n LZ aast op plaats De Zijl Sport Vrouwen Grasshoppers buigen diep voor Tonego DONDERDAG 25 MAART 1993 chef ad van kaam, plv.-chef rob onderwater. 071-1 SCOREBORD haaksbergen gerrit-jan v basketbalmedewerker 'an DVZ/ Grasshoppers hebben in de eer ste wedstrijd van de play-offs tegen Tonego geen vuist kun nen maken. In Haaksbergen was de favoriet voor het kam pioenschap duidelijk te sterk. Met 71-43 werd de hoop van Grasshoppers op een stunt de kop in gedrukt. In het begin van de wedstrijd mocht de Katwijkse ploeg even in de buurt blijven van Tonego. Na zeven minuten stond Grasshoppers zelfs op voor sprong: 10-11. Daarna stokte de scoringsmachine bij Grasshop pers. Tonego gooide het tempo omhoog en liep via 18-11 naar 31-15 bij rust. Met name Crystal Coleman was niet te stoppen bij de thuis ploeg. Grasshoppers kon. niet beletten dat ze keer op keer scoorde. Aan Katwijkse kant viel vooral Heieen van Duyn op. Normaal houdt ze zich voorna melijk bezig met solide verdedi gen, maar gisteravond ging ze aanvallend voorop in de strijd. Na de basketwisseling kon Grasshoppers nog even terug komen. De aanval liep een stuk beter met het gevolg dat de wedstrijd wat levendiger werd. Na 37-24 hield het echter op. Het duel werd harder zonder dat de scheidsrechters er tegen optraden. Tonego profiteerde daar goed van. Via snelle scores werd het gat alleen maar groter. Bij 53-40 was de marge nog enigszins ac ceptabel. De thuisploeg ging in de vijfde versnelling door en be sliste zo de wedstrijd met groot verschil. Aanstaande zaterdag om 16.30 uur staat in Katwijk de tweede - misschien beslissende - wedstrijd op het programma. De kans dat Grasshoppers als nog kan stunten en daardoor een beslissend duel afdwingt is gering. Onmogelijk bijna. Maa hoe dan ook, de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Scores Grasshoppers: Van Duyn 13, Allers 12. Tonego: Co leman 25, Berends 14, Van Em- bricqs 12. Achtste plaats voor langlaufster Collee val gares Tonkie Collee heeft de tweede dag van de 'lowlander- kampioenschappen' afgesloten met de achtste plaats op de tien kilometer klassiek. De Leidse langlaufster deed daar 41 minuten en 58,8 seconden over. Hélène van Schijndel eindigde in Val Ga res als derde. Bij de mannen kwam Niels Hopman precies één seconde te kort voor een gouden medaille. Ouwehand verrast in Warmond warmond Dirk Ouwehand heeft zich tijdens de 22ste ronde van het snookerkampioenschap van Warmond verrassend ontfermd over de dagprijs. In de finale versloeg hij Martin Zevenhoven, de nummer vier op de ranglijst, met 2-0. Zevenhoven had eerder Milco Schermer opzij gezet. Schermer liet wel de hoogste break noteren. Ouwehand trok profijt van de loting, die de kansheb bers al in de eerste ronde tegenover elkaar bracht. Bovendien had Ouwehand in de eindstrijd een gelukkige hand door de twee frames uit een black ball-sitqatie te winnen. World Triathlon 1994 in Zandvoort zandvoort Zandvoort huisvest volgend jaar een groot sporteve nement. De Stichting Zandvoort Promotie en organisator John van der Horst zijn er in geslaagd de World Triathlon binnen te halen, een internationale wedstrijd die tussen de achthonderd en duizend toptriatleten naar de badplaats zal trekken. De halve triathlon staat voor 11 september 1994 op het programma en gaat over twee kilometer zwemmen, 90 kilometer fietsen en 21 kilometer hardlopen. Renstal van Lammers trekt zich terug parijs Het Britse March-team, waarvoor de Zandvoortse cou reur Jan Lammers zou gaan rijden, heeft