalige collega's van Elsevier, Het Parool, de VARA, de NRC, De Telegraaf, Het Vrije Volk, Trouwen de NCRVdie zich voor Luns' karretje lieten spannen. Over het latere PvdA-kamerlid Roethof, destijds buitenlandredacteur van de NRC, noteert Oltmans: „Hqin Roethof schreef me dat ik (met artikelen uit Jakarta, red.) gelijk had, maar dat de lezers van de NRC nog niet rijp waren voor mijn verslag. Dit beschouwde ik als ongeoorloofde censuur. En toen hij de Nederlandse gemeen schap in Indonesië was langsgegaan met een petitie om de Staten-Generaal te vragen Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, bralde Pasquino alias Jo- han Luger in De Telegraaf. „Politieke ver schillen brachten Van Oldenbarneveldt op het schavot. Wat zal straks de justitie doen wanneer deze Nederlander in het moederland terugkeert?" Bijna alle media keerden Oltmans in 1957 de rug toe omdat ze hem maar een verdacht mannetje vonden. Alleen Vrij Nederland ging (nog) niet door de knie- en. Oltmans over VN-hoofdredacteur Mathieu Smedts: „Hij was een vriendelij ke man. maar zoop helaas te veel. Dus hij zwalkte jarenlang van pro- naar con- tra-Oltmans. Ik nam hem volledig in vertrouwen en veronderstelde met een collega-journalist te maken te hebben. Maar ook Smedts, zo zou ik in 1991 ont dekken, was een ordinaire verrader". „Een andere slijmjurk was Floris Canté, correspondent (in New York, red.) van Trouwen NCRV." Can té waarschuwde de hoofdredactie van het Amerikaanse blad Christian Science Monitor dat het beter geen stukken van Oltmans kon af drukken. „Ook zon fijne meneer" noemt Oltmans Paul Sanders van Het Parool Uit een telegram van Buitenlandse Za ken blijkt namelijk dat Sanders graag zou zien dat Vrij Nederland de toen nog be staande relatie met Oltmans zou verbre ken. Tot slot Oltmans typering van Maarten Bolle, die hem bij Het Vrije Volk onmo gelijk maakte: „Ik had hem wel eens in de UNO (de Verenigde Naties, red.) zien schuifelen en concludeerde dat hij een vakantie in het bio-vakantie-oord zou kunnen gebruiken". Voor de zekerheid maar eens het knip selmapje Oltmans uit het archief van de ze krant opgediept. Er zitten allerlei fei telijke verslagen in over zijn rellerige we derwaardigheden in Nederland, Surina me, de VS en Zuid-Afrika. Maar ook een min berichtje uit april 1958: „Willem Olt mans schijnt weer op het vredespad te zijn. Deze zich journalist noemende jon ge Nederlander wilde een jaar geleden de Nederlands-Indonesische betrekkin gen verbeteren door zich bij Sukarno binnen te vleien". Een beschamend las terlijk stukje, dat echter precies past in het geschrijf van de Nederlandse pers in die dagen. In zijn boek Den Vaderland Getrouwe (1973) over de Nieuw-Guinea-kwestie toont Oltmans warme gevoelens voor slechts één Nederlandse krant, waarvan de titel overigens begin 1992 verdween: „Ik ben de afgelopen vijftien jaar slechts vast medewerker van Cees Meijer, hoofdredacteur van het dagblad De Ty phoon geweest". Datzelfde boek bevat een foto van Olt mans die op Kalimantan naast president Sukamo op een podium staat tegenover een grote schare toehoorders. ,,lni, war- tawan baik, Willem Oltmans", schrijft de Nederlander er ijdeltuiterig onder „Hier, een goede journalist, Willem Olt mans". Maar hij mag dan een ijdeltuit zijn, hij mag dan een groot talent heb ben mensen tegen zich in het harnas te jagen, hij mag dan een vreemde snuiter zijn, niets gaf het Nederlandse staatsap paraat het recht op grove wijze te probe ren 's mans pen te breken. Vandaag heeft de kamercommissie van buiten landse zaken de gelegenheid die schan- den haag gpd Weisglas eerder had gedaan. Het mandaat van Untac loopt eind dit jaar af. Tegen die tijd moeten de verkiezingen van eind mei hebben geleid tot een nieuwe regering in Phnom Penh. Nederland heeft zich vol gens minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) bereid ver klaard eventueel een bijdrage te leveren aan een nieuwe VN- operatie na december. Ter Beek voelt er ondertussen niets voor een kleine extra ge nie-eenheid naar Cambodja te sturen. Enkele kamerleden die begin maart in Cambodja zijn geweest, hadden daarop aange drongen. De genisten zouden volgens hen moeten helpen met het slaan van waterputten en de aanleg van bruggen. Minister Ter Beek (defensie) on derzoekt in overleg met de Ver enigde Naties of het derde en laatste bataljon mariniers voor Cambodja met ongeveer 125 man kan worden ingekrompen. Het derde bataljon gaat de hui dige 750 mariniers die deelne men aan Untac, de VN-macht in Cambodja in juni aflossen. Ter Beek zei dit gisteren tijdens een mondeling overleg in de Tweede Kamer. Ter Beek herhaalde nog eens dat hij niet van plan is de mari niers voortijdig uit Cambodja terug te trekken ten gunste van de VN-vredesmacht in het voor malige Joegoslavië, een sugges tie die WD-woordvoerder den haag gpd De Tweede Kamer moet vaker een beroep doen op de Natio nale Ombudsman om een on derzoek in te stellen naar klach ten over het optreden van amb tenaren. Dit stelt ombudsman Oosting inliet boekje 'Rondom de Nationale Ombudsman', dat het wetenschappelijke bureau van de WD vanmorgen heeft gepresenteerd. Oosting, sinds 1982 ombuds man, wil dat de Kamer meer ge bruik maakt van de „vergaande onderzoeksbevoegdheden" die hij heeft. De aandacht van het parlement voor zijn werk dreigt toch al af te nemen omdat de vaste kamercommissie voor de Nationale Ombudsman binnen kort wordt opgeheven. De Ka mer heeft de eigen werkwijze onder de loep genomen en wil het aantal commissies vermin deren. Oosting is bang voor verlies van samenhang in de aandacht voor zijn werk, als elke departe mentale commissie de afhande ling van de klachten op het ei gen beleidsterrein gaat beoor delen. Hij vraagt zich dan ook cynisch af of de opheffing Van zijn commissie „een wezenlijke bijdrage zou betekenen aan het overigens alleszins begrijpe- diging van de commissie-inde- ling". Het WD-Tweede Kamerlid Wiebenga pleit in het boekje voor Instelling van apn om budsman in elke provincie. De ze dient dan alle klachten over het optreden van de provinciale overheid te behandelen, maar ook klachten uit gemeenten die geen eigen ombudsman heb ben. Eventueel zal daarbij de behandeling van klachten over het optreden van de nieuwe re gionale politie kunnen worden betrokken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5