zich voor dit seizoen definitief teruggetrokken uit de formule 1. Dat heeft de interna tionale autosportfederatie (FISA) in Parijs bekend gemaakt. Lammers was gisteravond nog niet op de hoogte gesteld van dat besluit, maar hij zei dat het hem niet zou verbazen. March, waar Lammers zich voor veel geld had ingekocht, had grote financiële moeilijkheden. Tot het laatste moment heeft de stal, met de Fransman Jean-Marc Gounon als tweede rijder, gewacht op de sponsoring van een geheimzinnige Arabische weldoener. „Wij spelen geen topwaterpolo. Daar moeten we mee le ren leven. En de geringe belangstelling voor ons zal altijd het mankement van vrouwensportenin het algemeen blijven. Maar we zitten er niet mee. Het gaat er om dat we leuk in een team kunnen sporten en onze agressie een beetje kwijt kunnen", roepen Marjon Kimpel-Rijs- bergen (De Zijl/LGB) en Ellen Hoogeboom (LZ '86) in koor. wedstrijden voor de boeg ijdel. „We spelen eigenlijk nooit te gen elkaar, ook in oefenwed strijden niet." „Omdat we meestal een voor wedstrijd van de mannen spe len, komt er nog iemand kijken. Dat is leuk meegenomen, na tuurlijk. Maar die aandacht vat ten we niet als waardering op." De beide Leidse waterpolos- ters kennen hun plaats. In de subtop spreken ze met hun teams een aardig woordje mee. Waarbij het niveau zo'n beetje ligt op de grens van de eerste en tweede klasse. Soms, zoals nu, is er sprake van stuivertje wisse len. Momenteel heeft LZ 1886, dat op het punt staat kampioen van de tweede klasse te worden, de opgaande lijn te pakken. De Zijl/LGB daarentegen is ge doemd uit de eerste klasse af te dalen. De hoop dat beiden vol gend seizoen tegen elkaar kun nen strijden, lijkt met een paar Fusie Rijsbergen (27) en Hoogeboom (28) kunnen goed met elkaar overweg. Tussen beide ploegen klikt het evenwel minder, denkt men. Terwijl het wellicht voor de hand zou liggen om de han den ineen te slaan om één sterk Leidse team te formeren. „Als je hier weer een hoofdklasseploeg wilt hebben, moet je samen gaan. Wat De Zijl/LGB betreft hoeft dat geen probleem te zijn. Althans, wat de ploeg zelf aan gaat niet", zegt Rijsbergen, in het dagelijks leven fysiothera peut. Hoogeboom, werkzaam bij de PTT, maakt een voorbe houd met betrekking tot haar ploeggenoten. „De helft ziet een samengaan, denk ik, niet zitten. Je zit toch bij een eigen club. Persoonlijk zou ik niets tegen een fusie hebben. Je zou ook niet moeilijk moeten doen als je daardoor je plaats in het eerste zou verliezen. Het gaat om het doel dat je voor ogen hebt." Dat het met de vrouwen van De Zijl/LGB niet naar wens gaat, moge duidelijk zijn. Hal verwege het seizoen was het vertrouwen in coach Ton van de Bosch al opgezegd. „Hoewel we de laatste wedstrijden beter spelen, redden we het met an deren ook niet. We worden nu afwisselend door Otto Kolling, Martin Nederlof en Theo Uit- tenhout gecoacht. Voor hen doen we meer - kinderachtig ei genlijk - maar als team lukt het nog niet. Terwijl we het best ge zellig hebben. Waarom we geen vrouw als coach hebben? Nou, ik weet dat we lastig zijn, maar we willen geen vrouw aan de bak. Mannen kunnen ons beter motiveren", zegt Rijsbergen stellig. Siera Hoogeboom over de koppositie van LZ 1886: „Wij draaien al ja ren aardig mee in de tweede klasse en zijn over de aanpak van Wim Siera tevreden. Jam mer dat hij wil stoppen. Maar hij doet het ook al zo lang. Wim wil gewoon wat anders. Vorig jaar waren we tweede, maar kampioen worden is een ander verhaal. Nu lijkt het te lukken, hoewel we nog steeds moeten knokken voor iedere overwin ning. Het is allemaal op z'n gat af. Ons grootste pluspunt is dat we een goede mix van jong en oud hebben. En dat onze verde diging goed in elkaar steekt. We hebben de minste doelpunten tegen van alle vrouwenteams in Nederland. En we trainen er niet eens op." Rijsbergen, bezig aan haar 22ste seizoen bij De Zijl/LGB, denkt aan stoppen. Hoewel ze al aangaf dat toppolo in Leiden niet aan de orde is, vindt ze drie keer trainen per week toch wat te veel van het goede worden. Hoogeboom, in haar 13de jaar bij LZ 1886, wil nog wel even doorgaan. Na een val van haar paard („Toen heb ik getwij feld") is ze pas weer zeven wed strijden aan de gang. En LZ 1886 verkeert natuurlijk in de winning-mood. „Iedereen bij ons gaat door. De eerste klasse is voor ons het proberen waard." WK-KWALIFICATIE Italië-Malta 6-1 (2-0). 19. Dino B 0. 38 Signon 2-0. 48 Viercho* schop). 73. Maldmi 5-1. 89. Mancmi 6-1. Nikakis (Gri). Toeschou- Fuser, Albertini en Mancini, Melli Eerstvolgende wedstrijden: 31/3: Zwit! 0). 3 Van den Brom 1 -0. 29. Cant. 2-0 gen doel). 53. De Wolt 3-0. 67 Ronald de Boer 4-0 (strafschop). 78. Van Vossen 5-0, 83. De Wolf 6-0. Scheidsrechter Grabner (Oos). Toeschouwers- 12.500. Rode kaart: 67. Guerra (San Marino). Gele kaart: Man- zaroli (San Marino) Noorwegen 4-7 15- Polen 2-3 (3-2) ZWITSERLAND: - Young Boys 2-0. - Servette 1-3. Xam - Lugano 0-0, FC Zurich - S.on 0- You ng Boys 4 19 Servette OEFENDUELS 2-2. Toeschouwers. 3000. Schotland - Duitsland 0-1 (0-1)21 R.edle 0-1. Scheidsrechter Schei.ngs (Bel) Toe schouwers 36 400(uitverkocht) Schotland: Walker, Irvme. Leve.n. McLaren en Bovd, Wr.ght (64 Boothi. Bowman. Col lins en Mclnaiiy. Ferguson en Robertson Duitsland: Kopke Buchwaid. Then. Kohier BASKETBAL Nederland 5-7(15- San Marino 6-1 6) Engeland 3-5(11- 6-3(6-1) NBA Eerstvolgende wedstri|den: 31/3: Turkije - Engeland. 28/4 Engeland - Nederland. Noorwegen - Turkse en Polen - San Marino. Groep 4 Cyprus - Tsjechië/Slowakije 1-1 (0-1). 34 is (Por) Toeschouwi 6-12 Wales 5-7 Cyprus Eerstvolgende wedstrijd: 31/3: Wales - Bel- BUITENL.VOETBAL Tonego - Grasshoppers WILERENNEN ENGELAND: Coventry - Sheffie 1. Museeuw (Bel) 200 km in 4 59 00 (40,13 km/uur), 2 Ballenni (Ita). 3 Jo Pianckaerl (Bel) 0 06. 4 Peeter, (Bel), 5. Capiot (Bel), 8. Cornehsse (Ned). 11 Ver hoeven (Ned). 16. Nijdam (Ned), 24 Cor- nited - Arsenal 0-0. Nor- ribledon 1-1. Southampton - Nott.ng- ManchesterU 35- Tottenham 34-49 SPANJE: Beker, kwartfinales, eerste wed strijden: Valladohd - Barcelona 1-3. Real Madrid - Real Sociedad 4-0. Zaragoza - CATALAANSE WEEK inn (Dui), 5. Batf. (Ita) 0.18. 5 Delia Sania (Ita), 11 Theu- SPORT OP TV 18 45-19 15 RTLSport. 19.30-20 00 BRT 1 Sport. 20 00-20 30 EURO Eurosportnews 1 20.00-22 00 BRT 2 Sportavond 20 30-22 00 EURO Europacup bas rechtsireeks verslag van de finale voi 21 00-21 30 BBC 2 The Snow Sho 22 00-23 30 EURO Voetbal. WK-k. cat.ewedslri|den in de Europese zom 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Jc 22 30-22 55 BRT 1 Spon 22.35-23.35 RTL 4 Match Barend Dorp. 23 00-23 30 Old 1 Sport Extra .|St 4e piay-otf-linaie van de Bundesi'ga 23 30-01 00 EURO: NBA Baskeiba 01.00-01 30 EURO Eurosportnews Anderhalve ton aan boetes new YORK Reuter De tuchtcommissie van de Amerikaanse basketbalbond (NBA) heeft zware geldstraffen opgelegd aan de spelers van Phoenix Suns en New York Knicks, die dinsdagavond bij ernstige rellen waren be trokken. In totaal werden 21 spelers aangeslagen voor een bedrag van bijna anderhalve ton. Drie basketballers werden geschorst. Greg Anthony werd het zwaarste gestraft. De guard van New York Knicks kreeg een boete van 35.000 gulden. De eerstvolgende vijf wedstrijden moet hij aan de kant blijven en zijn salaris inleveren. De geblesseerde Anthony, die in burgerkleding op de bank toekeek, mengde zich furieus in de strijd bij hét einde van de eerste periode. Op dat moment waren al zes spelers voor de rest van het duel uit gesloten. Op zondag 6 juni 1993 wordt voor de derde keer de Marathon van Leiden gehouden. De Aanloop is een tweewekelijkse rubriek waarin alle facetten van de voorbereiding op een dergelijke krachttoer en het volbrengen van aan bod komen. Bataven-trainer Bram Wassenaar, oud-Nederlands kampioen op de 800 en 1500 meter, de voormalige bondstrainer van de KNAU, looptrainer bij Feyenoord en deskundige op het gebied van voeding, weet als Voorschotenaar graag aan een ander over: Simon Kooijman, arts. GEZONDHEID LEIDEN tim BROUWER DE KONING Hij zal niet snel een marathon lopen. Simon Kooijman, huis arts, pakt liever de. racefiets. De 46-jarige Leidenaar kan echter wel begrip opbrengen voor al die marathonlopers. In zijn vrije tijd is hij als sportarts verbon den aan de Leiden Road Run ners Club. „Stel je daarvan overigens niet al te veel voor", zegt Kooij man. „Ik doe het nog niet zo lang. Als medisch adviseur van de sponsor 3M ben ik er inge rold. Tot nu toe hebben twee roadrunners bij mij aangeklopt. Ik geef ze voornamelijk advie zen. De drempel naar een arts toe moet zo laag mogelijk zijn. Zo nodig stuur ik mensen door naar hun huisarts." In zijn actieve loopbaan maakte ook Bram Wassenaar regelmatig gebruik van de dien sten van medici. „Daarmee wachtte ik geen dag langer dan nodig was", zegt de oud-mara thonloper. „Destijds was dokter Strikwerda mijn aanspreekpunt. Ik vind het belangrijk dat de lij nen naar artsen kort zijn. Daar mee kan een sporter voorko men dat hij op een wachtlijst te recht komt." Met typische hardloperskwa len weet Kooijman, tevens sportarts van Swift/Casba, wel raad. „Ik kom met name in ac tie, als mensen te hard van sta pel lopen en zonder gedegen voorbereiding op stel en sprong een marathon willen lopen. Zonder goed trainingsschema en zorgvuldige voorbereiding is dat een hachelijke onderne ming. Ik verbied niet gauw ie mand iets, maar adviseer in zo'n geval te beginnen met een kortere afstand dan 42 kilome ter. Bovendien wijs ik de men- Veertig (2) H. U sen op hun levenswijze, bijvoor beeld roken en drinken, die he lemaal niet in overeenstem ming is met hun sportieve wen- Aan de andere kant signaleert Kooijman een gezondheidsrage, die vooral veel ouderen aan spreekt. „Ik moet hen nageven, dat zij vaak voorzichtig en ver standig te werk gaan. Duursport is ook niet slecht voor oudere sporters. Piekbelasting daaren tegen raad ik onvoorbereide hardlopers af. Informatie en ad viezen verstrek ik hen graag. Een simpel foldertje zou bij voorbeeld nuttig kunnen zijn. Daar heb je denk ik meer aan dan aan een oppervlakkige sportkeuring met een aantal kniebuigingen." Dat er tijdens een marathon van alles kan misgaan, veront rust Kooijman niet. „Dat hoort Dokter Simon Kooijman: „Sport verbetert wel de kwaliteit van het leven.' nu eenmaal bij de sport. Risi co's en zelfs calamiteiten zijn niet altijd te voorkomen. Geluk kig loopt het in de meeste ge vallen goed af. Ik juich het ook toe dat zo veel mensen aan sport doen. Je leeft er misschien niet .langer door, maar sport verbetert wel de kwaliteit van, het leven. Al lijkt me een mara thon lopen niet zo gezond. De gewrichten krijgen dan een op donder." Gevaarlijk wordt sport pas als signalen van het lichaam wor den genegeerd. „Mensen moe ten vooral niet doorbijten als zij blessures hebben. En voor wie griep heeft, is sportbeoefening helemaal uit den boze. Dat kan levensgevaarlijk zijn." Dokter Kooijman heeft ge makkelijk praten. Zo te zien ver keert hij door zijn fietstochten en roeitraining bij Die Leythe in een blakende gezondheid. „Toch heb ik ook wel eens pro blemen gehad. Toen ik plotse ling een tijd moest stoppen met sporten, kreeg ik na een week een onaangenaam gevoel in de buurt van mijn hartspier. Plot seling stoppen met sport is niet verstandig, maar ik weet niet FOTO LOEK ZUYDERDUIN precies hoe ernstig die hart- Idoppingen waren." Volgende keer misschien eens een collega raadplegen? De eerste aflevering van De Aanloop (17-12-1992) ging over trainingsopbouw, de tweede (31-12-1992) over schoeisel, de derde (14-1-1993) over voeding, de vierde (28-1- 1993) over blessures, de vijfde (11-21-1993)over de 'dwaas heid' van een marathon, de zesde (25-2-1993) over het par cours en de zevende (11-3- 1993) over een autoriteit op het gebied van hardlopen. In januari had hij pas een luttel aantal meters achter de kiezen. Maar nu de lente is aangebro ken, heeft Wim Gubler de smaak te pakken. De 43-jarige straatmaker, die straks in juni aan zijn derde marathon van Leiden begint, is in februari se rieus in training gegaan en maakt inmiddels heel wat kilo meters per week. „Ik ben rustig begonnen met loopjes van zes kilometer, maar intussen heb ben we zowel het aantal kilo meters als het tempo aardig op- geschroeft. 'We' zijn Ton Brak hoven, mijn maatje van het voetbal met wie ik vorig jaar ook de marathon heb gelopen, en ik. En soms gaat er nog een kennis mee. Alleen lopen vind ik niet leuk." Het duo woont in de Leidse nieuwbouwwijk de Stevenshof en Katwijk of Wassenaar zijn dan ook plaatsen waarop de blik al snel is gericht bij het trai nen. „Dat Is inderdaad een mooi stuk. Zo achterom het vliegveld Valkenburg, langs Duinrell en dan vla Katwijk te rug. Om te trainen is dat prettig. Lekker rustig vooral. Maar tij dens de marathon zelf heb ik het niet zo op die lange stukken alleen. Ik ben blij dat ze die om weg langs Wassenaar hebben laten vallen. Door woonwijken is het een stuk gezelliger lopen", aldus Gubler. Die overigens weer wordt gesponsord door een teamgenoot van FC Rijn land zaterdag: de in Leidse sportkringen niet onbekende Henk de Bolster. Momenteel houden Gubler en Brakhoven het nog op twee keer trainen per week, maar in april gaat er weer een schepje bovenop. „Nu voetballen we er nog bij, maar straks meld ik me weer aan bij de Leiden Road Runners. Dan loop ik dus drie keer per week. Ik moet zeggen, het gaat lekkerder dan voor heen. Ia, gek is dat, hè, want je wordt natuurlijk ook ouder. Maar ik heb de indruk dat leef tijd voor een recreatieloper niet zo'n rol speelt. Wil je binnen de drie uur lopen dan gaan de kruisjes uiteraard tellen, dat zal je dat niet één, twee drie meer lukken. Maar als je je richt op pakweg een tijd van 3 uur 50 dan is dit best te doen." Ln dan strijdbaar: „Dat zullen we laten zien ook op 6 juni, dat er nog geen sleet op zit." Wim Gubler ARCHIEFFOTO HENK 80UWMAN Marjon Rijsbergen (links) en Ellen Hoogeboom zouden ondanks hun clubtrouw best in één team willen spelen. 'JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29